Denní souhrn zpráv Zprávy

06-12-2008

Václav Klaus se na kongresu vzdal funkce čestného předsedy ODS

Prezident Václav Klaus se na kongresu ODS v pražských Vysočanech vzdal funkce čestného předsedy občanských demokratů. Po 18 letech tak zpřetrhal vazby na stranu, kterou zakládal. Nelíbí se mu, že se ODS posunula do politického středu. Část delegátů nese prezidentovo rozhodnutí s lítostí, vedení ale tvrdí, že krok nejsilnější vládní stranu neoslabí. Podle politologů Klausův čin posílí frakční boj uvnitř strany a může přispět k odchodu některých členů, nedělní volbu předsedy strany ale neovlivní. Novinářům Klaus po přibližně patnáctiminutové rozlučce s členy ODS řekl, že se nechystá zakládat novou euroskeptickou politickou stranu, protože to prezidentovi nepřísluší. Už před týdnem ale oznámil, že o podpoře nové euroskeptické strany uvažuje.

"Tato politika není tou, se kterou jsem ODS zakládal a dlouhá léta vedl," vysvětlil prezident Klaus svůj krok. "Považuji to za gesto vstřícné," uvedl v pětiminutovém projevu s žádostí, aby občanští demokraté jeho krok neodsuzovali. Současnou ODS označil za stranu spíše lobbistických zájmů, než idejí. Klaus poděkoval kongresu za pozornost a 18 let společné práce. Bývalí straničtí kolegové ho odměnili potleskem a kyticí.

Bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl uvedl, že Klausův krok ho nepřekvapil, prý se o tom neoficiálně hovořilo. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek si myslí, že Klaus nezvládl "předání žezla". Podle bývalého hejtmana Moravskoslezského kraje Evžena Tošenovského se strana s odchodem Klause musí vyrovnat. Klausovo rozhodnutí mnohé řadové občanské demokraty dojalo, někteří byli viditelně rozrušení, vyjadřovali zklamání z vývoje ve straně a uvažují o odchodu. Europoslanec Jan Zahradil se označil za Klausova "pomyslného žáka". "Nepředpokládám, že by to mělo znamenat nějakou fatální ránu pro ODS v tom smyslu, že by se měla rozpadnout," řekl novinářům politik, který sdílí Klausovu skepsi vůči lisabonské reformní smlouvě, jejíž ratifikaci Topolánkova vláda prosazuje. Rozhodnutí Klause zpřetrhat vazby s ODS nepřekvapilo stranického místopředsedu a ministra vnitra Ivana Langera. "Je to nepříjemné vyústění toho postupného rozcházení se Václava Klause, který byl symbolem ODS v 90. letech minulého století, s Mirkem Topolánkem, který je symbolem ODS ve třetím tisíciletí," komentoval vývoj Langer.

Žádná z významných polistopadových politických stran v České republice nebyla tak dlouho a tak úzce spojena s jedním politikem, jako tomu bylo v případě ODS a Václava Klause. Klaus stranu zakládal a téměř 12 let byl jejím předsedou, ideovým vůdcem a nejvýraznější tváří. Určitým symbolem strany zůstal i poté, co před šesti lety v souvislosti s kandidaturou na prezidenta stranické vedení opustil. Jeho odstoupením z funkce čestného předsedy tak skončila pro ODS jedna důležitá kapitola její historie. Václav Klaus se stal čestným předsedou strany a začátkem roku 2003 byl zvolen prezidentem. Vztahy mezi ním a novým lídrem ODS byly od počátku komplikované, o čemž svědčí i Topolánkova slova z rozhovoru pro listopadový Respekt: "Celých šest let po nástupu po Václavu Klausovi bojuji tak trochu s ním a samozřejmě s částí ODS, která mě původně nechtěla za předsedu strany a vlastně mě možná stále nechce..."

Topolánek považuje Klausův odchod z funkce čestného předsedy za logický

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek považuje rozhodnutí prezidenta Václava Klause vzdát se čestného předsednictví strany za logický krok. Šéf ODS doplnil, že Klausův odchod pomůže nezávislosti prezidentského úřadu i ODS, která se "osvobodí". "Nicméně mne to ne úplně těší, nemám pocit, že by ODS v tuto chvíli byla nadšená z toho, co udělal. Nemám ani pocit, že by ji to nějak poškodilo," řekl Topolánek novinářům. Topolánkův vyzyvatel v boji o nejvyšší stranickou funkci, první místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém, označil ve svém projevu na sjezdu Klausovo rozhodnutí za překvapivé.

"Je to pozoruhodné gesto," uvedl ke Klausovu rozhodnutí šéf ČSSD Jiří Paroubek. Prezident podle něj dnes ví, že neměl být čestným předsedou ODS při výkonu mandátu prezidenta. Občanští demokraté podle Paroubka vděčí Klausovi za vítězství v parlamentních volbách. Klaus podle něj svým rozhodnutím vzdát se čestného předsednictví ODS potvrdil odchod této strany od jakéhokoli prvku ideovosti.

Politologové: Odchod Klause volbu předsedy ODS neovlivní

Rozhodnutí prezidenta Václava Klause vzdát se funkce čestného předsedy ODS, neovlivní volbu předsedy největší vládní strany, může ale ovlivnit atmosféru na kongresu. Shodují se na tom politologové, které oslovila ČTK. O post předsedy ODS se v neděli utká současný šéf strany a premiér Mirek Topolánek s pražským primátorem a prvním místopředsedou strany Pavlem Bémem. Podle politologů Klausův čin posílí frakční boj uvnitř strany a může přispět k odchodu některých členů.

Politolog Zdeněk Zbořil se domnívá, že fakt, že ODS přišla o svého čestného předsedy, může velmi ovlivnit atmosféru na kongresu. Podle něj tím, že prezident s tímto rozhodnutím přišel až na kongres, takzvaně přitopil pod kotlem. "Tento čin soupeření frakcí uvnitř strany jen posiluje," uvedl Zbořil. Nemyslí si, že by Klausovo prohlášení ovlivnilo nedělní volbu předsedy. Domnívá se ale, že Topolánkovo případné vítězství může stranu přivést "do hrobu". "Mohlo by přinést takzvaný Bursíkův efekt - slavné vítězství, ale co pak s tím?" poznamenal Zbořil.

Politolog Bohumil Doležal se domnívá, že pro stranu je tento Klausův čin určitě nepříjemný a může způsobit odchod některých členů. Volby předsedy ODS ale také podle něj neovlivní. "Neumím si představit, jak by to volby mohlo ovlivnit. Topolánka to sice oslabí, ale koho to posílí, to nevím," dodal. Politoložka Vladimíra Dvořáková si myslí, že prezidentův odchod se dal očekávat. "Překvapilo mě ale, že se jednalo o umírněný odchod. Čekala jsem rozloučení ve zlém, agresivnější a bojovnější projev," řekla ČTK Dvořáková.

Topolánek: Za prohru ODS může nejednotnost a nevěrohodnost

Předseda ODS Mirek Topolánek delegáty vysočanského kongresu oslovil s žádostí o změny, které si podle svých slov nedokázal dosud u spolustraníků vynutit. Změna ODS nemá alternativu, řekl Topolánek. Zopakoval, že volební prohru v říjnovém hlasování do třetiny Senátu a krajských zastupitelstev zavinily nejednost, nesrozumitelnost a nevěrohodnost strany. Přiznal své osobní chyby i koncepční pochybení přípravy kampaně a omluvil se za ně. K volební prohře přispěl podle svých slov Topolánek sám tím, že nedokázal oddělit své soukromé problémy od pracovních a často jednal jako člověk, nikoli jako předseda ODS.

Strana podle Topolánka ze střednědobého hlediska špatně vyhodnotila vítězství 2002 a 2006. "Šlo o netypické vítězství v zemi, kde má levice převahu," konstatoval. Doplnil, že občanští demokraté přecenili robustnost vítězství v parlamentních volbách a podcenili potřebu vysvětlovat. "Měli jsme občany daleko razantněji seznámit s reálným stavem země, ekonomiky, který jsme zdědili," řekl s tím, že voliči měli vůči ODS nadměrná očekávání. "Náš vítězný étos - reformy jsme rozmělnili koaličním kompromisem a boj s korupcí nechali na papíře. Lidi došli k závěru, že jsme stejní jako oranžoví," zdůraznil. Přiznal, že stát není tak malý a efektivní, ani tak silný, jak ho ODS voličům slibovala. Vedení ODS zvolilo špatný model kampaně, když přenechalo sociálním demokratům možnost vybírat témata. "Scházel nám jeden člověk, na kterého bych se mohl spolehnout a přenechat mu vnitřní řízení ODS," odkázal také na své vyhrocené vztahy k prvnímu místopředsedovi a nynějšímu vyzyvateli Pavlu Bémovi. Topolánek také slíbil, že se po letních volbách do Evropského parlamentu zasadí o vznik nové evropské pravicové frakce.

Podle Béma je hlavním problémem ODS ztráta důvěryhodnosti

Občanská demokratická strana ztratila důvěryhodnost, řekl první místopředseda strany Pavel Bém. To je podle něj hlavní současný problém občanských demokratů. Bém se utká o křeslo předsedy stran se současným šéfem Mirkem Topolánkem. Tomu ale ve svém kritickém projevu současně vzdal hold. Ve vší úctě a respektu, klobouk dolů, s jakou hrdostí jsi prošel posledními šesti roky, vzkázal předsedovi strany a premiérovi. Podle Béma ODS zklamala veřejnost a nastala u ní lhostejnost, "nejhorší možný stav".

Bém také stejně jako předtím předseda ODS Mirek Topolánek vyzval delegáty kongresu k jednotě, členové ODS mezi sebou podle Béma dostatečně nekomunikují. K semknutí vyzývali i další místopředsedové. Ministr vnitra Ivan Langer asi pěti stovkám delegátů promítal záběry s rozhovory se zklamanými voliči a emotivně hovořil o nutnosti tyto lidí získat zpět. Velmi komplexně své vystoupení pojal místopředseda a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. K získání středového voliče jsou podle něj především potřeba tři politické pilíře - ekonomická, prorodinná politika a snaha zajistit kvalitní vzdělávání.

Předseda Senátu Sobotka vyzval kongres ODS k jednotě a otevřené diskusi. Cestou k úspěchu podle něj není zakládání nových pravicových uskupení a ODS i celá pravicová politika by tvrdě zaplatila za jakýkoliv pokus o rozbití strany, ať už by jej inicioval kdokoliv. Sobotka také ostře varoval před sociální demokracií Jiřího Paroubka. Po vystoupení předsedy horní parlamentní komory začala politická diskuse.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek hájil na vysočanském kongresu reformy, které se podle části ODS i veřejnosti výrazně podílely na prohře vládní koalice v krajských a senátních volbách. Část stranických kolegů obvinil ze sabotování změn ve zdravotnictví. Interpretaci, kterou používá i opoziční ČSSD odmítl se slovy, že "ani David Rath nedoufal, že kromě svých skalních a komunistických voličů osloví funkcionáře ODS". Julínek si postěžoval, že údery zezadu od starostů za ODS, kteří začali populisticky vracet poplatky, pomohly při přípravě kampaně ČSSD. Přiznal ale i svůj podíl viny v tom, že nepřesvědčil, že dobrá reforma přináší dobré zprávy pro voliče.

Zkrácení mandátu vedení ani vylučování ODS neodhlasovala

Občanští demokraté nepřijali na vysočanském kongresu změnu stanov, která by omezila funkční období nyní voleného předsedy strany pouze na jeden rok. Neuspěly ani návrhy, které měly umožnit vyloučit ze stranických řad člena, který se výrazně provinil proti usnesením. Návrh, který by řešil spory sněmovního klubu a předsednictva strany s rebelem Vlastimilem Tlustým, přednesl poslanec Marek Benda hned ve dvou verzích. Ani jedna z nich hlasováním neprošla, a to výraznou většinou.

Příznivci Dělnické strany protestovali proti návrhu vlády tuto stranu zakázat

V pražských Vysočanech se sešlo zhruba 300 příznivců krajně pravicové Dělnické strany (DS), kteří protestovali proti návrhu vlády tuto stranu zakázat. Na zhruba hodinovou akci, která se konala přímo naproti hotelu, v němž zasedá kongres ODS, dohlíželo pět stovek policistů. Demonstrace se obešla bez větších incidentů. Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas ve svém projevu přirovnal současnou vládní garnituru ke komunistickému režimu, který také zakazoval opoziční názory. Vláda se prý snaží potlačit "skutečnou opozici v České republice", protože se zalekla výborných výsledků DS v říjnových krajských volbách. Ministra vnitra Ivana Langra (ODS) Vandas nazval hlavním nepřítelem DS, neschopným, zkorumpovaným a všehoschopným kariéristou a parazitem. Vandas dodal, že Dělnickou stranu, která chce Česko "čisté, bílé, bez parazitů a jiné verbeže", nikdo nezastaví. "Budeme kandidovat v evropských volbách, ať se to někomu líbí, nebo ne," uzavřel.

Policie na místě kontrolovala lidi, kteří na shromáždění přicházeli. Nad místem se vznášel i policejní vrtulník, v okolí se podle zpravodajky ČTK pohybovaly i obrněné vozy a policisté na koních. Na akci se přišel v civilu podívat i šéf pražské policie Martin Červíček. Dělnická strana na sebe v poslední době upozornila především v souvislosti s událostmi v Litvínově. Na tamějším sídlišti Janov trvají delší dobu spory mezi Romy a ostatními občany. Dělnická strana, která má podporu místních obyvatel, se netají svou averzí vůči Romům. Posledního pochodu na Janov, který vyústil v ostré bitvy stovek extremistů a policistů, se zúčastnilo zhruba 600 až 700 pravicových radikálů.

Klaus: To, co se stalo na schůzce s europoslanci, je neslýchané

"Neslýchané, neznámé a neexistující" - taková slova použil prezident Václav Klaus, když hovořil o průběhu páteční kontroverzní schůzky s delegací europoslanců. Podle Hradu ji doprovodila ostrá slovní přestřelka mezi Klausem a šéfem frakce evropských zelených Danielem Cohn-Benditem a irským poslancem Brianem Crowleym. Bylo to kvůli názorům Klause na EU a lisabonskou smlouvu. Europoslanec podle Aktuálně.cz po setkání například prohlásil, že Klaus se choval jako paranoik. Hrad posléze uvedl, že Cohn-Bendit přišel na schůzku provokovat, později se rozhodl k velmi neobvyklému kroku a zveřejnil svůj záznam ze schůzky. Následků se Klaus nebojí. Se zveřejněním záznamu nesouhlasila slovenská europoslankyně Irena Belohorská, která na schůzce byla. Podle ní byl také text záznamu mírně zpřeházený.

K lisabonské smlouvě Cohn-Bendit Klausovi například podle záznamu řekl: "Vaše názory na ni mě nezajímají, chci vědět, co uděláte, až ji schválí česká sněmovna a Senát. Budete respektovat demokratickou vůli zástupců lidu? Budete to muset podepsat". Cohn-Bendit podle záznamu Hradu chtěl, aby mu Klaus vysvětlil míru svého přátelství s irským odpůrcem lisabonské smlouvy Declanem Ganleym: "Jak se můžete scházet s člověkem, o němž není jasné, kdo ho platí? Ve vaší funkci se s ním nemáte co scházet. Je to muž, jehož finance pocházejí z problematických zdrojů, a chce je nyní použít na financování své volební kampaně do EP." Klaus byl výroky zjevně konsternován. "Musím říci, že tímto stylem a tónem se mnou za šest let zde nikdo dosud nemluvil... Já bych se vás nedovolil ptát, z čeho jsou financovány aktivity zelených. Pokud vám jde o racionální diskusi v té půlhodině, kterou na jednání máme, dejte, pane předsedo, prosím, slovo dalšímu," řekl. Pöttering však Klausovi nevyhověl.

Pražský rallyesprint má druhou oběť, v nemocnici zemřel další muž

Pražský rallyesprint si vyžádal druhou oběť. Při ranní nehodě polsko-britské posádky zemřel na místě šestadvacetiletý divák z Polska, stejně starý muž zemřel po operaci v motolské nemocnici. Jak uvedl ředitel závodu Lubomír Minařík, soutěž byla ihned po havárii zrušena. Podle dostupných informací stáli fanoušci v takzvaném zakázaném prostoru.

Přední polský jezdec Kuzaj, čtyřnásobný mistr své země, v pátek vyhrál úvodní rychlostní zkoušku, která se konala na strahovském stadionu Evžena Rošického. Nyní nezvládl se svým peugeotem krátce po startu druhého měřeného úseku na mokré trati levotočivou zatáčku a narazil do sloupu veřejného osvětlení. Jeho vůz se poté roztočil a vletěl do hloučku diváků.

Celníci na ruzyňském letišti zabavili 2,5 kilogramu heroinu

Na ruzyňském letišti zabavili v pátek odpoledne celníci 2,5 kilogramu heroinu. ČTK o tom informoval Pavel Drobek z celního ředitelství. Drogu našli u cizince, který přiletěl do Prahy pravidelnou linkou z Istanbulu. "Droga byla ukryta v příručním batohu, ve vyztužení na zádech," řekl Drobek. Byla odhalena při běžné kontrole, kdy se celníci zaměřují na cestující z rizikových lokalit.

Tn.cz: Trojčata unesená do Anglie se vrátila s otcem do Česka

Trojčata ze Zlínska, která jejich matka od srpna ukrývala ve Velké Británii, přicestovala se svým otcem Františkem Pekařem na pražské ruzyňské letiště. Informoval o tom server Tn.cz. O jejich vydání do Česka v úterý rozhodl britský soud. Matka se údajně do České republiky vracet nechce. Je podezřelá z trestného činu poškozování cizích práv, za který jí hrozí až dvouleté vězení. Po rozvodu rodičů svěřil soud devítileté sourozence do péče otce. Matka se poté přestěhovala do Londýna a syny nepravidelně navštěvovala. Naposledy si je vyzvedla v létě a odvezla je na prázdninový pobyt. Zpět do Velíkové na Zlínsku je měla vrátit 17. srpna, místo toho se ale i s dětmi skrývala ve Walesu.

Přestože Pekařová nevrácením dětí porušila verdikt zlínského soudu, nemohly být děti vráceny otci hned po nalezení. Důvodem byla Haagská úmluva, podle které má o vrácení rozhodnout soud v zemi, ve které se děti momentálně nacházejí. Londýnský soud verdikt okresního soudu ve Zlíně, podle kterého má chlapce vychovávat otec, potvrdil.

CVVM: Většina Čechů kriticky hodnotí zabezpečení ve stáří

Více než tři čtvrtiny Čechů hodnotí kriticky možnosti zabezpečení ve stáří. Vyplývá to z říjnového průzkumu CVVM, který má ČTK k dispozici. Při dubnovém dotazování se k tomuto problému kriticky vyslovily až čtyři pětiny respondentů. Téměř tři čtvrtiny občanů vnímají špatně také možnost získání bytu a finanční podmínky pro zakládání rodin. Naopak pozitivně lidé hodnotí možnosti přístupu ke vzdělání, převážně kladně se dotazovaní vyjádřili také o přístupu ke zdravotní péči.

V Hostišové staví dům, jehož základním stavebním prvkem je sláma

V Hostišové u Zlína vyrůstá dům, jehož základním stavebním prvkem je sláma. Investor Viktor Karlík ČTK řekl, že jde o alternativu k dnes již poměrně běžným nízkoenergetickým objektům. Ekologičtí nadšenci počítají, že do stavby za přibližně jeden milion korun se nastěhují na jaře příštího roku. Základem domu je dřevěná kostra vyplněná balíky slámy. Na ně se z obou stran nanáší hliněné omítky. Ty jsou vhodným doplňkem pro celou nízkoenergetickou stavbu. Podle Karlíka však zájemci o takovou stavbu musejí hned zpočátku vyřešit několik problémů. V České republice je totiž málo architektů, kteří jsou schopni a i ochotni zpracovat projektovou dokumentaci slaměného domu. Problém může nastat i s balíkovacím strojem. Ten musí být vysoké kvality tak, aby slámu skutečně pořádně zpracoval.

V Jičíně opravují unikátní hudební nástroj - skleněnou harmoniku

Unikátní historický hudební nástroj, takzvanou skleněnou harmoniku, se pokoušejí nyní opravit a uvést do funkčního stavu pracovníci Regionálního muzea v Jičíně. Nástroj, který v Česku existuje jen v několika nehrajících exemplářích, pochází z první poloviny 19. století. Pokud by vše dobře dopadlo, mohli by návštěvníci muzea poprvé uslyšet zvláštní tóny skleněné harmoniky příští rok na jaře. Nástroj, který v 18. století vymyslel americký vynálezce Benjamin Franklin, vypadá jako psací stůl, v němž je uložena železná hřídel s různě velikými skleněnými miskami. Před více než 200 lety byla oblíbeným nástrojem, pro nějž skladby složili i Wolfgang Amadeus Mozart či Ludwig van Beethoven.

Romská cimbálovka doprovodí Pavla Šporcla na koncertě v Praze

Houslista Pavel Šporcl se 17. prosince představí s romskou cimbálovkou na koncertě v pražském divadle Hybernia. "Na koncertě v Praze představím supraphonské album, na kterém vlastně znějí samé cikánské pecky," řekl Šporcl ČTK. Nahrál je koncem července na dvou živých vystoupeních s šestičlennou slovenskou romskou kapelou Romano Stilo. Představili se tehdy v beznadějně vyprodaném klubu La Fabrika v pražských Holešovicích. Nahrávka s názvem Gipsy Way obsahuje klasické hity houslového repertoáru Montiho Čardáš, Chačaturjanův Šavlový tanec, ale i Uherský tanec Johannesa Brahmse i maďarské, ruské a rumunské cikánské písně.

Na 600 lidí nabídlo do televizního pořadu své projekty a vynálezy

Na 600 Čechů se domnívá, že právě jejich vynález, zlepšovák či projekt by si zasloužil rozpracovat a uvést do praxe za pomoci peněz od solventního investora. Přesně tolik lidí se přihlásilo do nového pořadu České televize Den D, který se na obrazovky dostane na jaře příštího roku. V pořadu podle celosvětově úspěšné předlohy lidé hledají investory pro své podnikatelské projekty, řekla ČTK mluvčí brněnského studia ČT Hana Orošová. Z podaných přihlášek štáb v těchto dnech vybral 200 soutěžících, které pozval na castingy. "Z nich vybereme přibližně 70 prvních účastníků, kteří předstoupí před pětici investorů, aby jim nabídli podíl ve své současné či budoucí firmě výměnou za investici nutnou k rozběhnutí projektu," popsala Orošová. Lidé mohou získat až 1,5 milionu korun.

Na Kinterově výstavě sochy mluví a tlučou hlavou do stěny

Mluvící igelitovou tašku a figuru, jež tluče hlavou do stěny, vystavuje v těchto dnech v Galerii Brno ve Veselé ulici výtvarník Krištof Kintera. Úspěšný mladý umělec byl třikrát nominován na prestižní Cenu Jindřicha Chalupeckého. "Jeho objekty se vyznačují především vtipem a získávají si respekt a oblibu nejen u českého, ale i u zahraničního publika," řekla ČTK kurátorka Ilona Víchová-Czakó. Pro Kinteru je typická obratná práce s elektronickými součástkami, s jejichž pomocí dokáže své umělecké objekty rozpohybovat i "rozmluvit".

V soutěži štrůdlů bodoval závin s masovou náplní

Veškeré jablečné záviny ve třetím ročníku soutěže Ústecký štrúdl dnes překonal výtvor s masovou náplní. Podle letošní vítězky soutěže Jitky Jelínkové rozhodnutí poroty nakonec ukázalo, že nejlepším jablkem je vlastně maso. Po soutěži Jelínková ČTK řekla, že v jejím závinu jablka byla, jen mezi masem zanikla. Maso a jablka prý ještě zkombinovala s paprikou a různým kořením. Podle ní se kuchaři nesmějí bát při pečení závinu experimentovat. Ještě jedna věc porotce překvapila. Závin, ve kterém jablka zůstala díky nějakému triku světlá a neztmavla jako obvykle.

Slezskoostravský hrad ukazuje stovku betlémů z různých materiálů

Obdivovatelé betlému i všichni, kdo si chtějí vychutnat poklidnou předvánoční atmosféru, mohou právě v těchto dnech zamířit na Slezskoostravský hrad. Je na něm totiž vystavena zhruba stovka betlémů z nejrůznějších materiálů. Kromě tradičních dřevěných betlémů jsou tam k vidění například betlémy ze skla, keramiky, perníků či kamínků, nechybí ani háčkované nebo paličkované kousky, řekl ČTK ředitel společnost Ostravské výstavy Karel Burda.

K zajímavým exponátům patří například Petřkovický hornický betlém, jehož autorem je Tomáš Kudelňák nebo betlém s asi čtyřiceticentimetrovými hliněnými postavičkami, které jsou celé obháčkované. Autorkou tohoto betlému je Martina Vašková. Kuriozitou pak je například betlém z Kinder vajíček. K výstavě se letos poprvé připojí také expozice dětských betlémů.

Sport

Čeští florbalisté splnili v úvodním utkání na mistrovství světa roli favorita a zvítězili nad Ruskem 8:1. Šesti body za tři branky a stejný počet asistencí se zaskvěl útočník Pavel Kožušník. Na utkání zavítalo do ostravské ČEZ 5108 diváků. Další zápas sehrají čeští florbalisté v neděli se Švédskem.

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil jedenácté místo v závodě Světového poháru na 30 km volnou technikou ve francouzském La Clusaz. Obhájce celkového vítězství v SP dokončil závod s hromadným startem v hustém sněžení 19,2 sekundy za nejrychlejším Petterem Northugem z Norska. Jednatřicetiletý Bauer, jenž minulý týden obsadil druhé místo na klasické patnáctce, znovu bojoval o čelní umístění. Z elitní desítky vypadl až v závěrečných stovkách metrů, kdy z početného hlavního pole vyrazili sprinteři. Na druhém místě skončil Švýcar Dario Cologna, třetí byl Ital Giorgio di Centa.

Stejně jako ve středečním individuálním závodu byl i v sobotním sprintu Světového poháru biatlonistů nejlepším Čechem osmatřicetiletý Roman Dostál. Mistr světa z roku 2005 obsadil na desetikilometrové trati ve švédském Östersundu 12. místo a vytvořil si dobrou pozici pro nedělní stíhací závod.

Čeští skokané na lyžích obsadili v druhém závodu sezony Světového poháru v Trondheimu místa v druhé desítce. Roman Koudelka byl dvanáctý, Jakub Janda pět příček za ním. Závod vyhrál Rakušan Gregor Schlierenzauer a dostal se do čela seriálu. Devatenáctiletý Koudelka skočil v prvním kole 134,5 metru a útočil na elitní desítku, poté však předvedl výkon o čtyři metry kratší a z devátého místa o tři příčky klesl. Janda v obou kolech skočil shodně 130,5 m, což mu v druhém kole vyneslo posun o dvě pozice.

Rychlobruslařka Kateřina Novotná skončila v závodu Světového poháru na krátké dráze v Naganu sedmá na kilometrové trati. Zopakovala tak své umístění z minulého dílu SP, který se konal před týdnem v Pekingu. Česká reprezentantka se probojovala až do semifinále, v němž však dojela do cíle poslední.

Český fotbalový brankář Daniel Zítka už je po operaci, při níž mu lékaři vedle pochroumaného kotníku spravili i koleno. Opora Anderlechtu Brusel se dostala na operační stůl přesně týden po svém zranění v zápase s Denderem, které Zítka po střetu s protihráčem nedohrál. Ve vzdušném souboji si navíc ještě zlomil lýtkovou kost a přišel o dva zuby. Nejvíce práce daly v pátek lékařům přetrhané vazy v kotníku. Zítkova absence se odhaduje na čtyři až šest měsíců.

Fotbalový reprezentant Václav Svěrkoš bude hrát francouzskou ligu za FC Sochaux. Pětadvacetiletý ostravský útočník a loňský král ligových střelců se dnes s klubem dohodl na smlouvě na tři a půl roku, kterou podepíše v lednu. Baník by měl podle neoficiálních informací na prodeji hráče vydělat zhruba dva miliony eur (přes 51 milionů korun).

Tomáš Berdych počtvrté za sebou vyhrál anketu Zlatý kanár o nejlepšího českého tenistu. Ziskem čtvrté trofeje, kterou převzal na slavnostním vyhlášení v Přerově, se třiadvacetiletý daviscupový reprezentant dotáhl v pořadí nejúspěšnějších českých hráčů historie na druhou Janu Novotnou. Na rekordmana Jiřího Nováka ještě dvě trofeje ztrácí. Žádný z českých tenistů letos nedosáhl výrazného úspěchu na velkých turnajích, takže Berdychovi k obhajobě triumfu stačila i sezona, v níž se z devátého místa propadl do třetí desítky světového žebříčku.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, od středních poloh sněžení. Teploty 1 až 5 stupňů Celsia.

06-12-2008