Zprávy

Klausovu schůzku s Ganleym kritizoval irský ministr zahraničí

Irský ministr zahraničí Micheál Martin kritizoval úterní setkání českého prezidenta s předákem irských odpůrců lisabonské smlouvy o EU Declanem Ganleym. Podle agentury AP Martin charakterizoval některé názory Václava Klause jako "absurdní, povrchní a falešné". Klaus se proti kritice ohradil s tím, že se podle něj jedná o příklad licoměrnosti a úbytku demokracie v Evropě. Šéf irské diplomacie označil Klausovo srovnání protikomunistických disidentů a protievropských aktivistů za "absurdní výrok" a za "velmi povrchní a falešné". Podle Martina byly Klausovy komentáře při setkání s Ganleym nevhodné, uvedla irská veřejnoprávní rozhlasová stanice RTÉ. V rozhovoru pro RTÉ šéf irské diplomacie řekl, že i když jakákoli hlava státu může i při státní návštěvě povečeřet se soukromými osobami, její poznámky by neměly být jasně politické, jak tomu bylo u Klause.

Prezident u příležitosti soukromé večeře v dublinském hotelu Shelbourne podpořil Ganleyho hnutí Libertas před volbami do Evropského parlamentu v příštím roce. Klaus také řekl, že i v ČR podle průzkumů převládají odpůrci lisabonské smlouvy. "Češi sdílejí názor Irů a vzhledem k naší komunistické minulosti jsme extrémně citliví na myšlenky svobody a demokracie a možná jsme přecitlivělí na snahu narušovat demokracii," řekl Klaus v souvislosti se snahou některých politiků přimět Irsko k opakování referenda.

Lisabonská smlouva má reformami institucí a rozhodovacího procesu zachovat akceschopnost Evropské unie poté, co se v posledních pěti letech rozšířila z 15 na 27 zemí. Její platnost je podmíněna ratifikací ve všech členských zemích. Většina z nich tak již učinila, jedině Irové ji odmítli v referendu, a to přes prosazování textu vládou, která nyní hledá náhradní řešení, aby Dublin nezůstal v rámci EU izolován. Česko by mělo přistoupit k ratifikaci v parlamentu příští rok.

Schůzka Klaus-Ganley nejde některým europoslancům příliš pod nos

Jako nevhodné, neprospívající blížícímu se českému předsednictví či dokonce za skandální někteří europoslanci či politologové oslovení ČTK označili úterní setkání českého prezidenta Václava Klause s předákem irských odpůrců lisabonské smlouvy o EU Declanem Ganleym. "Je to neblahý, negativní signál partnerům v EU, že prezident nadcházejícího předsednictví podporuje oponenty Evropy a ne příznivce Evropy," řekl jeden z německých europoslanců a známých zastánců lisabonské smlouvy Jo Leinen. Podle něj jde v padesátiletých dějinách evropské integrace o první podobný případ takového chování. "Pro nastávající předsednictví je velkým handicapem mít takového prezidenta," poznamenal Leinen. "Rozhodně to nepomáhá," řekl analytik Piotr Kaczynski z bruselského Střediska pro výzkum evropské politiky (CEPS). "Je to nejhorší možný začátek českého předsednictví," řekl ČTK rakouský europoslanec Hannes Swoboda, který setkání označil za skandální. Důvodem prý není ani tak fakt, že se prezident sešel s odpůrcem smlouvy, nýbrž to, že jde podle Swobody o někoho, kdo o tomto dokumentu lže. "Je to velmi špatný počin. Ukazuje nezralost pana Klause jako prezidenta evropské země," dodal Swoboda.

V Evropském parlamentu se ale najdou i hlasy, které s českým prezidentem souhlasí a jeho odpor k lisabonské smlouvě sdílí. Kritici dokumentu sice nemají rozhodně navrch, ale existují. "Je to naprosto v pořádku," řekl ČTK český europoslanec Jan Zahradil, podle něhož se s některými kritiky smlouvy při své cestě do Irska sešel i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země EU předsedá nyní. Ostře se pak Zahradil ohradil proti výtkám na adresu českého prezidenta od některých svých kolegů. "Eurofanatici typu Leinena nebo Hannese Swobody začínají být hysteričtí, nervózní, protože se jim hatí jejich plány na brzké přijetí lisabonské smlouvy, takže hledají někoho, na koho by to mohli svést," zdůraznil.

Zkratka EU2009.CZ je logem českého předsednictví

Zkratka EU2009.cz, která odkazuje na internetovou doménu, je oficiálním logem českého předsednictví v EU. Vláda logo hrající barvami a jednotný vizuální styl představila ve středu veřejnosti, současně tím odstartovala druhou část informační kampaně před předsedáním. V kampani se nadále objevují dosavadní "tváře" předsednictví včetně hokejisty Jaromíra Jágra či modelky Terezy Maxová. Slogan "Evropě to osladíme" pro druhou fázi kampaně nahradilo právě logo. Autorem je čtyřiatřicetiletý grafik z Litomyšle Tomáš Pakosta. Komise jeho práci vybrala z 350 návrhů, ocenila především pozitivnost vítězné práce a to, že vychází z mapy Evropy.

Ivan Langer a Richard Graber podepsali jednu ze smluv ke zrušení víz

Dohodu o posilování spolupráce při prevenci a potírání závažné trestné činnosti podepsali ve středu ministr vnitra Ivan Langer (ODS) a americký velvyslanec v Praze Richard Graber. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková. Jde o jednu ze dvou dohod, které jsou předpokladem pro zrušení víz do USA. Dokument ještě musí schválit poslanci a senátoři. "Podpis této mezinárodní smlouvy představuje poslední významný krok v rámci odstraňování překážek při cestování do Spojených států," uvedla Malíková. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva posílí dohoda schopnost Prahy a Washingtonu účinně se bránit proti závažné trestné činnosti a terorismu. Dohoda se zaměřuje mimo jiné na výměnu informací o skupinách organizovaného zločinu nebo na pátrání po osobách, na které byl ve druhém státě vydán zatykač. Umožňuje také porovnávání otisků prstů a profilů DNA a předávání osobních údajů. Druhým dokumentem nutným pro zrušení víz je nezávazné ujednání o česko-americké spolupráci se střediskem prověřování teroristů. Americká víza padnou 17. listopadu, podle ministerstva vnitra nevadí, když parlament smlouvy do té doby nestihne ratifikovat.

Hejtmanem hradeckého kraje se stal Lubomír Franc z ČSSD

Novým hejtmanem Královéhradeckého kraje se stal pětapadesátiletý Lubomír Franc (ČSSD), který ve funkci nahradí občanského demokrata Pavla Bradíka. Pro France na středečním ustavujícím zasedání královéhradeckého zastupitelstva hlasovalo 32 z 45 přítomných zastupitelů. Franc se tak stal prvním hejtmanem ČSSD v historii České republiky.

Zlínský kraj povede Stanislav Mišák z ČSSD

Novým hejtmanem Zlínského kraje se ve středu stal lídr vítězné sociální demokracie Stanislav Mišák. V tajné volbě získal 38 ze 44 hlasů přítomných zastupitelů. Zlínský kraj povede koalice ČSSD, ODS, KDU-ČSL, v opozici zůstali komunisté.

Moravskoslezská ČSSD podepsala koaliční smlouvu s komunisty

Sociální demokraté a komunisté na krajském úřadu v Ostravě podepsali dohodu o koaliční spolupráci. ČSSD nejprve v regionu usilovala o trojkoalici a společnou spolupráci s lidovci a komunisty. Poté, co se KDU-ČSL odmítla podílet na krajské vládě s účastí komunistů, uzavřeli sociální demokraté dohodu s KSČM. Do koalice pouze s lidovci sociální demokraté jít odmítli, protože se domnívali, že by nezaručovala dostatečnou stabilitu.

Kabinet schválil Konvergenční program pro přijetí eura

Vláda na svém stsředečním zasedání schválila aktualizovanou verzi Konvergenčního programu, což je základním dokumentem země pro přijetí eura. ČTK o tom informoval tiskový odbor vlády. Materiál podle očekávání neobsahuje datum přijetí eura. "Chceme od vlády vědět alespoň termín pro termín a nestrkat hlavu do písku," reagoval dnes k opětovnému odkladu oznámení termínu prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel. Podle něj je nezpochybnitelným faktem, že pro české podnikatele je nadále výhodnější euro mít než nemít. "Výhody co nejrychlejšího přijetí eura převažují bez ohledu na finanční krizi," dodal. Podle materiálu by se měl růst růst české ekonomiky vrátit nad pětiprocentní hranici v roce 2011. Deficit veřejných financí by měl v tomto roce činit 1,2 procenta HDP, přičemž pro přijetí eura je nezbytné udržet tříprocentní hranici. V letošním roce by měla ekonomika růst o 4,4 procenta, v roce 2009 o 3,7 procenta a v roce 2010 o 4,4 procenta. "Česká ekonomika se s největší pravděpodobností nacházela na vrcholu ekonomického cyklu v roce 2007," uvádí materiál. Loni ekonomika rostla o 6,6 procenta. Podle dřívějších vyjádření ekonomů patří odhady ministerstva financí k těm nejoptimističtějším.

Vláda zatím přerušila jednání o Julínkově reformě zdravotnictví

Vláda po několikahodinovém jednání přerušila středeční debatu o reformních zákonech ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Vrátit by se k nim mohla na svém příštím zasedání za týden. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr Julínek. Předložil čtyři zásadní zákony. Lidovci a zelení k nim měli řadu výhrad. "My jsme byli více méně domluveni dopředu, že projednávání bude přerušeno především proto, aby byla možnost projednat zákony v politických grémiích," řekl Julínek. Pokud by se podle něj nejednalo o tak citlivé normy, dalo by se prý říct, že by "vládou prošly". Ministr dodal, že chystané zákony mají zlepšit postavení pacientů a přiblížit české zdravotnictví evropskému. Julínek předložil nyní čtyři zásadní zákony - o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, o záchranné službě a o veřejném zdravotním pojištění. Lidovci měli největší výhrady k normě o specifických zdravotních službách, která upravuje mimo jiné potraty. KDU-ČSL vadilo hlavně to, že by v Česku mohly umělé přerušení těhotenství podstoupit cizinky. Zeleným se zas mimo jiné nelíbila novela o pojištění. Podle Julínka by norma měla upravit například to, na co by měl mít pacient nárok z pojištění a co by mělo být v nadstandardu.

Kabinet schválil celoroční páteční zákaz jízdy kamionů

Kbinet schválil celoroční zákaz jízdy kamionů v pátek odpoledne; dosud omezení platí pouze během letních prázdnin. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl místopředseda vlády Jiří Čunek. Novela zákona o silničním provozu má rovněž zvýšit počet výjimek, na které se zákaz vztahovat nebude. Dopravci návrh považují za "politický handl", jehož důvodem je podržet šéfa zelených Martina Bursíka, pro něhož je páteční zákaz prioritou. "Je s podivem, že ministr a předseda Strany zelených Martin Bursík dál prosazuje návrh, který zhoršuje situaci firem i v době hrozící hospodářské krize. Navíc návrh, který není jakkoliv podložený odbornými studiemi o vlivu na bezpečnost a ekologii a nad kterým se pozastavuje i Evropská komise," podotkl mluvčí sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Připustil, že kvůli množství výjimek stejně většina dopravců jezdit bude. Návrh počítá s tím, že kamiony s hmotností nad 7,5 tuny nebudou moci vyjet po celý rok v pátek od 15:00 do 18:00 a v neděli od půlnoci do 22:00. Novinkou také je, že zákaz se má týkat všech silnic, nyní se vztahuje pouze na dálnice, rychlostní silnice a silnice první třídy.

Vláda schválila novelu zákona o Pozemkovém fondu ČR

Vláda schválila novelu zákona o Pozemkovém fondu České republiky. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. Novela má mimo jiné změnit způsob řízení fondu a stanovit rezervu půdy pro rozvojové záměry státu. Nejvyšším orgánem fondu je nyní prezidium, které volí poslanecká sněmovna. Předsedou prezidia je ministr zemědělství. Činnost v rámci pokynů prezidia řídí výkonný výbor. Nově by měl v čele fondu stát ředitel s jasně stanovenými pravomocemi a odpovědnostmi.

Poslanec Tejc: BIS podle komise v kauze Hučín neporušila zákon

Bezpečnostní informační služba nepřekročila zákon a její příslušníci nezneužili svá oprávnění v případě údajné kriminalizace někdejšího důstojníka BIS Vladimíra Hučína. K tomuto závěru po středečním zasedání dospěla stálá sněmovní komise pro kontrolu této tajné služby, řekl ČTK její předseda Jeroným Tejc (ČSSD). Komise se obviněním zabývala na základě stížnosti senátora Jaromíra Štětiny (za SZ), který její závěry pokládá za důsledek ztráty parlamentní kontroly nad BIS. Tejc uvedl, že jeho komise případ uzavřela po téměř ročním šetření. "Dospěli jsme k názoru, že ze strany příslušníků BIS nebyl porušen zákon," dodal. Kauza je tak pro komisi podle něj v podstatě uzavřená. "Je to výsledek toho, že Poslanecká sněmovna a parlament vůbec ztratil jakoukoli možnost kontrolovat tajné služby, především BIS," uvedl Štětina. Připomněl, že na civilní kontrarozvědku podal dokonce trestní oznámení kvůli kriminalizaci Hučína, přestože ten byl soudem očištěn. Příslušný státní zástupce ale v září případ odložil, vycházel přitom z rozhodnutí inspekce BIS, podotkl Štětina. "Čili inspekce BIS sama sebe lustrovala a těžko se najde státní zástupce, který by našel odvahu a postavil se proti 'BISce'. Taková je smutná skutečnost," uvedl senátor na dotaz, zda bude v této kauze podnikat nějaké další kroky.

PwC: Česko je ve výhodnosti daňového systému až 118. zemí

Česká republika se podle nejnovějšího vydání analýzy, kterou každoročně připravuje Světová banka, IFC a PricewaterhouseCoopers, umístila v žebříčku celkové výhodnosti daňového systému až na 118. místě ze 181 zemí světa. Loni obsadilo Česko 113. místo. Analýza Jak se platí daně 2009 přitom oceňuje, že Česko snížilo sazbu daně z příjmů právnických osob z 24 na 21 procent. ČTK to sdělila PricewaterhouseCoopers (PwC). Zpráva zdůrazňuje, že jednodušší daňové systémy jsou výhodné i pro státní správu. Oceňuje proto, že řada zemí po celém světě zásadně mění daňový systém. Snižují se daňové sazby, zjednodušuje se administrativa a modernizují se způsoby plateb. Analýza vychází ze zprávy Doing Business 2009. Rozebírá daňové systémy, sleduje reformní kroky a měří výhodnost daňového systému pro středně velké místní podniky. Obsahuje také příklady 18 zemí, které využily informace z předchozích zpráv Doing Business, a ukazuje, jak analýza podněcuje diskuze mezi vládou a dalšími subjekty.

Průmyslová výroba v Česku v září vzrostla o 9,6 procenta

Průmyslová produkce v září meziročně vzrostla o 9,6 procenta po srpnovém poklesu o 2,6 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. Stavební výroba v září ve stálých cenách meziročně vzrostla o 9,2 procenta po srpnovém poklesu o 1,2 procenta. Kromě chemického průmyslu, výrobců kovů a především elektrotechniky jdou však zakázky dolů. Už v nejbližších měsících se podle analytiků na výsledcích průmyslu bude projevovat dopad recese západní Evropy, kam směřuje většina českého exportu. To se samozřejmě podepíše i na vývoji tuzemského průmyslu, zaměstnanosti i mezd.

Česká republika půjčí Vietnamu 420 milionů dolarů na stavbu dálnice

Česká republika poskytne Vietnamu půjčku 420 milionů dolarů (asi 8,4 miliardy Kč) na výstavbu dálničního tahu z Hanoje do přístavního města Hai Phong na severu země. Napsala to agentura Nová Čína. V Hanoji se koná vietnamsko-české podnikatelské fórum, na kterém už byly v úterý podepsány příslušné smlouvy. Podle vietnamských médií se na výstavbě bude podílet česká společnost PSJ spolu s vietnamskými podniky Vietnam Infrastructure Development & Finance Investment Company a Cienco 1 Company. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman na fóru řekl, že české firmy by ve Vietnamu chtěly působit v energetice, výrobě automobilů a také v odvětví ochrany životního prostředí. Údaje vietnamského ministra plánování a investic ukazují, že Česko ve Vietnamu investovalo do 15 projektů. Z celkového počtu 81 zemí či územních oblastí, které ve Vietnamu investovaly, se tak Češi zařadili na 40. místo.

V Praze poprvé zasedá konference evropských rabínů

Do Prahy přijelo přes 250 rabínů všech evropských států, Izraele, Ruska a Spojených států na kongres, který pořádá Konference evropských rabínů (CER). Setkání zahájili pietní vzpomínkou na oběti holokaustu u pamětní desky v Praze - Holešovicích. V místech, odkud byly vypraveny transporty s více než 45.000 Židy do koncentračních táborů. Konference se bude konat do čtvrtka a navazuje na Světové fórum o holokaustu, které se v Bruselu uskutečnilo v pondělí. Česká metropole je podle tajemníka Federace židovských obcí Tomáše Krause pro rabíny atraktivní z historického hlediska i díky Rabimu Löwovi, známému jako Maharal, a rabínu Noda bi Jehudovi. Ve čtvrtek by se měl s rabíny setkat prezident republiky Václav Klaus.

Na hřbitov v Chebu byly uloženy první ostatky německých vojáků

V Chebu slavnostním pietním aktem začalo ukládání ostatků německých vojáků padlých za druhé světové války na českém území. Na novém válečném hřbitově ve středu uložili pozůstatky po 450 lidech, většinou po neznámých vojácích. Celkem by zde mělo najít důstojné spočinutí na 5500 německých vojáků. Starosta Chebu Jan Svoboda řekl, že "po 63 letech už bylo na čase". "Jsem rád, že po těch letech je můžeme zde pochovat, aby mohli najít klid. A pro nás živé je to další krok k vyrovnání se s druhou světovou válkou a k tomu, abychom pracovali na přátelské bázi," řekl Svoboda. Jak sdělil, chápe, že pro pamětníky je zřízení hřbitova citlivé. "Ale prosím je o toleranci, abychom dopřáli vojákům klid," dodal. Německý velvyslanec Helmut Elfenkämper připomněl, že válka přinesla českým lidem bídu, zničení státu, pronásledování a transporty. "Stejná bída pak ke konci války dopadla na Němce, na ty, kteří byli za válku odpovědní i na nevinné," řekl Elfenkämper. "Jsem si jist, že stejný pocit usmíření, který doprovázel i jednání o vzniku hřbitova, bude vycházet i z tohoto místa," uvedl.

V Praze začal festival krátkometrážních filmů

V kině Světozor začal Festival krátkých filmů Praha. Už počtvrté ho pořádají organizátoři karlovarského festivalu. I letos si budou moci fanoušci vybrat z nabídky tří soutěžních a devíti nesoutěžních sekcí to nejlepší, co vytvořili mladí talentovaní filmaři během uplynulého roku po celém světě. Osmnáct titulů, které tvoří mezinárodní soutěž, bylo vybráno z více než 1000 přihlášených. Deset filmů z Evropy, tři z Oceánie, čtyři ze Severní a jeden z Jižní Ameriky jsou tak trochu cestou kolem světa. I když přehlídka končí až v neděli, ceny budou předány už v sobotu 15. listopadu večer rovněž ve Světozoru.

Rajhradský památník písemnictví vystavuje dopisy slavných

Dopisy slavných vystavuje Památník písemnictví na Moravě v Rajhradě na Brněnsku. Všechny písemnosti mají jedno společné - osmičkové datum. Dopisy byly sepsány v letech 1908, 1918, 1928, 1938, 1948, 1958 a 1968. Jsou netradiční výpovědí nejen o pisatelích, ale i době, v níž tyto osobnosti žily, řekla pracovnice památníku Andrea Vítová. K největším zajímavostem patří listy, v nichž básník Otokar Březina, který prožil celý život v asketickém ústraní, odmítá svoji nominaci na Nobelovu cenu za literaturu. K milým písemnostem patří zamilovaný dopis básníka Františka Halase jeho ženě. Na výstavě je i dopis Viléma Mrštíka, který příteli popisuje, jak relaxuje při péči o své včely. Mnohé písemnosti jsou ale smutné. Patří k nim dopis z listopadu 1938, v němž spisovatel Jaromír John povzbuzuje svého přítele Eduarda Basse v literární tvorbě a smutně předvídá, že budou mít patrně dost času si popovídat v koncentračním táboře. Památník vystavuje dopis spisovatele Jana Zahradníčka básníku Halasovi z roku 1948. Zahradníček se v něm rozchází s Halasem kvůli jeho sympatiím k socialismu. V expozici je i dopis prezidenta Klementa Gottwalda "pokrokové inteligenci", v němž v roce 1948 obhajuje nástup komunismu v Československu. Výstava potrvá do 7. prosince.

Drhovy Anglické jahody měly premiéru v Praze

Deset sálů pražského multikina Village Cinemas Anděl hostilo ve středu premiéru filmu režiséra Vladimíra Drhy Anglické jahody. Vznikl v česko-ukrajinsko-slovenské koprodukci podle scénáře Martina Šafránka. Děj snímku se odehrává během jedné noci a jednoho dne 21. srpna 1968. Milostný příběh dvou mladých lidí a zároveň generační střet ovlivněný srpnovými událostmi je tragédií lidí na obou stranách konfliktu; postrádá černobíle zobrazené domácí hrdiny a sovětské okupanty. "Nejde o rekonstrukci dějinných událostí. Ten příběh se před 40 lety možná stal a možná ani nestal. Lidská paměť je krátká a občas nás mate. Rozhodně tu byli i nějací dezertéři a také mladí lidé, kteří jsou hrdiny našeho filmu," řekl Drha ČTK. Do hlavních rolí obsadil na plátně debutující Ivana Luptáka a Marii Štípkovou. Ruského vojáka, který zásadním způsobem vstoupí do jejich života, ztvárnil Alexej Bardukov, který je označován za ruského Brada Pitta.

Catherine Zeta-Jonesová natáčela v Praze reklamu na šampon

Hollywoodská herečka Catherine Zeta-Jonesová způsobila ve středu rozruch v centru Prahy. Tmavovlasá kráska totiž před Rudolfinem natáčela reklamu na šampon. Natáčení za kovovým zábradlím sledovali i fanoušci, kteří si britskou hvězdu chtěli vyfotit nebo natočit na kameru. Štáb se snažil zakrýt filmování černými plachtami, což se mu ale podařilo jen částečně. Šikovní fanoušci tak zahlédli Zeta-Jonesovou vycházet z auta a připravovat se na scénu. Oscarová herečka v reklamě předvedla to, co zažila mnohokrát i ve skutečnosti. V černých večerních šatech se třpytkami se prošla po červeném koberci, kolem něhož stál dav fanoušků ztvárněných komparsisty.

Ze sportu:

Český tenista Radek Štěpánek na Turnaji mistrů prohrál 6:7 a 4:6 s Rogerem Federerem ze Švýcarska. Do zápasu se světovou dvojkou Štěpánek naskočil jako náhradník za Američana Andyho Roddicka, který si při úterním tréninku poranil pravý kotník.

Volejbalistky Prostějova porazily v druhém kole Ligy mistryň v domácím prostředí chorvatskou Rijeku po dvouhodinové bitvě 3:2. Po setech 25:14, 24:26, 23:25, 25:20 a 15:11 získal Prostějov druhou výhru v soutěži.

Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno prohrály v utkání pátého kola Evropské ligy v maďarské Šoproni tříbodovým rozdílem 65:68. Až do 28. minuty se oba týmy střídaly ve vedení, za stavu 44:44 se ale podařil domácí Šoproni pětibodový trhák a české mistryně už výsledek neotočily. Brňanky utrpěly v letošní soutěži třetí prohru.

Česká fotbalová reprezentace klesla v listopadovém vydání světového žebříčku FIFA o jedno místo a je devátá. Velký skok o 15 míst udělali Slováci, kteří jsou pětačtyřicátí. Ke zlepšení jim pomohla především kvalifikační výhra 2:1 nad Polskem.

Nejpozději za dva měsíce by se měl vrátit k fotbalu kapitán české reprezentace Tomáš Rosický. Prohlásil to trenér Arsenalu Arséne Wenger. Osmadvacetiletý záložník nehraje od ledna kvůli potížím s podkolenní šlachou a v pondělí se v Německu podrobil už druhé operaci.

Český tenista Lukáš Dlouhý s Indem Leanderem Paesem prohráli na Turnaji mistrů ve čtyřhře i svůj druhý zápas. Ve Zlaté skupině tuto středu v Šanghaji podlehli polské dvojici Mariusz Fyrstenberg a Marcin Matkowski 6:7 a 3:6 a klesli na poslední místo v tabulce.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Zataženo, občas déšť. Teploty 5 až 9 stupňů Celsia.