Denní souhrn zpráv Zprávy

12-07-2008

Schwarzenberg seznámil s auditem Topolánka; zveřejní ho po neděli

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg předběžně informoval vicepremiéra Martina Bursíka a předsedu vlády Mirka Topolánka o auditu financí vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka. Konečný výsledek ale zveřejní příští týden, ČTK to sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Bursík předtím ČTK řekl, že sám se ke kauze vyjádří v neděli. Audit financí šéfa lidovců, nechal Schwarzenberg vypracovat detektivní agenturou Kroll na základě jarní dohody s lídry koalice. Tenkrát tak politici odsunuli řešení sporu o to, zda má Schwarzenberg zůstat v kabinetu spolu s mužem, který podle jeho názoru veřejnosti dost jasně nevysvětlil kauzu kolem svých financí. Ministr zahraničí obdržel dokument už před téměř dvěma týdny, studovat ho prý začal až ve středu. Podle některých spekulací se politici snaží téma odsouvat kvůli křehkosti vlády i úkolům, na nichž šéf diplomacie pracuje. V pátek ke zveřejnění auditu vyzval Schwarzenberga předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek. Je podle něj na Schwarzenbergovi, aby dostál slibu výsledky šetření publikovat.

Premiér Schwarzenberga v uplynulém týdnu opakovaně označil za vynikajícího ministra, kterého by nerad ztratil. Současně dodával, že jsou nicméně věci, kterým nelze zabránit. Zatímco podle něj jde o záležitost dvou osob, tedy Schwarzenberga a Čunka, podle Bursíka by měli z případných nepříznivých výsledků vyvodit závěry především lidovci. Šéf české diplomacie je na úterý pozván spolu s premiérem Topolánkem a vicepremiérem pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou do Lán k prezidentu Václavu Klausovi. Prezident tento týden uvedl, že mu není jasné, proč Schwarzenberg se studiem auditu otálí. Sám by prý takovou záležitost neodkládal. Dá se tedy předpokládat, že hlava státu se na jednání, které se má primárně týkat zahraniční politiky, na citlivou kauzu zeptá. Schwarzenbergovi se nelíbí, že se Čunek po loňské podzimní rezignaci vrátil do vlády, i když se podle jeho názoru dostatečně neočistil z podezření z korupce. Šéf lidovců opustil loni v listopadu vládní funkce kvůli obvinění z korupce. Když jej žalobci očistili, křesťanští demokraté svého lídra znovu do koaličního kabinetu nominovali. Čunek nevidí důvod, proč by měl z vlády odstoupit, tvrdí, že ani auditu se obávat nemusí.

Sněmovna se možná k další schůzi sejde již koncem srpna

Poslanecká sněmovna se možná k další schůzi sejde již v poslední třetině srpna. Harmonogram akcí dolní komory sice zatím počítá s tím, že to bude až koncem září, v kuloárech se ale mluví o mimořádné schůzi v týdnu po 18. srpnu. Program by se pak odvíjel zřejmě hlavně od toho, jaké body by si na toto jednání přála zařadit vláda. Předpokládá se totiž, že půjde o schůzi svolanou na základě žádosti koaličních poslanců. K tomu, aby se dolní komora sešla mimo běžný plán, stačí podpisy 40 zákonodárců - pak musí předseda sněmovny schůzi do deseti dnů svolat. "My vládě samozřejmě rádi vyhovíme," řekl místopředseda klubu ODS Jan Bürgermeister. Také předseda dolní komory Miloslav Vlček (ČSSD) tento týden v rozhovoru s novináři poznamenal, že se hovoří o schůzi někdy po 18. srpnu. Poslanci ODS jsou podle Bürgermeistera domluveni na tom, že po 20. srpnu již budou pro případ takové schůze k dispozici. "Je pravděpodobné, že ta agenda nesnese odkladu až do září a že ten srpen využijeme," dodal. Pořad jednání podle něj zatím jasný není. "Teď je řada na vládě, jak bude pilná, jak bude schopná najít dohodu o návrzích nových zákonů," uvedl.

V těchto dnech by v jednacím sále sněmovny poslanci projednávat zákony nemohli. Prostor, v němž se schůze konají, nyní prodělává rozsáhlou rekonstrukci. Pokud by přesto bylo nutné svolat dolní komoru třeba hned teď, sešli by se poslanci zřejmě v jiné sněmovní budově, a to v zasedací místnosti sociálnědemokratické frakce, která kapacitně umožňuje setkání všech 200 zákonodárců. Po 18. srpnu by už ale měl být jednací sál opravený, včetně nové klimatizace a nehořlavých podlahových krytin. Nové hlasovací zařízení ale podle Vlčka ještě fungovat nebude. Výsledky hlasování by tak při srpnové schůzi zjišťovali skrutátoři, jako tomu bylo třeba počátkem roku na Pražském hradě při společné schůzi obou komor k volbě prezidenta.

Vyřizování úředních záležitostí přes internet Senát asi schválí

Úřední záležitosti si firma i řadoví občané budou moci zanedlouho vyřizovat elektronickou formou. Umožnit jim to má nový zákon o elektronických úkonech, který Senát pravděpodobně příští týden schválí. Téměř absolutní podporu norma získala v jeho ústavně-právním výboru. Zákon počítá s vytvořením elektronických datových schránek, jakési obdoby poštovních schránek, jejichž prostřednictvím by úřady povinně komunikovaly jak mezi sebou, tak s firmami a občany, kteří o tuto formu projeví zájem. Datové schránky mají mít vybrané státní úřady, soudy, zdravotní pojišťovny, samosprávné orgány nebo státní fondy. Ministerstvo vnitra si od zákona o eGovernmentu slibuje snížení byrokracie a úsporu času občanů i úředníků.

Dopravci žádají po vládě zrušit páteční i prázdninová omezení

Automobiloví dopravci budou po vládě požadovat, aby kromě zvažovaného zavedení celoročního pátečního zákazu jízd zrušila i současné omezení, které platí v době prázdnin. Požadavek chtějí spolu s dalšími třemi předložit v úterý na schůzce s premiérem Mirkem Topolánkem, se kterým mají jednat o možnostech řešení dopadu drahé nafty a podmínkách v silniční dopravě. V případě krachu jednání zasednou krizové štáby a dopravci začnou chystat protestní akce, řekl ČTK po sobotním vzrušeném jednání dopravních firem generální tajemník sdružení Česmad Bohemia Martin Špryňar. Podle vicpermiéra Martina Bursíka jde o nátlak, který se autodopravcům vyplatil ve sněmovně při posledním jednání o omezeních, tato vláda však podle něj neustoupí. Navíc prosazuje celoroční zákaz na páteční a nedělní odpoledne a večery.

Martin Bursík řekl, že kabinet prázdninové omezení nezruší, protože se prokázal výrazný podíl kamionů na nehodovosti. "Veřejnost má právo na zachování kvality života, a projevit by se to mělo zvlášť v době dovolených," uvedl. Analýzy podle něj také prokázaly, že v páteční a nedělní odpoledne znamenají na silnicích největší rizika kvůli současným špičkám v kamionové a osobní dopravy. Na návrh strany zelených v současnosti ministerstvo dopravy posuzuje možnost, že by prázdninový páteční zákaz jízd kamionů od 17:00 do 21:00 rozšířilo na celý rok, kdy se dosud nesmělo jezdit jen v neděli. Zákaz by podle dohody měl platit v pátek od 15:00 do 20:00 a v neděli od 13:00 do 22:00, řekl ČTK Bursík. Léto podle něj ukáže, že dopravci jsou schopni se logisticky s omezením vyrovnat. Vedle Česmadu se sobotního jednání zúčastnili zástupci Svaz dopravy ČR, Společenství autodopravců regionu NISA, Společenství autodopravců Čech a Moravy (SAČM) a dalších dopravních uskupení. Zástupci dopravců, kterých se sešlo zhruba 500, dále požadují zavést tzv. profi naftu, neboli systém, ve kterém by stát podnikatelům vracel část spotřební daně, kterou platí nad minimum stanovené v EU. Rozdíl je v současnosti asi dvě koruny na litr. Dopravci rovněž požadují stanovení jasného termínu pro vstup do eurozóny a zavedení slev na mýtném podle objemu ujetých kilometrů. Zástupci Česmadu již dříve jednali v rámci Mezinárodní silniční unie IRU. Tam se dohodli na požadavku na zavedení jednotné spotřební daně z pohonných hmot pro všechny druhy dopravy. Výše daně z motorové nafty pro silniční dopravu by navíc měla výrazně klesnout pod současné minimum EU. Požadavek mají dopravci předložit svým národním vládám. Od začátku roku v tuzemsku zkrachovalo kvůli zdražování pohonných hmot a dalších vstupů přes 100 dopravních firem. Nafta se nyní prodává kolem 35 korun za litr, což je o tři koruny více než na začátku roku. Pohonné hmoty tvoří třetinu nákladů dopravců.

Soud opět projedná případ prokurátorky v procesu s Horákovou

Vrchní soud v Praze se koncem července vrátí ke kauze Ludmily Brožové-Polednové, která byla počátkem 50. let minulého století prokurátorkou ve vykonstruovaném procesu s političkou Miladou Horákovou. V únoru soud Brožovou-Polednovou zprostil obžaloby z vraždy, Nejvyšší soud mu však nařídil nové líčení. Podle něj prokurátorka měla aktivní podíl na odsouzení Horákové ke smrti, a proto její čin nemůže být promlčen. "Líčení je nařízeno na 29. července," řekl ČTK mluvčí vrchního soudu Jan Fořt. Jednání bude tentokrát veřejné, přestože minule rozhodoval soud v neveřejném zasedání.

Šestaosmdesátiletá Brožová-Polednová byla prvoinstančním soudem odsouzena za spolupachatelství na vraždě k osmi letům vězení. Podle odvolacího senátu však nebyla role bývalé prokurátorky v procesu s Horákovou natolik zásadní, aby ji šlo kvalifikovat jako vraždu. Její čin označil za napomáhání k vraždě. Stíhání Brožové zastavil kvůli promlčení skutku, tak jak to určil říšský zákoník z roku 1852, který v době procesu s Horákovou platil. Proti rozhodnutí odvolacího soudu se postavila nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, která trvala na potrestání někdejší žalobkyně. Nejvyšší soud jí dal za pravdu. Proces s Horákovou označil za totální etické selhání a nejnázornější formu zneužití soudního řízení proti takzvaným třídním nepřátelům. Nyní se kauza dostává zpět do bodu, kdy vrchní soud obdržel odvolání Brožové-Polednové. Tentokrát mu již nemůže vyhovět kvůli údajnému promlčení. Brožová-Polednová se kvůli chorobám spojeným s věkem neúčastní soudních líčení. Podle jejího advokáta Vladimíra Kováře je přesvědčena, že nic nespáchala. Byla prý mladá a bez náležitého vzdělání, nemohla se prý orientovat v tak složitých záležitostech a uvědomit si, že proces byl zinscenován.

MfD: Rozšíření Temelína by stálo asi 130 mld. Kč, zatím stál 100 mld.

Případné rozšíření Jaderné elektrárny Temelín by si podle Mladé fronty Dnes (MfD) vyžádalo odhadem 130 miliard korun, což je zhruba o 30 mld. Kč více, než stála elektrárna doposud. ČEZ podle listu plánuje po roce 2020 další dva výkonnější bloky.Temelín spolu s atomovou elektrárnou v Dukovanech by tak Česko posunuly na třetí místo mezi výrobci jaderné energie v Evropě - po Francii a Litvě. ČEZ zatím rozpočet, kolik by stavba dvou bloků v Temelíně stála, nemá. Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže lze investici srovnávat s náklady na elektrárnu ve Finsku, což zhruba odpovídá právě 130 miliardám Kč. Každý z uvažovaných reaktorů pro další dva bloky Temelína by mohl mít výkon až 1700 megawatt, což odpovídá zhruba čtyřem až pěti standardním uhelným elektrárnám, napsala MfD. Nynější reaktory prvních dvou bloků mají výkon po 1000 MW. Elektrárenská polostátní firma ČEZ v pátek požádala ministerstvo životního prostředí o posouzení vlivu případné dostavby Temelína na životní prostředí. To je první klíčový krok ke stavbě nových reaktorů. Pravděpodobnost, že by to ministerstvo nepovolilo, je podle MfD malá. Úřad v posudku většinou jen stanovuje různá omezení či další doplnění a na investorovi je, jestli se jim přizpůsobí. ČEZ se pro podání žádosti rozhodl týden poté, co nezávislá energetická komise vedená šéfem Akademie věd Václavem Pačesem zveřejnila svou analýzu o směřování české energetiky. Šéf ČEZ Martin Roman uvedl, že komise potvrdila obavy ohledně nedostatku elektřiny v Česku po roce 2015, a proto se firma rozhodla začít hned jednat.

V Dukovanech začala odstávka kvůli netěsnosti parogenerátoru

Odstávka prvního výrobního bloku Jaderné elektrárny Dukovany, při níž se opraví netěsnost na čtvrtém parogenerátoru bloku, začala v sobotu v 16:00. Místo netěsnosti, jímž uniká voda, se nachází pod tepelnou izolací parogenerátoru v prostorách bez obsluhy. Netěsnost nezpůsobuje žádný únik radioaktivity a nesouvisí ani s jadernou ani s radiační bezpečností. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka.

V Liberci vyjede armádní tramvaj, bude lákat do vojska přes mobil

Armáda příští týden spustí nový druh náborové kampaně. V úterý totiž v Liberci vyjede tramvaj pomalovaná vojenskými motivy, která bude cestujícím i kolemjdoucím v okruhu 100 metrů nabízet možnost zasílání propagačních materiálů na mobil. ČTK to řekl Roman Mucha z oddělení náboru. Dosud zájemce o službu armáda lákala především v tradičních kampaních. Inzerovala například v televizi, rozhlase a novinách. Média nedávno informovala o tom, že armádu v budoucnu můžou čekat problémy při získávání nových rekrutů. Důvodem jsou mimo jiné náročné požadavky vojska a konkurence civilních firem. Tramvaj v Liberci, které budou kromě armádních barev dominovat také vojáci vyobrazení v bojové pozici se zbraní, je pilotním projektem. Armáda chce nejprve zjistit, jak na ni bude reagovat veřejnost. "Nechceme to rozjíždět po celé republice," řekl ČTK Mucha. Tramvaj by v severočeském městě měla jezdit jeden rok.

Na rezervace dali za pět let Češi 5,6 milionu;chrání třeba motýly

Za pět let, které uplynuly od vyhlášení sbírkového konta Místo pro přírodu, darovali Češi na výkup pozemků s ohroženou přírodou 5,6 milionu korun. Český svaz ochránců přírody z konta do nákupů investoval už téměř pět milionů korun, stará se o 11 soukromých rezervací. Naposled v červnu svaz vykoupil 1,3 hektaru křovinaté stráně u Radnického potoka na Rokycansku. Tamní soukromá rezervace se vzácnými brouky a motýly se tak rozrostla na 3,5 hektaru. Na kamenité stráni žijí střevlíci a hlavně dva vzácné druhy modrásků - modráska bahenního a modráska očkovaného. Lokalita byla díky jejich přítomnosti vybrána do soustavy evropsky významných míst Natura 2000 a ochránci přírody také navrhli, aby se stala českou přírodní památkou. Správci louky se starají o to, aby motýlům vytvořili co nejpřirozenější životní prostor. Louky proto sečou takzvaně mozaikovitě, tedy pouze po malých částech v různých obdobích, části jsou ponechávány nepokosené. "Tento způsob kosení simuluje dřívější stav, kdy při ručním kosení různými vlastníky nikdy nebyla pokosena velká luční plocha naráz, takže různé druhy hmyzu vázané svým životem na různé rostliny měly možnost bez problémů dokončit svůj vývoj," vysvětlují na svých internetových stránkách. Prostor pro motýly také ochránci přírody postupně zbavují křovin. Na okraji lokality plánují letos vybudovat jednoduché odpočívadlo pro návštěvníky a tabule, na kterých se lidé dozvědí o životě vzácných obyvatel louky. Vedle Českého svazu ochránců přírody chtějí svou první rezervaci vytvořit také čeští ornitologové, založili sbírku na výkup luk u Josefova na východě Čech.

Vítězem karlovarského festivalu je dánský snímek Ukrutně šťastni

Hlavní cenu 43. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech získal dánský snímek Ukrutně šťastni režiséra Henrika Rubena Genze. Zvláštní uznání porota udělila filmu Petra Zelenky Karamazovi. Ceny si odnesli i Martha Issová a Jiří Mádl za herecké výkony ve snímku Michaely Pavlátové Děti noci. Výsledky byly vyhlášeny v sobotu večer na závěrečném ceremoniálu ve Velkém sále hotelu Thermal.

Na MFF získal film Karamazovi cenu filmových kritiků a novinářů

Cenu jedné z šesti nestatutárních porot na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech získal poslední den konání festivalu český film Karamazovi režiséra Petra Zelenky. Za převedení klasického Dostojevského díla nekonvenčním spojením divadla, filmu, literatury a reálného života ho ocenila porota Fipresci sdružující filmové kritiky a novináře.

Program třetího dne na Colours zahajovali Baumaxa a Bárta

V úvodu programu třetího dne mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava byla zejména vystoupení domácích kapel a interpretů. Na scéně na výstavišti Černá louka se představil například písničkář Xavier Baumaxa, jednou z hvězd na hlavní scéně v podhradí Slezskoostravského hradu byl zpěvák Dan Bárta se svou kapelou Illustratosphere. Hlavní hvězdou sobotního programu je slavná irská zpěvačka Sinéad O'Connorová.

V Mikulově začala výtvarná dílna, lidé uvidí sochaře při práci

V Mikulově začalo prestižní výtvarné sympozium Dílna 2008. Účastníky 15. ročníku vybral jeho kurátor Jiří David, známý například instalací neonového srdce na Pražském hradě. Do výtvarné dílny bude moci nahlédnout i veřejnost. Sochař Radomír Král bude svou monumentální pískovcovou sochu tvořit v zámeckém parku, řekla ČTK za pořadatele Jitka Kapičáková. Sympozia se letos jako tradičně účastní sedm umělců. Bude mezi nimi i výtvarník a hudebník Milan Cais, známý jako zpěvák kapely Tata Bojs, a držitelka Ceny Jindřicha Chalupeckého Eva Koťátková. Sympozium bude mít letos jediného zahraničního hosta, a to Vladimira Salnikova z Ruska, jenž se věnuje především portrétu. Díla, která umělci na sympoziu vytvoří, zůstanou v Mikulově. Podle Kapičákové láká umělce na akci možná právě vědomí, že i jejich výtvor bude v tamní sbírce. "Od odborníků máme odezvy, že se jedná o jednu z nejrozsáhlejších sbírek současného výtvarného umění u nás. Snad je to ten pocit, že by si přáli, aby jejich dílo bylo ve sbírce zastoupeno," uvedla Kapičáková. Za čtrnáctiletou historii čítá mikulovská sbírka 250 artefaktů. Jejich cenu odhadují odborníci na 22 milionů korun. Tím, co vytvořili, se umělci poprvé pochlubí 9. srpna. Tehdy bude kolekce letošních výtvorů na zámku vystavena. Do té doby lidé na zámku mohou hodnotit expozici děl vytvořených loni.

Rubikova kostka přilákala do Pardubic hráče z celého světa

Rubikova kostka fascinuje řešitele hlavolamů téměř tři desítky let a v Pardubicích měli lidé v těchto dnech možnost sledovat nejlepší hráče na světě. Letos se jich sjelo do ČEZ Areny 60, což je největší počet v historii mezinárodní akce Czech Open festival her 2008, který se letos koná už podevatenácté. ČTK to řekl ředitel této části festivalu Jaroslav Flejberk. V hale vládlo soustředění, hbité prsty i charakteristický cvakot. Hráči skládali kostky poslepu, jednou rukou, jednodušší i složitější verze hlavolamu a pro laika, který doma vlastní kostku spíše z nostalgie, v neuvěřitelných časech. Například kostka s dvěma dílky v řadě se dá složit za 1,63 vteřiny, v průměru ji lepší hráči skládají za 3,6 vteřiny. Rychlostnímu skládání kostky se moc lidí v republice nevěnuje, zápolení si v Česku užijí hráči jen jednou ročně v Pardubicích, v zahraničí je soutěží víc.

Automobiloví veteráni zaplnili zámeckou zahradu v Holešově

Stovky nablýskaných aut a motocyklů tuzemských a zahraničních značek staršího data výroby zaplnily zámeckou zahradu v Holešově na Kroměřížsku. Obdivovalo je tam na 2500 návštěvníků. Mohli vidět i tradiční jízdu veteránů po okolí města, které se letos zúčastnila téměř polovina vystavených exemplářů. "Je vidět, že počet vozidel se každý rok zvyšuje. Přijelo nám sem 273 aut a motorek," uvedl jeden z organizátorů akce Miroslav Skutka. Mezi vystavovanými auty převažovaly především modely domácích značek, zejména pak Škoda. Ze zahraničních značek měly největší zastoupení Mercedes a Fiat, nechyběly však ani historické vozy francouzských nebo britských výrobců. "Nejstarším vozidlem byl Citroen z roku 1924, který přijel z Rožnova pod Radhoštěm," dodal Skutka. Mezi nejzajímavější vystavované exempláře patřil autobus značky Tatra, který jezdil ve zlínských Baťových závodech před více než 70 lety. Známý konstruktér veteránů Antonín Pavelka z Napajedel divákům předvedl svůj unikátní elektrický kočár Dora a poprvé před nimi vyzkoušel i motorové kolo poháněné stlačeným vzduchem.

Hasiči na Svitavsku vytvořili rekord s ručními stříkačkami

Úleva i radost provázely dosažení rekordu v nejdelší dálkové přepravě vody historickými vahadlovými stříkačkami. Do Dolní Lhoty, místní části Svojanova na Svitavsku, se sjelo 34 dobrovolných hasičských sborů a na vytvoření rekordu se podílelo kolem 480 lidí. "Mysleli jsme, že přijede asi dvacet sborů. Účast byla nadmíru dobrá, předčila naše očekávání. Proto jsme místo dvou a půl kilometru nakonec překonali přesně 2720 metrů," řekl jeden z hasičů Bohumír Jindra. Fyzicky náročný pokus dokumentovala a rekord také uznala agentura Dobrý den. Naplněná stříkačka po sto metrech předala štafetu další. Vodu přepumpovávalo šest mužů, kteří se zhruba po deseti minutách střídali s další skupinou. Hasiči také překonali historickou hranici Čech a Moravy. Do Dolní Lhoty se sjely týmy ze Svitavska, ale i ze vzdálenějších koutů republiky. Přijeli dobrovolní hasiči i z Přerova nebo Otrokovic. Přivezli s sebou stříkačky vyrobené od roku 1870 až do počátku 20. století. Šlo o stroje hlavně české výroby. Jedna měla i přídavný motor, ale její obsluha tuto vymoženost kvůli podmínkám rekordu nepoužila.

Sport

České reprezentantky v in-line hokeji zvítězily ve finále světového šampionátu organizace FIRS nad Kanadou 3:2 v prodloužení a získaly mistrovský titul. Po loňském stříbru tak zároveň v Düsseldorfu vylepšily historicky nejlepší umístění týmu žen.

Kladivářka Lenka Ledvinová je novou českou rekordmankou a zajistila si start na olympijských hrách v Pekingu. Na mítinku v Plzni poslala kladivo do vzdálenosti 69,03 metru a o 77 centimetrů vymazala z tabulek květnový výkon juniorské vicemistryně světa Kateřiny Šafránkové, kterou zároveň vyřadila z olympijské nominace.

Tyčkařka Kateřina Baďurová si půl roku po operaci křížových vazů v koleni zajistila start na olympijských hrách v Pekingu. Po vydařených trénincích se rozhodla startovat na sobotním mítinku v Plzni, kde výkonem 435 cm splnila mírnější kritérium pro start na OH.

Český tenista Tomáš Berdych si poprvé v této sezoně zahraje finále turnaje ATP. Postoupit do boje o titul se mu podařilo ve švédském Bastadu, kde v semifinále porazil Španěla Fernanda Verdaska 2:6, 6:3 a 6:2. Ve finále se utká s vítězem španělského duelu mezi Davidem Ferrerem a Tommym Robredem.

Meteorologové varují před dalšími bouřkami a silným deštěm

Meteorologové varují před silnými bouřkami a deštěm. Výstraha platí od sobotních 15:00 do neděle 23:00. ČTK o tom informoval Český hydrometeorologický ústav. Varování se vztahuje na Pardubický a Královéhradecký kraj a na všechny moravské kraje. V noci na neděli pak lze očekávat silné deště téměř na celém území Čech, s výjimkou Ústeckého a Karlovarského kraje, a také na Vysočině.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo s deštěm. Maximální teploty v Čechách 17 až 22 stupňů Celsia, na Moravě a ve Slezsku až 28 stupňů Celsia.

12-07-2008