Denní souhrn zpráv Zprávy

20-10-2008

Topolánek ujistil Merkelovou, že ČR lisabonskou smlouvu nebrzdí

Premiér Mirek Topolánek ujistil německou kancléřku Angelu Merkelovou, že Česká republika uměle nezdržuje ratifikaci lisabonské smlouvy. Podle českého premiéra existuje šance, že dokument reformující unijní instituce český parlament schválí do konce roku. Merkelová se během své jednodenní návštěvy Prahy setkala také s prezidentem Václavem Klausem, jenž je známým odpůrcem lisabonské smlouvy, a promluvila na Univerzitě Karlově, která jí udělila zlatou pamětní medaili za podporu výzkumu a česko-německé vědecké spolupráce.

Jednání kancléřky s Topolánkem v Kramářově vile dominovala unijní problematika. Český premiér zdůraznil, že ČR jako nadcházející předsednická země EU bude muset vyjednávat s Irskem o změně jeho postoje po odmítavém referendu o lisabonské smlouvě v této zemi. "Bylo by velmi komplikované domlouvat s Iry jejich ratifikační proces a podmínky toho procesu a přitom nemít sami ratifikovanou lisabonskou smlouvu," poznamenal Topolánek. Problém ale nevidí ani v tom, pokud to Česká republika nestihne. Smlouvu, která definuje nová pravidla pro fungování unie po jejím nedávném velkém rozšíření, musejí přijmout všechny státy sedmadvacítky, aby mohla začít platit. Zatím jich tak učinilo 24; mezi zbývajícími je Česko i Německo. V otázce evropského energetického balíčku, který má za cíl do roku 2020 snížit objem emisí oxidu uhličitého o 20 procent a na pětinu zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie, se Merkelová s Topolánkem shodla, že by bylo dobré ho schválit ještě letos za francouzského předsednictví. Oba státníci také odmítli, že by mezi jejich zeměmi byly rozpory ohledně řešení současné finanční krize. Praha dříve kritizovala Berlín za prohlášení, že zaručí všechny bankovní vklady v plné výši. Nejasnosti podle premiéra ale odstranil minulý týden summit EU.

Řešení mezinárodní finanční krize je podle Merkelové pro Evropu největší výzvou od druhé světové války, kancléřka to uvedla ve své odpolední přednášce v pražském Karolinu. Finanční krize podle ní představuje nejen nebezpečí pro evropské hospodářství, ale vzbuzuje v lidech i nedůvěru ke globalizaci. Míní však, že EU na krizi zareagovala "rozumně a adekvátně". Topolánek i Merkelová shodně vyzdvihli bezproblémovost současných česko-německých vztahů. Uvolněnou atmosféru po jednání kancléřka podtrhla vzpomínkou na své stipendijní pobyty na Československé akademii věd v 80. letech. "Bohužel, jenom trošku mluvím česky," rozpomněla se i na své znalosti češtiny. Kancléřku odpoledne přijal také prezident Václav Klaus.

Klaus: Voliči chtějí změnu, hejtmani jsou ale nezaslouženou obětí

Výsledky krajských a prvního kola senátních voleb podle prezidenta Václava Klause jasně ukazují, že voliči si přejí změnu a v tomto smyslu vyslali politikům signál. Má zároveň špatný pocit z toho, že obětí touhy voličů po změně se stali hejtmani, kteří se přitom podle většinových soudů osvědčili. Prezident to řekl novinářům ve své první reakci na výsledky hlasování. Volby přinesly výsledek, o kterém si můžeme myslet cokoli, ale je to výsledek, který určitě není náhodný, a je to výsledek, který přinesl jasný signál všem, kteří o signály tohoto typu stojí, uvedl prezident. Doufá prý, že politici hlasu voličů naslouchají. Připomněl, že volby ještě neskončily. "Celkový účet udělejme za týden," uvedl Klaus. Druhé kolo senátních voleb bude v pátek a v sobotu. Postoupilo do něj 25 kandidátů ČSSD, ODS bude mít v druhém kole o pět kandidátů méně.

Jakubková neví,zda podrží vládu;volby zeleným prohrál Bursík,míní

Poslankyně zelených Věra Jakubková uvažuje o výzvě k odchodu zelených z vlády. Ještě neví, zda ve středu kabinet podpoří při hlasování o důvěře ve sněmovně. "Rozhodnu se až ve středu, do té doby bude ještě řada jednání," řekla ČTK. Prohra zelených ve víkendových krajských a senátních volbách jde podle ní "stoprocentně na triko" předsedy Martina Bursíka, který by z toho měl vyvodit osobní zodpovědnost. Voliči podle Jakubkové ukázali, že nepřijali koncept, se kterým počátkem září Bursík obhájil funkci předsedy SZ. Zelení podle Jakubkové svým chováním veřejnost nepřesvědčili, že jsou alternativou ostatním stranám, jak slibovali. Poslanec Jan Schwippel, který nedávno opustil klub vládní ODS, ČTK řekl, že existuje jen "poměrně nízká" pravděpodobnost, že by vládu nepodpořil, i kvůli blížícímu se českému předsednictví v Evropské unii. "Bude záležet na všem, co se nyní odehraje. Zejména zda vedení ODS bude na katastrofální porážku adekvátně reagovat," poznamenal v souvislosti s výraznou prohrou občanských demokratů v letošních krajských volbách. Jeho kolega Juraj Raninec ČTK řekl, že se mu nelíbí, když vládu u moci drží "přeběhlíci" z jiných politických stran. Doplnil, že řešením nynější situace by podle něj byla úřednická vláda, která by zvládla české předsednictví Evropské unie. Na jeho středeční rozhodování prý bude mít zásadní vliv vývoj v ODS po prohraných krajských volbách, dodal.

Paroubek: Postoj KDU-ČSL k vládě ovlivní jednání o koalicích

Pokud by KDU-ČSL při středečním parlamentním hlasování podpořila návrh ČSSD vyslovit nedůvěru vládě, ovlivnilo by to podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka jednání sociálních demokratů a lidovců o krajských koalicích v některých krajích. Paroubek to řekl novinářům i přesto, že lidovci zatím tvrdí, že všichni vládu podpoří.

Topolánek vyzval k podpoře ODS ve druhém kole senátních voleb

Voliče nelevicových demokratických stran a ty, kdo nepřišli k prvnímu kolu voleb do Senátu, předseda ODS a premiér Mirek Topolánek vyzval k podpoře kandidátů jeho strany ve druhém kole voleb. Podle šéfa občanských demokratů je potřeba nesmířit se s "oranžovým cunami", tedy drtivým vítězstvím opoziční sociální demokracie v krajských volbách, a zabránit dalšímu rozpínání levice.

KDU-ČSL nepodpoří ve druhém kole plošně kandidáty některé strany

Předsednictvo KDU-ČSL se na nedělním jednání dohodlo, že ve druhém kole voleb do Senátu nepodpoří plošně jednu stranu, ale jednotlivé kandidáty. Zatím se užší vedení strany usneslo na podpoře kandidátů občanských demokratů ve Zlíně, Brně, Příbrami a v Praze 9. ČTK to řekl mluvčí lidovců Martin Horálek. Povolební vyjednávání ohledně účasti KDU-ČSL v krajských radách nechává podle něj strana především na krajských organizacích. Horálek uvedl, že strana bude do Senátu podporovat takové kandidáty, které odsouhlasí místní organizace a kteří nezastávají názory v rozporu s lidoveckým programem. Nevyloučil, že bude KDU-ČSL v některých krajích upřednostňovat kandidáty ČSSD. Naopak vedení ODS podpořilo všechny tři kandidáty KDU-ČSL, kteří se dostali do 2.kola senátních voleb.

Profesní svazy věří, že ČSSD zachová dotace a podpoří zemědělce

Představitelé profesních svazů doufají, že vítězná ČSSD v krajích minimálně zachová současnou dotační a investiční podporu. Větší podporu očekávají hlavně zemědělci, a to především na jihu Moravy, kde je kandidátem ČSSD na hejtmana stínový ministr zemědělství Michal Hašek. Vláda by také na základě výsledků voleb měla podle některých představitelů svazů přehodnotit svůj postoj k problémům ve sklářství či zdravotnictví.

Ruský tisk si všímá hlavně dopadů českých voleb na radar

Vítězství opozice v místních volbách může zkomplikovat snahu české vlády premiéra Mirka Topolánka prosadit v parlamentu dohodu se Spojenými státy o vybudování radaru protiraketové obrany v Brdech, zdůraznil v pondělí ruský list Kommersant. Nevylučuje, že tato prohra a vnitrostranický boj v ODS může vést k Topolánkově demisi na prosincovém sněmu jeho strany. Moskva se od počátku staví ostře proti záměru Washingtonu vybudovat v Polsku a Česku protiraketové základny, které Kreml vnímá jako ohrožení ruských zájmů. Po "drtivé porážce" Topolánkovy ODS v pátečním a sobotním hlasování "bude pro kabinet složitější prosazovat plány na rozmístění prvků protiraketové obrany na českém území a brzdit ratifikaci lisabonské smlouvy" o reformě Evropské unie, napsal Kommersant.

Vláda schválila koncepci nového zákona o penzijním připojištění

Ministři na svém jednání schválili koncepci nového zákona o penzijním připojištění, který je jednou z hlavních součástí druhé etapy vládní důchodové reformy. Novinářům to po jednání vlády řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Ministerstvo financí, s nímž Nečasův úřad na přípravě zákona pracuje, předloží vládě návrh zákona do 15. ledna příštího roku. Podle Nečase zůstává uskutečnění důchodové reformy jedním z hlavních úkolů vlády bez ohledu na výsledek krajských voleb, v nichž o víkendu zvítězila opoziční ČSSD, i bez ohledu na současnou světovou ekonomickou krizi. Současné důchodové fondy by se měly přeměnit v důchodové společnosti, které by klientům nabízely větší možnosti vybrat si způsob spoření. Nebudou klientům zaručovat minimální roční zhodnocení vkladů. Účastník pojištění tak bude mít větší šanci na zhodnocení peněz, současně však ponese i větší riziko. Nečas plánuje, že by nový systém mohl začít fungovat od ledna 2010, pokud jej schválí sněmovna i Senát a podepíše prezident. Nečas již dříve řekl, že chce jasně definovat podmínky, za nichž budou důchodové společnosti lidem spravovat peníze ukládané na důchod v rámci penzijního připojištění. Podle Nečase nebudou moci nastavit podmínky nevýhodné pro klienty. Důchodové společnosti by měly spravovat několik různých účastnických fondů. Tři z nich, konzervativní, vyvážený a růstový účastnický fond, budou mít povinné ze zákona. Konzervativní fond podle Nečase bude z hlediska složení cenných papírů odpovídat stávajícím důchodovým fondům a stejně jako ony nebude moci utrpět ztrátu. Majetek akcionářů bude navíc důsledně oddělen od majetku klientů. Systém tak podle Nečase bude transparentní, klienti budou moci porovnávat výhodnost nabídek jednotlivých společností. Zákon by měl ke spoření na důchod motivovat pracovníky i zaměstnavatele.

Nákup domů a bytů cizinci projedná vláda příští týden

Vláda odložila projednání návrhu novely devizového zákona, který má umožnit cizincům volně nabývat v České republice nemovitosti k bydlení. Příčinou jsou nedořešené "technické problémy", vláda se k návrhu vrátí příští týden. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl vicepremiér Petr Nečas. Důvodem ke změně devizového zákona je končící pětileté přechodné období, které si Česká republika ohledně nákupu nemovitostí cizinci vyjednala s Evropskou unií. I po případném schválení cizinci stále nebudou moci v Česku kupovat zemědělskou půdu. Na rozdíl od bytů a obytných domů je její koupě pro cizince omezena sedmiletou výjimkou.

Vláda pošle Liberci 70 milionů na stavby pro lyžařský šampionát

Vláda rozhodla, že ministerstvo financí pošle z rezervního fondu 70 milionů korun Liberci na proplacení staveb souvisejících s mistrovstvím světa v klasickém lyžování. Světová špička se má na severu Čech sejít od 19. února do 1. března 2009. Vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL) po zasedání vlády novinářům řekl, že kabinet není z pořádání šampionátu nijak nadšen, v současné fázi však od projektu nelze ustoupit. Do šampionátu už Česko podle Čunka vložilo víc než miliardu korun, vláda proto nesmí celou investici zmařit, i když ví o riziku, že lyžařům bude chybět přírodní sníh. Sumu od ministerstva financí získá ministerstvo školství; to z ní zaplatí náklady na infrastrukturu, kterou už Liberec postavil.

Vláda schválila financování dálnice D3 ze soukromých peněz

Vláda schválila financování jihočeské části dálnice D3 ze soukromých peněz v takzvaném projektu PPP (Public Privat Partnership). Jihočeská D3 má být první dálnicí, kterou zaplatí soukromý investor. První dopravní projekt PPP na dálnici D47 se počátkem století nezdařil. Soukromý investor má podle návrhu ministerstva dopravy postavit úsek dálnice mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Budějovicemi a navazující úsek rychlostní silnice R3 od jihočeské metropole k rakouským hranicím. Navíc dostane za úkol údržbu a opravy dálnice mezi Novou Hospodou a Veselím nad Lužnicí, kterou postaví stát. Kontrakt s investorem bude uzavřen na 30 let, celá jihočeská část dálnice až k rakouským hranicím má být hotova v roce 2014.

Vláda odložila projednání novely zákona o Pozemkovém fondu

Vláda neprojednala novelu zákona o Pozemkovém fondu České republiky, která mimo jiné mění způsob řízení fondu a stanovuje rezervu půdy pro rozvojové záměry státu. Návrh bude opět předložen na jednom z příštích zasedání kabinetu. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl vicepremiér Jiří Čunek.

Ihned:Téměř pětina českých firem chce kvůli krizi propouštět

Téměř pětina českých firem plánuje kvůli dopadům finanční krize propouštění zaměstnanců. Údaje o snižování počtu zaměstnanců vyplynuly z exkluzivního průzkumu, který pro Hospodářské noviny zpracovala Hospodářská komora ČR. Informoval o tom deník HN na svém serveru ihned.cz. "Ačkoliv podle výsledků průzkumu se situace jeví jako vážná, není tak dramatická, jak může na první pohled vypadat. Je důležité, aby banky zaujaly realističtější postoj k poskytování finančních zdrojů podnikatelům, což je klíčové pro překonání tohoto problematického období," soudí podle HN prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Průzkum zjišťoval, jaký počet firem dopady krize již cítí, jaké kvůli tomu pocítí ztráty a jaké je očekávání byznysmenů do budoucna. Podnikatelé v průzkumu také sdělují, jak reagovali nebo jak se chystají reagovat na zhoršené podmínky na trhu. Ze 1350 oslovených firem odpovědělo plných 264 respondentů, že kvůli krizi chystají jako mimořádné opatření související s oslabením ekonomiky právě snižování počtu zaměstnanců. Výsledky ankety jsou poměrně pesimistické, s dopady krize podle nich dnes už bojuje více než polovina českých firem, napsal sever ihned.cz.

Pražský soud vyhlásil úpadek na Porcelu Plus

Porcela Plus je v úpadku, rozhodl o tom Městský soud v Praze. Firma, která je majetkově spjata se sklářskou skupinou Bohemia Crystalex Trading (BCT), je od 19. září v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. Soud také stanovil insolvenčního správce - pražskou kancelář Horová, Mayer a spol. Věřitelé mají 40 dní na to, aby přihlásili své pohledávky, uvádí se v rozhodnutí na www.justice.cz. Dceřiný Karlovarský porcelán je v úpadku od 14. října. Pro Porcelu Plus je vyhlášení úpadku dalším krokem v insolvenčním řízení, nyní by měl soud rozhodnout o tom, jakým způsobem bude úpadek společnosti řešit. Má dvě možnosti - reorganizaci nebo konkurz, záležet bude na postoji majitelů a také věřitelů. Vzhledem k tomu, že už v insolvenčních návrzích majitelé žádali prohlášení konkurzu, bude jeho vyhlášení zřejmě otázkou příštích dnů.

Václav Havel vyzval historiky kvůli kauze Kundera k větší opatrnosti

Bývalý prezident Václav Havel vyzval zvláště mladé historiky v souvislosti s kauzou údajného udavačství spisovatele Milana Kundery k větší opatrnosti při posuzování dějin. V aktuálním vydání týdeníku Respekt napsal, že by jinak mohli napáchat v dobré víře více škody než užitku. Historik Adama Hradilek před týdnem zveřejnil v Respektu výsledky svého bádání, podle něhož někdejšího západního agenta Miroslava Dvořáčka udal v 50. letech komunistické policii právě Kundera. Ústav pro studium totalitních režimů zároveň před týdnem zveřejnil policejní dokument, který údajnou Kunderovu vinu dokládá. Kundera však rozhodně popřel, že kohokoli udal. Zároveň badatele i týdeník nařkl, že mu nedali prostor se ke kauze před zveřejněním vyjádřit. Objevilo se i svědectví literárního historika Zdeňka Pešata, že Dvořáčka udal budoucí manžel ženy, se kterou se Dvořáček v Praze setkal. Chtěl ji tím prý ochránit před možnou policejní provokací. Podle Havla byl spisovatel na stará kolena zapleten do veskrze kunderovského světa, od něhož se jako fyzická osoba dokázal tak umně po léta držet stranou. "Milane, buďte nad věcí! Člověka, jak jistě víte, potkávají na jeho pouti životem horší věci než zhanobení v tisku," napsal Havel.

Kolodějská radnice musí vrátit zámeckou jízdárnu restituentovi

Kolodějská radnice musí vrátit zámeckou jízdárnu a pozemky v blízkosti barokního zámku v Kolodějích restituentovi Vítězslavu Kumperovi. S konečnou platností o tom v pondělí rozhodl pražský městský soud, který potvrdil únorový verdikt Obvodního soudu v Praze 9. Minulý týden odvolací senát Kumperovi definitivně přiřkl také samotnou budovu zámku.

Policie: Požár na Výstavišti nejspíš způsobila technická závada

Požár, který minulý čtvrtek zničil levé křídlo Průmyslového paláce na pražském Výstavišti, podle policie nejspíš způsobila technická závada. Na webu pražské policie o tom informovala mluvčí Iva Knolová. Oheň podle policie vznikl v jednom z výstavních stánků, který byl součástí veletrhu zubařské techniky Pragodent. Ve stánku prý byly hořlavé spreje určené k čištění zařízení zubařské ordinace, které v ohni explodovaly.

České velvyslanectví v Moskvě chystá změny ve vydávání víz

Rychlejší a jednodušší vyřizování dokumentů pro návštěvu ruských turistů v Česku si slibuje české velvyslanectví v Moskvě od nového systému vydávání víz, který spustí počátkem příštího měsíce. ČTK o tom informoval tiskový tajemník velvyslanectví Tibor Opěla. Od 5. listopadu má žádosti o krátkodobá turistická víza přijímat nové servisní vízové středisko v Moskvě, sídlící mimo konzulát. Výsledkem má být zkrácení lhůt pro vyřízení žádosti o víza, pohodlnější obsluha žadatelů u většího množství přepážek, kde se zkrátí dosavadní fronty žadatelů, jakož i zjednodušení přístupu ke službám samého konzulátu. Osud žádosti budou moci žadatelé sledovat prostřednictvím internetu. Žádosti o víza s platností do 90 dnů bude přijímat středisko servisní firmy Visa Facilitation Services. Samo rozhodnutí o udělení víz však bude nadále náležet konzulátu. Ten bude také přijímat a vyřizovat žádosti o dlouhodobá víza. Stejný systém vydávání víz už české úřady zkoušejí od letošního května v Jekatěrinburgu na Uralu a rozšířit se má do dalších měst. Služby podobných vízových středisek už využívají Francie, Británie, Řecko, Itálie či jiné státy Evropské unie.

Začal Evropský týden lesů

Zvýšit povědomí veřejnosti o důležitosti lesů a důležitosti trvale udržitelného rozvoje v nich je hlavním cílem Evropského týdne lesů, který v pondělí začal v celé Evropě. Kampaň bude probíhat do 24. října. Kampaň vyhlásili ministři států EU odpovědní za sektor lesnictví u příležitosti Ministerské konference o ochraně lesů v Evropě, která se uskutečnila loni v listopadu ve Varšavě. Bude probíhat zejména formou tematických diskuzí, tiskových konferencí či výstav. Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče je snahou ministerstva zejména podporovat rozvoj mimoprodukčních funkcí českých lesů. Řekl to minulý týden ve čtvrtek na tiskové konferenci v Ústí nad Labem. Vyzval zde také k většímu využívání dřeva jako ekologického stavebního materiálu. V České republice bylo v roce 2007 kolem 2,7 milionu hektarů lesů, proti předchozímu roku jich přibylo zhruba 2000 hektarů. Roční těžba dřeva, která loni činila 18,5 milionu kubických metrů, je totiž dlouhodobě nižší než přírůstek dřeva. Nejvíce těženou dřevinou je dlouhodobě smrk, následován borovicí, mezi listnatými stromy převládá buk. Rozloha evropských lesů se za posledních 15 let zvýšila zhruba o 13 milionů hektarů, což odpovídá rozloze Řecka nebo milionu fotbalových hřišť, uvedlo ministerstvo zemědělství.

O začátku roku se žloutenkou nakazilo skoro 1000 lidí

Od začátku tohoto roku do konce minulého týdne se v ČR nakazilo hepatitidou typu A téměř 1000 lidí. Z celkem 998 případů jich stále nejvíce připadá na hlavní město, více než polovina všech nakažených. Na druhém místě figuruje Středočeský kraj, kde ale za minulý týden přibyly pouze dva nové případy. Velmi rychle naopak stoupá počet nemocných v Olomouckém kraji. Za celý loňský rok onemocnělo hepatitidou typu A 128 lidí. Celkově se zdá, že letošní zvýšený výskyt nemoci špinavých rukou pomalu odeznívá. Zatímco ještě před dvěma týdny evidovali epidemiologové 152 nových případů v celém Česku, za minulý týden se statistiky zvýšily o 104 případů. Pokles nových případů zaznamenala i Praha. V předminulém týdnu v hlavním městě přibylo 91 nových nákaz, minulý týden 62. Epidemie žloutenky vypukla na počátku letních prázdnin, původně v komunitě injekčních uživatelů drog v Praze. Velmi rychle se rozšířila do okolí Prahy i mezi lidi mimo rizikové skupiny.

Státní zástupkyně navrhuje pro sestry Mauerovy deset let vězení

Státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová brněnskému krajskému soudu navrhla, aby poslal na přibližně deset let do vězení sestry Kláru a Kateřinu Mauerovy za týrání hochů Ondřeje a Jakuba. První je matkou chlapců a druhá jejich tetou. Trest kolem osmi let by měla podle Zámoravcové dostat další známá aktérka kuřimské kauzy Barbora Škrlová. Pro zbývající tři obžalované navrhla mnohaleté tresty.

Cenu ministerstva kultury dostane také Jan Kaplický

Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění a architektury dostane letos Jan Kaplický. Porota se mu rozhodla cenu udělit za mimořádné architektonické dílo, kterým proslavil českou architekturu doma i v zahraničí. Kaplický se rozhodl cenu nepřijmout. Sdělili to v pondělí zástupci ministerstva kultury. Dále ministerstvo ocení režiséra Jana Bornu za režijní přínos současnému divadlu v České republice nejen pro dospělé, ale i pro děti. Laureátem v oboru hudby se stává Zdeněk Šesták za mimořádnou uměleckou a muzikologickou činnost v oblasti české hudby, kultury a umění. Ceny laureátům udělí ministr kultury během slavnostního večera v úterý v Českém muzeu hudby. Udílení cen letos ministerstvo spojilo s předáním státní ceny za literaturu a překlad. Laureátem literárního ocenění se pro rok 2008 stává Ludvík Vaculík za dosavadní literární a publicistickou tvorbu s přihlédnutím k bilanční próze Hodiny klavíru. Státní cenu za překladatelské dílo pro rok 2008 dostane Jiří Stromšík za dosavadní činnost v oblasti překladů literárních děl. Všechna ocenění jsou spojena s odměnou ve výši 300.000 korun.

Pavel Kohout představil svůj nový román Smyčka

Spisovatel a dramatik Pavel Kohout představil v Praze svůj nový román Smyčka. Jeho děj se odehrává na jaře 1948, kdy došlo ke "spontánnímu historickému sloučení domácích levicových hnutí" formou násilného splynutí Čs. sociální demokracie s KSČ. "Toto fiktivní politicko-psychologické drama na pozadí skutečných událostí má být v příštím roce natočeno pro Českou televizi, protože to byl můj filmový scénář, jenž knize předcházel," uvedl autor. Chce tak navázat na tradici takzvaných stručných románů, kterou v 60. letech založil jeho již zesnulý přítel, spisovatel a scenárista Jan Procházka, který mimo jiné napsal filmové novely Zelené obzory, Noc nevěsty, Kočár do Vídně a Ucho.

Národní cenu Česká hlava získá Pavel Hobza

Národní cenu Česká hlava letos získá Pavel Hobza z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Na zasedání o tom rozhodla vláda. Vláda uděluje Národní cenu Česká hlava za mimořádné výsledky dosažené při vědeckém výzkumu od roku 2005. Cena je dotovaná milionem korun. Je to dosud nejvyšší vědecké vyznamenání v republice a někdy se o ní hovoří jako o české Nobelově ceně. Spojena je se stejnojmenným projektem, který byl vyhlášen v roce 2002 na podporu vědecké a technické inteligence. Vláda o nositeli rozhoduje na návrh Rady pro výzkum a vývoj. Loni se nositelem ceny stal chemik Antonín Holý. Vědec se podílel na vývoji léků, které mimo jiné pomáhají pacientům s nemocí AIDS. Letos bude poprvé udělena Cena předsedy Rady pro výzkum a vývoj za rok 2008, kterým je premiér Mirek Topolánek. Získá ji ředitel Psychiatrického centra Praha a Centra Neuropsychiatrických studií v Praze Cyril Höschl. Cena předsedy rady je oceněním za propagaci či popularizaci výzkumu a vývoje a uděluje se za celoživotní dílo.

Dejmala bude připomínat cena, vyšla i publikace jeho textů

Exministra životního prostředí a disidenta Ivana Dejmala, který zemřel letos na jaře, bude připomínat cena udělovaná každé dva roky za ojedinělý počin související s krajinou. První ročník Ceny Ivana Dejmala vyhlásila Společnost pro krajinu při zahájení konference Tvář naší země - Krajina domova. První laureát ceny bude vyhlášen příští rok na podzim, sdělila Dejmalova manželka Kateřina. Vzpomínkou na osobnost, která desítky léta ovlivňovala českou ekologickou a politickou scénu, je také zveřejněná publikace Prostor k úvaze. Zahrnuje většinu Dejmalových textů z let 1987-2007. Konference Tvář naší země - Krajina domova, v jejímž čele Dejmal stál, se měla původně konat počátkem dubna, kvůli jeho úmrtí ji pořadatelé přesunuli na 20. a 21. říjen. Akce se koná z podnětu a pod záštitou Václava Havla, zaštítil ji i místopředseda Senátu Petr Pithart. V pondělí byla zahájena v budově Senátu, v úterý bude pokračovat v Kongresovém středisku Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích. Tématem čtvrtého ročníku konference je reflexe vývoje vztahu Čechů ke krajině v posledních dvaceti letech, tedy toho, jak se vyrovnávají s dědictvím let 1948 až 1989.

Do Přerova se sjedou ve středu jazzoví hudebníci z celého světa

Jazzoví hudebníci z Česka i zahraničí se od středy sejdou v centru Přerova, kde vypukne tradiční Československý jazzový festival. Na hudební přehlídku, která se letos koná již po pětadvacáté, zamíří i letos esa z USA. Patřit mezi ně bude i nositel 17 ocenění prestižní Grammy Orchestr Counta Basieho. Festival potrvá do pozdních sobotních hodin. Podle ředitele festivalu Rudolfa Neulse je již nyní beznadějně vyprodaný. Hvězdy jazzové scény spatří podle pořadatelů návštěvníci přehlídky každý den. Z československých jazzových legend se tentokrát lidem představí se svým bandem Matúš Jakabčic, Ondřej Havelka a jeho Melody Makers či Bratislava Hot Serenaders. Ze zahraničních hvězd vedle jedné z největších legend jazzové historie Orchestra Counta Basieho, kterým bude patřit sobotní závěr festivalu, pozvali pořadatelé také americké vokální sexteto Take 6 a s triem The Bad Plus se představí zpěvačka Wendy Lewis. "Festival bude letos vyprodaný. Do Městského domu se na sezení vejde na 410 diváků, dalších 150 vstupenek máme na stání na balkón," řekl na dotaz ČTK ředitel festivalu Rudolf Neuls.

V noci na úterý nastane maximum meteorického roje Orionidy

V noci na úterý nastane maximum meteorického roje Orionidy. Astronomové očekávají jeho zvýšenou aktivitu v souvislosti s blížícím se vrcholem jeho dvanáctiletého cyklu. Podle předpovědí by mělo létat 20 až 60 meteorů za hodinu, uvedl Roman Mikušinec na serveru České astronomické společnosti. Pozorování ale bude rušit světlo Měsíce, který je v poslední čtvrti.

Ze sportu:

O brankáře Antonína Kinského se sice zajímá slavná Chelsea, třiatřicetiletý český fotbalista však o stěhování ze Saturnu Moskevská oblast nechce ani slyšet. Radši prý bude pravidelně chytat v ruské lize, než aby vysedával mezi náhradníky v Premier League.

Nejlepší česká tenistka Nicole Vaidišová, která už kvůli zranění zápěstí ukončila sezonu, vypadla z první třicítky světového žebříčku. Minulý týden neobhájila semifinálovou účast v Curychu a propadla se z 26. pozice až na 34. místo. Další propad ji přitom čeká za týden, protože nestartuje v Linci, kde loni postoupila mezi posledních osm. Vaidišová zakončí rok takto hluboko v pořadí WTA poprvé od své debutové sezony v roce 2004. V posledních třech letech vždy na konci roku patřila mezi nejlepších patnáct. Navíc jí hrozí, že přijde o post nejlepší Češky, protože Iveta Benešová je momentálně na 42. místě a hraje na turnaji v Lucemburku. Tam loni v hlavní soutěži chyběla.

Žokej Filip Minařík vyhrál na nedělním mítinku v Mnichově tři dostihy. Třiatřicetiletý český jezdec si tak upevnil druhé místo v letošním německém šampionátu, v němž v roce 2005 triumfoval. Na panamského rodáka Eddieho Pedrozu, který vede průběžné pořadí, ztrácí Minařík deset vítězství. Na druhém místě má český žokej náskok tří výher před Nizozemcem Adriem de Vriesem.

Počasí v úterý

Skoro jasno. K večeru na severozápadě Čech přibývání oblačnosti a ojediněle déšť. Teploty 16 až 20 stupňů Celsia.

20-10-2008