Denní souhrn zpráv Zprávy

21-06-2008

Sociální demokrat Wolf opouští poslanecký klub své strany

Sociální demokrat Petr Wolf opouští poslanecký klub své strany. Sdělil to ČTK v tiskovém prohlášení s tím, že svůj odchod oznámil i šéfovi klubu Michalu Haškovi. Je čtvrtým poslancem, který od voleb v červnu 2006 opouští sněmovní klub socialistů.Podle Haška Wolf své rozhodnutí zdůvodnil problémy v moravskoslezské ČSSD.

Za odchodem Wolfa z klubu by mohly být i anonymní výhrůžky, které už několik týdnů dostává prostřednictvím SMS. Souvisely pravděpodobně s jeho vstřícným postojem k vybudování amerického radaru v Česku. Wolf je označil a vrchol pyramidy. Hovoří o osobním vyhrožování a výhrůžné korespondencí z úrovně krajských šéfů, které podle něho souvisí s krajskými volbami. "Došel jsem k přesvědčení, že setrvání v tom klubu by bylo spíše kontraproduktivní i pro stranu. A já jí nechci škodit," sdělil serveru Novinky.cz Wolf. Hašek odmítl, že by za výhružnými zprávami stála ČSSD. Podle něj je Wolfův odchod dílem ODS, a sociální demokraté proto odmítají příměří na domácí politické scéně při předsednictví ČR v Evropské unii. ČSSD také nebude ve sněmovně párovat chybějící koaliční poslance. "Schéma je stejné jako u předchozích odchodů. Jednoznačně začneme uplatňovat nulovou toleranci vůči takovým způsobům vládnutí pana (Mirka) Topolánka a jeho koalice," uvedl. Wolf podle Haška bude řešit také setrvání ve straně.

Z Prahy vyjíždí kamion s kampaní proti diskriminaci

S kampaní, která má občany informovat, jak se mohou bránit proti diskriminaci, vyjíždí z Prahy na turné informační kamion. Přítomným ho na pražském festivalu United Islands of Prague představil eurokomisař Vladimír Špidla. Kampaň má občany hlavně informovat a zdůraznit, že mají právo na život bez diskriminace. "Pořád se ukazuje, že lidé nejsou dostatečně informování," řekl Špidla ČTK. Informační kampaně jsou podle Špidly důležité, protože pouze přijmout zákon nestačí. Česko zatím svůj antidiskriminační zákon nemá. Parlament ho sice schválil, ale prezident Václav Klaus ho vetoval. Nyní zákon opět musí posoudit poslanci, ale kvůli nejednotnosti vládní koalice to v nejbližší době zřejmě nebude. Česko tento zákon mělo mít už při svém vstupu do EU a je posledním členem unie, který ho neschválil. Špidla je přesvědčen, že absence tohoto zákona nepoškozuje ani tak Českou republiku jako přímo občany, kteří diskriminací trpí. Zdůraznil, že téměř každý pátý člověk v tuzemsku se v uplynulém roce s diskriminací přímo setkal. Evropský průměr takto postižených občanů přitom podle něj činí 15 procent.

Kamion v následujících čtyřech měsících navštíví 20 měst v deseti členských zemích EU, které k unii přistoupily v roce 2004. V něm pojede tým, který bude vysvětlovat možnosti, jak nerovnému zacházení čelit. Při své okružní jízdě Evropou navštíví postupně Bulharsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu, Polsko, Rumunsko, Slovensko a nakonec Slovinsko. Zastaví se především na hudebních a filmových festivalech, sportovních akcích či na veletrzích pracovních příležitostí.

Rybáři našli v Orlické přehradě mrtvolu ženy v plastové truhle

Rybáři v noci na sobotu objevili na hladině Orlické přehrady u Červené nad Vltavou plastovou truhlu s mrtvou ženou. Ruce měla svázané drátem a tělo bylo zabalené v igelitu. Ve vodě leželo nejméně tři měsíce, řekla ČTK mluvčí jihočeské policie Anna Drdová. "Přesnou příčinu smrti určí soudní pitva. Nyní nemůžeme říct, pro podezření z jakého trestného činu případ vyšetřujeme," uvedla Drdová. Totožnost ženy policisté neznají. Soudní lékař zjistil, že se jedná o ženu nezjištěného stáří, která byla ve vodě nejméně čtvrt roku.

Jihočeští policisté v minulosti vyšetřovali několik vražd, kdy se pachatelé zbavili těla v Orlické nádrži. Loni podle policie vhodila tělo třiapadesátiletého muže z Písku do přehrady jeho o 14 let mladší manželka. Muži údajně namíchala do jídla uspávací prostředky a s neznámým komplicem ho zabila. Nejznámější případ z let 1991 až 1993 je dokonce po přehradě pojmenován. Pachatelé takzvaných orlických vražd rozčtvrcená těla dvou zavražděných podnikatelů uložili do sudů a zalili louhem. Sudy pak zaletovali a vhodili do Orlické přehrady. Třetí tělo bylo policejními potápěči nalezeno na dně přehrady zabalené do role pletiva. Pětice zločinců byla po dvou letech odsouzena k vysokým trestům vězení, včetně doživotí.

Soud poslal do vazby po Teryngelovi i Marko Stehlíka

Obvodní soud pro Prahu 8 poslal do vazby Marko Stehlíka, syna bývalého majitele Poldi Kladno Vladimíra Stehlíka, v souvislosti s vyšetřováním více než stomilionového daňového úniku. ČTK to řekl mluvčí soudu Martin Slováček. Soud své rozhodnutí odůvodnil tím, že by Stehlík mohl ovlivnit výpovědi ostatních obviněných. Stejně už v pátek rozhodl ve stejné kauze o vazbě známého advokáta Jiřího Teryngela. Marko Stehlík se podle Slováčka navíc nezdržoval v místě svého bydliště a soud měl problém ho kontaktovat. Stehlík podal na místě proti rozhodnutí soudu stížnost.

Stehlík a Teryngel budou zřejmě ve vazbě až do doby, než policie vyslechne další aktéry případu souvisejícího podle médií s firmou Letka Team a obchody s cigaretami za 750 milionů korun. Podle pátečních informací České televize policie pátrá ještě po dalších dvou obviněných - Juraji Glaserovi a Vladimíru Mošovském ze Slovenska. Teryngelův obhájce Jiří Doucha v minulých dnech uvedl, že důvodem zadržení známého advokáta jsou jeho podpisy pod několika smlouvami. Teryngel totiž na základě plné moci zastupoval společnost, která ho pověřila i podpisem smluv. Podle policie pak firma na základě těchto smluv okradla stát o více než 100 milionů korun na dani z přidané hodnoty.

Technoparty v Údrči je v klidu, účastníků sotva pár set

Zcela bez problémů je zatím technoparty v Údrči u Bochova na Karlovarsku. Policie akci monitoruje, ale zatím neměla důvod nijak zasahovat, řekla ČTK mluvčí karlovarské policie Zdeňka Papežová. "Akce se odehrává zcela bez problémů. Na místě je asi 80 aut," uvedla Papežová. Technoparty, která byla legálně ohlášená a odehrává se na pronajatém soukromém pozemku, je tentokrát pouze pro zvané. Podle ohlášení by na akci mohlo přijet až 1000 lidí, zatím je jich ale podstatně méně.

Organizátoři akci ohlásili i městu Bochov, v jehož katastru Údrč leží. Starosta Miroslav Egert neočekává, že by v souvislosti s technoparty byly problémy. "Věříme, že vše proběhne stejně v klidu jako minule," řekl ČTK.

V Údrči se technoparty koná už počtvrté. Hudební produkce pod širým nebem se tu konala i loni v dubnu a v červenci a letos na počátku května. Zatímco loňská dubnová technoparty nebyla řádně nahlášená, další srazy už byly legální a bez problémů. Účastníci technařského srazu po sobě také pronajatý prostor uklidili. Policie na místě hlavně dohlíží na veřejný pořádek a plynulost dopravy.

Na třech ostrovech dnes vyvrcholí United Islands of Prague

Na třech pražských ostrovech dnes hudebním a společenským programem vyvrcholí pátý ročník festivalu United Islands of Prague. Na čtyřech scénách se představí padesátka interpretů různých hudebních směrů. Kromě hudby bude zájemcům na Střeleckém a Dětském ostrově a v parku na Kampě k dispozici exotická kuchyně a bohatý doprovodný program pro rodiny s dětmi. Přístup na všechny koncerty je zdarma. V rámci festivalu, na němž pořadatelé očekávají celkovou návštěvu až 20.000 lidí, se již ve čtvrtek ve 20 pražských klubech představilo na šest desítek začínajících a méně známých skupin. V pátek akci oficiálně zahájil koncert skupiny Tata Bojs v pražském centru současného umění Meet Factory. Janáčkovo nábřeží bude dnes celé zavřeno a promění se v gastrozónu. Na řece Vltavě se objeví i nový ostrov Ibiza Island, se kterým podle pořadatelů připluje atmosféra pravého přímořského letoviska. Přístupný bude lávkou, která ho spojí se Střeleckým ostrovem. Dále je nachystána speciální zastávka na mostě Legií a zvláštní autobusová linka.

Soubor dokumentů přibližuje českou undergroundovou kulturu

Českou undergroundovou kulturu přibližuje v pěti literárních dokumentech kniha Pohledy zevnitř, která vychází v těchto dnech. Sestavil ji Martin Machovec, který texty Ivana Martina Jirouse, Egona Bondyho či Jáchyma Topola doplnil vlastní studií. Zachycuje vývoj českého undergroundu od vzniku samizdatové edice Půlnoc na konci 40. let, přes éru Plastic People of the Universe v 70. letech až po "sametovou revoluci" v roce 1989.

Publikaci Pohledy zevnitř - Česká undergroundová kultura v dokumentech a interpretacích vydává nakladatelství Pistorius&Olšanská a je českou verzí sborníku Views from the Inside, která vyšla před dvěma lety přičiněním Ústavu české literatury a literární vědy FF UK. Oproti anglické verzi obsahuje Machovcovu studii a je doplněna rozsáhlou bibliografií, filmografií a diskografií. Kniha přináší v pěti dokumentech svědectví známých představitelů kultury českého undergroundu, kteří sami působili na okraji a psali básně, písně, skládali hudbu a v prostorech skrytých představitelům vládnoucí ideologie ji hráli.

Zemřela choreografka a tanečnice Eva Černá

Ve čtvrtek zemřela po těžké nemoci choreografka a tanečnice Eva Černá. Bylo jí 46 let. ČTK to řekla šéfredaktorka časopisu Taneční zóna Jana Návratová. Černá byla české kulturní veřejnosti známá především tvorbou v duu Černá & Vaněk Dance, které tvořila se svým manželem Karlem Vaňkem. "Tvořili spolu výraznou uměleckou a vzácně harmonickou partnerskou dvojici. Spolu byli součástí zakládající generace moderního tance v Čechách, jedni z prvních, kdo zahájili obrodu současného tanečního umění," uvedla Návratová. Pro svůj výrazný talent ale podle ní nenašli na počátku 90. let v českém prostředí uplatnění a odešli do zahraničí. Nikdy ale neztratili kontakt se zdejším tanečním prostředím. Pravidelně prezentovali svá nová díla v Praze. Byli u diváků velmi oblíbeni, o čemž svědčí i Cena diváků České taneční platformy 2006 za dílo No Fear, No Die. V roce 1991 založila se svým mužem duo Černá & Vaněk Dance, které bylo mimo jiné součástí generačního sdružení New Prague Dancers. "Dodnes se vzpomíná na jejich společný choreografický debut Malé modré nic (1991), který získal Cenu československých tanečních kritiků jako nejlepší představení roku a oba interpreti byli oceněni titulem tanečníci roku," vzpomíná Návratová.

Uničov oslavil založení města historickým jarmarkem

Uničovské náměstí v sobotu ožilo historickým jarmarkem. Kejklíři, šermíři nebo prodejci keramiky a řemeslných výrobků vítali od rána obyvatele dvanáctitisicového města a tři zahraniční delegace z partnerských měst. "Jarmark pořádáme už pošesté, vždy je zaměřen na nějakou historickou událost nebo významné výročí. Letošní program připomíná 795 let od založení města," řekl ČTK mluvčí uničovské radnice Marek Juráň. V minulosti to bylo například dobytí města švédským vojskem za třicetileté války, husitské obléhání nebo setkání rakouského císaře Josefa II. a pruského krále Fridricha II. Tehdy se podle Juráně Uničov stal na týden centrem habsburské monarchie. Uničov byl založen v roce 1213 moravským přemyslovským markrabětem Vladislavem Jindřichem, bratrem Přemysla Otakara I.

Do Kutné Hory zavítal Václav IV. na Královské stříbření

Velkolepým příjezdem Václava IV. s jeho dvorem k chrámu svaté Barbory v sobotu v Kutné Hoře začala tradiční dvoudenní akce Královské stříbření. Někdejšího českého a římského panovníka při jeho fiktivní návštěvě bývalého královského horního města vítalo nejen panstvo a rytíři, ale i zástupci cechu hornického. V pořadí již sedmnáctý ročník gotické slavnosti se těší značnému zájmu veřejnosti, mezi návštěvníky převažují rodiny s dětmi. Do města je přilákal mumraj historických postav v dobových kostýmech, jarmark, lidová veselice i kejklířská vystoupení, turnajová klání a všudypřítomná gotická hudba. Vedle zábavy má akce veřejnost seznámit i s tím, jak se dobývala stříbrná ruda a jak se zpracovávala až do podoby slavného stříbrného groše. Přibližuje také zvláštnosti životního stylu středověkého horního města, všech skupin jeho obyvatel, jejich osudy společné i osobní.

Letošní děj je zasazen do roku 1408 a je předznamenán spory Václava IV. s církví. Autorka scénáře Světlana Hrabánková při zpracování příběhu vždy vychází ze skutečné historické události. Letos do něj zasadila mimo jiné postavu princezny Elišky Zhořelecké, která se chystá do Francie za svým snoubencem, vévodou Antoinem. Postava Elišky se v příběhu Královského stříbření objevila poprvé asi před deseti lety, kdy se během slavnosti zasnoubila.

Akce inspirované historií nejsou ve středních Čechách ojedinělé. Před dvěma týdny například vyrazil z Prahy na Karlštejn královský průvod s jezdci na koních a povozy, v jeho čele stanul Karel IV. Do Rakovníku zase dnes odpoledne zavítá v rámci oslav 420. výročí povýšení na královské město císař Rudolf II.

U Chrudimi otevřeli unikátní rozhlednu ze skládaných prken

Milovníci turistiky mohou v lesích u Chrudimi navštívit unikátní rozhlednu, která je vyskládaná z prken s minimem spojovacích prvků. Devatenáct metrů vysoká stavba je v lokalitě Na Podhůře, zhruba čtyři kilometry od Chrudimi. Za dobrého počasí je z rozhledny vidět Ještěd, Sněžka a panorama Orlických hor, běžně jsou vidět města Chrudim, Pardubice a Hradec Králové. ČTK to řekl chrudimský místostarosta Petr Řezníček. Rozhlednu zvanou Bára tvoří modřínová prkna s dřevěnými prokládkami poskládaná do tvaru trojbokého jehlanu. Vyhlídková plošina s ochozem je ve výšce 15 metrů. Návrh pochází z dílny architekta Martina Rajniše, který projektoval například i objekt dřevěné poštovny na Sněžce. Modřínová prkna tesaři postupně skládali po obvodu zužujícího se jehlanu. Mezi ně vkládali čtvercové proložky z latí. Hřebíky použili pouze na tyto proložky. Uvnitř objektu vzniklo válcové schodiště z dubových fošen. Celou stavbu, jejíž životnost se odhaduje na 50 let, kotví k zemi tažná lana. Podobně tesaři postavili i dřevěný domek zázemí rozhledny.

Na Chrudimsku vyrostlo v posledních letech několik dřevěných vyhlídkových věží rozličné konstrukce. Od roku 2005 stojí u Českých Lhotic rozhledna Boika, ještě starší jsou rozhledny Barborka, Terezka a Borůvka v okolí Proseče.

Zástupci českých a slovenských zoo soutěžili v zimních sportech

Přestože teplota na Vysočině v sobotu šplhala ke 30 stupňům, v rekreačním středisku Úsvit ve Vanově na Jihlavsku bylo možné vidět lidi v rukavicích, čepicích a šálách. Zástupci 12 českých a dvou slovenských zoologických zahrad tam při tradičním společném setkání soutěžili v disciplínách v duchu zimních olympijských her, které připravila zoologická zahrada v Jihlavě. ČTK to řekla mluvčí zoo Kateřina Kosová. Setkání s názvem Zoo-logické hry bez hranic, při němž se mohou zaměstnanci českých a slovenských zoologických zahrad při recesistických soutěžích vzájemně lépe poznat, se koná už pojedenácté.

Na soutěžící čekalo deset disciplín, například slalom na běžkách, soutěž v rychlobruslení nebo štafeta náročným terénem na sněžnicích. "Velký ohlas měla soutěž v záchraně mrznoucího, kdy měli členové družstva vytvořit co nejdelší řetěz z toho, co měli právě na sobě. Někteří byli hodně obětaví, použili nejen tkaničky z bot, ale svlékli si úplně všechno," uvedla Kosová. Zajímavá byla i soutěž označená jako záchrana ježků na severním pólu. Hasiči vytvořili pěnu představující hromadu sněhu, v níž soutěžící hledali zátky od jihlavského piva Ježek. Za použití dvou kanoí a automobilové duše se uskutečnila také soutěž v jízdě na vodních lyžích.

Loni se lidé ze českých a slovenských zoologických zahrad setkali v Brně, za rok bude soutěž organizovat zoo Lešná ve Zlíně.

Vltavou v Praze se proháněly lodě s dračí hlavou na přídi

Dunění bubnů se v sobotu rozléhalo podél Vltavy mezi pražským Smíchovem a Podolím. Řeku tu brázdily lodě s hlavou draka na přídi a ocasem na zádi, do nichž usedá dvacítka vodáků s pádly a posádku dále tvoří kormidelník a bubeník, který udává rytmus. Letošního ročníku Pražského festivalu dračích lodí se na Císařské louce účastnilo pět desítek posádek. Podle organizátora Petra Klímy z České asociace dračích lodí se letošní festival stal exkluzivním závodem. Posádky se vybíraly, protože zájem byl větší než kapacita areálu. "Jsme rádi, že máme v Praze regulérní dráhu. Chceme závod v metropoli udržet," řekl ČTK Klíma. Akce má i dobročinnou část, když se se známými závodníky, jako je například Martin Doktor, mohou svézt na lodi děti z dětských domovů. Součástí festivalu byla i vzpomínka na ženy, které zemřely na rakovinu prsu. Tři ženské posádky na dračích lodí je uctily vhozením květin do Vltavy.

Dračí lodě nejsou podle Klímy drahým sportem. Loď, na niž se složí dvě desítky lidí z posádky, podle něho stojí 250.000 korun. "Potom už jsou potřeba jen trenýrky, triko, pádlo a chuť," podotkl Klíma. Sport je znám už 2000 let, pochází z Číny. Moderní historie "dragonboatingu" se datuje od roku 1976, kdy se uskutečnil první festival dračích lodí v Hongkongu. Odtud se rychle rozšířil do celého světa.

V čele českého hokeje nahradil Kulhánka Král

Tomáš Král byl zvolen novým předsedou Českého svazu ledního hokeje. Čtyřiačtyřicetiletý advokát a prezident Lasselsbergeru Plzeň, který byl na konferenci jediným kandidátem, nahradil na postu šéfa českého hokeje Vratislava Kulhánka. Ten se po skončení svého čtyřletého období už o funkci neucházel. Král získal 60 z 61 hlasů přítomných delegátů, jeden se zdržel hlasování. Stejně jako před čtyřmi roky při hledání nástupce dlouholetého šéfa svazu Guta neměla volba nijak dramatický průběh, protože jediný kandidát měl slíbenou podporu nejen od extraligy, ale i od nižších soutěží. "Myslel jsem si, že už jsem toho zažil dost, ale musím přiznat, že se mi teď trošku třesou kolena. Vážím si podpory, ale více než slova se ode mě čeká práce," řekl po svém zvolení nový prezident ČSLH Král.

Do výkonného výboru si vybral za vrcholový hokej Petra Břízu, Františka Černíka, Otakara Černého, Jaromíra Látala, Milana Vackeho a současného prezidenta APK Ctibora Jecha. Za výkonnostní hokej pak Františka Dvořáka, Karla Jankoviče, Miloslava Šebu a Jana Trundu, které volební konference také potvrdila. Předsedou dozorčí rady byl opět zvolen Miroslav Rákosník, členy rady se stali Karel Čapek, Václav Hořejší, Rudolf Vach a Pavel Schwarz. Předsedou arbitrážní komise se stal po Královi Vladimír Balaš.

Kajakářka Hilgertová vyhrála pražský závod Světového poháru

Štěpánka Hilgertová vyhrála sobotní závod kajakářek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. Čtyřicetiletá dvojnásobná olympijská vítězka předstihla v druhé jízdě vítězku semifinále Mandy Planertovou z Německa. Pátá skončila další domácí reprezentantka Marie Řihošková, osmá byla Irena Pavelková. Stanislav Ježek skončil ve finále kanoistů čtvrtý, na tuto pozici se dostal díky nejrychlejší finálové jízdě z devátého místa po semifinále.

Pro vodáky nominované do Pekingu to bylo poslední měření sil před olympijskými hrami a pro Hilgertovou dopadlo navýsost dobře, třebaže se vrátila z tréninkového kempu z Číny teprve před několika dny. "Dopadlo to skvěle, na to, jak jsem byla unavená," prohlásila Hilgertová. Jela hlavně pro diváky. "Musím říct, že sportovní stránku mám v mlze, hlavní dojem byla ta atmosféra. Úžasný zážitek," říkala kajakářka. Olympiáda je za necelé dva měsíce, Hilgertovou proto čeká ještě hodně práce. V pondělí odjíždí reprezentace do Číny na další soustředění. "Trať je tam naprosto nesrovnatelná se vším, na čem se jezdí, takže výsledky tady se nesmí přeceňovat," prohlásila Hilgertová, která měla finálovou jízdu stejně jako Ježek nejrychlejší ze všech.

Počasí

Je polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty 22 až 26 stupňů Celsia, na jihu místy až 28, na horách jen kolem 17 stupňů.

21-06-2008