Denní souhrn zpráv Zprávy

22-07-2008

Guvernér ČNB uvažuje o snížení úrokových sazeb, koruna oslabila

Česká národní banka by kvůli rychlému růstu kurzu koruny mohla už příští měsíc sáhnout ke snížení úrokových sazeb. Agentuře Bloomberg to řekl guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Silný kurz domácí měny podle něj znamená hrozbu pro ekonomiku. Koruna po výrocích guvernéra prudce oslabila k euru přibližně o 40 haléřů na 23,39 a asi o 30 haléřů oslabila i vůči dolaru na 14,78. Česká koruna si podle agentury Bloomberg nyní vede nejlépe ze všech světových měn. Za poslední rok se její kurz vůči euru zvýšil zhruba o 23 procent, zatímco k dolaru měna získala už asi 41 procent. Růst kurzu měny pomáhá brzdit inflaci, protože snižuje cenu dovozů. Negativní vlivy ale převládají.

Topolánek: ČR může čerpat evropské dotace v jiné měně

Vláda má nástroje, jak vyřešit neustále se snižující objem peněz z evropských fondů, který způsobuje sílící koruna. Po návštěvě ministerstva pro místní rozvoj (MMR) to řekl premiér Mirek Topolánek. Jako příklad uvedl čerpání evropských peněz v jiné měně, další možnosti odmítl upřesnit.

Zdroje ČTK z EU však uvádějí, že čerpání v jiné měně není možné. Podle jednoho z vysoce postavených úředníků Evropské komise je taková možnost nepřípustná. "Evropský rozpočet je celý v eurech. Není to prostě možné," řekl ČTK s tím, že podobný případ nepamatuje. Další zdroj označil čerpání dotací v jiné měně jen za obtížně představitelné. "Všechny smlouvy se týkají pouze eur, takže nemáme ponětí, jak by takový systém mohl úspěšně fungovat," uvedl.

Poslanci se shodli, že by měl stát církve odškodnit, přeli se jak

Církve by v rámci vypořádání se státem měly dostat majetek, který prokazatelně vlastnily k 25. únoru 1948, a majetek, který jim měl být podle zákonů demokratického Československa po druhé světové válce vrácen. Shodli se na tom zástupci všech parlamentních stran ve sněmovní komisi pro vypořádání státu s církvemi. S podobným principem počítal i vládní návrh církevního vyrovnání. Mezi poslanci nicméně dále přetrvávají zásadní spory o to, jak by měl stát při vracení církevního majetku postupovat. Podle opozice i kritika vládního návrhu z řad ODS Vlastimila Tlustého není jasné, podle jakého klíče vláda určila majetek, který má být předmětem vyrovnání. "Posudky se právě liší v tom, co církve prokazatelně 25. února vlastnily. Posudky se od sebe liší významně, protože některé říkají, že naprostá většina majetku byla odejmuta už v dobách předchozích, zatímco jiné posudky říkají, že nikoliv," řekl novinářům Tlustý. Kabinet chce církvím vrátit zhruba třetinu majetku zabaveného před rokem 1989, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. I s úrokem by to bylo za 60 let celkem asi 270 miliard korun. Podle kritiků je výše finanční náhrady nadsazená.

Žalobci nehodlají otevřít Čunkovu kauzu se sociálními dávkami

Havířovské státní zastupitelství nehodlá na základě zjištění auditu společnosti Kroll znovu otevřít kauzu vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka, který na konci 90. let pobíral sociální dávky a přitom v bankách ukládal miliony korun. ČTK to řekl šéf havířovské pobočky Okresního státního zastupitelství Karviná Jiří Jarnot. Připustil, že závěrečnou zprávu auditu nemá k dispozici. Zastupitelství už dříve případ odložilo, protože se neprokázalo, že Čunek zamlčel příjmy důležité pro přiznání dávek státní sociální podpory.

Ve zveřejněné zprávě o auditu se objevily informace, že Čunek v té době pobíral například finanční odměny za lobbování v podobě nedaněných náhrad za služební cesty do Prahy. "Pokud by podobné informace vyšly najevo a byly důvěryhodné a ověřitelné, není vyloučeno, že by se tím orgány činné v trestním řízené znovu začaly zabývat," řekl Jarnot. Dodal ale, že žádné důvěryhodné informace nyní k dispozici nemá. "Zprávu jsem nečetl. Nic co je postavené na domněnkách a úvahách pro nás není směrodatné," řekl a dodal, že každý, kdo má informace o spáchání trestného činu, může podat trestní oznámení.

Čunek má audit Krollu za pravdivý, byť s nešťastnými formulacemi

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek pokládá audit svých financí vypracovaný firmou Kroll za pravdivý, byť s některými nešťastnými formulacemi. Čunek zároveň zdůraznil, že nikdy nelobboval způsobem, který by byl nezákonný či nemorální. Po dnešním setkání s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS) na ministerstvu pro místní rozvoj Čunek novinářům řekl, že pro něj případ končí. Podle něj společnost Kroll ve své zprávě nikde nepíše, že by Čunek jako zástupce Zbrojovky Vsetín lobboval u tehdejšího náměstka ministra obrany a nynějšího ministra financí Miroslava Kalouska. "Nic takového tam není a je věcí pana Kalouska, jestli chce žalovat deník Mladá fronta Dnes, který tuto hru rozehrál," zdůraznil Čunek.

Kalouskův právník poslal společnosti Kroll a také bývalému šéfovi zbrojovky Karlovi Dančákovi dopis, v němž žádá omluvu a dementi tvrzení, že Čunek lobboval na ministerstvu obrany za přidělení zakázek pro zbrojovku.

Ministerstva jsou proti omezení národních tísňových linek

Ministerstva vnitra a zdravotnictví nedoporučují omezit provoz národních tísňových linek 150, 155 a 158. K tomuto závěru úřady dospěly na základě analýzy možného útlumu národních čísel tísňového volání, kterou ministerstvo vnitra ve středu předloží vládě. Vypracování dokumentu zadal kabinet v roce 2006 v souvislosti se zavedením jednotné evropské tísňové linky 112. Například hasiči již v roce 2006 uvedli, že k rušení národních linek není důvod. Kromě několika miliard korun by si podle nich změna vyžádala také složité organizační změny a vybudování nových operačních středisek.

Topolánek nesouhlasí s opozičním návrhem k energetické koncepci

Premiér Mirek Topolánek (ODS) nesouhlasí s návrhem opoziční ČSSD, aby státní energetickou koncepci schvalovala nově Poslanecká sněmovna místo vlády. Podle Topolánka energetická koncepce kvůli své strategické povaze spadá do výkonné pravomoci vlády a mělo by to tak zůstat i nadále. Návrh ČSSD ve středu projedná vláda. "Pokládám to za velmi účelový návrh. Státní energetická koncepce je výsostně exekutivní rozhodnutí. Nevidím vůbec žádný důvod, proč by ji měl schvalovat parlament," řekl novinářům Topolánek, podle kterého by politizace energetické politiky státu při případném projednávání v parlamentu poškodila toto strategické odvětví. Vláda podle Topolánka zatím nemá žádný důvod měnit stávající státní energetickou koncepci z roku 2004.

Obering: Protiraketové základny v Evropě je třeba brzy dokončit

Protiraketové základny v České republice a v Polsku je třeba dokončit co nejdříve, protože Írán už nyní vlastní balistické rakety, které mohou podle amerických odhadů ohrozit značnou část Evropy. Ve Washingtonu to uvedl ředitel americké protiraketové agentury (MDA) Henry Obering. Podle něj Teherán své rakety dlouhého dostřelu zatím pouze veřejně nepředstavil.

Stehlíková: Návrh na eutanazii odporuje mezinárodním úmluvám

Podle ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové (Strana zelených) odporuje senátní návrh na zavedení eutanazie mezinárodním úmluvám o lidských právech a je v rozporu se základním právem na život. Předložení návrhu navíc prý nepředcházela širší společenská i odborná diskuse. "Pocit, že existuje jen jedna volba, a to trpět, nebo se nechat zabít z rukou lékaře, je falešný," řekla Stehlíková. Řešením má být podle ní kvalitní a dostupná hospicová a paliativní, tedy bolest tišící péče.

Návrh zákona o eutanazii předložila senátorka Václava Domšová (za SNK ED) ve spolupráci s právníky Liberální reformní strany (LiRA). Zákon o eutanazii, který navrhuje Domšová, má umožnit jak asistovanou sebevraždu, kdy by se nemocný mohl sám zabít za odborné zdravotnické pomoci, tak aktivní eutanazii. O ni by mohli předem požádat lidé, kteří by se dostali do stavu nezměnitelného bezvědomí. Smrt by u nich na základě jejich předchozí žádosti mohli vyvolat lékaři, kteří by za to nemohli být nijak postihováni. Liberální reformní strana (LiRA) zároveň novinářům představila petici na podporu návrhu eutanazie. Veřejnost podle předsedy LiRA Milana Hamerského podporuje zavedení eutanazie. Potvrzují to průzkumy veřejného mínění.

ČLK chce od Julínka změny v reformních zákonech

Česká lékařská komora (ČLK) předá ministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi (ODS) 117 připomínek ke třem reformním zákonům: o zdravotních službách, speciálních zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě. Pokud je ministr do norem nezapracuje, bude ČLK lobbovat u poslanců, aby je odmítli. Odvolání ministra ČLK žádat nebude. Novinářům to řekl prezident ČLK Milan Kubek. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt ČTK řekl, že ministr zohlední technické připomínky, ale odmítá změny, jimiž chce ČLK posílit své pravomoci na úkor pacientů.

STEM: Jen třetina lidí je spokojená s fungováním demokracie v ČR

Pouze třetina občanů si myslí, že demokracie v České republice funguje a že je srovnatelná se situací v západoevropských zemích. Vyplývá to z červnového průzkumu agentury STEM. Nejspokojenější s fungováním demokracie jsou příznivci ODS, naopak nejvyšší podíl negativních odpovědí zaznamenal výzkum u stoupenců KSČM.

Vláda nestihne dokončit privatizaci pivovaru Budvar

Vláda do roku 2010, kdy jí vyprší funkční období, podle premiéra Mirka Topolánka nestihne dokončit privatizaci národního podniku Budějovický Budvar. MZe chce nyní Budvar nejprve transformovat na akciovou společnost, což by mělo umožnit jeho budoucí prodej. Budvar je třetím největším domácím výrobcem piva a posledním státním pivovarem. Topolánek po jednání s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem novinářům řekl, že o transformaci Budvaru na akciovou společnost lze uvažovat nejdříve letos na podzim, kdy bude mít vláda k dispozici právní analýzu případné privatizace pivovaru a také garanci zachování nynější pozice Budvaru v rámci známkoprávních sporů s americkou skupinou Anheuser-Busch. "Vzhledem k termínům a lhůtám, které takový proces vyžaduje, tak se obávám, že už to nebude tato vláda, která tento podnik dá k privatizaci. A i kdyby to udělala, tak určitě ten proces nedokončí. My nemíníme dělat kroky, které jsou nestandardní, a je to vidět na všech těch privatizacích, které jsme zatím dělali," prohlásil Topolánek.

Ministerstvo zamítlo odvolání ekologů k využití ocelárny Mittalu

Moravskoslezský krajský úřad postupoval podle zákona, když firmě ArcelorMittal Ostrava (AMO) letos v březnu povolil provést opatření, které ocelářskému gigantu umožní využít maximální kapacitu výroby oceli na tandemových pecích. Rozhodnutí úřadu potvrdilo ministerstvo životního prostředí a zároveň zamítlo odvolání občanského sdružení Ekologický právní servis (EPS), sdělila ČTK Jolana Filipová z hejtmanství. Postup krajského úřadu napadl EPS před třemi týdny. Ekologové tvrdí, že nárůst výroby oceli v AMO zvýší i množství emisí škodlivin unikajících ze závodu. Podle krajského úřadu se ale životní prostředí nezhorší. Ekologové nyní zvažují podání žaloby u správního soudu.

Prazdroj dodá pivo na olympiádu, jde o první export do Číny

První větší dodávka piva Pilsneru Urquell do Číny by měla pomoci Plzeňskému Prazdroji k prosazení se na tamějším trhu. Pivovar vypravil z Hamburku kontejnery se 120 sudy a 150 kartony plechovek do Českého olympijského domu v Pekingu. Jde o první vývoz plzeňského piva do Číny, firma ho exportuje do 60 zemí, řekl ČTK mluvčí Plzeňského Prazdroje Jiří Mareček. Šedesát hektolitrů piva Pilsner Urquell tam budou nabízet plzeňští odborníci, většinou mistři v čepování piva. "Plechovky se podařilo prosadit i do olympijské vesnice, kde budou ubytováni čeští sportovci a týmy," řekl sportovní manažer Prazdroje Jan Kovář. Pilsner Urquell je generálním partnerem českého olympijského týmu.

Mnichovská dohoda po 70 letech dorazila do Prahy

Kopie německého originálu mnichovské dohody z roku 1938, která tehdejší Československo připravila o jeho pohraniční území, po 70 letech dorazila do Prahy. Ještě nikdy v historii originální podoba dohody na českém území nebyla. Kopie bude nastálo vystavena v Kolovratském paláci v areálu Senátu vzhledem k tomu, že palác byl sídlem vlád za první republiky. Kopii dohody převzal od ředitele Vojenského historického ústavu Aleše Knížka předseda horní komory Přemysl Sobotka. Stalo se tak v Zeleném salonku Kolovratského paláce. Právě v jeho prostorách byla 30. září 1938 s dohodou seznámena tehdejší vláda pod vedením generála Jana Syrového. Německou verzi dohody má být podle Knížka spolu s jejím anglickým a francouzským a možná i italským originálem možné vidět od 28. října na rozsáhlé výstavě v prostorách Národního muzea, která bude věnována období první republiky.

Válečný zachránce ve Volyni: Vedla mě víra a slušnost

Hlavní motivací kazatele Jana Jelínka, který za druhé světové války v české obci Kupičov ve Volyni poskytl azyl přibližně 50 lidem, a zachránil jim tak život, byla kromě víry v Boha také základní potřeba slušnosti. Vždy si připomínal vzpomínku z dětství, kdy mu matka vštěpovala, aby se choval před ostatními slušně. Šestadevadesátiletý Jelínek to řekl novinářům po setkání s náčelníkem generálního štábu Vlastimilem Pickem, který mu udělil pamětní plaketu. Na ceremoniálu Jelínka doprovázela také jeho manželka Anna. Ve Volyni byla za války situace komplikovaná mimo jiné kvůli tomu, že mezi Poláky a Ukrajinci docházelo k národnostním bojům. Jelínek však při pomoci lidem na národnost nebo vyznání nehleděl. Azyl poskytl Polákům, Ukrajincům i židovským uprchlíkům. "Když utíkali, protože se báli, že jim ublíží," konstatoval. Občas se proto přihodilo, že se Jelínek zároveň staral o příslušníky znesvářených stran.

V roce 1944 Jelínek i s chotí vstoupil do československé armády. Působil na východní frontě. Ve vojsku Jelínek pracoval ve zbrojním skladu. V roce 1958 byl odsouzen k dvou letům vězení. Důvodem bylo podle rodinné přítelkyně Miloslavy Žákové to, že se postavil proti kolektivizaci zemědělství. "Oficiální znění bylo pro pobuřování," uvedla již dříve Žáková. Jelínek je držitelem několika vojenských vyznamenání.

Česká republika se chystá udělit první známky evropského dědictví

Česká republika by na podzim mohla v rámci projektu Evropské unie udělit první "známky evropského dědictví" českým hmotným a nehmotným památkám, které významným způsobem vypovídají o evropské kulturní historii a historii vůbec. ČTK to řekl český ministr kultury Václav Jehlička, který se ve Versailles zúčastnil dvoudenního neformálního jednání ministrů kultury zemí EU. Zpřístupňování evropského kulturního dědictví bylo jedním z hlavních témat jednání. Návrh zavést známku evropského dědictví se objevil předloni. Podle ministra by kritéria jejího udělování měla být doladěna během nynějšího francouzského předsednictví. Cíl je vytvořit celoevropskou síť významných kulturních statků a pamětihodností. Do projektu nebudou zařazovány památky, kterou jsou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Počasí je jako na podzim, o víkendu ale bude tropické

Úterní nejvyšší teploty mezi 14 a 18 stupni Celsia odpovídají podle meteorologů maximům vyskytujícím se běžně na počátku října. Pondělní hodnoty zase ukazovaly na polovinu září, uvádí Český hydrometeorologický ústav na své internetové stránce. V dalších dnech se ale bude oteplovat a víkend již bude ve znamení tropických teplot. Ve středu se nejvyšší denní teploty vrátí na pondělní "zářijovou" úroveň, mělo by být 18 až 22 stupňů Celsia. Ve čtvrtek už meteorologové očekávají místy překročení letní teploty, což je 25 stupňů Celsia, a od pátku nebo nejpozději od soboty se již může vyskytovat tropická teplota 30 stupňů Celsia. V sobotu odpoledne se mohou začít tvořit bouřky. Teplé počasí by mělo vydržet i po celý příští týden.

Aktuální počasí v ČR

Přetrvává polojasno až oblačno, místy s deštěm. Teploty ve středu vystoupí na 18 až 22 stupňů Celsia.

22-07-2008