Zprávy

Začaly volby do krajských zastupitelstev a do Senátu

Voliči s výjimkou pražských si v pátek odpoledne vybírat své krajské zastupitele. Na třetině území republiky včetně tří pražských obvodů navíc mohou volit i senátory. V krajských volbách lidé rozhodnou o tom, kdo bude určovat rozvoj jejich regionu a bude mít vliv na dostupnost zdravotní péče nebo stav silnic. V senátních volbách pak určí, kdo bude mít v horní komoře sílu prosadit ústavní změny. Současné vládní koalici zůstane v Senátu nadpoloviční většina i ve spíše teoretickém případě, že by se žádný z kandidátů vládních stran letos neprosadil. Nyní zvolení senátoři se budou za necelých pět let podílet na výběru příštího prezidenta, pokud se parlament nerozhodne pro přímou volbu hlavy státu a nepřevede ji tak na voliče. Hlasovat se bude ještě v sobotu, a to od 08:00 do 14:00.

Návrh na zvýšení garancí za bankovní vklady je ve sněmovně

Poslanecká sněmovna už má k dispozici vládní návrh na zvýšení záruk za vklady v bankách. Podle této novely by klienti měli mít pojištěno 100 procent svých vkladů do maximálního limitu 50.000 eur (asi 1,24 milionu Kč). Vláda posílá návrh do sněmovny tak, aby s ním mohli poslanci souhlasit rovnou v prvním čtení. Stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka ČTK řekl, že sociální demokracie navrhne zkrátit projednávání ve sněmovně na dva dny. Současně navrhne zvýšit horní hranici pojištění vkladu až na 100.000 eur. Vláda přistoupila k návrhu v reakci na současné dění na finančních trzích. "Celá změna je odůvodněna nutností reakce na probíhající turbulence na finančních trzích, která musí směřovat ke stabilizaci bankovního sektoru a nevyvolání nedůvěry fyzických a právnických osob ke zdraví bank v České republice," uvádí vláda v důvodové zprávě.

Topolánek i Schwarzenberg vítají zrušení víz USA pro Čechy

Premiér Mirek Topolánek i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg uvítali páteční prohlášení amerického prezidenta George Bushe, že USA zhruba za měsíc zruší vízovou povinnost pro Českou republiku a dalších šest zemí. Podle Topolánka je to výsledek dlouhé a systematické snahy o dosažení vzájemného bezvízového styku se Spojenými státy. "Jsem přesvědčen, že fakt, že čeští občané budou moci do USA cestovat bez víz ještě prohloubí vzájemné dobré vztahy mezi našimi zeměmi," poznamenal Schwarzenberg na adresu USA. Vedle Česka Bush oznámil odvolání víz také pro Slovensko, Maďarsko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko a Jižní Koreu. Hlavní podmínkou pro zařazení do bezvízového styku s USA je maximálně desetiprocentní odmítnutí žadatelů o víza. České republice zbývá podepsat se Spojenými státy dohodu o výměně informací o osobách trestaných kvůli vážným zločinům. Tento dokument byl již vypracován a jeho podpis je označován za pouhou formalitu.

CK čekají boom turistiky do USA, větší zájem registrují už nyní

Tuzemské cestovní kanceláře očekávají velký nárůst zájmu o cestování do Spojených států po zrušení víz, některé z nich registrují větší poptávku o dovolenou za Atlantikem již nyní. Podle odhadů odborníků se počet českých turistů v USA do tří let zdvojnásobí až ztrojnásobí, nyní jich je necelých 40.000 ročně.

Odborníci: Palác je možné stavět znovu, nebude už ale autentický

Spekulovat o tom, jakým způsobem by bylo možné opravit Průmyslový palác zasažený v noci na pátek obrovským požárem, je podle odborníků předčasné. Existuje dokumentace původní stavby a rekonstruovat ji lze tehdejší technologií i současnými metodami. Památka ale v každém případě ztratí to, proč byla především ceněna - svou autenticitu. "Dostavba je možná, určitě by se ale nedělala původním způsobem, i když existuje dokumentace a umíme to udělat i dnes," řekl statik Václav Jandáček. Podle něj je důležité zachovat celkovou hmotu paláce a řešení oken. Daleko větší problém prý je, jestli je porušená středová část, která nese věž. "Je těžko spekulovat, zda to mělo shořet celé, nebo to mělo být jenom varování. Ale nemyslím, že záměrem bylo zdemolovat Průmyslový palác," uvedl statik.

Podle představitelů Prahy je tragický požár dokonce příležitostí k "rehabilitaci" paláce. Historik architektury Zdeněk Lukeš novinářům řekl, že by podoba památky po rekonstrukci mohla i lépe dokládat její původní vzhled. Na seznamu kulturních památek je zapsán Průmyslový palác jako součást Výstaviště, které celé je památkově chráněno již od 50. let. Na samotné stavbě paláce byla ceněná především autentická ocelová konstrukce, patrná především na věži, neboť v obou bočních křídlech byla skryta pod dřevěným podhledem.

Již od čtvrtka se spekuluje o tom, že požár byl založen úmyslně. "Soukromě se domnívám, že při dnešních protipožárních systémech a opatřeních je takový požár krajně podezřelý," řekl Beran. "Průmyslový palác je nezastupitelný symbol. Srovnatelnou stavbou je pouze Petřínská rozhledna, ale jen svým konstrukčním, nikoliv architektonickým řešením. Palác totiž představuje novátorskou syntézu inženýrské konstrukce a novobarokní architektury," vypočítal Beran hodnoty paláce. Podle Lukeše má Průmyslový palác evropský význam, stejně jako rozhledna byla její unikátní železná konstrukce inspirována mimo jiné i Eiffelovou věží.

Pražské Výstaviště je pojištěné částkou 2,5 miliardy korun

Společnost Incheba má pražské Výstaviště včetně Průmyslového paláce, jehož levé křídlo ve čtvrtek v noci shořelo, pojištěné částkou 2,5 miliardy korun. Na tiskové konferenci to v pátek řekl ředitel firmy Alexander Rozin. Podle hasičů se škoda odhaduje na nejvýše jednu miliardu korun. Rozin tvrdí, že požáru předcházel výbuch. Na otázku, zda peníze z pojistky poputují na opravu poničené secesní památky, nedal Rozin přímou odpověď. Řekl ale, že pokud by byly prostředky určené k náhradě škody použity k jiným účelům, šlo by podle něj o pojistný podvod. "My jsme pojistili cizí majetek - majetek Prahy. Respektujeme právo majitele, aby si sám určil, na co přesně prostředky (z pojistky) půjdou," prohlásil.

Merkelová bude v ČR jednat o finanční krizi a unijních otázkách

O současné finanční krizi, budoucnosti lisabonské smlouvy nebo o volném pohybu pracovních sil v Evropské unii bude v pondělí v Praze jednat německá kancléřka Angela Merkelová s premiérem Mirkem Topolánkem. První žena v čele německé vlády se při své jednodenní návštěvě ČR setká také s prezidentem Václavem Klausem a na půdě Univerzity Karlovy promluví o aktuálních politických otázkách. Tématy současných rozhovorů budou podle mluvčích Jany Bartošové a Thomase Stega také energetická bezpečnost, postoj k opatřením v souvislosti s bojem proti klimatickým změnám, u nichž obě průmyslové země prosazují pozvolnější zavádění takzvaných emisních povolenek, a listopadové prezidentské volby v USA. Oba politici se nevyhnou ani diskusi o současné finanční krizi. Česká vláda se netají nespokojeností s úplnými garancemi bankovních vkladů, které poskytly vlády některých evropských států, mimo jiné i Německa. Očekává se, že o podobných otázkách pohovoří s kancléřkou i prezident Klaus, který se s ní rozchází například v názorech na evropskou integraci nebo na globální oteplování. Z problémů, které zatěžují bilaterální vztahy, se Topolánek s Merkelovou budou věnovat volnému pohybu pracovních sil, neboť Německo patří k posledním starým unijním státům, které ještě zcela neuvolnily svůj pracovní trh pro Čechy a další nováčky v EU. Česko-německé vztahy dlouhodobě kalí také rozdílný pohled na poválečné dekrety, na jejichž základě byla z republiky vystěhována německá menšina a přišla o zdejší majetek.

Merkelová má k Česku poměrně blízký vztah. Ještě jako vědecká pracovnice v oboru fyziky v bývalé Německé demokratické republice třikrát pobývala na stážích na někdejší Československé akademii věd. Údajně se tehdy dokázala domluvit i česky.

Mýtné vyneslo letos pět miliard o měsíc dříve než loni

Předepsané mýtné na českých dálnicích letos přesáhlo pětimiliardovou hranici o více než měsíc dříve než loni. ČTK to oznámila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková. Důvodem je nárůst počtu kamionů, kterých nyní systém registruje 345.000. Nejde však o čistý příjem, protože stát mýtný systém splácí firmě Kapsch. Celkové náklady na výstavbu mýtných bran a technologického zázemí byly 5,2 miliardy, letos z toho podle splátkové kalendáře stát zaplatí 25 procent. Systém bude stát splácet až do roku 2010. Zhruba miliardu ročně navíc stát platí společnosti Kapsch za služby spojené s údržbou a provozem mýtného systému. Šéf Kapsche Karel Feix odhadl letošní celoroční výběr mýta na 6,3 miliardy korun. Podle něj se na dynamice výběru zatím nijak neprojevuje světová finanční krize.

Evropská unie obnoví cla na dovoz obilí, ceny ve světě klesly

Evropská unie obnoví cla na dovoz obilí. Oznámila to v pátek eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischerová-Boelová. Brusel tímto krokem reaguje na snížení cen na trhu s obilím. Agrární komora opatření EU vítá. Její prezident Jan Veleba věří, že zvýšení cen, které zřejmě obnovení cla vyvolá, pomůže rozhýbat tuzemský trh s obilím. Ten v současné době stagnuje a ceny jsou výrazně nižší než před rokem. Například tuna potravinářské pšenice, tuzemské nejvýznamnější obiloviny, se podle údajů Státního zemědělského intervenčního fondu nyní prodává průměrně za 3934 korun. V říjnu loňského roku se přitom její cena blížila úrovni 6000 Kč. S postupem EU souhlasí také ministerstvo zemědělství. "Toto opatření jsme podpořili, protože letos byla rekordní úroda obilí," řekl ČTK mluvčí ministerstva Petr Vorlíček. Obnovení cel má podle něj ochránit unijní trh s obilím.

Dovoz ojetin bude od příštího roku dražší kvůli platbám za emise

Některá starší dovážená ojetá auta budou zřejmě od příštího roku neprodejná. Začne totiž platit novela zákona o odpadech, která starší neekologické vozy zatíží několikatisícovým poplatkem. Uvedli to v pátek zástupci Autoklubu ČR v tiskové zprávě. Problém s prodejností budou mít podle tajemníka Autoklubu Václava Špičky zejména vozy, které neplní ani normu Euro 1, tedy vyrobené přibližně před rokem 1992.

Český pasivní sledovací systém absolvoval cvičení v Itálii

Pasivní sledovací systém Věra a asi pět desítek vojáků z Českých Budějovic se v pátek vrátilo z vojenského cvičení na italském ostrově Sardinie. Podle Vladimíra Lukovského z tiskové služby ministerstva byli čeští vojáci velmi úspěšní. Cvičení s názvem Trial Imperial Hammer se účastnily jednotky celkem 13 zemí Severoatlantické aliance. Češi měli se systémem Věra na starosti sledování cílů ve vzduchu i na zemi, tedy letadel a nejrůznějších radiolokátorů. "Byli v tom stoprocentně úspěšní," poznamenal Lukovský.

Věra je unikátní takzvaný pasivní sledovací systém. To znamená, že sám nevysílá energii, ale pouze přijímá a zpracovává signály. Dokáže objevit přítomnost cizího radaru a určit jeho typ, aniž je sám odhalen. Může najednou sledovat až 200 letounů a dokáže velmi přesně stanovit vzdálenost a výšku cíle. Radiolokátor je modernějším nástupcem známého systému Tamara. Koupily ji například Spojené státy a zájem o systém mají mnohé další země.

Nová tisícikoruna získala ocenění Bankovka roku

Česká národní banka získala za novou tisícikorunu s novými ochrannými prvky, kterou vydala do oběhu letos v dubnu, ocenění Bankovka roku 2008. České mince a bankovky získaly od vzniku samostatné české měny tři ocenění. V roce 1993 získala od magazínu World Coin cenu tehdy nová padesátikorunová mince. V roce 1999 pak byla oceněna zlatá mince v nominální hodnotě 10 000 Kč s motivem výročí založení Nového Města Pražského Karlem IV. Cenu za tisícikorunu obdržela ČNB v průběhu konference k měnám - Currency Conference 2008, která se uskutečnila v Praze ve dnech 13. až 15. října 2008. Toto celosvětové setkání zástupců centrálních bank, výrobců bankovek a dodavatelů materiálů pro jejich výrobu se koná pravidelně v různých částech světa. Mezi nové ochranné prvky oceněné tisícovky patří například nový typ ochranného proužku, který je širší než proužek dosavadní. Mikrotext na něm označuje hodnotu bankovky a zkratku ČNB. Nový proužek rovněž v závislosti úhlu dopadajícího světla mění barvu z hnědofialové na zelenou. K tisku nového vzoru bankovek byly rovněž použity barvy, jejichž reakce v UV záření je mnohem bohatší než na dosavadních bankovkách.

Vědci objevili způsob psaní na povrch pevných látek pomocí atomů

Čeští, Japonští a Španělští vědci objevili způsob psaní na povrch pevných látek pomocí atomů. Metoda je použitelná při přípravě zcela nových nanostruktur, které se stanou základem pro budoucí generaci čipů. Dovoluje nejenom vytvářet, ale také mazat zápis. Mezinárodní tým tuto atomární tužku představil v posledním čísle časopisu Science ve čtvrtek 16. října.

Legionáři: Domácí a zahraniční odboj je třeba zviditelnit

Domácí a zahraniční odboj je třeba zviditelnit, o legionářích už se dnes vůbec nemluví. Na shromáždění válečných veteránů z bojů na Blízkém východě a u Dunkerque za druhé světové války to v pátek v Praze řekl místopředseda Československé obce legionářské a brigádní generál Josef Hercz. Pochválil naopak nedávno uvedený film Tobruk režiséra Václava Marhoula, který pojednává o boji zahraničních jednotek v severní Africe za druhé světové války. "Je ostudné, jak dlouho trvalo, než se v tomto státě podařilo prosadit postavení pomníku parašutistům, kteří uskutečnili atentát na Heydricha", řekl jednadevadesátiletý válečný veterán na setkání, po němž legionáři položili věnce u hrobu generála Karla Klapálka v Olšanech.

Československý historický tank se vrátil domů

Československý tank Škoda LT vz. 35, který americká vláda darovala do sbírek Vojenského historického ústavu, se v pátek vrátil do ČR. Automobilový tahač z Hamburku stroj dovezl do Vojenského technického muzea v Lešanech na Benešovsku. Informoval o tom Michal Burian z VHÚ. Do Německa tank připlul na lodi z amerického přístavu Baltimore. Dosud byl tank součástí inventáře muzea americké armády v Aberdeenu, kam se jako kořist Američanů dostal na konci druhé světové války. Podle odborníků patřil mezi nejlepší zbraně ve své kategorii a mnozí ho považují za nejlepší tank československé historie. V Lešanech odborníci tank prohlédnou a zakonzervují. Česká veřejnost by ho poprvé mohla spatřit v listopadu v Armádním muzeu v Praze na Žižkově. Tam zůstane do jara příštího roku, kdy začne jeho celková rekonstrukce. V budoucnu bude proto třeba opravit motor tak, aby byl tank pojízdný. Cílem oprav je totiž mimo jiné to, aby se stroj mohl představit třeba při různých ukázkách vojenské techniky. Zařazení tanku do sbírek VHÚ považují vojenští historici za jednu z nejvýznamnějších událostí v jeho téměř devadesátileté historii. Lehké tanky Škoda LT vz. 35 byly do výzbroje československé armády zařazeny v polovině 30. let. V roce 1938, kdy Německo stupňovalo tlak na odtržení československého pohraničí, tvořily páteř československých rychlých divizí. Po německé okupaci Čech a Moravy v březnu 1939 převzala tyto stroje do své výzbroje německá armáda. Naprostá většina z nich byla zničena v bojích druhé světové války.

Lidé v Koclířově hlasují o větrnících, už jednou je odmítli

Kromě krajských voleb lidé v Koclířově na Svitavsku také rozhodují o výstavbě větrných elektráren. Před třemi lety už jednou větrnou energii v blízkosti jejich domů odmítli. Podle starosty Bohumila Kysilky panují kolem tématu velké vášně, sám doufá v to, že referendum dopadne stejně jako poprvé. Místní odpůrci elektráren se ale hlavně obávají nadměrného hluku a narušení krajinného rázu regionu.

V Milevsku lidé hlasují, zda bude supermarket místo nádraží

V Milevsku začalo referendum, v němž lidé rozhodnou o osudu autobusového nádraží v centru města. Místo něj chce firma vybudovat supermarket. Proti záměru ale velká část obyvatel devítitisícového města protestovala a sepisovala petice. Nyní se mohou současně s krajskými volbami vyslovit pro obchodní centrum, či proti němu.

Z památníku Ploština zmizely symboly totality, je celý opravený

Národní památník Ploština u Drnovic na Zlínsku, který připomíná zavraždění obyvatele valašské osady a její vypálení nacisty 19. dubna 1945, se dočkal zásadní změny a rekonstrukce. Z místa například zmizel symbol komunismu - pěticípá hvězda, srp a kladivo. Dělníci odstranili i sochu partyzána. "Byl ideologický. Myslím, že se nyní podařilo dát ideologii pryč a udělat z něj památník obětem tak, jak si zaslouží," řekl ČTK při pátečním slavnostním otevření místa Ivan Plánka, ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Místo zvané Ploština leží mezi obcemi Vysoké Pole a Drnovice. Až do roku 1945 tam byla pasekářská osada, v níž žilo několik desítek lidí. Němečtí okupanti osadu vypálili za přechovávání a podporu partyzánů, v plamenech zemřelo 24 obyvatel.

V Texasu byl za zásluhy Čechů vyhlášen Měsíc českého dědictví

Okres Milam v americkém státě Texas vyhlásil letošní říjen jako Měsíc českého dědictví. Tímto způsobem místní úřady uznávají podíl zdejších Čechů na rozvoji Texasu. Uvedl to ve čtvrtek na svých internetových stránkách texaský deník The Cameron Herald. "Poněvadž Češi prosluli svou příkladnou pracovní etikou a láskou k demokracii a zavedli skvělé standardy občanů hodné následování v soukromí i na veřejnosti, se říjen 2008 prohlašuje za Měsíc českého dědictví," citoval list ze zápisu správní rady okresu Milam. V okrese Milam se správním městem Cameron ve středním Texasu žije kolem 25.000 obyvatel. Podle oficiálních internetových stránek okresu se jedná o typickou texaskou konzervativní oblast.

České pivo získalo definitivně ochrannou značku Evropské unie

České pivo po několika letech snah pivovarníků definitivně rozšířilo seznam potravin z Česka, které od Evropské unie získaly ochranné označení. O zisku označení informovala v pátek Evropská komise. Chráněné značení však nedostane každé pivo vyrobené v Česku. Bude se týkat jen těch, jejichž výroba odpovídá určitému postupu. "Označení 'České pivo' bude možné použít například jen pro piva s objemovým procentem alkoholu mezi 2,6 až 6 procenty a piva vařená pouze v České republice," řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič. "Nebyl to snadný proces, ale nyní se české pivovary konečně dočkají ochrany výrobků, na něž mohou být právem hrdé," řekla ČTK velvyslankyně ČR při EU Milena Vicenová.

Slaný chce k nejstaršímu Božímu hrobu v Čechách přilákat turisty

Slaný na Kladensku chce upravit okolí Božího hrobu na zalesněném návrší v jižní části města a přilákat k této významné historické stavbě více turistů. Památku ohrožovaly náletové dřeviny, jejichž kořeny prorůstaly do základů. Nyní skončila podstatná část záchranných prací a uvažuje se o tom, jak tuto nejstarší stavbu svého druhu v Čechách zatraktivnit pro turisty, řekl novinářům starosta Ivo Rubík. Kapli Božího hrobu nechal postavit roku 1665 hrabě Bernard Martinic po vzoru svatyně v Jeruzalémě. Uvádí se, že je to nejstarší Boží hrob v Čechách.

V Obecním domě se degustují vína ze Champagne

Poznat tajemství vinařských odrůd z francouzského kraje Champagne, poučit se o jejich snoubení s jídlem a vychutnat si vzácné druhy mohou návštěvníci třídenního festivalu Grand Jour de Champagne, který ve čtvrtek začal v pražském Obecním domě. Svou produkci na něm představují zástupci rodinných podniků, prestižních domů i velkovýrobci. Labužníky potěší degustační akce a bankety, které nabídnou komplexní pohled na využití těchto vín.

Trenér Rada připustil, že za opory nemá odpovídající náhradu

Pokud z kádru současné české fotbalové reprezentace vypadne najednou několik stabilních opor, dostává se tým do problémů. Důvodů je hned několik, ale jako hlavní označil trenér Petr Rada fakt, že kádr není natolik široký, aby mohl být neustále vhodně doplňován a okysličován novou krví. Když Rada hodnotil dva kvalifikační duely s Polskem a Slovinskem, nemohl tým až na bojovnost příliš chválit. Porážka v Chorzowě i vydřené vítězství v Teplicích totiž měly dva společné jmenovatele: výrazný herní ústup z bývalé slávy. "Je pravda, že vzpomínat budeme hlavně na to, že jsme vyhráli. Ale je nutné se podívat současné situaci do očí - při řadě zranění už prostě nedokážeme najít vhodné náhradníky, kteří by Rosického a spol. plnohodnotně nahradili," uvedl reprezentační kouč. Právě Rosický byl přirozeným vůdcem na hřišti i mimo něj a o vlivu jeho ztráty na výkon mužstva nikdo z odborníků nepochybuje. Ovšem Rada za podobně nenahraditelného označil i Poláka. "Když je třeba plnit nějaké úkoly, dokáže to Polák dokonale. Naposledy v Severním Irsku, kde byl jedním, ne-li zcela nejlepším naším hráčem," poukázal Rada na další ztrátu ze středové řady, ve které by za normálních okolností nastupoval ze středeční sestavy zřejmě pouze Sionko. Všechna další jména jako Plašil, Jarolím či Šírl jsou už považována spíše za náhražky. Rada hráče přesto hájí, nikoho ze současného kádru prý nehodlá zavrhnout ani příště. O všech přitom platí, že z klubů jdou o nich skvělé reference, ale v reprezentaci to nepotvrdí. "Také je to často dáno tím, že v klubu hráči nastupují v jiném systému. Třeba David Jarolím je v Hamburku oporou, ale zde to má těžké," připomněl kouč hráče, který má ze "zbytku" současného kádru ke tvůrčím schopnostem Rosického či Matějovského zřejmě nejblíže. Rada uznal, že tým postrádá skutečné vůdce. "O tom není pochyb. Hráči jako Nedvěd či Poborský v týmu prostě nejsou. Ale přirozené vůdce mužstvo stále má, což dokázal akcí před rozhodujícím středečním gólem Jankulovski, hodně důležitý je i Ujfaluši," jmenoval zastupujícího kapitána, který však z postu stopera konstruktivní hru příliš ovlivnit nemůže. Přesto Rada věří, že přijdou zase vydařenější zápasy, než potkaly tým během posledního týdne. "Někteří hráči se začnou vracet, a ti současní se zase dokážou s týmem více sehrát. Přichází určitá obměna týmu a s tím jednoduše nic neuděláme. Rajnoch, Fenin, Slepička, Kladrubský - to všechno jsou hráči, u nichž jsem přesvědčen, že mužstvu mají co dát," naznačil Rada, že o jménech v poslední nominaci nepochybuje.

Českou námořní rallye vyhrála loď kapitána Červinky z Hnátnic

Dvanáctý ročník České námořní rallye v Chorvatsku vyhrála posádka lodi Víta Červinky a týmu Cleverlance s kormidelníkem Jakubem Kozlovským. Za ideálního jachtařského počasí rozhodly o pořadí výsledky dvou závěrečných rozjížděk, které obě vyhrála Červinkova loď. Ještě před závěrečným dnem měla na první pozici stejný počet bodů i posádka Davida Křížka z Prahy. Ta ale skončila na pátém a v závěrečné rozjížďce na šestém místě a tím definitivně ztratila naději na konečné prvenství.

Před pěti lety odřídila prvoligový zápas poprvé v historii žena

Hlavní postavou prvoligového fotbalového utkání mezi Libercem a Českými Budějovicemi, které bylo sehráno 18. října 2003, nebyl nikdo z obou jedenáctek, ale jediná dáma na hřišti Dagmar Damková. Tehdy osmadvacetiletá sudí jako první žena historie odřídila zápas nejvyšší domácí fotbalové soutěže. Plzeňská rodačka, v civilu učitelka angličtiny na Státní jazykové škole, se s novou rolí vypořádala se ctí a od té doby už odpískala mnoho dalších důležitých zápasů. K vrcholům kariéry Damkové, od roku 1997 zapsané na listině rozhodčích FIFA, zatím patří například dva roky starý finálový duel Poháru ČMFS mezi Spartou a Ostravou nebo letošní finále ženského olympijského turnaje v Pekingu.

Sjezdaři mají kvalitní zázemí a chtějí v SP pravidelně bodovat

Nejlepší zabezpečení v historii má český mužský tým před novou sezonou sjezdového lyžování s vrcholem na únorovém MS ve Val d'Isere. Závodnická sestava Ondřej Bank, Kryštof Krýzl, Filip Trejbal a Martin Vráblík věří, že se to projeví i na jejich výkonnosti. Pozdější nástup do sezony čeká Banka, který si v lednu zlomil nohu při sjezdu ve slavném Kitzbühelu v Rakousku a na lyžích nyní trénuje zhruba měsíc. Sjezdaři spojili síly v jednom týmu, mají své osobní trenéry, servismany i fyzioterapeuta. "Od této sezony máme tým profesionálně zabezpečený jako nikdy předtím, jako ostatní silné země. I když do ideálu bychom ještě něco potřebovali, věříme, že se to projeví i na bodování ve Světovém poháru," řekl manažer týmu Tomáš Bank. Jen mu je líto úzkého kádru. "Když se někdo zraní, jen těžko ho nahradí někdo další," připomněl potíže svého bratra. Český tým ladí na své první závody Světového poháru ve finském Levi v polovině listopadu. Úvodní díl seriálu příští víkend v rakouském Söldenu absolvuje pouze Petr Záhrobský, který se připravuje s týmem svého otce, v němž je i nejlepší česká sjezdařka Šárka Záhrobská. Ta rovněž pojede v Söldenu obří slalom.

Počasí:

V sobotu má být slunečno až polojasno s nejvyššími teplotami 9 až 13 stupňů Celsia.