Denní souhrn zpráv Zprávy

21-12-2008

ODS kritizuje ČSSD kvůli misím, ta hrozí nedůvěrou a chce volby

Českou politiku o posledním předvánočním víkendu poznamenal páteční neúspěch koalice při hlasování o poplatcích ve zdravotnictví a vojenských misích i neuzavřená dohoda s ČSSD pro české předsednictví EU. ODS v sobotu opoziční sociální demokraty kvůli misím ostře kritizovala. Premiér Mirek Topolánek (ODS) odmítl i to, že by kabinet kvůli zajištění klidu na předsednictví přistoupil na "vyděračské" podmínky. ČSSD žádá omluvu, jinak se prý ve sněmovně znovu pokusí o svržení vlády. Levice v pátek ve sněmovně prosadila zrušení poplatků ve zdravotnictví a odmítla prodloužit mise českých vojáků v cizině. ČSSD předložila i podmínky dohody, za nichž by nechala kabinet v době předsednictví v klidu vládnout. Žádá předčasné volby v říjnu 2009, ratifikaci lisabonské smlouvy do konce února či stanovení termínu přijetí eura. Podle vládních politiků jsou požadavky nepřijatelné.

Podle politologů by sice předčasné volby mohly "agonii vlády" ukončit, ale cesta k nim není až tak jednoduchá. Reálné by podle politologa Tomáše Lebedy byly totiž tehdy, pokud by s nimi souhlasila i ODS. Odborníci míní, že v Česku navíc není nikdo, kdo by sestavil alternativní kabinet. Vláda nemá ve sněmovně většinu. V poslaneckých klubech vládních stran je 96 z 200 poslanců. Dohoda s ČSSD by koalici měla zajistit třeba takzvané párování. Pokud chybí zákonodárce jednoho tábora, do hlasování se nezapojí ani člověk z opačného. Poměr sil se tak zachová. Z 18 členů vlády je přitom 12 poslanců a pět senátorů. Místo vedení EU by se bez párování museli soustředit jen na práci v parlamentu.

Premiér Mirek Topolánek v sobotu řekl, že na dohodu s ČSSD spojenou s "vyděračskými" požadavky nepřistoupí. Podle šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka si předseda vlády není schopen připustit porážku od opozice a sahá k urážkám a trucování. Odmítáním dohody prý ztratil "poslední zbytky úcty k národním zájmům" a jeho vláda další důvod existence.

Vláda navrhne méně vojáků v ISAF a stažení protiteroristické jednotky

Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) vypracuje o Vánocích kompromisní plán vojenských misí na příští rok, který bude počítat se snížením počtu vojáků v misi ISAF v Afghánistánu na 500 a úplným ukončením činnosti stovky českých protiteroristických specialistů v operaci Trvalá svoboda tamtéž. Uvedla to v Otázkách Václava Moravce v ČT. Vláda by o návrhu mohla jednat 5. ledna. Poslanecká sněmovna v pátek nedokázala pro odpor opozice plán na vyslání vojáků do zahraničí v příštím roce schválit. Vládní ODS proto tvrdě kritizovala sociální demokraty. Těm se to nelíbí. Stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek v neděli v ČT prohlásil, že pokud se ODS neomluví, budu sociální demokraté opět iniciovat hlasování o nedůvěře vládě. Podle místopředsedy vlády Alexandra Vondry (ODS) se ale není za co omlouvat. Vláda musela ještě v pátek večer na mimořádné schůzi prodloužit mandát jednotek o dva měsíce. Parkanová i Picek doufají, že se v této lhůtě podaří dohodu v parlamentu najít. Picek uvedl, že armáda je v případě neúspěchu schopna vojáky stáhnout do dvou měsíců. "Ale rozhodně nejsme schopni stáhnout materiál, kterého máme v operačním prostoru hodně a stahování tohoto materiálu by trvalo opravdu tři až čtyři měsíce," uvedl.

Podle Picka mají politici na rozhodnutí o misích čas do 31. ledna

Čeští politici musí o zahraničních misích armády v příštím roce definitivně rozhodnout do konce ledna 2009. ČTK to v neděli v letadle cestou za českými vojáky v misi KFOR v Kosovu řekl náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek. Konec ledna je nejzazší termín, po kterém bude muset generál vydat rozkaz k začátku stahování vojáků z misí a rychle začít jednat s partnery v NATO o českém odchodu především z Afghánistánu a případně i z Kosova. Kvůli misím se podle Pickových informací ještě v lednu mimořádně sejde Poslanecká sněmovna. Poslanci minulý pátek odmítli vojákům udělit mandát pro rok 2009. Vláda poté prodloužila mise v jejich stávající podobě do počátku března. Za únor jsou podle Picka vojáci schopni se stáhnout. Tři až čtyři měsíce by však trval návrat materiálu a techniky, které armáda používá.

Grmela: Čeští vojáci jsou v zahraničních misích potřební

Práce, kterou čeští vojáci odvádějí při plnění úkolů v zahraničí, je potřebná, a třeba Američané české působení v misích velmi oceňují. ČTK to v neděli řekl velitel českého kontingentu František Grmela, který se v neděli spolu s šestnáctičlennou posádkou vrátil po půl roce z Iráku. Cvičili zde irácké vojáky pro boj s tanky a bojovými vozidly. Na kbelské letiště je přišel přivítat i americký velvyslanec v Praze Richard Graber. "Spolupráce je výjimečná v Iráku, spolupráce je výjimečná v Afghánistánu a jinde," vyjádřil se Graber k českoamerickým vojenským vztahům. Čtrnáct českých vojáků působilo od července ve výcvikovém středisku v iráckém Tájí, kde pomáhali tamním vojákům se zvládnutím bojové techniky. Další tři čeští vojáci se účastnili výcvikové mise v Bagdádu. "My jsme jim předávali zkušenosti, které máme tady při výcviku. Pokud chtěli, šlo jim to velice dobře," dodal jeden z vojáků Jaroslav Němeček poté, co se zpožděním oproti plánovaném příletu dorazili do Prahy.

Návrh: Léky s doplatkem bez poplatku, limit 3000 pro důchodce

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje změnu poplatků v lékárnách a snížení ochranného limitu na výdaje z 5000 na 3000 korun nejen pro děti, ale i pro důchodce. Dál by se sice podle něj platilo za položku na receptu, ale už jen za léky bez doplatku. Důchodcům by se do pak třítisícového limitu měly zahrnovat i poplatky, které se tam nyní nezapočítávají. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. Návrh chce ministerstvo předložit v Senátu. Senátoři by totiž měli rozhodovat o komunistickém návrhu na úplné zrušení poplatků ve zdravotnictví, který v pátek schválili ve sněmovně spolu s KSČM sociální demokraté. Vláda očekává, že Senát normu poslancům vrátí se změnami. K přehlasování Senátu bude pak v dolní komoře potřeba 101 hlas, k potvrzení změn navržených horní komorou bude potřeba většina přítomných.

Vondra: Klaus by mohl zastupovat EU na schůzce s Ruskem

Prezident Václav Klaus by mohl zastupovat Evropskou unii na schůzce s Ruskem v červnu příštího roku. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl vicepremiér Alexandr Vondra (ODS). O prezidentově účasti a roli na summitech a dalších akcích v době českého předsednictví se podle něj jedná. Klaus je znám svým kritickým postojem k EU. Před nedávnem prohlásil, že je v ní "deficit demokracie". Některá zahraniční média uvedla, že prezident svými vyjádřeními české předsednictví před jeho začátkem poškodil. Hlava státu také odmítá vyvěsit unijní vlajku na Hradě. Vztah prezidenta Klause k Rusku a především k některým ruským krokům na mezinárodní scéně je přitom zásadně odlišný od názoru české vlády a diplomacie. Například po srpnovém konfliktu na Kavkaze označil za viníka Gruzii a Moskvy se zastal, česká diplomacie i EU zastávají opačný názor. Prezident se také nedávno nechal slyšet, že kategoricky rozlišuje mezi Sovětským svazem a nynějším Ruskem, a ještě více mezi SSSR a ruským lidem. Rusko podle něho v současnosti nepředstavuje žádné nebezpečí.

Pozitivní bilance rozšíření schengenského prostoru v Rakousku

U příležitosti prvního výročí rozšíření schengenského prostoru bez hraničních kontrol vyjádřila rakouská vláda oficiálně spokojenost s dosavadní bilancí tohoto kroku. Do schengenského systému vstoupily před rokem mimo jiné čtyři z rakouských sousedů - Česko, Slovensko, Maďarsko a Slovinsko. Přes velké obavy ze zvýšení kriminality a přílivu ilegálních přistěhovalců, které v Rakousku před rozšířením "schengenu" panovaly, konstatuje ministryně vnitra Maria Fekterová ve své zprávě, že kriminalita v pohraničních regionech i ve velkých městech nejen nestoupla, ale v uplynulém roce se v průměru snížila o 3,3 procenta.

Ekonomika bude ve vleku západní Evropy, výrazně zpomalí

Směr české ekonomiky bude v příštím roce určován především vývojem v západní Evropě, kde již propukla recese. Růst české ekonomika by tak podle odhadů měl zpomalit výrazně, a to až ke dvěma procentům. Zároveň s tím stoupne i nezaměstnanost, a to až k sedmi procentům. Jistým kladným důsledkem krize bude pokles inflace pod dvě procenta, uvedli ekonomové. Pesimistické scénáře pak počítají i s poklesem ekonomického růstu k jednomu procentu nebo dokonce i s recesí. "Hlavním faktorem, který určí směr české ekonomiky v příštím roce, bude vývoj v západní Evropě. Recese, kterou Evropa prožívá, bude pokračovat a minimálně v první polovině roku se ještě více podepíše na výsledcích české ekonomiky než dosud," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Spotřeba domácností a nošovická automobilka ovšem podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské udrží českou ekonomiku nad hladinou recese.

Janota: Deficit rozpočtu by neměl v r.2009 překročit 50-60 mld.Kč

Deficit státního rozpočtu by v příštím roce neměl překročit 50 až 60 miliard korun, pokud by se ekonomický růst pohyboval v rozmezí dvě až 2,5 procenta. Pokud by tempo hospodářského růstu bylo slabší, situace by mohla být komplikovanější. Pesimistický scénář je někde kolem 70 miliard korun, řekl v neděli náměstek ministra financí Eduard Janota v televizním pořadu Otázky Václava Moravce. Část ekonomů odhaduje růst české ekonomiky v roce 2009 mnohem nižší než ministerstvo financí. Například UniCredit Bank aktuálně snížila odhad až na procento, řekl v pořadu její ředitel Jiří Kunert. A firma JP Morgan předpovídá dokonce v ČR pokles. "V dané chvíli není třeba malovat čerta na zeď a nekonstruovat různé katastrofické scénáře," uvedl Janota. Schválený zákon o státním rozpočtu na příští rok počítá se schodkem 38,1 miliardy korun. Tento rozpočet je podle ministerstva financí postaven na indikátorech vývoje ekonomiky z letošního jara, například odhadu ekonomického růstu o 4,8 procenta, a nyní se situace změnila.

Krize částečně ovlivnila i vánoční útraty

Lidé podle očekávání obchodníků využili poslední předvánoční víkend k nákupům potravin a dárků pro své nejbližší a tržby za sobotu a neděli bohatě předčily předchozí prosincové sváteční dny. Na spotřebním chování zákazníků byla na rozdíl od minulých let patrná určitá zdrženlivost, která pramenila i ze zhoršující se ekonomické situace, a lidé také často upřednostňovali zlevněné zboží, vyplývalo ze zjištění ČTK. "Jistý vliv krize je znát. Lidé třeba ve větší míře odkládají část nákupů na pozdější dobu, kdy budou výhodnější ceny," řekl ředitel sítě prodejen spotřební elektroniky Datart Pavel Sláma. Mluvčí mluvčí Tesco Stores ČR Eva Karasová označila nákupní zájem za obdobný jako vloni. Vliv krize ovšem nebyl rozhodně cítit u potravin. "Je více lidí a nakupuje se více než loni. Češi rozhodně nešetří na jídle a o Vánocích si prostě chtějí dopřát," řekl mediální zástupce společnosti Interspar Jan Vávra. V nákupních koších bylo podle něho možné nalézt nejen kvalitní alkohol a rybí maso, ale i různé speciality.

Na obnově iráckého hospodářství se podílí až 50 českých firem

Na obnově iráckého hospodářství se podílí možná až 50 českých firem. Přesná čísla sice neexistují, ale podle velvyslance České republiky v Iráku Petra Voznici lze poměrně přesnou odpověď vyčíst z účasti českých firem na čtvrtém mezinárodním veletrhu v severoiráckém Erbilu, kde se prezentovalo více než pět desítek tuzemských firem. Hlavním organizátorem prezentace českých firem byl Svaz průmyslu a dopravy České republiky, podle kterého se tuzemským firmám daří hlavně v petrochemickém průmyslu a vodohospodářství. Například společnost Tesla, divize Technologie úpravy vody již dodala zařízení na úpravu vody pro nemocnici v Basře nebo místní televizní stanici. Společnost v současnosti nemá přímé zastoupení v zemi, což je podle firem oslovených ČTK základem úspěchu v boji o irácké zakázky. Podle vyjádření marketingové specialistky Tesly Lucie Wondřichové firma proto v blízké budoucnosti plánuje najít reprezentačního agenta pro tuto zemi.

Ministerstvo chce dělat kroky proti krajům kvůli poplatkům

Ministerstvo zdravotnictví je připraveno podniknout určité kroky, pokud by kraje začaly od února hradit zdravotnické poplatky jen v krajských nemocnicích. Považuje to za porušování práva a rovnosti zdravotnických zařízení bez ohledu na to, zda jsou krajská, státní či soukromá. V pořadu Otázky Václava Moravce (OVM) v neděli to řekl náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr, nevyloučil ani možnost žaloby. Sociální demokraté, kteří vyhráli krajské volby a postavili se do čela krajů, slibují zrušení poplatků v krajských nemocnicích. Kraje by kvůli tomu musely najít desítky milionů korun ve svých rozpočtech. ČSSD v pátek ve sněmovně podpořila komunistický návrh zákona na úplné odbourání placení, takže levice tento záměr v dolní komoře prosadila. Norma nyní putuje do Senátu. Očekává se, že ji senátoři nepřijmou a vrátí ji se změnami poslancům. Podle Šnajdra je nehrazení poplatků porušováním zákona. Navíc by kraje podle něj upřednostňovaly své nemocnice před státními či soukromými poskytovateli péče.

ÚOHS letos vybral na kaucích za zakázky dvakrát tolik co loni

Stěžovatelé na výsledky tendrů k veřejným zakázkám letos zaplatili na kaucích kolem 14 milionů korun, asi dvakrát více než loni. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) to uvedl v aktuálním informačním listu o významných událostech roku 2008. Nárůst příjmu z kaucí, který směřuje do státního rozpočtu, může být způsoben vyšší cenou zakázek nebo tím, že úřad v tendrech nenašel žádné chyby. Stěžovatelé, nejčastěji neúspěšní uchazeči o zakázku, musí kauci složit zároveň s podáním návrhu na prošetření tendru. Pokud tak neučiní, nemusí ÚOHS správní řízení zahájit. Jestliže stěžovatel zaplatí a úřad odhalí pochybení, vrací se peníze zpět. Letos to zatím bylo kolem deseti milionů korun. Pokud ale dané výběrové řízení v rozporu se zákonem není, zůstává kauce státu. Příjmy z kaucí jsou v případě veřejných zakázek často vyšší než udělené pokuty. Letos to tak bylo. ÚOHS vyměřil zadavatelům sankce v celkové výši 1,684 milionu korun. Nejvyšší, půlmilionové pokuty dostaly města Karlovy Vary a Prostějov.

Aktuálně.cz: Bývalý člen StB Málek odchází od zelených i z MŽP

Bývalý pracovník někdejší komunistické Státní bezpečnosti (StB) Miloslav Málek, na jehož činnost před časem poukazovala poslankyně zelených Olga Zubová, opouští tuto stranu. Odchází i z ministerstva životního prostředí, kde pracuje. V neděli to uvedl server Aktuálně.cz. Zubová ho před měsícem obvinila, že na ni i její rodinu již delší čas útočí a snaží se ji zdiskreditovat. Nelíbilo se jí, že její stranický šéf a ministr Martin Bursík ve svém úřadu někoho takového zaměstnává. Bursík se hájil tím, že Málka nezná a že jeho ministerstvo zaměstnává přes 2000 lidí. "Já jsem ze strany odešel, protože nemíním dál dělat terč na strefování se do Martina Bursíka," řekl Málek Aktuálně.cz. Uvedl, že odchází i z MŽP. "Pokud bych zůstal, tak by Bursíka kvůli mně jeho kritici napadali pořád," dodal.

Trh s jablky na mošt se zhroutil, kvůli nadúrodě a světové krizi

Trh s jablky pro zpracování na mošt se letos v Česku prakticky zhroutil. Důvodem byly přebytek suroviny z letošní nadprůměrné úrody a světová finanční krize. Ceny moštových jablek během podzimu spadly na minimální ceny v řádu desetihaléřů. Výkup od drobných pěstitelů se zcela zastavil. ČTK to řekl tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Velcí zpracovatelé jablek v Evropě podle něj nechtěli jít v době finanční krize do rizika a na úvěry kupovat jablka, z nichž mošt by pak prodávali následující dva roky. "Panují obavy, že lidé v USA a západní Evropě začnou šetřit a odpustí si dražší nápoje s vyšším podílem ovocné složky," řekl Ludvík. Ceny srazila i vysoká úroda v Polsku, které je světovým hráčem na trhu jablečných džusů. V Česku se každoročně na moštové zpracování sesbírá a vytřídí přes 100.000 tun jablek. Z nich asi dvě třetiny končí v zahraničí, zejména v lisovnách v Německu a Rakousku a částečně i v Polsku.

Na jihu Moravy zlevní teplo

Na jihu Moravy příští rok po letošním opakovaném zdražení klesnou ceny tepla. V některých městech už od ledna, v Brně nejdříve od února. ČTK to potvrdili dodavatelé s tím, že ceny ale zřejmě nebudou nižší než před rokem touto dobou. Za posledních 12 měsíců podražilo teplo v některých případech až o 30 procent, kopírovalo vývoj cen plynu. Stejná příčina stojí i za očekávaným zlevněním. Cena plynu tvoří asi 70 procent konečné ceny tepla. Například v Kyjově a v Blansku by se měly díky poklesu na světových trzích ceny měnit hned od ledna, zatím se sníží jen o několik procent. Podle prognóz dodavatele plynu by však v příštím roce mohly klesnout ceny plynu až o 30 procent oproti nynějšímu stavu, uvedl Svatopluk Nezval z blanenské společnosti Zásobování teplem.

Firmám i domácnostem může hrozit datový kolaps

Tuzemským firmám i domácnostem může hrozit datový kolaps. Počet celosvětově uchovávaných dat se má během pěti let do roku 2010 zvýšit šestkrát na 966 miliard gigabytů, což je osmnáctkrát více než obsah všech knih, co byly kdy napsány. Uvedli to zástupci technologických firem EMC a S&T CZ. Průměrný uživatel ročně vyprodukuje minimálně 40 GB dat, která zahrnují nejčastěji textové dokumenty, e-maily, fotografie a videonahrávky. Rychlé tempo, kterým data na firemních domácích discích přibývají, znamená reálnou hrozbu. Tou je myšlena situace, kdy potřebná data nejsou dostupná. "Z naší analýzy vyplývá, že až na výjimky z řad větších firem málokterá firma či jednotlivec řeší ukládání a archivaci dat. Je proto jen otázkou času, kdy dojde ke kolapsu," uvedl expert EMC Jan Teuschel. Datový kolaps přitom může mít podobu selhání či poškození úložného disku, jeho zcizení, neúmyslné smazání dat či třeba poškození nebo ztráta záložního média. Během let se může navíc shromáždit tolik dokumentů, že najít ten potřebný bude téměř nemožné. Kolaps hrozí zejména těm firmám a jednotlivcům, kteří nemají vypracovaný systém ukládání a archivace dat.

Soud rozhodne o dalším osudu bratrů z kuřimské kauzy týrání

Brněnský městský soud v pondělí rozhodne o dalším osudu týraných synů Kláry Mauerové. Chlapci, které jejich matka spolu s dalšími lidmi týrala, žijí už rok a půl v brněnském centru Klokánek. Po pondělním verdiktu bude jasné, jestli tam zůstanou trvale, nebo se přestěhují ke svému otci či prarodičům z matčiny strany. Soud zároveň rozhodne, jestli zbaví Mauerovou rodičovských práv. Rozhodnutí se čekalo už před několika dny, soud ale ve čtvrtek po vynesení závěrečných řečí odročil jednání na pondělí. Verdikt městského soudu ještě nemusí být definitivní. Účastníci řízení se proti němu budou moci odvolat ke krajskému soudu. Státní zástupce ve čtvrtek navrhl, aby zatím chlapci v Klokánku zůstali a postupně se sbližovali s otcem, který s nimi skoro rok před odhalením týrání nežil. Podobný názor mají podle dostupných informací i soudní znalci, kteří zpracovávali posudky na jednotlivé osoby z případu. Podle nich zatím otec Radek Coufal nemá potřebné zázemí.

Při honičce v Praze stříleli policisté na ujíždějící BMW

V ulicích Prahy se v neděli odpoledne odehrála divoká honička mezi policisty a řidičem BMW, policisté museli dokonce použít výstražnou střelbu. Řidič nakonec nezvládl řízení a havaroval. Na internetových stránkách Policie ČR o tom informoval mluvčí Tomáš Hulan. Policisté chtěli řidiče zastavit v Jeremiášově ulici kvůli běžné dopravní kontrole. Muž ale výzvy k zastavení neuposlechl, a proto ho začali policisté pronásledovat. Při honičce řidič BMW dokonce najížděl na policejní auto. Policisté proto vypálili do vzduchu osm varovných výstřelů. Vozidla pak pokračovala v jízdě až na Rozvadovskou spojku, kde BMW zastavil náraz do sloupu. Případ se obešel bez zranění. Server tn.cz uvedl, že v ujíždějícím voze jeli dva muži a jedna žena. Všichni byli nezletilí.

Hokejisté podlehli Finsku a skončili v Moskvě třetí

Česká hokejová reprezentace prohrála na Channel One Cupu v Moskvě s Finskem 2:5 a v turnaji obsadila třetí místo za svým soupeřem. V tabulce seriálu Euro Hockey Tour jsou svěřenci Vladimíra Růžičky za suverénním Ruskem druzí už jen o bod před Finy, kteří slavili vůbec první tříbodovou výhru v ročníku.

Churavý skončil v Ramsau třináctý

Český reprezentant Pavel Churavý obsadil třinácté místo v nedělním závodu Světového poháru v severské kombinaci v Ramsau, který vyhrál Němec Björn Kircheisen. Závod ovlivnily rozmary počasí - skokanskou část zmařil vítr, desetikilometrový běh zase absolvovali sdruženáři ve vytrvalém dešti. Šestý muž ze sobotního závodu Churavý startoval do běžecké části jako jedenáctý a o dvě pozice si tak v konečném výsledku pohoršil. O startovní listině pro běh muselo poprvé v této sezoně rozhodnout takzvané provizorní kolo, jež se odskákalo v sobotu. Kvůli větru se v neděli totiž nemohla uskutečnit řádná skokanská část, takže přišly ke slovu výsledky z provizorního kola, které sdruženáři právě z tohoto důvodu jako záložní variantu absolvovali.

Počasí

Pondělí přinese velkou oblačnost, občas déšť, na horách se sněhem. Teploty vystoupí během dne na 5° až 9° Celsia.

21-12-2008