Denní souhrn zpráv Zprávy

28-11-2008

Sobotka by Klausovu podporu nové straně vnímal jako zradu ODS

Jestliže by se prezident Václav Klaus skutečně rozhodl odejít z ODS a spolu se "svými lidmi" založit novou euroskeptickou stranu, byla by to podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) zrada Občanské demokratické strany. Sobotka to řekl ČTK v reakci na informace médií, že Klaus, který je čestným předsedou ODS, by vznik podobné strany podpořil a že podle všeho zvažuje možnost z ODS odejít. Prezident by podle Sobotky podporou nové strany popřel vše, co celá léta dělal. "Nepředpokládám, že by zrada byla členy ODS odpouštěna," uvedl předseda Senátu na dotaz, zda by nová strana oslabila ODS. "Osobně to beru jako podraz těm, kteří když byl Václav Klaus zrazen, se za něj postavili, i těm, kdo ho dvakrát zvolili prezidentem," sdělil ČTK místopředseda ODS a ministr vnitra Ivan Langer. ODS v podzimních senátních a krajských volbách podle něj prohrála kvůli své nejednotě. "Symboly prohry byli Tlustý, Klaus a Bém. Namísto poučení to pokračuje. ODS se musí opírat o voliče a ne o Václava Klause," dodal ministr.

Někteří představitelé ODS chápou Klausova slova jako výraz jeho rozčarování z nynější politiky strany před jejím prosincovým kongresem. Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová pokládá zprávy o případné nové straně a Klausově odchodu z ODS za spekulace. "Já jsem slyšela pana prezidenta několikrát, jak říkal, že odejde z ODS už před řadou let. Takže to beru spíše jako výraz toho, že je nespokojen s děním v ODS," řekla ČTK. Také pražský primátor Pavel Bém, který na kongresu vyzve předsedu stany a premiéra Mirka Topolánka k boji o křeslo předsedy, vnímá "rozčarování prezidenta ze situace v ODS". "Já si ale nemyslím, že nezbývá nic jiného než založit novou stranu," sdělil ČTK Bém, vnímaný jako Klausův politický spojenec.

Podle politologů by vznik nové euroskeptické strany asi neuškodil ODS

Výroky prezidenta a čestného předsedy ODS Václava Klause naznačující, že by mohl opustit ODS a podpořit vznik nové euroskeptické strany, nejsou překvapivé a odpovídají i jeho dřívějším vyjádřením. Shodují se na tom politologové, které oslovila ČTK. Pokud by taková strana skutečně vznikla, neměla by zřejmě velkou šanci na úspěch, domnívají se odborníci. Občanským demokratům proto podle nich prezidentovi výroky asi příliš neuškodí a na případném vzniku nové euroskeptické strany by z dlouhodobého hlediska mohli i vydělat. "Ta strana by tu mohla vzniknout. Otázka je, jak dalece by se uchytila na politickém trhu. Jde o to, že by pravděpodobně byla schopna vzít pár členů ze strany ODS, ale nejsem si úplně jistá, jak dalece by dokázala přetáhnout voliče ODS. Protože podle sociologů má ODS nejvíce proevropsky orientované voliče. A je otázka, jak by se jí podařilo získávat voliče, kteří jsou méně proevropsky orientovaní a kteří jsou u nás spíše na levici," řekla ČTK Vladimíra Dvořáková z VŠE v Praze. Podle ní by vznik takové strany nemusel být špatným řešením pro ODS, která by po odchodu výrazně euroskeptického křídla naopak mohla získat na svou stranu ještě více pravicových voličů.

Podle politologa Jiřího Pehe je sice možné, že jsou tyto zprávy pokusem o nátlak na blížící se kongres, aby pod hrozbou rozštěpení strany a odchodu jejího zakladatele dal přednost Pavlu Bémovi před Mirkem Topolánkem. Ani on ale nemyslí, že by případný vznik nové euroskeptické strany ODS uškodil. "ODS by se v případě vzniku Libertas.cz a následného odchodu euroskeptického křídla ODS do této nové strany mohla definovat stejně, jako to činí většina velkých pravicových stran v Evropě - tedy jako pravicové, konzervativně-liberální uskupení, které je ovšem proevropské," napsal Pehe na svém blogu.

Topolánek: Rozhodnutí Klause respektuji, na kongres asi nepřijde

Premiér a šéf občanských demokratů Mirek Topolánek bude jako předseda ODS respektovat případné rozhodnutí prezidenta republiky Václava Klause přerušit vazbu k ODS. V prohlášení uvedl, že jeho slova o možném odchodu do euroskeptické strany chápe jako odmítnutí pozvání na kongres ODS.

Klaus zkritizoval Topolánka za údajnou žoviálnost se Sarkozym

Prezident Václav Klaus zkritizoval premiéra Mirka Topolánka (ODS) za "žoviálnost" se kterou se bavil s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Z další části na sobotu připravovaného rozhovoru s prezidentem, kterou v pátek zveřejnil server iDnes.cz, plyne, že Klaus nepochybuje o pravosti údajného stenografického záznamu rozhovoru Topolánka se Sarkozym zveřejněného týdeníkem Reflex. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se už Francii za publikaci omluvil, záznam zpochybnili dva účastníci jednání.

Podle Klause ve vztazích mezi českými a evropskými politiky nastal klasický jev, kterému se prý špatně odolává. "Jev jakéhosi kamaráčoftu. Ti lidé pořád jezdí do Bruselu, znají se, povídají si o manželkách a o dětech, a kde byli na dovolené. Pak i naši politici tohoto typu díky těm nekonečným a nepřetržitým summitům více kamarádí s politiky ostatních evropských zemí než s občany vlastních zemí. Mirek Topolánek je nejklasičtější prototyp tohoto fenoménu," citoval server prezidenta. Na záznamu rozhovoru je podle něj podstatná a smutná nejen obsahová stránka, ale i "jistá žoviálnost". "To já bych nikdy neudělal, to je pro mě strašně nepřijatelné. Já jedu do Elysejského paláce reprezentovat Českou republiku, a nikoliv si porozumět s tím dnešním velkým mocnářem Evropy panem Sarkozym," poznamenal prezident. Pokud to někdo dělá opačně, nemůže prý mít jeho důvěru.

Bém podle serverů žádá konec vlády ODS se zelenými a lidovci

Pražský primátor a první místopředseda ODS Pavel Bém požaduje konec koaličního kabinetu premiéra a šéfa občanských demokratů Mirka Topolánka. Uvádí to zpravodajské servery Aktuálně.cz a iDnes.cz. Jako "čistší a jednodušší" variantu navrhuje Bém v případě svého vítězství v boji o křeslo šéfa strany dohodu s opoziční ČSSD o menšinové vládě ODS. Občanští demokraté nyní vládnou s KDU-ČSL a Stranou zelených. "Jasně jsem deklaroval, že si již neumím představit Mirka Topolánka ve funkci předsedy ODS, ale že mám za to, že vláda by měla dokončit práci, kterou započala... Toto si dnes již nemyslím," cituje iDnes z Bémova článku připraveného pro sobotní vydání deníku Mladá fronta Dnes (MfD). Podle Béma nynější vláda ztratila ve sněmovně většinu a jen těžko může prosadit klíčové zákony. "Tato trojkoaliční vláda nemá majoritu v Poslanecké sněmovně. Bez jednání či dohod s opozicí nemá šanci prosadit žádný zákon, to je pro mne podstatné sdělení," vysvětlil podle Aktálně.cz primátor důvody, proč nabídne kongresu jiný koncept.

Podle vedení KSČM radar ve sněmovně podpoří noví přeběhlíci

Vedení komunistické strany tvrdí, že poslaneckou většinu proti radaru mohou ohrozit noví přeběhlíci. Výkonný výbor KSČM to uvedl v svém pátečním stanovisku. Noví přeběhlíci podporující radar by mohli být podle KSČM výsledkem zákulisních dohod ČSSD a ODS na úrovni centra i některých krajů, soudí komunisté. Rozhodnutí Senátu, který tento čtvrtek schválil umístění amerického vojenského radaru v České republice, je podle KSČM arogantní a skandální, protože nerespektuje přání 70 procent obyvatel, a nabourává svrchovanost země. Vyžaduje prý proto, aby všichni neparlamentní i parlamentní aktivisté zesílili tlak na poslance. KSČM trvá na tom, aby o zásadní změně postavení Česka v architektuře světové i evropské bezpečnosti rozhodli sami čeští občané. "Referendum je jediným demokratickým způsobem, jak o pobytu cizích vojsk na našem území rozhodnout," uvádí se ve stanovisku.

Podle KSČM už téměř nikdo nevěří tvrzením, že americký systém strategické obrany není zaměřen proti Ruské federaci. Nátlak vlády i rozhodnutí Senátu by mohly proto mít nevyčíslitelné důsledky nejen pro české podnikatele v Rusku, ale i v dalších postsovětských zemích, soudí komunistické vedení.

Litvínovská radnice zakázala všechny pochody s výjimkou akcí Židů

Litvínovská radnice v pátek zakázala další dva pochody, které na 1. až 12. prosinec a na 13. prosinec oznámil místopředseda krajně pravicové Dělnické strany (DS) Petr Kotáb. Městský úřad o tom informoval na svém webu. Zakázal tak už osm pochodů a shromáždění. Kromě extremistů je svolali i lidé nespokojení se situací v sídlišti Janov a Romské křesťanské sdružení. Romové mohli městem pochodovat jen ve čtvrtek, nevyužili toho. Od nynějška až do května 2009 si prostranství a ulice ve městě už dříve zabrala pro své akce Židovská liberální unie. Kotáb podle tajemnice radnice Alexandry Sixtové oznámil konání dalších dvou akcí i v pátek, rozhodnutí úřad vydá v zákonné třídenní lhůtě. "Máme za to, že účel shromáždění, která ohlásil místopředseda DS, může směřovat k potlačení osobních či politických práv občanů pro jejich národnost, pohlaví, rasu či smýšlení," uvedla mimo jiné Sixtová k dosud sděleným zákazům. Kotáb možnosti odvolání využije. V odůvodnění zákazu akcí, které ohlásil, je podle něj řada lží a polopravd. "Nebudu je všechny rozebírat. Mohu však ubezpečit vedoucí představitele Litvínova, že se proti tomuto účelově zpracovanému zákazu, který velmi silně připomíná totalitní manýry, budu bránit soudní cestou," uvedl v prohlášení, jež má ČTK k dispozici.

DS na svých webových stránkách upozorňuje, že další demonstrace a pochody se uskuteční i přes zákaz. "V sobotu mám plánované setkání s obyvateli janovského sídliště. Jeho výsledky zhodnotíme ve vedení strany, poté se nejspíš rozhodne o datu dalšího shromáždění," řekl ČTK Kotáb.

Člověk v tísni: Nepokoje v Janově jsou důsledkem přehlížení ghett

Vyhrocení situace v litvínovském sídlišti Janov, kam se stěhují sociálně slabé a nepřizpůsobivé rodiny z celé země, jsou podle Karla Nováka ze společnosti Člověk v tísni důsledkem neřešení a podceňování problematiky sociálního vyloučení. Stát dosud nenavrhl žádná účinná a systémová opatření, na jejichž základě by postižená města byla schopna začít situaci adekvátně řešit, řekl ČTK Novák. Sociální ghetta podle něj vnikají v Česku v posledních 15 letech. "Místo toho, aby se problematická místa postupně revitalizovala, probíhá zcela opačný trend. Lidí, kteří žijí v podmínkách chudoby a sociálního vyloučení, u nás rok od roku přibývá a situace se stává stále beznadějnější," uvedl Novák. Stát musí podle něj městům nejdříve nabídnout konkrétní nástroje a know-how, jak se mají s výskytem ghett na svém území vyrovnat. "Musí je také dostatečně motivovat finančně, aby byla ochotna sama investovat do obnovy svých deprivovaných částí," doplnil. "V Česku se nachází desítky, respektive stovky míst, kde se koncentrují sociálně slabé a zadlužené rodiny, které potřebují pomoc stejně jako Janov. Pokud se teď pozornost soustředí výhradně na janovské sídliště, hrozí, že se situace zanedlouho obdobným způsobem vyhrotí někde jinde," řekl Novák.

Eurokomisařka: Před ČR stojí řešení mnoha mezinárodních problémů

Na české předsednictví EU čeká mnoho problémů v oblasti mezinárodních vztahů, do jejichž řešení se bude muset zapojit. Po jednání s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem to v Praze na dotaz ČTK řekla eurokomisařka pro vnější vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová. Za velmi důležitý považuje zejména projekt východního partnerství, který má za cíl prohloubit vztahy EU se šesticí východoevropských států, mezi jehož iniciátory patří také Česko. "Během předsednictví je vždy mnoho problémů, které je třeba řešit. To, o co se musíte snažit, je nalézt vyvážené řešení," prohlásila někdejší rakouská ministryně zahraničí. Ferrerová-Waldnerová rovněž připomněla, že na českém předsednictví bude navázání kontaktů s administrativou nového amerického prezidenta Baracka Obamy, který nastoupí do úřadu v lednu.

Dluhy domácností v říjnu stouply na 853,7 mld. Kč

Zadlužení českých domácností u bank a finančních institucí se během října zvýšilo o 11,2 miliardy korun na 853,7 miliardy korun. Za posledních 12 měsíců domácnosti zvýšily své zadlužení o téměř 175 miliard korun. Vyplývá to z údajů České národní banky. Zadlužení podniků stouplo o 4,7 miliardy korun na 1,023 bilionu korun. Poprvé se zadlužení podniků přes hranici bilionu korun přehouplo v září. Jednodenní vklady domácností meziměsíčně vzrostly pouze o půl miliardy korun na 697,1 miliardy korun. V září přitom ještě vklady rostly o sedm miliard korun. Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které například patří termínované vklady, se naopak zvýšily o 12,3 miliardy korun na 365,1 miliardy korun.

NKÚ kritizuje způsob rozdělování dotací na cestovní ruch

Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ) se nelíbí způsob, jakým ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) přidělovalo v letech 2005 až 2007 dotace na rozvoj cestovního ruchu. Úřadu vadí především příliš obecná formulace cílů, kvůli čemuž nelze zhodnotit efektivitu vynaložených peněz. ČTK to oznámila mluvčí NKÚ Radka Burketová. Terčem kritiky se stal Státní program podpory cestovního ruchu, v jehož rámci vyplatilo ministerstvo v letech 2004 až 2007 žadatelům téměř 600 milionů korun. "Opakovaně jsme zjistili, že při realizaci programu nebylo MMR schopno dostatečně zabezpečit základní principy programového financování," řekl šéf kontrolorů František Dohnal. Ministerstvo prý neformulovalo dostatečně jasně cíle, kterých chce vynaložením peněz dosáhnout. Nelze tak vůbec hodnotit společenské a ekonomické přínosy dotací. MMR údajně podpořilo i projekty, které s cestovním ruchem nesouvisejí. Špatný prý byl také způsob, jakým se vybíraly projekty při rozdělování dotací. Nastavený systém podle NKÚ umožnil subjektivní hodnocení jednotlivých žádostí. MMR podle Dohnala navíc nedodržovalo svá vlastní pravidla, když umožňovalo překračování maximálních cen.

KSČM požaduje moratorium na ceny elektrické energie

Výkonný výbor Komunistické strany Čech a Moravy požaduje, aby vláda zakročila proti zvyšování cen elektrické energie včetně cenového moratoria. Vedení komunistické strany považuje chystané zvyšování cen za "nemravné a neospravedlnitelné", protože se čisté zisky tří distributorů elektrické energie v Česku v součtu pohybují v desítkách miliard korun a každoročně se zvyšují. Komunisté poukazují na to, že nejvýrazněji bude zdražovat společnost E.ON, která může zisk vyvést do Německa.

Energetický regulační úřad (ERÚ) v pondělí oznámil, že ceny elektřiny pro domácností se zákazníkům firem ČEZ a Pražská energetika od ledna v průměru zvednou o 9,9 procenta a zákazníkům společnosti E.ON průměrně o 16,4 procenta. Pro malé podnikatele se elektřina zdraží o 9,4 procenta až 18 procent. KSČM připomněla, že nejvýznamnější distributor elektrické energie a její dominantní výrobce ČEZ, jehož více než 60 procent akcií vlastní stát, měl loni zisk téměř 42 miliard korun a za tři čtvrtletí letošního roku již vytvořil čistý zisk takřka ve stejné výši. Stát má podle KSČM nástroje k tomu, aby jako majoritní vlastník firmy reguloval její ceny a nedopustil "nesmyslně vysoké zvyšování cen" v zájmu zisků. Premiér Mirek Topolánek ovšem v pondělí řekl, že vláda se pomocí svého vlivu v ČEZ o nižší nárůst cen zasadila. "U ČEZu se podařilo, a to je dobrá zpráva pro všechny spotřebitele, ten původní záměr fakticky snížit o 50 procent," uvedl premiér. Vláda ale podle něj nemá žádné přímé nástroje, pomocí kterých by mohla ovlivňovat cenu energií a zejména vyrobené elektřiny. "Může ingerovat (zasahovat) pouze do ceny tranzitních, přenosových, distribučních, systémových a podpůrných služeb, což dělá permanentně. Proto také stoupá cena elektřiny z titulu těchto položek nepatrně," podotkl.

Ohlášený růst cen elektřiny kritizují také sociální demokraté. Podle stínového ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana (ČSSD) by vláda měla rozhodnutí ERÚ o cenách elektrického proudu zrušit. Zdražení odmítla i Hospodářská komora, která za ním vidí monopolní postavení dodavatelů.

Nový jihomoravský hejtman prověří dotace přidělené po volbách

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) hodlá prověřit všechny dotace, o kterých bývalé vedení kraje rozhodlo po podzimních krajských volbách, ve kterých ČSSD zvítězila. Hejtman má podezření, že některé dotace byly přiděleny záměrně na poslední chvíli z obav před výsledky jednání o krajské koalici. "Byly schvalovány dotace, nad kterými mám já osobně otazník," řekl novinářům Hašek. Nový hejtman plánuje na úřadě provést také finanční, personální a protikorupční audit.

Sklo Bohemia je v konkurzu, věřitelé chtějí pět miliard korun

Na majetek světelské společnosti Sklo Bohemia Městský soud v Praze prohlásil konkurz, zjistila ČTK v insolvenčním rejstříku. Na konkurzu jako na jediném možném způsobu řešení pro zadlužené sklárny se shodli věřitelé. Uplatnili pohledávky přes pět miliard korun, řekla ČTK insolvenční správkyně Helena Horová. Sklárny zaměstnávaly přes 1200 lidí, mzdy naposled vyplatily za srpen. Od konce září firma nevyrábí. Celkový objem pohledávek podle Horové podstatně klesne po přezkoumání, které bude provedeno do 18. prosince. "Je tam určitá duplicita," uvedla. Věřitelé rozhodli o tom, že se majetek podniku nebude prodávat jako celek, ale po jednotlivých částech. Podle Horové se zatím neobjevil reálný zájemce o koupi celých skláren ani takový, který by chtěl obnovit sklářskou výrobu.

Karlovarský porcelán slíbil doplacení zbývajících mezd, výroba bude pokračovat

Vedení společnosti Karlovarský porcelán (KP) slíbilo zaměstnancům, že jim příští týden doplatí druhou polovinu mezd za říjen. První polovinu KP lidem vyplatil v polovině listopadu a další peníze na účtech neměl. Ani v prvním prosincovém týdnu se výroba v závodech KP nezastaví, i když bude kvůli inventurám částečně omezena. ČTK to řekla předsedkyně odborů v KP Marcela Dubová. Insolvenční správce KP Tomáš Čermín upozornil na to, že mzdy sice mají být lidem doplaceny, ale je to podmíněno dostatkem financí. Porcelánkám se ale opět podařilo získat peníze na zaplacení dodávek plynu a elektřiny pro příští týden. Objem produkce se pak pohybuje kolem 60 procent. Odstavena zůstane dále jedna z pecí v Klášterci. Doplacení mezd považují zaměstnanci za pozitivní signál a věří tomu, že v tomto týdnu ohlášené hromadné propouštění zůstane pouze formálním aktem, poznamenala Dubová.

Nábytkář TON kvůli krizi a nízké poptávce propustí 170 lidí

Největší evropský výrobce ohýbaného nábytku, společnost TON z Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku, propustí kvůli snížené poptávce po svých výrobcích v souvislosti s hospodářskou krizí 170 lidí. Společnost svým zaměstnancům také o dva dny prodlouží vánoční dovolenou. Obě opatření tento týden schválilo představenstvo podniku. Důvodem ke snížení počtu lidí je podle generálního ředitele Petra Koutského pokles poptávky po výrobcích firmy na zahraničních trzích, zejména ve Spojených státech amerických a v západoevropských zemích. "Nejsou to problémy uvnitř firmy ani tuzemské poptávky, která je na relativně stabilní úrovni," vysvětlil ředitel.

ArcelorMittal Ostrava bude propouštět, jedná o tom s odbory

Největší domácí ocelářská společnost ArcelorMittal Ostrava bude kvůli ochlazení poptávky v důsledku světové krize propouštět. Vedení ostravské firmy o tom začalo jednat s odboráři, informovala ČTK mluvčí firmy Věra Breiová. Počet propuštěných nesdělila. Snižování stavů se podle ní dotkne všech firem, které má koncern ArcelorMittal v Česku. Firma zde zaměstnává přes 10.000 lidí. Propouštění se podle šéfa firmy Sandžaje Samaddara bude týkat pozic v oblasti prodeje, administrativy a podpory výroby. Cílem je dosáhnout nutného snížení nákladů. Zaměstnanci, kteří z bývalé Nové huti odejdou dobrovolně, dostanou vyšší odchodné.

Zbraně z Brna se už příští rok znovu dostanou do Spojených států

Do Spojených států se po letech vrátí zbraně vyráběné v Brně. Na tradici brněnské výroby v tamní Zbrojovce chce navázat sesterská firma České Zbrojovky - Brno Rifles, která ve městě předloni zahájila malosériovou produkci kulobrokových zbraní. Do Ameriky by mohlo příští rok směřovat téměř 500 pušek, tedy až 30 procent veškeré produkce, řekl ČTK jednatel firmy Jaroslav Hruška. Většinu výrobků z Brna zatím společnost prodává v Česku a v zemích bývalého Sovětského svazu. Nyní se chce dostat za moře, už v lednu se chystá na veletrh do Orlanda na Floridě. Ve Spojených státech se přitom po vítězství Baracka Obamy v prezidentských volbách mluví stále častěji o tom, že nákup zbraní bude limitován, stejně jako jejich držení. Firmu však v plánu neodradilo ani to, ani problémy spojené se světovou hospodářskou krizí, která právě v USA odstartovala.

V soutěži Českých 100 nejlepších letos znovu zvítězil ČEZ

V letošní anketě Českých 100 nejlepších zvítězila již potřetí za sebou energetická společnost ČEZ. Na druhém místě skončila stejně jako v předchozích třech ročnících automobilka Škoda Auto. Na třetím místě vystřídal mobilní operátor Vodafone ČR pojišťovnu Kooperativa.

Kvůli misi v Afghánistánu letí piloti cvičit do izraelské pouště

Do izraelské pouště zamíří příští týden vojáci z přerovské vrtulníkové základny, kteří se připravují na zahraniční misi v Afghánistánu. ČTK to řekla mluvčí generálního štábu. Cvičení se má zúčastnit více než 50 vojáků. Za sebou mají kvůli misi již také výcvik ve francouzských Pyrenejích. Celkem 55 příslušníků z přerovské vrtulníkové základny se třemi vrtulníky Mi-171Š bude v Izraeli na letecké základně izraelské armády působit od pondělí do 21. prosince. Cílem cvičení je připravit posádky vrtulníků pro létání v prašném a pouštním prostředí.

Styčnou kancelář NATO v Bělehradě povede český důstojník

Velitelem vojenské styčné kanceláře NATO v Bělehradu se od prosince stává dosavadní zástupce náčelníka generálního štábu české armády Miroslav Bálint. V nové funkci bude mít za úkol zajistit spolupráci srbské armády s aliancí v programu Partnerství pro mír a pomoci při transformaci srbské armády.

Zemřel Josef Sekyra - první Čech, který stanul na jižním pólu

Ve věku osmdesáti let zemřel vědec Josef Sekyra - první Čech, který stanul na jižním pólu. Pokořil jej v roce 1969. Navíc jako první občan Československa zdolal sedmitisícový vrchol. Známý byl svými vědeckými pracemi o geologii a geomorfologii. Smrt zastihla Sekyru v plné práci. Připravoval nové vědecké publikace. Chystal se uspořádat svoji unikátní sbírku hornin z oblastí s extrémními klimatickými podmínkami a nově ji katalogizovat pro potřeby České geologické služby. Pracoval s kolegy i na výzkumu v Krkonoších.

V Praze se v neděli poprvé uskuteční mezinárodní burza hodinek

Sběratelé hodinek se v Praze sejdou na první mezinárodní burze v tuzemsku Interchrono, která se uskuteční v neděli v hotelu Corinthia Towers. Dražit se budou starší modely hodinek i nové kousky značek Omega, Rolex či Tissot. Na burze budou kromě náramkových hodinek například i vzácné kapesní hodinky "špindlovky" z 18karátového zlata v hodnotě 175.000 korun. Mezi dostupnější modely patří kapesní hodinky značky Omega, jejichž cena je 8000 korun. Milovníci retra se mohou těšit na náramkové hodinky z 50., 60. i 70. let.

Liberec otevřel výstavu soch po širým nebem

Osm umělců se účastní výstavy soch pod širým nebem, která začala v Liberci. Jejich výtvarná díla mají oživit město během lyžařského mistrovství světa a také připomenou výstavu Socha a město, která se v Liberci uskutečnila před 40 lety a přinesla městu světovou popularitu v uměleckých kruzích.

Muzejní trh v Hradci Králové nabízí do neděle vánoční zboží

Jednou z největších předvánočních akcí v hradeckém kraji je Muzejní adventní trh, který začal v Novém Adalbertinu v centru Hradce Králové. Do nedělního odpoledne tu bude návštěvníkům nabízet nejrůznější výrobky a zboží na 150 prodejců. V chodbách a sálech Adalbertina je možné nakoupit zdobené perníčky, keramiku, adventní věnce či vánoční ozdoby a další rukodělné zboží. Část z výrobců předvádí výrobní postupy přímo před návštěvníky.

V Muzeu Karlova mostu se v neděli otevře výstava betlémů

V Muzeu Karlova mostu se v neděli otevře výstava betlémů. Představí mimo jiné slaměný betlém v životní velikosti od Andrzeje Wrzecionka. K dvaceti slaměným postavám oproti loňsku přibudou zcela nové figury. Výstava potrvá do 10. února 2009. Návštěvníci si budou moct prohlédnout také betlém Jana Břinka z Hloubětína, působícího ve Spolku českých betlémářů. Betlém z roku 2000 se skládá z 30 postav lidí a zvířat, obklopených kulisami starého Hloubětína. Kromě toho tam bude vystavena kolekce 22 papírových vystřihovacích reklamních betlémů. Ty představují specificky českou záležitost, která nemá ve světě obdoby. Vydávali je ve 20. až 40. letech minulého století výrobci potravinářského zboží a dávali je nakupujícím jako reklamní materiál.

Dvorská zoo láká návštěvníky do vánočně vyzdobeného areálu

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku zahájila tradiční akci Vánoční zoo, při níž je areál slavnostně vyzdoben vánočními stromky, ozdobami a speciálním osvětlením. Akce, kterou každoročně navštíví kolem 20.000 lidí, potrvá do konce ledna. Od 1. do 19. prosince budou moci školky a školy navštívit zoo zdarma za podmínky, že si v zoo vyzdobí stromeček vlastními ozdobami. Zoo pak každé třídě připraví jeden stromek. Ozdoby, které si děti přinesou, by neměly být z papíru, protože stromky zůstanou venku.

Sport

Český trenér rakouské fotbalové reprezentace Karel Brückner bude u týmu působit nejméně do dubna příštího roku. Napsal to rakouský deník Kurier. Příští týden sice přijede do Vídně na pohovor s členy předsednictva svazu, ale otázka možného Brücknerova odvolání nebude podle listu na programu jednání. Prvního dubna čeká Rakousko kvalifikační utkání o postup na mistrovství světa proti Rumunsku. O další budoucnosti trenéra se prý rozhodne až po něm.

Počasí

V sobotu bude oblačno, na východě území místy déšť, jinde jen ojediněle. Ráno srážky mrznoucí. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 stupňů Celsia.

28-11-2008