Denní souhrn zpráv Zprávy

07-09-2008

Bursík obhájil funkci šéfa zelených, změnu stanov ale zatím neprosadil

Vicepremiér Martin Bursík na víkendovém sjezdu Strany zelených obhájil funkci předsedy strany. Svou hlavní konkurentku Danu Kuchtovou porazil s výraznou převahou a do úzkého vedení zelených získal spolupracovníky, které si přál. Závěr sjezdu ale zkomplikovaly obstrukce, které Bursíkovi zatím neumožnily prosadit jeho návrh změny stranických stanov. Sjezd navíc ukázal, že zelení jsou stále rozdělenou stranou.

Jednání sjezdu od pátku provázelo napětí mezi příznivci Bursíka a křídlem kolem Kuchtové. Závěrečnému dni dominoval řadu hodin sporů o složení ústřední revizní komise. Odpůrci staronového šéfa strany se tak snažili oddálit rozhodování o změně stanov. Sjezd měl původně skončit v 15:00. Zelení ale pokračovali v jednání až do večerních hodin. Bursík chtěl ve stanovách změnit hlavně fungování republikové rady, odkud pochází většina jeho oponentů, tak, aby byla pod vedením předsednictva. Mělo by to podle něj odstranit "dvojkolejnost" řízení strany. Podle oponentů by tak ale veškerá moc byla v rukou šéfa strany. Svolání teplického sjezdu předcházely mnohaměsíční spory mezi Bursíkem a republikovou radou. Napětí ve straně eskalovalo před prázdninami, kdy předsedkyně rady Olga Zubová s poslankyní Věrou Jakubkovou hrozily vystoupením z poslaneckého klubu, čímž by oslabily už tak vratkou pozici vlády ve sněmovně.

Politologové: Bursíkovo vítězství dlouhodobě situaci neřeší

Vítězství Martina Bursíka, který na mimořádném sjezdu Strany zelených v Teplicích při volbě předsedy porazil Danu Kuchtovou, podle politologů dlouhodobě neřeší problémy strany. Z jejich dnešních komentářů pro ČTK vyplynulo, že zůstal otevřený i problém dvou neposlušných poslankyň v klubu. "Byť byl výsledek přesvědčivý pro Bursíka, tak sjezd ukázal rozpolcenost strany a to je neblahý signál do budoucna," soudí politolog Rudolf Kučera. Žádná strana podle něj nemůže dlouhodobě ustát tak zásadně rozdílné názory například na americkou radarovou základnu nebo na privatizaci zdravotnictví, jaké zazněly na sjezdu. Ve vládě sice strana zůstane, ale její další budoucnost je velmi nejistá, soudí. Zajímavé podle Kučery je, že na sjezdu nebyl kromě poslance Milana Horáčka, jehož lze považovat za zástupce německých zelených, žádný představitel evropských zelených. Považuje to za signál, že mají "distanc" od kursu českých kolegů, ač jistě oceňují jejich schopnost udržet se ve vládě. "Že by ale Bursíkovi zelení patřili programově a hodnotově k evropským zeleným tradicím, se říci nedá," dodal.

O ideovém a programovém zakotvení Bursíkovy strany v evropských "zelených" tradicích pochybuje i politoložka Vladimíra Dvořáková. Takové zakotvení přitom považuje za klíčové. Otázkou podle ní je, zda by radikální postoje jeho odpůrců například k jaderné energetice měly úspěch u veřejnosti. Ani ona nevěří v budoucnost této strany. Bursík podle politologa Zdeňka Zbořila zvítězil při volbě předsedy hlavně proto, že je zárukou podílu zelených na moci, lukrativních postech a účasti ve veřejných institucích. Kuriózní podle Zbořila je to, že je přesvědčil zřejmě i tvrzením, že budou dělat zelenou zahraniční politiku.

Bursík: vláda a prezident by měli být při předsednictví EU jednot

Vláda a prezident Václav Klaus by spolu měli více konzultovat zahraničně politická témata a vystupovat při předsednictví ČR Evropské unii jedním hlasem, řekl v pořadu ČT "Otázky Václava Moravce" vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík. Za "bezpečnější" pro Českou republiku by také považoval, kdyby například evropským radám při summitu Evropské unie a Ruska nebo Evropské unie a USA předsedal premiér Mirek Topolánek. O vymezení rolí premiéra a prezidenta jednala podle Bursíka vládní koalice. Vicepremiér se obává, že by mohlo České republice uškodit, kdyby radám předsedal prezident Klaus a dovolil si ten luxus hovořit o svých pocitech a názorech. Klaus se podle Bursíkových informací už také přihlásil na mezinárodní konferenci o životním prostředí, která se bude konat příští rok v prosinci v Kodani. Jednat bude o limitech škodlivých emisí po roce 2013. Vicepremiér se obává, že by tam mohl prezident sdělovat své "provokativní teze" a bourat úspěch české vlády při vyjednávání. Tuto obavu u Bursíka vyvolal nový termín - "klimatismus", který se objevil v prezidentově slovníku při jeho nynější návštěvě Japonska.

Tlustý vyzval šéfa klubu ODS Tluchoře, aby zvážil rezignaci

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý vyzval předsedu svého poslaneckého klubu Petra Tluchoře, aby zvážil rezignaci. Podle něj Tluchoř musel "přinejmenším vědět" o aktivitách poslance Jana Moravy, který údajně shromažďoval kompromitující informace na některé kolegy za účelem vydírání. Tlustý to uvedl v televizním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.

Premiér Mirek Topolánek v pátek označil za iniciátora Moravovy kauzy právě Tlustého, Morava je podle něj spíše obětí. Poslanec Tlustý to v televizi komentoval tak, že Topolánek se "postavil na stranu nespravedlnosti a pokouší se zastat člověka (Moravy), který v podstatě připravoval trestný čin vydírání". Premiér tím "úplně a definitivně" ztratil Tlustého důvěru. To, jak by hlasoval, pokud by Topolánkův kabinet požádal sněmovnu o vyslovení důvěry, si poslanec "ještě dobře rozmyslí". Na druhé straně je ale podle Tlustého nepřijatelné, aby v ODS pokračovaly způsoby, které podle něj zavedl Topolánek. "Popírá náš program a v jeho okolí se objevují lidé, kteří se podílejí na takových mafiánských praktikách," řekl Tlustý.

Morava podle Mladé fronty Dnes mimo jiné šířil i intimní fotografie právě Tlustého. Tlustý zdůraznil, že v celém případu figuroval jako "volavka čekající na devianta". Po domluvě s reportérem televize Nova nechal pořídit kompromitující snímky své osoby, novináři je poté nabízeli lobbistům a politikům včetně Moravy. Vedení ODS se v sobotu od chování obou poslanců distancovalo a vyzvalo je, aby se vzdali poslaneckého mandátu. Tlustý v televizi zopakoval, že neví, proč by měl odstupovat, a že to neudělá. Zvažovat rezignaci by podle něj měli spíše ti, kteří věděli o Moravových aktivitách - například předseda poslaneckého klubu ODS Tluchoř. "Morava si přinejmenším musel myslet, že se někomu (z vedení ODS) zavděčí. Přece by to nedělal, kdyby si to nemyslel," řekl poslanec.

Odbory chtějí osmiprocentní růst mezd v podnikatelské sféře

Odbory chtějí na příští rok minimálně osmiprocentní nominální růst mezd v podnikatelské sféře. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Tento požadavek ve stejném pořadu odmítl prezident Hospodářské komory Petr Kužel. "Podle našich prognóz to bude někde na hranici dvou procent," uvedl Kužel s tím, že hovoří o reálném nárůstu nad rámec inflace. Přesný odhad inflace na příští rok bude mít Česká národní banka v listopadu, podle člena bankovní rady a vrchního ředitele ČNB Pavla Řežábka však bude inflace nižší než čtyři procenta. "Pokud se týká dvou procent, tak podle mého názoru je to málo, to vyjednávání musí být na vyšší hranici," řekl Zavadil. Kužel kontroval vyjádřením, že pokud odbory "nebudou rozumné", budou letošní mzdová vyjednávání velmi tvrdá. "My musíme velmi velmi vážit, kam investovat," řekl Kužel, podle kterého na podnikatele doléhá krize z USA.

Ministři spravedlnosti navrhli cíle pro spravedlivou Evropu

Zlepšování kvality právní předpisů a jejich větší srozumitelnost, posílení ochrany dětí i osobních údajů, rozšíření práv obětí, podpora boje proti organizovanému zločinu nebo jednodušší uzavírání smluv s osobami v jiných členských státech. Tak si představují budoucí politiku EU v oblasti spravedlnosti ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) a jeho protějšky z Německa, Portugalska, Slovinska, Francie a Švédska. Na těchto prioritách se shodli při setkání v rámci poradní skupiny. EU v současné době připravuje vymezení svých priorit v oblasti spravedlnosti pro období 2010 až 2014. Pospíšil a jeho kolegové se domnívají, že hromadění nových opatření, nedostatečné pokračování v dříve přijatých politikách a špatná komunikace způsobují to, že činnost EU je méně účinná a pro občany členských států méně viditelná. Důvěra ve "spravedlivou" Evropu by se podle nich zvýšila, pokud by občané měli šanci lépe pochopit cíle i dosažené výsledky EU v této oblasti. Proto by například právní předpisy měly být formulovány srozumitelněji.

SB: Česko má jeden z časově nejnáročnějších daňových systémů

Česká republika má jeden z časově nejnáročnějších daňových systémů. Vyplývá to ze Studie Světové banky týkající se náročnosti placení daní a celkového daňového zatížení (Paying Taxes 2008). Podniky vyplňováním daňových přiznání a plněním všech daňových předpisů stráví 930 hodin ročně, což Česko řadí na 168. místo ze 178 sledovaných zemí. Nejlépe jsou na tom podle studie firmy na Maledivách a nejhůře v Brazílii. Za Českou republikou se v hodnocení časové náročnosti ohledně daňových přiznání umístily například Vietnam, Nigérie, Bělorusko, Ukrajina nebo Kamerun. Naopak nejlépe jsou na tom vedle Malediv ve Spojených arabských emirátech, Singapuru, Lucembursku, Švýcarsku nebo Irsku, které skončilo deváté.

V celkovém daňovém zatížení měřeném objemem všech daní a příspěvků jako procenta ze zisku firem má podle studie Světové banky Česká republika 115. pozici s necelými 49 procenty. Celosvětovou jedničkou je pak s poměrem přibližně osm procent tichomořská republika Vanuatu, následovaná Maledivami. Německo je na tom například hůře než Česko a s necelými 51 procenty poměru daní a zisků firem je na 125. místě, Francouzi dokonce na 157. místě. Světová banka ve studii upozorňuje, že daňové systémy jsou v různých zemích velmi rozdílné, což je mimo jiné způsobeno tisíciletým vývojem. Daňový systém je znám již od starověkých Egypťanů, 3000 let před Kristem, podotýká studie.

Před 20 lety byl odsouzen k trestu smrti Zdeněk Ocásek

Za dvojnásobnou brutální vraždu a těžké zranění další osoby odsoudil 8. září 1988 Městský soud v Praze tehdy sedmadvacetiletého Zdeňka Vocáska k trestu smrti. V dubnu následujícího roku Nejvyšší soud tento verdikt potvrdil. Termín popravy byl stanoven na prosinec 1989. Vocásek vraždil kvůli údajnému vyřizování osobních účtů a ze zištných důvodů a jeho zločiny se vyznačovaly velkou brutalitou. Jeho první obětí se stal osmačtyřicetiletý invalidní muž, kterého na Nový rok 1987 ubil kladivem a ubodal šroubovákem. O čtyři měsíce později zavraždil dvanácti bodnými ranami nožem devětašedesátiletého náhodného známého. Později vyšlo najevo, že podobně napadl už v roce 1984 dalšího muže, jenž jeho útok kladivem přežil. Všechny oběti se stejně jako on pohybovaly na okraji společnosti. Vocásek unikl popravě díky změně režimu v listopadu 1989, která kromě jiného přinesla i zrušení absolutního trestu. V srpnu 1990 mu byl původní trest změněn na doživotí, čímž se stal prvním doživotním vězněm v České republice. Loni požádal o podmínečné propuštění, což mu bylo zamítnuto.

Pražské Klementinum nabídlo dnes Den otevřených dveří

Na tři sta zájemců využilo v neděli nabídky Národní knihovny ČR a prohlédlo si v rámci Dne otevřených dveří pražské Klementinum. V rámci dvouhodinové prohlídky s volným vstupem se dostali do nejatraktivnějších míst této bývalé jezuitské koleje - Barokního knihovního sálu, Zrcadlové kaple či Astronomické věže, odkud se jim naskytla výjimečná vyhlídka na historické jádro metropole.

Klementinum je sídlem Národní knihovny ČR, jejíž fondy, čítající přes šest milionů dokumentů, reprezentují období od počátků písemnictví až do současnosti. Ceněnou součástí sbírek je více než 13.500 rukopisů, přes 4000 inkunábulí tištěných od vynálezu knihtisku do roku 1500 a více než 200.000 starých tisků z let 1501 až 1800. Kapacity však už nestačí, roční přírůstek se pohybuje kolem 80.000 až 100.000 svazky. Podle generálního ředitele Vlastimila Ježka i Svazu knihovníků a informačních pracovníků to nevyřeší ani dostavba hostivařského depozitáře. Barokní areál není podle nich z dlouhodobého hlediska vhodný pro provoz NK jako celku. Spory o novou Národní knihovnu trvají už přes rok.

Mezi amatérskými filmy vyhrál v Rychnově snímek o malíři Kopeckém

Hlavní cenu na letošním jubilejním 50. ročníku mezinárodní soutěže neprofesionálních filmů a videoprogramů Rychnovská osmička získal snímek Terezy Brázdové z Litomyšle s názvem Portréty ohňů. ČTK to řekl ředitel soutěže Jan Tydlitát. "Vítězný film je věnován malíři Bohdanu Kopeckému," uvedl Tydlitát. Kopecký se narodil před 80 lety v Litomyšli, jeho obrazy z prostředí severních Čech a Mostecka jej zařadily mezi přední malíře krajiny v šedesátých letech minulého století. Porota ocenila i další amatérské filmaře. První cenu v kategorii dokumentů získal film Z listů důvěrných Eduarda Mocka z Frýdku-Místku o hudebním skladateli Leoši Janáčkovi, v kategorii reportáží si odnesl prvenství snímek Karelia - jeden den pojednávající o severozápadní oblasti Ruska brněnského tvůrce Petra Barana. Ten zvítězil také v kategorii animovaných a experimentálních filmů s titulem Dívkám (do památníku). Nejvýše hodnoceným v kategorii hraných snímků se stal film Tyttönen německého filmaře Fabiana Giesslera. Do soutěže bylo letos přihlášeno 81 filmů z šesti zemí. Rychnovská osmička je nejstarší amatérská filmařská soutěžní přehlídka ve střední a východní Evropě.

Mostecké Podkrušnohorské muzeum má geopark se zkamenělými stromy

Nově vybudovaný geopark s ukázkami 15 až 20 milionů let starých zkamenělých stromů v neděli slavnostně otevřeli pracovníci Podkrušnohorského technického muzea v Mostě. Otevření bylo součástí víkendového setkání hornických měst. Ojedinělé zkameněliny pochází z nadložních vrstev severočeských hnědouhelných dolů. "Získávají se těžko, aby se zachovaly, musí se vyzvedávat těžší technikou," řekl ČTK ředitel muzea Zbyněk Jakš. Jeden z největších kusů v novém geoparku muzea váží téměř 750 kilogramů a pochází z dolu Vršany Mostecké uhelné společnosti. Prvních několik kusů zkamenělin tvoří jen základ, sbírka by se měla v budoucnu rozšiřovat. "Zkamenělé stromy nám mohou mnoho vypovědět nejen o geologické struktuře, ale i tom, jaké rostliny tu v minulosti rostly a jaká byla minulost celé planety," uvedl Jakš. Podle něj se zkamenělé stromy vyskytují jen v některých lokalitách a jejich nálezy nejsou úplně běžné.

Podkrušnohorské technické muzeum, které vzniklo před pěti lety v průmyslové aglomeraci mezi Mostem a Litvínovem v areálu bývalého hlubinného dolu Julius III, připomíná především historii dobývání uhlí. V loňském roce byla v muzeu zpřístupněna ukázková štola. Celkově je v muzeu sedm objektů zapsaných mezi národní technické památky.

Bydlí na vrcholu silážní věže, pohled si nemohou vynachválit

Přímo na vrcholu staré silážní věže nedaleko centra města si vybudovala bydlení rodina z Olomouce. Na město se dívá ze všech světových stran z výšky zhruba tří desítek metrů, pod bytem se jí přitom nacházejí zachované skladovací prostory sýpek. Neobvyklý počin oceňují i odborníci. Stavba připomínající lidem orlí hnízdo totiž sbírá jedno ocenění za druhým.

Věž sila, které fungovalo do konce socialismu, si Radim Králík vyhlédl jako ideální místo pro vybudování atypického bytu již před několika lety. Když se dozvěděl, že je na prodej, koupil ho. Získal tím lukrativní místo téměř v centru Olomouce. "Chtěl jsem zůstat ve městě. Nevyhovuje mi velká zahrada u domu, nemám rád sekání trávy. Doma jsem rád v centru. Mám to kousek třeba do divadla, navíc děti chodí do školy a mají kroužky a nechtěli jsme jim dělat taxikáře," řekl ČTK majitel bytu. Rodina při cestě domů urazí z přízemí každý den výtahem téměř tři desítky metrů. Kdyby bydleli v paneláku, bylo by to zhruba deset pater. Vystoupat se dá, v případě dobré fyzičky, i po schodech silážní věže. "Ta poloha je fantastická. Ten výhled se nedá koupit," míní olomoucký podnikatel.

Plavci Povýšil a Hlaváčková získali na úvod paralympiády bronz

Česká výprava získala v úvodním soutěžním dnu paralympijských her v Pekingu první dvě medaile. Obě byly bronzové a postarali se o ně plavci: šestadvacetiletý Jan Povýšil skončil třetí ve finále kraulové stovky kategorie S4, dvaatřicetiletá Běla Hlaváčková pak doplavala na třetím místě rovněž na 100 metrů volný způsob v kategorii S5. Cyklista Jiří Bouška skončil těsně za medailovými pozicemi ve stíhacím závodě na tři kilometry. Na velodromu Lao-šan se představil také další český cyklista, teprve osmnáctiletý Tomáš Kvasnička, pro něhož byl stíhací závod na tři kilometry kategorie CP3 premiérovým startem na paralympijských hrách. Syn trojnásobného vicemistra světa v cyklokrosu Miloslava Kvasničky zajel na oválu svůj osobní rekord a o jediné místo mu unikl postup mezi čtveřici bojující o medaili. Jiří Ježek, největší medailová naděje českého cyklistického týmu na paralympiádě, se představí v pondělí ve stíhacím závodu kategorie LC2 na čtyři kilometry.

Záleská je juniorskou mistryní Evropy

V závěrečný den mistrovství Evropy dráhových cyklistů získala v Pruszkówě zlato Lucie Záleská, která vyhrála závod juniorek ve scratchi. Sedmnáctiletá cyklistka už předtím na ME vybojovala bronz ve stíhačce, nyní se postarala o největší úspěch české výpravy, která si z Polska odveze vedle jejího zlata ještě pět bronzových medailí.

Družstvo mužů získalo na ME v dlouhém triatlonu stříbro

České družstvo mužů získalo na mistrovství Evropy v dlouhém triatlonu stříbrné medaile za vítěznými domácími Francouzi. Nejlepšího individuálního výsledku dosáhla sedmá Eva Nováková, Jan Vodehnal skončil jedenáctý.

Fotbaloví mladíci prohráli s Turky

Česká fotbalová reprezentace do 21 let nevyužila první šanci k zajištění postupu do baráže o účast na mistrovství Evropy. V kvalifikačním duelu prohrála v Turecku 0:2, když se o obě branky ve druhém poločase postaral Aydin Kerabulut. Mladí Češi si tak první kvalifikační prohrou hodně zkomplikovali situaci. Ztratili první místo ve skupině, na které poskočili právě Turci. V úterý musejí v posledním utkání v Uherském Hradišti porazit Ukrajinu a budou muset doufat, že se do baráže dostanou jako jeden ze čtyř týmů s nejlepší bilancí z druhých míst.

Fotbalisté běhali ve Hvězdě, Ujfaluši jezdil na ortopedu

Další novinku nachystali českým fotbalovým reprezentantům kouč Petr Rada ve spolupráci s kondičním trenérem Alešem Kaplanem. Většina národního týmu v neděli dopoledne místo klasického pozápasového tréninku po sobotním modelovaném utkání s Českými Budějovicemi vyrazila do pražské obory Hvězda, kde absolvovala asi třičtvrtěhodinový výběh. Češi se chystají na středeční vstup do kvalifikace o postup na světový šampionát na půdě Severního Irska.

Zvláštní program měli oba marodi - zadáci Marek Jankulovski a Tomáš Ujfaluši. První jmenovaný, jehož na začátku týdne trápily problémy se stehenním svalem a raději vynechal sobotní utkání, trénoval pod vedením asistenta Pavla Hapala. Po krátkém rozehřátí piloval dlouhé pasy a následná střelba na brankáře ukázala, že už je stoprocentně fit. Domů do Ostravy se už v sobotu vrátil zraněný útočník Václav Svěrkoš, jeho kolega z ofenzivy Martin Fenin vypomáhal jednadvacítce v kvalifikačním utkání v Turecku a k seniorské reprezentaci by se měl připojit později.

Brückner je v Rakousku hrdinou, zůstává však při zemi

Přestože ho Rakušané po senzační sobotní výhře 3:1 nad francouzskými fotbalisty oslavují jako hrdinu, zachovává český trenér Karel Brückner svůj pověstný klid. Jedna výhra prý nic neznamená a je třeba dále pracovat na odstranění některých chyb. Brückner do rakouského týmu přinesl postupy, které se mu osvědčily již během působení u české reprezentace. Především hru na rychlé protiútoky a nacvičování standardních situací. Stejně jako u českého národního týmu vsadil Brückner i u Rakušanů na vysokého hrotového útočníka. A právě 196 centimetrů vysoký Marc Janko byl hlavním strůjcem cenného vítězství, když se podílel na všech třech brankách. "Já ale nejsem Jan Koller Rakouska. Já jsem Marc Janko," bránil se srovnání s nejlepším střelcem českého národního týmu.

Volejbalistky Nováková a Tobiášová skončily v Myslowicích čtvrté

Plážové volejbalistky Soňa Nováková a Tereza Tobiášová skončily na turnaji Světového okruhu v Myslowicích čtvrté. Ve svém závěrečném utkání v neděli podlehly vicemistryním Evropy Nile Hakedalové a Ingrid Törlenové z Norska 1:2 na sety. Za čtvrté místo získaly české hráčky prémii 10.500 dolarů. Dvaatřicetiletá Nováková a o dva roky starší Tobiášová na turnaji, na němž chyběly volejbalistky z nejužší světové špičky, nejprve úspěšně zvládly kvalifikaci a v hlavní soutěži pak bez porážky došly až do semifinále. V něm však v sobotu neuspěly proti německému páru Katrin Holtwicková, Ilka Semmlerová a v neděli za 58 minut prohrály ve třech setech i s Norkami. Pro Tobiášovou byla semifinálová účast nejlepším výsledkem v kariéře. Nováková už má ve Světovém okruhu vesměs s Evou Celbovou-Ryšavou na kontě tři třetí místa, s toutéž spoluhráčkou získala i bronz na MS 2001 a v devadesátých letech dvakrát triumfovala na mistrovství Evropy.

Počasí

V pondělí očekávají meteorologové oblačnou nebo polojasnou oblohu, přeháňky už jen ojediněle. Na severovýchodě zpočátku zataženo s deštěm. K večeru se má vyjasňovat. Maximální teploty 19 až 23 stupňů Celsia.

07-09-2008