Denní souhrn zpráv Zprávy

20-08-2008

ČR dá Gruzii 150 milionů, prosazuje konání dárcovské konference

Česká republika pošle na pomoc Gruzii 150 milionů korun a hodlá také prosazovat uspořádání mezinárodní dárcovské konference pro tuto zemi, oznámil ve středu po jednání vlády premiér Mirek Topolánek. Vláda také odsoudila ruskou operaci v Gruzii. "Pokračující ruská vojenská invaze do Gruzie, porušující mezinárodní právo, je nepřijatelná," zdůraznil předseda vlády. Podle něj Česká republika podporuje suverenitu, nezávislost a územní celistvost Gruzie včetně Jižní Osetie a Abcházie. Ministři podpořili také závěry ministerské rady EU z minulého týdne a plán francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Vláda podle premiéra vyzývá Rusko, aby se z Gruzie stáhlo. Česko je připraveno se účastnit možné mezinárodní mise, dodal Topolánek.

Schwarzenberg: Řešení situace v Gruzii potrvá ještě řadu let

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ) se nedomnívá, že by se současnou krizi v Gruzii podařilo vyřešit ještě během českého předsednictví Evropské unii v prvním pololetí příštího roku. Podle něj potrvá řešení ještě řadu let. Řekl to ve středu poslancům ze sněmovního zahraničního výboru, kam je spolu s českým velvyslancem v Gruzii Ivanem Jestřábem přišel informovat o situaci v této kavkazské zemi. "Bude to problém, který bude existovat ještě během našeho předsednictví v Evropské unii, což bude nemalý úkol se s tím vypořádat. Ačkoli nemám iluze, že bychom to mohli v tom období vyřešit," řekl ministr poslancům.

Klaus si není jist, zda Gruzie nejvíce potřebuje českou pomoc

Český prezident Václav Klaus si není jist, zda Gruzie potřebuje českou humanitární a finanční pomoc více než jiné země na světě. Vláda přitom rozhodla, že Česko pošle na pomoc Gruzii 150 milionů korun a hodlá také prosazovat uspořádání mezinárodní dárcovské konference. Na společné tiskové konferenci s rakouským prezidentem Heinzem Fischerem, pořádané v Mikulově k výročí srpnové okupace v roce 1968, Klaus také varoval před jednostranným pohledem na rusko-gruzínský konflikt. "O tom, jestli v dnešním velmi složitém světě je Gruzie zrovna místem, které od nás nejvíce potřebuje 150 milionů korun, to já posoudit nemohu. Nechci diskutovat o tom, jestli třeba v Dárfúru je to potřebnější než jinde. Ale v každém případě věřím, že to vláda zvážila," uvedl Klaus.

Topolánek uvítal podpis polsko-americké smlouvy ke štítu

Premiér Mirek Topolánek uvítal podpis polsko-americké dohody o umístění části protiraketového štítu v Polsku. Podle Topolánka je to pozitivní krok a doklad toho, že Varšava v této věci srovnala krok s Prahou. Dohodu podepsali v polské metropoli americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a její polský protějšek Radoslaw Sikorski. Topolánek podpis čekal. "Mne na tom kroku nic nepřekvapuje," řekl novinářům. Podle něj je uzavření smlouvy dokladem usilovných jednání. Smlouva počítá s tím, že v Polsku bude deset protiraketových střel, které mají být propojeny s radarem na českém území. Česko již hlavní smlouvu s USA podepsalo v červenci. V Polsku i Česku musejí smlouvy schválit parlamenty, pak teprve budou platit. Česká vláda přitom nemá jistotu, že pro základnu najde v parlamentu dost hlasů. Také veřejnost je podle průzkumů spíše proti. Topolánek připomněl, že v Česku ještě zbývá dojednat druhou doplňkovou smlouvu SOFA k radaru. Bez bližších podrobností řekl, že je před dokončením.

Klaus: Zastáncům radaru se nedaří vysvětlit, že nemíří proti Rusku

Zastáncům amerického radaru protiraketové obrany v Česku se podle prezidenta Václava Klause nedaří Rusku vysvětlit, že radar není namířen proti této zemi, i když míří na její teritorium. Klaus to uvedl v rozhovoru pro Rádio Česko. Přiznal, že na některé argumenty a výhrady Ruska zastánci radaru reagují obtížně. Klaus se vyslovil rovněž pro to, aby vztahy Česka a Ruska byly normální, formálně klidné a perfektní. Za racionální a rozumné nepovažuje, že se tyto vztahy v poslední době "zplošťují". "Rusko nevěří našim ujišťováním. Nevěří tomu, co jim říká prezident (USA George) Bush a další. Oni prostě se dívají, kam ten radar míří, a vidí, že míří na jejich teritorium. A prostě vysvětlit jim, že opravdu my to nevidíme jako akci namířenou proti nim, to prostě se nám nedaří," řekl Klaus k výhradám Ruska ke zvažovanému umístění amerického radaru v Brdech.

Klaus ocenil Rakousko za pomoc uprchlíkům v roce 1968

Prezident Václav Klaus ve středu ocenil Rakousko za to, že po srpnu 1968 poskytlo pomoc desetitisícům československých uprchlíků. Řekl to na setkání se svým rakouským protějškem Heinzem Fischerem. Oba prezidenti se sešli 40 let po vpádu vojsk do tehdejšího Československa symbolicky na česko-rakouské hranici v Mikulově. Fischer uvedl, že pomoc československým uprchlíkům patří k důležitým kapitolám rakouských dějin. Poté, co Pražské jaro ukončily tanky, přijala jich jeho země na 200.000. Za mimořádné období ve vzájemných vztazích obou států považují čas po srpnu 1968 i historici a pamětníci. Shodují se v tom, že Rakousko tehdy Čechům a Slovákům poskytlo první útočiště.

"Všichni oceňujeme, že vrátka - nebo spíš vrata - do Rakouska zůstala pootevřená," uvedl při setkání Klaus. Rakousko podle něj v té době představovalo pro Čechoslováky "jiskřičku naděje". Do ciziny přes ně po invazi odešla i Klausova sestra. Velvyslancem v Praze byl v roce 1968 pozdější rakouský prezident Rudolf Kirschläger. "Byl to rozhodný zastánce lidských práv. Když viděl situaci v Praze a bezmoc lidí, kteří se cítili ohroženi a chtěli uprchnout, jako velvyslanec v podstatně ignoroval pokyny z Vídně a uděloval víza ve velkých počtech," uvedl Fischer. Kirchläger byl později za svůj postoj vyznamenán.

Historik: Okupace Československa v srpnu 1968 Západ překvapila

Okupace Československa v srpnu 1968 západní státy překvapila. Země Varšavské smlouvy totiž invazi provedly jako velmi hladkou a elegantní operaci. Americký historik Edward Luttwak to ve středu řekl v Senátu na konferenci, která se koná u příležitosti 40. výročí invaze vojsk Sovětského svazu, Bulharska, Maďarska, Německá demokratické republiky a Polska na československé území. "Pokud někdy chcete napadnout nějakou zemi, toto je dokonalý způsob," uvedl Luttwak. Sověti použili nejen pozemní jednotky, ale také letecké výsadky do středu země. Historik se domnívá, že rok 1968 donutil NATO změnit strategii. "Vojenské plánování bylo bráno daleko vážněji," řekl. Také podle ruského historika Viktora Izonova byla operace pro rozvědku NATO nečekaná. Konstatoval, že okupační vojska narážela na odpor obyvatel. "Lidé stavěli barikády," řekl.

Vláda se odvolá proti výsledku arbitráže s firmou Diag Human

Vláda se odvolá proti výsledku arbitráže s firmou Diag Human, podle níž by Česko mělo této společnosti obchodující s krevní plazmou uhradit zhruba devět miliard korun. Kabinet ve středu rozhodl o tom, že ministerstvo zdravotnictví má požádat o přezkum arbitráže, sdělil novinářům ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Ministerstvo má také navrhnout nového rozhodce za stát. Firma Diag Human si stěžuje, že ji český stát poškodil v obchodování s krevní plazmou, a požaduje ušlý zisk. Arbitři stanovili náhradu zhruba 4,1 miliardy korun. Zbytek z celkových 8,33 miliardy činí penále z prodlení. Jde o náhradu škody a úroky ke konci července 2007, od tohoto dne suma vzrůstá o další úrok ve výši asi 1,3 milionu denně. Po přičtení těchto úroků tak částka nyní představuje zhruba devět miliard korun. Českou republiku v arbitráži zastupoval Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Ministři: Majetkové vyrovnání vychází z údajů církví, je přesné

Při určení rozsahu majetkového vyrovnání s církvemi vycházela vláda z údajů, které předložily církve. Ověřila je ale z dostupných informací pozemkových úřadů a dalších státních institucí. Vyčíslení vraceného a nahrazovaného majetku se opíralo také o kvalifikované odhady, a je proto poměrně přesné. Na jednání sněmovní komise pro vypořádání státu a církví to řekli ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) a ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS). Opozici ani občanského demokrata Vlastimila Tlustého ale o správnosti vládního návrhu nepřesvědčili. "Není možné, aby byly lustrovány všechny pozemky, všechna parcelní čísla. Vždy se bude jednat o určité kvalifikované odhady. Nicméně pokud bylo v pozemkovém fondu prolustrováno zhruba 80 procent pozemků, tak je jasné, že přesnost takových odhadů je poměrně vysoká," řekl novinářům Gandalovič. Jehlička i předseda komise Jan Kasal (KDU-ČSL) zdůraznili, že stát v minulosti církevní majetek odpovědně neevidoval. Církve prý proto mají přesnější informace.

Zaměstnanci Siemensu KV na dvě hodiny zastavili práci

Zaměstnanci společnosti Siemens kolejová vozidla ve středu v poledne na dvě hodiny zastavili práci. Stávku uspořádali odboráři společnosti, kterým se nelíbí nabídky vedení firmy v souvislosti s chystaným prodejem nebo uzavřením továrny. ČTK to řekl předseda odborového svazu Kovo Josef Středula. Ke stávce, která byla již několikátým protestem od doby, kdy Siemens minulý měsíc oznámil záměr z továrny odejít, se podle Středuly připojili všichni zaměstnanci. "Nikdo nepracoval. Obešlo se to bez problémů," řekl ČTK. Vedení společnosti podle mluvčího skupiny Siemens v ČR Petra Sedláčka zaměstnancům nabídlo podmínky výrazně překračující zákonnou povinnost i kolektivní smlouvu. Do doby odchodu Siemensu z továrny v polovině příštího roku, navrhlo vedení zvýšení platů o 35 procent ze současných 31.400 Kč. Pro případné následné propouštění, pokud by se nepodařilo najít kupce podniku, by zaměstnanci i se započtením zvýšení platů dostali odstupné ve výši osmi až 12 platů.

Vláda schválila vyšší odměny pro řidiče meziměstských autobusů

Vláda ve středu napotřetí schválila nový způsob odměňování řidičů meziměstských autobusů za čekání na konečné. Po jednání kabinetu to řekl premiér Mirek Topolánek. Podle schváleného návrhu novely vládního nařízení budou řidiči od příštího roku dostávat za čekání více peněz. Kvůli nízkým odměnám za čekání drží dopravní odbory od dubna stávkovou pohotovost; odvolají ji až nové nařízení začne platit. Řidiči by měli dostat přidáno postupně ve dvou krocích. Od 1. ledna 2009 má odměna za hodinu čekání na konečné činit 25 korun, o rok později se má zvýšit na 50 korun, potvrdil ČTK ministr dopravy Aleš Řebíček. Předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík v úterý řekl, že uvedené částky jsou dolní hranicí, konečná suma může být na základě kolektivní smlouvy vyšší.

Vláda zrušila poskytování národních dotací na školní mléko

Program školní mléko v nynější podobě končí. Podle rozhodnutí vlády bude ukončeno poskytování národních dotací a program bude od nynějška dotován pouze z prostředků Evropské unie. Po zasedání kabinetu o tom informoval premiér Mirek Topolánek. S omezením dotací nesouhlasí mlékárny ani Agrární komora ČR. Některé mlékárny již pohrozily, že v případě ukončení programu budou po státu požadovat náhradu škody. "V případě zrušení programu budou pravděpodobně následovat soudní žaloby o náhradu škody. A protože se jedná v některých případech i o zahraniční vlastníky, není vyloučena ani mezinárodní arbitráž," uvedl již dříve šéf Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec. Mlékárny podle něj kvůli tomuto projektu investovaly zhruba 100 milionů korun a školy například vybavily automaty na mléko či lednicemi.

Vláda schválila jednodušší posuzování nekomplikovaných fúzí

Návrh antimonopolního úřadu na zjednodušené posuzování fúzí, které je běžné v jiných zemích Evropské unie, ve středu schválila vláda. Namísto 30 dnů by žádosti o spojení posuzoval do 20 dnů. Týkalo by se to snadných případů, kde Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nemá podezření na možné narušení trhu. Novela počítá s tím, že v jednodušších případech by úředníci neprováděli tak důkladnou analýzu a více se spolehli na informace žadatelů. "Obecně lze říci, že předně bude rozhodující procentuální podíl spojujících se soutěžitelů na relevantních trzích a změna takzvané společné kontroly na výlučnou kontrolu," uvedl šéf sekce hospodářské soutěže ÚOHS Robert Neruda.

Vesecká obhájila práci svého úřadu, má Topolánkovu důvěru

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká ve středu před vládou obhájila práci svého úřadu. Ve zprávě o práci nejvyššího státního zastupitelství za loňský rok podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) ukázala prostřednictvím statistik zlepšení mnoha ukazatelů. Premiér Mirek Topolánek se před novináři postavil i za samotnou Veseckou, kterou část politické scény kritizuje za kroky, které učinila v kauze vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Uvedl, že Vesecká má jeho důvěru.

Vláda učinila krok ke změně postavení korunního svědka u soudů

Vláda ve středu schválila věcný návrh nového trestního řádu, který zřejmě změní postavení korunního svědka v soudních procesech. Člověk obviněný ze zločinu by se tak v budoucnu mohl vyhnout trestu, pokud pomůže žalobcům objasnit závažný kriminální čin organizované skupiny. O schválení záměru novináře informoval ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Aby státní zástupce trestní stíhání korunního svědka opravdu zastavil, musí se ke svému trestnému činu přiznat a odevzdat veškerý majetek, který kriminální činností získal. Nesmí být obviněn z vraždy, zabití nebo těžké újmy na zdraví a nesmí spáchat závažnější zločin, než pomáhá odhalit. Zároveň nemůže spolupracovat na odhalení kriminálního činu, který sám organizoval. Podle ministerstva spravedlnosti, které dostalo za úkol vypracovat paragrafované znění zákona, má zavedení institutu korunního svědka motivovat členy organizovaných skupin, aby spolupracovali s policií a žalobci.

Vláda schválila vyšší dotace producentům ovoce a zeleniny

Producenti ovoce a zeleniny budou moci v budoucnu čerpat téměř dvojnásobně vyšší dotace než v loňském roce, a to 40 až 50 milionů ročně. Návrh ministerstva zemědělství ve středu schválila vláda. Podpora bude poskytovaná výlučně z prostředků Evropské unie. O rozhodnutí kabinetu ČTK informovalo ministerstvo zemědělství. Cílem návrhu je zvýšit konkurenceschopnost pěstitelů. Návrh by měl také zmírnit výkyvy v příjmech zemědělců způsobené krizí na trhu, zvýšit spotřebu ovoce a zeleniny a chránit životní prostředí, uvedl mluvčí ministerstva Petr Vorlíček.

O odškodné za nehodu u Studénky požádalo dráhy 102 lidí

České dráhy registrují 102 žádostí o odškodnění za vlakovou nehodu u Studénky, při které zemřelo sedm lidí a dalších téměř 70 bylo zraněno. ČTK to řekl zástupce drah Radek Joklík. Dráhy podle něj zatím nevyplatily žádné peníze, obesílají žadatele výzvou k dodání všech potřebných dokumentů. Dráhy vyplatí nejbližším příbuzným obětí odškodné 240.000 korun, sourozenci zemřelých dostanou 175.000 Kč. Peníze dostanou i zranění; u nich se bude suma určovat až po skončení léčby. Železniční nehodou se ve středu zabývala vláda. Co se týká odškodnění pozůstalých a zraněných, nepřijal kabinet žádné usnesení o dalším odškodňování nad rámec iniciativy drah. "České dráhy jasně signalizovaly, přestože nebyly zcela evidentně viníkem tohoto neštěstí, že standardním způsobem k tomuto odškodňování bude docházet a České dráhy tím plní tuto roli a já k tomu nemám žádné výhrady," uvedl Topolánek. Vláda také ocenila fungování integrovaného záchranného systému po nehodě. Podle premiéra pracovali záchranáři bezchybně.

Inženýři obvinění za tragédii ve Studénce si podali stížnost

Inženýři společnosti Bögl & Krýsl Zdeněk Malý a Oldřich Magnusek, kteří podle policie nesou odpovědnost za kolizi vlaku ve Studénce na Novojičínsku, si podali stížnost proti svému obvinění. ČTK to řekl mluvčí společnosti Jan Nováček. Oba muži byli obviněni z obecného ohrožení a hrozí jim až deset let ve vězení. Vinu na neštěstí odmítli. Kriminalisté ale tvrdí, že oba o problémech se statikou věděli a nepřijali dostatečná opatření. Most se 8. srpna zřítil a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Tragédie s vyžádala sedm obětí, sedm desítek lidí bylo zraněno. Škoda se pohybuje okolo 180 milionů korun.

Celodenní podíl Novy klesl na rekordní minimum pod 30 procent

Podíl největší české komerční televize Nova na sledovanosti přes celý den klesl v uplynulém týdnu na rekordní minimum za několik posledních let, pod hranici 30 procent. Také celodenní podíl ČT1 se ocitl na dvouletém minimu. Příčinou jsou nejspíše přenosy z letních olympijských her v Pekingu, které minulý týden vysílala především ČT2, jejíž podíly jsou naopak nejvyšší za poslední dva roky, od fotbalového mistrovství světa v červnu 2006. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnila Asociace televizních organizací (ATO) na základě peoplemetrového měření firmy Mediaresearch.

ČT za měsíc vypne analogovou ČT2 ve středních a jižních Čechách

Česká televize vypne ke konci září tradiční analogové vysílání ČT2 z vysílače Kleť u Českých Budějovic a Cukrák u Prahy. Učiní tak proto, aby v jižních a středních Čechách mohla ve stejný okamžik začít vysílat přes digitální zemské TV vysílání své současné čtyři programy. ČTK to ve středu sdělil mluvčí ČT Ladislav Šticha s tím, že přesný termín vypnutí ČT2 a spuštění digitálního zemského vysílání ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4 Sport oznámí televize v první dekádě září.

Průzkum: V důchodu se nudí více muži, ženy jsou aktivnější

Téměř polovina českých důchodců považuje pocit nudy v důchodu za typicky mužskou záležitost. Pouze devět procent z nich uvedlo, že ženy se v důchodu nudí více než muži. Ženy jsou na důchodový věk lépe psychicky připraveny a prožívají ho aktivněji, čelí však zároveň větším finančním těžkostem. Vyplývá to z celosvětového průzkumu AXA Retirement Scope 2008, do něhož byla letos poprvé zahrnuta i ČR. To, že čeští muži trpí pocitem nudy v důchodovém věku více než ženy, si myslí 49 procent důchodců a dokonce 54 procent pracujících lidí. Nuda po odchodu ze zaměstnání ohrožuje podle devíti procent penzistů a 17 procent ekonomicky aktivních Čechů spíše ženy. Zbytek respondentů míní, že pocit nudy v důchodu není závislý na pohlaví.

ArcelorMittal Ostrava dividendy ze zisku 8,2 mld.Kč nevyplatí

Indický miliardář Lakšmí Mittal, který kontroluje největší domácí huť ArcelorMittal Ostrava, se ani letos se státem a dalšími akcionáři nerozdělí o zisk. Středeční valná hromada firmy rozhodla, že z čistého zisku 8,227 miliardy korun z hospodářského roku uzavřeného letos v únoru převede 7,815 mld. Kč na účet nerozděleného zisku. Zbylých asi 411 milionů korun vloží do rezervního fondu. Malým akcionářům se nelíbí, že jim firma nechce vyplácet podíly na zisku. Nevyplácením dividend již ostravský hutní gigant nashromáždil sumu, která ke konci letošního února dosáhla zhruba 25,5 miliardy korun. Ředitel firmy pro ekonomiku Rakesh Kapur akcionářům řekl, že společnost má nové strategie jak naložit s nerozděleným ziskem. "Na základě tohoto budou tyto prostředky velmi dobře využity ve společnosti," uvedl bez jakýchkoli podrobností Kapur.

Tomšík: Koruna dlouhodobě posiluje o tři až čtyři pct ročně

Koruna v reálném vyjádření, tedy při započtení inflace, za posledních zhruba 15 let ročně posiluje v průměru o tři až čtyři procenta. Odráží to zvyšující se ekonomickou výkonnost ČR, která dohání západoevropské země, řekl na semináři člen bankovní rady České národní banky Vladimír Tomšík. Podle něho je tento stav je udržitelný a odpovídající vývoji produktivity a dlouhodobě rovnováze české ekonomiky v evropském prostředí. Dlouhodobému trendovému posilování koruny banka bránit nemůže. "Bylo by to proti konvergenci této ekonomiky, proti ekonomické teorii," uvedl. V několika posledních měsících se ale tempo posilování zrychlilo. Výrazné výkyvy kurzu koruny už by ale mohly být pro ekonomiku škodlivé, proto centrální banka nedávno reagovala snížením úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta.

V případu úniku nahrávky z hotelu Savoy padlo další obvinění

Bývalý příslušník rozvědky čelí obvinění za únik kamerového záznamu, který zachytil schůzku kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa (ČSSD) v pražském hotelu Savoy. ČTK to ve středu řekla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. V případu byl nedávno obviněn také jeden bývalý policista. Zveřejnění nahrávky krátce před letošní volbou prezidenta mohlo údajně volbu ovlivnit. Podle Zenklové viní policie bývalého příslušníka Úřadu pro zahraniční styky a informace ze zneužití pravomoci veřejného činitele a z neoprávněného nakládání s osobními údaji. Pokud bude z těchto činů usvědčen, hrozí mu až pět let vězení. Zenklová dodala, že městské státní zastupitelství zatím k případu nebude poskytovat žádné další informace.

Případ exstarosty Karlovy Vsi znovu projedná okresní soud

Případ bývalého starosty Karlovy Vsi Luboše Šípka, kterého žalobci viní z podvodu a pokusu o zpronevěru, se vrátí k projednání u Okresního soudu v Rakovníku. V odvolacím jednání o tom ve středu rozhodl středočeský krajský soud, který zrušil původní sedmiletý trest. Podle obžaloby ručil exstarosta Šípek věřitelům majetkem, který nepatřil jemu, ale leasingovým společnostem. Rakovnický soud už loni v listopadu uložil Šípkovi tříletý trest, který poté zrušil a připojil k sedmiletému úhrnnému trestu. Třiatřicetiletý exstarosta si bez vědomí zastupitelstva vzal od soukromé společnosti půjčky v hodnotě téměř pět milionů korun, ručil za ně obecním majetkem, ale nesplatil je.

Soud vyhověl žalobci, který napadl zrušení pokuty Jiřímu Čunkovi

Olomoucký krajský soud vyhověl stížnosti přerovského státního zástupce Miroslava Stokláska, který se ohradil proti zrušení pokuty vicepremiérovi Jiřímu Čunkovi, který v roli svědka odmítl v květnu před přerovským okresním soudem v kauze Romana Vaškůje vypovídat. Soudce původně Čunkovi za jeho postoj uložil pokutu 20.000 korun, kterou však po skončení jednání zrušil. Podle předsedy krajského senátu Bohuslava Miervy je stížnost žalobce oprávněná. Pokuta ale zatím i přesto neplatí, protože proti ní stížnost i sám Čunek. "Stížnost státního zástupce byla oprávněná. Usnesení rušící pokutu nemělo být vydáváno. Zrušili jsme rozhodnutí soudce, pokuta zůstává uložená, ale je napadena stížností svědka. Bude se tak o tom muset znovu rozhodovat," řekl ve středu ČTK předseda senátu Bohuslav Mierva.

Syndikát novinářů se obává prodeje Economie pochybnému zájemci

Syndikát novinářů ČR (SNČR) se obává prodeje většinového podílu ve vydavatelství Economia pochybnému zájemci. Za něj považuje společnost Mladá fronta (MF), která má podle SNČR nejasné majitele a neprůhledné hospodaření, z něhož nelze vyčíst, jak chce MF financovat nákup Economie. Podle některých médií v Česku i Německu stojí za MF ruský kapitál, což zástupci MF popírají. Mladá fronta v reakci zopakovala, že Economii nekupuje a že sdružení svými výroky "přestřelilo". "Syndikát sleduje vývoj (prodeje) s obavami a vyzývá představitele Handelsblattu, kteří dosud zaručovali kvalitu a serióznost produkce Economie, aby přerušili jednání se zástupci Mladé fronty," uvedl syndikát.

Singer: Banky mají vrchol ziskovosti za sebou, konkurence zostří

Rekordní zisky bank v tuzemsku jsou zřejmě minulostí, neboť jejich výsledky jsou úzce svázané s vývojem ekonomiky, jejíž tempo růstu ochabuje. Ziskovost bank by proto měla poklesnout, v některých případech nelze vyloučit ani propad do ztráty. Klienti by ale mohli z této situace těžit, protože konkurenční boj by se mohl zostřit a bankovní produkty by tím mohly být výhodnější. Na středečním semináři České národní banky to ČTK řekl její viceguvernér Miroslav Singer. V loňském roce banky v tuzemsku vydělaly rekordních více než 47 miliard korun, meziročně o takřka čtvrtinu více. Dvouciferné meziroční tempo růstu zisku vykázala řada bank i v letošním prvním pololetí. České hospodářství ovšem začalo zpomalovat. "Pokud se naplní to, co my očekáváme (ochlazování ekonomiky), tak už zase tak dobře bankám nebude. Myslím, že dojde ke korekci jejich výsledků, buď letos, nebo příští rok," řekl.

V Česku vystoupí balet Dothmund

V pražském Národním divadle a Janáčkově divadle v Brně vystoupí v září taneční soubor Balet Dortmund. Večer nazvaný Stars and Steps se skládá ze dvou choreografií George Balanchina a Maura Bigonzettiho, sdělila ve středu ČTK za pořadatele Naďa Machková. V Praze soubor vystoupí 14. září, v Brně 16. září a ve svém turné bude pak pokračovat v Budapešti a Bratislavě. Balet Dortmund vede umělecký šéf a choreograf Sin Pcheng Wang, pod nímž soubor zaznamenal raketový vzestup, uvádějí pořadatelé. Do Prahy soubor přivezl projekt Taneční most, který zprostředkovává uměleckou výměnu mezi českými a německými umělci. Taneční most organizuje někdejší brněnský tanečník Rudolf Kubičko.

Představení Stars and Steps je složeno ze dvou kontrastních částí. Klasiku a 20. století zastupuje choreografie Who cares? (Koho to zajímá?) George Balanchina na Gershwinovu hudbu. V době svého vzniku v roce 1970 působil tento balet velmi novátorsky. Druhá část večera, Rossini Cards (Rossiniho pohlednice), kterou na hudební motivy svého dávného krajana Gioacchina Rossiniho vytvořil italský choreograf Mauro Bigonzetti v roce 2004, je považována za dílo pro 21. století.

Tyčkař Kudlička bude skákat ve finále, Janáček ne

Z dvojice českých tyčkařů se podařilo postoupit z kvalifikace do olympijského finále Janu Kudličkovi. Dvacetiletému talentu stačilo napodruhé přeskočit 565 centimetrů a hned při svém premiérovém startu na hrách bude bojovat s nejlepšími. Naopak Štěpánu Janáčkovi stejně jako v Aténách účast ve finále unikla. Jednatřicetiletý tyčkař zdolal jen 530 centimetrů a skončil v poli poražených.

Překážkář Svoboda do olympijského finále nepostoupil

Český překážkář Petr Svoboda vypadl na olympijských hrách v semifinále. V boji o čtyři postupová místa ve středu nezopakoval výkon z předchozích dvou kol a cílem proběhl na sedmé pozici v čase 13,60 sekundy. Po porovnání časů s druhým semifinále skončil národní rekordman v Pekingu celkově čtrnáctý. Svobodovi se ve středu příliš nepovedl opakovaný start, ale v první polovině trati se mu podařilo vrátit do hry. V závěru ale boj o postupové pozice prohrál o 17 setin. Oba jeho časy z rozběhu i meziběhu (13,43 a 13,41) by přitom na postup stačily, jeho červencové české maximum 13,29 pak naprosto suverénně.

Běžec Holuš nepostoupil do semifinále

Běžci Jakubu Holušovi se na olympijských hrách nepodařilo postoupit do semifinále závodu na 800 metrů. Dvacetiletý reprezentant ve středu dokončil svůj rozběh na třetím místě, hned za pozicí znamenající přímý postup. Výkon 1:48,19 minuty znamenal až 41. příčku v konečném pořadí. S časem se do semifinále dostalo osm běžců a za tím nejpomalejším zaostal juniorský mistr Evropy v běhu na 3000 metrů překážek zhruba o půldruhé sekundy. Od druhého místa v jeho běhu však Holušu dělilo jen 26 setin. "Dalo se běžet líp," řekl Holuša. Závod si prodloužil obíháním soupeřů v druhé dráze. "Chybí mi zkušenosti, neběhám to dlouho," dodal.

Počasí

Slunečno, teploty vzduchu 22 až 26 stupňů Celsia, na horách bude ve čtvrtek 18 stupňů Celsia. Slabý západní až jihozápadní vítr.

20-08-2008