Denní souhrn zpráv Zprávy

30-12-2008

Velvyslankyně při EU Vicenová: České předsednictví EU může být příjemnou změnou

České předsednictví Evropské unii, které začne s příchodem Nového roku, může být po úspěšném, ale někdy i dost dominantním francouzském předsednictví očekávanou a příjemnou změnou. Vyplývá to z rozhovoru ČTK s českou velvyslankyní při EU Milenou Vicenovou, která bude v příštích šesti měsících jednou z důležitých postav premiérového českého šéfování 27člennému bloku. Češi v čele unie vystřídají Francouze, jejichž působení v předsednické roli je všeobecně hodnoceno pozitivně. Ocenila ho i Vicenová, která vyzdvihla třeba to, že se Francouzům podařilo docílit dohody o klimaticko-energetickém balíčku opatření pro EU proti globálnímu oteplování. Současně však naznačila, že za těmito úspěchy se skrývají i "vady na kráse". "Někdy byl ten přístup Francouzů až příliš dominantní," poznamenala s tím, že součástí promyšlené strategie Paříže bylo občas i předkládání dokumentů na poslední chvíli a navíc pouze ve francouzštině.

Vicepremiér Vondra o silvestrovské půlnoci spustí nasvícené kyvadlo na Letné

České předsednictví Evropské unii pomyslně odstartuje povel zadaný mobilním telefonem v přímém televizním přenosu. Vicepremiér pro EU Alexandr Vondra v pořadu Noc s Andělem na ČT2 pomocí moderní techniky rozhýbe známé kyvadlo "Stroj času" na pražské Letné. Zároveň zapne jeho nasvícení v evropských barvách. Vše se stane v první minutě nového roku, kdy české předsedání v unii začne. Kyvadlo bude nasvíceno po celou dobu šestiměsíčního předsednictví až do jeho konce 30. června příštího roku. Objeví se na něm mimo jiné znak EU a logo českého předsednictví.

Vzdělaným Čechům se od Nového roku otvírá německý pracovní trh

Češi s vysokoškolským diplomem si mohou od Nového roku v Německu hledat práci jako rovnocenní uchazeči bez nutnosti žádat o pracovní povolení. Největší německá ekonomika se totiž od 1. ledna otvírá vzdělaným zájemcům o zaměstnání z osmi středoevropských a pobaltských států, které vstoupily do Evropské unie v roce 2004. Bariéry se nadále týkají většiny českých, slovenských či polských občanů, kteří se jen vyučili nebo mají střední školu. Není vyloučeno, že i během následujícího dvouletého období by německá vláda mohla ochranná opatření zmírnit alespoň pro určitou profesní skupinu. Nebylo by to poprvé. Na nedostatek kvalifikovaných sil ve strojírenství takto reagovala německá vláda už na podzim roku 2007 otevřením pracovního trhu pro elektroinženýry či odborníky v automobilovém průmyslu.

O prodloužení ochrany pracovního trhu požádá kromě Německa pravděpodobně už jen Rakousko. I Dánsko už potvrdilo, a Belgie naznačila, že se uplatňování výjimky ze zásady volného pohybu pracovníků vzdají. Německou žádost ještě musí formálně schválit Evropská komise. Ta přitom v polovině listopadu vybídla země Evropské unie, aby co nejdříve otevřely svůj pracovní trh lidem ze všech členských států. Obavy, že po rozšíření EU zaplaví staré členské státy zástupy pracovníků z nových členských států, se podle ní nenaplnily.

Spory mezi členy ČSSD Drymlem a Orgoníkovou se stupňují

Spory mezi šéfkou ČSSD na Královéhradecku Hanou Orgoníkovou a náměstkem hejtmana Vladimírem Drymlem (ČSSD), které vypukly brzy po říjnových krajských volbách, se stupňují. Dryml oznámil, že Orgoníková si na něj údajně objednala reportáž, která by jej poškodila. Orgoníková to popřela. Server iDnes.cz zase informoval, že Dryml se pokusil Orgoníkovou kompromitovat, když se prý na ni snažil sehnat informace, jež by ji poškozovaly v očích vedení ČSSD.

Dryml, jenž je také senátorem, zaslal ČTK prohlášení, podle něhož si na něj Orgoníková údajně objednala reportáž, která by jej poškodila. Prý existuje záznam skryté kamery, který má být podkladem reportáže, sdělil Dryml. Orgoníková, která je i poslankyní, ale toto nařčení odmítla. Záležitost označila za nesmysl. Dryml také tvrdí, že počátkem prosince jej kontaktoval člověk, který se prezentoval jako zástupce agentury, která by mu mohla opatřit kompromitující materiály na Orgoníkovou. Jméno člověka Dryml na dotaz ČTK nesdělil a ani k záležitosti nepodal bližší podrobnosti. Událost v prohlášení označil za snahu vrazit klín do ČSSD s tím, že se od takových metod distancuje.

Server iDnes.cz informoval, že figurant najatý Mladou frontou Dnes (MfD), který se vydával za bývalého policistu, zaznamenal Drymlovu snahu sehnat na Orgoníkovou informace, jež by ji poškozovaly u vedení ČSSD. Podle záznamu, který server zveřejnil, Dryml tomuto člověku říká, že ví na Orgoníkovou "jednu věc". "Byla vyšetřována protikorupční službou, protože se tam nějakým způsobem jednalo o to, že na vedoucí představitele ČSSD podala nějaké trestní oznámení... Mě zajímá, jak to tehdy bylo s tím udáním na ty vedoucí činitele. Mimochodem tam figuroval údajně i Tvrdík a Paroubek. Řekl jsem vám, o čem to bylo. A já bych potřeboval vědět číslo toho spisu, jestli mi rozumíte?" ptá se Dryml na schůzce v centru Prahy 11. prosince údajného expolicisty. Dryml při setkání obvinil Orgoníkovou ze zneužívání veřejných peněz v Královéhradeckém kraji a naznačil také, kolik jako senátor "detektivovi" za jeho služby zaplatí. Když MfD požádala Drymla o vyjádření k věci, senátor údajně odvolal původně přislíbenou schůzku a pak už nereagoval. Nyní naopak vydal prohlášení, podle něhož je prý obětí manipulace, která má podle něj poškodit ČSSD, a že naopak on dostal informace, že jej chce poškodit Orgoníková.

Akcie na pražské burze letos ztratily rekordních 52,7 procenta

České akcie letos kvůli finanční krizi a recesi světových ekonomik postihl největší pokles za více než 15 let obchodování na pražské burze. Hlavní index PX, který se počítá z cen 14 nejlepších akcií, oslabil o 52,72 procenta na 858,2 bodu. Výsledky ČTK převzala z burzy. Hodnota akcií prodejce ojetých vozů AAA Auto, majitele televize Nova firmy CME, developerů ECM a Orco Property nebo těžební společnosti New World Resources spadla o více než tři čtvrtiny. "Za letošním vývojem stojí především panické výprodeje na všech světových trzích, začínající recese, pokračující problémy finančního sektoru a také propad cen komodit, který srazil dolů i akcie energetických firem," shrnuli analytici Komerční banky. Od roku 2002 do roku 2007 akcie na pražské burze strmě rostly.

Policie se bude od ledna řídit novým zákonem

Od 1. ledna vstoupí v účinnost zákon o policii, který dává policejnímu sboru nové pravomoci a zároveň jej zbavuje některých současných povinností. Policisté například budou moci v určitých případech používat elektrické paralyzéry a při pátrání budou mít přístup k údajům o telefonátech. Na druhou stranu už nebudou muset doručovat úřední písemnosti nebo zajišťovat dohled na velkých sportovních akcích. Reforma také změní organizační strukturu policie. Podle ministra vnitra Ivana Langra (ODS) jde o největší změnu policie za posledních 50 let. Dopravní nehody bude policie povinně vyšetřovat jen v případech, kdy škoda přesáhne 100.000 korun. Reforma policie rovněž zpřísní podmínky pro provozování soukromých bezpečnostních agentur a detektivních kanceláří. Provozovatelé služeb musí být bezúhonní, zaměstnanci mají navíc absolvovat fyzické i psychologické vyšetření.

Od ledna se pro nebezpečné devianty otevře první detenční ústav

Pro nebezpečné zločince s psychickými poruchami bude od počátku příštího roku připraven první detenční ústav v Brně. Stejně jako v dalších evropských zemích tak budou mít české soudy možnost oddělit devianty, vrahy a násilníky od zbytku společnosti a neposílat je pouze do psychiatrických léčeben. Brněnské zařízení je určeno pro 48 lidí, během roku k němu přibude ústav v Opavě se 150 místy. Detenční ústavy budou spíše léčebnými než vězeňskými zařízeními. Pachatelé tam proto budou podstupovat více pracovních i sportovních terapií, k dispozici budou mít dílny či hřiště. Předpokládá se, že chovanci budou umisťováni po jednom, maximálně po dvou na pokoji a na každé tři klienty připadnou dva zaměstnanci. Nebezpeční zločinci však budou v přísně střeženém prostoru, a nebudou tak moci uprchnout jako z psychiatrických léčeben.

Změna zákona zpřísní podmínky pro vyplácení podpor nezaměstnaným

Od ledna příštího roku se zpřísní podmínky pro vyplácení podpor a dávek nezaměstnaným. Změnu přinese novela zákona o zaměstnanosti, na jejímž základě budou rovněž moci občané 12 zemí žádat o vydání nově zavedených zelených karet. Nový dokument, který bude sloužit současně jako pobytové a pracovní vízum, jim má ulehčit možnost získat v Česku zaměstnání.

Novela změní podporu v nezaměstnanosti a dobu jejího vyplácení zkracuje o měsíc. Lidé bez práce mladší 50 let by ji měli pobírat místo půl roku pět měsíců, lidé od 50 do 55 let místo devíti osm měsíců a nezaměstnaní starší 55 let místo roku 11 měsíců. V prvních dvou měsících by měli od státu dostat 65 procent předchozího průměrného čistého příjmu, v dalších dvou měsících jeho polovinu a ve zbytku 45 procent. O nárok na podporu přijdou lidé, kteří v posledním půlroce nejméně dvakrát bez vážných důvodů odešli z místa, které jim našel úřad práce. Norma počítá i s omezením dávek dlouhodobě nezaměstnaným, kteří odmítnou rekvalifikaci či pracovat určitý počet hodin dobrovolnicky pro obce.

Změny nemocenské: první tři dny nemoci bez peněz

Vyplácení nemocenské se od Nového roku zásadně změní. V prvních třech dnech nemoci lidé opět nebudou dostávat žádné dávky, tedy stejně jako letos v prvním pololetí. Stát jim nemocenskou začne poskytovat dokonce až od 15. dne stonání. Do té doby - tedy od 4. do 14. dne nemoci - jim náhradu mzdy budou vyplácet zaměstnavatelé. Počítá s tím novela zákona o nemocenském pojištění, která začne 1. ledna platit. Zaměstnavatele nebude stát prvních 14 dní nemoci zaměstnance v kalendářním roce díky slevě na pojistném ani korunu. Pokud ale bude zaměstnanec doma vícekrát, pro zaměstnavatele to již bude nevýhodné. Vyplývá to z analýzy, kterou ČTK poskytla Hospodářská komora. Zaměstnanci, kteří jsou často nemocní, tak prý mohou být kvůli vysokým nákladům propouštěni.

Sklářská společnost Crystalex ukončí výrobu v Hostomicích, o práci přijde 136 lidí

Sklářská společnost Crystalex Nový Bor, která je součástí skupiny Bohemia Crystalex Trading, ukončí výrobu v závodě v Hostomicích na Teplicku. Propuštění 136 tamních zaměstnanců už oznámila úřadu práce. Závod 20. prosince zastavil výrobu a většina zaměstnanců čerpá dovolenou. Po Novém roce zůstanou doma se 60 procenty mzdy, výpovědi dostanou do konce ledna. Hlavním důvodem ukončení výroby je končící životnost tamní sklářské pece, na jejíž generální opravu není dostatek prostředků, řekl mluvčí společnosti Karel Samec. K uzavření pobočky, která má podobný výrobní program jako hlavní závod v Novém Boru, vedl firmu také úbytek zakázek.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji se zhoršuje

Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji se kvůli špatným rozptylovým podmínkám nadále zhoršuje. Zatímco v pondělí byly denní koncentrace polétavého prachu v některých místech překračovány zhruba dvojnásobně, v úterý je to více než čtyřnásobně. Vyplývá to z informací zveřejněných na internetových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu. Stanovený denní limit pro polétavý prach je 50 mikrogramů na metr krychlový, na měřicích stanicích v regionu byly naměřeny hodnoty od 111 do 230 mikrogramů na metr krychlový.

Právo: Podle znalce může Brožová-Polednová nastoupit do vězení

Podle znaleckého posudku je bývalá prokurátorka z procesu s Miladou Horákovou Ludmila Brožová-Polednová schopná nastoupit k výkonu šestiletého trestu za účast na justiční vraždě. Věznice, kam nastoupí, však musí splňovat přísné podmínky týkající se péče o nemocné. Píše to deník Právo. Splnit takové podmínky v českých poměrech nebude podle deníku jednoduché. Brožová-Polednová byla odsouzena v září a požádala o odklad trestu ze zdravotních důvodů. Již při vynášení rozsudku soudce Braun prohlásil, že si odsouzená neodpyká pravděpodobně ani den. Znalec však v posudku uvedl, že i když Brožová-Polednová trpí praktickou slepotou, může za určité pravidelné péče absolvovat svůj trest například v plzeňské věznici Bory. "Jsem v tuto chvíli na rozpacích. Formálně napíšu řediteli borské věznice, zda je schopen tam takové podmínky odsouzené zajistit... Pokud ano, tak by teoreticky nástup do výkonu trestu přicházel do úvahy," řekl Právu soudce Braun. Při rozhodování však musí vzít v úvahu také další zdravotní komplikace bývalé prokurátorky.

Sušické Solo přestane ve středu po 170 letech vyrábět zápalky

Solo sirkárna, jediný výrobce zápalek v Česku, přestane ve středu po 170 letech vyrábět. Firma, z níž odejde 57 pracovníků, bude fungovat pouze jako obchodník se zápalkami s 25 lidmi. V lednu začne transport prodané výrobní technologie do Indie, který bude ukončen do března. ČTK to řekl ředitel Věroslav Puchinger. Podle něj se podnik, který nemá žádné dluhy ani úvěry, vypořádá se zaměstnanci podle zákona a vyplatí jim odstupné. "Zisk z výroby zápalek v Česku je nízký. Výhled příštích let je ale velmi špatný. Enormně rostou ceny materiálů, energií a zvyšují se mzdy. Tomu ale neodpovídá růst světových prodejních cen, které stagnují," uvedl ředitel. Podnik má navíc velmi silnou konkurenci hlavně z Pákistánu, ale i z Číny a Indie, jež mají výrazně nižší výrobní náklady. Navíc spotřeba zápalek v Evropě dlouhodobě značně klesá.

Brněnští vědci vyvinuli metodu, jak sledovat dění uvnitř buňky

Vědci z brněnské Masarykovy univerzity a Akademie věd ČR vyvinuli novou metodu pro sledování procesů odehrávajících se uvnitř buněk. Umožňuje jim dostat se až na úroveň molekul, což při studiu živých buněk v reálném čase dosud nebylo možné. Novinka by měla přinést pokrok v medicíně i biotechnologiích. Umožní například vývoj nových antibiotik, léků proti rakovině či pesticidů, řekl Jiří Damborský z Masarykovy univerzity.

Dění odehrávající se v buňce sledují výzkumníci pomocí speciálně utvořené bílkoviny. Vloží do ní sondu, podobně jako se vkládá klíč do zámku. "Molekulární sondy umožňují vědcům sledovat, co se děje v bezprostředním okolí proteinů," řekl Damborský. Sonda se aktivuje speciálním laserem, kvůli tomu vozí odborníci z Brna zkoumaný materiál do Prahy, protože v Brně laser není k dispozici. Výsledky měření pak zpracovávají pomocí velmi výkonných počítačů. Vědci pracují také na vývoji speciálního počítačového programu, který by lidem uměl navrhnout léčbu na míru.

Euro: Letošní rok skončí pro české zemědělství ziskem 7-9 miliard

Letošní rok skončí pro české zemědělství ziskem sedmi až devíti miliard korun. Uvedl to server Euro online s odkazem na odhady statistiků Českého statistického úřadu. Jde sice o horší výsledek než v minulém roce, kdy zemědělci vykázali rekordní zisk více než 13 miliard Kč, stále to však znamená slušný profit. Bohatou úrodu obilí srazily nižší ceny, ale významně opět narostly dotace. V důsledku nadprůměrné úrody v celé Evropě je na trhu obilí nadbytek a jeho ceny jsou výrazně nižší než v loňském roce, stagnuje také světový trh s mlékem. Přitom náklady zemědělcům proti loňsku stouply, uvádějí farmáři.

Mrazy i krize nutí bezdomovce více vyhledávat ubytovny

Sílící mrazy přiměly více bezdomovců a dalších sociálně slabých lidí, aby vyhledali pomoc azylových domů a dalších zařízení, kde se mohou ohřát, umýt, najíst a přespat. Na Moravě, na západě Čech i v Praze už byla kapacita mnohých zařízení naplněna a volných míst je málo. Odborníci se navíc bojí toho, že v dalších týdnech by se zařízení mohla ocitnout v kritické situaci - očekávají větší počet zájemců kvůli předpokládaným ještě silnějším mrazům a důsledkům ekonomické krize, která vede mimo jiné k propouštění lidí z práce. V posledních dnech také - stejně jako v minulosti - roste počet obětí z řad bezdomovců, kteří studenému počasí podlehnou. Poslední případ se stal ve Frenštátu pod Radhoštěm, kde byla nalezena mrtvá žena, údajně bezdomovkyně.

Letoun L-610 vzlétl prvně před 20 lety, sériové výroby se nedočkal

Letečtí příznivci, konstruktéři i piloti si v Kunovicích připomněli 20. výročí dne, kdy se nad Slováckem poprvé vznesl prototyp čtyřicetimístného dopravního letounu L-610. Stroj z dílen kunovického Letu měl být chloubou československého leteckého průmyslu. V důsledku rozpadu východního bloku a následných finančních potíží výrobce se však nikdy nedočkal sériové produkce. Prototyp letounu poprvé vzlétl z kunovického letiště 28. prosince 1988.

V Brně vyšla kniha o zapomenutém národopisci a průkopníkovi filmu Františku Pospíšilovi

Moravské zemské muzeum vydalo první ucelenou knihu o pozoruhodném životě etnografa Františka Pospíšila (1885 až 1958). Jako národopisec a cestovatel pořizoval průkopnické zvukové a filmové záznamy folkloru na Moravě i v cizině. Podle editorky knihy Hany Dvořákové byl Pospíšil velký odborník, avšak po lidské stránce poněkud problematický. Po druhé světové válce mu ublížilo obvinění z kolaborace.

Název knihy Hanák na Pacifiku připomíná skutečnost, že rodák z moravského statku a dlouholetý šéf brněnského Etnografického ústavu nebádal jen v Evropě, ale také v zámoří, například na tichomořském pobřeží. Pobýval mezi indiány a údajně se spřátelil s náčelníkem Siouxů. Z Ameriky přivezl nejen fotografie a další záznamy, ale také mnoho sbírkových předmětů. Jako filmař se Pospíšil zabýval hlavně mečovými tanci v různých kulturách. Pořídil ojedinělé záběry tanců z Moravy, Polska, Skotska, Baskicka, Chorvatska i Kavkazu. Snímky nemají obdobu, patří mezi první filmové dokumenty na světě. Dokument sestavený Českou televizí z Pospíšilových záběrů odvysílala před časem britská BBC a řada dalších stanic.

Farma v jeskyni zopakuje úspěšnou cestu do Brazílie

Divadelní studio Farma v jeskyni opět vyráží do Brazílie. Po úspěšném brazilském hostování letos v létě tam její členy čekají dvě reprízy představení Farma v jeskyni - WORK DEMO a tři workshopy s brazilskými umělci. Farma v jeskyni své umění prezentuje každoročně na předních zahraničních festivalech a je držitelem prestižních mezinárodních ocenění. Cestu do Brazílie využijí jeho členové k dalšímu ze svých etnografických průzkumů.

Klasické novoročenky stále odolávají zprávám SMS i mailům

Klasické novoročenky stále odolávají zprávám SMS i mailům. U jejich zrodu byly takzvané lístky omluvné, které začátkem 19. století začaly nahrazovat osobní vinšování k novému roku. Jejich základem byly zkratky francouzských slov "pour féliciter" neboli "s blahopřáním". Nikoho neudiví, že blahopřání odesílaná poštou jsou v posledních letech na ústupu. Nejvíce toho želí sběratelé "péefek", pro něž každá taková zásilka znamenala poklad. V prvopočátcích se posílaly linoryty, gratulace pro milence, novoročenky rodinné, moralistické i žertovné. Ceněná jsou i nyní "péefka", která rozesílá se svými kresbami režisér Juraj Jakubisko, či přáníčka, jejichž odesilatelem je grafik Vladimír Suchánek.

Na Nový rok si lidé mohou prohlédnout sídlo Senátu

Novoroční svátek budou moci lidé využít k prohlídce historických prostor Valdštejnského paláce - sídla Senátu. Tuto možnost mají mimořádně v první den příštího roku, řeklaMiroslava Kratochvílová z infocentra horní komory parlamentu. Prohlídku paláce mohou spojit s návštěvou výstavní síně, kde jsou k vidění betlémy a vánoční ozdoby, nebo Trčkovské galerie s výstavou protokolárních darů. Dary senátoři dostávají na svých cestách.

Sport

Skvělou formu v závěru roku potvrdil český cyklokrosař Zdeněk Štybar, který vybojoval druhé vítězství během tří dnů. V belgickém Loenhoutu vyhrál další závod seriálu Gazet van Antwerpen Trofee a navázal na nedělní triumf v Superprestige v Diegemu. Vicemistr světa porazil těsně belgickou hvězdu Svena Nijse, třetí skončil další český jezdec Radomír Šimůnek.

Vlastimil Košťál rezignoval na funkci místopředsedy Českomoravského fotbalového svazu a k 31. prosinci skončí i jako člen výkonného výboru. Uvedl to server Týden.cz, jenž má k dispozici Košťálův dopis adresovaný předsedovi svazu Pavlu Mokrému a členům výkonného výboru. "Důvody k těmto krokům jsou především osobního charakteru a netřeba o nich spekulovat. Předpokládám, že vzhledem ke skutečnosti, kdy je všeobecně známo, že nebudu na nadcházející volební hromadě kandidovat na žádnou funkci ve výkonném výboru, toto rozhodnutí nikoho nepřekvapí," citoval server z dopisu.

Rallye Dakar se ocitla na prahu velkých změn, jež odstartoval na poslední chvíli zrušený ročník 2008. Bezpečnostní hlediska donutila organizátory k historickému přesunu soutěže na jihoamerický kontinent. Charakter terénů v Argentině a Chile je ale z větší části podobný tomu tradičnímu africkému, jen přibudou úseky ve vyšší nadmořské výšce. Na start se postaví 16 českých posádek včetně Aleše Lopraise, synovce šestinásobného dakarského šampiona Karla Lopraise.

Celek zámořské NHL Carolina Hurricanes je připraven uvolnit českého hokejového obránce Františka Kaberleho ze svých služeb. Vedení týmu zařadilo pětatřicetiletého beka na takzvaný waiver list, čímž ho oficiálně nabídlo ostatním klubům v kanadsko-americké soutěži. Informuje o tom deník Raleigh News & Observer's. Pětinásobný světový šampion, který v dresu Caroliny vyhrál v roce 2006 Stanleyův pohár a svou brankou rozhodl klíčový sedmý finálový duel proti Edmontonu, odehrál v této sezoně za Hurricanes kvůli zdravotním problémům jen třináct zápasů, zbývajících 24 musel vynechat.

Nejmladším ragbistou v České republice je od 4. prosince Josef Bláha junior, čerstvě narozený syn reprezentačního rojníka a hráče Říčan. Kapitán národního týmu přihlásil svého druhého potomka za člena RC Říčany pouhý den poté, co se syn narodil. Zároveň za něj klubovému hospodáři zaplatil příspěvky za rok 2008 a už se také pyšní vyhotoveným registračním průkazem s fotografií nemluvněte. Josef Bláha letos v listopadu nastoupil v mezistátním utkání v Ostravě proti Polsku poprvé v hráčské kariéře jako kapitán reprezentace.

Počasí

Bude skoro jasno, přes den minus 4 stupně až nula. V noci bude teplota nadále klesat k minus 10 stupňům Celsia.

30-12-2008