Denní souhrn zpráv Zprávy

02-08-2004

Za pražským útokem je zřejmě boj dvou rodinných klanů

Nedělní útok na Assafa Abutbula, izraelského majitele Casina Royal na pražských Příkopech, souvisí s vraždou jeho otce Felixe, která se stala před dvěma roky. "Jde o spory dvou rodin, které si tímto způsobem vyřizují své účty," potvrdil spekulace izraelských médií jeden z policistů, kteří na případu pracují. "Napadají se po celém světě, zejména v Izraeli, na jejich kontě je již několik mrtvých," uvedl vyšetřovatel. Vzájemné bitky na území České republiky nejsou podle něj nijak časté. Podle mluvčí pražské policie Ivy Knolové šlo o cílený atentát na konkrétní osobu. Dosud neznámý pachatel zaútočil na vůz Assafa Abutbula v neděli krátce po poledni přímo před kasinem na pěší zóně v centru Prahy. Podle policie chtěl útočník vhodit do vozu výbušninu, ta mu ale vypadla a explodovala pod autem. Výbuch tak byl ztlumen a z posádky nebyl nikdo zraněn. Létající střepiny lehce zranily 18 lidí, kteří seděli na zahrádce u kasina. Pachatel dosud nebyl dopaden, policie má k dispozici jen jeho předběžný popis. Podle svědků mluvil česky, svědecké výpovědi se ale rozcházejí. Na místě činu někteří lidé hovořili o tom, že pachatel byl cizinec, snad Bulhar či Ukrajinec. Internetová verze izraelského deníku Jerusalem Post uvedla, že pražská policie hledá muže z Balkánu, jehož jméno je Ouli Boulgaria.

Po výbuchu jsou v nemocnicích už jen dva ranění

Po nedělním výbuchu v centru Prahy jsou v nemocnici už jen dva ranění, Češka a Američan. Z 18 lidí, většinou cizinců, které sanitky rozvezly do čtyř pražských nemocnic, bylo 15 po ošetření propuštěno. Tři podstoupili ještě v neděli večer operaci. Jeden z nich, Brit, byl propuštěn v pondělí. Stav zbylých dvou pacientů je dobrý. Američan, který měl zraněné rameno, hrudník a břicho, je nadále ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. V neděli byla operována také Češka, která měla broky v břišní stěně. Pooperační průběh je klidný a pacientka by do tří dnů mohla být propuštěna

Klaus se rozloučil se Špidlovou vládou

Prezident Václav Klaus v pondělí přijal na Pražském hradě odcházející vládu Vladimíra Špidly. Většina ministrů ale ve svých funkcích zůstává i v nové vládě Stanislava Grosse. Vládu opustí zřejmě jen Špidla, vicepremiér Petr Mareš a ministři obrany a zdravotnictví Miroslav Kostelka a Jozef Kubinyi, který jako jediný z dosluhující vlády na setkání chyběl. Klaus sice Špidlově vládě poděkoval za dvouletou práci a uvedl, že hodnotit ji bude až budoucnost, své názory ale dal jasně najevo. Určité, byť nepřímé vysvědčení daly kabinetu podle Klause volby do Evropského parlamentu, v nichž vládní sociální demokraté i unionisté utrpěli drtivou porážku. Právě po prohraných eurovolbách Špidla ztratil důvěru v ČSSD a rezignoval. Kdy nový Grossův tým oficiálně jmenuje, zatím Klaus neoznámil.

Lídři vládní koalice podepsali koaliční smlouvu

Předsedové a další členové vedení ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU podepsali ve sněmovně koaliční smlouvu. Staronová koalice slibuje mimo jiné podporu podnikání, vzdělání, rodin s dětmi, boj s nezaměstnaností a snižování schodku veřejných rozpočtů. Nový kabinet úřadujícího předsedy ČSSD Grosse by se měl v dolní komoře opírat o nejtěsnější většinu 101 z 200 hlasů, kterou mají dohromady sociální demokraté, lidovci a unionisté. Někteří poslanci ČSSD sice mají k personálnímu složení vlády výhrady, Gross ale nepochybuje o tom, že nakonec všichni vládu podpoří. Sněmovna by mohla o důvěře vládě hlasovat v úterý 24. srpna. Podle předsedy poslanců ČSSD Petra Ibla tak zní předběžná dohoda. Potvrdit termín by podle něj měla středeční schůzka koaličních politiků.

Palas asi zůstane ministrem zemědělství

Sociální demokrat Jaroslav Palas zřejmě zůstane ministrem zemědělství i v nové vládě Stanislava Grosse, i když to nikdo zatím oficiálně nepotvrdil. Poslanec ČSSD Ladislav Skopal, který byl vážným kandidátem na nového šéfa tohoto resortu, uvedl, že předseda vlády a ČSSD mu dosud nevolal, z čehož usuzuje, že s ním do svého týmu nepočítá. "Myslím, že kdyby se (Gross) rozhodl pro mě, že by mi to už sdělil," uvedl poslanec. Obsazení ministerstva zemědělství bylo poslední neznámou v sestavě Grossova kabinetu, a Palas tak žil v nejistotě nejdéle ze všech členů vznikající vlády. O Palasově výměně se hovořilo již po loňském zvolení Miroslava Kalouska do čela KDU-ČSL a úvahách, aby se předseda této vládní strany stal ministrem. Tehdejší místopředseda vlády a ČSSD Gross, který chtěl dostat Kalouska do vlády, veřejně Palase podpořil.

Deficit rozpočtu klesl na necelých 49 miliard

Schodek státního rozpočtu ke konci července překvapivě mírně klesl na 48,8 miliardy z červnových 49,7 miliardy korun. Rostly nedaňové příjmy a stát vybral více peněz i na daních. Loni stát ve stejném období hospodařil s deficitem přes 62 miliard korun. Stát vybral v červnu na daních přes 35 miliard korun, což je o více než dvě miliardy více než v předchozích měsících. Osm miliard korun doplatily na daních z příjmu firmy, které využívaly daňové poradce. Po červnovém výpadku se opět zvýšil výběr daně z přidané hodnoty, meziročně o deset procent více stát vybral na spotřebních daních. Příjmy rozpočtu dosáhly 429,7 miliardy korun, a jsou tak meziročně o 35 miliard korun vyšší. Výdaje se zvýšily o 22 miliard na 478,5 miliardy korun. Stát zatím utratil o necelých 30 miliard korun méně, než by odpovídalo poměrnému rozdělení výdajů na celý rok, příjmy zaostávají o deset miliard.

Romové žádají, aby byla zrušena výkrmna prasat v Letech

Představitelé státu by se měli zasadit o to, aby byla definitivně odstraněna velkovýkrmna prasat na místě koncentračního tábora v Letech u Písku, kde byli za druhé světové války drženi převážně Romové. Vyzvalo je k tomu Romské občanské sdružení - Grémium romských regionálních představitelů. Jeho předseda Ondřej Giňa připomněl, že přesně před 60 lety byl zlikvidován takzvaný cikánský rodinný tábor v Osvětimi a všichni tamní vězni byli povražděni v plynových komorách. V Letech sice stojí od roku 1995 památník a oběti tamního tábora připomíná na hřbitově v nedalekých Mirovicích pamětní deska, velkovýkrmna prasat ale stále existuje. Společnost AGPI Písek, která velkovýkrmnu pro 14.000 prasat v Letech vlastní, již na konci 90. let prohlásila, že je ochotná se přestěhovat do nového provozu, kdyby jí byl poskytnut. "Samozřejmě ten provoz musí být minimálně stejný, aby na tom firma netratila," řekl ředitel AGPI Jan Čech. Podle něj jsou spekulace z minulosti o tom, že chce AGPI za vepřín příliš peněz, nepodložené, protože firma nikdy z principu o ceně nehovořila.

Nájemce pozemků, na kterých probíhá CzechTek, žaluje policii

Nájemce pozemků u Boněnova na Tachovsku, kde se koná nelegální 11. ročník technoparty CzechTek, podal trestní oznámení na neznámou osobu z řad policie. Soukromý zemědělec Libor Lúdik, který obhospodařuje pozemky v ekologickém režimu, policii vytýká zejména to, že nezasáhla v okamžiku, kdy se v pátek začali účastníci akce sjíždět. Policie prý Lúdikovi dokonce doporučila, aby se s neurčitými organizátory akce raději domluvil. Jakýkoliv zásah proti tak velkému počtu lidí by podle policistů přinesl horší důsledky, než byla nebezpečnost akce. Na CzechTeku se podle policistů nepáchá trestná činnost a akce pokračuje v podstatě v klidu. Kvůli technoparty je ale podle Lúdika totálně devastována vegetace na pozemku, půdu kontaminují ropné produkty. Akce narušuje ekologickou rovnováhu na pozemku sousedícím s Chráněnou krajinnou oblastí Slavkovský les. Zemědělec zatím odhaduje škody na miliony korun, přesné číslo určí soudní znalec. Lúdik se navíc obává, že kvůli technoparty přijde o statut ekologického pozemku. Obnova takového stavu stojí přitom podle něj 25.000 korun na hektar půdy, technoparty je na 36 hektarech.

Dvaadvacetiletá žena před soudem kvůli vraždě ročního syna

Z vraždy ještě ne ročního syna se před senátem Krajského soudu v Ostravě zpovídá dvaadvacetiletá Lucie Marečková. Malého Vojtěcha podle obžaloby uškrtila ráno na Silvestra loňského roku v bytě Domu pro matky s dětmi nedaleko centra Ostravy, kde od porodu žila. Státní zástupce v obžalobě uvedl, že žena dítě ze zatím neznámého důvodu uškrtila šňůrkou, kterou mu obtočila kolem krku. To Marečková odmítá a tvrdí, že v době její nepřítomnosti v bytě si dítě zřejmě ovázalo šňůrku kolem krku samo. Její obhajobu ale vyvrací soudní znalec. Ten v posudku uvedl, že je krajně nepravděpodobné, aby si chlapec zranění způsobil sám. Hlavní líčení pokračuje výslechem svědků.

Celníci zabavili na Opavsku 1000 litrů nelegálního alkoholu

Více než 1000 litrů nelegálního alkoholu, u kterého prodejci nebyli schopni doložit doklady o jeho původu, zabavili v pátek celníci ve velkém skladu v Sudicích na Opavsku. Podle mluvčího Celního ředitelství Ostrava Karla Moškoře celníci během razie zabavili i velké množství alkoholu značek, které jsou běžně dostupné na českém trhu. Celníci budou nyní v lihovarech ověřovat, zda jde skutečně o jejich výrobky, nebo o padělky. Zátah ve skladu na Opavsku byl podle Moškoře součástí rozsáhlejší akce. Celníci se na prodejce a překupníky nelegálního alkoholu zaměřili i v okolí Oder na Novojičínsku, Jablunkově a Třinci na Frýdecko-Místecku a v Českém Těšíně na Karvinsku. Celkem tak zajistili více než 2000 litrů lihovin v hodnotě okolo 300.000 korun. "Alkohol byl již připraven k prodeji. Zájem o něj podle našich informací měli především polští odběratelé. Pokud by se ho podařilo prodat, stát by na daních přišel asi o milion korun," uvedl Moškoř.

Kriminalisté ve Vranově odhalili varnu pervitinu

Znojemští kriminalisté koncem minulého týdne zadrželi dva muže podezřelé z výroby a prodeje drog. V nebytovém prostoru ve Vranově nad Dyjí odhalili laboratoř k výrobě pervitinu. Prvním zadrženým je nezaměstnaný muž ze Znojma, druhým občan Rakouska. Dvaatřicetiletý Čech je podezřelý, že od počátku roku nedovoleně vyráběl pervitin. Vyrobenou drogu potom prodával různým odběratelům včetně podezřelého cizince, který ji pak zřejmě převážel přes státní hranici do Rakouska. Českého dealera policie obvinila, v případě cizince kontaktovala zastupitelský úřad. Za nedovolenou výrobu a držení omamných a psychotropních látek a jedů jim hrozí trest jeden až pět let vězení. Na policejní akci se podílelo i Generální ředitelství cel Brno.

Rakouská policie zadržela českého převaděče

Na přechodu Mikulov-Drasenhofen zadržela rakouská policie při vjezdu do země hledaného českého převaděče, po němž Rakušané již dříve vyhlásili pátrání. Převaděč byl přitom zadržen při pokusu propašovat do Rakouska další dva migranty, 19letého Palestince a 54letého Somálce, které převážel ve svém autě. Zadržený 26letý Čech podle agentury APA převaděčství přiznal. Protože již dříve proti němu vydal hornorakouský zemský soud v Linci zatykač, byl zadržený převezen do vazební věznice ve Vídni- Josefstadtu. Oba zadržení migranti byli vykázáni zpět do Česka.

Hasiči zachránili chlapce ve skalách

Profesionální hasiči zachránili chlapce, který spadl do skalního tunelu na zřícenině hradu Kozlov u Lomnice nad Popelkou. Třináctiletý hoch z Orlové byl po vytažení do bezpečí odřený, potlučený a v šoku. Neztratil ale vědomí a se zachránci mluvil bez větších obtíží. Chlapec se zřítil do hloubky téměř deset metrů, když uklouzl. Společně s ostatními dětmi z turistické výpravy prolézal hrad a jeho sklepení. Nikdo z přítomných nedokázal zraněnému pomoci, a tak přivolali hasiče. Podle operačního důstojníka semilských hasičů záchranáři pracovali v těžkých podmínkách, uvnitř skály byla totiž tma. Sanitka zdravotní záchranné služby převezla hocha na podrobné vyšetření na chirurgické oddělení do nemocnice v Jilemnici.

Češi se příliš nezapojují do celoživotního vzdělávání

Češi se na rozdíl od obyvatel západoevropských zemí příliš nezapojují do celoživotního vzdělávání. Zatímco třeba v Británii se po absolvování školy dále vzdělává přes 20 procent lidí, v České republice to je šest procent. To ji v žebříčku zemí EU řadí na osmé místo od konce. Informovali o tom pracovníci Českého statistického úřadu (ČSÚ). Z výzkumu ale vyplývá, že se počet Čechů, kteří se dále vzdělávají, postupně zvyšuje. O další vzdělávání mají zájem zejména vysokoškoláci a lidé ve věku 30 až 39 let. Jsou ochotni učit se sami doma či navštěvovat různé kurzy, které zvyšují jejich šanci na trhu práce, například jazykové nebo počítačové. Nejvíce se učili lidé zaměstnaní v oblasti finančního zprostředkování, školství a lidé pracující s nemovitostmi, byla jich více než polovina. Naopak v oblasti ubytování a stravování se vzdělávala jen pětina zaměstnanců. O něco lépe na tom bylo stavebnictví, lesnictví nebo zpracovatelský průmysl.

Ruzyně poprvé odbavila přes milion cestujících za měsíc

Letiště Praha Ruzyně odbavilo v červenci poprvé v historii víc než milion cestujících za měsíc. Podle mluvčí letiště Anny Kovaříkové vzrostl meziročně počet cestujících za měsíc červenec o víc než 20 procent. V červenci tak letiště překonalo dosavadní měsíční rekord z června, kdy na odletu odbavilo 475 tisíc cestujících a celkem tak terminálem prošlo asi 950 tisíc pasažérů. Letos v červenci letiště zaznamenalo také denní rekordy v počtech vzletů a přistání letadel. Hned ve čtvrtek 1. července to bylo 524 vzletů a přistání za den. Na dráhu v Ruzyni tehdy v podstatě přistálo nebo z ní odstartovalo jedno letadlo každou třetí minutu. Letiště Praha představuje dnes společně s Vídní dvě nejvýznamnější letecké adresy ve střední Evropě. Podle generálního ředitele ČSL Martina Kačura je také nejvýkonnějším letištěm ze zemí, které letos přistoupily k EU. Ve výstavbě je nový terminál Sever 2, který má zvýšit kapacitu cestujících na počátečních deset milionů ročně. Pracuje se také na přípravě třetí vzletové a přistávací dráhy.

Příští Letní filmová škola bude patřit filmům o vzpourách

Uherskohradišťská Letní filmová škola bude v příštím 31. ročníku patřit především filmům, které připomínají jakoukoliv formu protestu nebo boje slabšího proti silnějšímu, a dále filmové avantgardě. Přehlídka nabídne dva hlavní cykly, Vlajka vzpoury a Avantgarda. Podle ředitele školy Jiřího Králíka je doplní přehlídka irské kinematografie. Letošní ročník přehlídky vyvrcholil v neděli projekcemi divácky nejúspěšnějších snímků. Sály kin během deseti dní zaplnilo asi 2600 účastníků a přibližně 1000 hostů. Organizátoři jim nabídli zhruba 400 celovečerních a krátkometrážních filmů, desítky tvůrčích dílen, koncertů, prezentací a výstav. Nosným programem tohoto ročníku byly cykly nazvané Film a dětství a Film a pohádka. Škola nabídla rovněž obsáhlou retrospektivní přehlídku čínské kinematografie. Letní filmová škola není klasickým filmovým festivalem, ale neformální a nekomerční filmovou akcí s výrazným výchovným akcentem. Letos se sice oficiálně konal 30. ročník, její historie ale sahá do 60. let minulého století.

V Třebíči začal festival židovské kultury

V třebíčské čtvrti Zámostí, která byla loni zapsána na seznam světového dědictví UNESCO, v pondělí začal festival židovské kultury Šamajim. Týdenní akci zahájila vernisáž fotografií Pavla Heřmana a přibližně tří desítek výtvarných prací s tematikou židovského města, které jsou vystaveny v Zadní synagoze. Návštěvníci festivalu se během týdne dozvědí zajímavosti o židovských svátcích, památkách i hudbě, uvidí několik kultovních filmů. Zadní synagoga ožije židovskými písněmi a tanci v podání několika souborů, řekla Jaromíra Hanáčková z pořádajícího Kulturního, vzdělávacího a informačního zařízení (KVIZ) v Třebíči. Ve středu bude Karol Sidon číst liturgickou poezii, koncertovat bude prostějovská skupina Létající rabín a promítat se bude film Spalovač mrtvol. Informace o festivalu jsou na stránkách www.kviztrebic.cz.

Českou vlajku při zahájení olympiády ponese plavec Svoboda

Plavec Květoslav Svoboda bude 13. srpna vlajkonošem české výpravy při slavnostním zahájení olympijských her v Aténách. Z dějiště her o tom informoval vedoucí české olympijské mise František Dvořák. Svoboda byl čtvrtou volbou. Jako první oslovilo vedení české výpravy kajakářku Štěpánku Hilgertovou, dvojnásobnou olympijskou vítězku. Ta se však s díky omluvila kvůli tomu, aby šetřila ruku, v níž ji trápil nedávno zánět šlach. Nabídku dostal i veslař Václav Chalupa, který už roli vlajkonoše zažil v roce 1996 v Atlantě, ten má ale druhý den rozjížďky. Stejně na tom byl i třetí oslovený, střelec Martin Tenk, bronzový medailista ze Sydney. Jednadvacetiletý kraulař Svoboda, který poplave v Aténách 200 metrů, startuje na své druhé olympiádě. V Sydney nesl zástavu kanoista Martin Doktor. O vlajkonoši při slavnostním zakončení se rozhodne až v průběhu olympiády.

Hlaváčková se chce v Aténách probojovat do semifinále

Před olympijskými hrami v Aténách kdekdo pasuje Ilonu Hlaváčkovou na medailovou adeptku, sama plavkyně však přílišný optimismus brzdí. "Budu ráda za semifinále, vždyť jsem teď ve světových tabulkách dvaadvacátá," upozornila Hlaváčková. Pětinásobná mistryně Evropy a dvojnásobná evropská rekordmanka z krátkého bazénu musela v přípravě dohánět dvoutýdenní tréninkové manko, které ji minulý měsíc potkalo vinou nemoci. Minulý týden se vrátila ze soustředění ve španělském městě Callella, kde strávila dva týdny závěrečnou přípravou. Nyní s reprezentací bude ladit formu dva dny v Praze, pak tři dny pouze s Moravcem v Měříně.

Zlatá tretra je podle kvality třetím mítinkem seriálu Super GP

Atletický mítink Zlatá tretra je v konečném pořadí seriálu Super Grand Prix na třetím místě podle kvality výkonů a v celkovém hodnocení podle maďarských bodovacích tabulek mu mezi všemi podniky sezony zatím patří pátá pozice. Zlatá tretra nasbírala v neoficiálním pořadí, které spočítali organizátoři mítinku, celkem 84.613 bodů. Závody Super Grand Prix letos skončily pátečním mítinkem v Londýně, nejvíce bodů nashromáždil závod v Lausanne, druhý skončil řecký Heraklion. "Vzhledem k tom, že se Zlatá tretra konala na začátku sezony a někteří atleti kvůli přípravě na OH do té doby nezávodili, je to kvalitní výsledek," prohlásil manažer Alfons Juck. Výkony na sprinterských tratích v Ostravě podle něj znehodnotil protivítr.

A ještě jaké bude počasí:

Noc bude skoro jasná. Teploty klesnou na 15 až 11 stupňů. Přes den očekáváme skoro jasno až polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 24 až 28, na horách kolem 21 stupňů.

Tolik zprávy Radia Praha.

02-08-2004