Denní souhrn zpráv Zprávy

23-06-2008

Poslanec Wolf odmítá výzvu ČSSD, aby se vzdal mandátu

Poslanec Petr Wolf, který odešel ze sociální demokracie, odmítl výzvu předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, aby se vzdal poslaneckého mandátu. Naopak vyzval Paroubka, aby se svého mandálu vzdal sám. Wolf obvinil Paroubka, že vede stranu tak, že mu poslanci utíkají. ČSSD přišla od voleb už o čtvrtého zákonodárce. Podle Paroubka za Wolfovým rozhodnutím stojí ODS, a proto ČSSD vyhlašuje "nulovou toleranci" koaliční vládě Mirka Topolánka. Sociální demokraté například nebudou párovat chybějící koaliční poslance ve sněmovně ani v době předsednictví země v Evropské unii.

Nečas: vláda nemá smysl, pokud neuspěje 1. etapa důchodové reformy

Pokud ve sněmovně kvůli vládním poslancům neuspěje návrh zákona o první etapě důchodové reformy, ohrozí to podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) další existenci koaličního kabinetu. Nečas to řekl v pondělí novinářům. O vládním návrhu, který má mimo jiné postupně zvýšit věk pro odchod do penze na 65 let, by měla dolní komora hlasovat zřejmě tento týden. Senioři tvoří nyní asi 15 procent obyvatel. Podle odborných propočtů by to v roce 2030 měla být bezmála čtvrtina a o dvacet let později pak třetina. Zatímco na počátku 21. století žilo v Česku asi 1,4 milionu pětašedesátníků a starších, o 50 let později by jich mělo být 2,6 milionu.

Strojvůdci chtějí během stávky zastavit vlaky

Federace strojvůdců se v pondělí navečer rozhodla, že se připojí k úterní výstražné stávce a na hodinu a čtvrt zastaví vlaky. Dráha tak nepojede od 13:00 do 14:15 hod. Členové Odborového sdružení železničářů (OSŽ) přitom již dříve oznámili, že se ke stávce nepřipojí. Uvedl to místopředseda OSŽ Jaroslav Pejša. O odvrácení stávky jednali s vedením OSŽ ministři práce Petr Nečas (ODS) a dopravy Aleš Řebíček (ODS). Nečas železničářům slíbil, že navrhne změnu zákona tak, aby mohli odejít do penze místo v 65 letech už o pět let dříve. Železniční odboráři v září zhodnotí, zda ministři jejich požadavky splnili. V případě, že nebudou spokojeni, uvažují o vyhlášení časově neomezené stávky.

Pražské metro během úterní stávky pojede

Pražské metro pojede i v době hodinové výstražné stávky, kterou na protest proti vládním reformám na úterý vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Potvrdil to předseda odborové organizace pražského metra Jiří Obitko. Zatímco řada zaměstnanců metra chtěla jeho provoz od 13:00 do 14:00 hodin přerušit, strojvedoucí se zastavením provozu s ohledem na bezpečnost cestujících nesouhlasili. Zaměstnanci metra budou o své podpoře odborářských požadavků cestující informovat jinými způsoby, zejména hlášením rozhlasem a vylepováním plakátů. Řada zaměstnanců metra se rovněž zúčastní mítinku, který se v době stávky uskuteční v areálu depa v Hostivaři.

Do stávky se zapojí všechny pražské fakultní nemocnice

Lékaři ve všech pěti pražských fakultních nemocnicích se zapojí do úterní stávky. Uvedl to předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel. Protest proti navrhovaným reformám ve zdravotnictví ale podle něj pacienty nepoškodí a péče bude zajištěna. V Praze se do stávky zapojí fakultní nemocnice Thomayerova, Všeobecná na Karlově náměstí, motolská, vinohradská a Bulovka. Naopak se jí nezúčastní nemocnice Na Homolce. Podle vedení zdravotnických odborů se do protestu zapojí fakultní nemocnice v celé ČR. Stávkovat chtějí i pracovníci domovů důchodců, ústavů a lázní. Celkem by se podle zdravotnických odborů měly stávky zúčastnit tisíce zdravotníků.

Česká pošta se symbolicky připojí k úterní stávce

K úterní hodinové stávce proti vládním reformám se připojí i zaměstnanci České pošty. Ta je s 37.000 pracovníky jedním z největších zaměstnavatelů v zemi. Pošťáci se protestu většinou zúčastní pasivně, podle mluvčí pošty Dity Václavíkové nechtějí omezit chod podniku. Souhlas se stávkou vyjádří textem na přepážkách, stužkou na oblečení či podpisy petičních archů. Stávka je podle mluvčí pro všechny odboráře dobrovolná. Pokud se ke stávce někteří připojí aktivně, čas si napracují.

Ke stávce se připojí na 20 jihomoravských strojíren se 3000 lidmi

Asi polovina z 50 velkých strojíren na jihu Moravy stále zvažuje, zda se připojí k úterní stávce odborů proti vládním reformám. Rozhodnou nejspíš až v úterý. Uvedl to Vladimír Valenta z krajského odborového svazu KOVO. Podle něj se již necelá dvacítka podniků se zhruba 3000 pracovníky rozhodla, že výrobu zastaví. Ke stávce se připojí zaměstnanci z TOS Kuřim, Metry Blansko, Minervy Boskovice, brněnské Královopolské, ZKL Brno, vyškovského Rostexu, Železáren Veselí, Slévárny Kuřim, Zetoru, Metalpresu Zastávka u Brna a několika dalších. Celkem by mělo jít o zhruba 3000 zaměstnanců. Valenta odhaduje, že v úterý mezi 13:00 až 14:00 hodinou nakonec nebude pracovat asi 5000 lidí, někteří celou hodinu, jiní kratší dobu.

Škromach: ČSSD v září navrhne zvýšit minimální mzdu o 1500 korun

Pokud vláda přes léto nenavýší minimální mzdu a tarify pro platy ve státní a veřejné správě, podá ČSSD vlastní návrh na jejich navýšení. Minimální mzda by se podle sociální demokracie měla zvýšit o 1500 na 9500 korun a tarify o zhruba sedm až osm procent. Uvedl to poslanec Zdeněk Škromach (ČSSD). Minimální mzda se naposledy navyšovala za vlády ČSSD v roce 2006. Podle Škromacha ji vláda zřejmě nehodlá navýšit ani pro příští rok. Vyšší minimální mzda by přitom podle něj byla motivací pro lidi, kteří se rozhodují, jestli zůstanou na podpoře nebo půjdou raději pracovat.

Bursík: obavy z těžby uranu v Podještědí jsou zbytečné

Obavy z těžby uranu jsou zbytečné, ministerstvo životního prostředí nedá souhlas ani k průzkumu ani k těžbě uranové rudy v Podještědí. V pondělí o tom v Českém Dubu na Liberecku ujistil starosty tamních měst a obcí a ekologické aktivisty ministr životního prostředí Martin Bursík. Podle Bursíka je postoj ministerstva v souladu se surovinovou politikou státu, která stanovila, že se má ukončit těžba uranu a zásoby se mají ponechat pro další generace. Ochrana ložiska, kterou ministerstvo vyhlásilo v dubnu na žádost Státního podniku Diamo, podle něj nic neznamená. Ministerstvo se naopak bude zasazovat o to, aby stát dál investoval do sanace území po předchozí těžbě. Protesty proti těžbě v této oblasti to ale nezastaví. Řekl to Josef Jadrný z občanského sdružení Naše Podještědí, který je jedním z organizátorů protestů. Odpůrci těžby chtějí, aby ochrana ložiska byla zrušena a zásoby urany odepsány. V chráněném ložisku o rozloze 10,5 kilometru čtverečních leží podle odhadů kolem 20.000 tun rudy, což v současných cenách představuje kolem 120 miliard korun.

Lidé zaplatí za elektřinu až o 15 procent víc

Domácnosti si od příštího ledna opět připlatí za elektřinu, podle analytiků se může její cena zvýšit až o 15 procent. Mohou za to rostoucí velkoobchodní ceny elektřiny na pražské energetické burze. Dodávky na příští rok se minulý týden poprvé přehouply přes 80 eur (zhruba 1920 korun) za megawatthodinu a obdobně stojí proud i na další dva roky. Elektřina kopíruje rostoucí ceny ropy a se zpožděním i zemního plynu na světových trzích, ovlivňuje je i stoupající cena emisních povolenek. Na letošek se zvedly ceny elektřiny pro domácnosti v průměru o 9,1 procenta. Náklady stouply nejvíce těm, kdo elektřinu používají i k vytápění.

Poškození rejdaři chtějí po státu čtyři miliardy

Řady rejdařů nespokojených se stavem labské vodní cesty se rozrůstají. K žádosti pěti firem, které chtějí od státu náhradu škody ve výši 2,6 miliardy korun již od prosince, se přidalo dalších osm vodních dopravců. Celkovou ztrátu za nesplavnost Labe od roku 2004 firmy vyčíslily na čtyři miliardy korun. Jde o škody za léta 2004 až 2006. Rejdaři vyčítají státu, že neudržuje vodní cestu, takže lodě kvůli nízké hladině nemohou vyplout na vodu. Nejhorší situace za poslední dobu byla loni, kdy Labe bylo splavné pouhých 182 dní. Kritickým místem je úsek mezi Děčínem a státní hranicí s Německem. Ministerstvo dopravy požadavky rejdařů odmítá. Podle ministra Aleše Řebíčka nemá žaloba dopravců šanci na úspěch. Problém nesplavnosti Labe je podle něj politický a nikoliv finanční. Situaci má vyřešit nový jez u Děčína, jehož stavba se připravuje již zhruba 15 let. Zatímco ministerstvo dopravy zbudování jezu podporuje, ministerstvo životního prostředí, které vede Strana zelených, je proti.

V Česku by měla vzniknout síť úrazových center

V České republice by měla vzniknout síť špičkových úrazových center podobná té, která existuje v onkologii. Novinářům to v Brně řekl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák. Zároveň přislíbil, že chirurgickým centrům zvýší pojišťovna od 1. července úhrady, protože oblast úrazové chirurgie je podle něj stále podhodnocená. Místopředseda České společnosti pro úrazovou chirurgii Petr Gál zvýšení úhrad ocenil. Podle Horáka by komplexních traumacenter mělo být deset, dnes jich je prý 14. Koncentrace podle něj usnadní práci záchranářům, kteří dnes často váhají, do které nemocnice zraněného převést. Podle Horáka by centra mohla začít fungovat příští rok. Vzniknou také úrazová centra specializovaná na péči o dětské pacienty, bude jich však méně než deset.

V transplantacích slinivky a ledvin je ČR na třetím místě Evropy

Česká republika je na třetím místě v Evropě v počtu kombinovaných transplantací slinivky břišní a ledvin u diabetiků. Uvedl to přednosta kliniky transplantační chirurgie IKEM Miloš Adamec. Jedná se o složitou operaci, kterou za posledních 25 let podstoupilo v Česku celkem 309 lidí, z toho loni 22. V přepočtu na milion obyvatel jde o 2,1 lidí. Ještě častěji než v Česku se kombinovaná transplantace slinivky a ledvin provádí v Norsku (tři na milion obyvatel) a Rakousku (2,4 na milion obyvatel). Na čekací listině transplantace slinivky je v současné době 80 lidí. Výsledkem transplantace je to, že člověk už si nemusí píchat inzulin. Měly by zmizet také kolapsové stavy související s hypoglykémií a další projevy nemoci. Jediným centrem v ČR, kde se transplantace slinivky břišní cukrovkářům provádí, je pražský IKEM.

Národní garda začne od úterý střežit školu v Karlových Varech

Členové Národní gardy, kterou zřídila nacionalistická Národní strana, začnou od úterý do konce školního roku hlídkovat u Základní školy J. A. Komenského v Karlových Varech- Drahovicích. Na svých webových stránkách to oznámila Národní strana. Garda má hlídat bezpečí dětí, které jsou opakovaně napadány gangem romských dětí z okolí. Pavel Sedláček z Národní strany uvedl, že hlídky u školy už projednali s její ředitelkou Monikou Preňkovou, ta to ale popřela. Preňková věří, že prázdniny situaci v okolí školy zklidní. Podle karlovarské primátorky Veroniky Vlkové (ODS) je zarážející, že Národní garda ve městě vyvíjí aktivity a chce chránit školáky, ale představitele města vůbec nekontaktovala. Karlovarská policejní mluvčí Zdeňka Papežová řekla, že policie nemá důvod proti hlídkám zasahovat, pokud nebudou porušovat zákon.

Před 95 lety se narodil válečný hrdina Jan Kubiš

Před 95 lety, 24. června 1913, se narodil Jan Kubiš. Spolu s Jozefem Gabčíkem provedl v pražské Libni v r. 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Na nejznámější akci československého odboje za druhé světové války, která nesla název operace Anthropoid, se původně podílet neměl, ve výsadkové skupině nahradil poraněného rotného Karla Svobodu. Rodák z Dolních Vilémovic na Třebíčsku se po skončení prezenční služby rozhodl pro armádní kariéru. V červnu 1939 opustil Protektorát Čechy a Morava, přes Polsko se dostal do Francie, kde vstoupil do Cizinecké legie. Za hrdinství v ústupových bojích byl dekorován francouzským válečným křížem. Ve Velké Británii se coby voják prvního praporu první československé smíšené brigády přihlásil k plnění zvláštních úkolů v nepřátelském týlu. Po atentátu na nacistickou jedničku v českých zemí se výsadkáři dokázali po tři týdny úspěšně skrývat německým orgánům. Až zrada spolubojovníka Karla Čurdy přivedla gestapo k jejich úkrytu v pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Kubiš, kterého zasáhl granát v boji, jako jediný nebyl schopen spáchat sebevraždu. Zemřel při převozu sanitkou 18. června 1942.

Evropská komise souhlasí s pražskou dotací na vstupenku

Zástupci Evropské komise (EK), kteří hodnotili pražské kulturní granty, souhlasí s dotací na prodanou vstupenku. Na pondělním setkání s novináři to uvedl radní pro kulturu Milan Richter (ODS). Dotaci na vstupenku přitom pražské zastupitelstvo na nátlak nespokojených divadelníků zrušilo minulý týden. Pokud by se ale komise podrobně zabývala stížností spolumajitele Divadla Ta Fantastika Petra Kratochvíla, hrozí podle radního, že by divadla musela vracet už přidělené dotace. Komise totiž může rozdělování grantů označit za diskriminující. Evropská komise jednala se zástupci magistrátu na základě stížnosti Kratochvílovy společnosti Fantazma. Kratochvíl sice už žalobu na Českou republiku stáhl, stížnost ale stále platí. Kratochvíl považuje granty za veřejnou podporu a Praha je podle něj poskytuje protiprávně. Nyní zvažuje, že kvůli vývoji kolem grantů podá žalobu na pražský magistrát. Důvodem jeho kroku je podle něj i zpráva evropských komisařů, kteří reagovali na jeho stížnost.

Hostem karlovarského festivalu bude i dokumentarista Les Blank

Legendární americký dokumentarista Les Blank a herečka Saffron Burrowsová budou dalšími zajímavými hosty 43. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Uvedli to organizátoři přehlídky. Prezident festivalu Jiří Bartoška připomněl, že hvězdným hostem karlovarského festivalu bude americký herec, producent a režisér Robert De Niro, který na slavnostním zahájení uvede projekci satirické komedie What Just Happened?, v níž ztvárnil hlavní roli. De Niro také převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Bartoška dále uvedl, že 10. července v Karlových Varech vystoupí písničkáři Markéta Irglová a Glen Hansard, držitelé Oscara za nejlepší filmovou píseň. Mezi dalšími festivalovými hosty budou například americký herec Nick Nolte a také přední hollywoodský herec německého původu Armin Mueller-Stahl. V tamní Galerii umění otevře výstavu svých obrazů a na festivalu převezme Cenu města Karlovy Vary.

Košťál má dalšího trenéra na výběr

Dalším mužem, který by se mohl ucházet o post trenéra české fotbalové reprezentace, je německý kouč Klaus Toppmöller. Místopředseda svazu Vlastimil Košťál to řekl v rozhovoru pro deník Právo. Toppmöller by se tak mohl stát jedním ze čtyř jmen, které Košťál nabídne výkonnému výboru na úterním jednání jako možné nástupce Karla Brücknera. Největší favorit Ivan Hašek ale svoje jmenování v neděli definitivně odmítl. Košťál uvedl, že adepty na post trenéra zůstávají Petr Rada s Karlem Jarolímem, kteří figurovali už v prvním výčtu. Potvrdil také nedělní informace, že uvažuje o Jozefu Chovancovi, ale nově prozradil i zájem zahraničního kouče.

Ze sportu

Český fotbalový útočník Jan Koller přestoupil z Norimberku do ruské Samary. Kollerův manažer Pavel Paska řekl, že hráč v novém působišti podepsal smlouvu na rok a půl. Její součástí je i následná roční opce.

Fotbalisté Slavie Praha, kteří budou obhajovat mistrovský titul z uplynulé sezony, vstoupí do příštího ligového ročníku 2. srpna zápasem na hřišti Slovanu Liberec. Rozhodlo o tom pondělní losování soutěže v hotelu Galaxie v Praze-Suchdole. Na úvod nové sezony se vicemistr Sparta střetne doma s Mladou Boleslaví, derby obou největších rivalů přijde na řadu v 9. kole. Nováčkové začínají doma: Bohemians Praha proti Olomouci, Příbram s Brnem. Dny, v kterých chtějí kluby hrát své zápasy, musejí oznámit do 30. června.

Nejlepší česká tenistka Nicole Vaidišová postoupila do druhého kola Wimbledonu. Osmnáctá nasazená hráčka v pondělí na londýnské trávě zvládla v prvním kole souboj se Zuzanou Ondráškovou, kterou porazila dvakrát 6:2. Vaidišová, která ve Wimbledonu obhajuje účast ve čtvrtfinále, vyhrála od března teprve třetí zápas. Po vleklé herní krizi nefiguruje poprvé od října 2005 mezi dvaceti nejlepšími hráčkami světa. V nejnovějším vydání žebříčku WTA se propadla na 22. pozici.

Český tenista Tomáš Berdych se ve světovém žebříčku propadl na dvacátou pozici, když se před něj dostal Španěl Fernando Verdasco. Pro svěřence Jaroslava Navrátila je to nejhorší postavení v pořadí pro nasazování do turnajů od května 2006, kdy mu rovněž patřilo dvacáté místo.

Počasí

Bude polojasno až oblačno, teploty 24 až 28 stupňů Celsia.

23-06-2008