Zprávy

Polský prezident bude s Klausem jednat o lisabonské smlouvě

Na pracovní návštěvu České republiky ve čtvrtek přijede polský prezident Lech Kaczynski. Na zámku v Lánech se setká se svým českým protějškem Václavem Klausem. Hlavním tématem jejich jednání bude vývoj Evropské unie po zamítnutí lisabonské smlouvy v Irsku. Je pravděpodobné, že se polský prezident u Klause bude přimlouvat za změnu jeho odmítavého postoje k lisabonské smlouvě. Kaczynski sám při nedávné návštěvě u francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho změnil názor a prohlásil, že nebude blokovat přijetí tohoto významného dokumentu. Podle zdrojů z Elysejského paláce Sarkozymu slíbil, že se "osobně zasadí o schválení smlouvy všemi stranami" a využít prý chce svých "přátelských a dlouhotrvajících vztahů s českým prezidentem". Mise polského prezidenta ale zřejmě bude obtížná. Klaus je jediný významný evropský politik, který lisabonskou smlouvu zásadně odmítá.

STEM: Odpůrci radaru stále převládají, je jich 44 procent

I po červencovém podpisu česko-americké smlouvy o radaru převládají v České republice odpůrci radarové základny na českém území. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zpracovala agentura STEM. Proti radaru je 44 procent dotázaných, pro se vyslovilo 35 procent, zbytek neví. Za nejdůležitější bod smlouvy respondenti považují ochranu životního prostředí v okolí základny. Podle ředitele STEM Jana Hartla se sice oproti minulým výzkumům okruh odpůrců radaru mírně zúžil, nejde ale o žádný výraznější posun. Nejvýznamnějším bodem smlouvy je podle 60 procent lidí garance, že bude dodržena ochrana životního prostředí. Méně lidí pokládá za důležité, že smlouva zvýšila bezpečnostní záruky pro ČR (49 procent) a že radar bude zařazen do současného systému NATO (40 procent).

Česko je vůči Evropské unii v rekordním plusu

Česká republika letos získala z pokladny Evropské unie mnohem více, nežli do ní sama poslala. Rozdíl částek, které z unie do ČR přitekly, a peněz, které stát do Bruselu odvedl, představuje za prvních šest měsíců letošního roku více než 26 miliard korun. Česko do unie poslalo 18 miliard a získalo více než 44 miliard. "Je to nejlepší výsledek od roku 2004," řekl po zasedání vlády ministr financí Miroslav Kalousek. O výsledné bilanci rozhodly příjmy ze strukturálních fondů. Celkové příjmy na takzvanou politiku soudržnosti včetně zálohových plateb na rozpočtové období 2007 až 2013 činily téměř 33 miliard korun. Politika soudržnosti má za cíl vyrovnávat rozdíly mezi méně rozvinutými regiony a zeměmi EU. Podle premiéra Mirka Topolánka bude ale Česko v budoucnosti do evropské pokladny více odvádět, než z ní získávat.

Vláda schválila dohodu státu se společností ArcelorMittal

Vláda schválila memorandum o porozumění mezi Českou republikou a společností ArcelorMittal, které ukončuje všechny vzájemné spory. Po zasedání vlády o tom informoval premiér Mirek Topolánek. Ocelářský gigant podle dohody stáhne žaloby, ve kterých po státu požadoval 26 miliard korun, a Česko odprodá společnosti ArcelorMittal jedenáctiprocentní podíl ve firmě ArcelorMittal Ostrava. Česko získá za akcie 6,8 miliardy korun. Nyní ArcelorMittal drží v největší české hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava přes 71 procent. Spor ocelářské firmy a českého státu začal v roce 2005. Mittal tehdy žaloval Česko za to, že byl vyloučen z privatizace železáren Vítkovice Steel. ArcelorMittal je největším světovým výrobcem oceli. Skupina vznikla v roce 2006, majitelem společnosti je Lakšmí Mittal.

Jehlička: Nová budova knihovny na Letné nebude

Nová budova Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického na pražské Letné nevyroste. Uvedl to ministr kultury Václav Jehlička. Pravděpodobně tak uzavřel mnohaměsíční spekulace o tom, zda bude návrh vzešlý z mezinárodní architektonické soutěže v Praze realizován. Ministr nevyloučil ani personální změny. Odpovědnost podle něj leží především na knihovně, která projekt špatně připravila. S tím, že Kaplického "chobotnice" na Letné nebude, souhlasí i pražský primátor Pavel Bém. Mezinárodní architektonická soutěž na návrh nové budovy Národní knihovny stála 25 milionů korun. V případě, že se návrh do dvou let nerealizuje, náleží Janu Kaplickému odstupné ve výši odměny za první cenu. Ta byla 160.000 eur (nyní asi 3,8 milionu korun).

Vláda podpořila odškodnění obětí okupace z roku 1968

Vláda podpořila odškodnění obětí okupace Československa v roce 1968. Potvrdil to ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Senátoři, kteří s návrhem přišli, chtěli napravit situaci, kdy je odškodnění odepíráno lidem, kteří se domohli určité finanční satisfakce podle komunistických norem. Podle tři roky starého zákona mohou oběti nebo pozůstalí po nich požádat o jednorázové finanční odškodnění od 30.000 do 150.000 korun podle míry postižení. Mnozí žadatelé ale už byli odmítnuti s tím, že se jim už dostalo odškodnění podle předchozích právních předpisů. Podle nich ale mohli získat mnohem nižší finanční kompenzaci. V prvním roce vyplácení odhadl ministr financí potřebnou částku na 15 milionů korun, v příštím roce až na 30 milionů. Vláda celkem na kompenzace vyčlenila čtvrt miliardy korun, avšak zatím vyplatila jen něco přes pět milionů korun.

Vláda dá deset milionů na opravu krajanských objektů v Iowě

Vláda uvolnila deset milionů korun na obnovu Českého a slovenského muzea a dalších objektů, které ve městě Cedar Rapids v americkém státě Iowa poničily záplavy. Účelem pomoci je podle kabinetu záchrana českého kulturního dědictví a účast v projektech zaměřených na revitalizaci zaplavené oblasti. Iowu postihly v polovině června jedny z historicky nejhorších záplav. Neštěstí zasáhlo i do života krajanů a voda poničila také expozice Českého a slovenského muzea, jediné profesionální instituce v USA, která se věnuje výhradně historii českého a slovenského národa a dějinám přistěhovalectví Čechů a Slováků do Ameriky. Iowa je státem s jednou z největších českých komunit v USA. Ve stotřicetitisícovém Cedar Rapids byl ještě na začátku minulého století téměř každý třetí obyvatel Čech.

Vláda je pro dohodu o trestu mezi obviněným a žalobcem

Vláda souhlasila s návrhem novely trestního řádu, která má zavést možnost dohody o vině a trestu mezi státním zástupcem a obviněným. Novela má zrychlit a zjednodušit trestní řízení. Pokud totiž obviněný prohlásí, že se cítí vinen trestným činem, a se státním zástupcem se shodne na svém trestu a na způsobu náhrady škody, jeho případ už nebude projednávat soudce v hlavním líčení. Revoluční návrh ministerstva spravedlnosti počítá s tím, že dohodu by následně schvaloval soud rozsudkem. Pokud by mu připadala nepřiměřená nebo nesprávná, vrátil by věc zpátky do přípravného řízení. V takovém případě by ke sjednané dohodě, včetně prohlášení obviněného o vině, nesměl přihlížet. Dohodu by bylo možné uzavřít pouze u méně závažných trestných činů, u nichž horní hranice trestu odnětí svobody nepřevyšuje pět let.

Vláda schválila novelu motivující k šetrnému zacházejí s krajinou

Vláda schválila novelu zákona o zemědělství, která má motivovat zemědělce k šetrnému zacházejí s krajinou. Novela podle ministerstva zemědělství zefektivní systém kontrol a zavede bodový systém. Pokud zemědělec nebude dlouhodobě plnit stanovené podmínky, může přijít o dotace. "Krajina, jakou známe, je výsledkem práce zemědělců, lesníků a vodohospodářů. Pomocí novely zákona o zemědělství seznamujeme hospodáře v krajině s požadavky na správnou zemědělskou praxi," sdělil ministr zemědělství Petr Gandalovič. Novela řeší evidenci krajinných prvků, jako jsou aleje, vodní a lesní plochy, meze či remízky, které budou zaneseny do evidence zemědělské půdy. Zemědělci budou mít podle Gandaloviče možnost čerpat prostředky na údržbu těchto biotopů, které mají blahodárný vliv na životní prostředí a tvoří krajinný ráz.

Klaus přijme na Hradě vojáky, kteří nesouhlasili s invazí

Prezident Václav Klaus přijme 21. srpna na Pražském hradě vojáky, kteří se v roce 1968 postavili proti invazi vojsk států Varšavské smlouvy do Československa. Při příležitosti 40. výročí vstupu armád Sovětského svazu, Maďarska, Německé demokratické republiky, Bulharska a Polska by se s prezidentem měl setkat například také Zbyněk Čeřovský. Pozvání si velmi váží. "Celých 20 let si nás nikdo nevšiml," řekl ČTK. Čeřovský v den okupace sloužil na letišti u Hradce Králové. Sovětské okupační vojsko, které na letišti přistálo, po personálu vyžadovalo palivo, ubytování, potraviny nebo vodu. To však Čeřovský odmítl poskytnout. "Kdo se postavil proti, tak si podepsal svůj ortel," konstatoval. Později odmítl podepsat také souhlas se vstupem vojsk. Měl proto problémy najít zaměstnání. "V roce 1976 jsem byl zatčen. Byl jsme obviněn z přípravy maření voleb. Považoval jsem to za absurdní," podotkl. Poté, co vězení opustil, podepsal Chartu 77. Jeho rodina se tehdy ocitla ve finanční nouzi a jeho manželka přišla o práci.

Topolánek pochválil ministra Bursíka za "umění kompromisu"

Premiér Mirek Topolánek ve středu navštívil ministerstvo životního prostředí. Ocenil, že ministr Martin Bursík umí při prosazování svého resortu nalézt kompromisy. Díky tomu podle premiéra pokračuje spolupráce ODS a zelených ve vládě. Topolánek přitom přiznal, že se s Bursíkem kvůli ekologickým tématům často názorově rozchází. Pokládá ale za pozitivní, že s ním i s dalšími ministry za ODS šéf zelených dokáže najít dohodu. Jedná se hlavně o ministry průmyslu a dopravy Martina Římana a Aleše Řebíčka. S Řebíčkem se například Bursík minulý týden dohodl na schůzce o kamionové dopravě. Předtím pohrozil, že kvůli kamionům by zelení mohli odejít z vlády. Premiér také ocenil, že Bursíkovi se podařilo odblokovat čerpání peněz z evropských fondů na vodohospodářské projekty a že připravuje vyvážený plán pro další fungování Šumavského národního parku.

Kuchtová kandiduje do čela SZ

První místopředsedkyně Strany zelených (SZ) Dana Kuchtová bude kandidovat na funkci předsedkyně strany. V září se tak postaví současnému stranickému šéfovi Martinu Bursíkovi. Kuchtová ve středu seznámila novináře se svým konceptem "zelené demokratické" politiky. Podle Kuchtové, která se v posledních týdnech stále kritičtěji vyjadřovala k současnému stranickému vedení, se Bursík se svými lidmi odklonili od programu SZ. Připomněla souhlas strany se smlouvou o americké radarové základně, zavedení regulačních poplatků ve zdravotnictví, souhlas s transformací zdravotnických zařízení. První místopředsedkyně zdůraznila, že její koncept pro SZ není konceptem levicovým. "Strana zelených je středovou stranou, která přináší nová zelená témata, a je možným koaličním partnerem jak pro ODS, tak pro ČSSD a samozřejmě pro KDU-ČSL," vysvětlila Kuchtová. Nynější předseda a ministr životního prostředí Bursík má prý k řešení problémů ve straně autokratický přístup, což podle Kuchtové dokládá utajená příprava stranických stanov pro sjezd i požadavek, aby sjezd potvrdil celou předsedou navrženou skupinu nových členů předsednictva strany.

Ombudsman: Státní správa u schvalování areálu na Ještědu selhala

Postup úřadů při rozšiřování a modernizaci lyžařského areálu na Ještědu byl podle veřejného ochránce práv v rozporu s právním řádem České republiky. Ombudsman kritizuje především postup Krajského úřadu v Liberci ve stavebním řízení. Nelze podle něj akceptovat omluvu orgánů státní správy, že rozhodovaly v časové tísni a snažily se umožnit investorovi realizaci mistrovství světa v lyžování v roce 2009. Sdělila to Iva Hrazdílková z kanceláře ombudsmana. Stavby na Ještědu budou i přes kritiku ombudsmana pokračovat. Vydaná stavební povolení, která byla předmětem šetření, jsou právoplatná a nelze je přezkoumat, proto ombudsman své šetření skončil. V souvislosti s přípravou mistrovství světa v lyžování, které se v Liberci uskuteční v únoru a březnu příštího roku, se na Ještědu od roku 2005 realizovalo nebo ještě dokončuje 21 projektů za více než 660 milionů korun.

Výroba osobních aut v ČR vzrostla na víc než půl milionu vozů

Tuzemské automobilky vyrobily za první pololetí 528.354 osobních a lehkých užitkových vozů, což je o 10,13 procenta více než ve stejném období loni. Celkem se v Česku do konce června vyrobilo 533.901 silničních vozidel. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu. Nejvíce v prvním pololetí vyrobila Škoda Auto, která dodala na trh 354.486 aut. Automobilka TPCA vyrobila 173.859 malých osobních aut. Výroba nákladních aut se snížila o 13,80 procenta na 1349 vozů. Největším producentem byla Tatra, která vyrobila 1053 automobilů, následuje Avia s výrobou 296 aut. Produkce autobusů se zvýšila o 11,59 procenta na 1762 vozidel, z toho Irisbus vyrobil 1527 vozů. Výroba motocyklů, kterou reprezentovala pouze týnecká Jawa, vzrostla o 30,92 procenta na 957 strojů.

Pololetní výsledek Škody negativně ovlivnila silná koruna

O téměř deset procent klesl meziročně čistý zisk automobilky Škoda Auto za první pololetí, když vydělala 7,1 miliardy korun. Může za to především silná koruna, která negativně ovlivňuje výsledek i přes rostoucí prodeje. Informoval o tom mluvčí automobilky Jaroslav Černý. Finanční výsledky automobilky klesly meziročně ve všech ukazatelích. Tržby Škodovky klesly o 1,6 procenta na 111,7 miliardy korun, provozní výsledek o necelé čtyři procenta na 9,6 miliard korun. V eurech dosáhla firma provozního výsledku 381 milionů, což představuje sedmiprocentní nárůst o 25 milionů. Přesto byl i tento výsledek podle Černého negativně ovlivněn vývojem kurzu české koruny.

Německý Siemens se stáhne z pobočky na Zličíně

Německý koncern Siemens se do druhé poloviny roku 2009 stáhne z továrny na výrobu kolejových vozidel v Praze na Zličíně. Do té doby se bude snažit najít kupce, který bude pokračovat v průmyslové výrobě. Oznámila to firma v tiskové zprávě. Výroba kolejových vozidel se bude nadále koncentrovat do tří kompetenčních center: v německém Krefeldu-Uerdingenu se budou vyrábět vozidla z hliníku, ve Vídni z oceli a v Mnichově se i nadále budou vyrábět lokomotivy. Podle generálního ředitele a reprezentanta Siemens v České republice Pavla Kafky společnost však dostojí všem dodavatelským závazkům, které vůči zákazníkům má. Odbory, jež od pondělí drží stávkovou pohotovost, chystají zatím neupřesněné protesty.

České pivo zřejmě dostane ochrannou známku od Evropské unie

České pivo zřejmě rozšíří seznam potravin z Česka, které nesou ochranné označení Evropské unie. Lhůta pro podávání námitek proti jeho udělení uplyne o půlnoci na čtvrtek. Doposud žádné námitky nepřišly. Udělení označení by pak mělo být jen formalitou. Česká republika se tak pravděpodobně stane první zemí v Evropské unii, které získá "národní" chráněné zeměpisné označení pro pivo. Podle dostupných informací Evropská komise registruje pouze "Bavorské pivo". Chráněné označení ale získala řada jednotlivých značek z různých zemí. Podle žadatelů má kvalitní české pivo specifické vlastnosti, které mu dává zejména tradiční metoda vaření a také suroviny používané pro výrobu piva v ČR. Jak uvedli čeští pivovarníci v žádosti, po staletí se na území dnešního Česka v naprosto převažující míře vaří spodně kvašené, řádně prozrálé pivo stále stejným výrobním postupem. Chráněné značení však nedostane každé pivo vyrobené v Česku. Bude se týkat jen těch, jejichž výroba odpovídá postupu popsaném v žádosti.

Škrla byl manipulátor, turistický oddíl změnil v sektu

V turistickém oddíle vedeném Josefem Škrlou panoval již před rokem 1989 tuhý řád, přičemž jeho členové byli svým vůdcem zmanipulovaní. Soudu to ve středu při projednávání kuřimské kauzy řekl jeho někdejší člen a syn známé herečky Zdeny Herfortové Tomáš. Turistický oddíl se postupně podle něj změnil v náboženské uskupení, proto z něj odešel. Podle některých informací stojí za brutálním týráním chlapců Ondry a Jakuba náboženská sekta vedená Josefem Škrlou. Zatímco on je dlouhé měsíce nezvěstný, jeho příbuzní a známí čelí před brněnským krajským soudem obvinění z mučení chlapců. Herfort popsal Škrlu jako člověka, který z turistického oddílu plného mladých chlapců vytvořit velmi úzce uzavřenou skupinu věnující se nejprve východní filozofii a józe a pak myšlenkám vycházejícím z náboženského uskupení Hnutí Grálu.

Soud podmíněně zastavil stíhání kvůli šíření filmu Vratné lahve

Soud podmíněně zastavil trestní stíhání dvou mužů, kteří čelili obvinění z nelegálního šíření českého filmu Vratné lahve. Řekla to mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 5 Vanda Činková. Muž, který podle žalobců umístil snímek na internet, se podle ní dohodl se společností Biograf Jan Svěrák na náhradě škody. Informaci potvrdil i režisér Svěrák. Kolik přesně obviněný společnosti zaplatil, ale neřekl, částka se prý pohybuje v řádech statisíců korun. Podmínky pro podmíněné zastavení stíhání splnil i druhý obviněný, který podle Činkové přímou škodu nezpůsobil. Podle policie rozšiřoval mezi svými známými kopii filmu, která byla určena pro potřeby ministerstva kultury.

Archeologové nalezli šperky staré 4500 let

Archeologům se na staveništi silnice u Hulína na Kroměřížsku podařilo objevit šperky z drahých kovů a druhou bránu do římského pochodového tábora. V místech, kde se propojí dálnice D1 s rychlostními komunikacemi R55 a R49, se během dvouletého výzkumu našly předměty prakticky ze všech období pravěku. Podle ředitele Archeologického centra Olomouc Jaroslava Pešky se jedná o několik desítek tisíc artefaktů. Z devadesáti procent převažuje keramika, mezi nálezy jsou ale i fragmenty skleněných náramků a železné či bronzové spony. Vysoký je také počet ozdob ze vzácných kovů, zlata, stříbra či jantaru, pocházejících z pohřebiště lidí kultury zvoncovitých pohárů, staré asi 4500 let. Archeologové zkoumali také lokalitu u Pravčic, kde objevili 2000 let staré brány do římského tábora.

Ze sportu

Vedení českého olympijského týmu ve středu v Pekingu akreditovalo 133 sportovců. Plénum Českého olympijského výboru minulý týden ve středu schválilo nominaci 130 reprezentantů, k nimž přibyli ještě tyčkař Štěpán Janáček a na poslední chvíli dálkař Roman Novotný. Do týmu se dostal také lukostřelec Martin Bulíř, jenž nahradil Milana Andrease, který byl vyloučen kvůli pozitivnímu testu na marihuanu. Ve hře je stále účast tenisty Jiřího Vaňka, který je prvním náhradníkem. Je velmi pravděpodobné, že se stane 134. českým sportovcem pro pekingské hry.

Úspěch a dobrou reprezentaci země popřál olympionikům prezident České republiky Václav Klaus. Český olympijský výbor a výpravu více než 130 sportovců při setkání v Lánech zastupovali předseda ČOV Milan Jirásek a místopředseda pro ekonomiku Jiří Zedníček. "Věřím, že uspějeme. Že se čeští sportovci neztratí a že Česká republika bude na olympiádě vidět," prohlásil na setkání prezident. Podle Milana Jiráska je česká výprava na olympiádu dobře připravena.

Sedmatřicetiletý hokejový útočník Martin Ručinský ukončil své působení v NHL a dohodl se na kontraktu se Spartou Praha. Olympijský vítěz a mistr světa Ručinský se vrací do extraligy po třech letech; v ročníku 2004/05 při výluce v zámoří působil v mateřském Litvínově a ve 38 zápasech tehdy nasbíral 41 bodů za 15 gólů a 26 asistencí. Sparta získala pro novou sezonu další zvučné jméno do útočných řad. Už před časem se po zahraničních angažmá vrátily předpokládané opory Michal Broš, Ondřej Kratěna či David Výborný.

Po Radku Štěpánkovi se s turnajem v Torontu rozloučil další český tenista. Lukáš Dlouhý nestačil v prvním kole na 44. hráče světa Marina Čiliče a devatenáctiletému Chorvatovi podlehl po setech 3:6, 6:4 a 3:6.

České basketbalistky prohrály v úvodním utkání v rámci předolympijské přípravy na turnaji v Moskvě se Španělskem po prodloužení 63:66. V normální hrací době skončil úterní zápas 59:59.

Počasí:

Bude oblačno až zataženo, nejvyšší teploty 20 až 24 st.