Denní souhrn zpráv Zprávy

24-08-2008

Klaus, Topolánek a Schwarzenberg se asi sejdou kvůli zahraničí

Prezident, premiér a ministr zahraničí by se mohli brzy sejít a diskutovat o české zahraniční politice. Podle šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga (za SZ) předseda vlády Mirek Topolánek (ODS) "chystá iniciativu", aby se schůzka v nejbližší době uskutečnila. Ministr to v neděli řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Prezident Václav Klaus se kvůli zahraniční politice už párkrát dostal do rozporu s vládou. Naposled se tak stalo minulý týden kvůli gruzínsko-ruskému konfliktu. Podle prezidenta za něj nese odpovědnost především Gruzie. Premiér uvedl, že hlava státu opomněla zodpovědnost Moskvy. Ruské operace přirovnal k sovětské okupaci Československa v roce 1968. S tím Klaus nesouhlasí. Před třemi lety ho kritizoval i bývalý premiér Jiří Paroubek (ČSSD). Podle něj prezident překračoval kompetence. Tehdy mu pohrozil tím, že mu omezí cesty do ciziny. Podle Schwarzenberga se různé názory, které v demokracii existují, nepodaří vždy včas sjednotit. Řekl, že sám by si přál intenzivnější kontakt s hlavou státu. Podle něj je diskuse nutná a potřebná. "Pan premiér mi řekl, že v tomto smyslu (jednání politiků o zahraniční politice) chystá iniciativu, tak očekávám, že se v bližší době setkáme a budeme o těchto věcech diskutovat," uvedl šéf diplomacie.

Schwarzenberg: Konference pro Gruzii by mohla být do konce roku

Dárcovská konference pro Gruzii, kterou chce na pomoc této konfliktem poničené kavkazské zemi uspořádat česká vláda, by se mohla uskutečnit ještě do konce letošního roku. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ). Zdůraznil, že je zapotřebí ji uspořádat co nejrychleji. "Dvakrát dává, který rychle dává," zdůraznil. Podle ministra je možné, že by konferenci organizovala Česká republika. "Doufám, že to bude v Praze," řekl. Podotkl ale, že o takové konferenci uvažují i jiné evropské země. Pokud by se toho ujal jiný stát, bude s ním česká strana podle něj spolupracovat. Česká vláda už rozhodla, že pošle Gruzii 150 milionů korun. Tyto peníze, rozložené do tří let, jsou určeny na obnovu zničené infrastruktury.

Gandalovič: Zemědělci dostanou v roce 2009 o 2,5 mld. Kč méně

Rozpočet zemědělství se v příštím roce sníží v porovnání s letošním rokem o 2,5 miliardy korun, místo původně uvažovaných pěti miliard. Řekl to v nedělním televizním pořadu Otázky Václava Moravce ministr zemědělství Petr Gandalovič. Tento změněný návrh rozpočtu ale dál zůstává nepřijatelný pro Agrární komoru. Rozpočet ministerstva zemědělství byl na rok 2009 navržen v objemu 10,3 miliardy korun po letošních 15,6 miliardy korun. Důvodem je snaha vlády snižovat deficitní hospodaření státu. Gandalovič uvedl, že seškrtání rozpočtu by nakonec tak výrazné být nemělo. Zhruba půlku pětimiliardové sumy by mělo přinést přefinancování úvěru z Evropské investiční banky pro vodní hospodářství spolu s dalšími rezervami při spolufinancování evropských programů. "Zhruba 2,5 miliardy korun bude skutečně seškrtáno pro zemědělce na dotacích přímo. Tu druhou polovinu najdeme v možnostech našeho resortu," řekl ministr. Prezident Agrární komory Jana Veleba nový ministrův návrh odmítl a trvá na dodržení výše přímých plateb pro příští rok.

Paroubek: Gross mě o konzultacích ohledně radaru neinformoval

Předseda ČSSD Jiří Paroubek tvrdí, že ho jeho předchůdce ve funkci premiéra Stanislav Gross neinformoval o technických konzultacích s USA ohledně umístění amerického radaru v ČR. Paroubek tak reagoval na Grossovo vyjádření pro sobotní Lidové noviny, kde Gross mimo jiné přiznal, že jednání o radaru zahájila vláda ČSSD. Gross v odpovědi na dotaz, zda byl osobně u jednání, deníku odpověděl: "Ne, ale povědomí o tom, že se vedou určité technické konzultace a že se o této možnosti jedná, jsem samozřejmě měl." Paroubek zdůraznil, že i Gross hovoří o konzultacích a možnostech. "Tuto obecnou informaci ovšem v dubnu 2005 - kdy jsem se stal českým premiérem - nepřenesl S. Gross na mě," uvedl Paroubek v nedělním prohlášení. Gross působil jako premiér od července 2004 do dubna 2005, kdy ho vystřídal Paroubek. ODS několikrát upozornila na to, že první česko-americké kontakty o radaru začaly v době, kdy byl ministrem obrany sociální demokrat Jaroslav Tvrdík. Tyto kontakty dali do protikladu k nynějšímu odporu ČSSD k radaru.

Do brdských obcí přišly první státní peníze, odpor lidí nezlomí

První z peněz, které vláda uvolnila na pomoc zanedbané infrastruktuře vybraných brdských obcí, už přišly na radnice. "Vládní úplatky", jak penězům mnozí starostové říkají, ale prý nikterak nezmění odpor lidí vůči americké radarové základně, která má v Brdech stát. Ačkoliv vláda slíbila dát 22 obcím 1,25 miliardy korun téměř před rokem, starostové jsou stále na začátku složité cesty k získání peněz, zjistila ČTK. Kvůli odporu obcí proti základně vznikla před rokem Liga starostů proti radaru, která nyní sdružuje zástupce bezmála čtyř desítek obcí na pomezí středních a západních Čech. "Liga vznikla jako reakce na to, že loni začali vystupovat představitelé některých obcí a řekli, že jsou pro radar. Nemluvili ale za většinu," připomněl vznik ligy jeden z jejích protagonistů, příbramský starosta Josef Řihák (ČSSD).

Romové si v Hodoníně u Kunštátu připomněli holokaust

Přibližně sto lidí se v neděli sešlo v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku, aby si připomnělo romský holokaust. Kytice položili u památníku stojícího v místech, kde byl za druhé světové války sběrný cikánský tábor. Celkem jím prošlo bezmála 1400 Romů z Moravy a Slezska, kteří pak byli odesláni do koncentračních táborů. Poslední transport odjel 21. srpna 1943. Každý rok se proto v srpnu scházejí v Hodoníně lidé ke vzpomínkové akci. Letošní účast na ní byla zatím největší, řekl ČTK František Jemelka z brněnského Muzea romské kultury, které pietní akci pořádá. Sběrný tábor v Hodoníně se nezachoval. Připomíná jej netradiční památník představující kolo od vozu a koňský chomout. Celkem bylo z Čech, Moravy a Slezska transportováno za druhé světové války do koncentračních táborů 5500 Romů. Tento romský holokaust přitom podle historiků přežila pouhá desetina z nich.

Čtyři dcery Rosnerových se vrátily z Kociánky domů do Slavkova

Z Ústavu sociální péče pro tělesně postiženou mládež Kociánka v Brně byly v neděli převezeny na vlastní žádost domů čtyři plnoleté dcery manželů Rosnerových ze Slavkova u Brna. ČTK to řekl ředitel zařízení Jiří Podlucký. Pěstouny Rosnerovy obvinila policie z týrání svěřených dětí, v pátek byli zhruba po měsíci propuštěni z vazby. Vinu odmítají. "Dívky se domů velmi těšily. Setkání s rodiči bylo srdečné. Není tam sebemenší problém," řekl Podlucký. V péči Kociánky zůstává ještě pět dětí Rosnerových. Jsou mladší 18 let a budou v ústavu patrně až do uzavření celého vyšetřování. Většina z nich chce domů do Slavkova. Sociální pracovníci se jim podle ředitele zařízení pokusili celou situaci citlivě vysvětlit.

iHNed: Antimonopolní úřad povolil fúzi Rewe a diskontů Plus

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil koncernu Rewe převzetí diskontů Plus. Uvedl to v neděli server iHNed.cz s tím, že Rewe bude muset kvůli příliš silné pozici na trhu část prodejen prodat. Rewe má nyní v Česku diskonty Penny Market. Rewe díky převzetí posílí o 150 prodejen Plus; na trhu tak vznikne kolos, který bude mít 300 diskontních prodejen a obrat sto miliard eur (téměř 2,5 bilionu Kč). To chce antimonopolní úřad omezit. "Fúzi jsme skutečně povolili a zástupci společnosti Rewe si už rozhodnutí vyzvedli, takže je pravomocné. Jedná se ale o povolení s podmínkou - část provozoven musí firma prodat. Nebudu však říkat kolik jich je a kde jsou, to je obchodní tajemství," citoval iHNed šéfa antimonopolního úřadu Martina Pecinu.

Analytik: Do ciziny letos odplynou rekordní dividendy 131 mld.Kč

Zahraniční majitelé českých podniků letos díky rychle rostoucí ekonomice a ziskovosti firem získají od svých firem v Česku zatím nejvyšší dividendy v odhadovaném objemu 130,6 miliardy korun. Loni to bylo o téměř 22 miliard korun méně. Vyplývá to ze statistik České národní banky a odhadů Raiffeisenbank. Například akcionáři operátora Telefónica O2 schválili dividendu 16,1 miliardy korun, jeho majoritním vlastníkem je španělská Telefónica. Škoda Auto vyplatila jedinému akcionáři Volkswagen dividendu 7,1 miliardy korun. Komerční banka kontrolovaná francouzskou Société Générale vyplatila dividendu 6,8 miliardy korun. Většinu z dividend petrochemického koncernu Unipetrol v objemu 3,2 miliardy korun zase dostal polský PKN Orlen.

SEVEn: Úsporné zdroje světla by mohly snížit spotřebu elektřiny

Úsporné zdroje světla by mohly snížit tuzemskou spotřebu elektřiny až o 5,7 procenta na asi 57 TWh. Vyplývá to z informací Střediska pro efektivní využívání energie (SEVEn). Prodej úsporných zdrojů světla by v budoucnu měla podpořit evropská vyhláška, kterou nyní projednává skupina pro Ekodesign energetických spotřebičů v Bruselu. "Lze předpokládat, že se na podzim bude jednat o konečné podobě vyhlášky, a tato vyhláška se schválí," sdělil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Matyáš Vitík. Přijetí vyhlášky by znamenalo, že na trh se dostanou pouze žárovky s danou minimální účinností; prodávaly by se tak pouze úsporné žárovky. V případě, že by v budoucnu skutečně byly zrušeny prodeje klasických žárovek a nahradily by je halogenové žárovky, snížila by se spotřeba elektrické energie využívaná k osvětlení zhruba o 30 procent. Mezinárodní energetická agentura odhaduje, že se osvětlení podílí na celkové spotřebě elektřiny v zemích OECD 19 procenty. V případě loňské čisté spotřeby v Česku kolem 60 TWh by šlo o úsporu 5,7 procenta.

Oprava bloku Elektrárny Dětmarovice za 500 mil. Kč je u konce

Černouhelná elektrárna Dětmarovice ze skupiny ČEZ ukončila po pěti měsících generální opravu třetího výrobního bloku. Modernizace za téměř půl miliardy korun zlepší výkonnost bloku a sníží množství emisí při výrobě elektrické energie, sdělila v neděli ČTK mluvčí společnosti ČEZ pro severní a střední Moravu Alice Lutišanová. Při modernizaci byla opravena turbína pro vyvedení tepla, elektrostatické odlučovače a vstupní části odsiřovacího zařízení.

Lanový most slouží opět řidičům, doprava zatím bez potíží

Lanový most na Jižní spojce slouží opět řidičům. ČTK to v neděli řekl mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek. Doprava v místě je v podvečer zatím bez problémů. Most byl uzavřen ve čtvrtek v noci kvůli opravě, původně měl být otevřen až o půlnoci. Doprava je v místě podle Josefa Šaška z pražské dopravní policie na stupni dva. Auta mohou na most od 18:00, rychlost je omezena na 30 kilometrů za hodinu. "Uvidíme, jak si na to lidé po dvou dnech zvyknou," řekl Šašek. Zkrácení uzavírky avizovala už dopoledne Technická správa komunikací, která most opravuje. "Po provedení zkoušek, které prokázaly požadovanou tvrdost betonu, po dohodě s projektantem a také s ohledem na podvečerní nedělní dopravní špičku jsme se rozhodli obnovit provoz na Lanovém mostě již od 18 hodiny," uvedl ředitel TSK Luděk Dostál.

Chorvatská policie našla po dvou dnech těla dvou českých potápěčů

Chorvatská policie našla po dvoudenním intenzivním pátrání těla dvou českých potápěčů, kteří se pohřešovali od pátečního večera. Policejní potápěči našli dva mrtvé muže v neděli krátce po poledni v moři u města Podgora v hloubce asi 40 metrů, řekla ČTK česká konzulka ve Splitu Veronika Honcová. "Dnes se policejním potápěčům podařilo těla nalézt... byla nalezena v blízkosti Podgory v hloubce 40 až 45 metrů," uvedla Honcová. Dva muži ve věku 38 a 35 let trávili se svými rodinami dovolenou v Dalmácii, na Makarské riviéře u městečka Podgora. V pátek kolem poledního se společně vydali potápět; když se z ponoru dlouho nevraceli, požádala manželka jednoho z nich o pomoc policii. Chorvatská policie nasadila do pátrací akce čluny, vrtulník i profesionální potápěče a hledala oba Čechy s nočními přerušeními od pátečního večera až do neděle.

Závěr trutnovského festivalu poznamenala zima a liják

V poslední den letošního ročníku mezinárodního Open Air Festivalu Trutnov prořídly řady návštěvníků, jichž se letos přehlídky podle pořadatelů zúčastnilo přes 20.000. Důvodem byla velká zima, která pod Krkonošemi panovala, i nedělní dlouhotrvající liják. Již dopoledne proto z festivalového areálu do města směřoval zástup odcházejících návštěvníků, kteří tvrdé horské počasí nevydrželi. Ti, kteří prokázali tuhý kořínek a zůstali, si však dokázali vychutnávat své oblíbené kapely a interprety bez ohledu na nepřízeň počasí. "Je trošku zima. Obdivuju ty lidi, že tady vydrží, obdivuji vůbec to, že na festivaly chodí," řekl ČTK zpěvák, hudebník, herec a moderátor Marek Eben, který přijel na vystoupení se skupinou Bratři Ebenové. "Fascinuje mě, jak je tenhle národ kulturní. Tady je jenom za prázdniny přes sto festivalů a všude jsou lidi. To je ohromné a myslím si, že je to něco, na co můžeme být docela pyšní," prohlásil.

Hip Hop Kemp přilákal na hradecké letiště na 20.000 fanoušků

Letošní sedmý ročník festivalu Hip Hop Kemp, který se od pátku koná v areálu letiště v Hradci Králové, přilákal na 20.000 fanoušků hiphopové kultury. Na několika pódiích se jim představilo na pět stovek interpretů z více než 20 zemí. ČTK to v neděli řekl mluvčí festivalu Martin Boltík. "Počasí letos žádné velké potíže nezpůsobilo, v noci z pátku na sobotu sice pršelo a dnes je chladněji, ale lidé to zvládají," uvedl v neděli Boltík. Přehlídka se koná v postupně upravovaném areálu festivalového parku, který lidem nabízí například nastálo zavedené veřejné osvětlení a možnost teplých sprch. Letos poprvé mohli milovníci hip hopu sledovat koncerty na hlavním pódiu z protihlukového valu. "Provedené změny jasně posunují celý festival dál, myslím, že zázemí patří k nejlepším v České republice," řekl Boltík.

Na Letné vystoupí akrobati na provazové stěně

Hlavní večerní program na festivalu Letní Letná obstará v pondělí a v úterý francouzský soubor Décalages. Jejich tragikomické představení Posedlost kombinuje prvky divadla, tance a vzdušné akrobacie na provazové stěně. Décalages tvoří Seiline Valléeová a Salvi Salvatore, kteří spolu dříve působili v Divadle Continuo. Ke svému prvnímu samostatnému projektu si Décalages přizvali ruskou režisérku Irinu Andrejevovou ze souboru Těatr Novogo Fronta. Představení zkoumá krajní meze vztahu muže a ženy, ve kterých se prolínají potřeby ovládat a podléhat, přeměňovat a vzdorovat, přiblížit se, vlastnit, sdílet, být sám a zároveň být spolu. V inscenaci se používají originální techniky a postupy, kombinace akrobacie s činohrou, tancem i divadlem objektů.

Jágr získal počtvrté za sebou a celkově podeváté Zlatou hokejku

Jaromír Jágr byl v sobotu počtvrté za sebou a celkově podeváté vyhlášen nejlepším českým hokejistou a získal Zlatou hokejku. Šestatřicetiletý útočník si vysloužil ocenění v jubilejním 40. ročníku ankety svými výkony v dresu New Yorku Rangers, slavnostního vyhlášení v karlovarském hotelu Thermal se ale nezúčastnil kvůli klubovým povinnostem u nového zaměstnavatele Avangardu Omsk. Jágr získal v hlasování trenérů a novinářů 364 bodů, o 43 více než druhý Tomáš Plekanec z Montrealu. "Pro mě je druhé místo v podstatě výhra. Být vůbec v první desítce mezi takovými hráči je pro mě strašná pocta a neuvěřitelný pocit. Tím umístěním je to ještě vyšperkovaný," řekl ČTK po vyhlášení Plekanec, který byl v elitní desítce poprvé v kariéře. K rekordmanovi ankety měl blíže než loni Dominik Hašek a v předešlých dvou letech Tomáš Kaberle. "Asi jsme všichni pěkný šmatláci, když měl Jarda nejhorší sezonu, jak říkal, a pořád je nejlepší. Ale vyhrál zaslouženě, předvedl to jednoznačně v play off a je pro pro mě jasně nejlepší český hokejista."

Čeští sportovci zakončili své působení na hrách v Pekingu

Den před nedělními finálovými soutěžemi zakončili čeští sportovci své představení na olympijských hrách. Nejlépe dopadly kajakářky Michala Mrůzková s Janou Blahovou, které obsadily osmé místo, naopak bikerka Tereza Huříková a výškařka Romana Dubnová skončily v péči lékařů. Česká výprava tak v Pekingu získala tři zlaté a tři stříbrné medaile. Mrůzková s Blahovou postoupily do finále na trati 500 metrů už v úterý přímo z rozjížďky a na finále si musely počkat čtyři dny. Jediným českým reprezentantkám v rychlostní kanoistice na kanálu Šun-i nevyšel start a ve sprinterském závodě pak ve stíhací jízdě dokázaly předstihnout jen posádku Rakouska.

Špatný start byl také jedním z důvodů nepovedeného debutu pod pěti kruhy bikerky Huříkové. Jednadvacetiletá reprezentantka se v úvodu propadla polem závodnic, a když se prodírala dopředu přes hůře technicky vybavené soupeřky, v náročném sjezdu spadla. Výsledkem byl vyražený dech, naražené žebro, bok a konec její účasti. Pro zlato si dojela šestatřicetiletá Němka Sabine Spitzová. Mezi muži obhájil triumf z Atén francouzský favorit Julien Absalon. Jaroslav Kulhavý dojel osmnáctý a dosáhl nejlepšího výsledku českých bikerů na OH. Podobně jako Huříková zakončila svou účast na hrách výškařka Dubnová, jež uzavřela patnáctičlenné finálové pole, poté co jí v soutěži nedovolilo pokračovat zranění. Po zdolání 189 cm na druhý pokus se při prvním skoku na další postupné výšce zranila a byla převezena do nemocnice. Iva Straková zopakovala na třetí pokus kvalifikační výkon 193 cm a skončila dvanáctá.

Jirásek: Pokud MOV nezmění strategii, Praha šanci na OH nemá

Šance, že Česká republika v budoucnosti uspořádá letní olympijské hry, je při současném trendu minimální. Novinářům to na nedělním neformálním setkání v Pekingu řekl předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. Česko se neúspěšně ucházelo o kandidaturu pro rok 2016 a v současnosti plánuje, že se bude snažit získat pořadatelství her o čtyři roky později. Podle Jiráska má Praha reálnou šanci ucházet se o kandidaturu pouze v případě, že Mezinárodní olympijský výbor změní strategii a bude se snažit, aby hry byly skromnější a štíhlejší. Aby nešlo o megalomanskou akci jako například nyní v Pekingu či o čtyři roky dříve v Aténách. "Já tomu pracovně říkám: zurück zum Sport. Oni nám musí potvrdit, že nepřevládne marketingové a obchodní hledisko," řekl Jirásek. Současný šéf MOV Jacques Rogge tento plán ohlásil po svém zvolení do funkce, zatím však podle předsedy ČOV dokázal pouze zastavit rostoucí počet sportovců účastnících se olympiády.

V Brně se po 141 letech opět pojede dostihová cena města

V jihomoravské metropoli bude po 141 letech obnovena dostihová cena města Brna. První závod nesoucí jméno města se jel v roce 1867 o 150 zlatých. Jeho pořadateli byli zástupci předních šlechtických rodů rakouského mocnářství. Brněnský závod se v obnovené podobě pojede 4. října v dostihovém areálu, který je v městské části Dvorska budován již 11 let. S obnovou brněnského dostihu finančně pomohlo vedení města. "Chceme, aby tady vznikl tradiční závod, jehož se budou účastnit ti nejlepší jezdci, bude divácky atraktivní a tím pomůže i rozvoji dostihového sportu v Brně," řekl ČTK brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD). Vítěznému jezdci bude bezprostředně po závodu předávat cenu a jeho koni šerpu.

Počasí v pondělí

Většinou oblačno, přeháňky jenom ojediněle. Na Moravě a ve Slezsku zpočátku polojasno. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.

24-08-2008