Denní souhrn zpráv Zprávy

15-10-2008

Čechům se nelíbí zvýšení garancí za vklady, summit se komplikuje

Dvoudenní vrcholná schůzka Evropské unie, která začala v Bruselu, se komplikuje již na svém začátku. Atmosféru na jednání, jež se věnuje především finanční krizi, zjitřil návrh Evropské komise na zvýšení garancí u vkladů. Ministři financí se minulý týden dohodli, že garance vkladů se v unii zvýší na 50.000 eur (zhruba 1,25 milionu korun). Brusel ale přišel s návrhem, jenž po určité době počítá s růstem záruk až na 100.000 eur (zhruba 2,5 milionu korun). To částečně rozzlobilo českého ministra financí Miroslava Kalouska. Podle něj Česko bude se zvýšením záruk na 100.000 eur souhlasit jen v případě, že některé státy odvolají absolutní garance za vklady, které vyhlásily kvůli finanční krizi. Kalousek se domnívá, že návrh komise není pro Českou republiku výhodný, protože zvýšení limitu schválené v úterý vládou již pokrývá 97 procent vkladů drobných střadatelů.

Čunek si chce u EK stěžovat na přísné kontroly při čerpání dotací

Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek chce spolu se svými kolegy ze zemí visegrádské skupiny předložit Evropské komisi stížnost na nadměrnou přísnost kontrol při čerpání peněz z evropských fondů. Čunek to řekl na tiskové konferenci po zasedání vlády. "Chceme dát Evropě a jednotlivým komisařům (Evropské komise) materiál, ve kterém vyjádříme určitou nespokojenost s tím, že se kontrol musí provádět strašně moc. Celá administrativa tak spotřebuje velké prostředky, které by jinak mohly být vynaložené na rozvoj území a další projekty," řekl Čunek. Za hlavní problém považuje Čunek dvojité kontroly žadatelů o dotace z evropských fondů. Spolu s ministerstvem financí prý nyní MMR pracuje na materiálu, který by takzvané duplicitní kontroly odstranil.

Na české předsednictví pohlížejí média ve Francii s obavami

Nálepka potížisty, kterou agentura AFP dala v úterý České republice v souvislosti s jejími údajnými rozpaky nad některými regulačními opatřeními ve finanční sféře, která chystají země EU, není osamělým projevem nedůvěry francouzských sdělovacích prostředků vůči Praze. Obavy, že Česko nebude s to se vypořádat s předsednictvím v příštím pololetí, sdílejí i další zástupci médií oslovení ČTK. Podle Caroline de Camaretové ze zpravodajské televize France 24 má Česko image individualisty, u kterého se neví, jak bude schopen stmelovat tak složitý konglomerát zemí. Nynější finanční krize navíc ukázala, že předsednictví EU je ve skutečnosti dvojkolejné. Unie se dělí na státy s vyšším stupněm integrace, které mají společnou měnu, a na zbytek. Francie, která je v eurozóně, neměla problém iniciovat summit této skupiny ještě před vrcholnou schůzkou všech zemí EU a přijímat kroky k obnovení důvěry ve finančním sektoru. Jak by ale nynější krizi řešila Česká republika, která v eurozóně není, ptá se de Camaretová, podle níž se stejná otázka týká i Švédska, které v předsednictví následuje v druhém pololetí příštího roku. Ve vedení EU tak může prý nastat pořádný zádrhel.

Moskevský starosta hovořil s českými politiky o ekonomické krizi

Nynější ekonomická krize byla jedním z témat rozhovoru moskevského starosty Jurije Lužkova s českým prezidentem Václavem Klausem. Lužkov přitom doufá, že se tuto krizi podaří překonat bez velkých potíží. Při setkání s pražským primátorem Pavlem Bémem starosta více než desetimilionové megapole podotkl, že protikrizová opatření musí být přijímána na všech úrovních, protože potíže se nesmějí dotknout například městských sociálních programů. Lužkov je v Praze především, aby osobně podpořil nynější Dny Moskvy v Praze, akci, která recipročně navazuje na loňské dny české metropole v ruském hlavním městě. V přítomnosti Lužkova a Béma byly ve středu podepsány dvě smlouvy, jedna o spolupráci moskevské a pražské městské knihovny a druhá o společném bakalářském programu pražské Vysoké školy ekonomické a Moskevské městské univerzity správy moskevské vlády.

Vláda podle ČSSD ignoruje krizi a nepodporuje růst ekonomiky

Vláda Mirka Topolánka (ODS) ignoruje podle sociálních demokratů blížící se hospodářskou krizi. Pokud nebude na situaci reagovat, zkrachují některé podniky a zvýší se nezaměstnanost. Na středeční tiskové konferenci to uvedl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Vláda by proto měla například přepracovat státní rozpočet na příští rok a vytvořit stabilizační rezervu ve výši 20 miliard korun. "Vláda podléhá tendenci tvářit se, že se nic neděje, a maluje věci na růžovo. Zároveň vychází z nerealistického růstu ekonomiky," uvedl Sobotka s tím, že krize se nemůže ČR vyhnout kvůli provázanosti ekonomik. Kvůli ochlazení hospodářství by se podle dřívějšího vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) mohl rozpočet propadnout zhruba o deset miliard korun. Ministr proto chce podvázat provozní výdaje ministerstev. Pokud se během roku ukáže, že výsledky hospodaření jsou lepší, bude možné je uvolnit. Výše schodku by se ale podle Kalouska měnit neměla.

Sněmovna bude nejspíš příští středu hlasovat o nedůvěře vládě

Sněmovna bude nejspíš příští týden hlasovat o nedůvěře vládě. Předseda dolní komory Miloslav Vlček obdržel ve středu od sociálních demokratů návrh na vyslovení nedůvěry kabinetu. Termín mimořádné schůze, na níž by se rozhodlo, chce stanovit ve čtvrtek. Uskutečnit by se mohla pravděpodobně ve středu 22. října. ČTK to řekl Vlčkův mluvčí Dušan Veselý. Ve sněmovně by se tak o nedůvěře kabinetu hlasovalo v tomto volebním období již počtvrté. Mimořádné jednání by se konalo v době řádné schůze, která začne v úterý 21. října. Odehrálo by se tak po krajských volbách a mezi prvním a druhým kolem senátních voleb. K urnám se lidé vypraví poprvé tento pátek a sobotu, podruhé za týden.

Organizace vyzvaly poslance k přijetí antidiskriminačního zákona

Čtyři desítky neziskových organizací vyzvaly poslance, aby přehlasovali prezidentovo veto a prosadili antidiskriminační zákon. Podle sdružení a asociací je norma nezbytná k zajištění i vymáhání rovného zacházení v praxi. ČTK o výzvě informovala společnost Gender Studies. Zákonodárci by o normě mohli rozhodnout na schůzi, která začne 21. října. K přijetí je potřeba nejméně 101 hlas. ČR je poslední zemí sedmadvacítky, která zákonnou ochranu před diskriminací nemá. Hrozí jí za to od Evropské komise žaloba a vysoká pokuta. Vicepremiér Petr Nečas (ODS) začátkem října ČTK řekl, že komise se chystá Česko zažalovat zhruba do měsíce.

Z krajských voleb odstoupilo 47 kandidátů, ze senátních žádný

Počet kandidátů na krajské zastupitele se na poslední chvíli ještě snížil, z voleb ve středu před polednem odstoupilo jihomoravské politické hnutí Folklor i Společnost se všemi 28 kandidáty. Již dříve z krajského volebního klání odstoupilo 19 kandidátů z osmi dalších volebních stran. Vyplývá to z informací na serveru www.volby.cz ke středečním 14:00, kdy lhůta pro odvolání nebo odstoupení z kandidátky skončila. Na startovní listině pro senátní volby, které začnou spolu s krajskými za dva dny, zůstalo všech 200 přihlášených, pro krajské volby počet kandidátů činí 8217.

ČSSD podává trestní oznámení kvůli ničení svých billboardů

Sociální demokracie se rozhodla podat trestní oznámení kvůli údajnému přelepování volebních billboardů ČSSD textem Volte přátele vrahů. Považuje to za trestný čin poškozování cizí věci, ze kterého podezřívá svého politického protivníka - Občanskou demokratickou stranu. ČTK to ve středu oznámil Ondřej Macura z tiskového odboru Lidového domu. ODS se proti nařčení ohradila. V médiích se zprávy o přelepování volebních billboardů ČSSD zatím neobjevovaly. Ničení billboardů má podle Macury v různých částech republiky stejnou podobu. Text Volte přátele vrahů má zřejmě voličům připomenout incident dvou účastníků křtu knihy šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, jenž skončil smrtí jednoho z nich. ODS se přes ostrou a často i nevybíravou negativní volební kampaň ČSSD podle svého šéfa volebního štábu Jiřího Šnebergra neuchýlila k žádnému projevu tohoto druhu. "Není to ODS, kdo vylepuje 'anonymní' útočné billboardy a inzeráty a kdo vede osobní útoky proti kandidátům politického soupeře. ODS vedla a vede svoji volební kampaň v pozitivním duchu a nehodlá od tohoto trendu ustupovat," dodal.

Vláda schválila směnu pozemků umožňující dostavbu D11 do Hradce

Vláda ve středu schválila dohodu mezi státem a farmářkou Ludmilou Havránkovou, která vlastní přibližně deset hektarů pozemků na trase nedokončené dálnice D11 před Hradcem Králové. Podle dohody by měl stát farmářce dát zhruba 253 hektarů státních pozemků výměnou za přibližně 10,6 hektaru jejích pozemků nutných k dovedení dálnice až do Hradce. ČTK o tom informoval mluvčí hradeckého kraje Imrich Dioszegi. Dohodu, se kterou vláda původně nesouhlasila, uvítala i farmářka Ludmila Havránková. Pokud se státu podaří pozemky s Havránkovou směnit do konce letošního roku, mohl by být přibližně čtyři kilometry dlouhý úsek dálnice D11 na okraj Hradce Králové dokončen ve třetím čtvrtletí roku 2010, řekla ČTK mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková. Spor o pozemky u Hradce se vleče již 15 let. Dálnice nyní končí v polích před městem; hustá doprava se potom přelévá na místní komunikace a obtěžuje obyvatele okolních obcí.

Vláda schválila plán na podporu internetu ve školách

Vláda schválila plán ministerstva školství na financování rozvoje informačních technologií ve školách v letech 2009 až 2013. Po zasedání kabinetu to novinářům řekl vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL). Program má mimo jiné zajistit připojení k internetu, vybavení škol a vzdělávání učitelů. Úřad na to chce vynaložit přes tři miliardy korun. Kromě zdrojů ze státního rozpočtu počítá s evropskými prostředky a spoluúčastí škol. "Jde o zavedení školského centrálního portálu. Je to snaha, aby všechny školy v České republice měly internet, byly na něj připojeny," řekl Čunek. Ministr školství Ondřej Liška (SZ) má podle něj nyní za úkol tento záměr rozpracovat. Podle ministerstva je nutné udržet konkurenceschopnost žáků a studentů ve vzdělanosti v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT) na evropské úrovni. Česko prý v současnosti dosahuje ve srovnání se zeměmi Evropské unie a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) podprůměrných výsledků.

Vláda přijala zprávu o stavu životního prostředí

Vláda ve středu schválila zprávu o stavu životního prostředí v roce 2007, podle které hlavním problémem v Česku zůstává znečištěné ovzduší. Novináře o tom informoval ministr životního prostředí Martin Bursík. Narůstá množství emisí z dopravy, na zdraví obyvatel se podepisují také stále vysoké emise z energetiky a průmyslu. Podle Bursíka se ale po stagnaci v letech 2005 a 2006 životní prostředí v Česku začíná opět mírně zlepšovat. Ministr doplnil, že klesá i znečištění povrchových a podzemních vod. "Stoupá jakost vody," uvedl. Podle něj také klesá energetická náročnost ekonomiky. "Je to modernizace průmyslu," podotkl Bursík s tím, že se mimo jiné rozšiřuje podíl obnovitelných zdrojů energie. Díky mírné zimě a dobrým rozptylovým podmínkám se loni sice kvalita ovzduší v Česku meziročně zlepšila, plocha území se zhoršenou kvalitou ovzduší z hlediska lidského zdraví se zmenšila z 29 procent v roce 2006 na 6,3 procenta v roce 2007, i na tomto území ale žije třetina populace země.

Mluvčí: Vláda podpoří malé obory FF UK 53 miliony korun

Vláda má zájem udržet malé studijní obory umožňující výuku hebrejštiny, čínštiny a dalších orientálních jazyků. Schválila proto návrh ministerstev vnitra a školství přispět na ohrožené obory Filozofické fakultě Karlovy univerzity celkem částkou 53 milionů korun. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí vlády Jana Bartošová. Ministři na tiskové konferenci po jednání vlády původně oznámili schválení podpory ve výši osmi milionů korun. "S ohledem na dobu trvání projektu je finanční podpora rozložena do jednotlivých let. Ještě v roce 2008 je plánována podpora pěti miliony korun, v následujícím období 2009 až 2013 pak systémové podpora 9,6 milionu korun v každém roce," stojí podle Bartošové v důvodové zprávě ke schválenému návrhu. Celkově tak jde o projekt s rozpočtem 53 milionů korun.

ČSOB klesl kvůli finanční krizi zisk za 3. čtvrtletí o 64 procent

Skupině Československé obchodní banky klesl čistý zisk za tři letošní čtvrtletí meziročně o 64 procent na zhruba 2,7 miliardy korun. Bez vlivu finanční krize by čistý zisk skupiny ČSOB činil 8,9 miliardy korun. Předběžné očekávané výsledky hospodaření oznámila ČSOB v tiskové zprávě. "Výborné výsledky obchodních činností byly sníženy nepřímými důsledky finanční krize. ČSOB se totiž rozhodla velmi konzervativně přecenit své investiční portfolio v souvislosti s aktuálním děním na světových finančních trzích," uvedla ČSOB s tím, že světová finanční krize vyjma poklesu ziskovosti nebude mít dopad na stabilitu ČSOB, ani na její klienty.

Odbory Kovo budou pro rok 2009 žádat růst mezd o osm až 10 pct

Odborové organizace svazu Kovo budou při jednáních o kolektivních smlouvách na příští rok žádat růst mezd v průměru o osm až deset procent. Při jednání rady svazu v Hradci Králové to ve středu ČTK řekl předseda svazu Josef Středula. Odbory podle něj nehodlají přistupovat na nízká navýšení platů, která by chtěly podniky kvůli nynější světové krizi. Svaz Kovo je se 170.000 členy největší organizací Českomoravské konfederace odborových svazů. Centrála svazu Kovo nebude podle Středuly dávat jednotlivým organizacím přesné číslo požadovaného růstu mezd. "Bude se individuálně zohledňovat ekonomika jednotlivých firem. Kde budou moci být podle našich analýz nárůsty mezd vyšší, budeme je žádat," řekl odborový předák. Svaz Kovo působí v asi tisícovce podniků.

Stát za půl roku na nemocenském ušetřil téměř dvě miliardy korun

Za první pololetí letošního roku poklesla výplata dávek nemocenské oproti stejnému období loňského roku bezmála o dvě miliardy korun. Zatímco od ledna do června 2007 Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) na nemocenské dávky vyplatila 14,98 miliardy korun, v prvních šesti měsících letošního roku to bylo pouze 13,06 miliardy korun. ČTK to řekla mluvčí ČSSZ Jana Buraňová. Počet nových případů pracovní neschopnosti v prvním pololetí letošního roku meziročně poklesl téměř o čtvrtinu. Lidé kvůli zavedení vládní reformy letos od ledna až do konce června nedostávali v prvních třech dnech nemoci žádné dávky; poté Ústavní soud tuto praxi zrušil. Oproti prvnímu pololetí loňského roku poklesly letos také výplaty dávek na ošetřování nemocného dítěte či jiného člena rodiny lidově zvaných "paragraf".

Internet ADSL v září zrychlil, ale ne jak slibovali operátoři

Připojení k internetu prostřednictvím ADSL v září zrychlilo o 45 procent a průměrná rychlost se pohybovala kolem tří Mbit/s. Rychlosti se však výrazně odlišují od hodnot deklarovaných operátory. Vyplývá to z měření serveru DSL.cz. Operátoři v září zareagovali na změnu velkoobchodní nabídky Telefóniky O2 a místo připojení o rychlosti od dvou do osmi Mbit/s nabídli osm a 16 Mbit/s. U deklarovaných osmimegabitových přípojek se však skutečná rychlost pohybovala v průměru jen kolem čtyř Mbit/s, u 16 Mbit/s to bylo jen necelých šest Mbit/s, tedy na úrovni 49, respektive 36 procent objednané rychlosti. Již při zavádění služby zástupci Telefóniky uváděli, že rychlosti osm a 16 Mbit/s odpovídají pouze ideálnímu případu a většinou budou kvůli kvalitě vedení a vzdálenosti od ústředny nižší. Zároveň by ale měly překonávat dosud dosahované rychlosti. Na maximální rychlost osm Mbit/s by mělo podle dřívějšího vyjádření Telefóniky dosáhnout 72 procent uživatelů, čtyři megabity pak 90 procent.

V Brně se pro bezdomovce otevře první ordinace lékaře

V Brně se pro bezdomovce otevře první ordinace praktického lékaře. Asi za dva týdny začne fungovat v novém denním centru pro lidi bez domova Diecézní charity Brno. Ošetřování bezdomovců bylo dosud ve městě problematické. Zdravotníci k nim mnohdy mají odpor a když je ošetří, jen tak aby s nimi něco udělali a pak je pošlou pryč, řekl novinářům vedoucí nového centra Ladislav Šos. "Byl problém umístit člověka do nemocnice," uvedl. Situace se podle něj pomalu zlepšuje, charita se nedávno dohodla s brněnskou Nemocnicí Milosrdných bratří, že nemocné bezdomovce bude přijímat. Dostane se jim tak stejného ošetření, které by zdravotníci poskytli komukoli jinému, řekl Šos. V Brně s 370.000 obyvateli žije podle dva roky starého sčítání kolem 1200 bezdomovců.

Ve vojenské nemocnici v noci zemřel český stíhač RAF Hlučka

Generálmajor Stanislav Hlučka, známý český stíhací pilot z druhé světové války, zemřel v noci na středu v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK o tom informovalo ministerstvo obrany. Muž, který létal u 313. stíhací perutě ve Velké Británii i v 1. československém stíhacím leteckém pluku v tehdejším Sovětském svazu, zemřel čtyři dny před svými 89. narozeninami. Je nositelem řady státních vyznamenání, včetně britských. Po komunistickém převratu v roce 1948 byl zatčen a odsouzen k jednomu roku vězení. Po propuštění z vězení se do armády nemohl vrátit a živil se manuální prací. V 60. letech byl rehabilitován, povýšen a v roce 1969 opět povolán do činné služby. Do výslužby odešel v roce 1976 v hodnosti plukovníka.

Vědci: Malta z Karlova mostu obsahuje bílkoviny, jsou v ní vejce

Vědecká expertiza rozboru malty z pražského Karlova mostu potvrdila přítomnost bílkoviny, pověst o přidávání vajec do malty při jeho stavbě se tak nejspíš zakládá na pravdě. Výsledek rozboru ve středu oznámil na vernisáži modelu Karlova mostu pražský primátor Pavel Bém. "Není mýtus, ale pravda či realita, že do základů stavby Karlova mostu byla umístěna vejce," prohlásil Bém. Rozbor byl provedený v laboratoři Ústavu biochemie a mikrobiologie na Vysoké škole chemicko-technologické (VŠCHT) a ověřený v laboratoři biologie na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V původní maltě byly prokázány bílkoviny, řekla k výsledku rozboru Štepánka Kučková z VŠCHT. Trvalo několik let, než se podařilo získat skutečně původní maltu. Objevena byla při rekonstrukci mostu až letos na jaře, teprve poté ústav zahájil dosud nejpodrobnější a nejdražší analýzu vzorků odebraných z několika sond přímo z nitra mostu.

Další část procesu ke kauze Kuřim se bude týkat hlavně Škrlové

Především Barbory Škrlové, která vystupovala jako dívka Anička a chlapec Adam, se bude týkat další kolo procesu v kuřimské kauze, které začne ve čtvrtek u Krajského soudu v Brně. Revizní znalecký posudek by měl ukázat, zda je trestně odpovědná. Literát Martin Fahrner vysvětlí, proč u něj Škrlová žila po útěku z Česka coby údajný chlapec Adam. Před soudem stane i její někdejší přítelkyně Eva Tesařová. V kauze, týkající se neobvykle brutálního týrání chlapců Ondry a Jakuba, je na říjen plánováno šest jednacích dní.

NS: Velikovská si za vraždu manžela-tyrana odpyká sedm let vězení

Kamila Velikovská si odpyká sedm let vězení za vraždu manžela, jenž ji údajně dlouhodobě týral. Nejvyšší soud (NS) v těchto dnech odmítl dovolání Velikovské, a po vleklém procesu tak definitivně potvrdil trest pod hranicí zákonné sazby. ČTK to ve středu řekl mluvčí soudu Petr Knötig. Velikovská již nastoupila do výkonu trestu. Její právnička Hana Marvanová ČTK řekla, že doporučí klientce podání ústavní stížnosti. Zároveň podotkla, že dosud neobdržela rozhodnutí NS. Manžela zastřelila Velikovská v roce 2005 doma v obývacím pokoji. Použila pistoli, kterou si patrně vypůjčila ke své obraně. Muž zemřel na místě. NS řešil kauzu už podruhé. U krajského soudu dostala žena původně osm let vězení, Vrchní soud v Olomouci ale trest zpřísnil na deset let. Poté do kauzy poprvé zasáhl Nejvyšší soud, podle kterého byl rozsudek příliš přísný. Letos proto vrchní soud verdikt změnil a vyměřil ženě sedm let vězení. Zohlednil přitom to, že byla obětí domácího násilí.

Pamětník: V Kunderově kauze udával Dlask

Někdejšího západního agenta Miroslava Dvořáčka udal podle literárního historika Zdeňka Pešata tehdejší student pražské filozofické fakulty Miroslav Dlask. Pešat to ve středu řekl ČTK v souvislosti s informacemi o tom, že Dvořáčka udal spisovatel Milan Kundera. Dlask se tehdy údajně Pešatovi svěřil s tím, že oznámil Dvořáčkův pobyt v Praze bezpečnosti. Dlask měl pocit, že musí informovat i příslušnou organizaci KSČ, a protože Pešat byl členem stranického fakultního výboru, řekl to právě jemu. Mluvčí Ústavu pro studium dějin totalitních režimů Jiří Reichl ČTK ve středu zopakoval, že si instituce za zjištěním svých pracovníků stojí. "Tezi toho dokumentu potvrzuje paní Militká, která říká, že jí pan Dlask řekl, že o návštěvě pana Dvořáčka řekl panu Kunderovi. To je všechno," uvedl mluvčí. Případ podle něj historici ÚSTR ozřejmili dostatečně a nechystají se ho prý hlouběji zkoumat.

Spisovatel Milan Kundera ve středu prohlásil, že před zveřejněním kauzy svého údajného udání západního agenta Miroslava Dvořáčka nedostal možnost se vyjádřit.

The Guardian: Kunderovu prózu neohrozí stíny minulosti

Britský list The Guardian ve středu vyjádřil pochyby nad tím, že by se spisovatel Milan Kundera vzpíral spojování svého života se svým dílem kvůli tomu, že prý v mládí někoho udal. Pokud by však bylo nařčení pravdivé a on dnes lže, znamenalo by to větší zradu, vyplývá z krátkého komentáře nazvaného Kunderovu prózu neohrozí stíny minulosti. Historik, který zveřejnil policejní zprávu s Kunderovým jménem, tvrdí, že údajné konfidentství by vysvětlovalo Kunderův odpor k tomu, aby se jeho dílo interpretovalo jeho životem. Takové tvrzení je důsledkem špatného pochopení, uvedla komentátorka listu. "Na tom, že romanopisec trvá na odlišení mezi svými postavami a sebou samým, není nic zlověstného." Kdyby byl skutečně informátorem, tak by to zdaleka nezpochybnilo Kunderovy knihy a jejich protikomunistický tah, ale mohlo by to potvrdit hloubku a složitost jeho deziluze, píše list. Podle jednoho z nejcitovanějších Kunderových prohlášení je "boj člověka s mocí bojem paměti se zapomněním." Kdyby obvinění bylo pravdivé, mohl by být viněn méně za to, co udělal tehdy, a více za to, co nepřiznal nyní, napsal The Guardian.

Svěrákovo a Smoljakovo České nebe bude mít premiéru 28. října

V pořadí už patnáctou hru pražského Divadla Járy Cimrmana představili ve středu novinářům Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák. Má název České nebe a populární autoři tento text z pozůstalosti českého génia Járy Cimrmana oficiálně představí na čtyřech premiérových večerech od 28. do 31. října. "Hra je to vhodná k oslavám 28. října, ale lze ji uvádět kdykoliv," řekl před první generální zkouškou Svěrák a potvrdil tak, že v interpretaci postav z českých dějin zaznějí v jejím druhém plánu i vážnější tóny. Hra s podtitulem Cimrmanův dramatický kšaft bude do té doby uvedena i na zájezdech v Plzni, Českých Budějovicích, Třebíči, Brně, Novém Jičíně, Ostravě a Hradci Králové. Fanoušci fiktivního génia čekali na nový text celých šest let - poslední novinkou byla hra Afrika, která se na jevišti objevila 4. října 2002.

Kandidáti na šéfa ČF chtějí vrátit orchestru ztracenou prestiž

Zvýšit platy hráčů České filharmonie (ČF), propojit orchestr se sborem, zefektivnit činnost Galerie Rudolfinum a vrátit orchestru ztracenou prestiž navrhuje ve svých koncepcích pět uchazečů o post generálního ředitele ČF. Projekty ve středu zveřejnilo ministerstvo kultury. Devítičlenná komise v podvečer také doporučila ministrovi Václavu Jehličkovi jednoho z kandidátů, jeho jméno je však tajné. "Na kandidátovi se shodlo pět členů z devítičlenné komise. Jak se ministr rozhodne, bude v dohledné době jméno zveřejněno," řekla ČTK Renata Slámková z tiskového oddělení ministerstva. Do konkurzu se přihlásil ředitel Pražského filharmonického sboru Richard Sporka, bývalý generální komisař za ČR na výstavě Expo 2005 a intendant hudebního festivalu Dvořákova Praha Vladimír Darjanin, vedoucí obchodního oddělení ČF Martin Harold, někdejší ředitel ČF Jiří Kovář a hudební režisér a bývalý ředitel festivalu Zlatá Praha Stanislav Vaněk.

Oleg Tabakov převezme příští týden čestný doktorát pražské AMU

Přední ruský divadelník, herec a pedagog Oleg Tabakov převezme příští týden na Akademii múzických umění v Praze čestný titul doctor honoris causa. Stane se tak na slavnostním zasedání umělecké rady tohoto učení v úterý 21. října, na kterém Tabakov přijme diplom a zlatou medaili s řetězem jakožto odznak této vědecké hodnosti. ČTK to ve středu oznámil proděkan Divadelní fakulty Zdeněk A. Tichý. Akademie naposled podobně vyznamenala "knížete českých herců" a člena činohry Národního divadla v Praze Radovana Lukavského. Ten byl v roce 2006 teprve devátou takto oceněnou osobností pražské akademie. Předtím jimi byli Václav Havel, Miloš Forman, Charles Mackerras, Karel Husa, Jiří Kylián, Otomar Krejča, Jan Švankmajer a Josef Suk.

Český film vypráví o zjeveních ve slovenské Litmanové v 90. letech

Dokument o údajném opakovaném zjevení Panny Marie dvěma slovenským dívkám v 90. letech natočil režisér Vít Janeček. Zda šlo na východním Slovensku v letech 1990 až 1995 o pravá zjevení, zatím stále řeší církevní komise. Litmanová se ale letos v září stala oficiálním poutním místem. Janečkův dokument Ivetka a hora, ve kterém svůj duchovní zážitek popisuje jedna z dívek, půjde do kin 20. listopadu.

Film zachycuje osobní příběh, životní a vnitřní zkušenosti jedné z vizionářek s odstupem několika let. Konfrontuje nejprve svoji vlažnou víru z dětství pocházející z rodinné tradice s tím, jak by podle ní člověk měl svoji víru prožívat. Poté, co prošla mnoha spirituálními zážitky, cítila se nakonec Pannou Marií opuštěná. "Bůh měl takový záměr, ale jakoby mě nechala ve štychu...," říká ve filmu a vzpomíná, jak těžké bylo "žít se zjevením".

Státní opera vstoupila do nové sezony s provizorním vedením

Státní opera Praha (SOP) zahájila letošní sezonu s dočasně jmenovaným novým šéfem opery, končícím generálním ředitelem a bez šéfdirigenta. V plánu má navíc pouhé tři premiéry. Podle kritiků, které oslovila ČTK, si za 16 let své samostatnosti sice vytvořila svoji tvář, kvalita jejích produkcí má však značné výkyvy. V tomto ohledu se také ale nijak neodlišuje od ostatních českých operních domů. Po neúspěšné květnové premiéře Wagnerova Bludného Holanďana odešla šéfka opery Ingeborg Žádná a šéfdirigentovi Guillaumu Tourniaireovi nebyla prodloužena smlouva. Generální ředitel Jaroslav Vocelka, který odejde příští rok v prosinci do penze a na jehož místo už je vypsáno výběrové řízení, jmenoval na dvě sezony do funkce šéfa opery uznávaného operního praktika a dirigenta Rudolfa Krečmera.

Olomoucká radnice podpoří kino Metropol, aby přežilo

Olomoucká radnice finančně podpoří kino Metropol, které je posledním klasickým biografem ve městě. Na jeho záchranu poskytne ještě letos mimořádně 500.000 korun a roční příspěvek mu od příštího roku navýší ze současného půlmilionu na 650.000 korun. Na středeční tiskové konferenci to řekl primátorův náměstek Jan Holpuch. "Současná krize kina je vyvolána nejen zvýšením cen energií, ale i krachem distribuční společnosti, která kinu dodávala reklamu na filmovém pásu. Vzhledem k tomu, že kino nemá možnost promítat reklamu z DVD nosičů, o tento příjem přišlo," vysvětlil Holpuch. Radnice proto podpoří Metropol jednorázovou dotací 250.000 korun a zároveň mu zakoupí dataprojektor za stejnou sumu.

Fotbalisté zdolali v kvalifikaci MS Slovinsko 1:0

Čeští fotbalisté porazili v duelu kvalifikace mistrovství světa Slovinsko 1:0. Jediný gól vstřelil v 62. minutě Libor Sionko. Reprezentační výběr tak ve středu v Teplicích ukončil sérii pěti zápasů bez vítězství.

Počasí ve čtvrtek

Bude zataženo s občasným deštěm. Teploty 12° až 16° Celsia, na jihovýchodě území až 18°C.

15-10-2008