Zprávy

Dělnická strana uspořádala nepovolené shromáždění v centru Hradce

Krajně pravicová Dělnická strana dnes uspořádala nepovolené shromáždění v centru Hradce Králové. Téměř tři stovky sympatizantů se sešly na Ulrichově náměstí. Zástupci radnice novinářům řekli, že jsou připraveni shromáždění rozpustit, ale neudělali to. Účastníci shromáždění ho po projevech trvajících zhruba hodinu rozpustili a začali se rozcházet na nádraží. Akce měla klidný průběh, nikdo ji nenarušil, policie při ní nezasáhla. Původně měli extremisté zamířit na akci v letním kině, kde se měl uskutečnit politický mítink a koncert. Radnice jim ale v pátek vypověděla smlouvu o pronájmu. Příznivci extrémní pravice v čele předsedou strany Tomášem Vandasem přesto do Hradce přijeli a zamířili ve čtyřstupech do centra města. "Jsme připraveni oznámit, že jde o nepovolenou akci, nicméně reflektujeme Policii ČR, která nám doporučila situaci nadále nevyhrocovat," řekl novinářům v průběhu shromáždění mluvčí radnice Václav Svoboda. Policisté tvrdili, že by akce mohla být rozpuštěna jen tehdy, kdyby při ní byl jasně porušen zákon - účastníci by například vykřikovali rasistická hesla nebo vyvolávali potyčky. To se ale nestalo.

Předseda strany Vandas ve svém projevu mimo jiné kritizoval radnici za to, že zrušila akci plánovanou do letního kina, a prohlásil, že její organizátoři budou požadovat vysoké finanční odškodnění. Kritizoval i média za údajné lži. Na shromáždění vystoupilo osm řečníků z Dělnické strany a také z organizací ze Slovenska a Německa. Na místě byl i šestičlenný antikonfliktní tým policie.

Dělnická strana vznikla v lednu 2003. Podle některých médií má nyní přibližně 300 členů a v poslední době se objevují informace o jejím propojení s některými neonacistickými organizacemi. Ve svém programu například navrhuje zrušení všech podpor pro přistěhovalce a zákaz homosexuálních sňatků. Chce také zavést určování národnosti obyvatel a jejího potvrzení do rodného listu a občanského průkazu. DS ve svém programu například požaduje vystoupení z EU a NATO. Letos kandiduje do krajského zastupitelstva ve všech krajích. V minulých krajských volbách neuspěla. V posledních komunálních volbách získala tři mandáty.

Česká televize: Ministerstvo obrany chce prodat staré ruzyňské letiště

Ministerstvo obrany chce prodat staré ruzyňské letiště a nechat většinu vojenských a vládních letadel přistávat na letišti ve Kbelích. Informovala o tom Česká televize. Proti plánu však mají námitky politici i obyvatelé Kbel. "Cílem je ušetřit, protože finanční situace resortu ministerstva obrany není ideální," řekl ČT k prodeji mluvčí ministerstva Andrej Čírtek. Účetní hodnota letištní budovy se odhaduje na 50 milionů korun, ministerstvo očekává, že za ni utrží až dvojnásobek. Plán ale narazil na odpor některých politiků. "Kbelské letiště kapacitně nevyhovuje, protože je jiné kategorie než Ruzyně a nesmějí tam přistávat všechna letadla," řekl poslanec Tomáš Kladívko (ODS) a dodal, že ve Kbelích navíc chybí důstojné zázemí pro vítání zahraničních státních návštěv. Záměr ministerstva obrany se nelíbí ani obyvatelům Kbel. Starosta Pavel Žďárský dokonce pohrozil demonstracemi.

Aktuálně: Vicepremiéra Čunka vyšetřuje policie kvůli prodeji vsetínských bytů

Vicepremiéra a předsedu lidovců Jiřího Čunka vyšetřuje vsetínská policie. Je podezřelý, že jako vsetínský starosta prodal realitní společnosti H&B Real 51procentní podíl ve společnosti Vsetínské byty výrazně pod cenou. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Jiří Čunek serveru řekl, že rozhodnutí policie vítá. Šéfa lidovců už jednou kvůli prodeji těchto bytů policie vyšetřovala, státní zastupitelství ale jeho trestní stíhání zastavilo. Trestní oznámení na Čunka kvůli údajně podivnému prodeji bytů podal letos v červnu technický správce Centrálního registru dlužníků Jiří Jehlička. Ten před časem řekl, že vycházel ze závěrů žalobce Arifa Salichova, který definitivně zastavil trestní stíhání Čunka. Podle Jehličky z usnesení Salichova vyplývá, že Čunek jako vsetínský starosta prodal realitní společnosti jedenapadesátiprocentní podíl Vsetínských bytů, s.r.o., výrazně pod tržní cenou, která byla podle jeho usnesení nejméně 6,773.784 korun. Prodej ale nakonec vynesl městu Vsetín 3,618.000 korun. Byty tak podle Jehličky byly prodány výrazně pod cenou.

"Jsem tomu rád, aspoň konečně došlo k tomu, že se začalo uvažovat o meritu věci," řekl Aktuálně.cz. Čunek a dodal, že "čím víc šetření bude, tím víc se bude ukazovat, jak celá ta kauza byla zkorumpovaná". Jiří Čunek byl již dříve stíhán pro podezření, že ještě coby vsetínský starosta přijal v únoru 2002 půlmiliónový úplatek od společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty. Jeho obvinění stálo na slovech sekretářky Čunka Marcely Urbanové, která tvrdila, že se jí Čunek s úplatkem pochlubil. Loni v listopadu Čunkovo stíhání státní zástupce Arif Salichov už podruhé zastavil. Nejvyšší státní zastupitelství poté závěry Salichova přezkoumalo a ponechalo jeho rozhodnutí v platnosti.

Právo: O křeslo šéfa zelených se chce ucházet Jan Linhart z Pardubic

O křeslo předsedy Strany zelených se za tři týdny budou ucházet nejen její současný šéf Martin Bursík a jeho hlavní vnitrostranická rivalka Dana Kuchtová, ale i pardubický zastupitel a řadový člen strany Jan Linhart. Píše to deník Právo. Cílem Linharta je podle deníku vyvléci stranu z bratrovražedných soubojů. "Není to z mé strany vtipkování, ani politický handl. Za roky ve Straně zelených vím, že většina poctivých členů je zcela imunní vůči vysokým politickým hrátkám a stále doufá, že se zelení vrátí k řešení zásadních ekologických problémů v české kotlině. Já jim tuhle možnost nabídnu," řekl sedmapadesátiletý Linhart Právu. Je ochoten přijmout i roli prostředníka mezi vnitrostranickými frakcemi a dokonce i usmířit Bursíka s Kuchtovou, píše Právo.

Ženská lobby chystá kampaň k evropským volbám na podporu žen

Největší zastřešující asociace ženských organizací v Evropě - Evropská ženská lobby (EWL) - se chystá v září zahájit celoevropskou kampaň za zvolení více žen do Evropského parlamentu. Ve všech členských zemích chtějí aktivistky získat podporu významných osobností i veřejnosti. Informovalo o tom sdružení Fórum 50 procent, které v Česku prosazuje vyšší zastoupení žen v politice. Součástí EWL je Česká ženská lobby, která sdružuje 21 organizací.

Evropské volby se uskuteční v červnu příštího roku a členské státy v nich budou volit své zástupce. Evropský parlament má nyní 785 členů. Ženám připadá třetina křesel. Právě třetinu považují odborníci za minimální hranici, kdy je ještě možné zachovat určitou rovnost. Česko má v europarlamentu celkem 24 poslanců - 19 mužů a pět žen. Kampaň podporuje rovné zastoupení žen a mužů, tedy 50 na 50.

Biskup Lobkowicz: Hledejme naději a odpuštění pro viníky nehody ve Studénce

Naděje a odpuštění, to byla hlavní dvě témata mše za sedm tragických obětí železničního neštěstí, které se minulý týden v pátek stalo ve Studénce na Novojičínsku. Do tamního kostela svatého Bartoloměje přišly dvě stovky lidí, převážně místních obyvatel. Mši celebroval ostravsko-opavský biskup František Lobkowicz a biskupka Československé církve husitské Jana Šilerová. Před oltářem kostelíku na okraji města plálo sedm svíček. Každá z nich za jeden zmařený lidský život, který skončil během vlakového neštěstí.

Nehoda ve Studénce je považována za nejtragičtější železniční neštěstí v Česku za posledních 15 let. Mezinárodní rychlík Comenius minulý pátek dopoledne narazil ve vysoké rychlosti do ocelové konstrukce mostu, která se krátce před tím zřítila do kolejiště. Na místě zemřelo šest lidí. Sedmá oběť podlehla zraněním v nemocnici. Sedm desítek lidí utrpělo zranění a škoda se pohybuje okolo 180 milionů korun. V souvislosti s nehodou kriminalisté obvinili z obecného ohrožení dva inženýry stavební firmy Bögl & Krýsl zodpovědné za rekonstrukci mostu. Údajně už dva dny před neštěstím věděli o tom, že se na mostě objevily statické poruchy. Obvinění měli stavbu zastavit a o všem informovat provozovatele trati. To ale neudělali a 74 hodin po objevení první závady se konstrukce zřítila.

Havárie ve Studénce: Firma přiznala porušení smlouvy s krajem

Společnost ODS - Dopravní stavby Ostrava přiznala, že porušila smlouvu s Moravskoslezským krajem, který ji poskytl zakázku na opravu mostu ve Studénce. Ten se minulý týden zřítil. Do trosek najel mezinárodní rychlík, zemřelo sem lidí. Smlouva na základě finančních limitů definovala jak může dodavatel zakázku rozdělit mezi subdodavatele. To stavební firma nedodržela, připustil její mluvčí Dan Šabík. Podle smlouvy mezi firmou a Moravskoslezským krajem neměl podíl činnosti subdodavatelů na stavbě překročit 1,9 procenta celkového finančního objemu stavby. Podíl společnosti Bögl & Krýsl, která se na opravě podílela a policie v pátek obvinila dva její zaměstnance, měl tedy činit asi půl milionu korun. Ve skutečnosti se však jednalo o zakázku za 1,6 milionu korun. "Je pravda, že tento parametr smlouvy nebyl dodržen. Na bezpečnost stavby to ale nemá vliv," řekl Šabík. Dodal, že investor byl ale o změně dodavatele ústně informován a dokonce obě strany o této problematice jednaly. Kraj to ale popírá.

Do Aše opět vjela vojska Varšavské smlouvy, ale jen jako

Do Aše na Chebsku přijela okupační vojska včetně tanku sovětské armády. Simulovanou ukázkou si tak obyvatelé města připomněli 40. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Scénka začala ukázkami z vysílání tehdejšího Československého rozhlasu, který oznamoval, že vojska překročila hranice. Podobně jako v několika městech před 40 lety, lidé postavili na ulici barikádu, ale síle tanků se odolat nedalo. Právě příjezd sovětského tanku T 55, který v Aši nekompromisně projel barikádou uprostřed ulice byl asi nejmocnější částí ukázky. Připomenutí v Aši bylo o to působivější, že tank, který se ho účastnil, stejně jako ostatní bojová technika, byly opravdové.

Blesky zapalovaly pole a domy, bouřka uzavřela i dálnici

Hned několik požárů způsobily v posledních hodinách na území Moravskoslezského kraje blesky doprovázející silné bouřky. Počasí nezaměstnávalo pouze hasiče, ale spadlé stromy a větve komplikovaly i dopravu na řadě míst. Na několik hodiny byla dokonce uzavřena dálnice D47 mezi Ostravou a Klimkovicemi. Řádění přírodního živlu se naštěstí obešlo bez zranění či lidských obětí. Po zásahu bleskem zcela shořel dřevěný dům v Kunčicích pod Ondřejníkem na Frýdecko-Místecku. Škoda dosahuje částy okolo milionu korun. O hodinu později blesk zapálil i rodinný domek v Dětmarovicích na Karvinsku. I za další požáry podle hasičů můžou blesky. Celkem moravskoslezští hasiči v souvislosti s počasím zaznamenali víc jak stovku výjezdů. Nejčastěji zasahovali na Ostravsku a Karvinsku. "Byly to i zatopené sklepy, kotelny, strojovny výtahů a ucpané kanály," řekl Faster. Hasiči odstraňovali také vyvrácené stromy a polámané větve stromů, které na některých místech komplikovaly průjezd po silnicích.

V Tatrách třetí den pokračuje pátrání po českém turistovi

Už třetí den pátrají tatranští záchranáři po ztraceném třiašedesátiletém českém turistovi. Jeho šance na přežití v přírodě se přitom podle záchranářů stále snižují. Turista se manželce ozval naposledy v úterý, ale neřekl jí, po které horské trase se v Tatrách vydal. Najít se ho snaží dvacítka záchranářů. Začali ho hledat ve čtvrtek ráno poté, co se ve středu nevrátil domů, přestože měl koupený lístek na rychlík a dohodnuté pracovní jednání. Jeho mobilní telefon je od té doby nedostupný.

Stát dá hasičům 220 milionů na ochranu před rozvodněnou Opavou

Vláda ve středu rozhodne o přidělení 220 milionů korun na protipovodňová opatření v povodí Opavy v letech 2009 až 2012. Peníze mají pomoct kraji pravidelně ohrožovanému povodněmi překlenout dobu, než stát postaví na ochranu Krnova před velkou vodou přehradu v Nových Heřminovech. Stavba by měla být zahájena v roce 2015 a dokončena o čtyři roky později, přijít by měla na osm miliard korun. Postavit přehradu, kvůli které bude zbořeno 54 budov, rozhodla vláda na jaře. Povodí Opavy, zejména část nacházející se v Hrubém Jeseníku, patří z hlediska povodní k nejrizikovějším oblastem, kde jsou zaznamenávány jedny z nejvyšších srážkových úhrnů v Česku.

Centrem Prahy se ozval výbuch, stavbaři odpálili kus dna Vltavy

Výbuch několika desítek kilogramů trhavin zazněl v centru Prahy, když stavbaři u Čechova mostu odstřelili kus dna Vltavy. V místě se bude budovat nové kotevní stání. Kvůli plánované explozi byl na několik minut zastaven provoz v okolí Čechova mostu. Vltavské dno odborníci odstřelovali už podruhé a pravděpodobně naposledy. Nové kotviště by mělo vyřešit dlouhodobé přetížení protilehlého nábřeží Na Františku, které je podle ředitele vodních cest Miroslava Šefary nejfrekventovanějším úsekem vltavské vodní cesty v Praze a okolí. Kotviště bude sloužit především pro zásobování, součástí budou i nouzová chráněná stání pro případ vysoké vody.

Moderní zahrady jsou vnímány jako součást interiéru

Jako součást interiéru jsou mnohdy vnímány moderní zahrady, které vyrůstají spolu s novými rodinnými domky. Spolu s nábytkem, pergolami, bazénem a rostlinnou základnou k nim patří i dekorace, jež mají umocnit výtvarný dojem. Vedle květníků, korýtek a kamenů záhony zdobí sošky vytesané z pískovce, bambusové vodní kaskády, nebo zlatá rybka chrlící vodu do jezírka. Své místo si prý na zelené ploše opět našly i kdysi zavrhovaní trpaslíci. Módní malí skřítci jsou "posázení" po zahradě, šplhající po kmenu, nebo sedící na fontánkách. Návštěvník moderní zahrady se prý může cítit jako na louce, u vody, v lese, nebo v džungli. Podle zahradního architekta Jakuba Víška je patrná snaha řešit zahradu "jako další obytný pokoj". "Dřív lidem příliš nezáleželo na tom, co tam je. Skladovali tam i kompost, nebo se chlubili záhony s jahodami a rajčaty. Nyní se snaží minimalizovat údržbu, aby si ji mohli co nejvíce užívat," řekl ČTK.

Na koleje koněspřežky v Rakousku vyjel Božkův mechanický vůz

Čeští i rakouští milovníci železniční nostalgie v hornorakouském Kerschbaumu nedaleko české hranice pokřtili repliku mechanického vozu, který v roce 1825 sestrojil slavný český vynálezce Josef Božek pro koněspřežní železnici. Při slavnosti, jejíž atmosféra připomínala návrat starých časů, se mohli zájemci projet v dobovém vozidle po kolejích, jež obnovil tamní spolek přátel koněspřežky. V Čechách dosud takové koleje nevedou, proto měla česká kopie českého vozu svou premiérovou jízdu v Rakousku. Koněspřežka z Českých Budějovic do Lince byla vůbec první železnicí na evropském kontinentu.

V Čechách pod Kosířem si dali dostaveníčko mistři koláři

Mistři kolářského řemesla, které je už téměř na vymření, si dali dostaveníčko v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. V místním zámeckém parku se sešli na vůbec prvním srazu s názvem Josefkol, aby ukázali lidem, jak se dříve vyráběla kola pro dopravní prostředky či zemědělskou techniku. Akce, která pokračuje v neděli, předchází otevření muzea kočárů v Čechách pod Kosířem, které je naplánováno na příští rok.

Průtrž mračen narušila program vizovického Trnkobraní

Průtrž mračen, která zasáhla v pátek večer Zlínský kraj a pokračovala také v sobotu, narušila scénář vizovického multikulturního festivalu Trnkobraní. Pořadatelé totiž museli zrušit kompletní program na hlavní scéně, kde dokonce z plachty na střeše odčerpávali vodu hasiči. Ti celkem v kraji dosud vyjížděli k více než třem desítkám zásahů, souvisejících s vytrvalým deštěm. Špatné počasí výrazně ovlivnilo také páteční návštěvnost akce. Divákům, kteří přesto přišli, organizátoři výpadek programu vynahradí prodloužením platnosti vstupenky i na sobotu.

Nad vizovickou likérkou se tyčí čtyřmetrový, asi tunu vážící pomník Jožina z bažin, který natahuje ruku po práškovacím letadle. Sochu strašidla, které žere hlavně Pražáky, odhalil poblíž pódia jeho duchovní otec, muzikant a komik Ivan Mládek. Asistoval mu při tom hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš. Autorem monumentu, přivezeného do Vizovic teprve v pondělí ze Slovenska, je umělecký řezbář Cyril Kocúrek z Kežmaroku. "Pomník jsme udělali proto, že Ivan Mládek a jeho Jožin z bažin jsou po třiceti letech opět velmi populární, a měli bychom zdůraznit fakt, že výskyt hlavního hrdiny této písně je zmiňován právě ve Vizovicích," řekl ČTK Zdeněk Jurásek, ředitel agentury, která o víkendu ve Vizovicích multikulturní festival Trnkobraní pořádá.

Třiadvacetiletý Patrick Bertoletti z Chicaga, druhý v žebříčku Mezinárodní federace soutěžního pojídání, na vizovickém Trnkobraní ovládl bitvu jedlíků. Američan nejrychleji zkonzumoval obrovskou pizzu, nakládané okurky i zmrzlinu, a nedal tak vůbec šanci na úspěch v žebříčku osmému a o dva roky staršímu krajanovi Hallu Huntovi, ani šestatřicetiletému českému šampionovi v pojídání švestkových knedlíků Kamilu Hamerskému. Velkou pizzu i 30 nakládaných okurek snědl asi za pět minut, kilogram zmrzliny v něm zmizel za minutu. Soupeři se s vydatnými pokrmy trápili zhruba čtyřikrát delší dobu. "Zítra se pokusím sníst 200 knedlíků, pokud možno do dvaceti minut," řekl Bertoletti, který si za výhru odnesl tisíc dolarů (16.700 korun). Dosavadní rekord vytvořil Hamerský snědením 191 knedlíků v roce 2003.

Olympijské hry - český skifař Ondřej Synek získal stříbrnou medaili

Český skifař Ondřej Synek získal stříbrnou medaili. Ve finále nestačil jen na Nora Olafa Tufteho, který obhájil zlato z Atén. "Před závodem jsem samozřejmě doufal v první místo, ale jsem rád i za druhé," řekl Synek bezprostředně po dojetí do cíle novinářům. Viditelně se vydal ze všech sil. Krátce po prvním rozhovoru mu dokonce musela místní lékařka pomáhat ledem chladit přehřátý a vyčerpaný organizmus. Synek bude stříbro slavit pivem, vajíčky a slaninou.

V pátek získali stříbro také deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem. Reprezentanti ve vodním slalomu tak navázali na svůj bronz z Atén. Po svém truimfu spěchali na letiště. Důvod měl především Štěpánek, jemuž se před týdnem, narodil syn Matouš, kterého ještě neviděl. Závod byl totiž kvůli počasí odložen a oba reprezentanti se dostali do časové tísně, protože na pátek měli letenky domů. Závod skončil v půl páté místního času, v deset večer museli být na letišti, aby stihli těsně před půlnocí odletět.

Útok na medaili naopak nevyšel kajakářce Štěpánce Hilgertové, jež skončila devátá. Dvojnásobná olympijská šampionka nezvládla finálovou jízdu. Ocitla se hlavou pod hladinou, a než se jí podařil eskymácký obrat, voda ji odnesla dál.

Čtyři roky byla česká veslařka Miroslava Knapková, pokud byla zdravotně v pořádku, prakticky na všech velkých závodech nejhůře druhá. Z olympijských her se ale vrátí bez medaile. V Pekingu totiž vedle soupeřek bojovala i s lehčím virovým onemocněním a nachlazením, a ve finále tak obsadila až páté místo.

Ženský dvojskif, v němž místo nemocné Jitky Antošové nastoupila s Gabrielou Vařekovou skifařka Miroslava Knapková, obsadil v olympijském finále šesté místo. Česká čtyřka bez kormidelníka ve složení Jan Gruber, Michal Horváth, Milan Bruncvík a Karel Neffe obsadila páté místo.

Hned prvním kvalifikačním pokusem si zajistila postup do finále diskařka Věra Cechlová. Bronzová medailistka z mistrovství světa v roce 2005 přehodila o 11 centimetrů postupový limit a výkonem 61,61 metru obsadila celkové deváté místo. Závod o medaile čeká obhájkyni čtvrtého místa v pondělí.

Dálkař Roman Novotný se probojoval do finále olympijské soutěže. V závěrečném třetím pokusu kvalifikace skočil 794 centimetrů a obsadil poslední postupové dvanácté místo. Novotný se málem koukal na olympiádu jen v televizi, protože limit skočil až den před nominační uzávěrkou na mítinku v Brně, ale nakonec bude v Pekingu ve finále. Dvaadvacetiletý talent skočil v třetí kvalifikační sérii 794 cm a prošel do pondělního závodu z posledního postupového místa o jediný centimetr. Novotný je od roku 1936 prvním českým dálkařem, který bude skákat ve finále olympijských her.

Česká rekordmanka ve skoku o tyči Kateřina Baďurová se v olympijské kvalifikaci třikrát rozběhla proti základní výšce 400 cm, ale ani jednou se nedokázala odrazit. Tělo chtělo, hlava byla proti. Pětadvacetiletá atletka se po lednové operaci přetržených zkřížených vazů v koleně dokázala fyzicky vrátit a probojovat se do Pekingu, psychicky ale na olympijský start nebyla připravena. Atletickou sezonu teď Baďurová předčasně ukončí. Chce se dát do pořádku.

Stříbrná medaile skifaře Ondřeje Synka nic nezměnila na tom, že České republice patří třinácté místo v medailové bilanci zemí na olympijských hrách v Pekingu. Se dvěma zlaty a třemi stříbry je o jednu příčku za Slovenskem. Jasné vedení si stále drží domácí Čína se ziskem 27 nejcennějších kovů, což je více, než mají druhé Spojené státy americké (16) a třetí Německo (8) dohromady.

Pešek skončil v kvalifikaci MS motocyklů v Brně na devátém místě

Český jezdec Lukáš Pešek obsadil deváté místo v závěrečné kvalifikaci třídy do 250 ccm před nedělním závodem mistrovství světa silničních motocyklů na Masarykově okruhu v Brně. Karel Abraham skončil patnáctý. Nejrychlejší čas v jejich kubatuře zajel Ital Marco Simoncelli. Ve zbylých dvou třídách ovlivnil jízdy hustý déšť. Ve "stopětadvacítkách" zůstala pole position v držení loňského mistra světa Maďara Gabora Talmacsiho, protože žádný z jezdců v nepříznivém počasí nepřekonal svoje páteční maximum. Také v MotoGP odstartuje z nejvýhodnější pozice úřadující šampion, dnešní jedinou kvalifikaci královské třídy ovládl Australan Casey Stoner.

Motocyklová Velká cena České republiky přilákala 66.000 diváků, o 6000 méně než loni. Pořadatelé nižší návštěvu očekávali a tak jsou spokojeni, řekla ČTK mluvčí Automotodromu Lenka Nestrojilová. Na kempy, parkoviště i okolí areálu dohlížely stovky policistů. Do služby se chystají i v neděli, kdy se jedou závody. Podle policistů by v neděli mohl být problém s parkováním. Provizorní parkoviště na lukách a polích nejspíš budou rozmoklá a většinou nepoužitelná.

Počasí

Bude polojasno až oblačno, místy přeháňky. Nejvyšší teploty 19 až 23 stupňů Celsia.