Zprávy

Kateřina Emmons získala na olympiádě stříbro ve střelbě z malorážky

Sportovní střelkyně Kateřina Emmons získala olympijské stříbro ve sportovní malorážce na 3x20 ran. Majitelka zlata ze vzduchové pušky se tak v Pekingu postarala o třetí medaili pro českou výpravu a sama po bronzu z Atén zkompletovala svoji olympijskou kolekci. Zvítězila Číňanka Tu Li, která si tak vynahradila zklamání z pátého místa v sobotní vzduchovce.

Čtyřiadvacetiletá česká střelkyně postoupila ve své dříve doplňkové disciplíně do osmičlenného finále z šestého místa, když v kvalifikaci součtem 586 bodů vyrovnala vlastní český rekord. Vleže zaznamenala 197, vstoje 194 a vkleče 195 bodů. Nadšený byl i její otec a trenér v jedné osobě Petr Kůrka. Před koncem závodu si byl totiž jistý, že jeho dcera skončí čtvrtá. Podle něj se projevily velké tréninkové dávky v posledních měsících před olympiádou.

Vláda příští týden projedná situaci v Gruzii, přijede velvyslanec

Vláda se příští středu bude zabývat situací v Gruzii, která je již téměř týden ve vojenském střetu s Ruskem. Kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS) přijede o vývoji rusko-gruzínského konfliktu informovat český velvyslanec v Gruzii Ivan Jestřáb. Ministři zahraničí EU ve středu navrhli, aby unie vyslala do Gruzie své pozorovatele. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ČTK řekl, že se na misi hodlá podílet také Praha. Brněnská gruzínská obec svolala na páteční podvečer demonstraci před ruským konzulátem v Brně.

Vláda se bude zabývat kauzou Diag Human ve středu, ministr Julínek navrhuje bránit se

Vláda by se mohla už příští středu zabývat případem arbitráže s firmou Diag Human, podle níž by Česko mělo této společnosti obchodující s krevní plazmou uhradit necelých devět miliardy korun. Kabinet rozhodne o tom, jak bude stát dál postupovat. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) vládě navrhne, aby se ČR bránila a využila všech možností k přezkoumání rozhodnutí. Vedení ministerstva důkazy firmy o tom, že jí český stát způsobil škodu, opětovně označilo za chabé.

Firma Diag Human si stěžuje, že ji český stát poškodil a nemohla obchodovat s krevní plazmou. Arbitři stanovili náhradu zhruba 4,1 miliardy korun. Zbytek z celkových 8,33 miliardy činí penále z prodlení. Jde o náhradu škody a úroky ke konci července 2007, od tohoto dne suma vzrůstá o další úrok ve výši asi 1,3 milionu denně. Po přičtení těchto úroků tak částka představuje nyní zhruba devět miliard korun.

Případ začal v roce 1991, kdy ministerstvo vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human. Firmy ve výběrovém řízení neobstály. V roce 1992 tehdejší ministr Martin Bojar Novo Nordisku sdělil, že nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco - později Diag Human. Bývalý ministr Jan Stráský (ODS) podepsal v roce 1996 rozhodčí smlouvu, takže se kauza začala řešit arbitráží. V roce 2002 vláda premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) uhradila firmě 326,6 milionu korun. Společnost si pak vypočítala novou škodu. Ministr Julínek řekl, že z jeho pohledu je oněch více než 326 milionů korun "až až". Touto "satisfakcí" měl podle něj případ skončit. Ministr připomněl, že kauzu zdědil.

Ministři: V kauze Diag Human bylo chybou přistoupit na arbitráž

Zásadní chybou, která vedla k prohře státu ve sporu s firmou Diag Human, bylo podle většiny bývalých ministrů zdravotnictví oslovených ČTK přistoupit na arbitráž. Soudí, že jejich předchůdce Martin Bojar by se u soudu obhájil. Dát kauzu arbitrům rozhodl exministr Jan Stráský (ODS). "Prosazoval to proti názoru své vlády a přestoupil přitom vyhlášku ministerstva financí," řekl jeden z jeho nástupců Ivan David (ČSSD).

Martin Bojar se odmítl ke kauze vyjádřit. Již dříve ČTK řekl, že k pochybnostem o solidnosti firmy ho vedlo zjištění, že Conneco (nyní Diag) skladuje krevní plazmu bez oprávněného povolení k volné manipulaci s ní. Měl rovněž informace o snahách firmy vyvézt do afrického Lesotha metachalon, což je hypnotická látka patřící mezi drogy. Bojar se proto obrátil na orgány činné v trestním řízení. Podle něj ale nebyla politická vůle problém řešit, a tak nakonec nebyl nikdo obžalován. Bojarovy pochybnosti potvrdila následná kontrola z počátku roku 1992 v transfuzní stanici ve Zbraslavi, která ukázala, že v chladicích boxech má Diag i plazmu neoznačenou. V době, kdy hrozí nákaza virem HIV z nakažené krve, je obchodování s anonymní plazmou rizikem.

Odbory Siemensu vyhlásily dvouhodinovou stávku

Odborová organizace Kovo u společnosti Siemens Kolejová vozidla vyhlásila na 20. srpna dvouhodinovou výstražnou stávku. Chce tak reagovat na stav jednání s vedením firmy. Mateřský koncern Siemens chce továrnu do poloviny příštího roku prodat. "Odborový svaz Kovo se domnívá, že nabídky, které předložili zástupci Siemens, neodpovídají vážnosti situace, pohrdají zaměstnanci a jejich dovednostmi, a ještě zhoršují již tak vážný stav," řekl předseda odborového sdružení Kovo Josef Středula. Podle něj jsou odboráři připraveni dál jednat, ale pouze nad seriózními návrhy.

Vedení podniku podle mluvčího Petra Sedláčka důvodům stávky nerozumí a nepovažuje ji za dobrý krok. V úterý zástupcům zaměstnanců navrhlo balíček sociálních výhod, který jde nad rámec zákona i kolektivní smlouvy. Odboráři jej nepřijali, ale přes výzvu managementu nepředložili vlastní návrh. Vedení firmy zaměstnancům garantuje, že až do prodeje firmy nebude propouštět.

Policie v souvislosti s železniční nehodou u Studénky zadržela dva lidi

V souvislosti s páteční tragédií na železniční trati ve Studénce policie zadržela dva podezřelé. Podle Miroslava Kovalíka z firmy Bögl&Krýsl, která se na opravě zříceného mostu podílela, policie zadržela vedoucího projektu a přípraváře zakázky firmy. Při neštěstí zahynulo sedm lidí a na 70 jich bylo zraněno. Nehodu vyšetřovali policisté jako obecné ohrožení a případní viníci mohou do vězení až na deset let. Zadržení souvisí s tragickou páteční nehodou, kdy se zřítila konstrukce opravovaného mostu a krátce na to do ní narazil mezinárodní rychlík Comenius směřující z Krakova do Prahy.

Kolejiště ve Studénce je po zřícení mostní konstrukce a srážce s vlakem v podstatně horším stavu, než se čekalo. Jeho oprava a obnovení trakčního vedení potrvá proto výrazně déle. "Předpokládáme, že práce na úplném obnovění provozu potrvají ještě týden," řekla mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Anna Kodysová. Podle odhadů ze středy měl být provoz obnoven už v pondělí.

Český jeskyňář čekal na záchranu 40 hodin

Absolutní tma, zima, ticho. V takových podmínkách čekal více než 42 hodin na záchranu český jeskyňář, který uvízl v nepřístupné části jeskyně ve Slovenském krasu. Mírně podchlazený muž se však po vysvobození z podzemních prostor usmíval a odmítl převoz do nemocnice. V jeskyni nezůstal sám, vrátil se k němu kamarád, se kterým původně do podzemí sestoupil. "Měli jsme předem připravené krizové plány, přinejhorším jsme mohli vydržet ještě několik dní," řekl novinářům po vysvobození jeskyňářský potápěč Aleš Procháska z Prahy. Muž je členem speleologického klubu a ani po této zkušenosti na svou zálibu, jíž se věnuje několik let, nechce zanevřít. Speleologové trávili čas v absolutní tmě rozhovory, spánkem a cvičením, aby si udrželi teplotu. V jeskyni totiž bylo jen asi devět stupňů. Baterkou si mohli ve tmě posvítit jen chvílemi.

Muži se v úterý vydali na průzkum nedostupných prostor jeskyně Hučiaca vyvieračka nedaleko obce Kunova Teplice, v níž je několik set metrů chodeb. Zatopené části podplavali s kyslíkovými přístroji. V zakalené vodě však ztratili vodicí lano, které je spojovalo s východem. Jeden z mužů se navzdory tomu úspěšně odvážil na cestu zpět a podařilo se mu přivolat pomoc. Ve středu se dokonce sám vrátil k uvězněnému kolegovi, na cestu zpět však už muži neměli v lahvích dostatek kyslíku. Speleologové potom přečkali v jeskyni celou noc, než se k nim dostali záchranáři.

Ministr Julínek se nechystá zásadně měnit své první tři reformní zákony

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) se nechystá zásadně změnit své první tři reformní zákony, které by za měsíc měla projednat vláda. Zákony upravují práva pacientů, podmínky pro poskytovatele péče, umělé oplodnění či dobu příjezdu záchranné služby. Výhrady k nim mají odbory i Česká lékařská komora (ČLK). Proti chystaným vládním reformám se v Česku v červnu hodinu stávkovalo. Komoře i odborářům vadí například to, že by se doba příjezdu záchranné služby měla prodloužit z 15 na 20 minut. Podle nich to může ohrozit život některých pacientů. Náměstkyně ministra Markéta Hellerová uvedla, že situace by se naopak měla zlepšit. Dodala, že do 15 minut dnes pomoc nestihne dorazit k 1,2 milionu lidí. Podle zákona by mělo vzniknout 44 nových stanovišť. Záchranky by se tak do čtvrt hodiny nedočkalo asi 115.000 obyvatel v odlehlých a málo obývaných oblastech. Musela by na místě být do 20 minut. Hellerová řekla, nyní to trvá i víc než půl hodiny.

Čunek od Kalouska miliardu navíc nedostal

Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek na jednání s ministrem financí Miroslavem Kalouskem nedostal miliardu korun navíc pro rozpočet ministerstva na příští rok. "Ministr financí nabídl ministrovi pro místní rozvoj určitou částku, která náš problém s bytovou výstavbou a s podporou regionů nijak neřeší," uvedl mluvčí ministerstva Hynek Jordán. Čunek již dříve označil navrhovaný rozpočet pro bytovou politiku za "likvidační". Bez navýšení rozpočtu MMR a Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) nebude podle něj možné čelit dopadům razantnější deregulace nájemného, například v podobě podpory výstavby nájemních a malometrážních bytů. Do problémů se některé programy podporované ministerstvem dostávají již letos. Například programu, ze kterého se financují opravy panelových domů, hrozí, že bude již brzy bez peněz.

Právo: Podle Nejvyššího státního zastupisteství přestávají některé útvary policie fungovat

Policejní útvary, které se mají zabývat vyšetřováním závažné hospodářské a finanční kriminality, jsou na tom podle Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) personálně tak špatně, že přestávají fungovat. NSZ to uvádí ve své zprávě o činnosti za loňský rok. Informuje o tom deník Právo. Zpráva výslovně uvádí Prahu a Plzeňsko. "Podstav nás samozřejmě trápí, ale není jednoduché sehnat zkušené a kvalitní policisty. Ne všichni zájemci jsou vhodní pro práci na našem útvaru a my upřednostňujeme kvalitu nad kvantitou. Navíc lidé u nás často musejí pracovat přesčas," řekl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková řekla, že resort se personální situací v policii intenzivně zabývá.

Starý muž na Chomutovsku bodl svého souseda do břicha, ten zemřel

Severočeští kriminalisté vyšetřují vraždu, ze které podezřívají osmasedmdesátiletého muže. Ve středu večer podle severočeské policejní mluvčí Jarmily Hrubešové po vzájemných sporech bodl v Miřeticích na Chomutovsku svého třiatřicetiletého souseda do břicha zavíracím nožem. Pobodaný zraněním na místě podlehl. Podle Hrubešové byly motivem činu opakující se hádky kvůli psům. Mladší muž měl podle policistů většího psa a starší jezevčíka, který na velkého psa při setkání opakovaně štěkal. Mladší z obou sousedů staršímu kvůli tomu stále nadával a říkal mu, ať jezevčíka zlikviduje.

Odhad ČSÚ: Ekonomika zpomalila tempo růstu na 4,5 pct.

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí letošního roku zpomalila růst. Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) hrubý domácí produkt meziročně vzrostl o 4,5 procenta. Tempo růstu HDP mírně zaostalo za očekáváním analytiků. Většina z nich v průměru odhadla růst ekonomiky za druhé čtvrtletí letošního roku na zhruba 4,8 procenta. "Ekonomika brzdí rychleji, než se čekalo. V následující třech až čtyřech měsících nás čeká další a ještě výraznější zpomalení. V posledním čtvrtletí letošního roku nevylučujeme zpomalení ke třem procentům, možná i něco pod tři procenta," uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská. I podle analytika ČSOB Petra Dufka jde o velmi nepříznivý výsledek.

Příčin zpomalení růstu ekonomiky bylo podle ČSÚ více. Vedle nevýrazného hospodářského růstu v zemích hlavních obchodních partnerů k nim podle úřadu patřily zejména vysoká loňská srovnávací základna a výrazné posilování kurzu koruny vůči dolaru a euru ovlivňující hospodaření podniků. Vliv mělo také zpomalení růstu výdajů domácností na konečnou spotřebu způsobené vysokou inflací.

Pokles růstu domácí ekonomiky na 4,5 procenta ve druhém čtvrtletí zapadá do celoevropského obrazu stavu ekonomiky, kde pokles růstu zaznamenala řada zemí EU i celá eurozóna. Podle analytiků byl hlavním tahounem české ekonomiky zahraniční obchod, ale ve zbytku roku by měl ztrácet na síle právě kvůli celoevropskému ochlazení. Ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí prudce zvolnila tempo a hrubý domácí produkt (HDP) klesl o 0,2 procenta. V útlumu už jsou největší ekonomiky, tedy Německo, Francie a Itálie. Eurozóna má tak nyní nakročeno k recesi. "Data ukazují, že životní úroveň Čechů sice roste pomaleji než v předešlých letech, ale stále roste nadprůměrnou rychlostí. Za posledních 54 kvartálů rostla ekonomika meziročně v průměru jen o 3,5 procenta. Jsme tedy s posledními údaji výrazně nad dlouhodobým trendem," uvedl analytik Next Fiannce Vladimír Pikora. Česká ekonomika je ovšem podle něj rozhodně za svým vrcholem.

OKD: Zájem o práci horníka se díky finančním odměnám zdvojnásobil

Práce horníka OKD nyní láká dvakrát více lidí. Zatímco dříve mířilo na personální oddělení jednotlivých šachet měsíčně v průměru zhruba 130 lidí, v červenci to bylo téměř 270 zájemců z Česka i ze zahraničí. Zvýšený zájem o práci v podzemí vyvolalo vyhlášení kampaně, spojené s vyplácením náborového příspěvku nováčkům a odměnou nynějším zaměstnancům za přivedení nového kolegy, řekl mluvčí OKD Vladislav Sobol. Důlní firma s více než 15.000 stálými zaměstnanci chce letos získat několik stovek nových pracovníků. "Hlásí se i lidé ze zahraničí, především Poláci a Slováci, ale také například Rumuni," dodal Sobol. Zájemce do šachet táhne zejména vysoký výdělek, který letos přesahuje 29.000 korun, a jistota stálého pracovního místa.

ČSSD chce odpovědnost za čištění vod převést na vodárenské firmy

Sociální demokraté předloží na zářijové schůzi sněmovny návrh, který má převést povinnost zajistit čistění odpadních vod z obcí na provozovatele kanalizací. Chtějí tím zabránit sankcím, které hrozí českým obcím po roce 2010 za to, že se nestihnou přizpůsobit požadavkům Evropské unie. Součástí návrhu, který představil stínový ministr životního prostředí ČSSD Petr Petržílek, je zvýšení sankcí za neplnění povinností týkajících se čistoty vod. Aby nemohly vodárenské společnosti náklady na čištění vod převádět do zvyšování vodného a stočného, chce ČSSD zavést sociální institut únosnosti vodného a stočného. Celková částka by podle nich neměla překročit 1,5 procenta průměrného příjmu domácnosti. Nyní se podíl pohybuje na jednom procentu.

Česko se zavázalo, že ke konci roku 2010 budou mít všechny obce přesahující 2000 obyvatel zajištěno čištění odpadních vod. Podle Petržílka zatím požadavkům nevyhovuje 500 obcí, přičemž 134 z nich nemá připraven ani projekt. Aby se Česko s povinnosti vůči EU vyrovnalo, musí do roku 2010 investovat 45 miliard korun. Kvůli nevýhodným smlouvám s vodárenskými společnostmi nedosáhne řada obcí na prostředky určené k tomu z Evropských fondů.

Letiště chce dokončit jednání o koupi pozemků pro novou dráhu do konce roku

Pražské letiště chce dokončit jednání o koupi pozemků pro výstavbu nové vzletové a přistávací dráhy do konce letošního roku, před začátkem privatizace. Na dotaz ČTK to uvedl ředitel letiště pro letecký obchod Jiří Pos. Podobný záměr prý mají i vlastníci pozemků, včetně finanční skupiny Penta. Pentě patří zhruba 75 hektarů pod plánovanou dráhou; o jejich prodeji se spekuluje již delší dobu. Nová dráha za téměř devět miliard korun je klíčová pro další rozvoj letiště a pozemky zvýší jeho hodnotu podniku. Současná hlavní dráha se již blíží hranici své maximální kapacity, která činí 48 vzletů a přistání za hodinu. Té dosáhne v roce 2010.

Přestavba letiště v Karlových Varech je první úspěšný projekt dotovaný EU

Přestavba mezinárodního letiště v Karlových Varech - Olšových Vratech je první úspěšný projekt na severozápadě Čech, jemuž byla přiznána v plánovacím období 2007 až 2013 dotace z Evropské unie. Na stavbu nového terminálu získá Karlovarský kraj jako vlastník letiště z Evropského fondu pro regionální rozvoj kolem 80,1 milionu korun. Smlouvu o financování projektu podepsali hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel a hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc. Nový terminál, jehož stavba už začala, má být dokončen letos v prosinci, uvedl Pavel. "Veškeré náklady nejdříve uhradí Karlovarský kraj a jakmile bude terminál zkolaudován a uveden do provozu, dostaneme peníze z EU. Na akci jsme se chystali v předstihu, takže finance máme," řekl.

Po dokončení nového terminálu dokáže karlovarské letiště odbavit až půl milionu cestujících za rok. To je osmkrát více, než byl počet odbavených lidí v loňském roce. Hala má futuristickou konstrukci připomínající trup letadla bez křídel. Kromě prostor určených pro odbavování cestujících v ní vznikne také místo pro komerční účely. Letos v květnu skončila na letišti modernizace staré haly, jež vyžadovala úpravy po vstupu České republiky do schengenského prostoru. Úpravy stály asi 56 milionů korun.

Ředitel: Plány hlavního města železniční muzeum neohrozí

Do života pražského Masarykova nádraží se otiskly mnohé důležité historické okamžiky posledních 160 let. Proto by Železniční muzeum mělo být právě tam, řekl ředitel muzea Jiří Střecha. Železniční muzeum vzniká v části bývalého depa Masarykova nádraží, otevřeno by mělo být kolem roku 2014. O budoucím využití nádraží se v posledních týdnech vedou spory, hlavní město počítá s jeho zrušením a zastavěním. Podle Střechy ale projekt města muzeum neohrozí. Masarykovo nádraží je podle Střechy otevřenou kronikou metropole i celé české země. Jeho provoz se zastavil například při obléhání Prahy v roce 1848 a při obsazení pruskými vojsky v roce 1866. V roce 1945 se na nádraží uskutečnily těžké boje, při kterých několik lidí zahynulo. Někteří byli zastřeleni přímo u zdi depa, v kterém má železniční muzeum vzniknout. "V 70. letech se v kulturním sále depa dokonce konaly koncerty undergroundových skupin," uvedl Střecha.

Hlavní město by chtělo Masarykovo nádraží zrušit a místo, kde jsou dnes koleje, zastavět. Radní Martin Langmajer minulý týden dokonce řekl, že nepočítá ani s železničním muzeem. Podle Střechy se ale jedná o nedorozumění, objekty depa totiž už několik let patří Národnímu technickému muzeu, jehož součástí je připravované Železniční muzeum. Revitalizace a částečné zastavění nádraží by mohlo podle Střechy nádraží rozhodně pomoci.

Do německých kin se dostává Menzelův "anglický král"

Český kinohit Obsluhoval jsem anglického krále vstupuje 21. srpna do německých kin. Zatím poslední dílo režiséra Jiřího Menzela bude po Vratných lahvích Jana Svěráka druhým českým celovečerním hraným filmem, jenž bude letos v Německu uveden do běžné distribuce. Pro německé publikum by mohl být film zajímavý i tím, že se dotýká tématu kolaborace Čechů s nacisty. Roli sudetské Němky Lízy navíc ztvárnila populární německá herečka Julia Jentschová. Česká kinematografie má v Německu mimořádně dobrý zvuk a němečtí diváci na českých filmech oceňují údajně typický český jemný humor a prolínání tragiky s komičností.

Nad zfilmováním příběhu antihrdiny Jana Dítěte (Ivan Barnev/Oldřich Kaiser), jenž se vypracuje z pikolíka na milionáře, který skončí v socialistickém vězení, se doslova rozplývá německý filmový portál Kino-Zeit. Oceňuje mimo jiné "neuvěřitelně originální způsob", jímž Menzel nenuceně nechává probleskovat mezi osudy svých hrdinů běh světových dějin.

Před 140 lety se narodil dobrodruh Jan "Eskymo" Welzl

Jen málokdo z lidí narozených na území dnešní České republiky se mohl pochlubit tak barvitým životem, jako prožil Jan "Eskymo" Welzl - cestovatel a dobrodruh, který spatřil světlo světa 15. srpna 1868 v Zábřehu. Už jako mladík se vypravil do světa a za čtyři roky jej procestoval - byl v Americe, Africe, Austrálii a Japonsku. V pětadvaceti jej zlákal daleký sever a Welzl po čtyřletém putování přes Sibiř skončil na Novosibiřských ostrovech. Tam prožil dalších třicet let života jako lovec, obchodník a eskymácký náčelník. V polovině 20. let se o jeho dobrodružstvích dozvěděli čtenáři v Československu, když nakrátko žil ve vlasti a jeho osudy sepsal Rudolf Těsnohlídek v knížce Eskymo Welzl. Posledních 20 let života prožil Welzl v kanadském Dawsonu, kde také 18. září 1948 zemřel. Jeho jméno nese planetka číslo 15425 objevená 24. září 1998 v Ondřejově.

V Krkonoších roztálo poslední sněhové pole, Mapa republiky

V Krkonoších roztálo v minulých dnech poslední sněhové pole, takzvaná Mapa republiky. Pole na úbočí Studniční hory, které svým tvarem každoročně připomíná obrys bývalého Československa, je místem s nejdéle ležícím sněhem na české straně Krkonoš. Například na začátku července leželo na Mapě republiky ještě přes pět metrů sněhu a sněhové pole mělo plochu přibližně tři čtvrtě hektaru. Letos Mapa republiky roztála o přibližně měsíc později než vloni, kdy sníh zmizel z úbočí Studniční hory již v první polovině července. Mezi krkonošskými horaly se říká, že dokud sníh na Mapě republiky neroztaje, nepřijde do Krkonoš letní počasí. Traduje se také, že před desítkami let vydržel sníh na tomto místě až do další zimy. Sama lokalita Mapy republiky je turistům nepřístupná, protože leží v nejpřísněji chráněné první zóně národního parku.

Hasiči v Brně chytili půlmetrového leguána, hověl si na olši

Půlmetrového leguána odchytili hasiči na břehu Svratky v Břehové ulici v Brně-Obřanech. Cizokrajný plaz pokojně odpočíval asi deset metrů vysoko ve větvích olše. "Podle reakcí leguána bylo zřejmé, že se jedná o krotké a klidné zvíře chované v zajetí," řekl mluvčí jihomoravských hasičů.

Sport

Zápasník Marek Švec zůstal na olympijských hrách v Pekingu těsně pod stupni vítězů. Pětatřicetiletý reprezentant podlehl v souboji o třetí místo v řeckořímském stylu kategorie do 96 kilogramů Assetu Mambetovovi z Kazachstánu a obsadil páté místo. Majitel tří medailí z mistrovství světa Švec sice ve čtvrtfinále porazil úřadujícího mistra a stříbrného medailistu z Atén Ramaze Nozadzeho z Gruzie, pak ale prohrál jak semifinále, tak duel o třetí místo.

Vodní slalomáři budou o olympijské medaile bojovat v Pekingu až v pátek. Počasí umožnilo odjet pouze semifinálové kolo kategorie C2, po kterém jsou Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem třetí s minimální ztrátou na první místo. Kvůli trvajícímu hustému dešti a hrozícímu nebezpečí blesků nad kanálem Šun-i bylo následné semifinále kajakářek se Štěpánkou Hilgertovou nejprve odloženo dvakrát o půl hodiny. Jury pod vedením Francouze Jeana-Michela Prona nakonec ale rozhodla zbytek programu přesunout na druhý den.

Fotbalisté pražské Sparty prohráli v úvodním utkání třetího předkola Ligy mistrů doma s Panathinaikosem Atény 1:2. Hosté se dostali v první půli do vedení po Kučerově vlastním gólu, krátce nato vyrovnal Kulič, ale po hodině hry rozhodl zápas Simao. Odveta se hraje za dva týdny v Řecku.

Počasí

Bude zataženo s deštěm, teploty 16 až 21 stupňů Celsia. Meteorologové varují před vydatnými dešti a místy bouřkami, kroupami a silným větrem.