Denní souhrn zpráv Zprávy

16-10-2008

Češi možná už letos pocestují do USA bez víz

České a americké úřady se v podstatě dohodly na znění smlouvy o výměně informací o osobách v minulosti odsouzených za nejzávažnější trestné činy, jejíž podepsání je posledním formálním krokem nutným ke zrušení víz pro české občany cestující do USA. ČTK to řekl zástupce amerického generálního konzula Scott Riedmann. Podle něj je podpis smlouvy již jen technickou záležitostí. Existuje možnost, že by Češi mohli cestovat do USA bez víz už před koncem roku, uvedl. K bezvízovému styku posunul Česko i úterní podpis memoranda, které upravuje spolupráci mezi orgány vynucování práva a bezpečnostními sbory obou států v boji proti terorismu.

O zrušení víz má podle diplomatických zdrojů jednat v Praze americký ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff koncem října. Nadále se počítá s tím, že dohoda o vízech by mohla být zveřejněna 17. listopadu, tedy zhruba za měsíc. Češi, kteří budou chtít vycestovat do USA, až odpadne dosavadní povinnost žádat o víza, budou žádat o povolení cesty prostřednictvím elektronického systému ESTA. Riedmann připomněl, že systém budou moci využít lidé cestující do USA za turistickými nebo obchodními účely. Pro Čechy, kteří budou chtít v USA pracovat nebo studovat, bude i nadále platit, že musejí požádat o studentská víza nebo pracovní povolení. Americký vicekonzul také Čechům, kteří budou využívat systém ESTA, doporučil, aby si poté, co obdrží přes internet autorizaci ke vstupu, tento dokument vytiskli a vzali ho s sebou na cestu. Zdůraznil také, aby si Češi nezapomněli vyřídit bioemetrický pas, kterým je využití ESTA v bezvízovém styku podmíněno.

Senátní ústavní komise je k přímé volby prezidenta skeptická

Zavedení přímé volby prezidenta by podle senátní ústavní komise měla provázet úprava jeho pravomocí. Většina členů komise byla kvůli zachování současného parlamentního systému a vyváženému rozdělení moci spíše pro omezení kompetencí hlavy státu. Kvůli rozdílným názorům na způsob přímé volby i na změnu pravomocí byla komise skeptická k tomu, že se tuto změnu ústavy podaří v parlamentu prosadit. Aktuální návrhy na přímou volbu prezidenta podle náměstka ministra pro legislativu Jiřího Stodůlky (KDU-ČSL) nesměřují k dosažení nějakého konsenzu. Podle něj nemá cenu měnit něco, co funguje.

I když si většina lidí podle průzkumů přímou volbu hlavy státu přeje, není podle členů komise jisté, zda by je s ohledem na nevelkou účast v trojích volbách, parlamentních, krajských a obecních, více lákala možnost rozhodovat o hlavě státu. Přímo volený prezident by nutně nemusel být více nezávislý a hrát integrující roli mezi mocí výkonnou a zákonodárnou. Tvrzení, že minulé volby prezidenta parlamentem byly nedůstojné, označil bývalý místopředseda Senátu Edvard Outrata za "velký blábol". "Demokratická volba má vyjádřit konkrétní situaci v národě," podotkl. Důstojná volba by podle něj byla možná v konstituční monarchii, kde by se panovník v politice do ničeho nepletl.

Lidovec Hovorka vyzval voliče, aby zastavili Julínkovu reformu

Koaliční poslanec Ludvík Hovorka z KDU-ČSL vyzval voliče, aby zastavili svým hlasem projednávání reformních zákonů ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Uvedl to v textu občanům. Poslanec voličům napsal, že i když se může zdát, že krajské a senátní volby nejsou tak důležité, jejich výsledek může projednávání "těchto pro Vás špatných zákonů" zastavit. Stejně podle něj zafungovala už obava z volebních výsledků u norem o převodu zdravotních pojišťoven na akciové společnosti a fakultních nemocnic na nemocnice univerzitní.

I když měla část Julínkových norem původně platit od ledna 2009, ještě je ani neprojednal kabinet. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt ČTK řekl, že Hovorka se výzvou přidává k těm, kteří lidem lžou, protože krajské volby nejsou o celostátních tématech.

V Průmyslovém paláci vypukl rozsáhlý požár

Na pražském Výstavišti v Holešovicích vypukl ve čtvrtek večer požár velkého rozsahu. Podle mluvčího hasičů Víta Pernici oheň zasáhl polovinu Průmyslového paláce. Tato secesní budova z roku 1891 je obvyklým místem veletrhů.

EU podpořila záchranný plán pro finanční sektor

Šéfové vlád EU na summitu v Bruselu podpořili záchranný plán pro finanční sektor, na kterém se v neděli dohodli představitelé eurozóny. Plán počítá s uvolněním více než dvou bilionů eur na částečné odstranění škod, které napáchala finanční krize. Předseda Evropské komise José Barroso uvedl, že záchranný plán podpořilo všech 27 členských států, tedy i Česká republika, která původně měla několik výhrad.

Kalousek: Česko zatím nezaznamenalo výraznější odliv vkladů

Česko nezaznamenalo výraznější odliv vkladů do zahraničí kvůli stoprocentním garancím, které oznámily některé sousední státy ČR. Na summitu Evropské unie to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Státní záruky za všechny bankovní vklady již například oznámily Německo, Rakousko a Slovensko. Jejich krok vyvolal obavy z odlivu vkladů z českých bank do zahraničních, kde by střadatelům hrozilo menší riziko. "Já jsem příjemně překvapen, že na Českou republiku to má zatím minimální dopad, že ti bohatší klienti jsou klienti, kteří jsou schopni racionálního uvažování. Umí si zvážit nereálnost těch záruk, které zaznívají politicky ze sousedních zemí," řekl Kalousek. Česká republika zatím garantuje vklady do 25.000 eur. V úterý vláda schválila navýšení garance na 50.000 eur (zhruba 1,25 milionu korun). Změnu zákona musejí posoudit poslanci, a to zřejmě ve zkráceném řízení. Česko je po Irsku teprve druhou zemí, která schvaluje podobnou změnu zákonů. Ostatní státy zatím zůstaly u prohlášení.

EK pohrozila ČR soudem kvůli pravidlům pro informování investorů

Evropská komise (EK) České republice pohrozila soudem za to, že do svého práva nepřevedla směrnici o požadavcích na odhalení finančních informací. Česko musí EK odpovědět do dvou měsíců, jinak mu hrozí líčení u Evropského soudního dvora. Komise opatření přijala v roce 2007, členské státy ji do svého práva měly zahrnout nejpozději do konce letošního března. Vedle Česka tak podle komise ještě neuskutečnily Nizozemsko, Polsko a Maďarsko. Cílem směrnice je ulehčení přístupu investorů k informacím o společnostech, jejichž akcie jsou přijaty k obchodování na veřejném trhu.

EU zatím nerozhodla, kdy obnoví jednání o partnerství s Ruskem

Evropská unie se na čtvrečním summitu v Bruselu nerozhodla, kdy obnoví pozastavená jednání o novém strategickém partnerství s Ruskem. Jednání s Moskvou o nové dohodě, která by měla vymezit pravidla hry ve vztazích mezi EU a Ruskem, Brusel pozastavil v září kvůli srpnovému ruskému vojenskému zásahu v Gruzii. "Zatím nebereme tu podmínku, která byla stanovena na mimořádném evropském summitu (1. září), za splněnou," řekl český premiér Mirek Topolánek. Tehdy se unie dohodla, že je třeba, aby se ruské jednotky stáhly na pozice, ve kterých byly před 7. srpnem, tedy před začátkem konfliktu mezi Ruskem a Gruzií.

EU se chce na boji proti klimatickým změnám dohodnout ještě letos

Evropská unie na svém summitu potvrdila, že se chce do konce letošního roku dohodnout na ambiciózním plánu boje s globálním oteplováním. Opatření by měla brát v potaz specifika jednotlivých zemí i sektorů evropské ekonomiky. Státníci také vyzvali Evropskou komisi a francouzské předsednictví, aby v nadcházejících týdnech přišly s adekvátní odpovědí na výzvy vyplývající z balíčku. Unie se loni na jaře zavázala, že do roku 2020 sníží objem emisí skleníkových plynů o 20 procent.

Policisté provedli rekonstrukci údajné vraždy Kočky mladšího

V pražské restauraci Monarch se ve čtvrtek uskutečnila rekonstrukce údajné vraždy Václava Kočky mladšího. Popsat okolnosti události přicházeli postupně svědci i obviněný hoteliér Bohumír Ďuričko. Jedním ze svědků tragického incidentu byl i podnikatel Vratislav Šlajer. "Já jsem si myslel, že je to hra, nějaká, že je to paintball, protože jsem nevěřil, že by to byla střelba opravdová," řekl po skončení rekonstrukce.

K usmrcení Kočky juniora došlo po autogramiádě a křtu knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Kočka mladší byl stejně jako jeho otec dlouholetým členem sociální demokracie. Policie již minulý týden Ďurička obvinila z vraždy, hrozí mu deset až 15 let vězení. Ďuričko podle jeho obhájce Jana Červenky vypověděl, že v době incidentu seděl u stolu s Václavem Kočkou starším, provozovatelem Matějské pouti a Paroubkovým známým. O čem přesně s ním mluvil, si prý Ďuričko nepamatuje, advokát ale nevyloučil dřívější informaci, že tématem hovoru mohly být finance. Podle Ďurička pak ale přišly znenadání dvě silné rány pěstí, až upadl na svou těhotnou přítelkyni. Kdo na něho zaútočil si prý v té chvíli nevšiml, ve strachu o život ale vytáhl zbraň. Podle Červenky toho nyní lituje.

Odbory Kovo žádají zastavit projednávání změn zákoníku práce

Odborový svaz Kovo požaduje zastavení projednávání změn zákoníku práce, které připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Návrhy změn jsou pro svaz Kovo nepřijatelné a pokud je vláda bude prosazovat, zorganizuje svaz protesty včetně stávek. Po jednání rady svazu Kovo v Hradci Králové to ČTK řekl jeho předseda Josef Středula. Svaz Kovo je se 170.000 členy největším odborovým svazem v zemi. Podle svazu Kovo zveřejněné návrhy poškozují zájmy zaměstnanců. "Vadí nám zejména nástroj dání výpovědi bez udání důvodu či propuštění zaměstnance při jeho opakované krátkodobé nemoci. Návrhy představují návrat do dob nevolnictví," řekl Středula. Zanesením návrhů do zákona by podle něj získali výhody jen zaměstnavatelé.

Ministr Nečas i představitelé podnikatelů již dříve dali výhrůžky odborů do souvislosti s nadcházejícími krajskými a senátními volbami. Podle ministerstva práce má změna dosavadní legislativy přinést zejména větší pružnost úpravy pracovního poměru a liberalizaci pracovního práva.

Jediný uranový důl v ČR může těžit o tři roky déle, než plánoval

Uranový důl v Rožné na Žďársku bude činný déle, než se původně předpokládalo. Podle loňského rozhodnutí vlády může těžba pokračovat, pokud se bude ekonomicky vyplácet. Zatím se předpokládalo, že to bude do roku 2012. Další průzkumy už ale odhalily další dobré zásoby uranových rud, díky nimž by se těžba měla udržet minimálně do roku 2015. ČTK to řekl ředitel státního podniku Diamo Jiří Jež. Důl je jediným ve střední Evropě, kde se uran těží. "Podařilo se nám najít vynikající zásoby na úrovni 20. patra," vysvětlil. Zatímco před rokem se zásoby v otevřené části dolu odhadovaly kolem 800 tun kovu, nyní to vypadá na 1500 tun, dodal. O další, možná až desítky let, by se těžba v Rožné mohla prodloužit v případě, kdyby se žíly bohaté na uran našly také v hlubinách dolu.

V předcházejících letech se kvůli útlumu těžby uranu v Česku chystalo uzavření dolu, vláda ale tento termín několikrát posunula kvůli rostoucím cenám uranu ve světě. Nyní o zachování těžby rozhoduje pouze její ziskovost. V minulém roce Diamo díky uranu vydělalo 157 milionů korun, letos by to mělo být 270 milionů. Dvě české jaderné elektrárny ročně spotřebují kolem 700 tun uranu, v tuzemsku se letos této suroviny vyrobí do 300 tun.

Lidé mohou přes internet zjistit stav řízení u Nejvyššího soudu

Nejvyšší soud (NS) se připojil k projektu infoSoud, díky kterému mohou lidé zjišťovat přes internet stav svého soudního řízení. Po zadání spisové značky do systému se účastníci řízení dozví například to, zda je nařízeno jednání, který soudce spis dostal, případně jak soud rozhodl. Dosud infoSoud zahrnoval jen okresní soudy, řekl ČTK mluvčí NS Petr Knötig. Projekt infoSoud je součástí reforem justice, které mají zlepšit informovanost účastníků řízení a otevřít soudy vnějšímu světu.

Kapsch testuje v České republice satelitní mýtný systém

Firma Kapsch testuje v České republice satelitní systém elektronického mýta. Novinka na rozdíl od současného mýtného na dálnicích nevyužívá mikrovln a mýtných bran, ale signálu z družice a technologie GSM. ČTK to řekl náměstek ministra dopravy Jiří Hodač. Satelity mohou v budoucnu teoreticky hlídat celou českou silniční síť. Spolu se systémem zkouší Kapsch zároveň takzvané hybridní palubní jednotky (OBU - On Board Unit), které lze využít v satelitní i mikrovlnné části mýtného systému. Testuje se 10.000 jednotek, polovina je z dílny Kapsche a polovinu dodaly další firmy. "Cílem je otevřený systém, do kterého se objednávají pouze komponenty," řekl Hodač. Ministerstvo dopravy do budoucna počítá s deseti až dvaceti dodavateli OBU; dnes je výhradním dodavatelem Kapsch.

V ČR od loňska ubylo včel, cena medu je vyšší

V České republice je v současnosti zhruba 460.000 včelstev, což je přibližně o 60.000 méně než v loňském roce. Úbytek včel má na svědomí nemoc varoáza, kvůli níž přes zimu uhynulo zhruba 120.000 včelstev. Polovinu z nich se však včelařům během letošního roku podařilo obnovit. ČTK to řekl tajemník Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka. Kvůli snížení počtu včelstev a nepříznivému počasí, které spoluovlivnilo produkci medu, je prodejní cena medu vyšší než loni. U světlého medu se cena na prodejních pultech pohybuje mezi 100 a 110 korunami za kilogram, což je zhruba o deset procent více než před rokem. "U tmavého medovicového lesního medu, kterého je letos výrazný nedostatek, se cena pohybuje dokonce mezi 130 až 140 korunami za kilo," uvedl Peroutka. Nepotvrdily se však odhady některých včelařů z léta, že cena by mohla proti loňsku vyšplhat až na dvojnásobek.

Kundera prý nedostal prostor k vyjádření před zveřejněním kauzy

Spisovatel Milan Kundera tvrdí, že ke kauze údajného udání západního agenta Miroslava Dvořáčka nedostal možnost se před jejím zveřejněním vyjádřit. Uvedl to na dotaz ČTK. Ústav pro studium totalitních režimů zveřejnil v pondělí informace o tom, že Kundera udal Dvořáčka. Kundera se vyjádřil až následně v telefonickém rozhovoru s ČTK, kdy to důrazně popřel. "Nedostal jsem nic ani od Respektu, ani od toho ústavu. Padlo to na mne z nebe," odpověděl Kundera na dotaz ČTK faxem. ČTK se ho zeptala, zda od badatele Adama Hradilka, který kauzu v týdeníku Respekt zveřejnil, dostal fax už měsíc před zveřejněním kauzy a proč tyto informace nepopřel už dříve.

Podle historika Kundera neudával agenta, ale podezřelou osobu

Spisovatel Milan Kundera podle historika Jiřího Pernese z Ústavu pro soudobé dějiny (ÚSD) Akademie věd v roce 1950 jako student zapálený pro komunismus neudával agenta, ale informoval policii o podezřelé osobě na vysokoškolské koleji. Kundera jako předák kolejí měl podle Pernese odpovědnost, z níž vyplývaly povinnosti. Jestliže ho Dlask informoval o cizím člověku na kolejích, pak to oznámil na policii. Tehdy mu možná ani nedocházelo, že tím Dvořáčka může dostat na léta do vězení. Byla to pro něj epizoda, proto je možné, že už si na ni nevzpomíná, dodal.

O pravosti zveřejněného policejního záznamu historik nepochybuje. Zvláštní podle Pernese je, že komunistický režim tohoto udání nepoužil proti Kunderovi mnohem později, když emigroval. Ředitel ÚSD Oldřich Tůma připomněl, že podobný dokument komunisté použili proti bývalému tajemníkovi KSČ Zdeňkovi Mlynářovi, aby ho v exilu pošpinili. Na tehdejší dobu podle Tůmy ale nelze pohlížet dnešníma očima. V té době bylo mnoho mladých lidí komunismem nadšeno, věřilo mu a mezi ně patřil i Kundera. Bylo proto obvyklé, že pohyb podezřelých lidí, kteří by mohli být "nepřáteli režimu", oznamovali bezpečnostním složkám.

Další verzi předestřel literární historik Zdeněk Pešat. ČTK řekl, že Dvořáčka udal tehdejší student pražské filozofické fakulty Miroslav Dlask. Pešatovi se tehdy údajně svěřil s tím, že oznámil Dvořáčkův pobyt v Praze bezpečnosti. Dlask měl pocit, že musí informovat i příslušnou organizaci KSČ, a protože Pešat byl členem stranického fakultního výboru, řekl to právě jemu. Dlask se stal později manželem Militké, které v 90. letech řekl, že o Dvořáčkovi mluvil s Kunderou.

Vysokomýtský památník padlých z roku 1919 získá původní podobu

Přibližně po 60 letech získá vysokomýtský památník obětem československo-maďarské války svoji původní podobu. Pietní místo vzniklo na počest vojáků 30. vysokomýtského pluku, kteří zahynuli v bitvách v roce 1919. Po převzetí moci komunistickou stranou však byly původní desky odstraněny a nahradily je nápisy, které připomínají oběti první a druhé světové války. "Šlo pravděpodobně o to, že původní deska připomínala válku proti maďarským bolševikům, což po roce 1948 nešlo," řekl ředitel Regionálního muzea Jiří Junek. Podle Junka jde o unikátní pomník, který jako jediný v zemi připomíná válečné události z roku 1919.

Na třeboňském náměstí skončila rekonstrukce Mariánského sloupu

Na třeboňském náměstí skončila náročná rekonstrukce Mariánského sloupu z konce 18. století, který restaurátoři opravovali od loňska. Obnova dominanty hlavního náměstí si vyžádala téměř dva miliony korun. Přinesla i překvapení, protože teprve při detailním průzkumu restaurátoři zjistili, že se vrchol sloupu mírně naklání. Proto sochu nahoře narovnali a celý sloup vyvážili. Památka z roku 1780, kterou odborníci považují za hodnotný doklad barokního kamenosochařství, byla v kritickém stavu. Záchranné práce zkomplikovalo i zjištění, že materiál použitý na dílo byl nekvalitní. Je z mušlového vápence a nevhodné nátěry ho narušily.

Mariánský sloup má od roku 1780 dominantní postavení na hlavním náměstí. Byl zhotoven v luisézním stylu českobudějovickým sochařem Leopoldem Huberem z odkazu vdovy po třeboňském primátorovi Janu Pilsovi.

Vysoké Mýto poprvé odzkouší zrestaurované varhany z roku 1899

V chrámu svatého Vavřince ve Vysokém Mýtě lidé v neděli poprvé uslyší zrestaurované varhany z roku 1899. Jejich oprava trvala několik měsíců. Čítala také náročné rozebrání varhanních skříní a jejich posunutí do chrámové lodě. Tím se výrazně zlepšil jejich zvuk. Novináře o tom informoval varhaník Jan Fajfr.

Nástroj postavil na sklonku 19. století významný varhanář Josef Kobrle z Lomnice nad Popelkou. Romantické varhany, které se vyznačují širokou škálou zvukových barev, patří k největším z jeho produkce. V 60. letech minulého století však byly varhany takzvaně barokizovány a přišly o charakteristický zvuk. Do původního stavu se vrátily na konci 90. let. Oprava stála 350.000 korun, přispěli na ni sponzoři i obyvatelé. Varhaník například zorganizoval takzvanou adopci 1488 píšťal. Lidé přispívali po dvacetikoruně a částkou 20.000 korun zaplatili dvě třetiny píšťal.

Sušické muzeum získalo vázy předávané 140 let jako svatební dar

Dvě unikátní skleněné vázy z poloviny 19. století získalo tento týden do svých sbírek Muzeum Šumavy v Sušici na Klatovsku. Vázy byly vyrobené v šumavské sklárně Annín kolem roku 1864. Jako svatební dar je dostala novomanželka tehdejšího nájemce sklárny Josefa Eduarda Schmidta. Od té doby se zhruba půlmetrové stříbrné vázy předávaly v rodině, od jejích potomků je nyní muzeum koupilo, řekla ČTK ředitelka muzea Zdeňka Řezníčková. "V této rodině se udržely po celou dobu, po šest generací přecházely vždycky jako svatební dar na nejstarší dceru. Pokud nebyla v další linii dcera, dostala vázy až nejstarší vnučka," řekla ředitelka. Stříbrné vázy s ručním malováním jsou podle ní velmi cenné nejen kvůli své historii, ale také pro použitou technologii a proto, že se bez poškození zachovaly obě dvě.

Dokumenty René a Občan Havel jsou nominovány na evropskou cenu

České filmy Občan Havel režisérů Pavla Kouteckého a Miroslava Janka a René dokumentaristky Heleny Třeštíkové jsou v nominacích na prestižní cenu Evropské filmové akademie Prix Arte pro nejlepší evropský dokument. Vítězný film, který vybere porota z celkového počtu deseti nominovaných titulů, bude vyhlášen na slavnostním ceremoniálu 6. prosince v Kodani. "Oba dokumenty vstoupily na mezinárodní scénu s velkým ohlasem," komentoval to v tiskové zprávě Pavel Strnad ze společnosti Negativ, která byla jejich koproducentem. Uvedení obou snímků na důležitých mezinárodních festivalech v zahraničí podle něj tomuto úspěchu velice pomohlo. "Úspěch obou filmů signalizuje, že český dokument zažívá v současnosti neobyčejně příznivé období," podotkl Strnad.

Švankmajer získal od Eurimages peníze na nový film

Připravovaný nový česko-slovenský film Přežít svůj život pod vedením českého výtvarníka, scenáristy a režiséra Jana Švankmajera se stal jedním ze 13 koprodukčních snímků, kterým se rozhodl poskytnout peníze fond Rady Evropy na podporu evropské kinematografie. Uvedlo to štrasburské sídlo fondu Eurimages.

Na rančířovském tankodromu žijí chránění živočichové

V opuštěném vojenském prostoru u Rančířova na Jihlavsku objevili ekologové vzácné živočichy a rostliny. Zejména kvůli žábronožce letní a listonohovi letnímu, kteří žijí v tůních bývalého tankodromu, by zde mělo být vyhlášeno chráněné území. Oba tvorové náležejí ke korýšům. Ministerstvo obrany zatím areál obci Rančířov nepředalo, místní zastupitelé ale návrh Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) přivítali, řekl ČTK starosta Bohuslav Svoboda. "Armáda prostory opustila asi před desítkou let, ale stále nám je ještě nepředala," uvedl Svoboda s tím, že obec má v plánu pozemky zalesnit a nechat tam paseky s tůněmi pro chráněné živočichy. "Všechno se nemusí zpeněžit, pronajmout, zastavět, chceme tam mít les," dodal. V prostoru ale náležejí některé pozemky dalším vlastníkům, zejména Pozemkovému fondu, který je chce prodat. Lidé mají obavy, aby na nich někdo nezřídil třeba skládku odpadů, nastínil starosta.

Holešovice nabídnou Pražské lyži více místa

Více prostoru pro závodníky, lepší zázemí a více místa pro diváky. To jsou hlavní důvody přesunutí Pražské lyže, závodu seriálu Tour de Ski v běhu na lyžích, z Hradčanského náměstí do areálu holešovického výstaviště. Trať před Průmyslovým palácem navíc po klání Světového poháru v pondělí 29. prosince zůstane až do následujícího dne, kdy se pojedou závody pro děti a veřejnost. "Loni se na náměstí nevešla širší trať, proto jsme sáhli k takové změně. A jsme rádi, že to nebude jen pro světové špičky, ale bude si ji moci vyzkoušet každý," uvedla čestná prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová.

Počasí

V pátek čekáme proměnlivou oblačnost, místy přeháňky, na horách už sněhové. Nejvyšší teploty 8 až 12 stupňů Celsia.

16-10-2008