Denní souhrn zpráv Zprávy

26-08-2008

Praha stejně jako ostatní západní státy nesouhlasí s uznáním Jižní Osetie a Abcházie

Předsednictví Evropské unie rozhodně odsoudilo rozhodnutí Ruska uznat gruzínské separatistické republiky Jižní Osetii a Abcházii. Washington ho považuje za politováníhodné, Londýn a Berlín tento krok kategoricky odmítly a Tbilisi se domnívá, že Moskvě její počínání přinese izolaci. Česká republika trvá na svém původním stanovisku a nadále uznává územní celistvost Gruzie. Český premiér Mirek Topolánek v úterý po schůzce s prezidentem Václavem Klausem prohlásil, že s ruským uznáním Jižní Osetie a Abcházie nesouhlasí. Česká vláda pokládá za viníka současné napjaté situace Rusko. V tom se neshoduje s prezidentem, který naopak vidí odpovědnost především na straně prozápadně orientovaného gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho. Česká republika vnímá uznání Jižní Osetie a Abcházie jako "útok na nezávislost, suverenitu a územní celistvost Gruzie", uvádí se v prohlášení českého ministerstva zahraničí.

Prezident a vláda se neshodli v pohledu na situaci Gruzie

Prezident Václav Klaus a členové vlády odpovědní za zahraniční politiku se ani při úterní schůzce na Hradě nedokázali shodnout v pohledu na gruzínskou problematiku. Novinářům to po jednání řekl premiér Mirek Topolánek (ODS). O mandátu české strany pro mimořádný summit EU o Gruzii, svolaný Francií, bude ve středu jednat vláda. Podle Topolánka byl Klaus na toto jednání kabinetu pozván. "Je zjevné, že se ne ve všem shodujeme," poznamenal Topolánek po asi hodinové schůzce, na které ho doprovázeli ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za SZ) a vicepremiér odpovědný za evropskou problematiku Alexandr Vondra (ODS). Předseda vlády je ale přesvědčen o tom, že i přes rozdílné názory je s Klausem možné najít styčné body a diskutovat více o tom, co je potřeba v budoucnosti udělat a jak pomoci. "Ty základní teze jsou jasné. Je to humanitární a rozvojová pomoc, mír v regionu, územní integrita Gruzie. Na tom se, myslím, shodnou všichni státníci," uvedl Topolánek.

ČSSD odmítá školné i penalizace, shodlo se grémium strany

Sociální demokraté odmítají zavedení školného a neuvažují ani o poplatcích, které by sloužily jako takzvané penalizace za nadstandardní délku studia. Shodlo se na tom v úterý politické grémium ČSSD. Podle něj strana odmítá principy obsažené v návrhu takzvané Zelené knihy, kde se úvahy o penalizacích objevily. Jejím autorem je stínový ministr školství ČSSD Jiří Havel. O závěrech grémia ČTK informoval vedoucí sekce PR a marketingu ČSSD Ondřej Macura. "Návrh Jiřího Havla, který nebyl projednán v odborném zázemí, ve stínové vládě ani v politických orgánech strany, je podle názoru vedení ČSSD v rozporu se základními ideály a programovými dokumenty ČSSD," usneslo se stranické grémium.

KDU-ČSL se chce opět podílet na vládách nejméně v osmi krajích

KDU-ČSL se chce po říjnových krajských volbách znovu podílet na vládách minimálně v osmi regionech. Chtěla by získat až sto křesel v krajských zastupitelstvech. Za spodní hranici považuje místopředseda KDU-ČSL Roman Línek, zástupce hejtmana Pardubického kraje, obhájení dosavadních 84 mandátů. Řekl to v úterý na tiskové konferenci v Praze. Kvůli posílení šancí na volební úspěch letos uzavřeli lidovci volební koalice v šesti českých krajích, což je dvojnásobek oproti volbám před čtyřmi lety. Línek to označil za "projev velkorysosti a síly", nikoli za projev obav z volební prohry.

Poslankyně Páralová nebude v hlasování ustupovat tlaku vedení ODS

Pardubická poslankyně ODS Alena Páralová je odhodlána hlasovat ve sněmovně podle svého uvážení bez ohledu na názor vedení strany. Výkonná rada občanských demokratů v pondělí vyzvala představitele ODS v regionech, aby se začali "se vší vážností" zabývat svými poslanci, kteří hlasují jinak než ostatní členové poslaneckého klubu nejsilnější parlamentní strany. Páralová minulý pátek spolu s dalšími rebely ODS a opozicí prosadila změny v novele zákona o státní sociální podpoře. Dokonce sama přišla s návrhem na prodloužení doby vyplácení rodičovského příspěvku pro rodiče těžce nemocných dětí ze sedmi na 15 let. Poslankyně v úterý ČTK řekla, že nepovažuje své jednání za chybu. "Jsem zaskočena, protože se nikdy něco podobného nestalo, nebylo to žádné doporučené hlasování. Je úplně běžné, že poslanec hlasuje jinak, než právě doporučí ministr," uvedla Páralová. Odmítá i argument, že při velmi těsné většině vládní koalice ve sněmovně by měla být loajální s postojem svého poslaneckého klubu. Páralová nechce ustupovat tlaku strany. "V tomto případě, který se týká nemocných dětí, svůj názor nezměním, to se nedá nic dělat. Dala jsem se do boje, tak to dobojuji," uvedla Páralová s tím, že se nenechá zastrašit ani možnými krajními opatřeními.

Ministry EU budou po Česku vozit škodovky, volkswageny a audi

Ministry členských zemí EU by během českého předsednictví v EU měly vozit škodovky, volkswageny a audi. Automobily pro přepravu na zasedání po České republice by zdarma měla poskytnout největší tuzemská automobilka Škoda Auto a firma Import Volkswagen Group. Na dotaz ČTK to v úterý uvedla mluvčí vicepremiéra pro EU Michaela Jelínková. Bezplatné zapůjčení 35 osobních aut a 35 minivanů od firem vyjednala vláda. Řidiče aut poskytne policie, jejíž řady kvůli tomu rozšíří posily z armády. Politiky budou vozit především limuzíny Superb a dále pak Phaeton a Audi 8. Pro přepravu delegátů vláda využije také minibusy Volkswagen. Uvedené značky spadají pod jeden německý koncern.

Česká pošta do konce roku zruší 179 poboček v malých obcích

Česká pošta chce do konce letošního roku zrušit 179 málo využívaných poboček v malých obcích a nahradit je tzv. motorizovaným doručováním. Firma v současnosti provozuje 3387 pošt z toho 1626 poboček s jednou přepážkou. ČTK to řekla mluvčí Dita Václavíková. Nejvíce malých poboček zanikne v jižních Čechách, kde chce pošta motorizovaným doručováním nahradit 58 poboček. Následují západní Čechy se 46 pobočkami a východní Čechy, kde podnik zruší o čtyři pošty méně. Motorizované doručování pošta provozuje zhruba od roku 1990 a podle mluvčí funguje na několika desítkách pošt. Kamennou pobočku v podstatě nahradí poštovní vozidlo, ve kterém bude do obce ve stanovený čas pošťák zajíždět a úřadovat. Na postup pošty si u vicepremiéra Jiřího Čunka stěžovali starostové některých obcí, kterým se zkracování provozní doby případně nahrazování kamenných pošt nelíbí. V dopise, kterým starostové o problému ministra pro místní rozvoj a lidoveckého předsedu informovali a který má ČTK k dispozici, stojí, že už nyní je z pohledu potřeb občanů provozní doba na některých pobočkách nedostačující. Čunek, který je proti rušení pošt, má o plánu změn ve firmě jednat s ministrem vnitra Ivanem Langrem.

Zrušení padesátníků podle řetězců zboží nezdraží, SOS nesouhlasí

Zrušení platnosti padesátihaléřových mincí od 1. září podle zástupců obchodních řetězců nezvýší ceny. ČTK to sdělili mluvčí prodejních sítí Tesco a Ahold. Chystaný krok České národní banky (ČNB) podle nich nebude mít vliv na cenu jednotlivého zboží. Pouze cena výsledného nákupu bude v některých případech zaokrouhlována na celé koruny nahoru. Jiný názor na věc má Sdružení obrany spotřebitelů (SOS). Podle mluvčí sdružení Ivany Pickové lze v budoucnosti očekávat zaokrouhlování cen veškerého zboží, tedy nejen výsledné ceny nákupu. "Změna se vůbec nedotkne zákazníků s platební kartou, kde i dnes účtujeme cenu přesně v haléřích," uvedl mluvčí Aholdu Libor Kytýr. Podle mluvčí Teska Jany Matouškové zrušení padesátníků ovlivní cenu nákupu pouze v případě, že bude ve výsledné ceně nákupu figurovat 50 haléřů (například 100,50 Kč). V takovém případě bude cena nákupu v Tesku zaokrouhlena podle matematických pravidel nahoru (na 101 Kč). Také podle člena bankovní rady ČNB Pavla Řežábka zrušení padesátníků spotřebitelské ceny výrazně nezvýší. "Jejich dopad do inflace bude podle našeho názoru 0,1 procentního bodu," uvedl dříve.

Seitlová žádá zveřejnění jména sítě benzinek pokutovaných ČOI

Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová nesouhlasí s tím, že Česká obchodní inspekce (ČOI) nezveřejnila název sítě čerpacích stanic, které kvůli prodeji nekvalitních pohonných hmot udělila milionovou pokutu. Seitlová požádala v uplynulých dnech ředitelku inspekce, aby situaci řešila. ČTK to řekla mluvčí kanceláře ombudsmana Iva Hrazdílková. ČOI však trvá na svém stanovisku, že není možné zveřejnit jména subjektů, se kterými je vedeno správní řízení. Jediný, kdo by mohl toto stanovisko zvrátit, je podle ČOI Nejvyšší správní soud, oznámil ČTK mluvčí inspekce Marek Ženkl. Podpořil tak nedávná slova ústřední ředitelky ČOI Jany Příhodové. Nejvyšší soud o kauze podle dostupných informací zatím nerozhodoval.

Průzkum pro UNICEF: Většina dětí se v ČR cítí šťastná

Většina českých dětí se cítí šťastná, těší je úspěchy, společnost kamarádů a dobré rodinné vztahy. Vyplývá to z průzkumu, který pro Český výbor pro UNICEF vypracovala společnost Factum Invenio. Vyloženě nešťastně se podle průzkumu cítí pouze jedno procento dětí. Hlavními příčinami dětské nespokojenosti jsou problémy ve škole a v rodině. S výsledky v úterý organizátoři seznámili novináře. Průzkumu se zúčastnilo více než 400 dětí ve věku od devíti do 17 let. Zaměřil se na několik oblastí. Dobrovolníci, kteří vedli s dětmi rozhovory, se jich ptali také třeba na školní prostředí, zkušenosti se škodlivými látkami, sledování televize a pocit bezpečí. Šťastně se cítí 63 procent dětí, více než polovina má pocit štěstí téměř neustále. Ve 47 procentech děti uváděly, že příčinou jejich pozitivních pocitů jsou úspěchy, 45 procent dětí se cítí šťastně, pokud může být se svými přáteli. Děti, jejichž rodiče mají jen základní vzdělání, uváděli, že jsou šťastné méně často, stejně tak děti, které žijí pouze s matkou.

Průzkum: Třetina lidí v Česku cítí zhoršení své finanční situace

Téměř třetina obyvatel České republiky má pocit, že se finanční situace jejich domácnosti v posledních dvou letech zhoršila. V průzkumu společnosti Factum Invenio to uvedlo 32 procent dotázaných, naproti tomu zlepšení své finanční situace pocítilo 23 procent respondentů. Pro zbývající dvě pětiny obyvatel neznamenaly uplynulé dva roky z tohoto hlediska žádnou změnu. "Dochází k polarizaci společnosti na základě vzdělání. Lidé se základním vzděláním mají mnohem častěji pocit, že se jejich finanční situace zhoršila. Naopak lidé s vysokoškolským vzděláním častěji hovoří o zlepšení své finanční situace," uvedl Petr Šipula, projektový manažer Factum Invenio. Podobně jako při hodnocení uplynulých dvou let je necelá třetina obyvatel skeptická i v odhadu své finanční situace v následujících dvou letech.

Česko přijde do roku 2060 dle Eurostatu téměř o milion obyvatel

Česká republika bude mít v roce 2060 zhruba 9,5 milionu obyvatel, tedy téměř o milion méně než v současnosti. Vyplývá to z demografické projekce, kterou v úterý zveřejnil statistický úřad Eurostat. Za hlavní příčinu označil stárnutí obyvatelstva, které bude podle něho v ČR jedno z nejvýraznějších v Evropské unii. Zatímco v současnosti lidé starší 65 let tvoří necelých 15 procent populace, za 52 let to bude již více než třetina. S tím vzrostou například i výdaje státního rozpočtu na zajištění starších lidí. Česko není zdaleka jediným státem unie, který zřejmě bude stárnutí populace trápit. Výjimkou jsou pouze státy, kde velkou část populace již v současnosti tvoří přistěhovalci. Jen Velkou Británii čeká do roku 2060 nárůst počtu obyvatel zhruba o čtvrtinu.

Pražský radní Richter se stal předsedou představenstva Kongresového centra

Předsedou představenstva pražského Kongresového centra (KCP) se v úterý stal radní pro kulturu Milan Richter (ODS). Změny ve složení představenstva a dozorčí rady společnosti udělala rada hlavního města jako valná hromada KCP v polovině července, v devítičlenném představenstvu jsou dva noví lidé, dozorčí rada má pět nových členů. Richter, jehož chtěla při nedávných protestech proti grantové politice kulturní obec odvolat, je jednou z nových tváří představenstva. Místopředsedy představenstva pak byli zvoleni Karel Klíma a bývalý předseda představenstva a poslanec Jan Bürgermeister. Předseda a místopředseda dozorčí rady společnosti by měli být známi po jejím jednání v prvním zářijovém týdnu.

Zastupitelé Libereckého kraje schválili záměr koupě Ještědu

Zastupitelé Libereckého kraje v úterý většinou hlasů schválili záměr koupit horský hotel a vysílač Ještěd, který kraji v dubnu nabídly České radiokomunikace. Technická památka oslavila v červenci 35 let od svého otevření. Kolik za ni kraj zaplatí, bude předmětem dalších jednání. Zůstatková cena na začátku roku byla kolem 72 milionů korun, mezi tím ale radiokomunikace investovaly do objektu další prostředky. Zastupitelé z opoziční komunistické strany či Strany pro otevřenou společnost žádali doplnění informací o odhad nákladů potřebných na rekonstrukci Ještědu a jeho provoz, záměr přesto podpořili.

Návštěvnost internetu v červenci klesla na 5,66 milionu lidí

Na českých internetových serverech v červenci surfovalo 5,66 milionu lidí, což je o dvě procenta méně, než v červnu. Vyplývá to z údajů společnosti NetMonitor, která statistiku českého internetu vede. Podle odborníků tak pokračoval propad návštěvnosti, který je typický pro letní měsíce. Počet návštěvníků z Česka se snížil o 2,4 procenta na 4,29 milionu uživatelů. Průměrný uživatel za měsíc na internetu strávil přes 23 hodin.

Siemens bude rozšiřovat výrobní kapacity v Mohelnici a Frenštátě

Koncern Siemens, který nedávno z ekonomických důvodů ohlásil prodej nebo uzavření své továrny na výrobu kolejových vozidel v Praze na Zličíně, rozšíří výrobu velkých elektromotorů ve svých provozech Siemens Elektromotory v Mohelnici na Šumpersku a ve Frenštátě na Novojičínsku. ČTK o tom informoval mluvčí Siemensu pro Českou republiku Petr Sedláček. Závody Siemensu v Mohelnici a ve Frenštátě pod Radhoštem podle Sedláčka kvůli enormní poptávce v oblasti velkých motorů zvýší produkci o dalších 130.000 kusů motorů a během příštího roku nabídnou 160 nových pracovních míst. "Protože frenštátský závod již není možné dále rozšiřovat, přenese Siemens výrobu některých motorů do závodu v Mohelnici.

České dráhy zatím odškodné za nehodu ve Studénce nevyplácejí

České dráhy zatím nezačaly vyplácet odškodné pozůstalým po obětech železničního neštěstí ve Studénce na Novojičínsku. Celkem se firmě ozvalo přes 100 lidí, kteří požadovali nějakou náhradu. Nikdo z nich prý ale zatím drahám nedodal všechny potřebné doklady. ČTK to řekl zástupce společnosti Radek Joklík. "Zaregistrovalo se víc než 100 lidí. Poslali jsme jim dopis a v něm vysvětlili, co vše budeme pro vyplacení odškodného potřebovat," řekl. Dodal, že nejrychleji bude vyplaceno odškodnění příbuzným obětí nehody. "Musí se prokázat úmrtním listem a doklady, kterými podloží svůj příbuzenský vztah," řekl. Dodal, že nikdo z lidí, kteří na toto mají nárok, se ještě neozval.

Archeologové ve Zličíně odkryli i v posledních dnech vzácnosti

Dva nevykradené hroby nalezli archeologové v posledních dnech svého výzkumu na nalezišti v Hrozenkovské ulici v pražském Zličíně, kde poslední tři roky prozkoumávali dosud největší nalezené pohřebiště v ČR z doby stěhování národů v 5. století. Hroby germánské vinařické skupiny po více než 15 stoletích vydaly vzácná a unikátní svědectví o dávném oblečení nebo o starověké cestě. ČTK o tom informoval vedoucí archeologického výzkumu Jiří Vávra.

V jednom z obou hrobů objevili archeologové na konci června kosterní pozůstatky ženy, asi třicátnice. V jejím hrobu se nacházely zbytky oděvu, které se uchovaly na jedné ze dvou stříbrných pozlacených spon. Ty spínaly i zdobily ženiny šaty. Podle Vávry jde o snad nejvýraznější fragment textilie z 5. století, který může napomoct při rekonstrukci přibližného vzhledu a materiálu oděvů dávných obyvatel české kotliny. Druhý nevykradený hrob byl podle Vávry ojedinělý již svou polohou. "Jeho tvůrci jej nevědomky vykopali v místě, kudy probíhala tehdy již zaniklá cesta. Tím nám prokázali nedocenitelnou službu, protože tím umožnili datování cesty před 5. století našeho letopočtu," uvedl archeolog. Tak stará cesta je údajně v Česku archeologicky zdokumentována poprvé. I tento hrob skrýval pozůstatky ženy.

Češi z celosvětové sítě internetových pedofilů uniknou trestu

Češi z celosvětové sítě internetových pedofilů, jejíž odhalení oznámila minulý týden bavorská policie, uniknou trestu. Přestože se českým policistům podařilo prokázat více než tisíc přístupů z českého počítače na německý internetový portál s dětskou pornografií, nemohou stíhat osoby, které server navštěvovaly a stahovaly si z něj materiály. V době, kdy se to stalo, totiž přechovávání dětské pornografie nebylo v ČR trestné. ČTK to řekl Petr Gruber z kriminální policie.

Znojmo si připomíná Přemysla Otakara, jenž byl ve městě pohřben

Znojmo si v těchto dnech sérií akcí připomíná českého krále Přemysla Otakara II., jenž byl ve městě pohřben po bitvě na Moravském poli. Od prohrané bitvy i královy smrti v úterý uplynulo 730 let. Zvony na znojemských věžích zahájily přesně v 16:45, kdy Přemysl údajně padl, čtyřdenní odborný a zábavný program. Připravilo jej sdružení Pocta králi jako projev úcty k mimořádné osobnosti, uvedl předseda sdružení Karel Floryk. Nejatraktivnějším bodem programu je mimořádná výstava pohřebních korunovačních klenotů Přemysla Otakara II. Archeologové je objevili teprve v roce 1976 a od té doby opustily sbírky Správy Pražského hradu jen asi pětkrát, uvedla kurátorka Milena Bravemanová. Ve Znojmě byly klenoty podle údajů městského úřadu naposledy před 11 lety. V minoritském klášteře budou vystaveny do 3. září.

Name fest přiveze do Prahy graffiti

V Praze by během tohoto týdne mělo přibýt množství nových projevů pouličního umění. Nejznámějšímu z nich, graffiti, je totiž věnován mezinárodní festival Names Fest. Pořadatelé chtějí graffiti představit jako umění, byť se festival vzdaluje původní myšlence hnutí - ilegalitě. Program zahrnuje různé akce od projekcí filmů přes přednášky nebo koncerty hip hopu, který má prameny v podobné době a prostředí jako graffiti, po "vycházky po pamětihodnostech". Sami autoři tuzemských graffiti provedou zájemce nejstaršími zónami, kde první česká graffiti vznikala - taková místa jsou třeba na Palmovce nebo na Těšnově.

Berdych nestačil hned v prvním kole US Open na domácího Querreye

Nejlepší český tenista Tomáš Berdych již na US Open dohrál. V prvním kole posledního grandslamového turnaje sezony v úterý hladce podlehl domácímu Samu Querreymu 3:6, 1:6 a 2:6. Dvaadvacátý nasazený hráč tak v New Yorku nezopakuje postup do čtvrtého kola, kam se dostal v posledních dvou letech.

Jan Minář nestačil na Karloviče, Ivanovičová postoupila po boji

Překvapení na úkor chorvatského obra Iva Karloviče se na grandslamovém US Open nezdařilo českému tenistovi Janu Minářovi, jenž podlehl turnajové čtrnáctce 5:7, 1:6 a 4:6. V prvním setu sice za stavu 5:4 podával Minář na vítězství, od té doby ale na favorizovaného Chorvata nestačil.

Počasí ve středu

Skoro jasno až polojasno s teplotami 23 až 27 st. Celsia.

26-08-2008