Denní souhrn zpráv Zprávy

14-09-2008

Langer: Než jednat s Tlustým, tak to ať vláda radši padne

Vyjednávání s poslancem vládní ODS Vlastimilem Tlustým o jeho podpoře při hlasování o nedůvěře vládě nepřichází v úvahu. V České televizi to řekl místopředseda ODS a ministr vnitra Ivan Langer. Podle něj by od ODS bylo pokrytecké, kdyby současně odsoudila Tlustého jednání v kauze exposlance Jana Moravy a současně před ním klečela a žádala ho o podporu. "Já sám za sebe říkám: než prosit Vlastimila Tlustého (o podporu), to radši ať ta vláda padne," prohlásil ministr Langer. ODS již dříve vyzvala Moravu i Tlustého, aby složili mandát. Zatímco Morava tak učinil, Tlustý to odmítá.

Premiér Mirek Topolánek podle televize Prima připouští, že jeho vláda může padnout. Prima uvedla, že to řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny, který vyjde v pondělí. V případě pádu by pak kabinet vládl dál v demisi během českého předsednictví v EU a sněmovní volby by se konaly nejdřív na podzim příštího roku, řekl listu Topolánek. Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek by dal přednost jinému scénáři. Premiéra by vyměnil, protože "je zcela nekompetentní" vést zemi během předsedání EU. "A pak můžeme hned po pádu té Topolánkovy vlády hovořit třeba o spolupráci (během) evropského předsednictví. V jiných oblastech zřejmě ne," řekl Paroubek v Primě s tím, že o tomto jeho názoru sociální demokracie ještě nejednala.

ČSSD chce po říjnových krajských a senátních volbách ve sněmovně hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě. K tomu potřebuje podle zákona o jednacím řádu alespoň 101 hlasů. Ačkoli se o to pokusila v tomto volebním období již třikrát, zatím se jí to nepodařilo. Paroubek uvedl, že jeho strana teď nejedná s rebelujícími koaličními poslanci.

Tlustý chce podat trestní oznámení kvůli informaci o odposlechu

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý chce v příštím týdnu podat trestní oznámení kvůli informaci, že údajně nahrával své kolegy ve sněmovně nebo že se pokoušel nahrávat premiéra Mirka Topolánka. Řekl to Rádiu Impuls. Tato informace vyplynula z týden staré reportáže televize Nova. Ta souvisí s údajnou přípravou vydírání ze strany exposlance ODS Jana Moravy. Tlustý neupřesnil, zda oznámení podá na konkrétní osobu, nebo na neznámého pachatele, na tom nyní pracují právníci. "Já také budu mimochodem příští týden podávat trestní oznámení, případně žalobu, protože se nehodlám smířit s pomluvou, podle které jsem já aktivně kohokoli odposlouchával," prohlásil Tlustý. Opět se snažil vyvrátit tvrzení, že by se pokusil odposlouchávat premiéra Topolánka. "Nepokusil, to tvrdí pan redaktor (TV Nova Janek) Kroupa, ten mě o to žádal, já jsem to neudělal. A stejně tak tvrdí, že jsem nahrával ostatní kolegy ve sněmovně a to jsem také nikdy neudělal," řekl poslanec.

Televize Nova minulou neděli odvysílala reportáž, ze které vyplynulo, že se Tlustý chystal tajně nahrát Topolánka při tom, jak se ho pokouší uplatit nebo mu vyhrožuje. Schůzka, kterou Tlustý plánoval, se ale neuskutečnila. Autorem reportáže byl právě Kroupa. Ten v Mladé frontě Dnes mimo jiné napsal, že reportáž, i články MfD o ní, jsou pravdivé. Dnes již exposlanec ODS Morava podle reportáže shromažďoval kompromitující informace na některé své kolegy za účelem vydírání. Mimo jiné šířil intimní fotografie Tlustého, které Tlustý záměrně nechal vyrobit jako "návnadu". Morava se také nechal fotografovat s dcerou poslankyně zelených Olgy Zubové, a snímky chtěl použít k zastrašování političky. Tlustý rádiu řekl, že je obětí celé kauzy, a nikoli jejím iniciátorem.

Paroubek vedle premiérského postu myslí i na prezidentské křeslo

Předseda nejsilnější opoziční strany ČSSD Jiří Paroubek přemýšlí o kandidatuře na prezidenta. Do boje o prezidentské křeslo by šel Paroubek za předpokladu, že před tím bude úspěšným premiérem. Paroubek to řekl v Nedělní partii televize Prima. Na dotaz, zda by v budoucnu usiloval o funkci prezidenta, šestapadesátiletý Paroubek uvedl: "To je reálné tehdy, pokud budu úspěšným premiérem. Pokud budu úspěšným premiérem, tak bych o to někdy v budoucnu usiloval. Pokud ne, tak nemá smysl o tom uvažovat". Do letošní volby prezidenta vyslala sociální demokracie spolu se zelenými a některými lidovci ekonoma Jana Švejnara, který se postavil Václavu Klausovi, prosazovaným vládní ODS.

Topolánkovi hrozí anonym

Premiéru Mirku Topolánkovi hrozí anonym smrtí. Dopis s výhrůžným textem obdržel ve čtvrtek, potvrdil sám premiér Hospodářským novinám. Dopis Topolánek předal policii. Nejde o ojedinělý případ výhrůžných anonymů v tomto roce. Někteří zákonodárci dostali dopisy s kulkami nebo nábojnicemi v době volby prezidenta. Šlo hlavně o ty z nich, kteří volili Václava Klause. Policie případ koncem dubna odložila. Loni v březnu podle informací TV Nova obdržel i předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek několik výhrůžných e-mailů, ve kterých mu jejich pisatel vyhrožoval smrtí a vulgárně ho urážel. Policie pachatele dopadla, soud ho ale osvobodil s tím, že jeho jednání nebylo trestným činem.

Víza do USA by mohla skončit kolem 17. listopadu

Americká víza pro české občany by mohla skončit kolem symbolického data 17. listopadu. V České televizi to řekl ministr vnitra Ivan Langer. Místo nich již nastoupí nový, elektronický systém povolování cest do USA. "Pracuje se s termínem 17. listopadu jako termínem, kdy vízová povinnost v té podobě, jak ji známe, padá a přechází se do toho systému elektronického," řekl Langer. Bude to podle jeho slov okamžik, kdy "se zmáčkne tlačítko a víza padnou". Jeho oponent v diskusi, místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, podotkl, že na odstranění vízové povinnosti pracovaly i předchozí vlády, v nichž úřadovala ČSSD. Za daleko větší bariéry ale považuje překážky na pracovním trhu uvnitř EU. S tím souhlasí i Langer.

Systém elektronického povolování cest do USA, tzv. ESTA, spustily Spojené státy zkušebně k 1. srpnu. Označují za krok k rozšíření svého bezvízového programu; v EU ale naopak zaznívají obavy, že půjde jen o jinou formou vízové povinnosti. Američany zajímají kromě jiného osobní údaje, adresa v USA, podrobnosti o cestě a to, zda žadateli byl někdy vstup do USA odepřen, zda v zemi pobýval nelegálně či tam pracoval na černo.

Věznice Mírov se kvůli výročí poprvé otevře veřejnosti

Brány jedné z nejtěžších věznic v zemi v Mírově na Šumpersku se poprvé otevřou veřejnosti. Několik stovek lidí bude moci do prostor části káznice, která sídlí v bývalém hradu, nahlédnout při oslavách výročí 150 let od zprovoznění věznice. Vedení káznice odhaduje, že si během týdne tamní prostory po určených trasách prohlédne až 2000 lidí. V tak velkém rozsahu se za brány přísně střežené věznice budou moci lidé vydat vůbec poprvé. K vězňům se však nedostanou. Oslavy vypuknou v sobotu, do prostor hradu se budou moci lidé poté vydat i v následujících dnech až do čtvrtka. "Zpřístupněno bude první a druhé nádvoří. Na prvním nádvoří je kostel svaté Markéty, kde bude instalována výstava mapující historii a současnost věznice. Lidé budou moci nahlédnout do sklepení hradu, přes administrativní budovu na zdravotní středisko, kde bude vzorová cela. Návštěvníci musejí počítat s tím, že za branami nic nenatočí ani nenafotí.

Mírovská věznice patří mezi nejstarší káznice v zemi. Její počátky se datují k září roku 1858, kdy bránou prošel první vězeň jménem Přibyl. Proč si šel do cely sednout, se však již v historických záznamech nedochovalo. Samotný hrad, ve kterém věznice sídlí, byl založen v polovině 13. století. Od doby zahájení provozu se za zdmi káznice vystřídaly tisíce trestanců.

Budovu RRTV zdobí pamětní deska věnovaná Františku Krieglovi

Budovu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání v pražské Škrétově ulici ozdobila tento týden pamětní deska věnovaná československému politikovi a bývalému předsedovi Ústředního výboru Národní fronty v roce 1968 Františku Krieglovi. ČTK to řekl předseda rady Václav Žák. Nynější sídlo RRTV v minulosti sloužilo právě Národní frontě. "Kriegel stál v čele Národní fronty v době, kdy ústřední výbor sídlil v této budově, a kdy byl před 40 lety odvlečen do Moskvy," uvedl Žák k důvodům, proč se pamětní deska věnovaná Krieglovi objevila právě na budově v pražské Škrétově ulici. František Kriegel (1908 - 1979) byl do čela Národní fronty zvolen 8. dubna 1968. V době vpádu pěti vojsk Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou byl během 21. srpna společně s dalšími československými politiky Alexandrem Dubčekem, Oldřichem Černíkem, Josefem Smrkovským a Josefem Špačkem internován a posléze deportován do Moskvy. Internovaní politici se pak připojili k jednáním v Moskvě, která se odehrála pod diktátem Sovětů. Výsledný protokol, přijatý 26. srpna, byl v podstatě kapitulací. Podepsalo jej 19 vrcholných politiků Československa, jediný Kriegel ne. V parlamentu poté Kriegel hlasoval jako jeden ze čtyř poslanců i proti přijetí smlouvy o dočasném pobytu sovětských vojsk. Za normalizace byl proto zbaven funkcí a perzekvován. Mezi prvními podepsal Chartu 77. Zemřel po těžké nemoci v prosinci 1979.

Expremiér Zeman opustil nemocnici

Bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman v neděli po poledni opustil znojemskou nemocnici, kde se v sobotu podrobil chirurgickému zákroku. Zeman měl být původně hospitalizován ještě několik dní, na svém předčasném propuštění se domluvil s lékaři. Do nemocnice bývalého premiéra přivezl v sobotu jeho přítel a spolupracovník Miroslav Šlouf. Lékaři usoudili, že je nutná operace a provedli menší chirurgický zákrok. "Cítím se dobře," uvedl Zeman pro server tn.cz, když opouštěl nemocnici. Lékaři a personál nemocnice se prý o něj starali výborně. Ledvinová kolika ho podle jeho slov dost potrápila. "Nepřál bych ji ani svému nehoršímu nepříteli," dodal ještě. Zeman, kterému bude koncem září 64 let, měl potíže s ledvinami už v minulosti, opakovanými kolikami trpěl hlavně v době, kdy byl premiérem. V nemocnici kvůli tomu nakrátko skončil už v dubnu 2000, na podzim následujícího roku mu pak na urologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze odstranili ledvinový kámen. Lékaři se tehdy obávali nádoru, rakovinu ale nakonec vyloučili. Příčinu Zemanových potíží tehdy lékaři viděli v tom, že pil málo tekutin a navíc nepravidelně.

Průzkum: Zpomalení ekonomického růstu ovlivní polovinu firem v ČR

Téměř 46 procent českých firem očekává, že se na jejich podnikání výrazně projeví důsledky zpomalení ekonomického růstu v Evropě a ve světě. Dvě třetiny firem pak přiznávají, že situace na zahraničních trzích je nutí změnit podnikatelské záměry, což by se mohlo projevit ve snižování investic a propouštění zaměstnanců. Vyplývá to ze zářijové ankety, jejíž výsledky ČTK poskytl Svaz průmyslu a dopravy ČR. Pod tlakem situace na zahraničních trzích téměř 42 procent firem hovoří o omezení investic. Redukci výroby produktů či omezení poskytování služeb zvažuje zhruba 30 procent tuzemských firem. Takřka čtvrtina firem pak vidí jako východisko ze současné situace podniku snižování počtu pracovníků. Výsledky ankety jsou podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Míla i výzvou k tomu, aby byly dokončeny nastartované reformy v co nejkratším čase. "Řadu let poukazujeme na nezbytnost flexibilního trhu práce, který by firmám umožnil zaměstnávat více pracovníků v době výraznějšího ekonomického růstu a naopak poskytnul možnost efektivně řídit mzdové náklady v době, kdy nastupuje recese," uvedl Míl. Největší hrozbou pro tuzemské podnikatele jsou výkyvy koruny. Tento faktor má podle firem na jejich podnikání daleko větší dopady, než růst mezd či zvyšování cen energií. Téměř 82 procent firem se domnívá, že přijetí eura je východiskem pro řešení problematiky rozkývaného kurzu koruny, což podnikání přinese pozitivní efekt.

Euro: Kalousek by rád omezil státní podporu stavebního spoření

Ministr financí Miroslav Kalousek uvažuje o omezení státní podpory stavebního spoření. Na ministerstvu nyní leží pracovní studie, které analyzují dopad snížení státních příspěvků na rozpočet. Tedy kolik by se ušetřilo, kdyby se roční maximální podpora snížila o určitou částku, nebo dokonce úplně zrušila. Uvádí to týdeník Euro ve svém pondělním vydání.

Týden: Čunek chce rozbít romské klany a rozdávat byty

S rozdělením romských rodin do tří skupin podle sociální úrovně počítá mimo jiné koncepce místopředsedy vlády a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka (KDU-ČSL), kterou vypracovalo jeho ministerstvo. V první skupině budou rodiny téměř nezávislé na sociálních službách. Do druhé chce zařadit ty, které zneužívají sociální dávky. Do třetí by spadali Romové, na které je zapotřebí dohlížet vždy a všude. Ve svém aktuálním vydání to píše týdeník Týden. Romové z poslední uvedené skupiny by se měli přestěhovat na ubytovny s pevným režimem pod dohledem sociálních pracovníků. "Je třeba pro ně nastavit podmínky tak, aby je nutily k překonávání vlastní pohodlnosti," cituje Týden z materiálu. Čunek svou koncepci představil zástupcům rady vlády pro záležitosti romské komunity. Na sociální dávky budou mít nárok pouze ti, kteří budou pracovat pro obec. Neplatiči si budou moci dluhy na nájemném odpracovat. Pokud si členové rodiny najdou práci a budou posílat děti do školy, získají šanci na byt v lepší části města. MMR odhaduje, že města by tato politika stála kolem miliardy korun. Podle materiálu je důležité oslabit vazby v rodinných klanech. Proto by se měly do jednoho domu přestěhovat z ghett nejvýše dvě příbuzné rodiny.

Výpravčí podezřelý z nehody vlaků je postaven mimo službu

Výpravčího z Mohelnice na Šumpersku, který podle drážních inspektorů zřejmě zavinil sobotní srážku nákladních vlaků u Moravičan na Šumpersku, postavily České dráhy mimo službu. Případ šumperští policisté vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení, dosud však nikoho neobvinili. Při nehodě zemřel strojvedoucí jednoho z vlaků, škoda se vyšplhala na téměř pět milionů korun. Dráhy v noci odstranily z kolejí následky nehod a vlaky po páteřní trati spojující Prahu s Olomoucí již jezdí po obou kolejích. Podle mluvčího Správy železniční a dopravní cesty Pavla Hally se nehoda stala v době, kdy se v železniční stanici Moravičany aktivuje nové staniční zabezpečovacího zařízení v rámci výstavby II. železničního koridoru. "Mezi stanicemi se v I. traťové koleji jezdilo při vypnutém zabezpečovacím zařízení na telefonický způsob dorozumívání výpravčích," řekl ČTK Halla. Výpravčí u Mohelnice podle inspektorů Drážní inspekce pochybil tím, že poslal v sobotu nad ránem do Moravičan vlak s uhlím, aniž by to nahlásil. "Vlak zastavil na červenou. Vzápětí tam poslal druhý vlak, strojvedoucí nepředpokládal, že tam může ještě nějaký stát a narazil do něj. Kvůli nehodě byla v tomto úseku téměř 17 hodin zablokovaná trať. "Největší problémy působilo odklízení vysypaného uhlí, vyproštění zaklíněné lokomotivy a odstranění poškozených vagónů," popsal Halla ze SŽDC. Lokomotivu a vozy musel z místa vyprostit vyprošťovací tank. Zpoždění vlaků na trati mezi Prahou, Olomoucí a Ostravou dosahovalo v sobotu kvůli zablokované trati mezitím u některých spojů dvě až tři hodiny. Podle Šťáhlavského jezdí dnes vlaky již bez problémů a kvůli této nehodě již žádná zpoždění nevznikají.

V Brně v pondělí začíná jubilejní 50. strojírenský veletrh

Na výstavišti v Brně začíná v pondělí 50. mezinárodní strojírenský veletrh. Jedna z největších tuzemských veletržních akcí má podle odhadů pořadatelů za pět dní přilákat až 100.000 návštěvníků. V Brně se představí přes 2000 vystavovatelů z celého světa. Hlavními tématy jubilejní akce budou nedostatek kvalifikovaných pracovníků, silná koruna a české předsednictví Evropské unii.

Tuzemské strojírenství v posledních letech výrazně ožilo, mimo jiné díky příchodu zahraničních automobilek. Vidět je to i na strojírenském veletrhu. Pořadatelé letos museli asi desetinu objednávek odmítnout, protože nestačila výstavní plocha. Třeba veletrhu obráběcích a tvářecích strojů IMT, který je součástí strojírenských veletrhů, se letos zúčastní asi o sedminu více vystavovatelů než v předchozích dvou ročnících. Víc firem letos přijede například z Číny. Největší zastoupení ale bude mít hned po Česku Německo se 300 vystavovateli. Také proto se stalo partnerskou zemí veletrhu. MSV zdaleka nebude jen o strojích. Doprovodný program se zaměří na problémy tuzemských, ale i zahraničních firem a podnikatelů.

Černínský palác byl v zájmu veřejnosti

Do Černínského paláce, který v neděli zpřístupnilo ministerstvo zahraničí, zavítalo kolem 5000 návštěvníků. Ministerstvo zahraničí si zájem lidí o své sídlo na pražských Hradčanech pochvalovalo. Odpoledne byl takový nápor příchozích, že se dokonce vytvořila zácpa na přilehlém parkovišti, řekla ČTK mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová. Dveře do zákulisí diplomacie se otevřely mimo jiné u příležitosti 122. výročí narození někdejšího československého ministra zahraničí a velmi oblíbeného politika Jana Masaryka. Ten byl v březnu 1948, krátce po komunistickém převratu, v paláci nalezen mrtev a dodnes se spekuluje o příčinách. Návštěvníci si v impozantním barokním paláci mohli prohlédnout nejzajímavější a nejcennější prostory včetně Masarykova bytu a také zahradu, která je součástí úřadu.

V Praze se o víkendu odehrála rekonstrukce bitvy na Bílé hoře

Na bělohorské pláni u zdi obory Hvězda vyrostl o víkendu vojenský tábor. V místech, kde se na začátku třicetileté války odehrál známý souboj habsburských a stavovských vojsk, se v neděli utkala asi tisícovka pikenýrů, mušketýrů a dělostřelectva. Ani tentokrát nedopadla bitva pro zástupce českých stavů dobře, přesile císařského vojska se neubránili. Rekonstrukci bitvy mohli zájemci zhlédnout i s sobotu, podle odhadu pořadatelů se i přes chladné počasí přišly každý den podívat asi tři tisícovky lidí.

Před 388 lety se ale v bitvě utkalo několikanásobně více vojáků než tentokrát. "Tehdy proti sobě stálo asi 40.000 mužů," řekl ČTK jeden z pořadatelů Martin Cholinský, který v neděli oblékl uniformu velícího generála na straně císařského vojska. Účastníci rekonstrukce se do Prahy sjeli ze všech koutů České republiky, ale také z Anglie, Německa, Slovenska a Polska. Přímo na pláni rozbili své stany, před kterými si v kotlících vařili. Návštěvníci tak mohli vidět, v jakých podmínkách tehdy vojsko žilo. Kromě samotné bitvy se o zábavu návštěvníků starali hudebníci a tanečnice v dobových kostýmech, nechyběly ukázky dělostřelecké techniky a výcviku vojska.

Rekonstrukce bitvy se v těchto místech konala už počtvrté. "Bitva na Bílé hoře byla pro náš národ stěžejní bitva, je hodně traumatizovaná a zahalená tajemstvím. Proto jsme ji chtěli veřejnosti přiblížit," dodal Cholinský. V bitvě na Bílé hoře 8. listopadu 1620 potlačila vojska habsburského císaře Ferdinanda II. povstání českých nekatolických stavů. Po skončení války se Země Koruny české staly na téměř 300 let součástí habsburské monarchie.

Čerti přilákali na pohádkový festival do Jičína 70.000 lidí

Kolem 70.000 dětí a dospělých přijelo podle pořadatelů na letošní 18. ročník kulturního festivalu Jičín-město pohádky, jehož podtitul zněl Když se čerti rojili. V neděli odpoledne šestidenní festival skončil tím, že děti předaly symbolické klíče od města zpět zástupcům radnice. Festival nabídl po celém Jičíně desítky různých akcí pro děti i dospělé. "Čerti jsou v Česku fenoménem a toto téma mělo velký úspěch. Přestrojené za čerty přicházely celé rodiny," řekla ČTK ředitelka festivalu Věra Rychterová. S velkým úspěchem se podle ní opět setkalo na 40 tvůrčích dílen, v nichž si děti mohly vyzkoušet své řemeslné dovednosti.

O modrého Mauritia v Praze byl velký zájem

Až 45.000 lidí navštívilo Světovou výstavu poštovních známek Praga 2008 spojenou s veletrhem Sběratel, která v neděli skončila v Praze. Největším lákadlem třídenní výstavy byla patrně nejslavnější známka světa, modrý Mauritius z britské královské sbírky. Podívat se na ni přišli kromě Pražanů i lidé z celého Česka a okolních zemí; zhlédnout Mauritia však mohlo jen asi 5000 návštěvníků. Počet zájemců o výstavu její organizátory překvapil. "Návštěvnost byla katastroficky vysoká," řekl ČTK ředitel pořadatelské firmy František Kočí. Většina zájemců však modrého Mauritia kvůli přísným bezpečnostním opatřením neviděla. Zvláštní místnost s nejcennějšími exponáty totiž mohly navštívit jen asi dvě stovky lidí za hodinu; nesměli se však nechat odradit dlouhou frontou vlnící se halami paláce. Podle pořadatelů k velké popularitě modrého Mauritia mezi Čechy přispěl i legendární komiks Jaroslava Foglara o chlapeckém klubu Rychlých šípů. "Každý, kdo je četl, ví, že našli na půdě mumifikovaného Maxmiliána Drápa, který tam spáchal sebevraždu, protože si spálil modrého Mauritia," řekl ČTK mluvčí organizátorů Jindřich Jirásek. Obraz nešťastného filatelisty podle Jiráska nedá spát čtenářům ani po půlstoletí od vydání Foglarova opusu. "Modrý Mauritius už je zakódován v jejich hlavě," dodal.

Autobus z Příbrami stavěla policie, žena se bála spolucestujícího

Linkový autobus společnosti Cup Tour z Příbrami do Prahy v neděli dopoledne u Jíloviště zastavila policie poté, co jí jedna z cestujících volala, že má strach z údajně podezřele vypadajícího arabského pasažéra. Cestující však měl všechny doklady v pořádku a mohl dál pokračovat v jízdě. ČTK to řekla mluvčí příbramské policie Monika Schindlová. "Paní měla strach z cestujícího arabské národnosti, protože se celou cestu modlil a jevil se jí podezřele," řekla mluvčí. Žena proto na jedné ze zastávek vystoupila a zavolala policii.

Svoboda doběhl ve Stuttgartu druhý těsně za českým rekordem

Druhým místem ve Světovém atletickém finále korunoval svou životní sezonu český překážkář Petr Svoboda. Do Stuttgartu se dostal až dodatečně po odstoupení zraněných soupeřů a v závodu na 110 metrů překážek v neděli zaostal pouze za Američanem Davidem Oliverem. Svoboda se blýskl druhým nejlepším výkonem kariéry 13,33 sekundy, stejně rychle běžel už v červenci v Monaku. Navzdory protivětru o síle 1,3 m/s se přiblížil na čtyři setiny svému českému rekordu z letošního mistrovství republiky. Oliver byl o jedenáct setin rychlejší. "Je to bomba, neuvěřitelné. Přitom jsem se v sobotu cítil pořádně nemocný, nemohl jsem skoro udělat dva kroky. Naládoval jsem se vitamíny a nakonec jsem se zmátořil. Takový výkon na konci sezony a ještě v takové zimě, to je neskutečné," řekl nadšeně Svoboda novinářům.

Druhé místo z loňska nedokázala zopakovat diskařka Věra Cechlová, která skončila čtvrtá. Vítězka soutěže z roku 2004 hodila 58,72 metru a výrazně zaostala za stupni vítězů. K třetí příčce, kterou obsadila olympijská vítězka Stephanie Brownová-Traftonová z USA, chybělo české reprezentantce tři a půl metru.

Lukostřelec Drahonínský získal šesté české zlato na paralympiádě

Šestou zlatou medaili pro českou výpravu na paralympijských hrách získal lukostřelec David Drahonínský, který zvítězil v soutěži vozíčkářů s kladkovým lukem. Ve finále zvítězil šestadvacetiletý reprezentant po suverénním výkonu nad Britem Johnem Cavanaghem 108:103. "Teď jsem nejlepší lukostřelec ve třídě W1 na světě. Jsem hrozně rád, že se mi to povedlo, protože už před paralympiádou jsem říkal, že budu mít zlato. Jsem rád i kvůli lidem, kteří mi fandí a pomáhají," řekl spolupracovníkovi ČTK Drahonínský, který dosáhl největšího úspěchu v kariéře. Na světových šampionátech v letech 2005 a 2007 byl vždy čtvrtý.

Dosavadní výsledky 1. ligy kopané

Teplice-Ostrava 1:0, Žižkov – Bohemians 4:2, Kladno – Olomouc 2:0, České Budějovice – Mladá Boleslav 1:1, Příbram – Plzeň 2:2.

Vršecký nasadil v čele Evropského poháru tahačů k trháku

Jezdec stáje Buggyra David Vršecký v neděli suverénně vyhrál závod v Zolderu a po pátém letošním vítězství si upevnil vedení v Evropském poháru tahačů. V kvalifikaci navíc český závodník dojel druhý a dva podniky před koncem šampionátu nasadil k trháku. Jeho náskok před stájovým kolegou Markusem Bösigerem narostl na 32 bodů, třetí Antonio Albacete ztrácí na českého jezdce 37 bodů. Tým Buggyra zároveň s předstihem obhájil prvenství v Poháru konstruktérů.

Češi mají tři evropské tituly ve sportovním aerobiku

Jedenáct medailí včetně tří titulů získali čeští reprezentanti na mistrovství Evropy ve sportovním aerobiku a soutěži fitness týmů v Helsinkách. Evropskými šampiony se stali Veronika Šindelářová a Pavel Sirotek mezi páry, Jan Novosad, Hana Babková a Miroslava Zimová v týmové soutěži a družstvo Aerobic Dancers Kladno kralovalo fitness týmům v kategorii. Češi zcela ovládli soutěži týmů. Za triem Novosad, Babková, Zimová skončily na druhém místě Magda Husáková, Jindřiška Prošková a Andrea Kinzlová, třetí byly Gabriela Ziková, Ivana Piskáčková a Veronika Stupková. O další dvě stříbrné medaile se zasloužily ve fitness týmech v kategorii aerobik členky Aerobic teamu Veroniky Vrzbové, v kategorii step byly obsadily druhé místo české šampionky z Aerobic Dancers Kladno.

Čeští florbalisté skončili po porážce s Finy v Tallinnu druzí

Čeští florbalisté prohráli v závěrečném vystoupení na turnaji v Tallinnu s Finskem 4:6 a obsadili druhé místo. Tým kouče Zdeňka Skružného v úvodní části dvakrát vedl, pak v druhé třetině dotáhl dvoubrankovou ztrátu, ale v 46. minutě vstřelil vítěznou branku Mikael Järvi, který tak dovršil hattrick. Vítězství Suomi v utkání i na turnaji ještě potvrdil Rickie Hyvärinen.

Koller znovu skóroval a zařídil Samaře výhru nad Chimki

Český fotbalista Jan Koller začíná v ruské lize plnit pověst obávaného kanonýra a po delším čekání na první branku se nyní zapsal mezi střelce ve druhém utkání po sobě. Samaře v neděli pomohl k vítězství 3:0 nad Chimki Moskva jedním gólem, na dalších dvou brankách se podílel. I díky němu je Samara v neúplné tabulce na třetím místě. S Kollerem odehrál celé utkání v dresu Samary i český záložník Jiří Jarošík.

Počasí:

V pondělí má být většinou zataženo s občasným nebo i trvalejším deštěm, v horských polohách má padat déšť se sněhem. K večeru budou na severu Čech srážky ustávat. Teploty vystoupí na 7 až 11 stupňů Celsia, na horách bude kolem 4 stupňů.

14-09-2008