Denní souhrn zpráv Zprávy

05-10-2008

KSČM chce, aby radar musely schválit tři pětiny zákonodárců

Komunisté budou podle svého předsedy Vojtěcha Filipa navrhovat, aby smlouvy o umístění americké radarové základny v Česku musela sněmovna schválit ústavní většinou. Uvedl to diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Pro přijetí smluv by tak musely hlasovat nejméně tři pětiny poslanců. Vicepremiér Alexandr Vondra (ODS) namítl, že podle všech právních rozborů vlády ke schválení stačí nadpoloviční většina všech poslanců a senátorů. "Samozřejmě budeme trvat na tom, aby to umístění prvků protiraketové obrany bylo hlasováno na 120 hlasů," řekl Filip. Argumentoval tím, že česká ústava nepočítá s trvalým umístěním cizí vojenské základny na českém území. "Protože to v ústavě není, tak je to třeba rozhodnout ústavní většinou," míní Filip. Pokud komunisté se svým návrhem ve sněmovně neuspějí, napadnou podle Filipa schválení smluv u Ústavního soudu. "Vy prostě to cítíte tak, že chcete vyvést Českou republiku ze sféry garantované západní bezpečnosti," prohlásil Vondra k Filipově nelibosti. Spolu s KSČM smlouvy odmítá i ČSSD.

Odborník na ústavní právo a poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský v pátek ČTK řekl, že o případném ústavním charakteru smluv by musel rozhodnout Ústavní soud. Zatím se ale s něčím takovým nepočítá. "Vychází se z toho, že ta první smlouva bude vyžadovat 101 hlasů, tedy nadpoloviční většinu všech poslanců, a ta druhá prostou většinu," uvedl Jičínský. První smlouva má totiž umožnit pobyt amerických vojáků na české území. Sněmovna má smlouvy o radaru projednávat v prvním čtení na schůzi, která začne po krajských volbách v úterý 21. října.

ČSSD nechce podpořit zvýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu

Opoziční ČSSD nechce podpořit vládní návrh na zvýšení počtu českých vojáků v zahraničních misích, zejména v Afghánistánu. Takové mise tradičně odmítá KSČM, ke stejnému postoji nyní vyzvalo poslance a senátory ČSSD i její stranické grémium. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zdůvodnil to mimo jiné tím, že prý vláda neposkytla sněmovně při minulém schvalování misí pravdivé informace. "Vláda vlastně nám teď podobným způsobem s naprostou ignorancí našeho stanoviska a debaty v parlamentu, kterou vlastně obchází, oznamuje, že zvyšuje počet vojáků o dalších 200 lidí," uvedl Zaorálek. Podle něj prý posílání dalších vojáků do Afghánistánu prý situaci v této zemi zhoršuje. ČSSD kvůli tomu chystá podle Zaorálka na 23. října slyšení, na kterém by chtěla mimo jiné od ministrů obrany a zahraničí vysvětlit účelnost operací v Afghánistánu. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa nemá Česko v Afghánistánu co dělat jako součást "okupačních sil". Vicepremiér Alexandr Vondra uvedl, že vláda bude plán v parlamentu znovu s opozicí konzultovat. "Ta operace má humanitární důvody," podotkl místopředseda vlády. K souhlasu s vysláním vojáků do zahraničí je podle ústavy třeba nadpoloviční většiny všech poslanců a senátorů.

Plán navýšení počtu vojáků, který je spojen i se zvýšením výdajů, vláda schválila ve středu. Předseda ČSSD Jiří Paroubek plán týž den odmítl, zdůvodnil to ekonomickou situací v ČR. Premiér Mirek Topolánek přesto věří, že "společná odpovědnost a kontinuita zahraniční a bezpečnostní politiky převládne nad nějakými krátkodobými politickými záměry". Příští rok by podle ministerstva obrany mělo v cizině pracovat až 1386 vojáků. Náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek odmítl Zaorálkovo tvrzení, že je vyslání dalších vojáků nad možnosti armády. "Je pravda, že je to strop našeho možného působení," připustil. Dodal, že armáda připravuje 1800 vojáků pro síly rychlého nasazení Evropské unie, kteří však zůstávají v Česku.

Vrchní soud si stojí za morální a odbornou způsobilostí soudců

Vedení Vrchního soudu v Praze (VS) si stojí za morální a odbornou způsobilostí svých soudců. ČTK to řekl tiskový mluvčí VS Jan Fořt, který tak reagoval na výroky senátora Martina Mejstříka. Senátor v pátek řekl, že členství části soudců v předlistopadové komunistické straně se odráží v jejich verdiktech, a neměli by proto rozhodovat případy vztahující se k totalitní minulosti. Jako příklad uvedl právě pražský vrchní soud. Vedení soudu ale kritiku odmítlo. Soudci podle Fořta rozhodují nestranně a ne na přání politiků. Jako příklad údajného vlivu komunistické minulosti soudců na jejich rozhodování Mejstřík uvedl únorové rozhodnutí vrchního soudu, který označil za promlčený podíl někdejší komunistické prokurátorky Ludmily Brožové-Polednové na odsouzení političky Milady Horákové. Rozhodla o tom i soudkyně Jaroslava Maternová, která byla podle Mejstříka členkou KSČ v letech 1971 až 1989. Nejvyšší soud však verdikt zrušil a vrchní soud při zářijovém jednání uložil bývalé prokurátorce šest let ve vězení. Podle Fořta ale Mejstříkovy výroky připomínají 50. léta minulého století, protože začínají "zapadat do schémat určujících objekty nenávisti s možnou následující represí a ponížením". Podle mluvčího jde také o politický nátlak v rámci předvolebního boje. Fořt odmítl potvrdit či vyvrátit Mejstříkovy informace o bývalé politické příslušnosti soudců vrchního soudu.

Langer: Před řáděním fanoušků neměla policie potřebné informace

Česká policie neměla podle ministra vnitra Ivana Langra včas potřebné informace, které by měla mít před čtvrtečním řáděním fanoušků Dinama Záhřeb v Praze. Akce tak podle něj ukázala na nutnost zlepšit spolupráci české cizinecké policie v zahraničí a potřebu zlepšit výměnu informací. Samotný zásah policie byl však profesionální, míní. Langer tak reagoval na postoj opoziční ČSSD a některých odborníků, kteří zásah kritizovali.

ČNB nemusí podle analytiků kvůli krizi posílat na trh peníze

Zatímco Evropská centrální banka a americká centrální banka (Fed) na trh posílají kvůli finanční krizi chybějící peníze, ČNB tak podle analytiků oslovených ČTK činit nemusí. Důvodem je podle nich historicky přebytek peněz na českém finančním trhu, což je výhoda i v případě dalšího zhoršení světové finanční situace. Přístup amerického Fedu a Evropské centrální banky není ovšem podle některých ekonomů optimální a spíše by měly tyto instituce preventivně snižovat úrokové sazby.

Do konce října se zřejmě cizincům zpřísní zdravotní podmínky

Do konce října se zřejmě zpřísní zdravotní podmínky pro cizince, kteří chtějí v Česku pracovat. Museli by doložit potvrzení ze své země, že nemají tuberkulózu. Podniky, které je v Česku zaměstnají, by je pak na své náklady nechaly znovu vyšetřit. Shodli se na tom v Otázkách Václava Moravce v ČT hlavní hygienik ČR Michael Vít s ředitelem cizinecké policie Vladislavem Husákem. Vít rovněž uvedl, že pokud se podaří nastavit filtr proti přílivu nemocných zahraničních pracovníků, bylo by možné ukončit přeočkování proti TBC u dětí v jedenácti letech věku. TBC se v poslední době objevila u zahraničních pracovníků v pardubickém a kutnohorském závodě společnosti Foxconn a plzeňském závodě firmy Panasonic. Cizinci s TBC tvořili pětinu případů odhalených za osm měsíců roku v hlavním městě. Pneumologové volají řadu let po zpřísnění podmínek pro cizince, úpravu podle primářky plicního střediska Říčany a členky výboru České pneumologické a ftizeologické společnosti Pavly Nykodýmové vítají. Zpřísnění by se podle ní mělo týkat pracovníků ze zemí bývalého Sovětského svazu, zejména z Ukrajiny, dále z Vietnamu, Mongolska a Rumunska.

Policie chytla cizince, který údajně ukradl šperky za 100 milionů

Ostravská policie dopadla mezinárodně hledaného Američana, který je podezřelý, že ukradl letos v červnu v Salcburku šperky v přepočtu za více než sto milionů korun. Třiatřicetiletý občan USA má podle rakouské policie na svědomí dvě krádeže, pomáhali mu čtyři lidé, informovala mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Cizinec byl zatčen ve středu odpoledne v bytě na Rudné ulici v Ostravě-Zábřehu den poté, kdy do Ostravy přišla žádost salcburského soudu o pomoc při pátrání.

Zloději odcizili z hotelu Olympik trezor s akciemi za 300 milionů

Trezor s akciemi v nominální hodnotě 250 až 300 milionů korun a s penězi v různých měnách za zhruba jeden milion korun odcizili kolem poledne neznámí pachatelé z kanceláře ředitele Hotelu Olympik v Praze 8. Oznámili to pražská policie a předseda představenstva společnosti Olympik Holding Vlastislav Šos. Policie po pachatelích pátrá. Představenstvo Olympiku Holding vyzvalo potenciální investory, aby odcizené akcie nekupovali.

Zájem o lyžařské zájezdy o desítky procent vyšší, vede Silvestr

Zájem o lyžařské zájezdy je letos o desítky procent větší než loni, u některých cestovních kanceláří se prodej vyšplhal i na dvojnásobek. Velký zájem je především o termíny koncem roku, kdy jsou některé silvestrovské pobyty již vyprodány. Po tuzemských horách jsou nejoblíbenější rakouské a italské Alpy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi cestovními kancelářemi. "Silvestrovské pobyty se hodně prodávají. Spousta těchto zájezdů je již vyprodána," řekl marketingový ředitel největší "zimní" CK Nev-Dama Jan Herget. Počet prodaných zájezdů na svátky koncem roku se podle něj letos ve srovnání s loňskem zdvojnásobí. Bez ohledu na svátky či všední dny je u Nev-Damy nejpopulárnější Itálie. Podle údajů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur jsou nyní některé zájezdy na období Vánoc a Silvestra vyprodány z 80 procent. "Silvestr je každoročně nejvyšší sezonou s obrovským zájmem klientů," řekl mluvčí asociace Tomio Okamura. Zároveň ale upozornil na fakt, že silvestrovské pobyty jsou vůbec nejdražší dovolené.

Na hory každoročně vyrážejí statisíce Čechů, největší podíl si přitom stále drží tuzemská lyžařská střediska. Po zkušenostech s nedostatkem sněhu v uplynulých dvou letech však Češi stále raději jezdí za zimními radovánkami do ciziny. Loni jejich počet stoupl o pětinu na více než 600.000. Nejoblíbenější jsou Rakousko, Itálie a Francie, které doplňují Slovinsko, Švýcarsko či Bulharsko. Na druhou stranu si stále větší skupina Čechů nedokáže ani v zimě odpustit dovolenou u moře. Nabídka zimních pobytů v zemích blíže rovníku se proto stále rozšiřuje.

Moravská galerie se podílí na první výstavě Sudka v Jižní Americe

Expozicí v argentinské metropoli Buenos Aires pokračuje volný cyklus zahraničních výstav z díla českého fotografa Josefa Sudka, na nichž se podílí Moravská galerie v Brně. Galerie spravuje jednu z největších sbírek Sudkových fotografií, vlastní asi 600 zvětšenin. Výstava v Buenos Aires je vůbec prvním představením Sudka v Jižní Americe, řekla ČTK Hana Laudátová z galerie. Sudek (1896 až 1976) patří k nejznámějším českým fotografům a proslavilo jej svérázné pojetí zátiší či pražských motivů. Argentinci se s jeho dílem seznámí od 7. října do 7. prosince prostřednictvím 61 fotografií. Asi čtyři desítky snímků vyjdou také v katalogu s doprovodným textem brněnského kurátora Antonína Dufka.

Moravská galerie v roce 1976 uspořádala vůbec první soubornou Sudkovu výstavu. Od té doby jeho dílo pomáhala představit například ve Vilniusu, Wolfsburgu, Barceloně, Salamance, Murcii, Helsinkách a Varšavě. Menší výstavy s podílem Moravské galerie se konaly v Berlíně, Mnichově či Plavnu, vypočítala Laudátová. Na domácí půdě dala Moravská galerie naposledy nahlédnout do své sudkovské kolekce na přelomu let 2006 a 2007.

Fillův obraz našel kupce za téměř devět milionů korun

Obraz Emila Filly s názvem Žena v křesle s knihou se na aukci na pražském Žofíně prodal za 8,9 milionu korun. Vyvolával se za 6,8 milionu korun. ČTK to řekl majitel pořádající aukční síně Jiří Rybář. Nejdráže prodaným dílem Emila Filly na tuzemském aukčním trhu zůstává obraz Dívka s mandolínou, který se letos na jaře prodal za 11 milionů korun. Rekord českých aukcí drží František Kupka s dílem Élévation (Výšky) IV, které se před rokem prodalo za 22,1 milionu korun. Druhá příčka patří Oskaru Kokoschkovi a jeho dílu London, Chelsea Reach, jež se letos na jaře prodalo za 19,5 milionu korun. Na třetí místo se koncem září dostal obraz Josefa Šímy Léda s labutí, za který sběratel zaplatil 14,6 milionu korun.

Do věže svatého Michala v Olomouci byl vyzdvižen třetí zvon

Do věže chrámu svatého Michala v Olomouci byl v neděli vpodvečer vyzdvižen třetí zvon. Stejně jako na dva předešlé se na něj složili dárci. Zvon s názvem svatý Michael byl vyroben ve zvonařské dílně v Brodku u Přerova. Od poloviny července jej lidé mohli obdivovat, ale také si na něj zazvonit, na olomouckém náměstí. Před jeho vyzdvižením jej vysvětil olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Hrou na lahve odstartoval v Jablonci Mig 21 své ekologické turné

Velké ekologické turné odstartovala v jabloneckém klubu Woko kapela Mig 21 hrou na lahve. Série 17 koncertů vyvrcholí 10. listopadu v pražské Lucerně, kde bude kapelu doprovázet třicetičlenný dechový orchestr složený z filharmoniků v uniformách myslivců a letušek. Skončí o deset dní později v Bratislavě, tři poslední vystoupení si naplánovali muzikanti na Slovensku. Koncerty kapela připomíná desáté výročí svého vzniku, řekla za pořadatele Johana Turnerová.

Léto na otáčivém hledišti bylo rekordní, vzrostly ale i náklady

Letní sezona Jihočeského divadla na otáčivém hledišti v Českém Krumlově byla rekordní co do počtu diváků a tržeb. Přesto se vedení čtyřsouborového divadla obává, že letošní rok skončí ztrátou, protože mu také významně vzrostly náklady. Promítla se do nich i nová českokrumlovská vyhláška, kvůli níž divadlo zaplatilo tři miliony korun. Považuje to za diskriminaci, proto teď hledá zastání na ministerstvu vnitra, řekl ředitel divadla Jiří Šesták. Léto na otáčivém hledišti označil Šesták za úspěšné. Přineslo dva dosud nejnáročnější projekty v historii divadla a ohlas byl velký. Přišlo 55.400 diváků, což je asi o 2000 víc než loni, naprostá většina z 85 odehraných představení byla vyprodaná. Tržby se pohybují kolem 25 milionů, což je o čtyři miliony víc než v loňském roce. Vzrostly ale také náklady, které přesáhly 20 milionů. Nejdražší byly opera Síla osudu s hosty z Metropolitní opery a výpravná akční komedie Robin Hood. Návštěvnost na točně byla téměř stoprocentní, například všechna představení Robina Hooda byla vyprodaná už dlouho dopředu.

Staří skláři, kteří po krachu skláren přišli o práci, radí mladým

Staří skláři ze Šumavy, kteří kvůli zániku skláren přišli o své zaměstnání, nyní radí v Hluboké nad Vltavou svým mladým kolegům a doufají, že jejich řemeslo nezanikne. Pravidelně sem jezdí do malé sklářské huti Jaroslava Effmerta, aby zaplašili smutek z krachu českých skláren. Taje svého umění tam teď prozrazovali 12 studentům z Čech a pěti dalších evropských zemí.

Sloni v liberecké zoo oslaví 50. výročí svého příchodu

Sloní lebku, kel nebo stoličku velkou skoro jako cihla ukáže lidem příští týden zoologická zahrada v Liberci. Ve čtvrtek 9. října uspořádá Sloní den, kterým si připomene 50 let existence chovu slonů. Artefakty, jež během této doby shromáždila, vystaví zahrada zcela výjimečně, a to jen na jeden den. Mluvčí zahrady Ivan Langr řekl, že návštěvníci uvidí i ukázky výcviku slonů a pomůcky potřebné k denní péči o slony. První chobotnatec, dvouletá samice slona bengálského Kitty, dorazil do Liberce ze zoo v německém Hannoveru. Pod Ještěd ji ve zvláštním vagonu dopravil plzeňský rychlík. Sedm let přinášela mladá slonice radost svým ošetřovatelům i návštěvníkům, v roce 1965 ale uhynula. V 1967 získala zoo bengálskou samici Rání a o rok mladší samici Gaurí. Obě pocházejí z Indie a žijí v Liberci dodnes. V roce 1974 doplnila dvojici bengálek zhruba roční samice slona afrického Tana, která v roce 2001 uhynula. Právě její lebku, kůži a zub zahrada vystaví. Liberecká zoo vznikla v roce 1919 a je nejstarší v republice. Stará se zhruba o 950 zvířat. Ze 170 chovaných druhů patří více než 20 do evropských záchovných programů pro ohrožené živočichy. Loni zoo navštívilo přes 384.000 lidí, což je zhruba o 15 procent více než rok předtím. Loňská návštěvnost tak byla třetí nejvyšší od roku 1989.

Zoo ve Dvoře Králové přivítala půlmiliontého návštěvníka

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové přivítala půlmiliontého letošního návštěvníka. Stal se jím pětiletý René Štrof. ČTK to řekla Jana Myslivečková z dvorské zoo. "Dostal obrovského plyšového lva, kterého nemohl ani unést, a jeho největší starostí bylo, jak se s ním večer vejde do postýlky," uvedla Myslivečková. Minulý rok přišel půlmiliontý návštěvník o několik dní dříve, 30. září. Zoo ale věří, že celková návštěvnost zůstane na úrovni loňského roku. "Záleží na počasí," uvedla Myslivečková. Za rok 2007 vykázala dvorská zahrada rekordní návštěvnost za posledních sedm let, branou prošlo 542.011 lidí. Nedělí končí v zoo hlavní sezona, areálem přestal jezdit takzvaný safaribus. Lidé si však mohou i nadále prohlédnout zvířata v pavilonech a velkých letních výbězích. "Největším lákadlem v současné době je mládě okapi, které mohou návštěvníci vidět v expozici každý den od 12:30," uvedla Myslivečková.

Urbanová sklidila při startu NHL aplaus, na Topolánka se pískalo

Po reji světelných kuželů se v sobotu krátce po 18. hodině čeští hokejoví fanoušci dočkali. Za dunivých zvuků písně Thunderstruck australské kapely AC/DC nastoupili na led pražské O2 Areny hráči Tampy Bay a New York Rangers k úvodnímu utkání nového ročníku NHL. Tradiční hymny před utkáním přednesla operní hvězda Eva Urbanová. Slovům té české dobře rozumělo hned pět hokejistů z dvanácti, kteří postávali na obou modrých čarách. V připravených zahajovacích sestavách byli Češi Petr Průcha s Michalem Rozsívalem v dresu Rangers a Václav Prospal v barvách Tampy, jemuž dělali společnost Slováci Andrej Meszároš a Vladimír Mihálik. Zatímco Urbanovou vyprovodil bouřlivý potlesk, vzápětí se ozval z hlediště hlasitý pískot, kterým řada z 18 tisíc diváků počastovala Mirka Topolánka. Český premiér přišel mezi kapitány Vincenta Lecavaliera a Chrise Druryho vhodit slavnostní buly. Fanoušci dorazili i ze zámoří, Německa či Slovenska. Jistá neutralita diváků celkové atmosféře zápasu příliš neprospěla. I když se z tribun občas ozvalo tradiční zámořské "Letús go Lightning" či podobná podpora Rangers, diváci průběhu zápasu spíše v poklidu přihlíželi. Přestože při přerušení hry burcovaly diváky varhany, jejich rozpaky a nervozita s ohledem na ceny lístků v rozmezí od dvou do třinácti tisíc korun narůstala kvůli dlouho bezbrankovému stavu. Občasné výkřiky a nesmělé skandování "My chceme gól" uspokojil až v 39. minutě Markus Näslund, který dostal Rangers do vedení 1:0.

Sport

Tenista Tomáš Berdych vyhrál turnaj v Tokiu a získal první letošní titul. Český daviscupový reprezentant porazil v finále Argentince Juana Martina del Potra 6:1, 6:4 a na turnaji okruhu ATP triumfoval počtvrté v kariéře.

Hokejisté New Yorku Rangers se při premiéře zámořské NHL na české půdě radovali z výhry nad Tampou Bay 2:1. Vstoupili tak úspěšně do éry po odchodu Jaromíra Jágra do ruského Omsku. První ze dvou víkendových pražských zápasů rozhodl v 55. minutě v přesilovce Brandon Dubinsky, bývalý Jágrův centr.

David Vršecký z týmu Buggyra se stal poprvé v kariéře vítězem Evropského poháru tahačů. O titulu pro dvaatřicetiletého roudnického pilota rozhodla poslední jízda celé sezony ve španělské Jaramě, v níž Vršecký dojel na druhém místě za Antoniem Albacetem. Česká republika má první truckový titul od doby, co se šampionát jezdí v jediné divizi.

Svůj druhý zápas na světovém šampionátu futsalistů čeští reprezentanti prohráli. V Riu de Janeiro podlehli obhájcům titulu Španělům 0:4, když o výsledku rozhodly začátky obou poločasů.

Počasí v pondělí

Očekává se oblačno až zataženo, místy s deštěm. Nejvyšší teploty 13 až 17 stupňů Celsia.

05-10-2008