Denní souhrn zpráv Zprávy

21-10-2008

Vláda neprosadila schválení základních parlametrů rozpočtu

Poslanci na úterní schůzi sněmovny zahájili jednání o státním rozpočtu na rok 2009. Vláda přitom neprosadila schválení základních parlametrů rozpočtu, tedy celkových příjmů a výdajů. Při prvním čtení je odmítli kromě opozice podpořit také tři rebelující poslanci ODS v čele s Vlastimilem Tlustým. Nedokázali ale prosadit ani to, aby vláda základní parametry rozpočtu musela přepracovat podle aktuálních odhadů vývoje ekonomiky. Podle koalice to znamená, že rozpočet nebyl zcela zamítnut. "Naplnila se slova o bezprecedentní situaci. Rozpočet postupuje do druhého čtení bez schválených závazných ukazatelů," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Opozice rozpočet odmítá. Tvrdí, že je postaven na nadhodnoceném odhadu růstu ekonomiky o 4,8 procenta. Poukazuje přitom na to, že centrální banka odhaduje růst jen 3,6 procenta. Podle předsedy sociálních demokratů Jiřího Paroubka by kabinet měl do konce roku vypracovat zcela nový návrh. Situaci nyní řeší sněmovní právní experti. Stát má by měl podle vlády hospodařit se schodkem přes 38 miliard, přičemž výdaje nemají převýšit 1,152 bilionu korun a příjmy mají dosáhnout 1,114 bilionu korun. O konečné podobě a osudu rozpočtu mají poslanci rozhodovat v prosinci.

Sněmovna opět odsunula rozhodování o antidiskriminačním zákoně

Sněmovna v úterý odsunula rozhodující hlasování o antidiskriminačním zákoně. Stalo se tak už podruhé. S odkladem souhlasilo 158 ze 199 poslanců. K prosazení normy, kterou vetoval prezident, je potřeba nejméně 101 hlas. Dolní komora by zákon měla projednávat na své listopadové schůzi. ČR je poslední zemí unijní sedmadvacítky, která zákonnou ochranu před diskriminací nemá. Hrozí jí za to od Evropské komise žaloba a vysoká pokuta. Vicepremiér Petr Nečas (ODS) začátkem října řekl, že komise se chystá Česko zažalovat zhruba do měsíce. Prezident Václav Klaus zdůvodnil svoje veto tím, že norma je zbytečná, kontraproduktivní a nekvalitní. Antidiskriminační zákon připravovaly už minulé vlády. Předposlední návrh v roce 2006 vetoval Senát. Sněmovna o něm před parlamentními volbami už nehlasovala. Nynější verze vychází z minulých předloh. Zákon má pomoci zajistit rovný přístup ke vzdělání, práci, zdravotnické péči či sociálním výhodám bez ohledu na věk, rasu, národnost, sexuální orientaci, zdravotní postižení, pohlaví, náboženství a světový názor.

O vyrovnání státu s církvemi sněmovna rozhodne asi až příští rok

Vládní návrh zákona o vyrovnání státu s církvemi bude sněmovna projednávat až příští rok. Původně měla normu v prvním čtení posoudit ještě na současné schůzi, která byla zahájena toto úterý. Proti se ale při schvalování programu jednání postavili sociální demokraté a Vlastimil Tlustý (ODS). Argumentovali tím, že návrh majetkového vypořádání s církvemi má pomoci připravit sněmovní komise, která má na předložení svých závěrů čas do konce roku. Sněmovna se s jejich námitkami ztotožnila. Kabinet počítá s vrácením asi třetiny majetku zabaveného za komunistické vlády církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. I s úrokem by to bylo za 60 let celkem asi 270 miliard korun. Tuto částku ale kritici návrhu považují za přehnanou. Podle Tlustého a dalších by měl stát církvím uhradit 62 namísto vládou předpokládaných 83 miliard korun. Celková suma, kterou by Česká republika za 60 let vyplatila, by tak prý činila nikoli 270 miliard, ale 204 miliard korun.

Klaus podpořil pražské kandidáty ODS v senátních volbách

Prezident Václav Klaus přišel v úterý odpoledne na Staroměstské náměstí, aby tu během předvolebního koncertu podpořil pražské kandidáty ODS do Senátu. Z koncertního pódia řekl, že musel přijít, aby oplatil občanským demokratům jejich podporu v prezidentských volbách. "Mě kandidovala tehdy Občanská demokratická strana a také mě volila. A já jsem na oplátku stejným způsobem přišel podpořit kandidáty za ODS na senátory," řekl prezident. Hluboce tím ale zklamal pražské kandidáty do Senátu za ČSSD Blanku Haindlovou, Jiřího Witzanyho a Jiřího Koskubu. "Jeho podpora kandidátům ODS ve druhém kole senátních voleb je v přímém rozporu s jeho opakovaně deklarovanou nadstranickostí," uvedli na Klausovu adresu. Ke kritice sociálních demokratů se připojil i předseda lidovců Jiří Čunek. Koncert pro Prahu s mottem "Volte modrou, než se oranžová změní v rudou" uspořádala pražská ODS v čele s pražským primátorem a prvním místopředsedou strany Pavlem Bémem. Bém na pódium pozval i odstupující hejtmany Petra Bendla a Evžena Tošenovského. Na pódiu se postupně vystřídali například Děda Mládek Ilegal Band, Janek Ledecký, Jan Kalousek a další. Se skupinou Rangers si zazpíval i Bendl.

Lidovci odmítli nabídku ČSSD na společné koalice v krajích

Lidovci odmítli nabídku ČSSD na případné sestavení společných krajských koalic, pokud by vyslovili nedůvěru vládě. Poslanci KDU-ČSL proti kabinetu hlasovat nebudou. Novinářům to řekl šéf strany Jiří Čunek. Sněmovna má o nedůvěře vládě Mirka Topolánka (ODS) hlasovat ve středu. Čunek zdůraznil, že "určitě všichni" lidovečtí poslanci ve středu vládu podpoří. Kabinet nepotopí ani lidovec Ludvík Hovorka, který ne vždy hlasuje pro koaliční návrhy. "Já nevidím důvod dva dny po volbách tu vládu shazovat," řekl v úterý Hovorka. Všechny výhrady, které proti kabinetu má, podle něj souvisejí s reformními zdravotnickými zákony. Lidovečtí senátoři také v druhém kole voleb do horní parlamentní komory podpoří kolegy z ODS, kteří funkci obhajují. "Učiní tak na základě znalosti jejich dosavadní práce," informoval o rozhodnutí senátního klubu KDU-ČSL mluvčí lidovců Martin Horálek. V prvním kole voleb o obměně třetiny Senátu uspěli jen tři lidovečtí kandidáti, stejný počet mandátů strana obhajuje. Kandidáti ODS postoupili v 20 okrscích z 26, v druhém kole se střetnou se zástupci opoziční ČSSD.

Podle Tomana by při krachu u senátních voleb Topolánek neměl kandidovat

Dosluhující hejtman Pardubického kraje Ivo Toman (ODS) míní, že předseda občanských demokratů Mirek Topolánek by neměl znovu kandidovat na svou funkci, pokud strana neuspěje v druhém kole senátních voleb. Hlavní příčinu neúspěchu vidí v negativním dopadu reformy zdravotnictví na voliče. Vyměnit by se zřejmě měli i další lidé ve vedení strany, řekl Toman. "Myslím, že předseda Topolánek, pokud volby do Senátu dopadnou stejně špatně jako teď, je natolik vnímavý, že z toho vyvodí důsledek a nebude už dál pokračovat," uvedl Toman.

Bendl míní, že Julínek by měl být vystřídán ve funkci

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) by měl být podle končícího středočeského hejtmana a místopředsedy ODS Petra Bendla vystřídán ve funkci, neboť jeho kroky ve vedení ministerstva přispěly k porážce ODS v krajských volbách. Reagovat na výsledky krajských voleb musí nějakým způsobem i vedení strany v čele s předsedou Mirkem Topolánkem, řekl Bendl. Nevyloučil, že na nadcházejícím kongresu občanských demokratů bude proti Topolánkovi kandidovat. "Jsem přesvědčen, že volby za dva roky budou o zdravotnictví. Že Tomáš Julínek řadu kroků nezvládl, je myslím taky evidentní. Čisté zavedení poplatků není reforma zdravotnictví a začít tímto bylo nedobré rozhodnutí," prohlásil Bendl.

Zavedení poplatků podle Julínka nebylo špatným krokem

Ani po prohraných krajských volbách si ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) nemyslí, že zavedení poplatků ve zdravotnictví bylo špatným krokem. Podle Julínka se sice nabízí otázka, zda se ministerstvo nemělo zdravotnickým poplatkům zcela vyhnout. Dopady zavedení poplatků ale chválil. ČSSD využila poplatky u lékaře jako hlavní téma před krajskými volbami, které o víkendu drtivě vyhrála. "Měli jsme tušit, že se to stane volebním tématem a vytáhne to k urnám lidi, kteří pravděpodobně nikdy volit nebyli," řekl Julínek. Na druhou stranu si prý nedovede představit, že by ČR byla výjimkou ve světě a neměla alespoň základní symbolický poplatek. A kdyby prý se zavedením poplatků přišel později a předtím se věnoval jiným změnám, populistické debatě by se stejně nevyhnul. "Jen by to byla hrozba před zavedením poplatků. Takto jsme je zavedli, regulačního efektu jsme dosáhli a to mnohem většího, než jsme čekali," řekl ministr s tím, že novinka přinesla jasný efekt a čísla o něm vypovídají. Julínek připomněl, že před zavedením poplatků čeští pacienti péči nadužívali, kontaktů se lékařem měli prokazatelně víc než v jiných zemích. "Utratili jsme za nadužívání několik miliard," řekl ministr.

ČSSD nemůže zvýhodňovat krajské nemocnice rušením poplatků

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nesouhlasí se záměrem sociální demokracie, která chce po vyhraných krajských volbách zrušit výběr poplatků v krajských nemocnicích. Došlo by tak k znevýhodnění soukromých lékařských praxí. Jednalo by se o riziko veřejné podpory a o takovém systému by musela rozhodovat Evropská komise. Podle předsedy antimonopolního úřadu Martina Peciny by ČSSD raději měla proplácet zpět poplatky ve všech zdravotnických zařízeních, tedy ve státních i soukromých. Pecina však zdůraznil, že ÚOHS zatím žádnou žádost o pomoc při posuzování nového systému neobdržel. Je však ochoten s kraji diskutovat o pravidlech tak, aby nevznikly problémy. Podle Hospodářských novin chtějí kromě Středočeského kraje proplácet všechny poplatky v krajských nemocnicích také lídři vítězné ČSSD na jižní Moravě a v Pardubickém kraji. V Karlovarském, Plzeňském a Olomouckém kraji a na Vysočině si pacienti i nadále budou hradit poplatky za pobyt na nemocničním lůžku. V Královéhradeckém kraji mají být od poplatků osvobozeni jen senioři a děti.

Odpuštění poplatků by přišlo ročně na miliardu korun

Zhruba miliardu korun budou muset podle expertů najít kraje každý rok v rozpočtech, pokud chce ČSSD splnit volební slib, že kraje uhradí poplatky za pacienty v krajských nemocnicích. Částka se může vyhoupnout až na pět miliard, pokud budou kraje hradit poplatky ve všech zdravotnických zařízeních, jak to doporučil antimonopolní úřad. ODS varovala, že tyto peníze budou chybět v krajských rozpočtech například na opravy silnic či podporu škol. Platbu z peněz krajů vítá Svaz pacientů, podle něj je to krok k úplnému zrušení poplatků. Podle České lékařské komory je věcí krajů, co ze svých peněz podpoří. Komora ale chce, aby zdravotní pojišťovny platily více nemocnicím a ambulancím, takže by nebyly závislé na poplatcích.

Hejtmanem Vysočiny bude socialista Běhounek

Hejtmanem Vysočiny se stane primář pelhřimovské ortopedie a volební lídr sociálních demokratů Jiří Běhounek. Po úterním kole koaličních vyjednávání to řekl krajský šéf ČSSD Libor Joukl. ČSSD vyjednávala postupně s lidovci, komunisty a občanskými demokraty. K dalším rozhovorům se vyjednávací týmy sejdou pravděpodobně až příští pondělí po skončení druhého kola senátních voleb. Ustavující zasedání nového krajského zastupitelstva by se mohlo uskutečnit 14. listopadu. V krajských volbách na Vysočině zvítězila ČSSD před ODS, KSČM a lidovci. Sociální demokraté získali 21 z celkem 45 mandátů, občanští demokraté 11, komunisté osm a lidovci pět.

Zničený Průmyslový palác má být obnoven do roku 2010

Průmyslový palác zničený nedávným požárem by měl být obnoven do konce září roku 2010. Vyplývá to z dodatku k nájemní smlouvě na pronájem Výstaviště v Holešovicích se společností Incheba, který schválila rada hlavního města Prahy. Podle dodatku by se Incheba zavázala použít veškeré pojistné plnění za požár na opravu objektu. O podpisu dodatku bude pražský magistrát s Inchebou teprve jednat. Dostavba by měla být podle radního pro kulturu Milana Richtra věrnou kopií zničené památky. Magistrát si chce ponechat možnost rozhodnout o konečné podobě budovy. V případě, že Incheba rekonstrukci do konce září 2010 nedokončí, převede podle dodatku zbývající peníze, případně celou částku, na hlavní město. Požár, který minulý čtvrtek zničil levé křídlo Průmyslového paláce na pražském Výstavišti, podle policie nejspíš způsobila technická závada. Podle prvních odhadů oheň zničil majetek až za miliardu korun. Společnost Incheba v pátek uvedla, že celý areál Výstaviště pojistila částkou 2,5 miliardy korun.

Rozsudek v kauze Kuřim padne v pátek ráno

Rozsudek v kauze Kuřim vynese brněnský krajský soud v pátek ráno. Oznámil to soudce Pavel Göth. Skupina šesti lidí čelí obžalobě z týrání chlapců Ondřeje a Jakuba. Děti podle obžaloby mučili, aby z nich udělali osoby poslušné všech příkazů. Podle některých úvah souvisí případ s náboženskou sektou. Žalobkyně navrhuje pro sestry Kláru a Kateřinu Mauerovy, tedy matku a tetu hochů, deset let vězení. Další klíčová postava případu Barbora Škrlová by měla být poslána podle ní na sedm let do vězení. Kolem osmi let vězení požaduje státní zástupkyně pro Jana Škrlu a Hanu Bašovou. Janu Turkovi, poslednímu z šestice obžalovaných, navrhuje pětiletý trest.

Odborníci se bojí, že cizinci nebudou mít na jazykové kurzy

Cizinci, kteří budou muset od příštího roku pro udělení trvalého pobytu v Česku prokázat znalosti češtiny složením zkoušky, mohou mít potíže s placením přípravných kurzů. První pokus zkoušky jim sice uhradí stát, další si však budou muset stejně jako přípravné kurzy platit sami. Podle odborníků však na drahé kurzy jejich příjmy nemusí stačit. "Výsledkem nového opatření tak může být přesně opačný efekt, než je zamýšlené posílení integrace cizinců do české společnosti," uvedl server www.migraceonline.cz, který se pomoci migrantům věnuje. "Zkouška asi nebude moc těžká pro Rusy, ale třeba Asiaté, kteří jsou koncentrovaní na místě vzdáleném od velkých měst, s ní mít problémy zřejmě budou," řekla ČTK šéfredaktorka serveru Marie Jelínková. Bez jazykové zkoušky bude trvalý pobyt moci být udělen pouze občanům členských států EU. Podle odhadů ministerstva školství může mít v následujících dvou letech zájem podstoupit zkoušku téměř 30.000 lidí.

Dokument Heleny Třeštíkové získal cenu Evropské filmové akademie

Dokument René režisérky Heleny Třeštíkové získal prestižní cenu Evropské filmové akademie Prix Arte pro nejlepší evropský dokument. Cenu autorka převezme 6. prosince na slavnostním ceremoniálu v dánské Kodani. V dokumentu René sledovala osudy nenapravitelného recidivisty a také osobitého spisovatele Reného Plášila. Jeho smutný osud na věčné pouti mezi vězením a krátkými pobyty na svobodě zaznamenávala dvě desetiletí. Kontroverzní hrdina dokonce v průběhu natáčení vykradl její byt. Podle vyjádření poroty je snímek René dokumentem mimořádné kvality. Vztah mezi hlavní postavou a tvůrkyní filmu fascinuje a vybízí k zamyšlení, uvedla jury. Třeštíková je první českou laureátkou této prestižní ceny, která bývá označována za obdobu amerických Oscarů. Režisérka vnímá svůj úspěch jako ocenění pro celou českou dokumentární tvorbu.

Byly vyhlášeny stavby roku

Stavbou roku 2008 se staly hotel Park Holiday v Praze, Moravský zemský archiv v Brně, most přes řeku Odru a přes Antošovické jezero na dálnici D47, obytný komplex v Horních Počernicích v Praze a krajské administrativní centrum v Hradci Králové. Na pondělním slavnostním večeru v Betlémské kapli v Praze je vyhlásili organizátoři soutěže, která se letos konala již pošestnácté. Stavba roku je každoročně udělována pěti stavbám bez rozlišení pořadí. Porotci na vybraných objektech ocenili nejen architektonické řešení, ale například i zasazení do krajiny nebo spokojenost investora a uživatelů stavby. Soutěž Stavba roku tradičně organizuje Nadace ABF, Svaz podnikatelů ve stavebnictví, ministerstvo průmyslu a obchodu a časopis Stavitel společnosti Economia. Letos osmičlenná porota vybírala z 61 staveb. Současně byla také vyhlášena cena předsedy Senátu, kterou dostal pražský domov sociální péče Hagibor za zdařilé skloubení historické budovy a moderní přístavby. Panelový bytový dům Tatarkova v Praze ocenil ředitel Státního fondu rozvoje bydlení jako dobrý příklad regenerace panelových sídlišť a cenu primátora hlavního města si odnesli autoři rekonstrukce a dostavby secesního ateliéru Ladislava Šalouna.

Google zpřístupnil satelitní snímky celé ČR

Česká pobočka internetové firmy Google zpřístupnila na internetu satelitní snímky celé České republiky. Dosud Google na stránkách mapy.google.cz nabízel jen snímky Prahy a části severní Moravy. Mapy Google pomáhají uživatelům hledat místa, objekty, najít trasy a firmy v Česku i na celém světě, vytvářet vlastní mapy nebo vytvořit vlastní detailní firemní zápis. Služba je dostupná na internetu i ve verzi pro mobilní telefony. Fotografické mapy Česka již několik let nabízí například portály Seznam.cz a Centrum.cz. Zatímco Google a Seznam využívají podklady brněnské společnosti Geodis, Centrum spolupracuje s Českým úřadem katastrálním a zeměměřičským.

Ochranáři do Kamenice vypustili 8000 malých lososů

Do řeky Kamenice na Děčínsku vysadili pracovníci Správy Národního parku České Švýcarsko 8000 malých lososů. Podle mluvčího správy parku Tomáše Salova jsou malé ryby do řeky vypouštěny v rámci programu Losos 2000, který má za cíl navrátit do Labe a jeho přítoků populaci této ryby. Mladé lososy správa získala ze sádek v německém Langburkersdorfu. Letos mladé ryby do řeky správa vysazuje již podruhé, na jaře do Kamenice vypustila 50.000 kusů plůdků lososa. Ochranáři a rybáři s programem začali již v květnu 1998, kdy se v řece ocitlo 45.000 ryb, od té doby vypouštění každý rok opakují, již takto vypustili více než dva miliony kusů. Lososi se v Labi a jeho přítocích hodně vyskytovali do roku 1935, kdy skončila stavba střekovských zdymadel v Ústí nad Labem. Zdymadla byla nepřekonatelnou překážkou pro putující ryby. V Labi byl pak podle pamětníků poslední losos uloven v roce 1954.

U Brna se zřítilo ultralehké letadlo, zahynuli dva lidé

Ultralehké letadlo se v úterý odpoledne zřítilo nedaleko Hlubokých Dvorů na Brněnsku. V jeho troskách zahynuli dva lidé. Uvedl to mluvčí policie Brno-venkov Aleš Mergentál. Podobných případů se letos v České republice stalo několik. V dubnu se v Miroslavi na Znojemsku zřítil malý letoun. Po dopadu na zem zachvátily stroj plameny, pilot uhořel. Příčinou nehody byla jeho chyba. Další případy se letos staly například u Budišova nad Budišovkou na Opavsku, u obce Topolná na Uherskohradišťsku, u Vokšic na Jičínsku, u Krásna na Sokolovsku, u Hradce Králové a nedaleko Svinců u Dolního Třebonína na Českokrumlovsku. Počátkem října se zřítil větroň na letišti v Hosíně u Českých Budějovic. V jeho troskách zahynul šestašedesátiletý uchazeč o pilotní průkaz.

Sport

Tlak na odvolání českého trenéra rakouské fotbalové reprezentace Karla Brücknera v Rakousku dále roste. Brückner by mohl "padnout" už na schůzce vedení svazu 7. listopadu. Napsal to deník Österreich. Český trenér, který k mužstvu nastoupil teprve před dvěma a půl měsíci, se ocitl v palbě kritiky rakouských médií po porážce 1:3 se Srbskem v kvalifikačním utkání pro mistrovství světa 2010 na domácím hřišti minulou středu.

Česká tenistka Iveta Benešová postoupila na turnaji v Lucemburku přes čtrnáctiletou Britku Lauru Robsonovou do druhého kola. S vítězkou letošní wimbledonské juniorky sice prohrála první sadu hladce 1:6, pak ale dokázala zápas po setech 6:2 a 6:3 otočit. V dalším kole se Benešová utká s druhou nasazenou Annou Čakvetadzeovou z Ruska, kterou ještě česká tenistka ve čtyřech dosavadních duelech nikdy neporazila.

Čeští junioři vybojovali na mistrovství světa ve střelbě na běžící terč v Plzni jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. Družstvo ve složení Jan Dovrtěl, Josef Nikl a František Losos získalo v pondělí bronz v mixu na 20+20 ran. V úterý skončilo druhé ve střelbě na 30+30 ran. Losos byl v mixu třetí mezi jednotlivci. Čeští seniorští reprezentanti v mixu neuspěli, nejlepší z nich byl dvanáctý Miroslav Januš. Družstvo skončilo šesté.

V Česku padaly teplotní rekordy

V úterý v Praze na Libuši naměřili 20,9 stupně Celsia. Padl tak teplotní rekord platný pro tuto stanici. Dosud nejvyšší teplota pro 21. říjen byla 20,3 stupně Celsia a meteorologové ji naměřili v roce 2004. V Praze na Karlově bylo dokonce 21,5 stupně Celsia. V Klementinu, kde se teplota měří již od roku 1775, bylo ve 14:00 jen 19,4 stupně Celsia, tamní rekord činí 20,1 stupně Celsia. I v Plzni v úterý padl čtyři roky starý teplotní rekord. Ve stanici Plzeň - Mikulka naměřili meteorologové odpoledne 21,4 stupně. Dosavadní rekord pro 21. říjen byl 20,6 stupně. V Pardubicích padl o dvě desetiny stupně Celsia teplotní rekord z roku 1956. Teplota se odpoledne vyšplhala na 19,5 stupně Celsia.

Počasí

Ve středu má být oblačno až zataženo, od západu postupně s deštěm. Teploty 12 až 16 stupňů.

21-10-2008