Denní souhrn zpráv Zprávy

05-12-2008

Topolánek v úvodu kongresu varoval před vytunelováním ODS

Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek varoval v úvodu kongresu ODS před vytunelováním strany. Měli bychom zabránit provokacím těch, kteří chtějí zneužít situace k vlastní prezentaci, odkázal Topolánek hned v prvním proslovu na spory uvnitř strany po prohře v krajských a senátních volbách. Strana musí podle něj táhnout za jeden provaz, aby ODS mohla v dalších volbách zvítězit. Prohru prý zavinily nejednost, nesrozumitelnost a nevěrohodnost ODS. "Musíme si zvolit odpovědnou politickou reprezentaci. Reprezentaci, která bude více než jen souborem silných osobností. Reprezentaci silnou především jako tým, který umí táhnout za jeden provaz. Právě to nám poslední dva roky chybělo. Chyběla nám jednota," popsal Topolánek první příčinu podzimního debaklu, při němž ODS ztratila 13 hejtmanů a šest senátorských křesel. Nové vedení musí také podle něj umět oslovit nové voličské skupiny. "Musíme znovu vyjít mezi lidi a ptát se, co opravdu chtějí. A umět jim to nabídnout čitelným způsobem! A prodat i zpětně to, co půjde vstříc jejich poptávce a co jsme nebyli schopni vysvětlit. I to nám v poslední době chybělo," konstatoval Topolánek.

Hned v úvodu se Topolánek vymezil vůči prezidentovi Václavu Klausovi, který naznačil, že uvažuje o zpřetrhání vazeb s ODS a že svou podporu chce věnovat nové euroskeptické straně. "Doufám, že budou diskutovat hlavně ti, co chtějí v ODS zůstat i po tomto kongresu," prohlásil Topolánek v narážce na část stranických kolegů, kteří zvažují odchod do případné nové strany.

Paroubek připustil podporu menšinové vlády ODS

Předseda ČSSD Jiří Paroubek několik hodin před zahájením volebního kongresu vládní ODS připustil možnost podpory menšinové vlády občanských demokratů, pokud by ji kandidát na šéfa strany Pavel Bém prosadil. Podmínkou by ale musely být "rychlé předčasné volby", řekl Paroubek. Odpovídal na novinářský dotaz, zda by byli sociální demokraté ochotni podpořit projekt menšinové vlády ODS, kdyby na kongresu vyhrál Pavel Bém a prosazoval ho. "Tak myslím, že by to muselo být provázáno závazkem uskutečnění rychlých předčasných voleb," uvedl. Dodal, že ke stejnému závazku dojde také premiér a současný předseda ODS Mirek Topolánek poté, co zjistí, že je podporován ve sněmovně menšinou poslanců. Menšinový kabinet by musel být podle Paroubka vládou udržovací, která by provedla zemi evropským předsednictvím. Nesměla by podle Paroubka také přicházet s asociálními, protilidovými a absurdními zákony.

Bém k Paroubkovým slovům týkajícím se menšinového kabinetu uvedl, že nyní na kongresu se bude jednat o dalším směřování ODS, nikoli o vládě. Sociálním demokratům je jedno, zda bude do čela nejsilnější vládní strany zvolen Topolánek, nebo pražský primátor Bém, protože po kongresu ODS budou muset oba připustit předčasné volby, uvedl Paroubek.

Schůzku prezidenta s europoslanci doprovodila roztržka

Páteční schůzku prezidenta Václava Klause s europoslanci doprovodila podle Hradu ostrá diplomatická roztržka kvůli názorům hlavy státu na EU. Vedoucí Klausovy kanceláře Jiří Weigl novinářům řekl, že šéf frakce evropských zelených Daniel Cohn-Bendit pojal jednání jako "velkou provokaci". Europoslanec prohlásil, že Klaus se choval jako paranoik. Předseda Evropského parlamentu a šéf delegace Hans-Gert Pöttering však soudí, že schůzka na Hradě se odehrála poměrně standardně. Hrad má jiný názor. "Pan Cohn-Bendit zřejmě pojal svoji návštěvu na Pražském hradě i informování o ní jako velkou provokaci a tímto způsobem i při jednání s prezidentem republiky vystupoval. A musím skutečně říct, že takový tón a styl jednání s hlavou našeho státu v těchto prostorách nezazněl po desetiletí. Je to politováníhodné," řekl Weigl.

"Atmosféra byla naprosto chladná. (Klaus) odpovídal jen ve smyslu, že regulace jsou nesmyslné a že evropská ústava a všechno ostatní evropské je šílenost," řekl zase serveru Aktuálně.cz Cohn-Bendit. Podle on-line deníku dodal, že Klaus se choval jako paranoik. "Cohn-Bendit je známý provokatér, revolucionář, já s ním nesouhlasím absolutně v ničem. Chápu, že může někoho svým stylem chování, který překračuje často meze slušnosti, někoho vyprovokovat. Z druhé strany si myslím, že Cohn-Bendita nemá cenu brát vážně, on reprezentuje jen 40 poslanců v sedmsetpadesátičlenném tělese Evropského parlamentu. On prostě byl na barikádách v tom osmašedesátém a dodnes z nich pořádně neslezl," reagoval na hradní přestřelku na dotaz ČTK vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS).

Delegace EP přinesla prezidentovi jako dárek vlaječku Evropské unie a navrhla mu ji na Hradě vyvěsit, což Klaus od svého nástupu do funkce odmítá. Pöttering k setkání europoslanců s prezidentem řekl ČTK, schůzka se odehrála v poměrně standardním duchu, jejíž účastníci se rozešli s konstatováním, že je nutné během blížícího se českého předsednictví spolupracovat. Pöttering hned poté dodal, že osobně důvěřuje premiérovi Mirku Topolánkovi a je přesvědčen, že předsednictví bude úspěšné.

V lednu v EP podle Pötteringa vystoupí Topolánek, Klaus asi později

S projevem při zahájení českého předsednictví v EU vystoupí v lednu v Evropském parlamentu (EP) patrně jen premiér a budoucí předseda Evropské rady Mirek Topolánek. Prezident Václav Klaus by k europoslancům mohl promluvit nejspíš až v únoru nebo březnu, řekl novinářům šéf EP Hans-Gert Pöttering. V médiích se původně spekulovalo o tom, že spolu s Topolánkem by v europarlamentu na začátku předsednictví mohl být i Klaus. Pokud podle Pötteringa Klaus bude chtít k europoslancům hovořit, měl by volit slova tak, aby zohlednil celkové zájmy EU. "Pokud by u nás chtěl vystoupit s projevem, očekávali bychom, že by pronesl řeč, která by posloužila nám všem a EU," zdůraznil Pöttering po jednání s vicepremiérem pro EU Alexandrem Vondrou (ODS). Ten slibuje, že Česko bude v čele unie konstruktivní. Pöttering již ve čtvrtek řekl, že za předsedajícího rady považuje Topolánka, nikoli Klause.

Podle Solany Češi předsednictví zvládnou

České předsednictví Evropské unii bude velkým úspěchem, prorokoval v pátek v Černínském paláci vysoký představitel pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Evropské unie Javier Solana po setkání s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Solana, bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance, připomněl například význam, který EU přikládá organizaci schůzky lídrů sedmadvatítky s novým americkým prezidentem Barackem Obamou. Fakt, že ČR bude v prvním pololetí předsedat Radě EU znamená, že země bude unii zastupovat navenek při jednáních se třetími zeměmi a mezinárodními organizacemi. Solana také připomněl, že Evropa se zabývá situací v celé řadě míst, od svých východních hranic po Afriku. České předsednictví si podle něj navíc bude muset poradit s nynější ekonomickou krizí, naladit dobré vztahy s novým šéfem americké administrativy Obamou a také přispět ke klidu na Balkáně. Představitel EU se na tiskové konferenci vyhnul hodnocení názorů českého prezidenta Václava Klause.

Prezident vyznamenal Hradní stráž čestnou stuhou

Prezident Václav Klaus u příležitosti 90. výročí vzniku Hradní stráže udělil jednotce čestnou stuhu, kterou připnul na její bojový prapor. Útvar podle něj svým kvalitním výkonem služby ctí tradici svých předchůdců a zakladatelů. Za podporu a uznání Klausovi poděkoval velitel Hradní stráže Radim Studený. Novinářům po slavnostním ceremoniálu řekl, že Hradní stráž stoprocentně plní své úkoly a nynější aféra s anonymními udáními jednotku u veřejnosti silně poškodila.

Deník Mladá fronta Dnes ve čtvrtek informoval o tom, že prezident, jeho manželka Livia a šéf generálního štábu armády Vlastimil Picek obdrželi desítky anonymních dopisů ohledně Studeného. V udáních se prý píše, že při neopatrné manipulaci se zbraněmi bylo v Hradní stráži postřeleno už několik vojáků, že Studený se v den státního svátku pozvracel na hradním nádvoří a v opilosti rozkopal pamětní věnce a že vojáci běžně berou drogy. Případem se začala zabývat i vojenská policie. V souvislosti s příslušníky elitního útvaru se už dříve objevila řada problémů. Zájem médií například vzbudil případ, kdy voják při čištění samopalů vystřelil v blízkosti svého kolegy slepý náboj. Selhání, které velitelé zamlčeli, vyšlo najevo až když muž navštívil lékaře. V minulosti také dostali dva vojáci výpověď kvůli drogám. Hradní stráží před časem otřásal skandál s šikanou. Podle velitele jednotky je však útvar vystaven řadě kontrol a inspekcí. Klaus zase připomenul, že služba Hradní stráže není jednoduchá a její příslušníci pracují pod neustálým dohledem veřejnosti. "Při výkonu své funkce prezidenta republiky se dnes a denně přesvědčuji o tom, že Hradní stráž plní své úkoly přesně a spolehlivě," řekl Klaus.

Devadesáté výročí si útvar připomenul nejen slavnostním pochodem, ale také otevřením výstavy, která mapuje historii jednotky od knížecích družin přes české krále až po současnost. Stálá expozice bude pro veřejnost otevřena od soboty a je umístěna v Prašné věži na Pražském hradě.

Ministerstvo zamítlo námitky Prahy proti opravě Karlova mostu

Praha nedokázala ministerstvu kultury vyvrátit jeho přesvědčení o tom, že pochybila při opravě Karlova mostu. Ministerská památková inspekce námitky magistrátu, jimiž se kritice současné opravy mostu bránil, zamítla. Na svém ale trvá i město, podle něj je většina výhrad inspekce formálních; kdyby investor oprav dodržoval některé požadavky inspekce, rekonstrukci by protáhl a prodražil, sdělil ČTK mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Ministerská inspekce počátkem listopadu konstatovala, že práce na mostě výrazně narušily autenticitu této národní kulturní památky. Inspekce při kontrole shledala dva okruhy pochybení. Ta první spočívají v přípravě a v nedodaných povoleních. Obnova se zpočátku prováděla bez oznámení archeologům, které je povinné. Vlastník neměl aktualizovaný stavebně-historický průzkum a nezajistil průzkum kamenických značek. Praha namítá, že archeologický dohled splňovala kontrola pracovníka z Národního památkového ústavu. Druhý okruh pochybení se týká už samotné opravy. Údajně bylo nahrazeno více kamenných bloků, než doporučil diagnostický průzkum. "Množství vyměněných kamenů odpovídá stavu poškození původního zdiva a výměna je prováděna na základě rozhodnutí kompetentní komise," říká ale město. Podle inspekce se již oprava od doby jejího zjištění provádí lépe, nyní záleží na tom, jak budou napraveny první fáze oprav.

Prahu příští týden čekají demonstrace proti rasismu a neonacismu

Prahu příští týden čekají demonstrace proti rasismu, neonacismu a násilí. Na středeční večer svolalo demonstraci s názvem "Stop neonacismu - Posviťme si na neonacisty" občanské sdružení Tolerance a občanská společnost, které dlouhodobě monitoruje aktivity neonacistů a příznivců ultrapravice. Na sobotu pak naplánovala svou akci i krajně levicová Antifašistická akce (AFA). Obě demonstrace reagují především na nedávné události z litvínovského sídliště Janov. Sdružení Tolerance označilo otevřenou podporu lidí v Janově "útokům neonacistů" za zlomový okamžik. "Není nám lhostejné, že zde opakovaně dochází k problémům, avšak násilí není řešením," stojí v prohlášení, které podpořila řada dalších sdružení či obecně prospěšných společností, jako například organizace Amnesty International, Český helsinský výbor, Romea, Židovská liberální unie, Židovská obec v Praze či Gender Studies. Demonstrace se má odehrát v den 60. výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv OSN. Neonacistické aktivity jsou podle Tolerance v současnosti na vzestupu a mají za cíl likvidaci různých skupin lidí. Shromáždění má dát také najevo nesouhlas s "žalostným vztahem mezi romským a českým etnikem". Odpovědnost za současný stav nesou podle Tolerance mimo jiné i současní a bývalí politici a úřady. O nárůstu "neonacistických aktivit" hovoří v pozvánce na svou demonstraci i AFA.

K policii letos nastoupilo nejvíce lidí za posledních pět let

K policii letos nastoupilo nejvíce lidí za posledních pět let. Řady policistů v letošním roce rozšířilo 3881 lidí, odešlo jich 3237. Loni k policii přišlo přes 2400 lidí, opustilo ji ale tehdy téměř 5500 lidí. S personální situací v policii novináře seznámil policejní prezident Oldřich Martinů, který letošní počet přijatých uchazečů označil za "rekordní číslo". Výrazně k tomu podle něho přispěla i náborová kampaň. Policii ovšem stále chybí přes 4500 lidí.

U pražského magistrátu protestovala stovka aut taxikářů

Mariánské náměstí, na kterém sídlí pražský magistrát, a okolní ulice v pátek odpoledne zhruba na hodinu zablokovala vozidla některých pražských taxislužeb. Automobily, kterých se podle organizátorů sjela asi stovka, troubily a pomalu objížděly dokola budovu magistrátu. Taxikáři protestovali proti systému stanovišť, které zavedlo hlavní město a které mohou využívat jen někteří řidiči. Taxikářům vadí systém stanovišť, které může používat pouze společnost AAA Radiotaxi, protože magistrátu zaručila cenu 28 korun za kilometr. Předseda Odborového sdružení Taxi Praha a zástupce společnosti Euro Taxi Praha Pavel Jelínek tvrdí, že jezdit za tuto cenu je pro řidiče prodělečné. Taxikáři předali na magistrátu písemnou výzvu adresovanou náměstkovi primátora Rudolfu Blažkovi. V té ho žádají, aby umožnil přístup všech taxikářů na městská stanoviště.

Magistrát nechce podle mluvčího Jiřího Wolfa systém stanovišť nijak měnit, pouze je ochoten diskutovat o ceně za kilometr. Magistrátu vadí, že řidiči společnosti Euro Taxi a dalších protestujících taxislužeb dlouhodobě jezdí za vyšší ceny, než jaké hlavní město stanovilo. "Tím poškozují pověst pražských taxikářů," řekl Wolf. Od protestů taxikářů se distancovala Odborová centrála Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Piloti ČSA nepřistoupí na snížení platů o 15 procent

Piloti Českých aerolinií nepřistoupí na snížení platů o 15 procent, které navrhuje prezident společnosti Radomír Lašák. ČTK to řekl šéf sdružení dopravních pilotů Filip Gaspar. Mezi piloty nyní podle něj začíná diskuse, zda v úvahu připadá alespoň menší snížení mezd nebo jejich zmrazení od příštího roku. Problém spatřuje Gaspar mimo jiné v tom, že Lašák chce snížit platy pouze pilotům, ostatní zaměstnanci by měli příští rok brát stejně jako letos. Kolektivní smlouva platná až do konce roku 2010 přitom zaručuje všem zaměstnancům každoroční růst mezd o jeden procentní bod nad inflaci.

V České republice prodán údajně nejdražší diamant

Údajně nejdražší diamant v České republice byl tento týden prodán na výstavě diamantů a šperků, která se koná v Praze. Svého majitele našel za 34 milionů korun. ČTK to oznámila společnost Diamonds International Corporation (DIC), která výstavu pořádá. Podle pořadatelů výstavy jde o diamant o váze 11,83 karátu a nejvyšším možným stupněm čistoty. "Je vzácně bílý, v této velikosti až neobvyklý přírodní úkaz, který se může majiteli za jeden rok zhodnotit až o 20 procent," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel společnosti Přemysl Synek. "Diamant jako investice a efektivní forma úschovy majetku se využívá po staletí a v krizích, které svět v určitých cyklech postihují, má své hluboké opodstatnění. Hodnota diamantů již více než stovku let roste a nadále bude růst. Vyplývá to z povahy tohoto přírodního unikátu, jehož stáří se odhaduje na 3,5 miliardy let," uvedl předseda představenstva firmy Luboš Říha.

Kraj přepracoval plány na vytvoření Středočeské univerzity

Nové vedení středočeského hejtmanství přepracovalo plány na vytvoření krajské vysoké školy. Rektorát budoucí Středočeské univerzity by podle nové krajské reprezentace neměl sídlit v Poděbradech, jak se původně zamýšlelo, ale v bývalé Jezuitské koleji v Kutné Hoře. Děkanáty by pak měly do budoucna fungovat v každém okresním městě. Škola má navíc vedle bakalářských oborů nabízet i magisterské či doktorandské studium, řekl ČTK hejtmanův náměstek pro regionální rozvoj a evropskou integraci Marcel Chládek (ČSSD). Univerzita by podle něj mohla začít sloužit studentům do dvou let. Předchozí krajské vedení usilovalo o zřízení školy neuniverzitního typu, která by vznikla transformací několika vyšších odborných škol zřizovaných krajem. Počítalo se mimo jiné s tím, že hlavní sídlo bude v Poděbradech a pobočky v Kutné Hoře, Čáslavi a Mladé Boleslavi. Studium se mělo týkat hotelnictví, gastronomie, cestovního ruchu, lázeňství, automatizačních systémů, metrologie, řízení jakosti, údržby a servisu techniky, veřejné správy, regionálního rozvoje a finančního managementu. "Část projektu určitě využijeme," poznamenal Chládek s tím, že původně plánované obory zůstanou a přibudou k nim i některé další.

Rowlingová ocenila pokrok kolem klecových lůžek v ČR

Britská autorka J.K. Rowlingová při čtvrtečním slavnostním uvedení své knihy Bajky barda Beedleho v Edinburghu ocenila, že chlapec, kvůli němuž zahájila kampaň proti užívání klecových lůžek v České republice, již není takto uzavírán a dělá pokroky. Ředitelka její nadace The Children's High Level Group (CHLG) působící v ČR pak podle listu The Scotsman chválila spolupráci českých úřadů. V Edinburghu Rowlingová vzpomínala na novinový článek, který četla před čtyřmi lety, když byla těhotná. V nedělníku The Sunday Times byl snímek tehdy pětiletého Vaška Knotka uzavřeného v klecovém lůžku. "Pořád jsem myslela na toho chlapce, který byl držen v kleci 24 hodin denně," řekla ve čtvrtek Rowlingová. "S potěšením mohu říci, že ten chlapec již vůbec není umísťován do klecového lůžka," prohlásila. "Svými pokroky každý den překvapuje své opatrovníky." Vašek Knotek je v ústavu v Rábech ve východních Čechách. Tento ústav bude jednou z prvních institucí, který bude spolupracovat s odborníky placenými CHLG. Vláda dělá "fantastický pokrok" a spolupracuje s CHLG na vyřazování klecových lůžek a podobných metod, cituje The Scotsman Mulheirovou. Poté, co se Rowlingová začala o tuto problematiku zajímat, zakázala česká vláda od ledna 2007 užívání klecových a síťových lůžek v ústavech sociální péče.

Městský soud v Praze prohlásil konkurz na Porcelu Plus

Městský soud v Praze prohlásil konkurz na společnost Porcela Plus, která je majetkově spjata se sklářskou skupinou Bohemia Crystalex Trading. Rozhodnutí zveřejnil soud na internetových stránkách www.justice.cz. Porcela Plus je od 20. října v úpadku kvůli nedostatku provozního kapitálu. Firma ovládá největší českou porcelánku - Karlovarský porcelán. Insolvenční správce Porcely Jiří Mayer ve své zprávě doporučil řešit úpadek právě konkurzem, neboť reorganizaci nepovažuje za smysluplnou. Přiklonili se k tomu i věřitelé.

Účetní hodnota majetku zkrachovalé Porcely Plus přesahuje 1,6 miliardy korun, z toho zhruba 60 procent představuje akciový podíl v Karlovarském porcelánu. Porcela, která vlastní i další dvě dceřiné společnosti na Slovensku, má ve svých skladech a prodejnách zboží za 183,8 milionu korun a 423,8 milionu jí dluží odběratelé. Některé pohledávky zejména v Rusku a USA jsou ale podle insolvenčního správce jen obtížně vymahatelné. Účetní hodnotu majetku Porcely Plus zhruba dvojnásobně překračují pohledávky, které v minulých týdnech přihlásilo 80 věřitelů společnosti. Porcela Plus je se svými 200 zaměstnanci hlavně obchodní společností. Vlastní Karlovarský porcelán, který je rovněž v úpadku a soud o jeho osudu rozhodne 10. prosince.

Karlovarský porcelán dosud nedoplatil lidem mzdy za říjen, energie má ale zajištěny

Společnost Karlovarský porcelán (KP) dosud zaměstnancům nedoplatila zbývající část mezd za říjen, přestože je měla uhradit tento týden. Firmě se prozatím nepodařilo shromáždit na účtu peníze, které potřebuje i na další odvody za zaměstnance. Dodávky elektřiny a plynu na příští týden ale zaplatila, a proto může výroba pokračovat, řekl ČTK insolvenční správce KP Tomáš Čermín. KP si podle Čermína nejdříve musí na doplacení druhé části říjnových mezd uspořit. To se v tomto týdnu nepodařilo. Lidé se kvůli tomu dostávají vzhledem k blížícím se vánočním svátkům do složité situace, řekla předsedkyně odborů v KP Marcela Dubová. Skutečnost, že soud poslal do konkurzu Porcelu Plus, vlastníka KP, považuje Dubová za dobré. Domnívá se, že to může posunout řešení problémů porcelánek. Insolvenční správce ale má z konkurzu Porcely jisté obavy. Hlavně proto, že odebírá a dále prodává veškeré zboží z produkce KP. "Zatím netušíme, jak konkurz chod Porcely ovlivní. Hlavně v tom, jestli bude schopna dostát všem smluvním závazkům," dodal Čermín.

Příbuzní a žáci se rozloučili s historikem a disidentem Mezníkem

Příbuzní, přátelé a žáci se v Brně naposledy rozloučili s významným historikem a bývalým disidentem Jaroslavem Mezníkem, jenž zemřel po těžké nemoci 28. listopadu v Konventu sester Alžbětinek. Držitel řady akademických ocenění a Řádu T. G. Masaryka patřil k významným osobnostem brněnské vědy a kultury. Mezník se narodil před 80 lety. Jeho otce, posledního moravského zemského prezidenta, zastřelili nacisté v brněnských Kounicových kolejích. Po válce Mezník vystudoval historii a archivnictví. Na konci 60. let se angažoval v Československé straně socialistické a za normalizace se stal politicky nepohodlným, pracoval v dělnických profesích. Komunisté Mezníka poprvé věznili v letech 1972 až 1974, a to za podvracení republiky. Kvůli podpisu Charty 77 byl často vyslýchán a dvakrát znovu uvězněn. Po listopadu 1989 se nakrátko vrátil do aktivní politiky. Pomáhal zakládat Občanské fórum a stal se poslancem Federálního shromáždění. Byl také děkanem filozofické fakulty. Později se Mezník začal věnovat hlavně své oceňované odborné práci. Jako profesor starších obecných dějin byl znalcem českého středověku.

Studentský projekt chce vyvolat diskusi o existenci Ježíška

Lidé v několika českých městech budou mít až do Vánoc šanci potkávat v ulicích studenty v kostýmech sněhuláků, kteří je budou informovat o projektu nazvaném Zachraňte Ježíška. Projekt chce bojovat za záchranu tradičního českého Ježíška a dalších tradic. Novinářům to v Hradci Králové řekli jeho iniciátoři. "Naše děti vidí kolem sebe samé Santa Clause. Jsou v obchodech, televizi i v reklamách. Děti tak ztrácejí povědomí o českých Vánocích a my se s tím nechceme za žádnou cenu smířit," řekl jeden z autorů projektu Tomáš Zdechovský. Autoři projektu vytvořili webové stránky www.zachrantejeziska.cz, na kterých bude možné až do konce roku také podepisovat petici či diskutovat o tom, jak Ježíšek vlastně vypadá. Podle organizátorů jsou české děti často zmatené a netuší, kdo vlastně dárky nosí. "Výsledkem projektu by mělo být rozpoutání diskuse o tom, jestli Ježíšek má smysl a zda v našich tradicích zůstane zachován, nebo ho vystřídá nějaká postava obtloustlého staříka z Ameriky," řekl Zdechovský. Součástí projektu bude také demonstrace sněhuláků před Úřadem vlády v Praze, která je připravena na 19. prosince.

Třeboňský zámek připomíná, jak Vánoce trávili Schwarzenbergové

Třeboňský zámek zahájí o víkendu sérii adventních prohlídek pro veřejnost, v nichž se vrátí do schwarzenberských dob. Návštěvníci mohou putovat adventem den po dni, každá místnost má jiné téma. Průvodkyní je komorná, která představí i původ zvyků a tradic. Například v první expozici věnované svatému Ondřejovi dostanou lidé šanci věštit svou budoucnost. Každoročně tyto prohlídky lákají přes 1000 diváků, řekl ČTK kastelán Pavel Hofman. V Třeboni trávili Schwarzenbergové Vánoce od konce 19. století až do roku 1922, kdy je omezil dopad pozemkové reformy a začali na svátky jezdit do Itálie. Prohlídková trasa ukazuje jejich soukromé apartmány. "Jsou vyzdobené, aby v nich dýchala sváteční atmosféra. Návštěvníci se projdou celým adventem a povánočním obdobím, součástí je také ukázka zvykoslovných předmětů spjatých s tímto časem," uvedl kastelán.

Po Nových Hradech je Třeboň letos už druhý objektem ve správě Národního památkového ústavu, který zahájil adventní prohlídky. Koncem příštího týdne tuto nabídku rozšíří zámek v Jindřichově Hradci, kde začne v pátek výstava Milované dítky zaměřená na svět šlechtických dětí, o víkendu bude v celém areálu řemeslný trh s hudbou a ožije také černá kuchyně.

Tisíce lidí přilákala na Staroměstské náměstí mikulášská oslava

Tisíce lidí v pátek přilákala na pražské Staroměstské náměstí mikulášská oslava, která je už tradičně součástí vánočních trhů. V davu, kterým se místy dalo jen stěží projít, se potulovaly také desítky čertů, andělů a Mikulášů. Většina těch, kteří zapomněli masku doma, si alespoň pořídila blikající rohy. Mikuláši, čerti a andělé chodili také v ostatních městských částech. Zavítali i do nemocnic, aby navštívili nemocné děti. V motolské nemocnici se o zábavu postarala především čertice Berta Puberta, která chtěla, aby jí děti přednesly básničku. Dalším úkolem bylo strefit se kroužkem na nos dřevěného čerta. Děti za odměnu dostaly ovoce a čokoládu. Trochu netradičně mohli oslavit Pražané Mikuláše v bývalém kostele sv. Anny, kde se konal Mikulášský charitativní bazar. Ten už počtvrté uspořádala Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Lidé si mohli zakoupit nejrůznější výrobky neziskových organizací a chráněných dílen.

Adidas ukončil sponzorování Českého olympijského výboru

Český olympijský výbor přišel o exkluzivního dodavatele oblečení a obuvi, spolupráci pro nový olympijský cyklus neobnovila společnost Adidas. O prvním známém konci velké sponzorské smlouvy od vypuknutí celosvětové hospodářské krize informoval deník E15, mluvčí společnosti Adidas ČR Petra Bergmannová v rozhovoru pro ČTK tento krok potvrdila. "Ano. Adidas končí. Pouze nám sdělili, že v dalším olympijském cyklu už nebudou pokračovat," řekl listu Jiří Zedníček, místopředseda ČOV zodpovědný za ekonomiku. "Přehodnotili jsme naši marketingovou a obchodní strategii. Rozhodnutí ale nesouvisí s finanční krizí, bylo učiněno již dříve," uvedla Bergmannová.

Počasí

V sobotu bude oblačno až zataženo, místy občasný déšť, od výšky 700 metrů sněžení. Teploty maximálně na 2 až 6 stupňů Celsia, na horách kolem -1 stupně.

05-12-2008