Denní souhrn zpráv Zprávy

25-08-2008

Koalice je před jednáním vlády o volebním zákoně nejednotná

Vládu ve středu čeká diskuse o tom, jak změnit pravidla pro volby do sněmovny. Ministerstvo spravedlnosti připravilo šest různých variant změn volebního zákona. Není ale příliš pravděpodobné, že by se kabinet na některé z nich již ve středu shodl. Žádná z variant totiž příliš nevyhovuje lidovcům, kteří chtějí vnést do hry vlastní volební model. ODS má odlišné priority než její menší koaliční partneři.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek novinářům řekl, že pro nejsilnější opoziční stranu by byl nejvýhodnější systém s 18 volebními obvody, v jehož důsledku by v parlamentu vznikly dvě silné politické strany. Podle předsedy ČSSD by to však zároveň zřejmě znamenalo eliminaci malých politických subjektů. Dodal, že sociální demokraté nepodporují možnost zavedení bonusu pro vítěze voleb. Předseda přitom zdůraznil, že se ovšem může se svým názorem ocitnout ve vnitrostranické diskusi v menšině.

Ministerstvo spravedlnosti připravilo šest až devět různých variant změn volebního zákona. Jednotlivé modely v různé míře kombinují dva cíle: posílení vítězné strany ve volbách a posun k přísněji poměrnému způsobu rozdělení mandátů, který by byl výhodnější pro malé strany. Právě tyto požadavky stanoví i koaliční dohoda ODS, KDU-ČSL a Strany zelených.

Obrana: Vláda by o smlouvě SOFA mohla jednat v září

O smlouvě SOFA, která v souvislosti s plánovanou radarovou základnou USA v ČR upravuje pobyt amerických vojáků v Česku, by vláda mohla jednat v září. Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek uvedl, že všechny oblasti návrhu dohody jsou již věcně vyřešené. Nyní však obě strany ještě dolaďují přesné znění české a anglické verze. Smlouva SOFA upravuje právní postavení a podmínky pobytu amerických vojáků na českém území. Týká se například i daní. Právě v názoru na ně se obě strany dosud rozcházely.

USA: Úředník se o Paroubka zajímal soukromě, nikoli oficiálně

Americké velvyslanectví v Česku potvrdilo informaci o tom, že se jeden z jeho úředníků soukromě zajímal o Jiřího Paroubka a jeho pozici v čele ČSSD. Zdůraznilo, že se nejednalo o žádnou oficiální poštu. "Vláda Spojených států neměla v úmyslu tuto soukromou korespondenci zveřejnit," sdělilo velvyslanectví v prohlášení zaslaném ČTK. Reagovalo na informace deníku Právo, podle něhož byli někteří lidé z ČSSD postupem velvyslanectví rozladěni. Podle deníku byl příčinou dopis adresovaný předsedovi pražské ČSSD a stínovému ministru obrany Petru Hulínskému. V něm prý pracovníci velvyslanectví před plánovanou schůzkou tajemníka ambasády Michaela Campbella a analytičky Jany Kernerové s politikem ČSSD uváděli, co je zajímá. Zjišťovali prý i to, zda se Paroubek rozhoduje v klíčových věcech sám, či jestli si nechává poradit, a jaká jsou mocenská centra v ČSSD. Podle neoficiálních informací se jednalo o email a zjišťování podobných informací není ničím neobvyklým.

ODS chce urychlené jednání o členství Gruzie v NATO

Výkonná rada ODS v souvislosti s konfliktem na Kavkaze vyzvala k urychlenému jednání o členství Gruzie v Severoatlantické alianci. Obvinila Rusko, že konfliktu v Jižní Osetii využilo k demonstraci své síly na území cizího suverénního státu. Po zasedání výkonné rady to uvedl vicepremiér Alexandr Vondra. Prezident Václav Klaus nedávno obvinil z odpovědnosti za konflikt gruzínské představitele, a dostal se tak do sporu s vládou Mirka Topolánka (ODS).

Bývalý prezidentský kandidát Jan Švejnar se do měsíce rozhodne, zda bude kandidovat do Evropského parlamentu

Bývalý prezidentský kandidát Jan Švejnar se do měsíce rozhodne, zda bude kandidovat do Evropského parlamentu. Uvedl to v rozhovoru na Frekvenci 1 s tím, že však nabídku na kandidaturu nejspíše odmítne. Ve volbách do Senátu pak podle svých slov podpoří zejména ty, kteří za ním stáli při prezidentské volbě. Ekonom zopakoval, že hodlá založit myšlenkové centrum, takzvaný think-tank. Také chce pokračovat jako profesor a výzkumný pracovník. Proto prý nemá dostatek času, aby mohl pořádně zvládat práci v Evropském parlamentu. Nabídku kandidovat do Senátu Švejnar odmítl.

Bývalý prezidentský kandidát také uvedl, že prezident Václav Klaus svými výroky ohledně zodpovědnosti Gruzie za rusko-gruzínský konflikt oslabuje postavení České republiky před nadcházejícím předsednictvím v EU. Ekonom uvedl, že sám zastává pozice premiéra Mirka Topolánka a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. "Já myslím, že co je opravdu fatální a špatné, je to, že Rusko se rozhodlo nejenom intervenovat v Osetii, ale že intervenovalo i uvnitř Gruzie a zůstává tam," řekl. Podle něj má Klaus na své názory právo, měl je však s předsedou vlády a ministrem zahraničí prodiskutovat a vystupovat poté jednotně.

Česká ekonomika je Švejnara připravena na přijetí eura. Češi by si proto měli stanovit termín, kdy chtějí novou měnu zavést. Splnitelným datem je podle něj rok 2012. Premiér Mirek Topolánek na počátku dubna prohlásil, že Česko přijme euro ve chvíli, kdy to bude výhodné pro českou ekonomiku a pro občany. Podle něj je předtím nutné provést řadu reforem včetně penzijního a zdravotního systému. Podle Švejnara by ale zavazující termín pro zavedení nové měny přinutil Česko reformy uskutečnit rychleji.

V Chorvatsku zemřelo už 19 Čechů, je to víc než loni

Tragická bilance letošních dovolených v Chorvatsku pokračuje: v této nejoblíbenější turistické destinaci Čechů zemřelo podle ministerstva zahraničí už 19 českých občanů, což je více než loni. Česká konzulka v Chorvatsku Veronika Honcová řekla, že se čtyři turisté utopili, šest jich zahynulo při dopravních nehodách, jeden člověk se usmrtil pádem z výšky. Ostatní podle ní zemřeli přirozenou smrtí

Posledním nešťastným případem v Chorvatsku bylo utopení dvou potápěčů (38 a 35 let), kteří byli na dovolené se svými rodinami. Chorvatská policie je v neděli našla po dvoudenním intenzivním pátrání, do něhož nasadila čluny i vrtulník. Policejní potápěči objevili oba v moři u letoviska Podgora v hloubce asi 40 metrů. Minulý týden zahynul také český potápěč u ostrova Pag.

Rokycany posílí hlídky policie, další schůzka s Romy bude v září

Na posílení hlídek státní i městské policie a současně další schůzce začátkem září se v Rokycanech dohodlo vedení města a policie se zástupci místních Romů, kteří v neděli protestovali proti údajně rasistickému prostředí ve městě. Romové, jež jsou podle svých slov dlouhodobě ohrožováni a atakováni, dále dodatečně sepíšou vše, co se jim dosud stalo a může souviset s rasovou diskriminací. Seznam předají policii. Podle Romů k útokům s rasovým podtextem dochází na celém území Rokycan opakovaně a již delší dobu. Jeden z přítomných například řekl, že mu před okny bytovky hajlovali skinheadi, policie prý na jeho oznámení nepřijela.

Ministr Bursík navrhne on-line sledování pohybu chemikálií a jejich burzu

Radikálně zpřísnit a zprůhlednit nakládání s nebezpečnými odpady chce česká vláda po zkušenostech s likvidací nebezpečné skládky v Libčanech na Královéhradecku, která stála daňové poplatníky 30 milionů korun. Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) představí sedm opatření, která mají umožnit vznik systému bezpečného zbavování se jedovatých látek. Do konce příštího roku by měl být například připraven návrh on-line informačního systému pohybu jedů a burzy pro nakládání s nespotřebovanými chemikáliemi. Do poloviny příštího roku chce ministerstvo zkontrolovat všechna problémová místa, kde by se nezabezpečené jedovaté látky mohly nacházet. Bursík také navrhuje definovat dobu pro "shromažďování" chemikálií. Chce tak omezit situace, kdy původně pouze shromážděné odpady zůstávají na místě po mnoho let.

Odbory Siemens Kolejová vozidla se dohodly s vedením na odstupném 800 mil. Kč

Odboráři společnosti Siemens kolejová vozidla se dohodli s vedením podniku na odstupném pro zaměstnance v souvislosti s oznámeným odchodem koncernu Siemens ze zličínského závodu. Celkově by Siemens mohl vyplatit až 32,7 milionu eur, tedy asi 800 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí Siemens ČR Petr Sedláček. Kvůli nedostatečné nabídce ze strany vedení poslední měsíc zaměstnanci továrny několikrát přerušili výrobu. Naposledy stávkovali dvě hodiny minulou středu.

Koncern Siemens koncem července oznámil, že chce do poloviny příštího roku z podniku odejít. Továrnu s tisícovkou zaměstnanců chce buď prodat, nebo zavřít. Základem nabídky vedení společnosti je odstupné ve výši 16 platů, pokud Siemens nenajde kupce a továrnu v polovině příštího roku zavře. Do té doby se firma zavázala nepropouštět. Pokud kupce najde, dostanou zaměstnanci přestupovou prémii ve výši tří platů.

Správa hmotných rezerv žádá navýšení rozpočtu kvůli ceně ropy

Státní správa hmotných rezerv (SSHR) bude kvůli cenám ropy ze státního rozpočtu na příští rok požadovat navýšení své kapitoly o 1,5 miliardy na 4,8 miliardy korun. Nárůst je nutný především pro zajištění ropné bezpečnosti České republiky, sdělila správa. V letošním roce má SSHR rozpočet zhruba 2,5 miliardy korun. Vyšší cena ropy a ropných produktů spolu se zvětšováním zásob těchto komodit může být problémem hlavně do budoucna.

Paroubek odmítl, že byl ČSSD uvažovala o zavedení školného

Opoziční ČSSD rozhodně nehodlá podporovat či prosazovat zavedení školného, prohlásil předseda strany Jiří Paroubek. Také stínový ministr školství Jiří Havel zdůraznil, že v návrhu takzvané Zelené knihy, o kterém informovaly Hospodářské noviny (HN), se uvažuje o poplatcích, které jsou ale především penalizací, a nikoliv zaváděním plošného školného. Předseda ČSSD zdůraznil, že Zelená kniha, první návrh změn, které ČSSD plánuje pro případ, že vyhraje volby, dosud existuje jen v návrhu. Stínový ministr školství Havel poznamenal, že návrh na poplatky za opakované zkoušky, jejichž výnos by šel přímo do rozpočtů škol, je penalizací za zneužívání principu solidarity.

Současná vláda vedená ODS naopak prosazuje princip odloženého školného. Podle něj student začne peníze splácet až ve chvíli, kdy si bude vydělávat. Za veřejně prospěšné profese, například za učitele, by část dluhu splácel i stát. V programovém prohlášení se Topolánkova vláda zavázala, že školné do roku 2010 nezavede.

Obchodní řetězce chtějí regulaci výrobců potravin

Obchodní řetězce se obrátily na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) s tím, že se dostaly pod tlak některých velkých výrobců potravin. Zástupci supermarketů se kvůli tomu sešli s předsedou ÚOHS Martinem Pecinou, píše E15. Obchodníci podle deníku chtějí, aby v připravovaném zákonu, který má omezit sílu obchodních řetězců, nebyli regulování pouze oni. Výrobci potravin jsou připraveni k diskusi, reagovala Potravinářská komora. "Situace byla špatná před dvěma lety, ale trh se vyčistil. V současné době se situace otáčí, supermarkety chtějí ochranu před výrobci," řekl Pecina.

Potravináři i zemědělci žádají, aby stát zákonnou úpravou zasáhl do chování řetězců vůči dodavatelům. Maloobchodní sítě podle nich mnohdy příliš stlačují ceny výrobků, mívají dlouhé splatnosti a od dodavatelů vyžadují různé poplatky, třeba za vystavení zboží na výhodném místě, tzv. regálné.

Ministerstvo dopravy spustí v září elektronický dohled nad STK

Ministerstvo dopravy spustí v září ostrý provoz centrálního elektronického dohledu nad Stanicemi technické kontroly (STK). Opatření má zamezit podvodům, při kterých se do silničního provozu dostávají vozidla, která nevyhovují technickým podmínkám. Díky počítačovému systému budou mít pracovníci dohledu on-line informace o tom, jaké vozidlo v daném okamžiku prochází kontrolou a jaký úkon na něm technik provádí. To pak budou moci porovnat se skutečným stavem.

Statistika: Třetina cizinců dělá pomocné práce, desetina vědu

Zhruba 31 procent cizinců, kteří v Česku pracují, vykonává pomocné a nekvalifikované práce. Desetina zahraničních pracovníků jsou vědci a experti. Čtvrtinu pracovních sil ze zahraničí tvoří řemeslníci a kvalifikovaní výrobci či opraváři. Vyplývá to ze údajů Českého statistického úřadu ke konci loňského roku. Tehdy zaměstnání v Česku mělo přes 240.200 cizinců a živnost pak dalších bezmála 68.800. Na konci července bylo v ČR zaměstnáno už 278.300 lidí ze zahraničí.

Zaměstnávání cizinců by se mohlo od ledna změnit. Česko nejspíš začne vydávat zelené karty. Zákon, který je upravuje, schválila sněmovna. Opozice varovala před přílivem nekvalifikovaných lidí ze zemí s jinou kulturou a zvyky. Podle poslanců ČSSD hrozí vznik přistěhovaleckých ghett i šíření nemocí. Ministr práce Petr Nečas (ODS) označil jejich obavy za xenofobní. Podle něj se ČR bez sil z ciziny neobejde. O mnohá volná místa Češi už nestojí.

Nemocnice Na Homolce obhájila mezinárodní akreditaci kvality

Pražská Nemocnice Na Homolce úspěšně obhájila mezinárodní akreditaci kvality JCI. Titul poprvé získala v roce 2005. Uděluje se na tři roky a nemocnice ho v těchto dnech získala podruhé. Certifikát potvrzuje, že nemocnice poskytuje pacientům nejlepší možnou péči a zajišťuje jim nejvyšší možné bezpečí. Titul JCI zatím získaly a obhájily jen dvě české nemocnice - vedle Homolky je to ještě Ústřední vojenská nemocnice Praha.

Starosta Prahy a Suché Lozi si vyměnili místa

Výměna křesel mezi pražským primátorem Pavlem Bémem a starostou Suché Lozi na Uherskohradišťsku Petrem Gazdíkem se přehoupla do druhé poloviny. Gazdík se v Praze účastní jednání poradního sboru primátora, který diskutuje o záležitostech v pražské kultuře, zejména o grantovém systému. Bém si práci prvního muže malé obce na Slovácku už vyzkoušel, řešil například sousedské rozepře, poražený plot, přejetého bobra, odchyt toulavého psa nebo rozděloval práci zaměstnancům úřadu. Věnoval se ale i například fungování mateřské školy a věcem týkajícím se územního plánu a péče o místní větrolamy. Gazdík se chystá v Praze také věnovat rozpočtu hlavního města. "Pro náš parlament by mělo být inspirativní, jak se Praha dělí o své peníze se svými městskými částmi. Ten systém považuji v mnohém za lepší, než je celostátní úprava dělení daňových příjmů státu všem obcím a městům," uvedl Gazdík. Chce podpořit také odpůrce rušení Masarykova nádraží v Praze.

Starostování primátora Suché Lozi vzešla z loňského prohlášení starosty obce Petra Gazdíka v tisku, kdy vyzval Béma, aby si vyzkoušel, jaké to je řídit malou obec. Reagoval tak na tehdejší systém přerozdělování daňových výnosů menším sídlům. Dostávala až 6,5krát méně peněz na jednoho občana, než kolik získávala Praha. Nepoměr částečně vyřešila novela zákona o rozpočtovém určení daní, jež platí od letošního ledna. Podle Gazdíka jsou ale vesnice stále finančně podhodnocovány. To si však Bém ani po načerpaných zkušenost na Slovácku nemyslí. Vesnice jsou podle něj velmi dobře vybaveny, mají opravené obecní úřady či zrekonstruované školy s polyfunkčními hřišti s umělým povrchem.

V Indii začal soud s českými entomology, rozsudek padne v pátek

Výslechem svědků obžaloby začal dnes v indickém Dárdžillingu soud s českými entomology obviněnými z nepovoleného sběru hmyzu v přírodním parku Singalia. Řízení bude pokračovat v úterý a rozsudek by měl padnout v pátek, sdělil zastupující konzul ČR v Dillí Jan Kreuter.

Jednapadesátiletého Šváchu z Entomologického ústavu Akademie věd a dvaapadesátiletého Kučeru zadržely indické úřady 22. června poblíž parku Singalia. Češi u sebe údajně měli přes 200 exemplářů vzácných brouků a larev motýlů, neměli však oficiální povolení pro jejich sběr. Dvojice obvinění popírá a tvrdí, že do parku Singalia vůbec nevstoupila. Situaci obžalovaných ale komplikuje skutečnost, že se oba přiznali k ničení biotopu rezervace a ke sbírání hmyzu pro komerční účely. Podle obhájců někdo zřejmě zneužil 20 prázdných papírů, které Švácha s Kučerou před svým uvězněním podepsali.

Fořt, který prý loupil v tramvaji, má podle ČSSD opustit funkce

Sociální demokrat a zastupitel pátého pražského obvodu Věnek Fořt, který se údajně pokoušet opilý oloupit v tramvaji ženu, by měl dobrovolně opustit své funkce. Vyzval jej k tomu jeho klub na zastupitelstvu, řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Pokud tak Fořt neučiní, sociální demokracie bude společně s koaličními partnery na radnici v Praze 5 iniciovat jeho odvolání. Podle médií napadl silně opilý Fořt na počátku srpna v tramvaji ženu, které se pokusil vzít batoh. Policie kauzu dvaačtyřicetiletého regionálního politika začala vyšetřovat jako loupež. Předseda ČSSD doplnil, že Fořt měl pocit, že žena mu ukradla mobilní telefon.

V Obříství se začal stavět vysílač, jenž určí přesnou polohu lodí

Ředitelství vodních cest zahájilo plánovanou stavbu nového vysílače, který téměř na metr přesně určí polohu lodí bez ohledu na terénní podmínky. Vysílač bude stát v blízkosti plavební komory Obříství na Labi. Dosavadní navigační systém pro vnitrozemské vodní cesty pracoval s odchylkou až 50 metrů. "Nový vysílač významně zlepší bezpečnost plavby a zjednoduší operativní rozhodování o optimálním vedení plavidla," uvedla mluvčí ředitelství Pavlína Straková. V kombinaci s radarem se také při snížené viditelnosti podstatně omezí navigační chyby a celkově zjednoduší průjezd plavebně obtížnými úseky. Vybudování vysílače DGPS bude stát 24,5 milionu korun a je z 85 procent spolufinancováno Evropskou unií.

Na Špicberkách sledují počasí českým vědcům čtyři meteostanice

Klimatolog Kamil Láska z brněnské Masarykovy univerzity nainstaloval v uplynulých dnech v okolí vznikající české polární základny na Špicberkách meteorologické stanice, které poskytnou vědcům podrobné informace o tamním počasí a klimatických podmínkách. Celkem jsou v dané lokalitě rozmístěny čtyři meteostanice. Data z nich poslouží k výzkumu biologické pestrosti Arktidy, řekl Láska.

Filmy na studentském festivalu v Písku připomenou sira Wintona

Soutěžní snímky na říjnovém Mezinárodním festivalu studentských filmů v Písku letos připomenou záchranné mise sira Nicolase Wintona. Nyní devětadevadesátiletý Brit zachránil za druhé světové války 669 československých, převážně židovských dětí. Námětem soutěžních filmů bude na jeho počest pomoc dobrem. Stejné soutěžní téma chystají pořadatelé i na příští rok, řekla ředitelka festivalu Vladana Terčová. "V roce 2009 pojede vlak po jeho stopách, kudy tehdy jel s dětmi, tedy z Prahy až do Londýna. Bude mít několik zastávek a na každé se bude něco dít. Letošní rok je vlastně předvoj, abychom lidi seznámili s tématem," vysvětlila Terčová. Účast na festivalu přislíbily i významné osobnosti české kinematografie, například režiséři Jiří Menzel, Jan Hřebejk nebo patron písecké filmové školy, kameraman Miroslav Ondříček.

Landova hra bude nejvýpravnější v dějinách činohry v Národním divadle Brno

Hudební drama Tajemství Zlatého draka, které pro Národní divadlo Brno (ND) připravuje zpěvák Daniel Landa, se patrně stane největším projektem v historii činohry brněnské první scény. Podle tiskové informace divadla dosud žádná inscenace nebyla výpravnější a technicky náročnější. Nezvyklý je také zájem publika. Ačkoliv předprodej oficiálně začíná až 1. září, drtivou většinu lístku na listopadovou premiéru a první reprízy si již lidé předem rezervovali, řekla Šárka Motalová z propagace divadla. Inscenační tým slibuje napínavý příběh s kriminální zápletkou. Důležitou roli sehrají v představení legendy, mystika a duchovno. Landa, jemuž část lidí nemůže zapomenout údajnou minulost pravicového extremisty, označuje Tajemství Zlatého draka za "zlatý hřeb kariéry" a svůj manifest. Hra prý odstartuje zpěvákův nový projekt do děti a mládež.

Česká sezona v Edinburghu 2008 přilákala na 7500 diváků

Ve skotském Edinburghu skončil jeden z největších světových festivalů divadla a performance Edinburgh Festival Fringe. Letos poprvé se v jeho rámci uskutečnil projekt Česká sezona, během něhož se mezinárodnímu publiku představilo pět souborů z České republiky. I když letošní akci navštívilo méně diváků než v minulosti, česká divadla se podle Jakuba Vedrala z agentury ART Prometheus naopak těšila velkému zájmu publika, odborné veřejnosti i divadelních producentů. Česká představení navštívilo 7500 diváků a recenze vyšly i v britských celostátních denících. Představení Plačky souboru Skutr bylo mezi nominovanými na prestižní Total Theatre Award. Adriatik byl zase vybrán z 245 kandidátů mezi pět nejlepších souborů, které obdržely cenu časopisu Total Theatre. A představení Holdin' Fast tanečního souboru DOT504 bylo při udílení prestižních cen Total Theatre Award vyhlášeno jako jedno ze čtyř nejlepších.

Průvodem kumštýřů začal brněnský divadelní festival

Průvodem kumštýřů přes centrum Brna začal jubilejní desátý divadelní festival Na prknech, dlažbě i trávě. Pořadatelé na přehlídku každoročně zvou převážně profesionální soubory, které se věnují pouličnímu divadlu, popřípadě uměleckému kejklířství. Kromě kumštýřů z různých koutů Česka přijedou i Nizozemci, Poláci, Francouzi a Slováci, řekl Jan Nováček z Brněnského kulturního centra. O exotiku se postará venezuelské bubnové divadlo.

Hrad Helfštýn se pokusí o rekord s kovanými šachovými figurkami

Partii šachu si budou moci od začátku září zahrát s obřími kovanými šachovými figurkami návštěvníci hradu Helfštýna na Přerovsku. Dvaatřicet figur o velikosti 1,5 metru bude zdobit druhé nádvoří hradu. Podle zástupců památky se kovanými šachy v takové velikosti dosud nikdo pochlubit nemůže, hrad se tak zároveň bude snažit i o zápis do české i světové knihy rekordů. O výrobu kovaných šachů usiloval hrad Helfštýn několik let. Všech dvaatřicet figurek nakonec vytvořil umělecký kovář Pavel Tasovský. "Rarita je v tom, že i když jsou šachy velké, budou funkční. Vybaveny jsou i malými kolečky, takže se s nimi bude moci posunovat," řekla správkyně hradu Marcela Kleckerová.

Praze už graffiti tak nevadí, podporuje jeho festival

Graffiti už není takovým nepřítelem představitelů Prahy jako dříve. Město dokonce podpořilo festival graffiti a pouličního umění Names Fest, který v Praze začíná v úterý. Akce chce lidem ukázat, že graffiti je specifickým uměním, které má výrazné sdělení, a jestliže mají své právo na život billboardy s reklamou a politikou, má je i graffiti. Městští úředníci zřejmě zvolili taktiku: raději povolit tam, kde chceme, než odstraňovat nápisy a kresby z míst, kde se nám to nelíbí. Tvrdí, že chtějí "najít s autory graffiti nějakou koexistenci".

Expedice olomouckých motorkářů kolem světa definitivně skončila

Expedice dvou olomouckých motorkářů, kteří se v květnu vydali na půlroční cestu kolem světa, definitivně skončila. Výpravu museli nadšenci vzdát kvůli zranění jednoho z nich, který si při pádu za ruskou Čitou zlomil klíční kost. Ačkoliv se motorkáři Libor Martínek a Marek Mička svého snu vzdát nechtěli ani po nuceném návratu domů, tečku za expedicí udělal verdikt lékařů. Léčení Mičkova zranění se totiž nečekaně protáhlo. Martínek nakonec vyrazil v polovině srpna sám, místo cesty kolem světa má v plánu projet alespoň Kanadu a Mexiko.

Olympijské hry v Praze by chtěly být alternativou k Pekingu

Projekt olympijských her v Praze má být alternativou ke gigantickým hrám v Pekingu, řekl mluvčí společnosti Praha olympijská Karel Tejkal. Letošní hry stály podle oficiálních údajů 42 miliard dolarů (693 miliardy korun), podle některých odhadů byly ale mnohem dražší. Pražská olympiáda předpokládá náklady ve výši 88 miliard korun. Praha se neúspěšně ucházela o kandidaturu pro rok 2016 a v současnosti plánuje, že se bude snažit získat pořadatelství her o čtyři roky později. "Projekt Prahy není postaven na tom někoho předstihnout, někoho trumfnout. Je to od začátku prezentováno jako komorní hry v srdci Evropy, kde bude všude blízko, kde nebude nic megalomanského," uvedl Tejkal. Všechny stavby i všechny projekty budou mít využití v budoucnu, nebudou se stavět žádná betonová monstra, dodal. Jeden ze symbolů pekingských her, Národní olympijský stadion zvaný Ptačí hnízdo s kapacitou přes 90.000 diváků a cenou půl miliardy dolarů (8,25 miliardy korun), zatím zřejmě využití nemá.

Praha může podle Tejkala zaujmout jinými přednostmi. "Nikdo neví, jak bude v roce 2020 nebo 2024 vypadat globalizovaná Evropa, jejímž bude Praha středem," uvedl Tejkal. "Dá velmi reálně předpokládat, že bude jednotný měnový prostor, už jsou otevřené hranice. Troufnu si tvrdit, že nebude extrémně velký rozdíl mezi jednotlivými evropskými městy a třeba pro Prahu bude hlavní výhoda, že sem bude stejně daleko ze Stockholmu, z Říma jako z Varšavy, Kyjeva a Lisabonu," vysvětlil Tejkal.

Sport

Český plochodrážní jezdec Matěj Kůs obsadil čtvrté místo ve finálovém závodě mistrovství Evropy ve slovinské Lendavě, nedělní závod ale pro něj skončil vážným zraněním. Na závěr seriálu dodatkových rozjížděk, ve kterých dohromady šest závodníků se shodným bodovým ziskem bojovalo o stříbrnou a bronzovou pozici, měl Kůs těžký pád po kolizi zaviněné ruským soupeřem Denisem Gizatulinem. Devatenáctiletý český jezdec musel být převezen do místní nemocnice a podle vyjádření jeho otce na vlastní internetové stránce strávil noc s těžce pohmožděnými plícemi na jednotce intenzivní péče. Jeho stav už se ale podle informací serveru speedwayfakta.cz zlepšuje. Suverénním šampionem se stal Slovinec Matej Žagar.

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová vybojovala v rámci přípravy na novou sezonu Světového poháru třetí a čtvrté místo v otevřeném australském šampionátu v jízdě v boulích. Šestadvacetiletá vicemistryně světa z roku 2005 proložila dvěma starty své první letošní soustředění v Jindabyne.

Počasí

Bude oblačno, přechodně polojasno, ojediněle přeháňky. Teploty vystoupí maximálně na 20 až 24 stupňů Celsia.

25-08-2008