Denní souhrn zpráv Zprávy

18-08-2008

Ministr Schwarzenberg: prezident Klaus opomenul odpovědnost Ruska v konfliktu na Kavkaze

Prezident Václav Klaus ve svých názorech na gruzínsko-ruský konflikt opomenul odpovědnost Moskvy, prohlásil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Uvedl, že za dění na Kavkaze je vedle Gruzie odpovědné i Rusko, které v regionu provokovalo. Novinářům ministr řekl, že prezidentův "poněkud odlišný" názor na dění v oblasti respektuje, nicméně trvá na svém stanovisku. Podle ministra je škoda, že se ústavní činitelé před zveřejněním názorů na spor neporadili.

Prezident v Mladé frontě Dnes za rozpoutání konfliktu kritizoval Gruzii. V textu dal vinu za válku gruzínským politikům. "V zodpovědnosti za vyvolání války je role gruzínského prezidenta, vlády a parlamentu neoddiskutovatelná a evidentně fatální," napsal Klaus. Šéf české diplomacie naopak již dříve prohlásil, že tím, kdo dlouho doutnající konflikt vyvolal, bylo Rusko. Schwarzenberg připustil, že útok Gruzínců na Jižní Osetii byla vážná chyba. Ministr ale současně upozornil, že nelze zapomínat na různé předchozí ruské provokace, které se v poslední době stupňovaly. Za nejvážnější považuje udělování ruského občanství lidem v Jižní Osetii a Abcházii: "Takovou 'rusifikaci' považuji za velmi vážnou provokaci."

Premiér Mirek Topolánek už po vypuknutí bojů řekl, že vidí paralelu mezi vpádem ruských vojáků do Osetie a invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Klaus toto přirovnání odmítl. Česká vláda bude situaci v Gruzii posuzovat ve středu a Schwarzenberg plánuje podat návrh na další humanitární pomoc této zemi. Ozbrojený konflikt mezi Moskvou a Tbilisi vznikl kvůli proruské provincii Jižní Osetie, kterou se pokusily dobýt gruzínské jednotky. Gruzínci se však střetli s ruskou armádou, která na ně zaútočila i mimo sporný region.

Liberecký kraj má kvůli vypořádání s Polskem přijít o 92 hektarů

Libereckému kraji hrozí, že kvůli vypořádání českého dluhu vůči sousednímu Polsku z roku 1958 přijde o téměř 92 hektarů svého území ve Frýdlantském výběžku. Starostové ani Liberecký kraj s tím zásadně nesouhlasí. Hejtman Petr Skokan řekl, že by se měla věc řešit jinak než poskytnutím území, třeba finančně. Nejvíce by se měly kompenzace dotknout Kunratic, kde se jedná o předání 43 hektarů podél hranice. Starosta František Vrátný s tím však zásadně nesouhlasí, na polské straně v těsném sousedství totiž leží uhelná elektrárna a hnědouhelný povrchový důl. "Už dnes jsou zhruba 1200 metrů vzdušnou čarou od hranice obce výsypky dolu v Turówě, a pokud získají další území, haldy se k obci přiblíží," řekl starosta. Navíc se místní lidé obávají, že hlavním cílem Poláků je další rozšíření dolu směrem k české hranici.

Územní nároky Polska vznikly jako důsledek sporu o Těšínsko, který se mezi Československem a Polskem vedl od rozpadu Rakousko-Uherska v roce 1918 a vyvrcholil v roce 1958 podepsáním mezistátní smlouvy. Tehdy se s konečnou platností vytýčily státní hranice. Hranice se zkrátila o 80 kilometrů a na 85 místech se pozemky českých majitelů ocitly na polské straně nebo naopak. Přestože se uskutečnilo územní narovnání, Polsko spočítalo, že přišlo o 369 hektarů, a po roce 1989 byl proto spor obnoven. Ministerstvo vnitra dostalo nyní za úkol vybrat pozemky, které by mohly být použity k řešení dluhu.

Nový trestní řád má zavést institut korunního svědka

Člověk obviněný ze zločinu by se v budoucnu mohl vyhnout trestu, pokud pomůže žalobcům objasnit závažný kriminální čin organizované skupiny. Umožnit by mu to měl nový trestní řád, jehož věcný záměr předloží ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) ve středu vládě. Návrh zákoníku totiž nově upravuje postavení takzvaného korunního svědka. Aby státní zástupce trestní stíhání korunního svědka opravdu zastavil, musí se ke svému trestnému činu přiznat a odevzdat veškerý majetek, který kriminální činností získal. Nesmí být obviněn z vraždy, zabití nebo těžké újmy na zdraví a nesmí spáchat závažnější zločin, než pomáhá odhalit. Zároveň nemůže spolupracovat na odhalení kriminálního činu, který sám organizoval.

Podle ministerstva spravedlnosti má zavedení institutu korunního svědka motivovat členy organizovaných skupin, aby spolupracovali s policií a žalobci. Institutem korunního svědka se zabývala už v roce 2005 sněmovna, nedokázala ale přehlasovat veto prezidenta Klause. K novele se tehdy odmítavě vyjadřovala ODS. Odpůrci argumentovali tím, že kdo spáchal zločin, má být bez výjimky potrestán.

Vězni nacismu kritizují policii, že nezasáhla na srazu extremistů v Hradci Králové

Bývalí političtí vězňové nacismu nesouhlasí s postupem policie při sobotním setkání pravicových extremistů v Hradci Králové. Nelíbí se jim, že proti nepovolenému shromáždění Dělnické strany policisté nezakročili. V projevech extremistů údajně podle záznamů zazněly nacionalistické a neonacistické myšlenky. ČTK o tom informoval předseda Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých (SOPVP) Oldřich Stránský. Hradecká policie i radnice tvrdí, že k zásahu proti příznivcům Dělnické strany nebyl důvod.

Hradecká policie, která podle své mluvčí neshledala v sobotu důvody k rozpuštění celé akce, setkání neonacistů monitorovala během pochodu z nádraží do centra města i během projevů na Ulrichově náměstí. Policie během celého setkání pořizovala záznamy, které budou dále vyhodnoceny. Původně měli extremisté v sobotu zamířit na akci v letním kině, kde se měl uskutečnit politický mítink a koncert. Radnice jim ale v pátek vypověděla smlouvu o pronájmu. Příznivci extrémní pravice přesto do Hradce přijeli a vydali se do centra města. Téměř tři stovky sympatizantů se sešly na Ulrichově náměstí. Podle Stránského správní úředníci svým rozhodnutím sice znemožnili konání setkání neonacistů v kině, ale nahráli tím shromáždění na mnohem atraktivnějším místě v centru města.

Po nezvěstném podnikateli Moťovském pátrá francouzská kriminálka

Pátrání po českém podnikateli Janu Moťovském, který před více než dvěma týdny odletěl na obchodní schůzku do jihofrancouzského Nice a od té doby je pohřešován, převzalo tamější kriminální policejní oddělení. Přestože se francouzské úřady k případu zatím oficiálně nevyjádřily, informované zdroje uvádějí, že podnikatel, působící mimo jiné v českém showbyznysu, byl naposledy viděn 3. srpna u jednoho z luxusních hotelů poblíž Anglické promenády. Obchodní záležitostí, kvůli níž do Nice letěl, byl prý prodej luxusního bytu. Moťovský příjezd do Francie rodině potvrdil SMS zprávou. Další informace o jeho osudu nejsou.

Po Moťovském, který je mimo jiné známý jako majitel Gottlandu - muzea věnovaného zpěváku Karlu Gottovi, vyhlásila česká policie celostátní pátrání a zjišťuje, zda se podnikatel nestal obětí trestného činu.

Inženýři obvinění za vlakovou tragédii ve Studénce vinu odmítají

Inženýři společnosti Bögl & Krýsl Zdeněk Malý a Oldřich Magnusek, kteří podle policie nesou odpovědnost za kolizi vlaku ve Studénce na Novojičínsku, obvinění odmítají. Poprvé od tragédie veřejně vystoupili a v prohlášení pro ČTK oba uvedli, že se vinni necítí. Police je minulý týden v pátek obvinila z obecného ohrožení. Ve vězení můžou strávit až deset let. Kriminalisté uvedli, že oba pracovníci, odpovědní za stavbu, dva dny před neštěstím věděli o statickém narušení konstrukce opravovaného mostu. Stavbu nezastavili a most se pak 8. srpna zřítil do kolejiště, kde do něj narazil mezinárodní rychlík. Sedm lidí zahynulo a sedm desítek se jich zranilo.

"Vinu ve smyslu obvinění, tak jak jej policie sdělila, rozhodně necítíme," uvedli inženýři ve společném prohlášení pro ČTK. Tvrdí, že komponenty, které policie označila jako příčinu havárie a důkaz jejich obvinění, již v době zřícení nebyly v podpůrné konstrukci zabudovány a byly vyměněny dva dny před neštěstím. "Konstrukce tedy byla den před událostí zabezpečena a stabilní. Proto si žádné naše pochybení nepřipouštíme. Neustále nám probíhají hlavou veškeré varianty možných příčin, ale čím dál víc nás tyto úvahy utvrzují v tom, že jsme havárii nezavinili," uvedli obvinění inženýři. Věří, že obvinění budou nakonec stažena a že policie na základě dalších šetření a odborných posudků zjistí skutečnou příčinu havárie.

V nemocnicích se z následků železniční tragédie, která se stala v pátek 8. srpna, ještě zotavuje 13 lidí. Jeden z nich stále ve vážném stavu bojuje o život v novojičínské nemocnici,

Soud v případu fondů Trend a Mercia uložil až sedm let vězení

Krajský soud v Hradci Králové v případu údajně vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia uložil šesti bývalým manažerům fondů tresty od tří do sedmi let vězení. Další čtyři obžalovaní dostali podmíněné tresty. Jednoho manažera soud obžaloby zprostil. Státní zástupce vinil 11 vedoucích pracovníků z poškození fondu ve výši 1,4 miliardy korun. Verdikt hradeckého soudu dosud není pravomocný. Rozsudek soud vynášel téměř čtyři hodiny, více než hodinu a půl hodinu jej předseda senátu Luboš Sovák zdůvodňoval. Odsouzení mají také fondům zaplatit několik stovek milionů korun jako náhradu škody.

Kauza fondů Trend a Mercia je jedním z největších případů tunelování v Česku. Před soud se dostala po devíti letech vyšetřování. Trestní spis má asi 20.000 stran a obžaloba čítá několik stovek stránek. Vyšetřování případu provázely komplikace, například bývalý vyšetřovatel Blahoslav Kavka se roku 2000 z dosud neznámých příčin zastřelil. Bývalý hradecký žalobce Vladislav Kusala, který na případ dohlížel, ve stejném roce na funkci rezignoval. Případ byl pak převeden nejprve z východních Čech do jižních, v roce 2002 se ho ujal republikový úřad vyšetřování v Praze.

Záchranáři v Tatrách šestý den neúspěšně hledali českého turistu

Slovenští horští záchranáři ve Vysokých Tatrách již šestý den neúspěšně pátrali po ztraceném českém turistovi. Muže hledali na rozsáhlém území vrtulníkem, přitom se pohybovali nad oblastí, z níž se muž mobilním telefonem naposledy manželce ozval minulý týden v úterý, řekl záchranář Peter Šperka. Záchranáři už prohledali rozsáhlé území, mnohá místa pročesávali opakovaně.

ČSSD požaduje forenzní audit Lesů ČR

Stínový ministr zemědělství Michal Hašek (ČSSD) vyzval k provedení forenzního auditu hospodaření státního podniku Lesy ČR (LČR). Média minulý týden přinesla informace o nejasnostech týkajících se veřejných zakázek LČR. Například tendr na informační technologie, při kterém LČR údajně přišly o 120 milionů korun, již prošetřuje police. Zakázky kritizoval i ministr Gandalovič. Podle něj byl při podepisování smluv evidentně porušen zákon o veřejných zakázkách. Státnímu podniku LČR patří asi polovina lesů v zemi. Podnik hospodaří s majetkem za více než 70 miliard korun. Ministr zemědělství Petr Gandalovič nepovažuje za nutné požádat o kompletní audit v době, kdy podezření z některých pochybení šetří policie.

ČR navštíví zahraniční disidenti, kteří nesouhlasili s okupací

Při příležitosti 40. výročí okupace Československa vojsky států Varšavské smlouvy navštíví tento týden Česko deset zahraničních disidentů ze států bývalého východního bloku, kteří ve svých zemích proti tomuto násilnému činu protestovali. Bude mezi nimi například několik Rusů, kteří v srpnu 1968 demonstrovali na Rudém náměstí v Moskvě. Disidenti, kteří byli kvůli svému postoji následně perzekvováni, se v Česku setkají mimo jiné s premiérem Mirkem Topolánkem nebo prezidentem Václavem Klausem. Slavnostně by také měli 21. srpna, tedy v den výročí okupace, otevřít v zahradě Strakovy akademie výstavu s názvem Za vaši a naši svobodu. Expozice mapuje aktivní protesty proti vojenské intervenci a mimo jiné také přibližuje postihy, které se dotkly některých Bulharů, Litevců, Lotyšů, Maďarů, Němců, Poláků a Rusů.

Mínění: Pražské jaro by nevedlo k demokratizaci společnosti

Pražské jaro, pokus československých komunistů z roku 1968 o nastolení socialismu s lidskou tváří, považuje jen 16,2 procenta Čechů za skutečnou cestu k demokracii. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Lidové noviny (LN). Představitele pražského jara Alexandra Dubčeka podle LN chválí třetina lidí, 45 procent Čechů má ale opačný názor. Za snahu komunistů udržet moc s pomocí obrodného procesu považuje pražské jaro 30,9 procenta respondentů. Pětina hodnotí rok 1968 jako experiment, který by nikdy nevedl k úplné demokratizaci společnosti. Téměř 30 procent respondentů si podle průzkumu o pražském jaru nemyslí vůbec nic. Mezi mladými lidmi ve věku 12 až 17 let odpověď "nevím" jasně převážila. Využilo ji více než 70 procent dotázaných.

Výstava na Václavském náměstí připomíná srpnové události

Plakáty a vzkazy, které v srpnu 1968 Pražané psali vojákům Varšavské smlouvy, dokumentoval rakouský reportér Franz Goess. Po 40 letech své snímky přivezl do Prahy a vystavuje je právě v místech, kde vznikaly. Fotografie jsou na Václavském náměstí již několik dní, nyní výstavu Goess osobně zahájil. V Praze potrvá do 12. září, na podzim by ji měli vidět ve Vídni a Paříži. Letos devětasedmdesátiletý Goess pracoval v 50. a 60. letech pro francouzský časopis Paris Match. Pohyboval se v tehdejším východním bloku.

Goess do Československa přijel 20. srpna kvůli dokumentaci natáčení zahraničního filmu. "V noci v baru jsem se dozvěděl, že přijeli Rusové. Byl jsem asi první na světě, kdo mohl invazi dokumentovat v době, kdy o ní kromě zasažených zemí nikdo ještě nevěděl," řekl dnes. První snímky, které pořídil, ukazují tank na bratislavské křižovatce, kde kolem něj stojí lidé vycházející z nočních podniků. Z Bratislavy, kde události nebyly tak dramatické jako později v Praze, odjel do Prahy. Dva dny pak dokumentoval na Václavském náměstí především plakáty, karikatury a četné vzkazy, které okupantům psali lidé a vyvěšovali je do výloh v centru města.

Strakonice žádají o dotaci na likvidaci nebezpečné zeminy u hradu

Strakonice chtějí získat státní dotaci na likvidaci 1000 tun kontaminované zeminy ve sklepích na okraji areálu hradu. Budovy od 50. let sloužily jako sklad chemikálií a rozbor půdy zjistil několikanásobně překročené limity arzenu, pesticidů, antimonu, rtuti a dalších látek. Ekologickou zátěž lze zlikvidovat dvěma způsoby, levnější metoda ale zatím není schválena Evropskou unií, řekla mluvčí strakonické radnice Marie Tůmová.

Olomoucká radnice nabídne další byt a pomoc azylantům

Olomoucká radnice se zapojí i letos do programu integrace azylantů v oblasti bydlení. Nabídne ministerstvu vnitra jeden nájemní byt, který budou moci utečenci využít. Od roku 1997 město poskytlo pomoc devíti azylantským rodinám. Všechny v Olomouci zůstaly, řekl náměstek primátora Ladislav Šnevajs. Druhý domov v krajském městě v uplynulých letech našli například krajané z Kazachstánu či rodina azylantů z Ingušska. "Azylantům jsme neposkytli jen bydlení. Jsme s nimi permanentně ve styku. Rodiny si tu našly práci i vzdělání pro své děti a žijí zde," uvedl Šnevajs. Stejnou pomoc Olomouc nabízí i letos. Za poskytnutí bytu stát poskytuje městu dotaci 600.000 korun.

Olomoucký kraj chce s partnery přilákat na Moravu ruské turisty

Novou turistickou destinaci Morava a Slezsko má ruským turistům představit na konci září v Petrohradu prezentace nazvaná Moravský den v Sankt Petěrburgu. "Zástupci krajů se chystají oslovit místní obchodní partnery, turistické kanceláře a firmy působící v cestovním ruchu. Ruská klientela má ráda především památky a lázeňství," uvedl Ivo Heger z tiskového oddělení Olomouckého kraje. Prezentace bude podle něj zaměřená především na moravskou jantarovou stezku. "Tento turistický produkt je nabídkou toho nejlepšího, co lze na území mezi Vídní a Krakovem najít a poznat. Zahrnuje putování za sedmi památkami UNESCO po celé Moravě, lázeňské pobyty, putování za vínem a pivem či zimní dovolenou," objasnil Heger.

Eliáš míří jako velvyslanec UNICEF do Belize

I do terénu se vypraví jako vyslanec dobré vůle UNICEF hokejový útočník Patrik Eliáš. Hvězda New Jersey zaštiťuje svým jménem Dětský fond OSN už dva roky a v září se vydá do Belize. Podle Eliáše je nutné dostat do podvědomí lidí, že je potřeba dětem z chudých zemí pomáhat. Například před dvěma měsíci se zúčastnil třetího ročníku Miss panenka v Hradci Králové. "Byl jsem v porotě. Panenky vytvářely děti ze škol. Jsou to takové maličkosti, ale dává se do podvědomí dětem, že jsou na tom jiné děti na světě hůře. A pomáhají jim," poukázal na význam ručně vyrobených panenek. Ty při "adopci" představují skutečné dítě, které je v rámci očkovací kampaně UNICEF v rozvojových zemích naočkováno proti šesti hlavním dětským nemocem.

Doplatky na léky a prostředky stouply loni o více než 20 procent

Pacienti museli loni sáhnout hlouběji do peněženky: doplatky na léky na recept a zdravotnické prostředky na poukaz stouply oproti předchozímu roku o 21,9 procenta. Celkově za ně pacienti dali téměř osm miliard korun. Vyplývá to z nejnovějších údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Od ledna se platby pacientů rozšířily ještě o regulační poplatky u lékaře, v nemocnici a v lékárně, což letošní čísla dále navýší. Na jednoho obyvatele ČR připadala za celý rok v průměru útrata v lékárně 772 korun za doplatky na recept a poukaz a 643 korun za volně prodejné léky nebo zdravotnické prostředky.

Textilní průmysl v Česku čeká další restrukturalizace

Tuzemský textilní průmysl čeká podle odborníků další restrukturalizace. Kvůli vysokým cenám vstupů, silné koruně i asijské konkurenci se budou muset přizpůsobit novým podmínkám trhu a zaměřit se spíš na konkrétní zakázky než na dosavadní sériovou výrobu. Před zahájením módních veletrhů Styl a Kabo to řekl viceprezident Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu (ATOK) Jiří Kohoutek. Tuzemský textil není v posledních letech právě v dobré kondici. Ubývá zaměstnanců a dlouho klesaly tržby. Řada podniků zkrachovala nebo alespoň omezila výrobu. Loňské výsledky oboru naznačovaly možné zlepšení situace. Propad v letošním prvním pololetí ale sny o konjunktuře textilních podniků opět oddálil.

V ČR opět přibylo čínské obuvi, přibývá i kvalitnějších typů

Do Česka se letos opět dostalo více obuvi z Číny, oproti loňsku jde o nárůst v desítkách procent. Za první pololetí vzrostl dovoz na více než 86 milionů párů, což je přibližně stejně jako za celý rok 2006. Novinářům to řekla Vlasta Mayerová z České obuvnické a kožedělné asociace (ČOKA). Odborníci upozorňují na to, že část čínské produkce je kvalitnější než v minulosti a začíná konkurovat i dražším botám. Obuvníci tvrdí, že jim čínská konkurence postupně likviduje tuzemskou výrobu. Za posledních 17 let se snížila výroba víc než desetinásobně - ze 71 milionů párů bot v roce 1990 na 5,1 milionu párů loni. Loni se do Česka dostalo z ciziny přes 142 milionů párů bot, z toho skoro 120 milionů právě z Číny.

Průzkum: O digitální TV vysílání slyšelo již devět z deseti Čechů

O nastupujícím digitálním TV vysílání, které v následujících měsících a letech zcela nahradí letité tradiční zemské analogové, slyšelo devět z deseti obyvatel ČR. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který pro Český telekomunikační úřad vypracovala agentura STEM/MARK. Informovanost podle srovnání jednotlivých krajů byla nejvyšší v Moravskoslezském kraji (97 procent), nejmenší v Olomouckém (71 procent). Analogové zemské vysílání bude nahrazeno jeho modernější digitální formou v ČR postupně do června 2012.

První velkou oblastí, v níž komerční televize Nova a Prima a veřejnoprávní ČT1 vypnou svůj analogový signál, se zřejmě v dubnu příštího roku stane Praha, a to z vysílače označovaného jako "žižkovský". Vyplývá to z Technického plánu přechodu, s nímž Nova a Prima i přes některé výhrady v pátek vyjádřily souhlas. Podle plánu přechodu se vypnutí dotkne 1,17 milionu lidí.

Český animovaný film Lednice získal cenu na festivalu v Itálii

Krátký animovaný film Lednice české režisérky Lucie Štamfestové získal další ocenění, tentokrát na filmovém festivalu Lucania v jihoitalském Pisticci. Snímek, který se snaží s nadsázkou ztvárnit téma globálního oteplování, si minulý týden odnesl hlavní cenu z festivalové kategorie určené pro filmy s ekologickou tematikou, sdělil scénárista snímku Pavel Sobek. Sedmiminutový film vypráví o tom, co se může dít v ledničce, jejíž dveře zůstanou nedopatřením pootevřené. Podle tvůrců snímku se nyní jedná o tom, že by se Lednice promítala v italských školách, a sloužila by tedy jako svého druhu učební pomůcka.

Loutková hra na chůdách odstartovala v Plzni festival Na ulici

Loutková hra s akčními scénami na chůdách v podání Divadla Mimotaurus odstartovala v Plzni 15. ročník desetidenního festivalu Na ulici. Během něj se na pěti scénách v centru města představí kolem 300 účinkujících, střídat se budou špičkové kapely z oblasti jazzu, folku a world music, ale také divadelní formace. Součástí prvního dne je i zahájení jedné z nejzajímavějších novinek letošního ročníku, unikátní výstavy 15 velkoformátových pláten výtvarníků z Čech a Německa, a to pod širým nebem sadového okruhu.

Lednice získá tři obrazy zakoupené v aukci od Lichtenštejnů

Do obrazárny zámku v Lednici na Břeclavsku se příští týden po 60 letech vrátí tři díla ze 17. století. V nedávné dražbě londýnské aukční síně Christie's je zakoupil neznámý milovník umění z jižní Moravy. Rozhodl se, že cenná výtvarná díla památkářům dlouhodobě zapůjčí. Lednický zámek je s Pražským hradem a památkami v Českém Krumlově turisty nejnavštěvovanějším historickým objektem v zemi. Ročně si tuto památku, zapsanou na seznam světového dědictví UNESCO, prohlédne kolem 300.000 turistů z celého světa.

Robert Vano vydává ke svým šedesátinám svou biografii

Ke svému letošnímu životnímu jubileu si známý fotograf Robert Vano nadělil biografickou knihu. Rozhovor s ním vedl David Hrbek, jemuž se autor zpovídal ze svých zážitků z dětství, emigrace i návratu zpět do vlasti. Publikaci nazvanou Někdy ráj doprovází několik desítek dosud nezveřejněných fotografií z autorova soukromého archivu. Vyjde 25. září v nakladatelství XYZ. Fotograf slovenského původu, který má dnes americké občanství, proslul především mužskými akty a tvorbou pro módní časopisy. Fotografuje ale i známé osobnosti, přírodu či zátiší.

Znojmo vzpomene na Přemysla Otakara, jenž byl ve městě pohřben

Znojmo se příští týden přihlásí k odkazu českého krále Přemysla Otakara II., jenž byl ve městě pohřben po bitvě na nepříliš vzdáleném Moravském poli. Milovníci historie připravili u příležitosti 730. výročí královy smrti čtyřdenní odborný i zábavný program. Čtyřdenní program začne 26. srpna, tedy v den výročí bitvy na Moravském poli. Součástí programu je cyklus přednášek českých historiků. Vystoupí například přední odborník na přemyslovské období českých dějin Josef Žemlička. Ve středu 27. srpna se koná vernisáž uměleckých děl současných výtvarníků, kteří se nechali inspirovat osobou a životem pátého českého krále. Začne také výstava autentických pohřebních insignií Přemysla Otakara II. Zábavu najdou lidé na středověkém hodokvasu a při šermířském klání.

Na hradě Svojanov ožijí strašidla i historické osobnosti

Turisté, kteří si libují v historických akcích, by tento týden neměli minout hrad Svojanov na Svitavsku. Na hradě ožijí strašidla i skutečné osobnosti, na programu jsou noční prohlídky, ohňová show, šermířská i divadelní vystoupení. Akce Závišovy dny od úterý až do neděle připomene hradního pána Záviše z Falkenštejna, od jehož popravy letos uplyne 718 let. Hrad je oproti jiným středověkým hradům vzácně dochovaný, protože jej jeho majitelé obývali až do roku 1910. Je také jediným hradem v republice přestavěným v empírovém stylu.

V botanické zahradě Na Slupi vykvetly ojedinělé lekníny, ve Zlíně agáve

Ojedinělé lekníny vykvetly v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. ČTK to řekl ředitel zahrady Ladislav Pavlata. Lekníny rozkvétají v noci a jejich květ vydrží pouhý den. V botanické zahradě rozkvetly vedle sebe hned dva druhy leknínů - lotos indický, který je zároveň léčivou rostlinou a jedním ze symbolů buddhismu, a victoria cruziana, která pochází z Jižní Ameriky.

Návštěvníci zlínské zoologické zahrady mohou obdivovat v České republice exotický unikát - rozkvetlou agáve americkou. Ve střední Evropě, navíc v České republice, se kvetoucí agáve považuje za výjimečný úkaz.

Stovky raků říčních na Havlíčkobrodsku uhynuly kvůli moru

V Žebrákovském potoce na Havlíčkobrodsku uhynuly stovky chráněných raků říčních. Veterináři potvrdili, že rozsáhlou populaci zasáhl mor, jenž se rychle šíří. Ochránci přírody se nyní snaží postavit na toku bariéry. Doufají, že se ještě podaří zachránit zdravé korýše žijící na horním toku. Odtud by se po vyčištění potoka mohli zase rozšířit na původní místa. Naděje je ale mizivá. Nosičem moru jsou američtí raci, kteří do volné přírody pronikají z faremních chovů pro potravinářský průmysl, řekl šéf havlíčkobrodské Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Václav Hlaváč.

ČRo Online spustil přenos ze života okapi v královédvorské zoo

Český rozhlas Online spustil internetový přenos z pavilonu afrických kopytníků zvaných okapi v zoo ve Dvoře Králové nad Labem. ČRo tak navazuje na obdobné internetové projekty z minulosti. Přenos mohou zájemci sledovat na www.rozhlas.cz/mladepralesa. "Projekt Mládě pralesa monitoruje chování samice Etany před porodem, během něj i následnou péči o mládě a jeho vývoj," uvedla Petra Hanzelková z ČRo Online. "Odchov mláděte okapi v zajetí je velmi vzácnou a jedinečnou událostí. Věříme, že projekt přispěje k lepší informovanosti o tomto vzácném zvířeti a podpoří projekty na jeho ochranu ve volné přírodě," míní ředitel Českého rozhlasu Online Miroslav Bobek.

Diskařka Cechlová skončila na olympijských hrách pátá

Páté místo obsadila diskařka Věra Cechlová na olympijských hrách a postarala se o dosud nejlepší výsledek českých atletů v Pekingu. Ve finále hodila česká reprezentantka 61,75 metru, od bronzové medaile ji dělilo 84 centimetrů. Soutěž vyhrála Američanka Stephanie Brownová-Traftonová, díky které mají Spojené státy olympijské zlato v disku žen poprvé od roku 1932. Cechlová si oproti aténské olympiádě pohoršila o jedno místo. "Strašně mě mrzí, že jsem nevyužila šanci," komentovala devětadvacetiletá vrhačka fakt, že na medaili stačil výkon 62,59. Česká atletka letos dokázala hodit 63,10, její osobní rekord z roku 2003 má hodnotu 67,71.

Dálkař Roman Novotný překvapil v Pekingu osmým místem. Český atlet, který se na hry nominoval na poslední chvíli, skočil ve finále rovných osm metrů. Zlatou medaili získal panamský favorit Irving Saladino.

Jachtařky Lenka Šmídová s Lenkou Mrzílkovou obsadily v olympijské regatě ve třídě 470 sedmé místo. Náskok z předchozích deseti jízd si i ve finálové rozjížďce v Čching-tao udržely Australanky Elise Rechichiová s Tessou Parkinsonovou a získaly zlato. Mrzílková se Šmídovou, která před čtyřmi lety v Aténách obsadila druhé místo v individuální kategorii Evropa, měly před finále pro deset nejlepších ještě teoretickou šanci na bronz.

Česká atletka Zuzana Hejnová postoupila do finále olympijského závodu na 400 metrů překážek. V Pekingu v semifinálovém běhu obsadila čtvrté, poslední postupové místo. Časem 55,17 sekundy zaostala o 21 setin za svým českým rekordem.

Tomáš Enge vyhrál ve své třídě vytrvalostní závod na Nürburgringu

Tomáš Enge spolu se španělským jezdcem Antoniem Garciou vyhráli ve vytrvalostním automobilovém závodu na 1000 kilometrů na německém Nürburgringu kategorii LMGT1. V letošní sérii Le Mans zvítězila posádka britského týmu Modena podruhé. V celkovém pořadí obsadili Enge a Garcia s vozem Aston Martin DBR9 dvacáté místo. Z absolutního prvenství v elitní kategorii LMP1 se s vozem Peugeot 908 radovala portugalsko-francouzská dvojice bývalých pilotů formule jedna Pedro Lamy a Stéphane Sarrazin.

Počasí

V úterý bude skoro jasno, k večeru na západě Čech přibývání oblačnosti, a postupně k tomu i přeháňky nebo bouřky. Teploty vystoupí na 26 až 30 stupňů Celsia.

18-08-2008