Denní souhrn zpráv Zprávy

22-10-2008

Topolánkova vláda vydržela, opozici se ji opět nepodařilo sesadit

Vláda Mirka Topolánka (ODS) ustála ve sněmovně i čtvrtý pokus o sesazení, přestože ji tentokrát část vládních poslanců přímo nepodpořila. ČSSD a KSČM potřebných 101 hlasů nesehnaly. Pro nedůvěru vládě se vyslovilo podle očekávání 96 socialistů a komunistů, proti nedůvěře ale jen 97 poslanců. ČSSD to prezentovala jako fakt, že vláda nemá důvěru dvousetčlenné sněmovny.

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek po vyhlášení výsledků řekl, že hlasování znamená pro jeho kabinet "velmi silnou reflexi" toho, co dosud podnikl a dál bude dělat. Vláda se postaví i k tomu, jak dosud svou činnost představovala veřejnosti, dodal premiér. Opozici nabídl spolupráci. "Neměli bychom se vystavit riziku, že někdo bude mít tendenci vzít České republice předsednictví EU. Nabízím nejen spolupráci na běžných tématech, ale hlavně na českém předsednictví," řekl předseda vlády po hlasování o nedůvěře.

Podle politologa Tomáše Lebedy se ukázalo, že rozhodnout o zániku vlády je pro rebelující poslance koaličních stran úplně něco jiného než dělat nepříjemnosti při schvalování zákonů. "Je zjevné, že žádný z těch rebelujících poslanců není zas takovým rebelem, aby si něco takového (jako vyjádřit nedůvěru vládě) dovolil, protože po takovém kroku by samozřejmě v té straně definitivně skončil," řekl Lebeda ČTK.

Vláda prosadila schválení základních údajů rozpočtu na rok 2009

Vláda nakonec prosadila ve sněmovně schválení základních parametrů návrhu státního rozpočtu na rok 2009. Stát má podle vlády hospodařit se schodkem přes 38 miliard. O konečné podobě a osudu rozpočtu mají poslanci rozhodovat v prosinci po projednání jednotlivých kapitol ve svých výborech. Základní parametry rozpočtu schválila sněmovna nejtěsnější většinou. Pro bylo 100 ze 199 přítomných poslanců. Opozice neměla dost sil na prosazení svého požadavku, aby vláda rozpočet do tří týdnů přepracovala podle aktuálních odhadů nižšího růstu české ekonomiky v důsledku světové finanční krize. ČSSD se opět rozdílem jednoho hlasu nepodařilo prosadit ani návrh, aby vláda do sedmi dnů zpracovala analýzu o finanční krize na české hospodářství.

Hlavní ekonom Patria Finance David Marek ČTK řekl, že kritickým bodem rozpočtu jsou předpoklady, na nichž je postaven. Upozornil na to, že řada prognóz růstu HDP směřuje pod tři procenta - deficit by tak mohl být až o 30 miliardy vyšší, než jak je navrhován, byť ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) s naplněním takových katastrofických scénářů nepočítá. "Reálně tak můžeme mluvit o rozpočtu se schváleným deficitem 70 miliard korun. To je stejně velký deficit, jaký byl schválen již na letošní rok," uvedl Marek. Podle něj lze udržení deficitu na navrhované úrovni při výrazném zpomalení růstu ekonomiky považovat za ambiciózní cíl. Podle Marka má nicméně schválení rozpočtu za současné finanční krize důležitý význam.

Podle Bílého domu Bush přijme Topolánka při jeho návštěvě USA

Americký prezident George Bush přijme 29. října českého premiéra Mirka Topolánka. Budou jednat o finanční krizi, americkém protiraketovém systému v Evropě a o bezpečnosti evropských energetických zdrojů. Oznámila to v úterý tisková mluvčí Bílého domu Dana Perinová. Během nadcházející návštěvy Spojených států se podle dřívějších informací české vlády zúčastní otevření zrekonstruované České národní budovy v New Yorku. Má zavítat také do Iowy, kde se podívá do českého a slovenského muzea, na jehož opravu po záplavě česká vláda poskytla deset milionů korun.

Juránek odmítl, že by lidovci "potopili" vládu za posty v krajích

Končící jihomoravský hejtman a místopředseda KDU-ČSL Stanislav Juránek odmítl spekulace, že by lidovci byli ochotni "potopit" vládu výměnou za posty v krajích. Hned po volbách se spekulovalo, že kdyby poslanci KDU-ČSL vyslovili nedůvěru Topolánkově vládě, ČSSD by jako vítěz krajských voleb byla vstřícná k lidovcům v krajích, a ti tak mohli například uhájit křeslo jihomoravského hejtmana. Juránek novinářům řekl, že o ničem takovém nevyjednával ani mu to nikdo nenabídl.

Zelení chtějí jednat o postupu zdravotní reformy

Předsednictvo zelených na svém nočním zasedání konstatovalo, že na volebním neúspěchu strany se podílel dosavadní průběh reformy zdravotnictví. Šéfa strany Martina Bursíka pověřilo, aby požádal o koaliční jednání o dalším modifikovaném postupu reformy zdravotnictví. Předsednictvo se rovněž rozhodlo, že nebude nevydávat žádné centrální doporučení pro podporu senátních kandidátů ostatních stran pro nadcházející druhé kolo voleb. Zelení nechávají na základních a krajských organizacích, zda některého z kandidátů podpoří. Strana zelených nezískala ve volbách ani jednoho senátora a ani jednoho krajského zastupitele.

Zájem o půjčky od ČNB klesá; mezibankovní a dluhopisový trh zamrzl

Zájem o operace ČNB, díky kterým si mohou banky půjčit peníze a ručit státními dluhopisy, po týdnu velmi rychle opadá. Nyní centrální banka takto poskytla již pouze 800 milionů korun zatímco před týdnem 4,7 miliardy. Podle analytiků nezájem souvisí s prohlubováním finanční krize, která se ve velké míře již přesunula do střední Evropy. Zájem o české státní dluhopisy je minimální a v nejbližších dnech lze očekávat velké výprodeje od zahraničních investorů, upozorňují ekonomové.

"Aktuálně je český dluhopisový trh zcela zamrzlý, což můžeme dát do souvislosti s globální ekonomickou krizí... Do značné míry k nervozitě přispěly problémy maďarské ekonomiky a měny. Stále platí, že investoři ze západní Evropy, Asie a USA považují středoevropský region za jeden celek, a na maďarské problémy tak doplácí i český trh," uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Velcí hráči na trhu podle něj přestali věřit středoevropským měnám a své investice se tak snaží co nejvíce převést především do dolarových aktiv.

Barroso: Národní dohled nad finančním sektorem je nesmyslný

Finanční krize prokázala, že dohled nad finančním sektorem jen na národní úrovni je nesmyslný. Novinářům to řekl předseda Evropské komise José Barroso. Podle něj jsou trhy globální záležitostí. Tuto myšlenku prosazuje i francouzské předsednictví EU v čele s Nicolasem Sarkozym, ale celá řada států, včetně České republiky, ji odmítá.

Bohoslužby za Václava Kočku mladšího se účastnilo až 1500 lidí

Zhruba tisíc lidí se dnes v Praze zúčastnilo pohřbu Václava Kočky mladšího, který byl před 13 dny zastřelen po křtu knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Velkolepě vypravený pohřeb začal v poledne bohoslužbou za zesnulého v kostele svaté Markéty v Břevnovském klášteře. Potom se smuteční průvod vydal na hřbitov v Řepích, kde byl syn Václava Kočky staršího, provozovatele Matějské poutě, pohřben. Akci doprovázela četná bezpečnostní opatření, okolí kláštera i hřbitova hlídali policisté i soukromá bezpečnostní služba. Na silnicích se tvořily kolony, protože průvod komplikoval dopravu. Při mši přirovnal kněz předčasnou Kočkovu smrt k zabití svatého Václava, který podle něj také zemřel v důsledku nenávisti.

Tragická událost se odehrála v pátek 10. října po autogramiádě a křtu Paroubkovy knihy v restauraci Monarch. Policie z vraždy Kočky mladšího obvinila pražského hoteliéra Bohumíra Ďurička. Kočka mladší byl stejně jako jeho otec dlouholetým členem sociální demokracie. Předseda sociálních demokratů se však pohřbu neúčastnil. ČSSD na středu vyvolala hlasování o vyjádření nedůvěry koaliční vládě. Na smuteční akci bylo podle policie přítomno asi 1000 až 1500 lidí, kteří odpoledne zaplnili přes polovinu hřbitova. Dorazili mimo jiné i zpěváci Daniel Hůlka, Petr Muk, Pavel Vítek a Iveta Bartošová, herci a moderátoři Richard Genzer a Michal Suchánek či lobbista Miroslav Šlouf.

Turistická agentura odmítá Rathova slova o možném tunelování

Zástupci Středočeské turistické a informační služby se ohradili proti výrokům volebního lídra ČSSD Davida Ratha, který vyslovil podezření, že tato organizace může být účelově založená k tunelování krajských peněz. Případného auditu ani podrobného zkoumání hospodaření se proto agentura neobává, řekl na tiskové konferenci mluvčí hejtmanství a člen představenstva turistické agentury Martin Kupka. Akciová společnost, stoprocentně vlastněná krajem, má na starosti podporu a organizaci cestovního ruchu v regionu. "Vycházeli jsme z příkladů podobných organizací v Evropě. Velmi podobným způsobem se tato služba organizuje v Rakousku či Berlíně," podotkl Kupka, podle kterého se tato právní forma v EU osvědčila.

Incheba souhlasí s rychlou obnovou poničeného Průmyslového paláce

Společnost Incheba souhlasí se snahou Prahy o rychlou obnovu levého křídla Průmyslového paláce, které minulý týden zničil požár. Prohlášení vydala k úternímu usnesení rady hlavního města Prahy o dodatku k nájemní smlouvě na pronájem Výstaviště v Holešovicích. Podle tohoto dodatku by se Incheba zavázala, že peníze z pojistky za požár použije na opravu objektu a zbytek případně doplatí ze svého. Společnost zatím přesné znění dodatku nezná. Dostavba by měla být věrnou kopií zničené památky.

Vídeňská burza se dohodla na koupi pražské BCPP s jejími majiteli

Vídeňská burza koupí většinový podíl v pražské burze. Cena obchodu ani velikost podílu rakouské strany nebyly zveřejněny. Hodnota pražské burzy se odhaduje na minimálně pět miliard korun. Rakušané už vlastní podíl v burzách v Budapešti a Lublani.

Vojáci a záchranáři se v Bechyni chystají na společnou přehlídku, která připomene 90. výročí vzniku Československa

Vojáci a záchranáři se v Bechyni připravují na první velkou společnou přehlídku, která v úterý v Praze připomene 90. výročí vzniku samostatného československého státu. Letiště v Bechyni se proto proměnilo v pražskou Evropskou ulici, po níž cvičně pochodovali vojáci, jezdila těžká technika a nad níž létaly vrtulníky i letadla. Největší přehlídky od roku 1985 se zúčastní 2102 osob a publikum uvidí 196 kusů armádní techniky, například tanky, letadla bojová vozidla, raketomety či vznášedlo. Novinářům to řekli organizátoři z Armády ČR. Podle nich to nebude demonstrace síly, ale ukázka, co vojáci i záchranáři dovedou. Důkazem je pestrá skladba přehlídky.

Poslední velká akce tohoto druhu, tehdy ještě většího rozsahu, se konala před 23 lety na Letenské pláni. Velkou tradici mívaly přehlídky za první republiky, kdy se 28. října odehrávaly prakticky v každém posádkovém městě a často se jich účastnil prezident Masaryk. Po pádu komunismu je to první taková přehlídka, navíc specifická tím, že je do ní zapojen integrovaný záchranný systém.

O výročí vzniku Československa bude spuštěn portál Paměť národa

Na 90. výročí vzniku Československa bude oficiálně spuštěn údajně největší evropský pamětnický portál Paměť národa. Od 28. října nejen odborníkům, ale i veřejnosti zpřístupní audiovizuální vzpomínky stovek přímých aktérů nejvýznamnějších událostí z české moderní historie. ČTK o tom informoval tiskový mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichl. Portál podle něj dva roky budovalo sdružení Post bellum s Českým rozhlasem. V posledním roce se k nim připojil Ústav pro studium totalitních režimů. Tento internetový pamětnický archiv bude přístupný na adresách www.pametnaroda.cz a www.memoryofnation.eu. Nastavení aplikace umožňuje takřka neomezené rozšiřování sbírky výpovědí. Ovládání bude v osmi evropských jazycích, příběhy budou ukládány v národním jazyce a angličtině, badatelským jazykem bude angličtina. Portál tak má podle provozovatelů předpoklad stát se největším projektem svého druhu na světě.

Odboráři ze skláren a porcelánek budou demonstrovat u úřadu vlády

Odboráři ze skláren a porcelánek koncernu Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus budou ve čtvrtek dopoledne demonstrovat před úřadem vlády. Protestní akci svolal odborový svaz pracovníků průmyslu skla a porcelánu, který chce upozornit na problémy pracovníků uzavřených skláren ve Světlé nad Sázavou a Poděbradech, kteří nedostali mzdy za září a hrozí jim, že do Vánoc zůstanou zcela bez prostředků. Odboráři očekávají účast několika set lidí. Předseda odborového svazu Vladimír Kubinec se demonstraci rozhodl svolat až po volbách, protože z toho nechce dělat politickou záležitost. Protest má podle něho veřejnost upozornit na přístup státu jako vlastníka k situaci ve sklářské skupině a také na špatné postavení zaměstnanců v insolvenčním řízení.

Odbory v petici požadují, aby se platy nezvyšovaly jen učitelům

Školské odbory doručily do sněmovny a Senátu petici podporující zvýšení mezd nepedagogických pracovníků škol. Petiční archy, které už předtím předaly vládě, podepsalo více než 52.000 lidí. Odboráři nesouhlasí s tím, že vyjednané zvýšení platů se týká pouze učitelů, a ne například školníků a kuchařek. Odboráři tvrdí, že neučitelští pracovníci škol nedostávají odpovídající mzdové ohodnocení. Mzdy provozních a správních zaměstnanců škol se podle nich často pohybují zhruba na polovině průměrné mzdy v České republice, která v druhém čtvrtletí letošního roku překročila 23.000 korun. Brali podle odborářů v prvním pololetí letošního roku v průměru přibližně 12.130 korun. Předseda školských odborů František Dobšík novinářům řekl, že má ve sněmovně i Senátu přislíbena veřejná slyšení, týkající se tohoto problému.

Ministerstvo odložilo zavedení elektronických dálničních kuponů

Ministerstvo dopravy odložilo zavedení elektronických dálničních kuponů, které bylo plánováno na 1. leden 2009. ČTK to řekl náměstek ministra dopravy Jiří Hodač. Ministerstvo se chce podle něj plně soustředit na lednové rozšíření mýtného na malé nákladní vozy od 3,5 tuny. Jako další možný termín zavedení elektronických vinět uvedl Hodač 1. červenec 2009. Lidé, kteří si nalepovací známku koupí před 1. červencem, si budou moci zvolit. Pokud se rozhodnou pro elektronickou vinětu, dostanou jí výměnou za kontrolní kupon k dálniční známce. Po 1. červenci bude jedinou možností elektronická viněta. Pro všechny řidiče pak bude povinná od ledna 2010.

Plán na zavedení elektronických dálničních kuponů oznámil ministr dopravy Aleš Řebíček koncem letošního března. Podle něj bude možné lépe sledovat dopravní toky a předcházet tak například kolonám. Do budoucna se počítá s tím, že osobní vozy budou platit za skutečně ujeté kilometry, a nikoliv za časový úsek, jak je tomu nyní.

Škoda kvůli krizi zlevní auta, nová Octavia bude za 349.900 Kč

Hospodářská krize a konkurence přinutila mladoboleslavskou automobilku Škoda Auto snížit ceny svých modelů. Škodovka zlevní modely Fabie, Roomster a Superb. V některých případech půjde o ceny nižší až o 100.000 korun. Automobilka zároveň oznámila cenu nové verze Octavie, která bude začínat na 349.900 korun, informovala mluvčí Jana Skočdopolová. Auto se začne prodávat v druhé polovině listopadu.

Odbory i podnikatelé žádají vládu o pomoc automobilovému průmyslu

Odboráři z odborového svazu Kovo společně se Sdružením automobilového průmyslu (SAP) žádají vládu, aby ve prospěch domácích výrobců automobilů urychleně reagovala na současnou světovou finanční krizi. Svaz Kovo je se 170.000 členy nejvýznamnějším svazem komory a zároveň největším odborovým svazem v zemi. Důvodem krize automobilek a jejich dodavatelů je výrazně nižší poptávka v zemích západní Evropy a USA. Podle odborů i zaměstnavatelů by situaci v českém automobilovém průmyslu pomohlo zejména zastavení příprav a schvalování legislativních norem, které by podle nich v oboru přinesly zvyšování nákladů, snížení konkurenceschopnosti a tím i zaměstnanosti. Vadí jim zejména snaha o zpřísnění ekologických opatření týkajících se omezení výfukových zplodin nebo omezení jízd kamionů.

Jihlavský Bosch Diesel propustí dalších 300 lidí, chybí zakázky

Jihlavský Bosch Diesel oznámil propuštění dalších 300 pracovníků. Na konci léta už dostalo výpověď 125 zaměstnanců. Celkem tak ve výrobě čerpadel skončí 425 lidí z více než 6000. Největší podnik na Vysočině tím reaguje na pokles zakázek z automobilového průmyslu. Firma kvůli tomu navíc na několik dní zastaví výrobu a sníží počet směn, sdělila její mluvčí Kateřina Šimonová.

Zřícený most ve Studénce dostaví firma, která jej opravovala

Most ve Studénce na Novojičínsku, který se v srpnu zřítil na koleje a následně do něj narazil vlak, dostaví společnost ODS - Dopravní stavby Ostrava. Rozhodli o tom radní Moravskoslezského kraje. Firma most opravovala už před neštěstím, které si vyžádalo osm obětí. Společnost se zavázala, že most postaví do konce července 2009. Podle dohody mezi krajem a stavební společností hejtmanství za nový most zaplatí sumu, za kterou firma měla původní stavbu pouze opravit, tedy přibližně 26 milionů korun.

Sdružení vyzývají Romy po akci radikálů k domobraně a exilu

Romská občanská sdružení seskupená v Romani Aliance po sobotní akci pravicových radikálů v Litvínově vyzývají Romy k vytvoření domobran, majetnější rodiny k emigraci do Kanady. Romani Aliance vyčítá policii, že neonacistické nepovolené shromáždění 18. října v Litvínově nerozpustila a nebezpečné radikály neeliminovala. Vyzvala Romy, aby se nespoléhali na selhávající státní aparát a k obraně proti útokům extremistů se připravovali sami.

Severočeská policie se ale hájí, podle své mluvčí zasáhla adekvátně. Akce pravicových radikálů měla být odpovědí na výpady Romů vůči členům hlídek takzvaných ochranných sborů Dělnické strany, kteří přijeli začátkem října do litvínovského sídliště Janov monitorovat situaci. Shromáždění vyústilo ve střety s policisty, kterých na místě zasahovalo asi 300.

Letiště: Letní sezona byla rekordní, v zimě se čeká stagnace

Končící letní letová sezona na ruzyňském letišti byla rekordní; od dubna do září prošlo branami letiště 7,5 milionu pasažérů, což je o 4,7 procenta více než před rokem. V zimní sezoně přibudou ve srovnání s loňskou zimou dvě nové destinace, co se týče počtu pasažérů očekává vedení letiště meziroční stagnaci. Na tiskové konferenci to řekl ředitel pro letecký obchod Jiří Pos. Nejvíce pasažérů si v létě připsali tradiční síťoví dopravci, stále však pokračoval výrazný růst počtu cestujících nízkonákladových společností. Jejich podíl se meziročně zvýšil o 12,4 procenta na 22,4 procenta. Klasičtí dopravci měli v Praze 60procentní podíl, zbytek připadá na nepravidelné linky. Nejvíce cestujících směřovalo tradičně do Paříže, Amsterodamu a Londýna.

Letiště Praha čeká v následujících měsících privatizace, ze které stát očekává výnos až sto miliard korun. Vzhledem k útlumu v letecké dopravě a finanční krizi však někteří analytici upozorňují, že cena letiště by mohla být mnohem nižší. Doporučují proto státu s prodejem nespěchat.

Nucené vyklizení pozemků letišti podle jeho vedení nehrozí

Pražskému letišti nehrozí, že by muselo nuceně vyklidit pozemek, přes který vede jedna z pojezdových drah. Uvedlo to vedení letiště v reakci na článek v deníku Mladá fronta Dnes. Letiště tvrdí, že se dohodlo s majiteli dotčených 0,8 hektaru, že pozemek za peněžní náhradu převedou do vlastnictví podniku. O výši náhrady se nyní jedná. Jak upozornila Mladá fronta Dnes, část pozemků, které letiště nyní využívá, patří bratrům Václavu a Jaromíru Čermákovým. Některé tyto pozemky leží pod jednou z betonových drah, po níž se letadla přibližují nebo naopak vyjíždějí z ranveje. Bratři se údajně domáhají u soudu vyklizení pozemku, což by podle deníku výrazně omezilo dopravu na Ruzyni.

Cenu za studentský design dostal nový nápad na lavičku do města

Národní cenu za studentský design dostal Roman Vrtiška z Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Pořadatelé mu ji udělili za nový prvek městského mobiliáře - lavičku, která se dá umístit do ochranného kruhu nebo čtverce kolem stromu v chodníku. Vítěz soutěže novinářům řekl, že jeho ideou bylo nejen vytvořit zajímavý design, ale také přinést do ulic města znovu lidi, přimět je, aby se zastavili a nevyužívali ulice v centru jen jako koridor na cestě do práce a zpět. Lavičku tvoří kruhový pás, který obtáčí strom, a v několika intervalech se zdvihá do sedátka. Systém je stavebnicový, u jednoho stromu může být lavička jedna nebo i tři. Bude se vyrábět vždy na zakázku.

Jako excelentní design porota označila například sprchový kout Kateřiny Kuchařové, který lze umístit do volného prostoru, sedací soupravu Kubikula Vladimíra Žáka, která navazuje na estetiku českého kubismu. Jan Škola toto ocenění spolu s cenou Národního technického muzea dostal za multifunkční lokomoční pomůcku pro aktivní životní styl tělesně postižených - tedy vozítko, s jehož pomocí lze i s handicapem provozovat různé sporty.

Ruský tisk lituje, že v Moskvě nevyhráli Zelenkovi Karamazovi

Ruské deníky Kommersant a Vedomosti shodně litují, že ambiciózní moskevský festival umělecky náročnějších filmů 2morrow nijak neocenil český film Karamazovi režiséra Petra Zelenky. Ten sice žádnou cenu nečekal, nicméně deníky vytýkají předsedovi poroty, americkému režisérovi Abelu Ferrarovi, že místo Zelenkova snímku si v pondělí večer na závěr festivalu hlavní cenu a 50.000 dolarů odnesl film o dětských vojácích v Libérii Johny Mad Dog. "Šílený zítřek," povzdechly si v titulku Vedomosti v narážce na název přehlídky a vítězného filmu. "Nejlepší snímky festivalu nedostaly nic: Karamazovi Petra Zelenky a Můj Winnipeg Guye Maddiny. Ty byly skutečně výjimečné. V obou případech vznikly filmy, vracející se k samé podstatě kinematografie" napsal list. Podle něj "už jen kvůli těmto dvěma snímkům stálo za to festival pořádat a prožít tento podzim".

Občan Havel cenu udílenou Evropským parlamentem nezískal, uspěl film belgických bratrů

Český film Občan Havel o bývalém českém prezidentovi Václavu Havlovi letošní cenu Lux udílenou Evropským parlamentem (EP) nezískal. Celovečerní dokument od tvůrců Pavla Kouteckého a Miroslava Janka byl mezi trojicí v užší nominaci, ocenění však obdržel snímek Mlčení Lorny. Tento film od belgických tvůrců Jean-Pierra a Luca Dardenneových pojednává o Albánce, která se ve snaze získat občanství vdá v Belgii. Kromě těchto dvou snímků byl v triu kandidátů ještě maďarsko-německý film Delta.

Osudy kontroverzního hrdiny Reného bude Třeštíková dál sledovat

Dokumentaristka Helena Třeštíková chce dál sledovat osudy recidivisty Reného Plášila. Jeho smutný osud na věčné pouti mezi vězením a krátkými pobyty na svobodě zaznamenávala dvě desetiletí a zveřejnila v celovečerním snímku René, za který převezme 6. prosince v Kodani prestižní ocenění Evropské filmové akademie Prix Arte pro nejlepší evropský dokument. "Je to vždy nejistota, tyhle časosběrné dokumenty. Člověk nikdy neví, jestli z toho, co dělá řadu let, někdy něco bude," řekla dokumentaristka na setkání s novináři v Praze. René je podle ní v současnosti v nemocnici - bez řidičského průkazu řídil auto a havaroval.

Snímek začal vznikat v roce 1988, kdy Třeštíková po Manželských etudách začala pracovat na dalších časosběrných dokumentech, tentokrát z prostředí mladých delikventů. Dostala typy na pět lidí a natočila stejný počet filmů. V případě Reného to skončilo tím, že jí vykradl byt. Přesto pak za podpory evropského fondu Media dalších 15 let mapovala jeho osudy.

Když měl dokument René po projekci na karlovarském festivalu letos v červenci premiéru v Praze, v zaplněném sále usedl i jeho protagonista René Plášil, který je v invalidním důchodu. Už dávno pochopil, že kdyby o něm režisérka netočila film, byl by "jen" obyčejným recidivistou. Ve vězení napsal několik knih, ale digitální kameru, se kterou prý točil jen pornografii, Třeštíkové dodnes nevrátil. Režisérka v jeho případě prošla celou škálou rozporuplných emocí - od soucitu a vzteku až k depresím z toho, jak zmarňuje svůj život.

Spisovatel Milan Kundera chce po Respektu omluvu

Spisovatel Milan Kundera požaduje po týdeníku Respekt omluvu za článek o tom, že v roce 1950 údajně policii udal Miroslava Dvořáčka, který byl pak odsouzen k mnohaletému vězení. V Českém rozhlasu to řekl Jiří Srstka, ředitel agentury Dilia, která spisovatele zastupuje. Pokud se Respekt neomluví, bude se prý Kundera soudit.

Respekt před týdnem zveřejnil článek badatele Adama Hradilka nazvaný Udání Milana Kundery. Kunderovo jméno našel Hradilek v archivech, když pátral po osudech bývalého západního agenta Miroslava Dvořáčka spojených s životním příběhem své příbuzné Ivy Militké. Soukromé bádání se později přesunulo pod Ústav pro studium totalitních režimů, kde nyní Hradilek pracuje. Poté, co našel v archivech spisovatelovo jméno, zveřejnil do té doby zjištěné věci v Respektu. Říká, že bude v případu dál pátrat, i proto, že se po jeho medializaci přihlásili noví svědci.

Historik Němeček rehabilitoval československou válečnou diplomacii

Rehabilitací válečné československé diplomacie a novým pohledem na tuto část českých dějin je kniha historika Jana Němečka Soumrak a úsvit československé diplomacie. Je výsledkem patnáctiletého pátrání po dokumentech nejen v domácích, ale i v zahraničních archivech a jejich pečlivého vyhodnocení. Autor v ní dospěl na rozdíl od některých svých kolegů i tehdejších československých politiků k závěru, že českoslovenští diplomaté neselhali. Kdyby totiž diplomatický aparát jako celek selhal, neměl by podle Němečka zahraniční odboj na co navazovat nejen v Británii, Spojených státech, Francii, ale i v dalších zemích.

Čtenáři dostávají do rukou první ucelený přehled o předválečné československé diplomacii, o jejích osudech po 15. březnu 1939, kdy Hitlerovo Německo dokončilo zničení Československa, ale také informace o často dramatických osudech diplomatů po osvobození v roce 1945.

Do centra Olomouce se vrátila tramvaj i trať z první republiky

Do srdce Olomouce na Horní náměstí se vrátila tramvajová trať i tramvaj z první republiky. Muzejní exponát umístěný na několika metrech kolejnic má evokovat rok 1918. Bude to jedna z kulis nevšedních oslav 90. výročí založení Československa. Vůz číslo 16 vídeňského typu se do Olomouce vrátil z brněnského muzea na stejné místo, kudy jednokolejná trať skutečně vedla. Tramvaj vyrobená v roce 1914 ve Studénce je na seznamu technických památek a lidé si ji mohou prohlédnout i zevnitř až do 29. října. Úterní happening dotvoří i dobové automobily nebo starý orloj, který se na radnici vrátí v pondělí.

Sport

Česká tenistka Iveta Benešová postoupila na turnaji v Lucemburku do čtvrtfinále. Ve druhém kole dnes po setech 6:2 a 6:4 poprvé v kariéře porazila druhou nasazenou Annu Čakvetadzeovou z Ruska. Ve čtvrtfinále Benešovou čeká turnajová šestka Číňanka Li Na.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, 7 až 11 stupňů Celsia.

22-10-2008