Denní souhrn zpráv Zprávy

24-10-2008

Začalo závěrečné kolo třetinové obměny Senátu

Na třetině území republiky se po týdnu znovu otevřely volební místnosti. V pátek ve 14:00 začalo druhé, tedy závěrečné kolo letošních senátních voleb. Lidé v něm vyberou 26 senátorů z 52 finalistů. Hlasovat se nebude na Karvinsku, kde si už lidé nového senátora - kandidáta ČSSD Radka Sušila - zvolili v prvním kole. Voliči mohou hlasovat ještě v sobotu od 08:00 do 14:00. ČSSD vyhrála první volební kolo, které se konalo minulý pátek a sobotu, stejně jako souběžné krajské volby. ČSSD má své finalisty ve 25 obvodech, v 19 z nich má protivníky v kandidátech ODS. Na Znojemsku mohou lidé hlasovat buď pro občanskodemokratického starostu, nebo komunistickou poslankyni. Ve třech obvodech tak soupeří sociální demokraté s lidoveckými kandidáty, ve dvou se senátory za SNK ED a na Chebsku souboj starostů může vyhrát buď sociální demokrat, nebo nezávislý kandidát.

Topolánek kritizoval Klause za zasahování do dění v ODS

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek v pátek ve sněmovně kritizoval prezidenta Václava Klause za jeho zasahování do dění v nejsilnější vládní straně, kterou kdysi hlava státu vedla. Zároveň Klause varoval před výzvami ODS k sebereflexi po neúspěchu ve víkendových krajských volbách. Současně Topolánek prohlásil, že nadstranická role hlavě státu sedne lépe. Za to, že není nadstranický, Klause kritizoval také šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek. "V zájmu ODS...prezident Václav Klaus naprosto jasným a jeho úřadu nehodným způsobem porušil svou opakovaně deklarovanou nadstranickost," prohlásil Paroubek. Podle něj přitom Klaus dříve vyzýval k férové kampani ve volbách.

Klaus ve středu podpořil tři pražské kandidáty ODS do Senátu na předvolebním koncertu na Staroměstském náměstí. V médiích se objevily zprávy, že se při této příležitosti sešel i s hlavním Topolánkovým rivalem v ODS, prvním místopředsedou strany a pražským primátorem Pavlem Bémem, a s končícími hejtmany Středočeského a Moravskoslezského kraje Petrem Bendlem a Evženem Tošenovským. Ve čtvrtek Klaus podpořil i občanskodemokratického kandidáta do Senátu v České Lípě Petra Skokana, dosavadního libereckého hejtmana, který se již veřejně vyjádřil pro změnu ve vedení ODS. Hejtmani z řad ODS, kteří dosud vládli ve 12 z 13 krajů, svalují vinu za volební porážku od ČSSD na vedení ODS. Zastal se jich i Klaus. Při hodnocení krajských voleb uvedl, že nezaslouženou obětí touhy voličů po změně byli právě hejtmani, kteří se podle něho osvědčili.

Bursík připustil, že po volbách se bude jednat o změnách ve vládě

Až se po druhém kole senátních voleb sejdou předsedové koaličních stran, budou jednat nejen o dalších reformních krocích, ale i o případných změnách ve vládě. "Bezpochyby, personální změny budou také tématem jednání, ale nikoli v tom prvním sledu, ale spíše v tom posledním," řekl na dotaz novinářů předseda Strany zelených Martin Bursík. Premiér Mirek Topolánek odmítl před novináři případné změny ve vládě komentovat. Řekl jen, že se příští týden sejdou šéfové koaličních stran a nevyloučil, že změny ve vládě mohou být jedním z témat. Šéf zelených, místopředseda vlády a ministr životního prostředí se nedomnívá, že by současná situace v ODS jakkoli ohrožovala vládu.

Tošenovský popřel, že by mu Topolánek nabídl ministerský post

Moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský (ODS) popřel, že by od premiéra Mirka Topolánka dostal jakoukoliv nabídku na účast ve vládě. Reagoval tak na informace, které uveřejnil deník Mladá fronta Dnes. Premiér v pátek ve sněmovně novinářům řekl, že s nikým o vládních funkcích nevyjednával, i když připustil, že obecnou nabídku vstupu do vlády dal dosavadnímu středočeskému hejtmanovi Petru Bendlovi.

Akcie na pražské burze dnes klesly nejníže od vstupu ČR do EU

Akcie na pražské burze se v pátek po dalším propadu dostaly na hodnoty z května 2004, kdy ČR vstoupila do Evropské unie. Hlavní index PX ztratil 11,77 procenta na 751,3 bodu. Denní ztráta indexu je druhá nejsilnější od otevření burzy v roce 1993. S akciemi mediální skupiny CME burza musela po oslabení o více než čtvrtinu pozastavit obchodování. Akcie v tuzemsku doplatily podle analytiků na vývoj finančních trhů v zahraničí, které ovládl chaos a panika. "Akcie padají po celém světě. Propad nemá již naprosto nic společného s fundamenty. Stojí za ním jediný motiv: zbavit se všeho, co nepřipomíná zlaté mince ve slamníku," uvedla analytička firmy Next Finance Markéta Šichtařová. Situace je o to horší, že dno propadu zřejmě ještě není v dohledu. "Panika je příliš velká na to, aby se pokles akcií již zastavil. Jinými slovy, čas nakupovat podhodnocené akcie podle našeho soudu ještě zdaleka nenastal," dodala Šichtařová.

Obvinění Kundery prý ukazuje na slabší právní povědomí v Česku

Obvinění proti Milanu Kunderovi jsou skandální a nebezpečná. Ukazují, že se možná vytváří Evropa dvou právních úrovní, kdy právo respektované na Západě smí být zesměšňováno na Východě. Není "případ Kundera", ale existuje případ politických a justičních mravů v Česku a některých dalších členských zemích EU. S takovými tvrzeními přišli dva uznávaní francouzští historici Pierre Nora a Krzysztof Pomian v pátečním vydání deníku Le Monde. Tito dva odborníci se diví, že v právním státě jako ČR mohou dokumenty stalinistických bezpečnostních služeb sloužit k veřejnému obviňování, aniž by tyto dokumenty prošly důkladným zkoumáním, a to za naprostého pohrdání právními principy počínaje presumpcí neviny. "Jak je možné, že tyto bezpečnostní služby jsou považovány za věrohodné a že jejich tvrzení si zcela zachovala svou moc škodit? Jak je možné, že jménem boje proti totalitarismu se pokračuje v totalitárních praktikách?" ptají se historici. Poukazují rovněž na to, že obvinění Kundery z údajného udavačství před více než 50 lety se opírá o jediný "důkaz", a to dokument tehdejší policie nalezený v archivech. "Tento dokument je prezentován jako evangelium... Dnes již člověk nemůže být dovlečen před tribunál, který by byl pověřen vynášením trestu smrti. Ale může s vámi být stále veden proces před tribunálem veřejného mínění a jím můžete být odsouzeni, aniž byste se mohli bránit hanobení, v jehož oprávněnost doufají vaši prokurátoři. Je to kafkovský příběh... Ten našeho přítele Milana Kundery," dodali člen francouzské Akademie věd Nora a člen vedení francouzského Národního střediska vědeckého výzkumu Pomian.

Objem hypoték občanům do září klesl o 15 procent

Objem poskytnutých hypotečních úvěrů občanům za devět letošních měsíců klesl meziročně o 15,4 procenta na 90,4 miliardy korun. V samotném třetím čtvrtletí objem hypoték činil 30,8 miliardy korun, což znamenalo v porovnání se stejným obdobím loni zhoršení o 4,4 procenta. Za ochlazením poptávky po vlastnickém bydlení v Česku je podle finančních odborníků více důvodů. Patří k nim zejména růst úrokových sazeb, a tím i zvýšení měsíčních splátek.

Sněmovna podpořila rozšíření mýtného pro auta nad 3,5 tuny

Poslanecká sněmovna v pátek v prvním čtení podpořila návrh, aby se mýtné nově vztahovalo na vozidla o hmotnosti nad 3,5 tuny. Dosud ho platí jen auta nad 12 tun. Podle předkladatele a předsedy sněmovního hospodářského výboru Oldřicha Vojíře (ODS) je ale nereálné, aby se rozšíření mýta stihlo již k 1. lednu příštího roku. V úvahu přichází jako náhradní termín 1. červenec příštího roku nebo až 1. leden roku 2010, řekl novinářům. Autodopravci podle svého dřívějšího prohlášení považují rozšíření placení mýtného za spravedlivé. Podle Hospodářské komory České republiky však změna znevýhodní zejména malé a střední podnikatele závislé na automobilové dopravě.

Topolánek: Prodloužit si předsednictví je stálá touha Francie

Snaha Francie prodloužit si předsednictví Evropské unie nevyplývá z toho, že nástupnickou zemí bude právě Česká republika. Jde o standardní touhu Francie, která se vyskytla během každého francouzského předsednictví. Novinářům to řekl premiér Mirek Topolánek. Francie je předsednickou zemí do konce roku, od ledna na její místo nastoupí Česko, po něm přijde na řadu Švédsko. Podle informací médií by však Francie raději viděla na svém místě větší stát. Objevují se i úvahy, že by si své předsednictví chtěla prodloužit. Rakouský list Kurier tento týden napsal, že v Evropském parlamentu je možné slyšet již nahlas vyslovované přání, aby francouzské funkční období bylo prodlouženo nejméně na dvojnásobnou dobu, tedy alespoň na rok. "Ta snaha je pravidelná a netýká se toho, že zrovna Česká republika má nastupovat po francouzském předsednictví," prohlásil premiér. Podle něj jde o snahu vytvořit "direktoriát" a posílit eurozónu v ekonomických a měnových otázkách. "Já to pokládám za vyloučené a myslím, že nejsem zdaleka sám a nejenom malé země v Evropské unii se tomu v listopadu postaví," dodal. Domnívá se, že se této snaze podaří zamezit. Místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra tento týden prohlásil, že české předsednictví nikdo zrušit nemůže. Nelze měnit formální pravidla hry, aniž by se na tom všichni dohodli, uvedl.

V Národním muzeu instalovali tři originály mnichovské dohody

Tři originály mnichovské dohody, jednoho z nejdůležitějších dokumentů české moderní historie, instalovali v pátek v budově Národního muzea v Praze. Texty v němčině, angličtině a italštině budou vystaveny poprvé v Česku v rámci expozice nazvané Republika, která bude zahájena 27. října. Zřejmě ztracený francouzský originál zastupuje oficiální písemné vyjádření z archivu francouzského ministerstva zahraničních věcí k tomu, co se s tímto dokumentem mohlo stát. "Jedná se o unikátní historické dokumenty, které dosud dobrovolně neopustily území Německa a poprvé byly zapůjčeny do jiné země," řekl ČTK generální ředitel muzea Michal Lukeš. Součástí dokumentů, které si na několik let po válce odvezli Američané, jsou také původní mapy sloužící k upřesnění územních požadavků nacistického Německa vůči tehdejšímu Československu.

Soud vyměřil tresty za týrání dětí v tzv. kuřimské kauze

Za týrání Ondřeje a Jakuba z kuřimské kauzy půjde šest lidí na pět až deset let do vězení. Nejvyšší trest vyměřil brněnský krajský soud tetě chlapců Kateřině Mauerové. Matka hochů Klára má jít za mříže na devět let. Z vězení se tak nejspíš dostane, až budou její děti téměř dospělé. Soud vynesl nepravomocné rozsudky po bezmála pěti měsících jednání.

V jednom z nejhorších případů týrání v Česku zůstává ale dál řada otazníků. Není znám motiv týráni. Právě kvůli některým nejasnostem chtějí někteří obhájci podat odvolání. Kauzou by se pak zabýval Vrchní soud v Olomouci. Třeba advokát Richard Novák zastupující Barboru Škrlovou - zřejmě nejzáhadnější postavy celého příběhu, je stále přesvědčen, že jeho klientka je oběť. Soud jí ale neuvěřil. Dal za pravdu dvěma ze tří posudků, podle nichž je čtyřiatřicetiletá žena, která se vydávala za nezletilé děti, zodpovědná za své činy. Právě Škrlová a Kateřina Mauerová, které spolu několik let žily, podle soudu vše odstartovaly. Kateřina Mauerová do sestřiny rodiny přivedla Škrlovou jako třináctiletou týranou dívku, která potřebuje pomoc. Klára Mauerová, dříve vzorná matka, pak stále více upřednostňovala nemocné a vystrašené děvče před svými syny. Podle svých slov byla zmanipulována blízkými natolik, až v ní byl zcela potlačen mateřský pud. Škrlová a sestry Mauerovy jsou už řadu měsíců ve vazbě. Podle rozsudku mají jít Kateřina a Klára Mauerovy do věznice se zvýšenou ostrahou, zbylá čtveřice do věznice s ostrahou. Hana Bašová a Jan Škrla dostali sedm let vězení a Jan Turek a Barbora Škrlová mají jít do vězení na pět let.

Soudce Pavel Göth zdůraznil, že odsouzení, z nichž většina pracovala v brněnském dětském centru Paprsek, "zneužili ideály skautingu, náboženské ideály, víry v boha a podobně". Týrání pojmenoval jako "likvidaci dětské duše". Chlapci byli podle obžaloby týráni od léta 2006 do 7. května 2007. Trýznitelé děti zavírali do klecí, bili, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. Cílem zřejmě bylo vytvořit z dětí lidi ze zlomenou vůlí. Podle dřívějších vyjádření psychologů budou mít hoši v důsledku týrání potíže po celý život. Navíc mohou stejný model chování uplatňovat i vůči svým dětem. "Jsme rádi, že trest bude trvat přibližně do plnoletosti, chlapci teď potřebují čas, aby se ze všeho vzpamatovali," uvedla Ditta Pokorná z centra Klokánek, kde nyní Ondřej a Jakub žijí. Podle ní nechtějí své trýznitele už nikdy vidět. Odbornice na práva dětí se domnívají, že tresty za týrání a zneužívání dětí v České republice jsou nepřiměřeně nízké. Předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková ČTK řekla, že i v kuřimské kauze mohly padnout vyšší tresty. S tím souhlasí také ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

Obhájce: Klára Mauerová je s verdiktem soudu spokojena

Klára Mauerová, které v pátek soud vyměřil devět let vězení za týrání synů, je podle svého obhájce Daniela Ševčíka s verdiktem spokojena. Uklidnilo ji, že soud řekl, že byla zmanipulována svojí sestrou Kateřinou Mauerovou a její přítelkyní Barborou Škrlovou. Že jí někdo konečně věří, řekl ČTK Ševčík. I přesto zvažuje odvolání. "Také teď ví, že si její děti budou moci jednou v rozsudku přečíst, že něco sice páchala, ale ne z vlastního popudu," doplnil advokát.

V kauze Kuřim sice padl verdikt, nadále ji ale vyšetřuje policie

Přestože padl rozsudek v kuřimské kauze, v níž byly vyneseny mnohaleté tresty, případem se nadále zabývají kriminalisté. ČTK to řekl bez dalších podrobností mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. Záležitost podle svých slov nemůže nijak komentovat. V médiích se již dříve objevily informace, podle nichž ÚOOZ údajně zkoumá, zda kauza, týkající se neobvykle brutálního týrání chlapců Ondry a Jakuba, nesouvisí s obchodováním s lidmi.

Čunek chce na bydlení pro Romy vyčlenit až 14 miliard korun

Stát by podle připravované koncepce řešení problémů romského etnika v Česku mohl v příštích deseti až 15 letech vynaložit na zlepšení bydlení pro Romy částku deset až 14 miliard korun. Na konferenci věnované vyloučeným romským lokalitám to v Praze řekl vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL), který se svým týmem návrh koncepce vypracoval. O koncepci, na níž se bude podílet také ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ) a další ministři, by podle Čunka měla vláda jednat nejpozději v červnu příštího roku. "V rámci této koncepce, aby měla smysl, se musí řešit rekonstrukce domů a stavění nových. To všechno stojí peníze," řekl ČTK Čunek. "Je to hrozná částka, nicméně, když to neuděláme, tak ta částka bude za několik let násobně vyšší," prohlásil. Čunkův koncepční návrh má za cíl přivést Romy k "normálnímu způsobu života", při němž by nezneužívali dávky a děti posílali do škol.

Některým romským aktivistům i členům vládní rady pro záležitosti romské komunity se však Čunkem předložený pracovní materiál nelíbí. Vadí jim například chystané rozdělení Romů do tří skupin, někteří z nich by poté měli bydlet v ubytovnách s přísnějším režimem a dohledem. Tento bod koncepce však Čunek označil za nepříliš podstatný, významná je podle něj zejména snaha Romy motivovat k aktivitě. "Teprve když motivace nejde, musí nastoupit represe," míní Čunek.

Bývalý lom Ležáky se do čtyř let promění v jezero Most

Do zbytkové jámy hnědouhelného lomu Ležáky nedaleko Mostu začala proudit v pátek voda z přivaděče řeky Ohře. Nejpozději do čtyř let se lom promění v jezero Most, které bude součástí rekreační zóny. Práce na přípravě a sanaci zbytkové jámy začaly před čtyřmi lety a vyžádaly si 1,5 miliardy korun, dalších 500 milionů korun bude stát zatopení užitkovou vodou z Nechranické přehrady, řekl novinářům ředitel státního podniku Palivový kombinát Petr Lenc. Podnik převzal lom Ležáky do správy v roce 2004. "Práce zahrnovaly utěsnění sloje, konfiguraci svahů, ochranu budoucí břehové linie, odstranění ekologických zátěží a vybudování přívodu vody," uvedl Lenc. Náklady hradil stát z 15 miliard korun, které z výnosů privatizace uvolnila v roce 2002 Zemanova vláda na sanaci krajiny po těžbě uhlí v severozápadních Čechách. Další stovky milionů korun si podle Lence vyžádá rekultivace území kolem jezera, kde vznikne rekreační zóna s přístavem pro lodě a cyklostezkami. Jezero Most s rozlohou 304 hektarů pojme 70 milionů krychlových metrů vody, hluboké bude až 70 metrů. Plány na rekultivaci hnědouhelných lomů, které se mají po vyčerpání zásob uhlí zatopit, počítají v Ústeckém kraji po roce 2035 s celkem šesti novými velkými jezery o rozloze zhruba 3859 hektarů. V jezerech má být 1600 milionů krychlových metrů vody, což je pětinásobek množství vody zadržované přehradou Lipno, které je však zhruba o 1000 hektarů větší než plocha plánovaných jezer. Nyní se napouští jezero Milada u Chabařovic na Ústecku. Největším má být jezero ze současného lomu ČSA na Mostecku s rozlohou 1260 hektarů, z lomu Bílina na Teplicku pak vznikne vodní plocha o rozloze 1050 hektarů. Zatopeny mají být i lomy Libouš na Chomutovsku a Jan Šverma na Mostecku.

Vláda by už nemusela rozhodovat o vstupu do přírodních rezervací

Vláda by už v budoucnu nemusela rozhodovat o tom, zda povolí sportovcům, výzkumníkům či turistům vstup do rezervací a chráněných oblastí. Podle novely, kterou poslanci předali k projednání sněmovním výborům, by to znovu měli místo kabinetu dělat správní úřady. K ministrům by se dostaly jen sporné případy jako k poslední instanci. Vláda od roku 2004 téměř při každém svém zasedání řeší desítky žádostí, a to například o vjezd do chráněné oblasti, výzkum či pořádání sportovní akce v rezervaci. Zákon takto upravili poslanci. Chtěli ubrat pravomoci ministerstvu životního prostředí, které se zdráhalo vydat výjimku ze zákona například pro stavbu dálnice přes České středohoří. "Vláda rozhoduje o výjimkách typu vstupu fotografů do rezervace nebo organizovaného výstupu 14 turistů na Sněžku. Tato úprava je neúnosná," řekl ministr životního prostředí Martin Bursík (Strana zelených.

Veselý: Brewers of Europe pomáhá Česku v prosazování norem o pivu

Bez účasti v Evropské asociaci národních pivovarských svazů (Brewers of Europe), kam Česko vstoupilo předloni v lednu, by tuzemské pivovarnictví nevědělo o zásadních změnách evropské legislativy a neprosadilo by například ochranné označení České pivo. Český svaz pivovarů a sladoven se dokonce stal lídrem východoevropské sekce a jeho slova jsou v Bruselu hlasitě slyšet. Na 34. Pivovarsko-sladovnickém semináři to řekl ředitel ČSPS Jan Veselý, který je ve dvanáctičlenném výkonném výboru Brewers of Europe, sdružujícím svazy zemí EU a čtyři největší pivovarské skupiny. „Účast v prestižní asociaci umožňuje přežít atak antialkoholní lobby a nesdílet osud tabákového průmyslu," dodal. Lobby lékařů ve Světové zdravotnické organizaci bojuje podle Veselého raději proti pivu než proti AIDS, hladu a choleře, protože u piva se lépe vykazuje činnost i výsledky. Proto je třeba změnit strategii Brewers of Europe k podpoře image piva a co nejvíce si vyměňovat informace, dodal. Asociace ovlivňuje zákony. Veselý ocenil spolupráci s českou misí při EU i se všemi europoslanci, kteří podpořili značku České pivo pro celou unii. Když je téma, tak politické rozdíly mizí a všichni táhnou za jeden provaz, vysvětlil. České pivovarnictví je hodnoceno jako jedno z nejaktivnějších a český produkt je chápán jako zásadní.

Historik:Československo bylo pro Rusíny jako "ztracený ráj"

Za "ztracený ráj" považovali dobu prožitou v Československé republice obyvatele Podkarpatské Rusi, která se krátce po jejím vzniku před devadesáti lety stala součástí nové země. Dala jim prý pocit svobody, který nikdy do té doby neměli. Rusíni, kteří tvořili většinu tamní populace, zažili národní obrození a kulturní rozvoj. Podle historika Ivana Popa tamní lidé poprvé mohli prosazovat svá občanská práva. "Chodili se vzpřímenou páteří a cenili si demokracie," řekl ČTK. "Podkarpatská Rus vznikla díky Čekoslovenské republice. Do té doby žádné takové administrativní území pro Rusíny neexistovalo. Rusíni se poprvé ve svých dějinách stali státotvorným národem," řekl Pop, který je autorem četných publikací o dějinách Podkarpatské Rusi.

Svou 15. hrou chtěli populární cimrmanologové hlavně nezklamat

Nepřekvapit, ale nezklamat - bylo heslem tvůrců v pořadí už patnácté hry z odkazu populárního českého génia Járy Cimrmana. Má název České nebe a po několika zájezdových uvedeních mimo Prahu ji Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak oficiálně představí v Žižkovském divadle v Praze. První ze čtyř premiérových představení se uskuteční na státní svátek 28. října. "Po těch 41 letech práce na objevování Cimrmanových děl hrozilo, že nic nového nenajdeme, nebo že se nebudeme umět podívat na tu hru nějak nově. Počítali jsme s tím, že nepřekvapíme, ale chtěli jsme nezklamat," řekl Svěrák ČTK. „Při psaní se ukázalo, že nápad, jestli jsou v nebi nějací patroni, zda nás sledují a co si o nás myslí, je docela nosný a vystačí na hodinovou hru," uvedl Svěrák. Zvláštní je podle něj tím, že jsou všichni aktéři poprvé v historii této scény pečlivě kostýmováni a maskováni včetně vousů a paruk. Šlo o to, aby velikáni typu Jana Husa, Jana Amose Komenského či Karla Havlíčka Borovského vypadali tak, jak je lidé znají z obrázků. Fanoušci fiktivního génia čekali na nový text dlouho - poslední premiérou byla v říjnu 2002 Afrika. Divadlo Járy Cimrmana loni na podzim oslavilo 40 let existence - první hru Akt uvedlo 4. října 1967. Od té doby žádný z textů neopustil repertoár. Počet repríz Hospody Na mýtince a Vyšetřování ztráty třídní knihy přesáhl jeden tisíc a celkem bylo odehráno téměř 11.300 představení.

O Oscara pro Albánii bude bojovat film s Geislerovou

Česko-albánský snímek Smutek paní Šnajderové, v němž hlavní roli ztvárnila česká herečka Anna Geislerová, bude zastupovat Albánii v nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Informují o tom servery iDnes a Novinky. Spoluautorem scénáře a režie je Albánec Piro Milkani. Snímek nedávno získal Cenu poroty na 29. ročníku Mezinárodního filmového festivalu ve španělské Valencii. Ve filmu účinkují také Bára Štěpánová a Tomáš Töpfer. Producentkou prvního koprodukčního albánsko-českého hraného filmu byla Jana Tomsová, která se v minulosti podílela například na Michálkově dramatu Zapomenuté světlo. Česko bude o Oscara bojovat s filmem režiséra Petra Zelenky Karamazovi, který vybrala Česká filmová a televizní akademie.

Judista Krpálek je prvním českým juniorským mistrem světa

České judo má poprvé juniorského mistra světa díky úspěchu Lukáše Krpálka, který v pátek na šampionátu v Bangkoku ovládl kategorii do 100 kg. Talent, který v listopadu oslaví osmnácté narozeniny, kromě semifinále všechny své zápasy ukončil před časovým limitem. Ve finále pak porazil svého velkého rivala Marvina Huismana z Nizozemska. Ten Krpálkovi v září podlehl i v boji o titul evropského šampiona ve Varšavě. Český reprezentant se tak může pyšnit cenným double. "Je to úžasné, ale v tuhle chvíli jsem ještě tak trochu mimo, takže ani nevnímám, co je pro mě větším úspěchem," řekl Krpálek ČTK. "Je to nebývalý úspěch pro celé české judo, na něco podobného se dlouho čekalo. Lukáš jen potvrdil, že je výjimečným talentem," uvedl trenér juniorské reprezentace Petr Smolík. "Bylo by hezké, kdyby šel ve stopách Francouze Teddyho Rinnera, který podobně nedávno zářil v juniorech a pak vyhrál i mistrovství Evropy a světa mezi dospělými. Ale ta cesta je ještě hodně dlouhá," podotkl Smolík.

Motocyklista Pešek byl v úvodní kvalifikaci ve Valencii osmý

Osmé místo obsadil český motocyklista Lukáš Pešek v páteční první kvalifikaci na závěrečný závod mistrovství světa ve Valencii. Jeho krajan Karel Abraham dojel ve třídě do 250 ccm ve Španělsku na 15. místě. V sobotu je na programu druhá část kvalifikace, rozhodne se také o postavení na startu v královské třídě MotoGP.

Trenéři Jarolím a Vrabec sledovali soupeře Slavie v Poháru UEFA

Trenéři fotbalistů pražské Slavie ve čtvrtek viděli v akci všechny čtyři soupeře svého týmu ve skupině F Poháru UEFA. Asistent Petr Vrabec sledoval v Žilině vítězství Hamburku 2:1, hlavní kouč Karel Jarolím byl u stejné výhry Aston Villy nad Ajaxem Amsterodam. Právě vítězný birminghamský klub bude 6. listopadu v Edenu prvním soupeřem slávistů. Jarolím se zaměřil především na hru domácích Angličanů. "S Ajaxem hrajeme až na konci a do té doby se může mnohé změnit. Každopádně nás čeká v prvním zápase v podobě Aston Villy těžký protivník. Především v ofenzivní hře je to hodně kvalitní celek a velký pozor si budeme muset dávat na standardní situace," řekl Jarolím k zápasu v Birminghamu. S Ajaxem hrála Slavia před rokem a postoupila přes něj do Ligy mistrů.

Fotbalistky se proti Italkám pokusí po čtyřech letech o odplatu

Reprezentační tým českých fotbalistek dělí dva krůčky od první účasti na mistrovství Evropy. Aby se na šampionát ve Finsku v příštím roce podívali, musejí zvládnout nástrahy zrádné baráže, jejíž práh ještě nikdy nepřekročily. Tým kouče Dušana Žovince potřebují zvládnout dvojzápas proti Itálii, která je před čtyřmi lety ve dvou utkáních vyřadila a favoritem je i nyní. První zápas se hraje v sobotu od 14:30 v Horních Počernicích a odveta ve středu na půdě soupeře.

Počasí

V sobotu má být zataženo nízkou oblačností, na horách a ojediněle i v nižších polohách má být skoro jasno. Teploty přes den vystoupí na 5 až 9 stupňů Celsia.

24-10-2008