Denní souhrn zpráv Zprávy

01-08-2008

Dodávky ruské ropy se výrazně zvýšily

Dodávky ropy do ČR z ropovodu Družba se téměř po měsíci vrátily na běžnou úroveň. V druhé polovině tohoto týdne se výrazně zvýšily a ve čtvrtek dokonce překročily původně sjednaný objem na tento den o 4465 tun ropy. Zvýšené dodávky ropy do České republiky putovaly i v pátek, zhruba v objemu odpovídajícím množství slíbenému na srpen. ČTK to sdělila Jana Šmejcká, tisková mluvčí společnosti Mero, která českou část ropovodu Družba provozuje. Zvýšené dodávky hlásí také Unipetrol. Ještě na počátku týdne přitom nebylo jasné, odkdy se dodávky v plné výši obnoví.

Od začátku července z Ruska do ČR nepřiteklo asi 230.000 tun ropy. Výši dodávek na měsíc srpen oznámí ruská strana kolem 10. srpna. Podle předpokladů ministerstva průmyslu a obchodu se však potvrzený objem dodávek nebude příliš lišit od požadovaného objemu ve výši zhruba 500.000 tun.

USA spustily systém elektronického povolování cest

Spojené státy nikdy neslíbily, že víza pro české občany zruší do 15. listopadu. Zpravodaji Českého rozhlasu ve Washingtonu to řekl vysoce postavený diplomatický zdroj. Informaci, že Spojené státy zruší vízovou povinnost pro Čechy do poloviny listopadu otiskly páteční Hospodářské noviny. Tentýž den Američané zkušebně spustili systém elektronického povolování cest do USA (ESTA). Je však určen výhradně pro země zapojené do bezvízového programu a Česka se zatím netýká. Česká republika ovšem doufá, že ještě letos bude do tohoto programu zařazena. V rámci Evropské unie zaznívají obavy, zda ESTA ve skutečnosti nepředstavuje elektronickou formu víz; Američané to popírají a tvrdí, že jejich nové opatření má pouze posílit bezpečnost bezvízového cestování. Vyplnění internetového formuláře bude podle amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost povinné zřejmě od 12. ledna 2009.

Právě ESTA označují Američané za krok k rozšíření jejich bezvízového programu. Evropské unii se nelíbí dosavadní nerovná praxe, kdy především občané nových členských zemí EU potřebují k cestám do USA víza, zatímco Američané opačným směrem cestují bez víz. Brusel žádá, aby Spojené státy vůči všem unijním zemím uplatňovaly bezvízový režim.

Češi si nemyslí, že by v zemi panovala sociální rovnost

Naprostá většina Čechů je přesvědčena, že současný režim poskytuje některým skupinám lidí nespravedlivé výhody a privilegia; tento názor zastává 86 procent z nich. O tom, že obyvatelé Česka nemají rovné šance, jsou přesvědčeny tři čtvrtiny lidí. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM. Jako sociálně spravedlivou hodnotí českou společnost zejména lidé s vyšším životním standardem a příznivci pravicových stran. Názor, že režim některým skupinám obyvatel poskytuje nespravedlivé výhody, zastávají zejména lidé s nízkým životním standardem, důchodci a levicově orientovaní lidé, především sympatizanti ČSSD. Názor, že režim poskytuje některým lidem nespravedlivé výhody, však převládá i mezi stoupenci vládních stran.

Podle autorů průzkumu z odpovědí respondentů vyplývá, že 34 procent Čechů zdejší společnost považuje za zcela nespravedlivou. Dalších 36 procent lidí je přesvědčeno, že pracovití a přemýšliví lidé mají i v nespravedlivé společnosti šanci na úspěch. Názor, že lidé mají rovné šance a schopní jedinci se ve společnosti mohou uplatnit, i když privilegia poskytovaná některým skupinám jsou nespravedlivá, podle STEM zastává 14 procent lidí. Za zcela spravedlivou českou společnost považuje pouhých osm procent lidí.

Archiv zveřejnil složku VKR na současného armádního generála

Archiv bezpečnostních složek na svém webu zveřejnil další spis komunistické Vojenské kontrarozvědky (VKR). Spis pod krycím jménem Lilie se týká třiapadesátiletého armádního generála Miroslava Bálinta, který je nyní zástupcem náčelníka generálního štábu. Archiv zveřejnil spis na Bálintovo přání. "Prohlašuji tímto, že jsem nikdy vědomě nespolupracoval se složkami Vojenské kontrarozvědky," uvedl generál v prohlášení ke složce zveřejněné na stránkách www.abscr.cz. Podle zveřejněného spisu byl Bálint pro spolupráci s VKR získán 16. listopadu 1989, tedy pouhý den před začátkem sametové revoluce. Generálova složka obsahuje jen "Návrh na získání důvěrníka" a "Záznam o navázání styku", žádné další dokumenty, které by dokládaly jeho spolupráci s StB ve spisu nejsou. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek považuje za podstatné, že Bálint prošel všemi bezpečnostními prověrkami.

Ploc chce údajně zveřejnit svůj spis na internetu

Poslanec ČSSD Pavel Ploc, jehož jméno se objevilo v dokumentech bývalé komunistické vojenské kontrarozvědky (VKR) zveřejněných Archivem bezpečnostních složek, chce údajně umístit svůj spis důvěrníka na internet. Dosud Ploc odtajnění odmítal. Informuje o tom server Aktuálně.cz. "Jen co to právníci pořádně prostudují, tak to určitě bude vyvěšeno," řekl Ploc serveru s tím, že přesný termín zatím nezná. Ploc již dříve popřel, že by s VKR vědomě spolupracoval. Sledovala ho prý proto, že jako vrcholový sportovec Dukly Liberec cestoval do zahraničí. "Naprosto odmítám jakoukoli aktivní spolupráci s bývalou VKR," uvedl Ploc. Z jeho spisu, který má server k dispozici, však prý vyplývá, že Ploc Státní bezpečnost detailně informoval, co se děje na jeho výjezdech do zahraničí.

Poslanci ODS Walter Bartoš a Tomáš Hasil zveřejnili záznamy, které o nich vedla bývalá komunistická vojenská kontrarozvědka, už ve středu. Podle poslanců i ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavla Žáčka z nich vyplývá, že s touto tajnou službou nespolupracovali. Jako důvěrníci prý byli evidováni pouze na základě tvrzení spolupracovníků VKR, kteří jejich spis založili. V dokumentech VKR se objevilo rovněž jméno poslance Juraje Ranince (ODS), jeho spis byl ale podle Žáčka skartován při masové likvidaci dokumentů komunistických složek v roce 1989.

Kuchtová předloží na sjezdu variantní návrh stanov

Místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová předloží na zářijovém sjezdu strany v Teplicích vlastní variantu návrhu stanov. Kuchtová, která bude na sjezdu kandidovat na funkci předsedkyně strany proti nynějšímu předsedovi Martinu Bursíkovi, chce, aby se ve straně rozhodovalo týmově, zněla pluralita názorů a jednání byla transparentní. Oficiální návrh stanov, který se od textu Kuchtové liší, odhlasovalo ve čtvrtek večer předsednictvo strany. Tým kolem Bursíka novými pravidly usiluje o to, aby se rozhodování zefektivnilo a bylo pro voliče zřetelnější. Kuchtová má pocit, že pod Bursíkovým vedením se strana uzavírá a centralizuje.

Podle ombudsmana obce někdy brání lidem vyjádřit se na zastupitelstvech

Obce v Česku někdy nepřípustně omezují právo veřejnosti vystupovat na zastupitelstvech a hovořit o projednávaných bodech. Prostřednictvím jednacích řádů například odsunou debatu na konec jednání, kdy je vše již rozhodnuto. Ve zprávě to uvedl Úřad veřejného ochránce práv, který takový přístup kritizuje. Za pravdu mu dalo i ministerstvo vnitra, uvedla mluvčí úřadu ochránce Iva Hrazdílková. Podle Hrazdílkové mohou obce jednacím řádem stanovit, za jakých okolností a podmínek bude veřejnost na zastupitelstvech hovořit. Nemohou však přitom omezit zákonná práva lidí. Pokud obce prostřednictvím jednacího řádu odsunou blok vystoupení veřejnosti až na konec jednání, postupují nezákonně. "Obdobná pochybení v jednacích řádech zastupitelstev nejsou ojedinělá," uvedla Hrazdílková.

Karlovy Vary mají kvůli dluhu zablokovaný majetek

Karlovým Varům zablokoval exekutor nemovitý majetek v celkové hodnotě šest až osm miliard korun. Na jeho pokyn dočasně zabránil katastrální úřad veškerému nakládání s nemovitostmi. Do této situace se město dostalo kvůli částce asi 130.000 korun, jíž mělo uhradit jako soudní poplatek. Náměstek primátorky Tomáš Hybner ČTK řekl, že situace se řeší a očekává, že co nejdříve bude majetek opět odblokován. Pochybení podle Hybnera způsobil odbor kultury magistrátu města, když včas neuhradil poplatek související s ukončenými soudními spory kvůli rekonstrukci divadla a nereagoval ani na následující výzvy. Spory město ukončilo proto, že nebylo reálné, aby v nich uspělo. "Dlužnou částku jsme už uhradili a tak by snad do týdne měl být náš majetek opět odblokován. Chybu úředníků budeme řešit interně," poznamenal Hybner.

Děti v porodnici již neplatí

Za novorozence od 1. srpna rodiče v porodnici nic neplatí. K začátku července vybraly porodnice zhruba deset milionů korun, zhruba o tuto částku jim ve druhém pololetí příjmy klesnou. Podle zjištění ČTK se ale zdravotní pojišťovny nechystají navyšovat kvůli tomu nemocnicím platby. Nemocnice spotřebovávají zhruba polovinu z dvousetmiliardového ročního rozpočtu zdravotnictví.

Nezaměstnanost je nejnižší úroveň od roku 1996

Míra nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO) ve druhém čtvrtletí meziročně klesla na 4,3 procenta, což je nejnižší úroveň od konce roku 1996. Proti stejnému období loňského roku byla nižší o 1,1 procentního bodu. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Podle ministerstva práce a sociálních věcí, které používá jinou metodiku, byla ve druhém čtvrtletí míra nezaměstnanosti 5,2 procenta. Práci celkem ve druhém čtvrtletí mělo více než pět milionů lidí, což bylo o 89.400 více než o rok dříve; meziročně nárůst činil 1,8 procenta. Počet nezaměstnaných osob dosáhl 220.100, z toho bylo 117.900 žen. V porovnání s loňským druhým čtvrtletím se celkový počet nezaměstnaných snížil o 54.400 a meziročně klesl skoro o pětinu (o 19,8 procenta).

Státní rozpočet ke konci července skončil v přebytku 9,3 mld. Kč

Stát hospodařil ke konci července s přebytkem 9,3 miliardy korun. Loni za stejné období státní rozpočet vykázal přebytek 19,7 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Za celý rok úřad počítá se schodkem 70,8 miliardy korun, ale podle nejnovějších odhadů ministerstva bude deficit zřejmě nižší. Horší výsledek hospodaření podle ministerstva způsobily převody peněz do Státního fondu dopravní infrastruktury, které již dosáhly 21,4 miliardy korun. Dalším důvodem je rovněž květnový přesun 12 miliard korun na Správu železniční dopravní cesty. V červenci rovněž stát zaplatil japonské Nomuře 3,6 miliardy za prohranou arbitráž.

Celkové příjmy státu za letošních sedm měsíců činily 627,8 miliardy korun a meziročně stouply o téměř 47 miliard korun. "Meziroční růst ovlivnily především nedaňové a kapitálové příjmy a přijaté transfery a příjmy z pojistného na sociální zabezpečení," uvedlo ministerstvo. Příjmy z daní a poplatků stouply o téměř 14 miliard na 317,7 miliardy korun. Z toho na daních z příjmu podniků a firem stát získal 75,9 miliardy korun, meziročně o 12,5 procenta více. Naopak v meziročním srovnání ke konci července klesl výběr daní z příjmu fyzických osob, a to o 4,4 procenta na 53,4 miliardy korun. Rozpočet počítá s poklesem o přibližně 12 procent.

Pokles cen pohonných hmot se zrychlil, nejvíc zlevnila nafta

Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu nadále klesaly, tentokrát ještě výrazněji než v minulých týdnech. Litr benzinu Natural 95 zlevnil o 19 haléřů na 32,44 koruny a litr motorové nafty o 23 haléřů na 34,73 koruny. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Litr bezolovnatého benzinu Special 91 s přísadou si mohli řidiči v uplynulém týdnu zakoupit za 31,90 koruny, tedy o 19 haléřů levněji než o týden dříve. Cena zkapalněného plynu LPG klesla v průměru o čtyři haléře na 16,36 koruny za litr. Čeští řidiči se na zlevňování pohonných hmot mohou těšit i v dalších týdnech. Ceny ropy se nyní pohybují kolem 125 dolarů za barel oproti nedávným rekordním hodnotám kolem 140 dolarů za barel. Podle analytika Colloseum Petra Čermáka cenu ropy srazily zveřejněné zásoby benzinu v USA, které vzrostly více, než se očekávalo, a relativně klidná hurikánová sezóna.

V Česku je jedenáctá nejdražší elektřina v EU

Domácnosti v Česku ve druhém pololetí loňského roku za elektřinu zaplatily v přepočtu na kupní sílu 11. nejvyšší cenu ze všech 27 zemí Evropské unie. Na Slovensku dokonce byla elektřina v přepočtu na kupní sílu třetí nejdražší v unii. Vyplývá to z údajů Evropského statistického úřadu (Eurostat). Evropští statistici pro srovnání cen elektřiny pro domácnosti (roční spotřeba mezi 2500 až 5000 kWh) použili takzvaný standard kupní síly (PPS). To je uměle vytvořená měnová jednotka, která se používá při mezinárodních srovnáních. Vyrovnávají se v ní rozdíly, které jinak panují mezi kupní silou národních měn jednotlivých států.

Podle ceny za 100 kilowatthodin se však ceny v Česku se v tomto pohledu pohybovaly výrazně pod unijním průměrem. Ten dosahoval zhruba 16 eur, zatímco v Česku to bylo necelých 10,63 eura, tedy sedmá nejnižší cena v unii. Na Slovensku to bylo 13,7 eura.

Lidé na pokutách za nedodržování čistoty zaplatili zhruba 200.000 korun

Pražští strážníci za první měsíc platnosti magistrátní vyhlášky o čistotě vybrali na pokutách 193.700 korun. Přes osm desítek případů se bude řešit ve správním řízení, kde hrozí až třicetitisícová pokuta. Od 1. července, kdy mohou lidé dostat sankci za krmení holubů, močení na veřejnosti nebo odhazování odpadků na ulici, strážníci řešili 1331 porušení nařízení. Přesto odpadků v koších podle firem, které se ve městě starají o čistotu, nepřibylo. Pořádku ve městě podle Františka Hodana z Pražských služeb více pomohlo nařízení omezující pití alkoholických nápojů v některých místech metropole. "Osvědčila se spíše vyhláška o zákazu alkoholu, která vytlačila bezdomovce z některým míst, kde tak zmizel nepořádek," řekl ČTK Hodan. Lidé ale koše více nevyužívají. "Bude to chtít delší čas," dodal Hodan.

Policie odložila případ šéfa vězeňské služby

Protikorupční policie odložila případ ředitele vězeňské služby Luďka Kuly a jeho bývalého náměstka Zdeňka Kreuzzigera, které vyšetřovala kvůli dodávce rušiček mobilních telefonů ve věznicích. ČTK to řekl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Počátkem července policisté oba muže obvinili z porušování povinnosti při správě cizího majetku, žalobce však vyhověl ředitelově stížnosti a obvinění zrušil. "Případ jsme z pokynu státního zástupce odložili," uvedl Skřepek. "Tímto to pro policii končí," dodal. Policie podezírala Kulu a Kreuzziegera z toho, že v souvislosti se zakázkou na rušičky mobilních telefonů připravili stát o bezmála 20 milionů korun. Kreuzzieger kvůli problematické zakázce už dříve odstoupil z místa náměstka. Kula tvrdil, že pouze podepsal smlouvu, kterou mu připravili jeho podřízení.

V červenci bylo meziročně zatím méně nehod i jejich obětí

V letošním červenci zemřelo na silnicích podle předběžných statistik méně lidí než v loňském roce, ubylo také nehod. Počet obětí i havárií je ale vyšší než v prvním prázdninovém měsíci roku 2006, kdy začal platit bodový systém. Letos zemřelo v červenci při 12.670 haváriích 91 lidí, tedy o 26 méně než ve stejném měsíci loňského roku. O 2646 se snížil i počet nehod. Počty obětí i havárií jsou ale vyšší než v sedmém měsíci roku 2006, kdy při 11.721 nehodách zahynulo 73 lidí.

Srpnovou okupaci připomene konference, festivaly, výstavy i ČT

Výročí srpnové okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy připomene konference historiků, festivaly, mnoho výstav i vysílání České televize a Českého rozhlasu. Badatelé z Ústavu pro studium totalitních režimů chtějí rovněž vydat k 21. srpnu publikaci o obětech okupace, do té doby by měl ústav také zveřejnit informace o příslušnících StB, kteří se na srpnových událostech roku 1968 podíleli.

Konference 20. srpna v pražském Valdštejnském paláci má nabídnout zatím trochu opomíjený aspekt srpnových událostí z pohledu vojenských historiků. Doprovodí ji výstava ve Valdštejnské zahradě sestavená z unikátních dobových plakátů, které byly teprve loni objeveny v knihovně Vojenského historického ústavu. Akci pak završí setkání, při němž vystoupí například Spirituál kvintet, Ivan Hlas trio nebo zpěvačka Yvonne Přenosilová. Součástí konference bude křest knihy Vojenské řešení Pražského jara od historika Daniela Povolného.

Vlastní publikaci věnovanou obětem okupace připravuje k jejímu 40. výročí také Ústav pro studium totalitních režimů, který zároveň zveřejní jména, kariérní postupy a další informace o příslušnících StB spojených se srpnovými událostmi. Postupně chce ústav zpřístupnit údaje o členech všech složek StB, které by měl vždy spojit s konkrétní historickou událostí.

Prezident Václav Klaus uvítá na Pražském hradě 21. srpna vojáky, kteří se v roce 1968 postavili proti invazi vojsk do Československa.

Okupaci Československa vojsky bývalého východního bloku připomenou rovněž média. Česká televize připravuje desetihodinové pásmo dobových dokumentů spojených s diskusemi. Odvysílá je v noci z 20. na 21. srpna pod názvem Srpnová noc. Český rozhlas nabídne 24. srpna unikátní dobové záznamy tehdejšího Československého rozhlasu v pořadu Ztracené vysílání.

Události ze srpna 1968 se letos promítnou také do programu třetího ročníku mezinárodního festivalu současného umění Tina B. v Praze, pro který vznikne umělecký projekt Rekonstrukce 1968, jenž se bude zabývat situací v tehdejším Československu. Obětem invazních vojsk věnují pořadatelé hudební přehlídky s undergroundovými kořeny Open Air Music Festival Trutnov její letošní ročník, který začne symbolicky právě 21. srpna. Pravidelným návštěvníkem festivalu bývá Klausův předchůdce ve funkci hlavy státu Václav Havel a není vyloučeno, že si s jeho návštěvníky srpnové události osobně připomene.

Pražské Národní muzeum připravilo rozsáhlou expozici s širokým tematickým rozsahem od období pražského jara a srpnové okupace až do nástupu normalizace. Přibližně tři stovky novin, letáků a fotografií z pohnutých dní konce srpna roku 1968 mohou vidět diváci výstavy, kterou ve svých prostorách otevřela na začátku července Jazzová sekce.

Okupaci si připomenou například obyvatelé Plzně. Před budovou Českého rozhlasu se mohou v den výročí zúčastnit vzpomínkové akce a v Křižíkových sadech zhlédnout více než 90 reportážních fotografií, které doplní dobové novinové články vybrané z krajského deníku Pravda v prvních třech dnech invaze.

iDnes.cz spustil celodenní TV

Zpravodajský portál iDnes.cz spouští celodenní vysílání své internetové televize iDnes.tv, která stejně jako klasické celoplošné stanice nabídne zprávy, dokumenty nebo krátké i dlouhometrážní filmy a vysílat bude také reklamu. Na rozdíl od televizních stanic, jejichž signál se šíří přes zemské vysílače, satelit či kabelové sítě, nepotřebuje iDnes.tv žádnou licenci k vysílání od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Fotografie v Plzni nabízejí i jediné přistání Zeppelinu v ČR

Unikátní snímek z přistání legendární vzducholodi Zeppelin na chebském letišti v polovině 30. let, ale i další fotografie zachycující vývoj tohoto prvního československého letiště přibližuje nová výstava v plzeňském Muzeu Škoda. Soubor více než 30 snímků pod názvem Chebská křídla bude k vidění do poloviny září. ČTK to řekl historik muzea Petr Mazný. "Výstava fotek ze sbírky leteckého historika Luďka Matějíčka vznikla k 90. výročí založení českého letectva. Viděli ji už návštěvníci v Chebu, její část byla nyní přesunuta do Plzně," uvedl. Letiště v Chebu vzniklo v roce 1917 a bylo jediným v zemích Koruny české a později i prvním letištěm v Československé republice. Vystavené snímky zachycují jeho vývoj, první lety, havárie, ale i významné návštěvy na letišti jako například příjezd říšského polního maršála Hermanna Göringa. Podle historiků je Cheb také jediným letištěm v ČR, kde přistála vzducholoď Zeppelin.

V Západočeském muzeu začala znovu fungovat Křižíkova lampa

Téměř 130 let stará Křižíkova oblouková lampa začala znovu fungovat v Západočeském muzeu v Plzni. Exponát se dočkal opravy poté, co byl předloni poničen návštěvníkem. ČTK to řekla mluvčí muzea Romana Němečková. Druhý exponát původní "obloukovky", v cizině známé jako Křižík-Piette nebo The Pilsen Lamp, je k vidění v Muzeu Františka Křižíka v Plánici na Klatovsku.

Poblíž Brna se v sobotu uskuteční koncert extremistů

Do Ochozu u Brna se v sobotu sjede několik stovek lidí na neonacistický koncert. ČTK to potvrdila jihomoravská policejní mluvčí Jana Šípková. Akci bude monitorovat stovka policistů, další budou připraveni v případě potřeby zasáhnout. Podle výkonného ředitele Českého helsinského výboru Františka Valeše je pravděpodobné, že někteří účastníci během akce budou porušovat zákon. Policie se o koncertu dozvěděla před několika dny, konkrétní ale zatím být nechce - z taktických důvodů, podotkl mluvčí policie Brno-venkov Aleš Mergental. Akce se jmenuje neutrálně Rock and Metal, ale pozvané kapely se otevřeně hlásí k rasismu a neonacismu a pozvánky na akci jsou umístěny na rasistických diskusních serverech, uvedl server iDnes.

Hit Gipsy.cz doprovází jihokorejskou reklamu na zmrzlinu

Hit Gipsy.cz s názvem Romano Hip Hop z jejich první, stejnojmenné desky mohou nyní slýchávat nejen posluchači českých rádií, ale také televizní diváci v daleké Jižní Koreji. Skladba se totiž v jihokorejském televizním éteru objevila jako doprovod reklamy na jistou zmrzlinu. "Úspěšné loňské tour kapely Gipsy.cz v Jižní Koreji mělo za následek i použití skladby pro reklamu," sdělil ČTK Přemysl Štěpánek z vydavatelské firmy Indies Scope Records.

Gipsy.cz se z Koreje vrátili loni v říjnu, kdy ve městě Ulsan zahráli na mezinárodním hudebním festivalu zaměřeném na world music. Kapela měla za sebou i turné po Jižní Koreji, kde vystupovala na týdnu české kultury Czech It Out - Zkuste Česko, který připravilo české velvyslanectví. "Vzrůstající zájem o kapelu je dokumentován opětovným jihokorejským pozváním kapely na letošní podzim na předvedení nového materiálu z letošního alba Reprezent," dodal Štěpánek. Reprezent navazuje na debutovou nahrávku, za kterou obdržela kapela Zlatou desku za 10.000 prodaných nosičů. Gipsy.cz jako první česká skupina vystupovala loni v létě na legendárním festivalu v Glastonbury. Jejich videoklip Romano Hip Hop se probojoval až do hitparády evropské MTV World Chart Express.

Archeologický výzkum v Čakovicích odhalil hroby i zlaté šperky

Záchranný archeologický výzkum v Praze Čakovicích odhalil 26 kostrových hrobů starých 5000 let a 30 žárových hrobů starých více než 3000 let. Nebožtíci měli v pohřební výbavě keramické nádoby, ve starších hrobech šperky z lastur, zvířecích kostí a zubů, v mladších šperky bronzové i zlaté ozdoby. V příštích dnech nahradí archeology stavaři, kteří tam budou stavět bytové domy.

Výzkum zahájila počátkem června pražská společnost Archeo Pro. Archeologové prozkoumali zhruba 10.000 metrů čtverečních. Nejstarších 26 hrobů pochází z pozdní doby kamenné a patří kultuře se šňůrovou keramikou (2900 až 2400 před našim letopočtem). Nebožtíci byli pohřbeni ve skrčené poloze. Ženy byly na onen svět vybaveny keramickými amforami, miskami a poháry, pazourkovými čepelemi a šperky z lastur či ze zvířecích zubů. Muži měli při sobě v hrobech pazourkové čepele, broušené kamenné sekeromlaty a honosně zdobené keramické poháry. V šesti hrobech odděleně byly pohřbeny děti.

Dalších 30 hrobů je žárových a náleží kultuře knovízské mladší doby bronzové (1300 až 1000 před našim letopočtem). Spálené pozůstatky zemřelých byly společně s milodary v keramických nádobách uloženy v nehlubokých hrobových jamách. Mezi milodary byly bronzové jehlice, kroužky a v jednom případě bronzový nůž. Zcela ojedinělým nálezem je drobná spirálka ze zlata.

Nejmladším hrobem, který archeologové objevili, je kostrový pohřeb ženy uložené na zádech hlavou k východu. Obsahoval kromě keramické nádobky také náhrdelník z jantarových perel, zlaté spirálky a patrně mořské lastury. Podle hrobové výbavy ho archeologové datovali do období stěhování národů (5. až 6. století).

Na třech místech výzkumníci podle Bureše zaznamenali kruhové příkopy, které byly v minulosti považovány za zbytky slunečních svatyní. Protože jsou ale mělké a jen malého průměru, archeologové se nyní spíše kloní k hypotéze, že jde o zbytky mohyl, kterými byly překryty hroby. Mohyly ale zanikly letitou zemědělskou činností.

V místech výzkumu bude stát pět bytových domů. Nálezy s dokumentací a nálezovou zprávou budou po podrobném prozkoumání uloženy v Muzeu hlavního města Prahy.

Počasí

Převládá oblačno až zataženo, postupně bouřky, místy s přívalovými srážkami. Teploty v sobotu vystoupí na 21 až 25 stupňů Celsia, na Moravě bude kolem 27 stupňů.

01-08-2008