Denní souhrn zpráv Zprávy

06-10-2008

Policie vyšetřuje případ praní špinavých peněz; prý jde o 5,3 mld

Protikorupční policie vyšetřuje rozsáhlý případ údajného praní špinavých peněz, pachatelé podle detektivů zlegalizovali a vyvedli z České republiky nejméně 5,3 miliardy korun pocházejících z trestné činnosti. ČTK to řekl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Policisté kvůli případu v pondělí po celý den prohledávali dům na pražské Národní třídě. Svědci na místě ČTK řekli, že policisté zadrželi a odvezli několik lidí. Takové množství peněz, které byly údajně takzvaně vyprány, podle Skřepka detektivové nepamatují. "Tato částka je v historii české policie ojedinělá," řekl ČTK mluvčí. K původu peněz i totožnosti možných pachatelů se odmítl vyjádřit. Akce, které se účastnilo několik desítek policistů včetně příslušníků zásahové jednotky, se zřejmě protáhne až do úterních ranních hodin.

V prohledávaném domě se nachází směnárna společnosti Aktiv Change. Jednateli firmy jsou podle obchodního rejstříku Brit Jason Lee Dupuy a Omar Mogheth. Dupuy drží ve firmě dvacetiprocentní podíl, vlastníkem zbylých 80 procent je Američan Thomas Vincent Smith. Dupuy podle obchodního rejstříku vlastní i společnost Pave, která se zabývá zprostředkováním obchodu. Vedle toho má také devadesátiprocentní podíl ve společnosti Link Residence, která se věnuje pronájmu bytových i nebytových prostor.

Takzvané praní špinavých peněz má od září ztěžovat zákon proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Novela mimo jiné ukládá lidem povinnost identifikovat se při každé obchodní transakci převyšující částku 1000 eur (zhruba 25.000 korun). Podle dřívějších předpisů musely banky žádat o doklady jen u sum přesahujících 100.000 korun. Údaje o jménu klienta mají finanční instituce schraňovat pro případ, že by později transakci začala vyšetřovat policie a bylo by nutné zpětně dohledat, kdo peníze poslal.

Ministerstvo financí neuvažuje o zvýšení záruky za bankovní vklady

Ministerstvo financí neuvažuje v současnosti o zvýšení záruky za bankovní vklady, a to ani v souvislosti se světovou finanční krizí, ani kvůli posilování koruny. Není k tomu důvod, sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Od roku 2001 jsou bankovní vklady podle zákona o bankách pojištěny do výše 25.000 eur.

Záruka byla podle Jakoba stanovena úmyslně v eurech, aby nebyla ovlivňována kursovými vlivy. "Je fér, aby do okamžiku vstupu do eurozóny se na kursových rizicích podíleli všichni stejnou měrou: exportéři, veřejná sféra i bankovní klienti," uvedl. Kvůli posilování koruny se ovšem v korunách pojištění vkladů snižuje. Jak upozornil analytik společnosti Citco-Finanční trhy Jiří Šimek, začátkem roku 2002 tento limit v korunách činil při kurzu 32 korun za euro 800.000. Před rokem se kurz koruny pohyboval kolem 27,60 Kč/EUR a činil tak maximálně 700.000 korun. "Nyní při kurzu 24,80 Kč/EUR je tak tento limit v korunách pouze 620.000 korun, to znamená, že je o 15 procent menší," upozornil s tím, že do tohoto výpočtu není ani zahrnuta inflace. Naštěstí podle Šimka u nás díky stabilitě bankovního systému nehrozí hromadné výběry vkladů. Naopak kvůli zvýšení důvěry v bankovní sektor se v uplynulých dnech zaručilo za všechny vklady v bankách Irsko, Německo a Dánsko. Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky je evidentní, že evropské vlády se stále více bojí runu na banky. "K Irsku a Německu se dost možná přidají další státy. V takovém případě lze očekávat, že i ČR bude obdobný krok zvažovat," řekl. I když podle něj Češi ve velkém nebudou přesouvat peníze do těchto zemí, lze počítat se silnou lobby českých bank alespoň pro zvýšení limitu. "Navíc to může být vděčné politické téma," dodal Hatlapatka.

Miroslav Kalousek bude vyhlášen ministrem financí roku 2008

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) bude v pátek při příležitosti zasedání ministrů financí a guvernérů národních bank členských států Světové banky a Mezinárodního měnového fondu vyhlášen ministrem financí roku 2008 v postkomunistických zemích. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Ocenění vyhlašuje každoročně mezinárodní časopis Emerging Markets. Ten každý rok vyhodnocuje vývoj veřejných financí v postkomunistických zemích Evropy a v rozvojových zemích Asie, Latinské Ameriky a Afriky. Hodnotí též prosazování reforem vedoucích ke stabilitě a udržitelnosti veřejných rozpočtů. Ceny se udělují na základě hlasování analytiků, bankéřů, zástupců finančních institucí a jiných expertů. Kalousek obdrží cenu za prosazování prorůstových daňových změn a zlepšování stavu veřejných financí ČR.

Světová finanční krize již zasáhla český automobilový průmysl

Světová finanční krize již zasáhla také český automobilový průmysl, který se podílí zhruba pětinou na tuzemském hrubém domácím produktu. Mnoho firem včetně automobilky Škoda Auto bude muset sáhnout k úsporným opatřením, omezením investic, redukci svých výrobních plánů a propouštění. Důvodem pozastavení výroby je zpomalující spotřebitelská poptávka zejména v rámci EU. S propouštěním kvůli poklesu prodejů aut v Evropě již například začal výrobce gumového těsnění pro automobily Saar Gummi Czech (SGC) z Červeného Kostelce na Náchodsku. Analytik Raiffeisenbank Aleš Michl nicméně neočekává kvůli odbytovým potížím tuzemských automobilek výraznější růst nezaměstnanosti. Podle něj jsou české závody modernější než na Západě a Česká republika není ve stavu, kdyby měla zásadněji růst nezaměstnanost. V minulém období vyráběly české automobilky podle Michla nad své poměry. O auta vyrobená v Česku by mohl podle něj být stále slušný zájem. "Máme natolik chytré manažery, že to evropské zpomalení spíše využijí ve svůj prospěch. Případová studie bude rozjezd a odbyt Hyundai," míní Michl.

Z Česka se stala v posledních letech automobilová velmoc. Největším tuzemským výrobcem osobních aut je Škoda Auto, která loni zvýšila produkci o 12 procent na 623.529 vozů. Následuje kolínská TPCA s loňským nárůstem výroby o pět procent na 308.478 aut.

Prodej nových osobních vozů v ČR stoupl do konce září o desetinu

Prodej nových osobních automobilů v tuzemsku za tři čtvrtletí vzrostl meziročně o více než deset procent na 109.000 vozidel. Podobně se zvýšila poptávka po lehkých užitkových vozech, kterých se prodalo 46.000. Uvedli to zástupci Svazu dovozců automobilů na pondělní tiskové konferenci. Nejprodávanější značkou osobních vozů byla Škoda s 34.000 prodanými automobily. Za zvyšováním prodejů stojí podle odborníků rostoucí životní úroveň a klesající ceny, které se u nejlevnějších modelů dostávají ke 150.000 Kč. Podle tajemníka svazu dovozců Pavla Tunkla navíc českému trhu stále nadprůměrně vládnou ojetiny, takže prodejci nových osobních vozů mají nadále prostor k růstu na jejich úkor. To je rozdíl oproti zemím západní Evropy. Za Škodou mezi novými osobními vozy následuje americký Ford, který prodal 8200 aut, a francouzský Renault s odbytem 7000 vozů. Na čtvrtém místě skončil německý Volkswagen, který prodal 6800 aut, na páté místo se dostala jihokorejská Hyundai s 5300 prodanými vozy.

Montážní firmy: Při stavbě Hyundai se používala nekvalitní ocel

Při stavbě automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku použily korejské subdodavatelské firmy nekvalitní materiál. Například strop lisovny se svařovnou tvoří křehká ocel z Číny, která nesplňuje evropské normy. O nedostatcích informovaly slovenské Hospodářské noviny. Upozornily je na ně malé slovenské a české firmy, které ocelové nosníky v některých halách montovaly. Automobilka, která chce spustit provoz ještě letos, se k situaci zatím nevyjádřila. Podle jednatele slovenské firmy Kovo Štefana Valíčka nemají čínské ocelové nosníky v lisovně se svařovnou vhodný rozměr ani pevnost. "Materiál se velmi těžko svařoval. Závěsné háky, které tyto profily drží, jsou z velmi křehké oceli a snadno se utahovaly ručně. Stávalo se, že jsme je večer namontovali a přes noc spadly na zem. V takové hale nemůže nikdo zaručit lidem stoprocentní bezpečnost," řekl ČTK Valíček. "Chceme také upozornit na bezcharakterní chování některých korejských podnikatelů na českém a slovenském trhu. Malým firmám v Česku a na Slovensku dluží za práce v Nošovicích milionové částky, což je pro některé firmy likvidační," řekl ČTK Valíček. Dodal, že na použití nevhodných technologií upozornili média ještě před zprovozněním automobilky

Paroubek vyzval Topolánka k televiznímu duelu, ten odmítl

Předseda opoziční sociální demokracie Jiří Paroubek vyzval v pondělí premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka k předvolebnímu televiznímu duelu. Ten to vzápětí odmítl s tím, že jde o zoufalé pokusy socialistů nesmyslně zatáhnout do regionální kampaně centrální témata. Paroubek na tiskové konferenci uvedl, že bude v neděli vystupovat v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. "Já bych ho (Topolánka) chtěl vyzvat, aby překonal svůj ostych, ba dalo by se říct zbabělost, a konečně šel po dvou letech do televizního pořadu se mnou," uvedl. Šéf ODS by tak měl podle Paroubka možnost napravit dojem z "politického výprasku", který utrpěl místopředseda občanských demokratů Petr Bendl dvakrát v krátké době za sebou od místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD a exministra zdravotnictví Davida Ratha. (Setkali se v disksních pořadech České televizi a na Primě.) "Možná, že by stálo za to to zkusit a být alespoň hodinku statečný," dodal šéf ČSSD. Topolánek je ale opačného názoru. "Pseudokandidáti z řad neúspěšných současných i bývalých poslanců a ministrů za ČSSD se v diskusích s našimi úspěšnými hejtmany a dalšími regionálními politiky ODS totálně zesměšnili," opáčil Paroubkovi. Krajské volby, které se u sksuteční 17. a 18. října, nejsou podle premiéra ani o Topolánkovi ani o Paroubkovi. Uvedl, že centrální témata narážejí na odpor veřejnosti a matou voliče.

Kandidát ODS do Senátu odmítl kritiku od ministra vlastní strany

Ostrý spor se rozhořel mezi šéfem pražské záchranné služby Zdeňkem Schwarzem a ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem. Ministr, který ve vládě zastupuje ODS, v minulých dnech vyzval voliče v prvním pražském obvodu, aby v blížících se senátních volbách nedali Schwarzovi hlas. Šéfa pražské záchranky přitom do volebního klání jako nestraníka vyslala právě ODS a podporu mu vyslovil i první místopředseda strany a pražský primátor Pavel Bém. "Kandiduji jako nezávislý na kandidátce ODS, protože je mi blízká její pravicová konzervativní politika a program. To ale neznamená, že nebudu vyslovovat svůj názor k problémům a oblastem, na které mám jiný názor," napsal Schwarz v prohlášení, které poslal ČTK

Klaus podepsal normu, která odkládá účinnost služebního zákona

Nová pravidla pro státní úředníky v příštím roce platit nezačnou. Počítá s tím předloha, kterou v pondělí podepsal prezident Václav Klaus. Předloha odkládá účinnost služebního zákona o další tři roky, tedy až do roku 2012. Vláda chce do té doby připravit nový zákon, který by obecně upravil postavení všech úředníků ve veřejné správě. Obě komory parlamentu schválily odklad účinnosti služebního zákona letos v létě. Služební zákon byl schválen již v dubnu 2002, jeho účinnost ale byla od té doby třikrát posunuta. Zákon měl státním úředníkům přesně stanovit práva a povinnosti. Měli mít například nárok na služební příplatky, pětitýdenní dovolenou a odstupné ve výši pěti měsíčních platů. Na druhé straně by ale skládali slib věrnosti státu a museli by absolvovat pravidelná hodnocení.

Okresní soudy od pondělí nabízejí novou službu infoJednání

Na okresních soudech v celé zemi funguje od pondělí nová služba eJustice s názvem infoJednání. Lidé díky ní mohou přes internetové stránky ministerstva spravedlnosti zjistit informace o tom, kdy a kde a kdy se koná konkrétní soudní jednání. Služba má zvýšit komfort účastníků soudních řízení, usnadní i vyhledávání soudních jednání pro studenty práv či novináře, řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Do konce roku nabídnou službu infoJednání také krajské a vrchní soudy. Nová služba navazuje na projekt infoSoudu, který byl na okresních soudech spuštěn v dubnu letošního roku. Ten umožňuje přes internet zjišťovat aktuální stav konkrétního soudního řízení. Také infoSoud by měl být do konce roku spuštěn i u krajských a vrchních soudů. "Současně testujeme službu infoDeska, tedy elektronickou soudní desku. Na konci celého procesu bude elektronický soudní spis. Ten připravíme do konce tohoto volebního období, jeho plné nasazení ale překročí až do dalšího volebního období," řekl Pospíšil.

ČRa vyměnily anténu na svém pražském žižkovském vysílači

České Radiokomunikace v pondělí vyměnily anténu na vysílači v pražských Mahlerových sadech, který bývá označován jako žižkovský. Důvodem je nástup zemského digitálního TV vysílání v Praze. Za pomoci speciální helikoptéry byla sundána stará anténa a nasazena nová. Výměna si vyžádala omezení pro obyvatele v okolí, zejména v době přeletů helikoptéry. Manévry s těžkým nákladem nad Žižkovem sledovaly stovky kolemjdoucích v okolí vysílače. Nové antény umožní podle ČRa přechod nejen k zemskému digitálnímu TV vysílání (zkráceně DVB-T) a mimo jiné spuštění dvou multiplexů pro DVB-T včetně toho veřejnoprávního, ale také k dalším moderním technologiím.

LN: Čeští vojáci v Afghánistánu jsou nespokojeni s vozidly Dingo

Čeští vojáci v Afghánistánu si stěžují na německé obrněné vozidlo Dingo 2, které je má chránit. Vytýkají mu slabý motor a vysokou citlivost na druh paliva, vadí jim také špatný servis a nedostatečný palebný systém, který je pro Afghánistán nevyhovující. Informují o tom Lidové noviny. Česká armáda má nyní ve výzbroji čtyři Dinga a ministerstvo obrany v září podepsalo smlouvu na dodávku dalších 15 kusů. Každý z nich vyjde na více než 30 milionů korun. "Američané nám řekli, že pokud s nimi chceme jezdit, tak ne s tímhle," řekl listu jeden z českých vojáků sloužících na základně Shank. Obrněná vozidla české armády totiž stěží zvládnou držet krok s kolonou, která jede rychlostí 60 km v hodině. Podle vojáků se jednou dokonce stalo, že Dingo na cestě mimo základnu nevyjelo kopec a muselo se vrátit. Nyní by se měly provádět testy, jestli je poruchovost, případně špatný výkon motoru způsoben naftou, která se používá na základně a na kterou jiná vozidla jezdí bez problémů. Pokud by se to potvrdilo, musela by se na Shank vozit kvalitnější nafta. To by bylo ale logisticky komplikovanější než brát naftu od Američanů. Armáda nedávno rozhodla o tom, že koupí 15 obrněných vozidel Dingo 2 a 15 menších obrněnců Iveco MLV. Za celkem 30 obrněnců zaplatí téměř miliardu korun. Dodavatele vybrala bez tendru, což zástupci ministerstva zdůvodnili "urgentní" potřebou vybavit těmito vozidly české vojáky v zahraničních misích, zejména v Afghánistánu. Poslanci z branného výboru kritizovali obranu za to, že vozidla pořizuje bez výběrového řízení. Podle místopředsedy výboru za ČSSD Antonína Sedi je cena, kterou za ně armáda zaplatí, "zarážející". Připomněl, že obrana odmítla nabídku BAE Systems na rychlé dodání cenově mnohem výhodnějších vozidel RG-31.

Armáda hájí vozidla Dingo 2, problémem je prý kvalita nafty

Armáda odmítá, že by lehká obrněná vozidla Dingo 2 sloužící v Afghánistánu byla nekvalitní a měla potíže například při vyjíždění do kopce. Připouští však, že problémem je nízká kvalita nafty, která vede ke sníženému výkonu vozidla. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek ČTK telefonicky z Afghánistánu řekl, že nařídil kontrolu paliva. Koaliční partneři ale nemají s pohonnými hmotami problém. Dingo 2 používá také speciální prostějovská jednotka, která je s nimi prý spokojená.

Zdravotní pojišťovny hospodařily s přebytkem

Zdravotní pojišťovny hospodařily loni s přebytkem. Zbrzdily růst nákladů na léky a přidaly peníze na prevenci. Celkové příjmy činily 202,8 miliardy, výdaje 185,6 miliardy. Systém jako celek i jednotlivé zdravotní pojišťovny poprvé od vzniku v roce 1992 byly stabilní. Přebytky na účtech dosáhly 26,8 miliardy korun. Vyplývá to ze zprávy o hospodaření pojišťoven pro Poslaneckou sněmovnu. Podle opozice stoupnou zůstatky na účtech pojišťoven do konce letošního roku až na 40 miliard. Podle kritiků drží pojišťovny peníze na účtech, místo aby je daly na léčení. Pojišťovny tvrdí, že peníze použijí k "nákupu péče", tedy budou lépe platit kvalitnějším zařízením. Materiál pro sněmovnu zahrnuje výroční zprávy a účetní uzávěrky devíti zdravotních pojišťoven, které loni v Česku působily. Od letošního roku už je pojišťoven deset a další zřejmě brzy vzniknou. Text projednala 10. září vláda a předala ho poslancům s doporučením ke schválení. Ze zprávy pro poslance vyplývá, že stát dal loni za děti, důchodce a nezaměstnané na pojistném 47,5 miliardy korun, to je o 10,4 procenta více než v roce 2006. Celkový výběr pojistného, včetně plateb osob samostatně výdělečně činných, dosáhl 152 miliard a meziročně stoupl o 10,1 procenta.

Firma varuje před některými vakcínami proti žloutence na webu

Vakcíny proti žloutence nabízené na webových stránkách ww.antizloutenka.info mohou být prodávány nelegálně. ČTK to sdělila firma, kterou provozovatel stránek nepravdivě vydává za vlastníka domény. Jednatel firmy Aleš Slabý se domnívá, že provozovatel webu pravděpodobně nemá k prodeji léčiv oprávnění. Podal na něj proto trestní oznámení. Webové stránky neuvádějí název nabízeného preparátu. Svým návštěvníkům sdělují, že proti žloutence se nelze spolehlivě bránit a že jedinou možností je očkování.

Udělat test DNA byl můj nápad, řekla soudu babička zaměněné dívky

S myšlenkou udělat testy DNA, které nakonec vedly k odhalení záměny novorozeňat v nemocnici v Třebíči, přišla Anna Brožová - babička jedné z dívek. Už dva týdny po porodu, tedy koncem roku 2006, prý pojala vážné podezření, že údajná dcera jejího syna Libora Broži není jeho. Nakonec jej přiměla s pomocí zetě Milana Smejkala, aby podstoupil srovnávací testy. Za odhalenou záměnu novorozenců nyní rodiny dětí soudně žádají po třebíčské nemocnici odškodné v celkové výši 12 milionů korun. Případem se zabývá brněnský krajský soud.

Vysokorychlostní internet má 1/3 domácností,v roce 2003 jen 2 pct

Vysokorychlostní připojení k internetu má v letošním roce třetina českých domácností. Před pěti lety jej přitom měla jen dvě procenta. Dvojnásobně za stejnou dobu vzrost i počet domácností, které vlastní alespoň jeden osobní počítač, letos jej má 48 procent rodin. Lidé přes internet také více nakupují, telefonují a využívají elektronické bankovnictví, odstup Česka za státy Evropské unie se přesto výrazně nezmenšuje, řekl ČTK na veletrhu Invex předseda Českého statistického úřadu Jan Fischer. Výjimkou jsou studenti a vysokoškolsky vzdělaní lidé.

Pražské ND obnovilo Morávkovu inscenaci Jiráskovy Lucerny

Činohra Národního divadla v Praze uvede 7. října obnovenou premiéru poetické báchorky Aloise Jiráska Lucerna, jak ji před sedmi lety nastudoval režisér Vladimír Morávek. Dočkala se 131 repríz, než sérii přerušila úmrtí Radovana Lukavského a Josefa Vinkláře. "V roli starého vodníka Ivana se nyní objeví František Němec, mladého Michala ztvární Vojtěch Dyk," řekl při setkání s novináři šéf činohry české první scény Michal Dočekal. Hostující Chantal Poullainovou v roli cizí kněžny už během repríz vystřídaly Sabina Králová a Taťjana Medvecká, které budou alternovat i nyní. Do národní lidové hry s bohatou inscenační tradicí obsadil Morávek dále například Václava Postráneckého, Jana Hartla, Petra Motlocha, Davida Matáska, Janu Janěkovou ml. a Vladislava Beneše. Hudbu k inscenaci složil Daniel Fikejz, který pro obnovené nastudování připsal pět minut muziky a v motivu Lípy využil interpretace Marty Kubišové.

Od prvního uvedení v roce 1905 v režii Jaroslava Kvapila, kdy mlynáře ztvárnil Eduard Vojan a na kostýmních návrzích spolupracoval Mikoláš Aleš, se Jiráskova Lucerna dočkala tuctu nastudování. V průběhu let v ní účinkovaly desítky herců. V polovině 30. let byla Jiřina Štěpničková Haničkou a Zdeněk Štěpánek mlynářem, zatímco František Smolík s vycpaným břichem hrál vrchního ze zámku. O deset let později ztvárnila kněžnu Jiřina Šejbalová, premiéra byla 28. května 1945.

Cenu Czech Press Photo získal snímek hromadné havárie na dálnici

Hlavní cenu soutěže českých novinářských fotografů Czech Press Photo 2008 získal fotoreportér agentury Reuters David W. Černý za snímek nazvaný Hromadná havárie na dálnici D1. Mezinárodní porota jej vybrala z více než 4300 přihlášených fotografií zaslaných od bezmála čtyř stovek autorů. Organizátoři soutěže v Praze oznámili výsledky jejího letošního 14. ročníku novinářům. Podle členů poroty vítězná fotografie symbolizuje nebezpečí závislosti lidí na automobilech. "Dvojice na snímku obklopená vraky si s hrůzou uvědomuje, že přežili jen náhodou. Objímají se pod modrou dekou, což je barva naděje. Fotografie ukazuje na jedno z největších nebezpečí našeho každodenního života," uvedla porota v odůvodnění svého verdiktu. Titul Fotografie roku, který Černého snímek získal, je hlavní cenou soutěže.

Knihovny budou celý týden představovat své služby

Pod heslem Knihovny - rodinné stříbro se od pondělí do neděle koná ve čtyřech stovkách českých veřejných knihoven propagační akce Týden knihoven. Za rodinné stříbro se považuje to, čeho si lidé váží, opatrují to a co jim dělá čest. Pořadatelé Týdne knihoven chtějí i tímto heslem upozornit na své instituce, které jsou podle nich potřebné a důležité pro jednotlivce i společnost. Služby knihoven využívá 40 procent dospělé populace a většina dětí a mládeže, uvádí pořádající Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Proto, aby do knihoven chodili i nadále i aby si cestu do nich našli i noví čtenáři, připravili knihovníci mnoho akcí.

Polsko se vyhne trestu od FIFA a může hrát s českým týmem

Polsko se vyhne sankcím, které mu hrozily od Mezinárodní fotbalové federace FIFA za vměšování vlády do chodu národního svazu. Bezprostřední nebezpečí odvrátila pondělní kompromisní dohoda mezi polskou vládou a národním svazem PZPN. Polští fotbalisté tak podle všeho budou moci nastoupit v sobotu k utkání kvalifikace mistrovství světa proti české reprezentaci. Situace kolem vedení svazu přitom mohla skončit až vyřazením reprezentace z kvalifikačních bojů. Zároveň Polsko odvrátilo hrozbu toho, že by mu UEFA odebrala pořadatelství mistrovství Evropy v roce 2012.

Slavia i díky dvěma gólům Šmicra deklasovala Spartu 4:1

Fotbalisté pražské Sparty se propadají do stále hlubší krize. V pondělním důležitém derby v 9. ligovém kole s rivalskou Slavií doma před vyprodanou Letnou utrpěla debakl 1:4 a už šest soutěžních zápasů čeká na vítězství. Navíc její manko na slávisty je už pětibodové. Slávisté po vysokém vítězství velebí hlavně veterána Vladimíra Šmicra, který dvěma góly měl na triumfu hlavní podíl. Za Slavii se trefili i Tavares a ve druhé minutě nastavení střídající Šenkeřík, sparťanům nepomohlo snížení Vacka a pozice jejich trenéra Vítězslava Lavičky je ve větším ohrožení.

Další výsledky 9. kola: Mladá Boleslav-Příbram 3:1. Bohemians Praha – Teplice 1:0; Hosté absolvovali krkolomnou cestu k utkání, protože uvízli v dopravní zácpě na dálnici, běželi přes pole na vedlejší silnici a na stadion dorazili v taxíkách až 35 minut před zápasem. Zlín zvítězil v jediném sobotním utkání nad Viktorií Plzeň 2:0. Zlínští tak opustili poslední příčku v tabulce, na niž spadla Viktoria Žižkov, která prohrála v Olomouci 0:2. V souboji dalších týmů ze dna tabulky si Kladno a České Budějovice body rozdělily za bezbrankovou remízu. Fotbalisté Brna přišli o neporazitelnost na hřištích soupeřů. První porážku venku jim připravil Jablonec, který zvítězil 2:0.

České fotbalistky čeká v boji o Euro znovu Itálie

Českým fotbalistkám stojí v cestě na jejich první mistrovství Evropy znovu tým Itálie, který je před čtyřmi lety vyřadil. Italky jim přidělilo pondělní losování baráže v sídle UEFA ve švýcarském Nyonu. Zápasy se budou hrát 25. a 29. října, případně o den později, a Češky začnou na domácí půdě. Trenér českých fotbalistek Dušan Žovinec připustil, že Italky nebyly jeho vysněným soupeřem, ale věří, že jeho týmu se podaří odveta za čtyři roky staré vyřazení.

Stolní tenistky prohrály v čtvrtfinále ME, muži jsou zpět v elitě

České stolní tenistky prohrály na mistrovství Evropy v Petrohradu ve čtvrtfinále s Chorvatskem 0:3 a medaili nezískají. Renata Štrbíková a Iveta Vacenovská dnes podlehly svým soupeřkám 1:3 na sety, olympionička Dana Hadačová uhrála o jednu sadu více. Družstvo mužů si v příštím roce ve Stuttgartu zahraje také o medaile, protože svěřenci Tomáše Demka postoupili z druhé divize mezi elitu. Rozhodlo o tom jejich pondělní vítězství nad Norskem ve skupině o 17. místo. České hráčky skončí v Petrohradu nejlépe sedmé, protože ve skupině o konečné umístění prohrály s Rakouskem 1:3. Už postupem mezi nejlepší osmičku se ale svěřenkyně trenéra Miroslavy Cecavy postaraly o největší úspěch ženského stolního tenisu v historii samostatné České republiky. Sen o medaili se ale rozplynul až nečekaně rychle.

Berdych si po triumfu v Tokiu polepšil v žebříčku o šest míst

Tenista Tomáš Berdych figuruje v novém vydání světového žebříčku jako nejlepší z českých hráčů na 21. místě. Díky nedělnímu triumfu na turnaji v Tokiu si oproti minulému týdnu polepšil o šest příček. Jeho finálový soupeř Argentinec Juan Martin Del Potro se poprvé v kariéře probojoval do elitní světové desítky. Jediným dalším Čechem v první stovce je Radek Štěpánek, jenž si po semifinálové účasti na turnaji v Metách udržel 29. pozici.

Počasí

V úterý očekávají meteorologové oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Později odpoledne a k večeru od západu ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 13 až 17 stupňů Celsia, na horách kolem 10 stupňů, na Šumavě 13 stupňů.

06-10-2008