Denní souhrn zpráv Zprávy

28-07-2008

Podle armádního hygienika kritická studie vychází z údajů jiného typu radaru

Nejnovější studie, která hovoří o nebezpečí amerického radaru pro lidi, vychází z parametrů jiného zařízení, než které by mělo být v České republice, řekl ČTK armádní hygienik Petr Navrátil. Byl v týmu odborníků, který pro českou vládu hodnotil zdravotní rizika radaru i přímo na ostrově Kwajalein. Z tohoto místa by protiraketový radar měl být podle plánů Američanů přemístěn do vojenského prostoru Brdy. Navrátil zdůraznil, že kritická studie analyzuje parametry radaru XBR, který ale v Česku být umístěn nemá. Předchozí hodnotící zpráva pro vládu vycházela naopak z údajů radaru EBR, s nímž se pro Česko počítá, a zdravotní rizika nepotvrdila, dodal.

Zpráva, kterou vypracovali fyzik Petr Pokorný z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, specialista na radiové vlny Milan Hlobil a vojenský analytik Stanislav Kaucký, uvádí, že paprsek radaru se může odrazit od letadla nebo od inverzních vrstev a ohrozit lidi. Uváděná bezletová zóna kolem radaru podle nich neposkytne dostatečnou ochranu. Podle nich hrozí, že vyslaný paprsek zasáhne letadlo i pasažéry uvnitř. Zpochybňují také maximální udávané hodnoty záření radaru a funkčnost radaru. Navrátil oponuje, že navržená bezletová zóna je na základě měření na Kwajaleinu v pořádku a poškození zdraví obyvatel nehrozí. "Tak, jak nedošlo do dneška k poškození zdraví ani jednoho z obyvatel a pracovníků atolu Kwajalein," konstatoval Navrátil. O kritické zprávě podrobně informujeme v sekci Události.

Čunek chce srovnání vládní a oponentní studie o radaru

Názory expertů, kteří upozornili na možná zdravotní rizika amerického radaru plánovaného v Brdech, by se měly srovnat s vládní zprávou o vlivu radaru na okolí, řekl vicepremiér a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek. Odbornou reakci na závěry tří expertů, kteří zpochybňují vládní analýzu, bude Čunek požadovat od ministerstva obrany. To řídí jeho stranická kolegyně Vlasta Parkanová. "My pokud nejsme odborníky, fyziky, tak musíme dostat na stůl nějaké stanovisko odborníků. To znamená především těch, kteří tvořili tu zprávu první a srovnání výsledků zkoumání těch dvou týmů a někdo musí říci: 'Taková je pravda'," řekl Čunek. Pokud by se potvrdila věrohodnost nově zveřejněné studie, šlo by podle něj o vážnou věc a vláda se měla seznámit s protiargumenty vládních odborníků, kteří rizika radaru dříve odhadli jako menší.

Minulý týden zemřelo při nehodách nejvíce lidí od začátku roku

Minulý týden zemřelo podle předběžných policejních statistik na českých silnicích 27 lidí, což je nejvíce od počátku tohoto roku. Další dvě oběti, které policejní statistika dopravních nehod nezaznamenává, si vyžádala v sobotu nehoda na regionálním automobilovém závodu do vrchu z Oseku do Dlouhé Louky na Teplicku. Počet mrtvých při haváriích se tak vyšplhal na 29. Počet nehod zaviněných pod vlivem alkoholu je letos zatím třetí nejvyšší. Například v neděli se podle dopravního experta Josefa Tesaříka alkohol podílel na téměř každé sedmé dopravní nehodě. Za nejčastější příčinu nehod označil šéf dopravních policistů Martin Červíček nepřiměřenou rychlost. "Všechno to pramení z absolutně zbytečného riskování, agresivní jízdy, podceňování situace v dopravě," zdůraznil.

Téměř každý sedmý řidič autobusu porušoval předpisy

Téměř každý sedmý řidič autobusu porušil na konci minulého týdne dobu odpočinku, nevybral si povinnou přestávku, jel s přetíženým autobusem nebo s autobusem ve špatném technickém stavu. Odhalila to policie při dopravně-bezpečnostní akci, která se konala v pátek a v neděli. Informoval o ní specialista na nákladní a autobusovou dopravu Pavel Nosek. Policie se společně s celní správou a mobilními jednotkami Centra služeb pro silniční dopravu zaměřila právě na dodržování předpisů mezi profesionálními řidiči autobusů. Zkontrolovali jich celkem 161 a u 22 z nich zjistili nějaké provinění. V období letních prázdnin se zvyšuje počet turistických autobusů. "Cestovní kanceláře nám bohužel nabírají jakýkoliv autobus tak, aby byly schopny uspokojit požadavky trhu," vysvětlil Nosek. Podobně rozsáhlou akci zaměřenou na autobusy chce policie zopakovat do konce prázdnin ještě jednou.

Přes desetinu bodovaných dopravních prohřešků spáchali cizinci

Více než desetinu bodovaných dopravních přestupků a trestných činů spáchali od zavedení bodového systému v České republice cizinci, kteří nemají český řidičský průkaz. Novinářům to řekl statistik bodového systému Lukáš Kadula. Podle statistik ministerstva dopravy získalo od července 2006 do června 2008 alespoň jeden trestný bod zhruba 565.000 řidičů, z nichž 65.074 byli cizinci. Hranice 12 bodů dosáhlo 781 zahraničních řidičů, kteří pak nesmějí v ČR jezdit po dobu jednoho roku. Celkem spáchali cizinci za volantem 11,5 procenta prohřešků. Nejčastěji na českých silnicích chybovali Němci, z celkového počtu cizinců tvořili 21 procent. Body nasbíralo také 20 procent řidičů ze Slovenska a 14 procent z Polska.

Velitel NATO kritizoval, že nemá v Afghánistánu vrtulníky z ČR

Vrchní velitel sil NATO v Evropě generál John Craddock ostře kritizoval alianční státy za neplnění svých závazků k vyslání dalších jednotek do Afghánistánu. V rozhovoru pro pondělní vydání listu Financial Times Deutschland si také stěžoval na nedostatek peněz na afghánskou misi. Jmenovitě zmínil vrtulníky poskytnuté Českou republikou, které prý kvůli chybějícím financím není možné do Afghánistánu dopravit. Státy NATO na dubnovém summitu aliance v Bukurešti přislíbily vyslat do Afghánistánu 73 jednotek, které budou pomáhat s výcvikem afghánských vojáků pro boj proti povstalcům z Talibanu. Podle Craddocka však 19 těchto uskupení, každé o 25 až 30 mužích, stále chybí. Posily pro mezinárodní síly ISAF podle něj brzdí i nedostatek financí. Zmínil v tomto ohledu vrtulníky, které dala k dispozici Praha, ty podle něj ale stále stojí v Česku. "Můj rozpočet na to, abych sem materiál dopravil, je už téměř na nule," konkretizoval svůj požadavek po aliančních vládách.Česká armáda loni a letos Afghánistánu darovala celkem šest nepotřebných dopravních vrtulníků Mi-17, které mají pomoci při obnově vzdušných sil této země. Spolu s nimi dá Praha Kábulu ještě šest bitevních vrtulníků Mi-24. Příští rok plánuje v Afghánistánu také nasadit pět transportních vrtulníků M-171.

Dodávky z ropovodu Družba jsou stále omezené

Omezení dodávek ropy z Ruska do České republiky nadále trvá a není pravděpodobné, že do konce tohoto měsíce dojde k navýšení na původní úroveň. Od začátku července tak z Ruska do ČR nepřiteklo asi 240.000 tun ropy. Informace ČTK poskytlo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a provozovatel ropovodu Družba firma Mero. O objemu dodávek na srpen zatím nemá MPO informace. Jejich skutečnou výši oznámí ruská strana přibližně kolem 10. srpna.

Arcidiecézní charita posílá na zatopené Slovensko vysoušeče

Tři desítky vysoušečů z humanitárních skladů, které se už osvědčily při povodních v Čechách v roce 2002 a na Moravě o pět let dříve, odešle na Slovensko olomoucká Arcidiecézní charita. "Organizujeme pomoc lidem postiženým povodněmi na východním Slovensku. Kromě veřejné finanční sbírky na pomoc obětem záplav jde i o materiální pomoc," řekla mluvčí Ivana Jeništová. Výtěžek sbírky by měl posloužit na nákup dezinfekčních prostředků, nářadí a pokrývek. Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá i obyvatelům Haiti. Naposledy vyhlásila sbírku, díky které mohou lidé za finanční příspěvek pořídit Haiťanům střechu nad hlavou. Vloni se postarala rovněž o sirotky z dětského domova v Bortnikách na Ukrajině.

Panika kvůli acylpyrinu je podle ministerstva zdravotnictví zbytečná

Panika kvůli zdražení acylpyrinu je podle ministerstva zdravotnictví zbytečná. Oblíbeného léku na bolest a teplotu je v Česku dost. I kdyby ho lidé v některých lékárnách vykoupili, jsou desítky jiných léků s kyselinou salicylovou se stejnými účinky a cenově obdobné. Acylpyrin stojí 13 korun, po zdražení 16 korun. Podle prezidenta České lékárnické komory Stanislava Havlíčka mají lékárny zásoby acylpyrinu za původní cenu na čtvrt roku. "Lidé se nemusejí bát, acylpyrinu mají lékárny na skladu dost, a kdyby došel, dostanou něco jiného, přibližně stejně drahého," řekl ČTK Havlíček.

Škrlová v mládí žila na ulici

Pravděpodobně nejzáhadnější postava kuřimské kauzy týrání Barbora Škrlová prý žila v mládí nějakou dobu na ulici. Zaznělo to na jednání Krajského soudu v Brně. Znalkyně ale podotýkají, že výpovědi Škrlové jsou často nevěrohodné a rozcházejí se. Škrlová se podle nich dokázala chovat jako dítě, za něž se vydávala, ale i jako dospělá osoba. Škrlová, která podle všeho trpí epilepsií, je nejstarší ze tří dětí. Má bratra Jana, který je stejně jako ona obžalován z týrání dětí, a postiženou sestru Kristýnu. Jejich matka má podle informací ze spisu problémy s alkoholem, potýkala se s nimi už v dětství Barbory. Proto se o malou Barboru často starali přátelé jejího otce. Josef Škrla, který podle některých informací za celou kauzou stojí, s rodinou příliš nežil. Ani dnes se o jeho pobytu nic neví.

Znalkyně tvrdí, že Škrlová podávala různým lidem v různé době různé informace. Sama tvrdí, že je obětí týrání stejně jako chlapci Ondřej a Jakub. Podstupovala prý takzvané terapie, při kterých byla mučena a znásilňována. Podle lékařské dokumentace je ale panna. Nejasnosti jsou i kolem dalších jejích tvrzení. Tvrdí, že má výpadky paměti a nepamatuje si třeba, že byla na operaci kvůli zmenšení prsou. Operována byla pravděpodobně proto, že se několik let vydávala za nezletilou dívku. Roli Anny, dívky zneužívané a mučené v Norsku, zřejmě vymyslela Kateřina Mauerová, teta týraných chlapců. Podle výpovědí znalkyň je ale nepravděpodobné, že se na tom sama Škrlová aktivně nepodílela.

Kateřina Mauerová prý měla k ostatním tyranům nadřízené postavení

Kateřina Mauerová obžalovaná z týrání svých synovců měla mezi ostatními tyrany dětí nadřízené postavení. Tvrdí to odbornice, které vypovídaly u Krajského soudu v Brně. Jejich posudky na Kateřinu Mauerovou nejsou kompletní, žena s nimi nechtěla příliš spolupracovat. Dle zjištěných poznatků je Kateřina Mauerová nadprůměrně inteligentní, autoritativní a má přirozený respekt. Kateřina Mauerová posudek na sebe odmítá. Tvrdí, že znalkyně na ni křičely a vyhrožovaly jí. Chování Kateřiny Mauerové jeví známky sadismu s pedofilními znaky, uvedla psychiatrička Hamplová. Zda je ale Kateřina Mauerová sexuální deviant, se během přípravy posudku nepodařilo zjistit. Mauerová odmítla na otázky sexuality odpovídat.

Klára Mauerová prý trpí komplexy méněcennosti a je ovlivnitelná

Klára Mauerová obžalovaná z týrání svých synů je podle odborníků ovlivnitelná. V případě týrání ji podle znalkyň, které vypovídaly u Krajského soudu v Brně, využila její sestra Kateřina Mauerová, která je též z týrání obžalována. Podle znalkyň má Klára Mauerová sklon k přílišnému vyhovování osobám, na kterých je závislá, a omezenou schopnost vlastního rozhodování. Také trpí komplexem méněcennosti a už od dětství usiluje o uznání a ocenění. Duševní poruchou Klára Mauerová netrpí, uvedla psychiatrička Miluše Hamplová. Své jednání při týrání prý mohla ovládat, protože věděla, co dělá. Byla ale zmanipulovaná a vedla ji snaha zachránit Aničku, tedy nemocnou malou dívku, na kterou si hrála podstatně starší Barbora Škrlová, další z obžalovaných. Podle sexuoložky Růženy Hajnové je Klára Mauerová sexuálně nevyzrálá. Navíc má už od dětství pocit, že je odstrčená, a cítila se nejistá.

Údajný pedofil může být vydán do Británie

Irský občan Patrick Burnell může být vydán k trestnímu stíhání do Velké Británie, kde je podezřelý z rozsáhlého zneužívání dětí. V extradičním řízení o tom rozhodl pražský městský soud. Jednadvacetiletý muž, který se skrýval v Česku, podle policie spáchal 16 trestných činů souvisejících s pohlavním zneužíváním dětí, v Británii mu za to hrozí až doživotní trest vězení. Obě strany se vzdaly práva na stížnost, verdikt je tedy pravomocný. Podezřelý podle policie páchal trestnou činnost na území Británie v letech 2003 až 2006. Trestné činnosti se v ČR prý nedopustil.

Severokorejští uprchlíci dostali dočasný pobyt v ČR

V České republice našlo azyl pět severokorejských uprchlíků, kteří utekli do Číny. Hrozilo jim však, že budou vyhoštěni zpět. Ministr vnitra Ivan Langer jim nabídl dočasný pobyt v Česku. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková. V Česku by měli zůstat do doby, než odcestují do USA, které jim slíbily politický azyl. O zapojení České republiky do programu přesídlování uprchlíků rozhodla koncem června vláda. Podle Malíkové se na Langra kvůli utečencům zdržujícím se v Číně obrátil koncem minulého týdne vysoký komisař OSN pro uprchlíky s urgentní žádostí o pomoc. "Tito lidé nemohli získat žádnou formu mezinárodní ochrany, a naopak jim hrozilo okamžité vyhoštění zpět do Severní Koreje, nechvalně pověstné svým totalitním režimem," uvedla mluvčí.

Vychovatel ústavu ve Vidnavě dovolil chovancům střílet a hajlovat

Z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka obvinili jeseničtí policisté šestadvacetiletého vychovatele z ústavu pro chlapce s nařízenou ochrannou výchovou ve Vidnavě. Policejní mluvčí Tereza Neubauerová ČTK řekla, že vychovatel půjčoval chlapcům zbraně, umožnil jim nosit oděvy s nacistickými symboly a povolil jim hajlovat. Nyní mu hrozí až pětiletý trest. Vidnavský ústav má paradoxně vychovávat odsouzenou mládež k řádnému stylu života. V minulosti ale jeho chovanci prosluli útoky na vychovatele a útěky z ústavu.

Elektřina podle šéfa ČEZ napřesrok zdraží o méně než deset procent

Elektřina pro domácnosti, které jsou zákazníky ČEZ, zdraží příští rok méně než o deset procent, řekl deníku Blesk generální ředitel elektrárenské firmy Martin Roman. Letos ČEZ od ledna domácnostem zvýšil ceny elektřiny zhruba o deset procent. Podle Romana je elektřina dražší mimo jiné kvůli drahé ropě. "Je třeba si ale uvědomit, že Česká republika, byť i tady cena elektřiny stoupá, tak ji má v okolí zdaleka nejlevnější," řekl deníku Roman. "V přepočtu na eura my letos prodáváme za 51 a půl eura megawatt hodinu, přičemž cena na trhu je přes 70 eur, čili pořád je to o desítky procent, o které ČEZ prodává levněji," doplnil. Podle něj nebude elektřina rok od roku dražší, pokud bude klesat cena ropy.

Ceny elektrické energie na Energetické burze Praha (PXE) s termínem dodání v příštím roce klesly od počátku měsíce o 17 procent na 75 eur (1762 Kč). Vývoj na burze se promítá se zpožděním do cen pro domácnosti. Podle analytiků ceny na burze budou klesat i nadále, pro domácnosti očekávají nárůst cen kolem deseti procent.

Pošta se centralizuje, propustí 2500 lidí

Od 1. října odejde z České pošty asi 2500 lidí z celkového počtu 37.000 zaměstnanců, řekl v rozhovoru pro deník Právo generální ředitel firmy Karel Kratina. Téměř deset procent lidí odejde z úseku generálního ředitele, úseku technických zdrojů a úseku ekonomického a také správy majetku. Výrazně nižší procento se týká vlastního provozu pošty. "Z pošty odejdou především ti, kteří pracují v zázemí společnosti. Těch zaměstnanců, kteří jsou v přímém styku se zákazníkem, se optimalizace dotkne minimálně," řekl Právu Kratina. Podle něj má tato úspora přímou vazbu na centralizaci systému řízení. "Optimalizace počtu zaměstnanců je jeden z důležitých kroků k udržení konkurenceschopnosti na trhu," naznačil Kratina. Doplnil, že v loňském roce Česká pošta dosáhla slušného hospodářského výsledku především v důsledku snižování nákladů a pozdržení investic. V budoucnu se chce Česká pošta podle něj zaměřit na elektronickou komunikaci. "Rádi bychom získali například tolik diskutované datové schránky. Určitě nabídneme také nové služby v oblasti logistiky. Dalším významným tématem je možná distribuce léků," řekl Kratina.

Česká televize vypnula analogovou ČT2 v Plzni a zahájila digitální vysílání

Česká televize v pondělí vypnula analogové vysílání programu ČT2 na Plzeňsku z vysílače Plzeň-Krkavec. Vzápětí spustila digitální zemské vysílání ČT1 a ČT2 z vysílače Krašov. Signál naladí diváci v Plzni i v dalších městech vzdálených desítky kilometrů. Musí však mít přijímač digitálního pozemního signálu, tedy set-top box, digitální televizi nebo satelit. Vše se podařilo, vysílání odstartovalo, řekl Štěpán Janda z tiskového odboru ČT. Desetitisíce diváků, zejména plzeňských, tak definitivně přišly o analogový program ČT2 z Krkavce. Z Krašova, který také pokrývá část Plzně, budou lidé kromě digitální nabídky ještě několik měsíců přijímat programy tak jako dosud. "Analogová ČT2 tam skončí letos v říjnu, program ČT1 v září příštího roku," řekl Janda. Na Plzeňsku ladí už od června diváci digitální komerční stanice Óčko, Z1, Public TV a Primu. Nova v Plzni vysílá jen analogově.

Ve Štěpánské ulici již voda teče, opravy potrvají do středy

Prasklé potrubí ve Štěpánské ulici v Praze vodohospodáři opravili, voda již teče do všech domácností. Zemní a betonářské práce budou pokračovat pravděpodobně až do středečního poledne. ČTK to sdělila mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Marcela Dvořáková. Dodala, že škody zatím není možné vyčíslit, odhadují se v milionech až desítkách milionů korun. Pavel Prokopius z paláce Lucerna ČTK řekl, že voda poškodila zejména uskladněné zboží ve sklepení Lucerny, samotnému objektu neuškodila.

Potrubí prasklo v neděli ráno, voda zaplavila část suterénu památkově chráněného paláce Lucerna i část ulice, která se na dvou místech propadla. S unikající vodou bojovali až do večera desítky hasičů a pracovníků PVK. Podle Dvořákové škody zaplatí pojišťovna. V současné době vodohospodáři za pomoci radaru zjišťují možné škody pod vozovkou. Poté začnou se zemními pracemi a betonováním. Pracovníci Lucerny nyní ze suterénu budovy odstraňují vodu a písek a snaží se vyčíslit škody. Expozice Titanic: Výstava artefaktů, která se v paláci Lucerna nyní koná, nebyla podle zástupce pořadatelů Petra Nováka nijak poškozena. Při kontrole elektroinstalace byly ovšem zjištěny problémy, kvůli kterým se její otevření odsunulo.

Archeologové objevili v Pohansku 15 hrobů z doby Velké Moravy

V hradišti Pohansko u Břeclavi archeologové tento týden skončí první vlnu průzkumu v dosud neprobádaném území. V uplynulých týdnech tam odkryli pozůstatky kostela z doby Velké Moravy a 15 hrobů s kosterními pozůstatky. Uvnitř hrobů nalezli sekyru, nožík a také stříbrnou náušnici a pozlacenou náušnici. Obzvlášť nález šperků je výjimečný. Drobný předmět z drahého kovu našli badatelé v oblasti naposledy před sedmi lety, řekl ČTK jeden z archeologů Petr Dresler. I když stříbrnou náušnici odborníci dosud neprohlédli v laboratoři, na základě prvního průzkumu se domnívají, že jde o velmi propracovaný šperk. Zručně je utvořena také pozlacená náušnice. Nález šperků svědčí o tom, že v hrobě byla pochována žena vyššího sociálního statutu. "Jen tak někdo si to nemohl pořídit," poznamenal Dresler.

Hradiště Pohansko archeologové prozkoumávají 50 let. Před 30 lety tam našli pozůstatky kostela z doby Velké Moravy a dlouho se soudilo, že pro osídlení, rozkládající se na 65 hektarech, byl jediným chrámem. Letos však objevili spadané zdivo a základy dalšího kostela. Podle Dreslera zatím z nového naleziště odkryli jen malý výřez. "Je potřeba na tom ještě hodně pracovat, abychom si mohli udělat jasnější představu," uvedl. Několik hypotéz o velkomoravských obyvatelích lokality však mají. Podle jedné z nich například mělo hradiště v 9. století kontakty s Pobaltím. Při průzkumu archeologové našli černý hrací kámen, jehož obdoby jsou známé z vykopávek ve Švédsku.

Letní filmová škola hlásí plno, další akreditace zastaveny

Letní filmová škola (LFŠ) v Uherském Hradišti hlásí plno. Asociace českých filmových klubů (AČFK) zaznamenala nebývalý zájem o festival a vzhledem k omezeným kapacitám sálů a ubytovacích zařízení zastavila další akreditace. Dosud se na festival přihlásilo 4500 lidí. ČTK to řekla mluvčí LFŠ Lenka Zemánková. Organizátoři akce přitom ještě minulý týden odhadovali, že na filmový festival přijede kolem 3000 lidí, a to včetně pěti stovek hostů. Předseda AČFK Petr Korč uvedl, že mnozí diváci čekali s akreditací na poslední chvíli nebo se akreditovali až po příjezdu do Uherského Hradiště. "Prioritní je pro nás pohodlí přítomných a očekávaných návštěvníků, proto musíme vyhlásit stop dalším akreditacím," prohlásil.

Loňský ročník navštívilo na 5000 lidí, pozvaných hostů však bylo o dvě třetiny více než letos, přibližně 1500. Pořadatelé festivalu pozvali letos méně hostů zejména kvůli tomu, aby umělci představili svoji tvorbu komplexněji než v uplynulých ročnících. Návštěvníci letošního ročníku LFŠ si ale stěžují na slabší nabídku filmů a nepřehledný katalog.

Venkovský učitel bude mít mezinárodní premiéru v Benátkách

Mezinárodní premiéra filmu Venkovský učitel režiséra Bohdana Slámy se uskuteční na filmovém festivalu v Benátkách. Snímek s motivem hledání lásky, přátelství a porozumění byl vybrán do sekce Venice Days (Giornate degli Autori), sdělila ČTK Martina Reková z mediálního zastoupení filmu. Podle ní je to po hlavní soutěži nejsledovanější sekce festivalu. Letošní 65. ročník mezinárodního filmového festivalu v Benátkách začne 27. srpna a potrvá do 6. září. "Mezinárodní premiéra filmu na festivalu v Benátkách, který ve světě patří k pěti nejvýznamnějším, je dalším potvrzením pozornosti, s níž je v zahraničí sledována tvorba Bohdana Slámy," uvedl producent filmu Pavel Strnad.

Venkovský učitel měl domácí premiéru v březnu a zatím ho vidělo přes 180.000 diváků. Ještě před svou mezinárodní premiérou byl prodán už do šesti evropských zemí, například do Německa, Francie nebo Polska. "Zdá se, že neopětovaná láska, ústřední téma našeho filmu, bolí ve všech nadmořských výškách, zeměpisných šířkách i délkách, všude bolí stejně," uvedl režisér Sláma.

Česko-německá hranice ožije příběhem ze života pašeráků

Milostným příběhem ze života pašeráků, kteří mají v oblasti svoji skutečnou tradici, ožije v srpnu vesnička Friedrichshäng na bavorsko-české hranici nedaleko německého Schönsee. Divadelní hru nazvanou Pašeráci - Noc dlouhých stínů připravilo německé občanské sdružení, hlavní role v ní získaly dvě Češky. Přestože je hra v němčině, nařizuje scénář jedné z nich, aby při hře mluvila svou rodnou řečí. ČTK to řekl Václav Vrbík z Centra Bavaria Bohemia. "Příběh chystají ochotníci na 1., 2., 8. a 9. srpna. Odehraje se pod širým nebem v přírodním amfiteátru u Soví hory. Stupňovité dřevěné hlediště má kapacitu 500 míst," uvedl Vrbík. Vloni příběh při premiéře vidělo přes 2000 lidí, každé představení bylo kompletně vyprodané. Mezi diváky byly i desítky Čechů. Stejnou účast očekávají organizátoři i letos. Kulisu přírodního amfiteátru tvoří stará usedlost horských tkalců, autorem hry je Martin Winklbauer z německého Halsbachu. Hlavní postavy ztvární herečka Tereza Říhová, druhou Češkou ve zhruba 40 členném souboru je překladatelka a tlumočnice Eva Forti. Divadelní představení připravila německá iniciativa Pašeráci, vede ji Birgit Höcherlová, starostka městečka Schönsee, které leží čtyři kilometry od Friedrichshängu. Soubor tvoří ochotníci ze Schönsee a okolí.

Počasí

Přetrvává jasno nebo skoro jasno. Teploty v úterý přes den vystoupí na 28 až 32 stupňů Celsia.

28-07-2008