Denní souhrn zpráv Zprávy

15-09-2008

Poslanec Raninec opouští poslanecký klub ODS

Poslanec ODS Juraj Raninec v pondělí vystoupil z poslaneckého klubu své strany. Nesouhlasí totiž s tím, jak se vedení klubu spolu s většinou jeho členů postavilo ke kauze jeho stranického kolegy Jana Moravy. Raninec to řekl ČTK s tím, že ve sněmovně zůstává. Juraj Raninec tvrdí, že má písemný důkaz o tom, že bývalý poslanec jeho strany Jan Morava mohl shromažďovat kompromitující materiály na politiky. Raninec to řekl v diskusním pořadu rádia Impuls. Dodal, že je připraven vypovídat před případnou sněmovní vyšetřovací komisí a před policií a důkaz jim předložit. Jan Morava před týdnem složil poslanecký mandát po zveřejnění reportáže, podle níž se snažil sbírat kompromitující materiály na své spolustraníky a další politiky. Raninec patří ke stranickým rebelům. Ve sněmovně nehlasoval vždy stejně jako koalice. Už před týdnem oznámil, že zvažuje kvůli Moravovu případu odchod z klubu, pokud v jeho čele zůstane Petr Tluchoř. Podle Ranince mohl totiž o Moravově snaze vědět. K Ranincovi se tehdy přidal i další rebelující poslanec ODS Jan Schwippel. ČTK řekl, že on své rozhodnutí o případném odchodu z klubu oznámí nejpozději 23. září. "Jsem přesvědčený o tom, že tato kauza (poslance Moravy) svojí závažností útočí přímo na základy demokratického právního státu, a pokud nebude důsledně objasněna, nelze očekávat, že se v budoucnosti nebude něco podobného opakovat," uvedl Raninec v dopise šéfovi klubu Petru Tluchořovi. Raninec napsal, že ve sněmovně bude dál "prosazovat volební program ODS". Ze strany neodchází.

Václav Klaus: Na reformy je potřeba silná vláda s velkou převahou

Česko podle prezidenta Václava Klause potřebuje na uskutečnění ekonomických reforem silnou vládu s evidentní převahou ve sněmovně. Právě nynější rovnoměrné rozložení sil je podle něj hlavní brzdou změn. Klaus to řekl na mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. "My potřebujeme konečně vládu, která má evidentní převahu, která bude mít šanci za čtyři roky stihnout něco udělat," uvedl. "Aby každé hlasování ve sněmovně bylo drama a záviselo na tom, jestli se jeden poslanec opozdí nebo neopozdí, to musí být strašně deprimující a já myslím, že i demotivující," komentoval prezident současný stav. Současná koalice ODS, KDU-ČSL a zelených má nyní 99 poslanců. S vládou navíc často hlasují i někteří další poslanci, kteří v minulosti opustili ČSSD.

EU rychle vyšle pozorovatele do Gruzie, pošle půl miliardy eur

Evropská komise poskytne Gruzii do roku 2010 pomoc ve výši až 500 milionů eur (12 miliard korun), řekla v pondělí eurokomisařka pro vnější vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová. O rusko-gruzínské krizi a jejích dopadech jednali v Bruselu i šéfové diplomacií zemí EU, kteří dali zelenou rychlému vyslání unijní pozorovatelské mise o síle 200 osob do Gruzie. Podle českého vicepremiéra Alexandra Vondry by Praha do mise chtěla vyslat desítku pozorovatelů. Co se pomoci Gruzii poškozené ozbrojeným konfliktem s Ruskem týká, tak Praha už rozhodla o poskytnutí přibližně šesti milionů eur (téměř 145 milionů korun). Už dříve uvolnila několik milionů korun na bezprostřední humanitární pomoc této kavkazské zemi. Pozorovatelská mise by měla být na místě do prvního října s tím, že by tam měla působit jeden rok. Bude dohlížet na to, zda jsou naplňovány podmínky rusko-gruzínského příměří, tedy například stahování ruských sil, či zda nejsou v zemi porušována lidská práva. "Podle našeho názoru by měli být na celém území Gruzie, ovšem budou moci být jen tam, kam budou vpuštěni - je těžko, aby se do jistých území prostříleli," řekl po skončení zasedání šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg o nasazení unijních pozorovatelů.

Víza do USA by mohla skončit kolem 17. listopadu

Americká víza pro české občany by mohla skončit kolem symbolického data 17. listopadu. V České televizi to řekl ministr vnitra Ivan Langer. Místo nich již nastoupí nový, elektronický systém povolování cest do USA. Jeho oponent v diskusi, místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, k tomu podotkl, že na odstranění vízové povinnosti pracovaly i předchozí vlády. Za daleko větší bariéry ale považuje překážky na pracovním trhu uvnitř EU. S tím souhlasí i Langer. Systém elektronického povolování cest do USA, tzv. ESTA, spustily Spojené státy zkušebně k 1. srpnu. Označují ho za krok k rozšíření svého bezvízového programu; v EU ale naopak zaznívají obavy, že půjde jen o jinou formou vízové povinnosti. Američany zajímají kromě jiného osobní údaje, adresa v USA, podrobnosti o cestě a to, zda žadateli byl někdy vstup do USA odepřen, zda v zemi pobýval nelegálně či tam pracoval na černo.

Státní dluh se za pololetí vyšplhal na 933 miliardy

Státní dluh České republiky vzrostl ke konci června na 933,3 miliardy korun z 860,1 miliardy korun na konci března. Ministerstvo financí tak potvrdilo své údaje o státním dluhu z počátku července. Na každého Čecha připadá dluh téměř 90.000 korun. Za celý loňský rok stoupl státní dluh přibližně o 90 miliard korun. V loňském roce se podle informací Českého statistického úřadu veřejný dluh zvýšil přibližně o 50 miliard na více než bilion korun. V poměru k HDP ovšem klesl na 28,7 procenta, přičemž podle pravidel pro přijetí eura nesmí překročit 60 procent.

Zpomalení ekonomického růstu ovlivní polovinu firem v ČR

Téměř 46 procent českých firem očekává, že se na jejich podnikání výrazně projeví důsledky zpomalení ekonomického růstu v Evropě a ve světě. Dvě třetiny firem pak přiznávají, že situace na zahraničních trzích je nutí změnit podnikatelské záměry, což by se mohlo projevit ve snižování investic a propouštění zaměstnanců. Vyplývá to ze zářijové ankety, jejíž výsledky ČTK poskytl Svaz průmyslu a dopravy ČR. Pod tlakem situace na zahraničních trzích téměř 42 procent firem hovoří o omezení investic. Redukci výroby produktů či omezení poskytování služeb zvažuje zhruba 30 procent tuzemských firem. Takřka čtvrtina firem pak vidí jako východisko ze současné situace podniku snižování počtu pracovníků. Výsledky ankety jsou podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Míla i výzvou k tomu, aby byly dokončeny nastartované reformy v co nejkratším čase. "Řadu let poukazujeme na nezbytnost flexibilního trhu práce, který by firmám umožnil zaměstnávat více pracovníků v době výraznějšího ekonomického růstu a naopak poskytnul možnost efektivně řídit mzdové náklady v době, kdy nastupuje recese," uvedl Míl. Největší hrozbou pro tuzemské podnikatele jsou výkyvy koruny. Tento faktor má podle firem na jejich podnikání daleko větší dopady, než růst mezd či zvyšování cen energií. Téměř 82 procent firem se domnívá, že přijetí eura je východiskem pro řešení problematiky rozkývaného kurzu koruny.

ČR v EU patří k zemím, kde domácnosti nejvíc utrácejí za energie

Česko patří v Evropské unii k zemím, kde domácnosti nejvíc utrácejí za energie. Podobně jako například na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku se v ČR podíl těchto výdajů na celkové spotřebě domácností pohybuje mezi 11 až 16 procenty. V celé unii přitom činí 6,2 procenta. Vyplývá to ze zatím utajené analýzy k situaci na trhu s ropou, kterou vypracovala Evropská komise. ČTK ji má k dispozici. Zpráva zároveň uvádí, že čím je domácnost chudší, tím větší část z jejího rozpočtu energie ukrajují. Nejvíce se tento problém týká opět zejména nových členských států unie. Jmenovitě jde o Maďarsko, Estonsko, Slovinsko a Českou republiku. Útraty nejchudších domácností za energie v těchto zemích v poslední době vzrostly v rozmezí 2,4 až 4,9 procenta. Nárůst cen ropy a s ním související zvýšení cen dalších energií byl v posledních letech jedním z hlavních důvodů nárůstu inflace v celé EU. Nárůst cen za energie byl přitom mnohem vyšší než celkový nárůst harmonizovaného indexu spotřebitelských cen. Ceny energií mezi prosincem 2006 a červencem 2008 vzrostly o 22,3 procenta, zatímco celkový index o 5,3 procenta.

V Brně začal jubilejní 50. strojírenský veletrh

Na výstavišti v Brně začal v pondělí 50. mezinárodní strojírenský veletrh. Jedna z největších tuzemských veletržních akcí má podle odhadů pořadatelů za pět dní přilákat až 100.000 návštěvníků. V Brně se představí přes 2000 vystavovatelů z celého světa. Hlavními tématy jubilejní akce budou nedostatek kvalifikovaných pracovníků, silná koruna a české předsednictví Evropské unii. Tuzemské strojírenství v posledních letech výrazně ožilo, mimo jiné díky příchodu zahraničních automobilek. Vidět je to i na strojírenském veletrhu. Pořadatelé letos museli asi desetinu objednávek odmítnout, protože nestačila výstavní plocha. Třeba veletrhu obráběcích a tvářecích strojů IMT, který je součástí strojírenských veletrhů, se letos zúčastní asi o sedminu více vystavovatelů než v předchozích dvou ročnících. Víc firem letos přijede například z Číny. Největší zastoupení ale bude mít hned po Česku Německo se 300 vystavovateli. Také proto se stalo partnerskou zemí veletrhu. MSV zdaleka nebude jen o strojích. Doprovodný program se zaměří na problémy tuzemských, ale i zahraničních firem a podnikatelů.

Jaroslav Míl: Vláda zveřejní termín přijetí eura do konce letošního roku

Podle předsedy Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla zveřejní vláda termín přechodu Česka na společnou evropskou měnu ještě do konce letošního roku. Pokud se podaří dotáhnout základní reformy do konce tohoto roku, je zvládnutelný termín od 1. ledna 2012, realistický termín je o rok později, řekl na pondělním zahájení brněnských strojírenských veletrhů ČTK Míl. Premiér Mirek Topolánek na pondělním sněmu Svazu průmyslu a dopravy termín o konkrétním termínu přijetí eura nechtěl hovořit. "Klíčem k tomu, aby byl termín znám do konce roku, je přijetí rozpočtu na příští rok. Vstup do eurozóny je nevratný proces, na který se musí hospodářství země připravit, aby poté neměla česká ekonomika velké problémy," řekl Míl. Podle něj bude v době přechodu na evropskou měnu v případě roku 2013 kurz koruny vůči euru v rozmezí 20 až 22 korun. Pro co nejrychlejší stanovení termínu přijetí eura je také předseda Evropské komise José Barroso. Ke stanovení data přijetí eura koncem července vyzvaly vládu také Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy. Česká ekonomika je podle nich silně orientovaná na export a vývozci doplácejí na rostoucí kurz koruny. Vláda termín eura odmítá zatím určit s tím, že je nejdříve nutné provést nutné ekonomické reformy a stabilizovat veřejné finance.

V Praze probíhá světová konference o pervitinu

V nové radnici na Mariánském náměstí v pondělí začíná dvoudenní mezinárodní konference o metamfetaminech. Podle organizátorů se jedná vůbec o první obdobnou akci na světě. Vystoupí na ní 80 účastníků ze 16 zemí. Český jazyk zná pro metamfetamin název pervitin a ČR je evropskou velmocí v užívání a výrobě této látky. Podle OSN se více než polovina domácích laboratoří na výrobu pervitinu v Evropě nachází právě v ČR. Česká republika má ve srovnání s ostatními evropskými státy také nejvyšší počet závislých na metamfetaminu v poměru k počtu obyvatel. Podle OSN látku užívá asi 0,7 procent populace mezi 15. a 64. rokem. Podle české vládní agentury je v Česku celkem 30.200 problémových uživatelů drog, pervitin užívají dvě třetiny z nich, 10.500 pak připadá na opiáty, například heroin.

Langer: Pervitin je stále častější rekreační drogou mladých Čechů

Pervitin se stává stále častěji takzvanou rekreační drogou mladých Čechů. Při zahájení světové konference o metamfetaminu neboli pervitinu to řekl ministr vnitra Ivan Langer. Zatímco počet lidí, kteří jsou dlouhodobě závislí na injekčním užívání pervitinu léta stagnuje, přibývá méně zkušených experimentátorů. S tímto fenoménem souvisí také rozšiřování velkovýroben pervitinu na úkor malých domácích laboratoří. Vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy Viktor Mravčík řekl, že trend zvýšeného rekreačního užívání se dá vysledovat zhruba od roku 2000. Z výzkumu střediska mezi fanoušky taneční hudby tehdy vyplynulo, že zkušenost s pervitinem měla třetina lidí. V roce 2003 tak odpovědělo 44,6 procenta dotázaných a loni 47,6 procenta. Pervitin je v ČR snadno dostupný. Jeho výroba není složitá, suroviny se dají najít v lécích proti nachlazení, jako je paralen, nurofen nebo modafen. Podle české vládní agentury je v Česku celkem 30.200 problémových uživatelů drog, pervitin užívají dvě třetiny z nich, 10.500 pak připadá na opiáty, například heroin.

Titul Vesnice roku letos získala obec Lidečko ze Vsetínska

Letošní Vesnicí roku se stala obec Lidečko ze Vsetínska. Za pořadatele soutěže to při pondělním slavnostním vyhlášení výsledků oznámil ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Do 14. ročníku celostátní soutěže se přihlásilo celkem 309 obcí z celé České republiky. Druhé místo patří obci Pikárec z okresu Žďár nad Sázavou, za ní se na třetí příčce umístila obec Malenice ze Strakonicka. "Je to skvělý, neuvěřitelný pocit a obrovský úspěch. Všichni v Lidečku mají velkou radost," řekl ČTK starosta vítězné vesnice Vojtěch Ryza. Jiří Čunek přiznal, že Lidečko se nachází zhruba 20 kilometrů od místa, kde žije. Čunkův bratr tam navíc dříve dělal faráře. Přesto prý ministr neměl na výběr vítězné vesnice vliv, ani nebyl členem celorepublikové komise, která rozhodovala o výsledcích. Předseda komise Pavel Dvořáček řekl, že Lidečko vyhrálo díky špičkové úrovni své folklorní činnosti, jasné vizi rozvoje obce, zmodernizované a dobře fungující škole či díky začlenění čističky do krajiny. Podotkl ale, že letošní ročník soutěže byl mimořádně vyrovnaný a mezi 13 finalisty bylo velmi těžké vybírat. Komise se rozhodla až den před vyhlášením výsledků. Lidečko dostane od ministerstva pro místní rozvoj (MMR) milionovou dotaci z programu obnovy venkova. V pořadí druhý Pikárec smí čerpat 900.000 korun, odměna za třetí místo pro Malenice je o 100.000 korun menší. Každý ze 13 vítězů krajských kol navíc získal další jeden milion korun.

Soud zamítl žalobu SPB Consortium o 40 mld. Kč kvůli IPB

Městský soud v Praze zamítl žalobu o náhradu škody ve výši 40 miliard korun švýcarské společnosti SPB Consortium, která žalovala nuceného správce zkrachovalé IPB Petra Staňka. SPB vinila Staňka, že je zodpovědný za uvalení nucené správy na IPB a odprodej banky ČSOB. Vyplývá to z pondělního rozhodnutí soudu. SPB vede ještě jeden spor v souvislosti s IPB; u Městského soudu v Brně se domáhá 80 miliard korun. Žaloba vinila Staňka, že jako nuceného správce, že neplnil řádně své povinnosti a uzavřel nevýhodnou smlouvu o prodeji IPB. Tu získala v roce 2000 ČSOB za jednu korunu. Soud se přiklonil na stranu obhajoby s tím, že nucený správce je ze zákona o bankách zaměstnancem České národní banky. "Nucený správce je delegován státní správou...Je zaměstnancem ČNB a nelze tedy žalobu uplatnit," uvedla soudkyně. Soud se navíc řídil rozhodnutími Ústavnímu soudu, který v uplynulých letech takto rozhodl v několika případech, dodala. Rozsudek není pravomocný a obě strany se mohou odvolat k Vrchnímu soudu. Advokát společnosti SPB Consortium Rudolf Šubrt ČTK řekl, že společnost počká na podrobné znění rozsudku a poté se rozhodne. Právní zástupce Petra Staňka Marek Pilař se odvolávat nebude.

Dietrichsteinová žádá o vydání nemovitostí na Mikulovsku

Mercedes Dietrichsteinová v srpnu o další nemovitosti rozšířila žaloby, jimiž se po státu domáhá vydání rozsáhlého rodového majetku na Mikulovsku. Na seznamu přibyly zejména četné pozemky, už dříve na něm byl zámek v Mikulově včetně tamní věže Kozí hrádek ze 16. století. Dietrichsteinová uvádí, že se podařilo objevit v archivech nové listiny, které prý potvrzují, že rodový majetek byl mnohem větší, než původně uvedla. Proto žaloby rozšířila, a to hlavně o další pozemky na Mikulovsku. Soud o žalobách rozhodne pravděpodobně počátkem příštího roku. Restituční kauza Dietrichsteinů se od mnoha dalších obdobných sporů liší tím, že požadavek na vrácení rodového majetku přišel až v roce 2005, tedy dávno po pádu komunismu v Československu. Posledním právoplatným majitelem mikulovského panství byl Alexandr Dietrichstein (1899 až 1964). O jeho občanství, které je pro posouzení věci klíčové, se vedou spory. Zástupci rodiny tvrdí, že se k říšskému občanství sám nikdy nepřihlásil.

Škoda vyrobila ve Vrchlabí miliontý vůz od spojení s VW

Miliontý vůz vyrobila v pondělí automobilka Škoda Auto ve svém závodu ve Vrchlabí od roku 1991, kdy ji převzal koncern Volkswagen. Ve Vrchlabí se vyrábí auta již sto let, téměř tři čtvrtiny místní produkce se však datují právě do posledních 17 let. Od roku 1908 do roku 1991 se ve Vrchlabí vyrobilo zhruba 350.000 vozů. ČTK o tom informoval mluvčí automobilky Jaroslav Černý. "Ve Vrchlabí se vyrábí vozy již sto let, a to pro nás znamená obrovské zkušenosti a tradici, na které hodláme nadále stavět," řekl Horst Mühl, člen představenstva Škoda Auto odpovědný za oblast výroby. Škodovka vyráběla od roku 1991 ve Vrchlabí modely Favorit, Forman, Felicia, Felicia Combi, Van Plus, Pick-up Fun, Fabia Sedan, Octavia a Octavia Combi první generace. V současné době produkuje vrchlabský závod modely Octavia Tour, Octavia Tour Combi, Octavia a Octavia Combi.

Začínají Svatováclavské slavnosti

Koncertem v kostele sv. Šimona a Judy začíná v pondělí v Praze festival duchovního umění Svatováclavské slavnosti. Soubor Roxy Ensemble a Pražský filharmonický sbor přednesou skladby Antonia Vivaldiho. Přehlídka zarámovaná svátky sv. Ludmily a sv. Václava se v metropoli koná posedmnácté a potrvá do 28. září. Pořadatelé na koncertech připomenou 100 let od narození skladatelů Miloslava Kabeláče a Oliviera Messiaena, 330. výročí narození Antonia Vivaldiho a nedožité 80. narozeniny propagátora duchovní hudby a dirigenta Josefa Hercla.

Národní galerie vystaví další zápůjčku Modiglianiho

Národní galerie v Praze (NG) má dočasně zapůjčený další obraz slavného italského malíře Amedea Modiglianiho. Ženský akt na bílém polštáři z roku 1917 zapůjčila do Prahy Městská galerie ve Stuttgartu, kam naopak NG půjčila obraz Henriho Matisse Joaquina. ČTK to sdělila mluvčí NG Petra Jungwirthová. Ve Veletržním paláci si mohou Modiglianiho akt lidé prohlédnout od úterý až do 11. ledna 2009. Již na počátku měsíce dostala NG také jako reciproční zápůjčku jiný Modiglianův obraz, dílo s názvem Mladá dívka v košilce (1918). Významná zápůjčka z vídeňské galerie Albertina se těší velkému zájmu veřejnosti, uvedla mluvčí. Stálou expozici zahraničního umění 20. a 21. století ve Veletržním paláci od 16. září dočasně obohatí další významná zápůjčka, neméně slavný Modiglianův Ženský akt na bílém polštáři. Oba obrazy jsou charakteristickou ukázkou umělcovy pozdní tvorby. Modigliani se pokoušel nastolit malířský kánon - třeba v tom, jak jeho naivně působící modely připomínají Botticeliho madony nebo slavnou Raffaelovu Fornarinu, která byla předělem ve způsobu zobrazování ženského modelu v západním umění.

V Clam-Gallasově paláci vystavují norimberští a pražští umělci

Konfrontaci pražské a norimberské výtvarné scény nabízí výstava s názvem Napříč generacemi - Im Querschnitt. Otevře se v úterý 16. září v pražském Clam-Gallasově paláci a potrvá do 28. října. Představuje tvorbu čtyř norimberských umělců, kteří jsou srovnáváni se čtyřmi umělecky spřízněnými pražskými výtvarníky několika generací. Vystavující umělce rozdělili kurátoři do dvojic podle třech tvůrčích médií: obrazu, soch a fotografie. "Tím, že jsme umělce zařadili do párů, jsme chtěli poukázat podobné body, které se v jejich tvorbě odrážejí," řekl německý výtvarník a kurátor výstavy Thomas May. Podle něj nejsou díla stavěna do protikladu, ale do vzájemného dialogu obdobných výrazových prostředků, které nabízejí návštěvníkům vlastní koncepční pojetí. První dvojici tvoří pražská malířka Xénia Hoffmeisterová a její německý protějšek Peter Angermann, kteří se zabývají tématy blízkého prostředí a jejich výrazně barevná plátna podle organizátorů výstavy oslovují vtipem a ironií. Sochaři Hubertus Hess a Zdeněk Beran, jeden ze zakladatelů nonkonformní skupiny Zaostalí, pracují s použitými a často i náhodně nalezenými materiály, které používají pro své asambláže. "Umělci kladou důraz na použití předmětů, a tím, že z nich tvoří umělecká díla, jim vdechují další život," poznamenal kurátor May. Oproti tomu malíři Vladimír Kokolia a Peter Kampehl využívají linií. V instalaci výstavy se "vydávají" přes okraje obrazu do prostoru a virtuálně díla navzájem propojují, uvedl May.

Mistrovství ve vaření svíčkové se vrací na zámek Červený hrádek

Výzva k oprášení starých dobrých receptů či k výběru nových ingrediencí, kterou je bezesporu už třinácté Mistrovství České republiky ve vaření svíčkové, se po roce vrací do areálu zámku Červený hrádek v Jirkově. Kuchaře a kuchtičky, kteří budou chtít změřit své síly, zámek přivítá 20. září. Během let se soutěž stala vzorem i pro mnoho dalších podobných kulinářských akcí v celé republice, řekl ČTK Jiří Holý z organizačního týmu. Autor nejlepší omáčky si odnese vyřezávanou sošku Svíčkové báby. Odborná porota posoudí předložené vzorky a vyhodnotí je podle stálých kritérií. Patří k nim například chuť a konzistence omáčky, kvalita masa, zpracování a celkový umělecký dojem z předložené porce.

Ze sportu:

Sbírka české paralympijské výpravy v Pekingu se v pondělí rozrostla o dalších pět medailí. Plavkyně Běla Hlaváčková druhým místem na 50 metrů volný způsob získala v Pekingu už svůj čtvrtý cenný kov, další medailové úspěchy českých paralympioniků měly bronzovou hodnotu. Na stejné trati vybojoval již svůj třetí bronz Jan Povýšil. Bronzové medaile získaly také lukostřelkyně Lenka Kuncová, Miroslava Černá a Markéta Sidková. Cenný kov stejné hodnoty získali také vrhači. Ve vrhu koulí skončil třetí Martin Němec, v hodu kuželkou se dokonce tři čeští reprezentanti prali o paralympijskou medaili. Radoval se nakonec Jan Vaněk, zatímco na Radima Beleše a Martina Zvolánka zbylo čtvrté a páté místo. Dva dny před skončením soutěží jich má tým na kontě celkem šestadvacet.

V dohrávaném utkání 6. kola první fotbalové ligy zvítězila Slavia Praha nad Jabloncem 2:0. Oba góly dal v Edenu Tomáš Necid.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Zataženo až oblačno, místy s deštěm. Teploty 7 až 11 stupňů Celsia.

15-09-2008