Zprávy

Klaus: ČR pocítí krizi, i tak se bude blížit nejvyspělejším zemím

Přestože i Česká republika jako otevřená ekonomika pocítí v nadcházejícím roce dopady světové ekonomické krize, podle prezidenta Václava Klause se bude dál přibližovat nejvyspělejším zemím Evropy. Ekonomický pokles se může prohloubit, když nebudou banky podnikům půjčovat. Další propad by pak mohl přinést zbytečný pesimismus, řekl Klaus v novoročním projevu. "Nikdo nemá v ruce kouzelný proutek, jehož mávnutím by současné problémy zmizely. Určitě tímto kouzelným proutkem nejsou líbivé, nesmírně nákladné a budoucnost zatěžující návrhy některých našich i světových politiků. Nikdo neměl slibovat nepřetržitý, ničím nepřerušovaný a navíc tak rychlý ekonomický růst, na jaký jsme si - a nejen my - v posledních letech zvykli," uvedl prezident. Loni v novoročním projevu řekl, že Češi přes řadu problémů žijí v asi nejlepším možném období existence své země. Letos připomenul, že ČR je vysoce otevřenou ekonomikou, která je závislá na úspěšnosti vývozu. "Pokud bude ve světě, a zejména u našich hlavních partnerů, ekonomická aktivita - a spolu s tím i zájem o naše zboží - ochabovat, nemůže se to u nás neprojevit. Pokud banky nebudou podnikům půjčovat, pokles bude silnější," konstatoval. Ještě hlubší oslabení by však podle něj znamenalo přijímat vývoj s pesimismem. I když Češi krizi pocítí, stále se země bude přibližovat standardu nejvyspělejších zemí EU, povzbudil prezident veřejnost. Poznamenal také, že největší smysl má v obtížných dobách solidarita. Vyzval k pozornosti k nejpotřebnějším, tedy seniorům, rodinám s dětmi, k nezaměstnaným, nemocným a osamělým.

Politici mají Klausův projev za standardní i za konstruktivní

Vyvážený, klasický, standardní ale i konstruktivní; tak hodnotí novoroční projev prezidenta Václava Klause lídři parlamentních stran. Klaus se ve čtvrthodinovém projevu věnoval hlavně vývoji v Evropské unii a dopadu světové hospodářské krize na Česko. V první novoroční řeči po svém znovuzvolení vyzval občany k účasti na volbách do Evropského parlamentu a zdůraznil, že pro ČR neexistuje jiná alternativa než být součástí unie. Existují však různé varianty jejího vývoje, připomenul svůj odmítavý postoj k lisabonské smlouvě o fungování rozšířené EU.

Za klasický novoroční projev a správné pojmenování problémů, které Česko čekají, označil prezidentovo vystoupení premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. Vyváženou řeč měl prezident i podle vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka. "V zásadě nepřekvapil, svůj postoj k EU prezentoval standardně," připomenul Čunek Klausův euroskepticismus. Jako lidovec ocenil zmínku prezidenta o nutnosti solidarity k potřebným, tedy rodinám a seniorům v době krize. Na druhou stranu KDU-ČSL podle svého šéfa nesouhlasí s tím, že hospodářskou krizi vyřeší "trh bez přívlastků". Předseda zelených a vicepremiér Martin Bursík, který Klause v minulosti často kritizoval, řekl, že jeho projev vnímá jako konstruktivní i jako pozitivní obrat. "(Vnímám ho) jako projev prezidenta tak, jak jsme si ho my, zelení, v principu vždy představovali," řekl ČTK. Ocenil, že Klaus dovede ustoupit a změnit názor. "Pro mě je podstatné, že první den českého předsednictví prezident vystoupil s projevem, který byl umírněný. A myslím si, že v žádném případě nemůže působit provokativně ani dovnitř, ani navenek do Evropy," dodal Bursík. Předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi v Klausově projevu chyběl zpětný pohled na rok 2008, už kvůli tomu, že přesně před rokem hlava státu mluvila o tom, že Češi žijí v nejlepším historickém období, které kdy zažili. Podle opozičního předáka prezident nevysvětlil, jak se během roku do Česka vloudila hospodářská krize. Naopak Filip ocenil prezidentova slova o demokratickém deficitu EU. "Chápu to jako výzvu k tomu, aby bylo vypsáno referendum k lisabonské smlouvě," upozornil Filip na dlouhodobý požadavek komunistů. Stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka Klausův projev vnímal jako kritiku současné vlády. "Pan prezident hovořil také o tom, že bychom měli mít silnou, akceschopnou vládu, která se nevyvyšuje nad občany," řekl ČTK. Podle jeho názoru je vláda naopak slabá, neakceschopná a pohrdá občany. "Máme přesně pravý opak toho, co říkal pan prezident," dodal Sobotka.

Česko převzalo na půl roku předsednictví v Evropské unii

Česká republika převzala s příchodem nového roku předsednictví v Evropské unii. V této roli bude po šest měsíců mluvčím, tváří a koordinátorem práce celé sedmadvacítky. Česko se předsedání ujalo jako druhý nováček po velkém rozšíření EU v roce 2004. Česku předala štafetu Francie. Historická úloha na Čechy připadla v roce, kdy si připomínají dvacet let od pádu komunismu. Pro vládu, která si jako motto předsedání vybrala slogan Evropa bez bariér, je nová role velkou výzvou. Má šanci prokázat své schopnosti, může však i pohořet. Už v závěru francouzského předsednictví se hlavně v zahraničních médiích objevily pochyby o tom, zda Praha náročný předsednický úkol zvládne. Kabinet pochyby o schopnostech předsedání zvládnout odmítá. Připouští ale, že do čela EU nepřichází zrovna v lehké době. Vedle řešení finanční krize, otázek klimatu a energetiky, dokončení ratifikace lisabonské smlouvy o reformě EU, unijní zemědělské politiky, politiky sousedství a dalších agend se vyskytly též nečekané úkoly –prvním úkolem českého předsednictví bude nalezení společné odpovědi unie na krvavý konflikt mezi Palestinou a Izraelem. Důležitá je i rychlá reakce na spory o ruské dodávky plynu na Ukrajinu, kvůli kterým by mohlo klesnout množství této suroviny pro EU. Do Gazy se vydá delegace EU vedená ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem asi počátkem příštího týdne, spolehlivost dodávek plynu z Ruska do Evropy se asi stane hlavním bodem programu jednání ministrů zemí EU v Praze příští týden. "Je to první výzva, kde musíme něco dokázat," prohlašuje šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, který kvůli konfliktu zřejmě v neděli vyrazí na Blízký východ.

Předsedání začalo 1.ledna, první zasedání budou příští týden. V Praze 6. ledna vláda představí své priority, 7. ledna přijede do české metropole Evropská komise, o den později se tu koná neformální zasedání ministrů pro evropské záležitosti. Tyto akce roztočí kolotoč jednání a nejrůznějších schůzek k tématům, které sedmadvacítka řeší. Konat se jich má 3000. Budou se konat v Bruselu, Praze i v regionech, které chce vláda zviditelnit. Na přípravy předsedání, jimiž Topolánek pověřil vicepremiéra Alexandra Vondru, vyčlenila vláda a ministerstva 3,3 miliardy korun. Chystalo ho 1500 úředníků. Lidové noviny spočítaly, že během 182 dnů předsedání odpracují nejmíň 200.000 hodin přesčasů. Do Česka během následujícího půlroku přijede 30.000 diplomatů, politiků a úředníků. Ve speciální mobilní síti bude fungovat sto telefonů, o přijíždějící delegace se bude starat 70 styčných důstojníků a 30 hostesek. Vedení unie Češi 1. července předají Švédům.

Barroso pochválil vládu za přípravu na předsednictví Radě EU

Předseda Evropské komise José Barroso pochválil v novoročním pozdravu Čechům přípravu české vlády na předsednictví Radě EU. "Příprava byla perfektní," konstatoval Barroso v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Zemi podle něj čeká zásadní úkol, nikoli pouze formální úloha. Česko dostalo možnost účinkovat na mezinárodní scéně, uvedl. Připomenul, že jako Portugalec poznal výhody, které může unie přinést menší zemi. Za hlavní úkol, který před EU nyní leží, označil Barroso ochranu pracovních míst na evropském trhu. Politici se podle něj musejí pokusit eliminovat dopady světové finanční krize na Evropu.

Topolánek v pondělí oznámí změny ve vládě, budou prý výrazné

Premiér Mirek Topolánek oznámí v pondělí na zasedání vlády personální změny v kabinetu. Řekl to v novoročním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Změny podle něj budou výrazné a budou se týkat všech tří koaličních stran. Premiér záměrně odmítl říci, kolik členů své vlády chce obměnit. Lidé z vlády podle Topolánka nebudou odcházet proto, že by nezvládli svou práci. "Ale spíše nezvládli prezentaci a musím říci, že ta rekonstrukce se musí týkat všech tří stran, a tak to i proběhne," prohlásil Topolánek. Kdo ze společného kabinetu odejde, odmítli říct i předsedové menších koaličních stran - Jiří Čunek (KDU-ČSL) a Martin Bursík (SZ). Čunek ČTK řekl, že jejich mlčenlivost je součástí dohody koaličních lídrů. Podle Bursíka budou lídři koalice ještě do pondělka o změnách jednat.

Premiér také řekl, že vláda oznámí termín přijetí společné evropské měny v České republice 1. listopadu. Rovněž uvedl, že ustoupil od záměru zřídit funkci vicepremiéra pro ekonomiku. Místo toho bude osobně řídit národní ekonomickou radu jako nový expertní tým, který by do konce ledna pomohl připravit opatření proti dopadům ekonomické krize na ČR. Topolánek chce nechat v radě prostor i pro opoziční ČSSD. Podle Topolánka by sociálnědemokratickým expertem v radě mohl být Jiří Rusnok, o němž se mluvilo jako o kandidátovi na nového vicepremiéra. Rusnok ale funkci nepřijal, spekulovalo se o tom, že by kvůli křesle ve vládě musel vystoupit z ČSSD. Předseda ČSSD Jiří Paroubek se pozastavil nad záměrem Topolánka osobně řídit radu. "To jsem zvědav, jak to bude řídit osobně jako neekonom. Takže my si počkáme," uvedl. Připomněl, že ČSSD chystá vlastní program opatření proti krizi o 52 bodech. Paroubek v ČT zopakoval, že je ochoten s ODS a vládní koalicí vyjednávat o určitém příměří v zájmu úspěšnosti českého předsednictví EU. Podmínkou ale je to, že se vládní strany v Senátu nepokusí bez dohody s ČSSD upravit zákon o zrušení poplatků ve zdravotnictví. Druhou podmínkou je podle Paroubka omluva od ODS za výroky o krvavých rukou kvůli tomu, že ČSSD ve sněmovně nepodpořila vládní plán zahraničních misí českých vojáků.

Vpodvečer se nad Prahou rozzářil tradiční ohňostroj

Skoro 17 minut trval novoroční ohňostroj odpálený z Letné, který se vpodvečer rozzářil nad Prahou. Především z Mánesova a Čechova mostu, Klárova, z vltavských nábřeží, ale i kopců včetně Vítkova, z Riegrových sadů a střech domů ho sledovaly desetitisíce lidí, kteří přišli i v mrazivém počasí. Efektní podívaná, viditelná z několika kilometrů, kterou předznamenalo zhasnutí veřejného osvětlení, se skládala z předehry, devíti obrazů připomínajících stejný počet klasických národních stylů ohňostrojných efektů zemí čtyř kontinentů a závěrečné části. Ta trvala minutu a půl a nesla se v českém duchu. Hlavní designér společnosti Flash Barrandov SFX Jaroslav Štolba ji nazval poeticky Brokáty pro císaře Rudolfa II. Celkem čtyřikrát se nad Prahou rozzářila trikolora. Poprvé ta česká, pak italská v zeleno-bílo-červené barvě, francouzská v modro-bílo-červené a nakonec opět česká, připomínající, že Česká republika převzala s příchodem nového roku předsednictví v Evropské unii. Závěr patřil zlatostříbrné barvě brokátu. Světelný rej doprovázely mocné zvukové efekty. Další světlice hvízdaly či prskaly. I když pořadatelé návštěvníky upozorňovali, aby se dostavili s dostatečným časovým předstihem, většina lidí, z nichž někteří měli s sebou i kočárky či psy, přicházela na poslední chvíli. Zcela zaplněny byly přístupové cesty, včetně Pařížské ulice a okolí Rudolfina. V metru na stanici Staroměstská se davy lidí nemohly vejít na eskalátory.

Brno oslavilo start českého předsednictví Evropské unii

Brno na Nový rok oslavilo zahájení českého předsednictví Evropské unii. Z věže Staré radnice k této příležitosti slavnostní melodie zahráli trubači. Z ulic pod radnicí vystoupení sledovaly stovky lidí. Akce Novoroční Brno vyvrcholila v 18:00 ohňostrojem ze Špilberku. V Brně a na jihu Moravy se v příštím půlroce uskuteční k předsednictví řada akcí. Největší a nejprestižnější bude na přelomu května a června zasedání evropských ministrů zemědělství. Město delegacím už chystá společenský večer s večeří v areálu Augustiniánského opatství na Starém Brně.

Havel: Vláda by se smlouvami o radaru mohla spojit svůj osud

Vláda by podle bývalého prezidenta Václava Havla mohla spojit svůj další osud se schválením smluv o umístění americké radarové základny v Česku. Havel, který přijetí těchto dohod pokládá za důležitější než ratifikaci lisabonské smlouvy EU, to řekl v novoročním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle exprezidenta by to byl principiální signál do budoucna. "Vypadá to dobrodružně, ale z hlediska velmi dlouhodobého je to nesmírně důležité. Aby vzešlo odtud znamení, že nejsme jednotní v tom, že odmítáme podanou ruku," uvedl k případnému odmítnutí smluv sněmovnou. Senát už v listopadu schválil jak dohodu o postavení základny v Brdech, tak dohodu o podmínkách pobytu amerických vojáků, kteří by na této základně působili. Základna má být součástí systému protiraketové obrany. Havel považuje postoj k radaru za věc další orientace ČR. Domnívá se, že "Rusům je celkem jedno, jestli je nějaká koule v Brdech nebo není". Podle Havla jde o zkoušku, jak moc se Česko obává Ruska, které se znovu snaží budovat jakési "kordony", panovat, ovládat nebo tahat za nitky. "Opět se možná tady ve střední Evropě rozhoduje o politické struktuře budoucího světového uspořádání, jakoby tady byla jakási třecí plocha různých zón," podotkl bývalý prezident.

Češi a Slováci oslavili Silvestr na vrcholu Velké Javořiny

Několik stovek lidí z obou stran česko-slovenské hranice se na Silvestra odpoledne sešlo na vrcholu Velké Javořiny v Bílých Karpatech, aby společně oslavili závěr roku. U hraničního kamene bratrství obou národů vzplála slavnostní vatra a zazněly obě národní hymny. Česko-slovenský Silvestr na pomezí, akce připomínající život obou národů v rámci jediného státu, se letos konala už po sedmnácté. "Je vidět, že se potkávají lidé, kteří se neviděli dlouhou dobu. Sám jsem se setkal s několika lidmi, které jsem neviděl od minulé Javořiny," zhodnotil Radovan Kunc, jeden ze zakladatelů tradice silvestrovského setkání. Na vrchol hory zavítal přibližně stejný počet lidí jako v minulých letech, ačkoliv jim letos přiliž nepřálo mrazivé a oblačné počasí. Nechybělo ani vystoupení pěveckého sboru z nedalekého Strání nebo každoroční přípitek slivovicí. "Tradice byla v tomto směru nejenom dodržena, ale i velmi silně zdůrazňována. V tomto počasí by to bez slivovice asi nešlo," řekl Kunc. Češi a Slováci se na vrcholu Velké Javořiny pravidelně setkávají už od roku 1992. Tradice totiž původně vznikla jako vyjádření nesouhlasu s rozdělením Československa.

Rath: Úhradu poplatků od kraje dnes odmítlo jen několik jedinců

V pětici středočeských krajských nemocnic lékaři na Nový rok poprvé od pacientů nevybírali regulační poplatky. Hradí je za ně kraj. Podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) této možnosti využívá naprostá většina lidí, kteří do nemocnic zamíří. Našlo se však už několik jedinců, kteří tento dar od kraje odmítli a poplatky za ošetření zaplatili. Byly to ale ojedinělé případy, řekl Rath ČTK po návštěvě mladoboleslavské nemocnice.

Kalousek: Schodek loňského rozpočtu bude kolem 20 mld. Kč

Státní rozpočet České republiky v loňském roce skončil se schodkem kolem 20 miliard korun. Ministr financí Miroslav Kalousek to řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Český stát tak loni hospodařil nejlépe za posledních 11 let. Ministerstvo financí přitom původně pro rok 2008 počítalo s rozpočtovým schodkem 70,8 miliardy korun, který v létě navýšilo na 71,3 miliardy korun. Schodek rozpočtu za loňský rok bude nejnižší od roku 1997, kdy tehdejší vláda Václava Klause hospodařila s deficitem 15,7 miliardy korun. Celkový poměr deficitu veřejných financí k hrubému domácímu produktu podle serveru klesl na 1,2 procenta. Znamená to, že Česko v loňském roce pohodlně splnilo zásadní podmínku pro přijetí eura: mít schodek veřejných rozpočtů pod třemi procenty. Oproti původnímu návrhu rozpočtu na loňský rok, který počítal s příjmy 1036,5 miliardy korun a výdaji 1107,3 miliardy korun, vláda nakonec víc vybrala na daních a pojistném. Zároveň také méně utratila za některé dávky. "Schodek rozpočtu je nižší hlavně díky reformám na výdajové straně. Pokud bychom žádné reformy neudělali, tak by byl deficit minimálně o 50 miliard (korun) vyšší. I když je pravda, že i příjmy se nám podařilo naplnit o něco lépe, než bylo plánováno," uvedl Kalousek. Pro letošní rok ministerstvo financí naplánovalo státní rozpočet s deficitem 38,1 miliardy korun. Podle kritiků rozpočet počítá s příliš optimistickým růstem ekonomiky. Náměstek ministra financí Eduard Janota nedávno uvedl, že deficit státního rozpočtu by letos neměl překročit 50 až 60 miliard korun, pokud by se ekonomický růst pohyboval v rozmezí dvě až 2,5 procenta. Pokud by tempo hospodářského růstu bylo slabší, situace by mohla být komplikovanější. Pesimistický scénář je někde kolem 70 miliard korun.

Na mýtném se loni vybralo o 578 milionů korun více než předloni

Automobiloví dopravci zaplatili v uplynulém roce na elektronickém mýtném o 578 milionů korun více než předloni, celkem 6,14 miliardy korun. Elektronický mýtný systém v ČR funguje přesně dva roky. Téměř po všechny měsíce mýtné vynášelo meziročně více peněz, ke konci roku se však růst kvůli krizi zpomalil. Na letošek očekávají odborníci stagnaci či pokles.

Paroubek: Na Drymlově místě bych složil funkci náměstka hejtmana

Pokud by se předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek ocitl na místě senátora ČSSD Vladimíra Drymla, pak by složil funkci náměstka královéhradeckého hejtmana. Řekl to na Nový rok v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Dryml se podle středeční Mladé fronty Dnes pokoušel sehnat kompromitující informace na svou stranickou kolegyni a poslankyni Hanu Orgoníkovou. Premiér Mirek Topolánek ČT řekl, že Dryml by měl rovnou složit senátorský mandát. "Myslím si, že pokud bych byl na jeho (Drymlově) místě, tak já bych z funkce prvního vicehejtmana Královéhradeckého kraje odešel," řekl šéf ČSSD. Paroubek už ve středu prohlásil, že by se Dryml měl za své jednání omluvit. Topolánek přirovnal Drymlovu kauzu k případu bývalého poslance ODS Jana Moravy, který podle Mladé fronty Dnes a TV Nova také sháněl kompromitující informace na své poslanecké kolegy. "Já si myslím, že Dryml není o nic lepší než Morava a má opustit senátorský mandát," řekl premiér. Dryml ve středu ČTK řekl, že hodlá na Mladou frontu Dnes podat trestní oznámení.

První miminko v ČR se narodilo v Rumburku - je to dívka Veronika

Prvním miminkem letošního roku v Česku se podle dostupných informací stala holčička Veronika, která se narodila minutu po půlnoci v nemocnici v Rumburku na Děčínsku. Také loni se jako první v zemi narodila děvčata, a to hned dvě středočeská - Alžběta Križovenská a Lucie Nepovímová přišly na svět necelou minutu po půlnoci loňského 1. ledna v Kladně a v Rakovníku.

Taxíky na městských stanovištích Prahy musí být od 1. ledna žluté

Vozidla taxislužeb, která využívají stanovišť zřizovaných magistrátem hlavního města, musí být od Nového roku pouze žluté barvy. Auto musí být rovněž vybaveno klimatizací a od jeho první registrace nesmí uplynout více než osm let. Vyplývá to z městské vyhlášky, která platí pro všechny automobily na těchto stanovištích. Vyhláška začala platit už před dvěma lety. Řidiči, kteří měli s provozovatelem městských stanovišť smlouvu už před rokem 2007, ale mohli místa využívat až do dneška za původních podmínek. Vyhláška stanovuje, že automobily taxislužeb musí být čisté, minimálně čtyřmístné a musí se jednat alespoň o vozidlo nižší střední třídy podle mezinárodní klasifikace. Magistrát ukládá řidičům také to, jak nesmí být oblečeni. Zakazuje jim nosit sportovní oblečení, krátké kalhoty a trička s výrazným logem. Řidiči rovněž nesmějí na stanovišti kouřit, parkovat výfukem k chodníku a provádět na stanovišti jakoukoliv údržbu auta. Vyhláška se nelíbí některým řidičům taxi, ti už v prosinci protestovali před pražským magistrátem. Na území hlavního města se nachází celkem 49 městských stanovišť. Ty jsou označeny nápisem Fair Place a magistrát na nich zákazníkům zaručuje cenu 28 korun za kilometr. V centru je návštěvníci najdou například na Václavském, Staroměstském a Malostranském náměstí, na Národní třídě nebo před Hlavním nádražím.

Otužilci se počtrnácté koupali v ledové vodě rybníka v Jistebnici

Sedmadvacet otužilců ve věku od sedmi do 62 let se na Nový rok v Jistebnici na Táborsku zúčastnilo novoročního namáčení v rybníku Smolík. Netradičně tak již počtrnácté oslavili příchod nového roku. Letošní koupel byla jednou z nejstudenějších. Teplota vzduchu byla osm stupňů pod bodem mrazu a voda měla jen pouhé dva stupně. Počínání odvážlivců sledovalo z hráze rybníka několik stovek vesměs promrzlých diváků. Do rybníka nevstupují jen občané Jistebnice. Další otužilci každoročně přijíždějí z Tábora, Milevska či z Prahy. "Letos jsem se byl namáčet na Štědrý den v Táboře. Tam byly tři stupně, tady je to podobné," řekl ČTK nejstarší účastník akce, dvaašedesátiletý Pavel Holler ze Sezimova Ústí.

Novoroční výstup přivedl na vrchol Ještědu 1250 turistů

Hromadný novoroční výstup přivedl na Nový rok na vrchol Ještědu 1250 lidí. Turisté, kteří se řídí příslovím "jak na Nový rok, tak po celý rok", se vydali na sedmikilometrovou trasu již po 08:30 ráno. Výšlap má 34letou tradici a letos na něm přivítali jubilejního třicetitisícího účastníka. Stal se jím dvouletý Šimon Třešňák z Českého Dubu. Turisty neprovázelo ideální počasí, sluníčko se jim neukázalo ani na okamžik, šli v mrazu a mlze. Nejstarší účastnici pochodu bylo 84 let, nejvzdálenější účastník přicestoval z amerického Seattlu a nejdelší trasu urazil Willy Effenberger. Na cestu vyrazil se svou dcerou hned po půlnočním přípitku z Frýdlantu. Když došel na start pochodu, měl v nohách již 30 kilometrů. Odpoledne pak ještě stihl výstup na rozhlednu ve Frýdlantu.

Čeští junioři rozdrtili Kazachstán 10:2 a jsou ve čtvrtfinále MS

Čeští hokejisté do 20 let postoupili na mistrovství světa v kanadské Ottawě do čtvrtfinále, když v rozhodujícím utkání základní skupiny A porazili Kazachstán vysoko 10:2. V boji o semifinále se svěřenci kouče Marka Sýkory utkají v pátek ve 21:30 středoevropského času s Ruskem. Čtyři branky vstřelil útočník Jan Káňa. Zápas byl zcela rozhodnutý, ve třetí třetině tak Češi už pouze šetřili síly, nikam nespěchali a bavili se kombinačním hokejem. Se svou bohorovností to přehnali na začátku 52. minuty, kdy při vlastní přesilovce dopřáli gól Savenkovi, ani ten však nemohl vůbec nic změnit na třetí příčce a zároveň postupu do čtvrtfinále.

Cyklokrosař Štybar po dvou triumfech v Belgii prohrál s Nijsem

Cyklokrosař Zdeněk Štybar navázal na dvě vítězství ze závěru minulého roku druhým místem v novoročním závodě seriálu Gazet van Antwerpen Trofee v Baalu. Vicemistr světa nestačil ve špičkové konkurenci pouze na domácí hvězdu Svena Nijse, který v Baalu bydlí a závod se koná jako jeho Grand Prix. Belgičan Štybarovi oplatil těsnou úterní porážku z Loenhoutu, předtím český cyklokrosař dokázal vyhrát ještě Superprestige v dalším belgickém městě Diegemu. Nijs se tentokrát vyhnul závěrečnému spurtu a Štybarův odpor zlomil v posledním kole. Ve stejném pořadí dokončili jezdci závod i před rokem, Nijs jej vyhrál už poosmé. O stupně vítězů bojoval v Baalu také Radomír Šimůnek, ale nakonec v duelu se dvěma belgickými soupeři skončil čtvrtý za týmovým kolegou Nielsem Albertem a před Svenem Vanthourenhoutem. Domácím reprezentantům patřila i další tři místa v pořadí.

Počasí

V pátek má být zataženo až oblačno, občas slabé sněžení, k večeru ale bude ubývat oblačnosti. Teploty -5 až -1 stupňů Celsia., na horách kolem -8.