Denní souhrn zpráv Zprávy

20-12-2008

Topolánek: Návrh na omezení poplatků se vrátí v přijatelné podobě

Návrh zákona rušící poplatky ve zdravotnictví, který v pátek schválila sněmovna, chtějí občanští demokraté v Senátu spolu s koaličními stranami přepracovat do takové podoby, aby by ho poté koalice opět ve sněmovně schválila. Na sobotní tiskové konferenci po jednání grémia ODS to řekl premiér Mirek Topolánek. "My v Senátu učiníme takovou koaliční dohodu, aby se ty poplatky vrátily do Poslanecké sněmovny v podobě, ve které jednoznačně koalice prohlasuje tuto dohodu," prohlásil premiér. Regulační poplatky by tak měly být do určité míry zachovány. Důrazně odmítl, že by o poplatcích ve zdravotnictví jednal s šéfem opoziční ČSSD Jiřím Paroubkem. Jakékoli jednání s ním označil za nesmyslné. Sněmovna v pátek schválila především hlasy levice zrušení poplatků ve zdravotnictví. Poslanci zvolili pozměňovací návrh, který je zcela ruší, zatímco ostatní návrhy měnily rozsah toho, za co a kolik se bude platit. Při hlasování o tomto návrhu se poslanci koalice odhlásili od hlasovacího zařízení, tím snížili hranici nutnou pro schválení a návrh prošel. Pokud by koalice v Senátu vypracovala pozměňovací návrh, zákon by se vrátil do sněmovny. Pro jeho přehlasování by opozice potřebovala 101 hlasů, tedy nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců. "Jiří Paroubek těch 101 hlasů pro potvrzení toho jejich včerejšího (pátečního) návrhu prostě mít nesmí," řekl Topolánek. Koalici by naproti tomu pro schválení pozměňovacího návrhu stačila nadpoloviční většina přítomných poslanců.

Poslanci KDU-ČSL vyzvali Hovorku, aby zvážil složení mandátu

Někteří poslanci KDU-ČSL v pátek vyzvali svého kolegu Ludvíka Hovorku, aby do konce roku zvážil složení mandátu. Předseda klubu Pavel Severa novinářům řekl, že pokud se tak nestane, nezbude KDU-ČSL nic jiného než odejít do opozice. Hovorka, který patří k nejdůslednějším koaličním rebelům, složení mandátu odmítl stejně jako odchod z klubu. Hovorka je zastáncem výrazného omezení zdravotnických poplatků. V pátek navíc nepodpořil ani vládní plán zahraničních misí armády v příštím roce. Místopředsedkyně klubu Michaela Šojdrová ČTK řekla, že nešlo o rozhodnutí celého klubu. Podle ní Hovorku ke složení mandátu vyzvali jednotliví poslanci. "Já nevím, proč bych se měl vzdávat mandátu," řekl Hovorka novinářům. "Dlouhodobě nedodržuje politiku KDU-ČSL, za kterou byl zvolen, a zpronevěřuje se programu a poškozuje tím politiku jednak KDU, (jednak) celé koalice," řekl o něm Severa.

ODS: Neschválení misí je pošlapáním závazků vůči NATO

Neschválením plánu zahraničních misí na příští rok Česká republika podle ODS pošlapala své závazky vůči Severoatlantické alianci. Přímou odpovědnost za ohrožení zdraví a životů českých vojáků v zahraničí nese předseda ČSSD Jiří Paroubek, uvedl v sobotu na tiskové konferenci po jednání grémia ODS předseda strany a vlády Mirek Topolánek. ODS podle prohlášení "odmítá kupčení a handlování se životy lidí". Rezignuje-li Česká republika na boj proti terorismu v Afghánistánu, ohrozí svou vlastní bezpečnost, dodal premiér.

Čeští vojáci budou v zahraničních misích, především v Kosovu a Afghánistánu, moci působit až do 1. března příštího roku. Poté, co Poslanecká sněmovna neschválila vládní plán na armádní mise v zahraničí pro rok 2009, o tom rozhodla na svém narychlo svolaném jednání vláda. Poslance o tom informoval premiér Mirek Topolánek (ODS). "Vláda se nedomnívala, že by bylo moudré, abychom nechali spojence v nejistotě," uvedl premiér ve svém vystoupení před poslanci.

Topolánek odmítá "vyděračskou" dohodu s ČSSD o předsednictví

Premiér Mirek Topolánek odmítá jakoukoli dohodu s opoziční sociální demokracií o toleranci vlády při nadcházejícím předsednictví v EU, která by byla podmíněna "vyděračskými" požadavky. Předseda ČSSD Jiří Paroubek by si podle něj měl rozmyslet, zda vládě umožní v prvním pololetí příštího roku nerušeně vykonávat předsednictví. "Já musím říct, že je mi to úplně jedno a že s ním žádnou dohodu, která bude podmíněna nějakými vyděračskými požadavky, uzavírat nebudu," prohlásil Topolánek na sobotní tiskové konferenci po jednání grémia ODS. "Nám jde pouze o to, aby ministři případně funkcionáři státu mohli řádně vykonávat český národní zájem, a to je české předsednictví," prohlásil. ČSSD v pátek zveřejnila své podmínky, za kterých by byla ochotna vládu v době předsednictví tolerovat. Jenou z nich je například požadavek na předčasné volby v říjnu příštího roku. Lídři ostatních dvou koaličních stran to odmítli už v pátek. "I bez dohody můžeme žít," reagoval předseda zelených Martin Bursík. I pro předsedu lidové strany Jiřího Čunka jsou požadavky ČSSD nepřijatelné. "Koalice takovou dohodu určitě neuzavře," řekl novinářům.

Francie má zájem, aby se s ní ČR během předsednictví v EU radila

Francie má zájem na tom, aby Česká republika během svého předsednictví v Evropské unii v příštím půlroce s ní konzultovala některé zásadní otázky. Týká se to mimo jiné opatření proti ekonomické krizi a kroků kolem příprav opakovaného irského referenda o lisabonské smlouvě, která má reformovat instituce EU. Poukázal na to v rozhlasové stanici France Info nový francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Bruno Le Maire. Ten zároveň vyvracel, že by tím pokračoval vedoucí vliv Francie v čele EU, zatímco české předsednictví by bylo jen jakousi kulisou. "Úzká dohoda s končícím předsednictvím (Francie) bude užitečná v ekonomické oblasti, v odpovědi na krizi," sdělil Le Maire. "Podpora" Francie bude také prý velmi užitečná pro Česko během přípravy irského referenda, a to ohledně právních otázek, které mohou kvůli smlouvě vzniknout. Totéž se podle něj týká i "oblasti bilaterálních vztahů, vnějších vztahů unie, kde má Francie opravdovou kompetenci a opravdovou tradici," zdůraznil státní tajemník. Le Maire zároveň prohlásil, že "české předsednictví bude hrát svou roli. Duch Evropy je duchem solidarity a je zvykem, aby končící předsednictví pomáhalo tomu začínajícímu".

MfD: Šest pedagogů právnické fakulty UP bylo spolupracovníky StB

Na seznamech spolupracovníků komunistické tajné bezpečnosti je šest pedagogů, kteří vyučují na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Tři z nich jsou vedoucí kateder a na neoficiálním seznamu figuruje i děkanka Milana Hrušáková. Informovala o tom Mladá fronta Dnes ve svém středomoravském vydání. Univerzita přiznala, že o celé věci ví, ale nemůže s ní nic dělat. Lustrační zákon totiž dosáhne jen na vrcholové funkcionáře. Škola tvrdí, že pedagogové, kteří jsou na seznamech StB, jsou špičkoví odborníci. "Jsou to lidé, kteří zde vedou velmi kvalitní výuku. Minulost našich pedagogů nebudu nijak řešit. Nehodlám se po dvaceti letech zabývat dávno zastydlými problémy. Na seznamech jsou i zaměstnanci jiných škol," řekla listu Hrušáková. V Olomouci kontakty s StB dostihly tři vedoucí kateder a minimálně tři další pedagogy. Za agenta vnitro označilo i dalšího učitele, ten však vyhrál u soudu. Na neoficiálních seznamech spolupracovníků StB se objevuje i děkanka. Pod krycím jménem Milana je vedena jako důvěrník. U této kategorie je ovšem nutné zdůraznit, že vytipovaný spolupracovník opravdu nemusel vědět, že donáší StB, uvádí Mladá fronta Dnes.

ČOI v Plzni kontrolovala prodej kaprů, situace se prý zlepšuje

Bez problémů a zjištěných nedostatků se obešla v sobotu kontrola prodeje vánočních ryb, kterou provedli inspektoři ČOI na jednom z největších prodejních míst v Plzni - na náměstí Republiky. Prodejci třeboňských kaprů měli potřebné dokumenty, cenu i prodej stanovili a zaúčtovali správně. Podobně prý zatím dopadají i další letošní kontroly v západních Čechách. Obchodníci s rybami už nejsou "zlatokopové" jako v minulosti, dávají si pozor, řekla novinářům po kontrole inspektorka Miroslava Kopičková. "Ceník služeb mají, označený stánek také, vše dnes bylo v pořádku. Dalo by se říci, že dokonce počítali ještě méně, protože kapr má v sobě trochu vody," uvedla. Váha, na níž stánkaři kapry převažují, byla cejchovaná a to až do roku 2009, tedy s platností ještě v příštím roce. ČOI na kontrolovaných místech sleduje mimo jiné i to, zda v kádinkách na vážení není voda, jež by zvyšovala hmotnost ryby.

Eldaco nabízí lidem akciový podíl na svých větrných elektrárnách

Společnost Eldaco začala lidem nabízet akciový podíl na svých větrných elektrárnách. Model, s nímž pracuje řada firem v cizině, používá jako první v Česku. Zájem lidí z oblastí, kde elektrárny budou stát, je podle ředitelky společnosti Ivy Šťastné velký. Akcie zatím Eldaco nabídlo v Drahanech a Rozstání, kde plánuje stavět několik desítek stožárů. Firma očekává z akcií až desetiprocentní výnos. "Vycházíme ze sociologických průzkumů, podle nichž Češi nepodporují elektrárny kvůli ekologickému prospěchu, ale kvůli penězům, které jim to může přinést," vysvětlila Šťastná. V zápětí ale odmítla, že by byla výhodná nabídka akcií za jednu korunu marketingovým tahem k získání podpory místních. "Ty projekty nabízíme až ve fázi, kdy byly všechny potřebné dokumenty schváleny, ne předtím," podotkla.

Brno má jistou další půlmiliardu z evropských dotací

Brno má jistou další půl miliardu korun z Evropské unie. Peníze městu přiklepla Regionální rada Jihovýchod, která se o dotace stará, sdělila v sobotu ČTK její mluvčí Milena Marešová. Jihomoravská metropole použije peníze na opravy a výstavbu tělocvičen a sportovišť a na sociální služby. Už v říjnu radnice dostala půl miliardy korun na regeneraci centra města.

MfD: ČSOB připravuje úsporný plán, propustí stovky lidí

Několik stovek zaměstnanců Československé obchodní banky přijde podle informací sobotní Mladé fronty Dnes (MfD) o práci. Mluvčí banky Ivo Měšťánek deníku potvrdil, že banka připravuje úsporný plán a že jeho součástí bude i o několik procent nižší počet pracovníků. V ČSOB v současnosti pracuje přes 10.000 lidí, včetně slovenské pobočky. "Součástí tohoto plánu je v rámci snižování nákladů i snížení celkového počtu zaměstnanců v řádu několika málo procent," řekl deníku Měšťánek. Koho přesně se bude propuštění v ČSOB týkat a za jakých podmínek proběhne mluvčí neuvedl. Neupřesnil ani, zda se škrtání míst bude týkat jen banky, nebo i dalších firem ve skupině, jako je ČSOB Pojišťovna, Leasing či Hypoteční banka.

Brněnské letiště letos odbaví o pětinu víc lidí než loni

Brněnské letiště v Tuřanech letos odbaví o pětinu víc cestujících než loni, přes půl milionu. Je to nejvíc v jeho padesátileté historii, sdělil v sobotu ČTK ředitel letiště Tomáš Plaček. Nárůst je také podstatně vyšší, než jaký se plánuje například na pražské Ruzyni. Pražská Ruzyně by letos podle očekávání měla překročit hranici 13 milionů pasažérů, což by byl nárůst zhruba o pět procent oproti loňským 12,4 milionu lidí. Ruzyni v meziročních nárůstech předhání i ostravské letiště. Loni se počet odbavených cestujících zvedl o deset procent na zhruba 332.000 lidí. Mošnov přitom plánuje do roku 2012 nárůst až na 1,5 milionu cestujících a chce také výrazně zvýšit počet pravidelných spojení. Zatím se z Ostravska létá pravidelně do Vídně a Moskvy.

Česká policie zadržela v Praze mezinárodně hledaného Čečence

Česká policie zadržela v Praze mezinárodně hledaného Aliho Acajeva, který je podle agentury Interfax koordinátorem čečenských zločineckých struktur ve východní Evropě. Píše o tom ve svém sobotním vydání deník Právo. Podle listu byl dvaačtyřicetiletý Acajev zadržen již 11. prosince na základě mezinárodního zatykače vydaného Ruskou federací. Nyní se rozhoduje o jeho vydání do Ruska, řekl deníku Petr Gruber z české kriminální policie. Aktivitami Acajeva v ČR se údajně zabývá i speciální Úřad pro odhalování organizovaného zločinu. Jeho mluvčí Pavel Hanták se k této informaci ale listu odmítl vyjádřit, připustil však, že Acajevovo jméno "není policistům z ÚOOZ neznámé". Podle internetového vydání ruského deníku Izvestija žil Acajev v Praze s padělanými gruzínskými doklady pod jménem Revaz Levidze. Při zadržení u něho údajně zajistili policisté pistoli registrovanou na stejné jméno.

Hasiči likvidovali požár v kolínském Koramu, lidé neměli větrat

Hasiči v sobotu likvidovali požár v areálu kolínského výrobce olejů Koramo. Plameny se jim podařilo dostat rychle pod kontrolu a zhruba po čtyřech hodinách požár v parafinové hale zcela uhasili. Událost se obešla bez zranění, škoda byla předběžně vyčíslena na milion korun. Příčinu požáru vyšetřovatelé zjišťují, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan. Evakuace obyvatel v okolí podniku nebyla nařízena. Lidé ale podle hasičů a policie neměli vycházet ze svých bytů a větrat. "K úniku nebezpečných látek do ovzduší nedošlo, ale okolí bylo obtěžováno spodinami z hoření v podobě šedočerného dýmu," sdělila ČTK Jana Iovlevová, mluvčí pardubické rafinerie Paramo, s níž bylo Koramo v roce 2003 sloučeno, a Paramo se tak stalo nástupnickou společností. Požár podle Iovlevové zachvátil krystalizátor v objektu odparafinování, který právě prochází rekonstrukcí.

Parní vlak připomněl na jihu Čech Masarykův návrat z exilu

Na českobudějovické nádraží přijel v sobotu odpoledne zvláštní vlak, který České dráhy vypravily na počest 90 let od návratu prvního českého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka z exilu. Souprava, jejíž ozdobou byl unikátní salónní vůz z roku 1930, přijela z Horního Dvořiště na Českokrumlovsku. Právě zdejší železniční stanice byla totiž první, kde se Masaryk zastavil po čtyřech letech, která strávil v cizině jako politický vystěhovalec. Ke vzpomínce na tvůrce samostatného československého státu, od jehož vzniku uplynulo letos 90 let, mají Jihočeši 20. prosince hned dva důvody. Masaryk totiž přijel roku 1918 zvláštním vlakem do Horního Dvořiště, takže lidé v této obci byli prvními, kdo ho tehdy uvítal. Na počest návratu "tatíčka" vlasti tehdy stála na hranicích slavobrána a v Horním Dvořišti ho čekali i legionáři. Odtud prezident pokračoval vlakem do Českých Budějovic, které se staly prvním českým městem, v němž se po svém návratu z emigrace zastavil.

V archeoskanzenu v Modré oslavili svátek zimního slunovratu

Atmosféru období Velkomoravské říše v sobotu mohli poznat lidé, kteří zavítali do archeologického skanzenu v Modré na Uherskohradišťsku. Několik skupin zabývajících se životem v době raného středověku na našem území zde totiž historickým rituálem podle vzoru starých Slovanů oslavilo svátek zimního slunovratu. Nechyběly ukázky dobových řemesel, přípravy pokrmů nebo válečnického umění podle dřívějších obyvatel Moravy. "Zimní slunovrat byl pro tehdejší lidi velmi důležitý svátek, protože představoval návrat slunce, prodlužování dne a tím i lepší výhled na jaro a lepší živobytí," vysvětlil Jaroslav Křivánek z pořádajícího sdružení Velkomoravané. Pohanský svátek zimního slunovratu staří obyvatelé Moravy neslavili jen v předkřesťanském období. Zvyk přetrval i v době, kdy Velkomoravany pokřtili byzantští věrozvěsti Cyril a Metoděj. Křesťanská víra mezi lidmi hned pevně nezapustila kořeny a staré rituály a tradice se po dlouhou dobu udržely. Archeologický skanzen v Modré se nachází v místě bývalého slovanského sídliště a napodobuje opevněnou slovanskou vesnici z doby Velké Moravy.

V Telči zazněly horácké koledy a příběh o narození Páně

Typické horácké koledy v sobotu zpívalo na osmdesát krojovaných zpěváků u jesliček v Telči na Jihlavsku. Nově nastudovaný poetický příběh o narození Ježíše v Betlémě s doprovodem živé muziky nacvičovali členové folklorních souborů Podjavořičan a Kvítek pod vedením Jindry Šťastné a Jany Návratové půl roku. Nestorka horáckého národopisu Jana Návratové našla pro vánoční čas na 30 nových koled z regionu, s nacvičováním začali členové souboru už na letním festivalu v Portugalsku, řekla Šťastná ČTK. Na samotném příběhu se podle ní nic moc měnit nedá: u jesliček, nad kterými svítí betlémská hvězda, sedí Josef s Marií. Andělé budí pastýře a zvěstují jim, že se narodil Syn Boží. Zprávu si mezi sebou pastýři předávají, malí i velcí zpívají koledy. Pak přichází Josef s Marií a děkují dětem za přání. Nakonec se Ježíškovi klanějí Tři králové a Marie zpívá dítěti ukolébavku.

Prezident přijal na Hradě amerického režiséra Woodyho Allena

Prezident Václav Klaus v sobotu na Pražském hradě přijal světoznámého amerického režiséra a herce Woodyho Allena. Slavný držitel tří Oscarů přijel poprvé do Prahy, aby se ovšem českému publiku představil jako klarinetista. Večer vystoupí v Kongresovém centru Praha se svou kapelou New Orleans Jazz Band. Režisér, který ani kvůli audienci u hlavy českého státu neodložil své oblíbené manšestrové kalhoty medové barvy, s sebou na Hrad přivedl svou manželku, sestru a dvě děti. Se svou kapelou Allen už dlouho hraje každé pondělí v hotelu Carlyle na newyorském Manhattanu. Před Prahou se muzikanti představili v Drážďanech. Z Česka se vypraví do Budapešti, Amsterodamu, Florencie či Varšavy.

Češi na Channel One Cupu ve vypjatém duelu podlehli Rusům 2:5

Čeští hokejisté podlehli ve svém druhém utkání na turnaji Channel One Cup domácímu Rusku 2:5 a utrpěli tak svou první prohru v základní hrací době v této sezoně. Český výběr prohrával po úvodní třetině 0:2, ale v druhé vyrovnal brankami Jakuba Klepiše a Jana Marka. Ve zbytku dramatického moskevského zápasu už však do černého stříleli pouze Rusové. Podle trenéra Vladimíra Růžičky se nepovedla především úvodní část hry, v níž Rusové přestříleli jeho svěřence poměrem 11:4. "Neměli jsme moc dobrou první třetinu, soupeř nás jasně přehrál a přestřílel. Prohrávali jsme 2:0," řekl novinářům Růžička. "My jsme na ně chtěli taky vlítnout, ale oni byli aktivnější a mají hodně silné mužstvo, to bylo vidět. Dařilo se jim, všechno se k nim navíc odráželo," dodal.

Kontinentální pohár skokanů v Liberci prověřil pořadatele před MS

Rakušan Daniel Lackner a Nor Atle Pedersen Roensen vyhráli sobotní závody Kontinentálního poháru ve skoku na lyžích v Liberci. Jury ve spolupráci s organizátory totiž přesunula nedělní soutěž kvůli předpovědi počasí o den dříve. Z českých skokanů si vedli nejlépe Lukáš Hlava a Borek Sedlák, kteří v druhém závodu skončili na třetím a čtvrtém místě. Kontinentální pohár byl poslední generálkou mezinárodního charakteru před únorovým mistrovstvím světa. "Každý závod, který se tady uskuteční, byť malého rozsahu, je pro pořadatele přínosem, a to pro všechny organizační složky," řekl ČTK ředitel závodu Leoš Škoda. Podle jeho slov nebyly zaznamenány žádné větší organizační potíže. "Samozřejmě já se nedostanu ke všemu, ale to hlavní se splnilo," prohlásil. Jediným problémem bylo počasí, sníh se na můstcích ale podařilo udržet.

Biatlonistka Vítková díky čisté střelbě skončila ve sprintu 17.

Česká biatlonistka Veronika Vítková skončila v sobotním sprintu Světového poháru v Hochfilzenu na 17. místě a dosáhla v této disciplíně nejlepšího výsledku v kariéře. Dvacetiletá rodačka z Vrchlabí odstřílela čistě obě položky a v konečném pořadí ztratila na vítěznou Rusku Světlanu Slepcovovou minutu a 24 sekund. Vítková byla na mezičase po druhé střelbě dokonce v elitní desítce, rychlejší běh soupeřek ji nakonec odsunul o sedm míst níže. Stříbrná medailistka z letošního juniorského světového šampionátu letos poprvé dosáhla na body v SP, v předchozí sezoně se jí podobně vyvedl individuální závod na mistrovství světa, kde skončila čtrnáctá.

Churavý skončil v Ramsau šestý

Český sdruženář Pavel Churavý obsadil šesté místo v sobotním závodu Světového poháru v rakouském Ramsau a dosáhl tak třetího nejlepšího výsledku v kariéře. Zvítězil suverénně Bill Demong ze Spojených států amerických. Jednatřicetiletému Churavému se vydařila už skokanská část, v níž obsadil páté místo. V desetikilometrovém běhu se za hustého sněžení udržel v popředí a do cíle dojel ve skupince bojující o čtvrtou pozici za dvěma Rakušany Wilhelmem Deniflem, jenž vedl po skoku, a Mariem Stecherem. Na vítězného Demonga ztratil Churavý tři čtvrtě minuty. Se zhruba půlminutovým odstupem za vítězem doběhli Němec Björn Kircheisen a Nor Jan Schmid. Churavý, jenž je nejúspěšnějším českým sdruženářem této sezony, se už v listopadu blýskl čtvrtým místem v Kuusamu. Nejlepšího výsledku v kariéře dosáhl téměř před sedmi lety doma v Liberci, kde v lednu 2002 obsadil druhou příčku.

Počasí

Oblačno, přechodně až polojasno. Ojediněle přeháňky, sněhové nebo déšť se sněhem. Teploty 2° až 6° Celsia, na horách kolem 1°Celsia.

20-12-2008