Zprávy

Dodávky ruského plynu přes Ukrajinu váznou

Dodávky ruského plynu přes Ukrajinu, které byly po šesti dnech obnoveny v úterý ráno, nadále váznou. Oznámila to ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz. Problémy potvrdila také Evropské komise, podle které z Ruska přes Ukrajinu do zemí EU neproudí žádný plyn, nebo jen minimální objemy. Spolehlivému tranzitu plynu podle Naftogazu brání více faktorů, včetně objemů suroviny, která z Ruska proudí, a tras, které byly k tranzitu zvoleny. "Zvolené objemy a trasy nebyly mezi oběma provozovateli včas dohodnuty," uvedla firma.

Situace je podle Evropské komise složitá i na místě, kde působí její zástupci. Ti se prý snaží přesvědčit odpovědné orgány v Rusku i na Ukrajině, aby do Evropy pouštěly co nejvíce plynu a přes co nejvíce vstupních bodů. "Evropa potřebuje plyn okamžitě," řekl zástupce komise. Tuzemská společnost RWE Transgas bude do doby, než začne ruský plyn znovu přitékat do České republiky, nadále zásobovat své zákazníky zemním plynem, který do ČR proudí severní cestou a ze zásobníků.

Podle Gazpromu plyn z tranzitního plynovodu "ukradli" Ukrajinci

Ruský plynárenský koncern Gazprom obvinil Ukrajinu, že odcizila plyn zanechaný v tranzitním plynovodu při přerušení dodávek ruského plynu, a proto nyní přeprava plynu do Evropy přes Ukrajinu nefunguje. "Z balkánské trasy bylo nezákonně odebráno 140 milionů metrů krychlových plynu. Nemáme vůbec představu, co se dělo na jiných trasách," prohlásil v Moskvě před novináři zástupce šéfa Gazpromu Alexandr Medveděv. "Často se tvrdí, že je třeba 36 hodin, aby se plyn dostal k evropským odběratelům. To může znamenat jen jediné: náš ruský plyn, který se nalézal v tranzitních plynovodech na Ukrajině, rozkradli," dodal mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov.

"Tlak v soustavě na ukrajinské straně a ruské straně musí být stejný. Pokud Ukrajina odebrala během té krize část té základní náplně, tak samozřejmě ta základní náplň se musí něčím doplnit. A to muselo být ukrajinské straně jasné od začátku - pokud tedy tomu tak skutečně je, ale je to pouze moje spekulace", řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnál Jan Nehoda, jednatel společnost RWE Transgas Net. O situaci mají ve středu s ruským premiérem Vladimirem Putinem jednat šéfové vlád Bulharska a Slovenska, které přerušením dodávek nejvíce utrpěly.

Plyn by podle analytiků měl zlevnit i přes spor kolem ruských dodávek

České domácnosti by se měly podle analytiků dočkat ve druhém čtvrtletí letošního roku zlevnění plynu, jeho ceny současná krize kolem dodávek z Ruska do Evropy neovlivní. O kolik ceny klesnou, je nyní složité odhadnout, shodují se analytici oslovení ČTK. Záviset to bude hlavně na kurzu koruny, která v poslední době oslabuje. Největší tuzemský dodavatel plynu, RWE Transgas, oznámí ceny pro druhé čtvrtletí koncem února.

"Stále platí, že očekáváme pokles cen plynu pro české domácnosti a jen hodnota české měny, která nyní značně oslabuje, ukáže, zda se bude jednat o dvojciferný propad od druhého kvartálu roku, nebo jen kosmetickou, jednocifernou úpravu cen," řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Podle analytika společnosti BH Securities Petra Hlinomaze by ceny mohly ve druhém čtvrtletí stagnovat, nevylučuje ani pokles až o sedm procent. "Krize ceny plynu neovlivní, protože se odvozují od cen lehkého a těžkého topného oleje, energetického uhlí a poměru kurzu k dolaru. Krize ale krátkodobě zvýšila cenu ropy" řekl ČTK analytik společnosti Atlantik FT Petr Novák. Omezení dodávek ruského plynu do Evropy přineslo podle ekonomů hlavně ztrátu důvěry a plyn jako komodita ztratil část plusových bodů, které sbíral pro svou ekologičnost.

Paroubek vyzval vládu, aby s ČSSD jednala o energetické koncepci

Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek vyzval vládu, aby bezodkladně zahájila debatu s jeho stranou o energetické koncepci, která by se spoléhala zejména na jadernou energetiku. Nová koncepce by měla navazovat na energetické koncepce předchozích sociálnědemokratických vlád a na závěry takzvané Pačesovy komise, s nimiž se ČSSD podle Paroubka ztotožňuje. V ní se s jadernou energií počítá. Právě proto ale vyvolala odpor Strany zelených. Premiér Mirek Topolánek (ODS) by podle Paroubka měl přestat tolerovat ideologickou předpojatost šéfa Strany zelených Martina Bursíka. Česká veřejnost očekává, že politikové začnou tento problém řešit, zdůraznil lídr ČSSD.

Temelín měl problémy s ucpávkou ventilu, závadu odstranil

Jaderná elektrárna Temelín měla od minulé středy problémy s ucpávkou ventilu. Poruchu v jaderné části druhého bloku jim od 7. ledna signalizovalo zvýšené množství vody ve sběrné nádrži. Technici pak postupně její příčinu odhalili a ucpávku opravili. Závada neovlivnila bezpečnost ani provoz elektrárny, řekl ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták. Rakousko bylo podle internetového vydání deníku Neue Kronen-Zeitung o poruše informováno teprve v úterý. Podle dohody z Melku má přitom Česko rakouskou stranu o poruše dát vědět do 72 hodin.

Klausův odpůrce Cohn-Bendit pochválil české předsednictví

Šéf frakce Zelených v Evropském parlamentu Daniel Cohn-Bendit, který vešel do povědomí prosincovou slovní přestřelkou s prezidentem Václavem Klausem na Pražském hradě, pochválil české předsednictví EU za jeho práci při řešení krize s dodávkami plynu. Novinářům ve Štrasburku řekl, že Češi odvedli víceméně dobrou práci, přestože si mnozí mohou myslet, že ČR může oslabit celou Evropskou unii. Předsednictví za řešení krize kolem plynu pochválil i šéf nejsilnější parlamentní lidovecké frakce Joseph Daul. "České předsednictví dobře zapracovalo při řešení plynové krize," řekl Francouz Joseph Daul na dotaz ČTK. Podle něj je však s hodnocením celkové předsednické role Česka počkat až do konce předsednictví ČR v červnu.

Lisabonská smlouva přinese víc moci úředníkům, míní její kritici

Lisabonská smlouva o budoucím fungování EU přinese více moci evropským úředníkům, kteří nejsou pod demokratickou kontrolou, míní kritici tohoto dokumentu. Shodovali se na tom při semináři, který se v úterý konal v sídle Senátu. Řešení vidí v odmítnutí současné smlouvy a vypracování jiné. "Tratíme demokracii, když přesouváme pravomoci do Bruselu," řekl například bývalý europoslanec Jens-Peter Bonde z Dánska, který bývá řazen mezi přední euroskeptiky. Podle něj hrozí, že národní parlamenty se stanou pouze doporučujícími orgány. Za úředníky považuje také evropské komisaře, kteří by měli být do budoucna spíše voleni, nikoli jen jmenováni.

Lisabonská smlouva by podle bývalé irské europoslankyně Patricie McKennaové ze Strany zelených neměla být přijata také kvůli tomu, že poškozuje menší členské státy EU ve prospěch větších, neboť umožňuje rozhodování i na základě počtu obyvatel. Členské státy přijdou o právo nominovat evropské komisaře, budou moci jen doporučovat kandidáty, kteří budou moci být "evropskou elitou" odmítnuti. McKennaová věří, že Irové navzdory tlaku a ústupkům, které podle ní nejsou právně závazné, odmítnou smlouvu i v opakovaném referendu. Britský konzervativní poslanec a bývalý ministr David Heathcoat-Amory řekl, že smlouva podobně jako euroústava centralizuje pravomoci na evropskou úroveň, skutečně potřebné reformy neprovádí. Smlouva umožňuje získat orgánům EU i kompetence, o kterých se nezmiňuje, upozornil poslanec. Podle něj stále více v EU rozhodují lidé, kteří nebyli zvoleni a nemohou být odvoláni.

Seminář spolupořádal senátní evropský výbor nedlouho předtím, než se český parlament znovu sejde k rozhodování o lisabonské smlouvě. Zastánci smlouvy argumentují tím, že nová pravidla zvýší akceschopnost EU a umožní jí lépe podporovat hospodářský růst a konkurenceschopnost, zlepšovat sociální podmínky nebo zvyšovat bezpečnost.

Filipiová přijala Topolánkovu nabídku, aby nahradila Julínka

Ministerstvo zdravotnictví by mohla vést senátorka ODS Daniela Filipiová. Ve funkci by nahradila stranického i senátorského kolegu Tomáše Julínka. Filipiová ČTK řekla, že nabídku od premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka dostala a kývla na ni. Topolánek podle ní chce o obsazení křesla rozhodnout během několika hodin. Pražská organizace ODS by ale v čele resortu raději viděla poslance Borise Šťastného. Vedle toho se mluví také o dosavadním náměstkovi ministra Julínka Marku Šnajdrovi. Ten podle svých slov očekává, že se s premiérem ještě sejdou.

Julínek pokládá své odvolání za nedomyšlené, i kvůli krizi

Dosluhující ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) pokládá své odvolání za nedomyšlené, a to i vzhledem k hospodářské krizi, která podle něj dopadne také na české zdravotnictví. Premiér Mirek Topolánek (ODS) ho odvolal k 23. lednu. Julínek na své poslední tiskové konferenci v roli ministra řekl, že kvůli světové finanční krizi se na konci roku dostane zdravotnictví do mírného minusu a ještě horší to bude v příštím roce. Měly by proto podle něj být připraveny krizové plány. Nikdo z možných kandidátů na funkci není podle Julínka připraven vést zdravotnictví v době krize lépe než on. Na reformě pracuje s týmem od roku 2002, do úřadu přišel na podzim roku 2006 s hotovým reformním plánem a s vizí dalšího vývoje.

Odvolání prý nebere osobně, i když skutečnost, že Topolánek "neměl odvahu mu to sdělit tváří v tvář", narušilo jejich dosud velmi dobré vztahy. Kdyby mu prý premiér řekl, že potřebuje "vyměnit tvář" reformy, aby byla průchozí i pro rebelující poslance, pochopil by to. Nic takového ale neslyšel. Julínek podle svých slov neví, proč musí odejít, a neví ani, zda jeho nástupce převezme připravenou reformu. Julínek hodlá zpracovat analýzu chyb, kterých se při prosazování reformy dopustil.

Vláda by podle Paroubka měla požádat o důvěru

Premiér Mirek Topolánek (ODS) by měl předstoupit podle předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka před Poslaneckou sněmovnu a požádat o důvěru pro svůj rekonstruovaný kabinet. "Já bych to bral jako krok, který by byl rozumný a který by svědčil o politické odvaze," řekl šéf opoziční strany. Připustil, že jsou změny v kabinetu malé, ale očekává, že bude chtít vláda dělat korekce ve svém politickém postupu. Bylo by to podle Paroubka logické, a pokud by vláda důvěru dostala, pak by to posílilo její postavení. Na dotaz, zda sociální demokraté vyvolají ve sněmovně hlasování o nedůvěře kabinetu, když premiér nepožádá o důvěru, Paroubek odpověděl: "V tuto chvíli je to předčasná otázka." Paroubek současně zpochybnil kvalifikovanost politiků, kteří se mají objevit v Topolánkově vládě.

David Černý se omluvil vládě za mystifikaci se svým dílem

Sochař David Černý se omluvil premiérovi a dalším členům vlády za to, že projekt Entropa pro sídlo Rady EU není tím, co sliboval. Ohlášené dílo 27 evropských umělců je výtvorem jeho a několika spolupracovníků. Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra ČTK sdělil, že byl informací nepříjemně překvapen. "Dohoda úřadu vlády s umělcem jasně stanovila, že dílo bude společným projektem umělců z 27 zemí EU... V této situaci zvažujeme další postup," uvedl. "Groteskní nadsázka a mystifikace patří ke znakům české kultury a vytváření falešných identit je jednou ze strategií současného umění," sdělili autoři v tiskovém prohlášení, které zaslali ČTK. "Omlouváme se premiérovi Mirkovi Topolánkovi, vicepremiérovi Alexandru Vondrovi, ministru Karlovi Schwarzenbergovi a jejich úřadům, že jsme je o pravém stavu věcí neinformovali a uvedli je tak v omyl," uvedli. Nechtěli prý, aby politici museli nést odpovědnost za podobný druh politicky nekorektní satiry. "Věděli jsme, že k odhalení pravdy dojde. Ještě předtím jsme chtěli zjistit, jestli se Evropa dokáže sama sobě zasmát," dodávají.

Projekt se snaží představit v případě všech členských států EU nechtěné stereotypy, které o dané zemi panují. Jednotlivé státy ve skládačce Evropské unie reprezentují neexistující umělci. Mají svá jména, uměle vytvořené identity a někteří i webové stránky. Každý z nich je navíc autorem textu, ve kterém vysvětluje motivaci ke společnému projektu. To vše vytvořili David Černý, Krištof Kintera a Tomáš Pospiszyl, a pomohl realizovat tým spolupracovníků z Čech i ze zahraničí, uvedli autoři. Například Rakousko, známé svým odporem k jaderné energii, pokrývají obrovské chladicí věže jaderných elektráren. Řecko je zobrazeno jako země pohlcená velkým požárem. Německo je představeno jako země dálnic, jejich kresba na půdorysu země ale již někomu připomněla svastiku. Nizozemsko, jehož značná část území leží za hrázemi pod úrovní mořské hladiny a v němž žije množství přistěhovalců, je zase pokryto vodou, z níž vyčuhují pouze minarety. Černý se stále hlásí jen k dílu, které prezentuje ČR. Země je displejem, na kterém běží výroky prezidenta Václava Klause, jež se týkají jeho názorů na ekonomiku či klimatické změny.

Bulharsko protestuje proti české výzdobě v Radě EU

Český velvyslanec v Bulharsku Martin Klepetko byl v úterý pozván k naléhavé schůzce na bulharské ministerstvo zahraničí, kde mu byl tlumočen "ostrý protest" bulharské strany proti výzdobě českého předsednictví v Radě EU v Bruselu. Na mapě Bulharska, která je součástí kontroverzního uměleckého projektu, je vyobrazen turecký záchod. V Bruselu toto pojetí ostře kritizovalo bulharské stálé zastoupení při Evropské unii. Velvyslanec ČTK řekl, že šéf příslušného teritoriálního odboru bulharského ministerstva vyjádřil "velké rozhořčení" nad způsobem, jakým je Bulharsko v projektu prezentováno. "Ostrý protest" byl vyjádřen ústní, nikoli písemnou formou. Šéf odboru také podle Klepetka avizoval další protestní kroky Bulharska jak v Bruselu, tak v Praze. Podle české diplomacie měl velvyslanec vysvětlit, že jde o umělecké dílo. "A jakkoli je svérázné, jeho základem je humor, nikoli zlý úmysl," řekla v Praze ČTK před Klepetkovou schůzkou mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Velvyslanec ČTK řekl, že argumentoval tím, že základní myšlenkou celého projektu bylo vysmívat se bariérám v myslích lidí, ale dodal, že "je jasné, že v této chvíli tato argumentace nepomůže". Martin Klepetko však prohlásil, že "pevně věří", že incident nebude mít vliv na česko-bulharské vztahy, "aspoň tak nám to bylo řečeno".

Česká výzdoba prý každopádně vyvolá zájem

Instalace, kterou Česká republika pro své šestiměsíční předsednictví EU zvolila jako výzdobu do budovy Rady EU, vyvolá upřímný či nucený smích, každopádně ale nezůstane bez povšimnutí. Píše to belgický list La Libre Belgique v článku o tom, jak Češi vyzdobili sídlo instituce, v níž se schází pro svá jednání unijní státníci. Češi nechali volné ruce umělcům, kteří se na vytvoření masivní instalace podíleli, aby ztvárnili stereotypy, klišé či předsudky nejrůznějších kalibrů, jež o svých evropských sousedech v Evropě máme. Odtud by podle listu mohla pramenit případná nucenost v úsměvech některých návštěvníků. La Libre Belgique rovněž poznamenává, že výzdoba jde proti všem formám cenzury. S ní mají Češi ze své komunistické minulosti své zkušenosti. Cílem výstavy tak je ukázat, že svoboda projevu je základem demokracie.

Před ambasádou ČR ve Vídni protestovali členové SLÖ

Před českou ambasádou ve Vídni proti Benešovým dekretům protestovaly asi čtyři desítky členů Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Rakousku (SLÖ). Informovala o tom agentura APA. Členové SLÖ vyzvali Česko, aby využilo svého předsednictví v EU a Benešovy dekrety zrušilo. Vysídlenci a jejich potomci považují Benešovy dekrety za nástroj bezpráví a za "bariéru, která brání normalizaci vztahů mezi Čechy a sudetskými Němci ". Praha, jejímž cílem je "Evropa bez bariér", by je proto měla zrušit. Účastníci protestu tuto výzvu předali české ambasádě.

Slovinsko vyzývá ČR nepřehlížet jeho názor stejně jako Francie

Slovinsko vyzvalo české předsednictví v Evropské unii, aby bralo zřetel na jeho stanovisko v hraničním sporu s Chorvatskem a nepřehlíželo je, jako to činila v minulém půlroce předsedající Francie. V opačném případě bude muset Slovinsko trvat na svém vetu dalších vstupních jednání EU s Chorvatskem. Prohlásil to podle agentury APA slovinský premiér Borut Pahor. Chorvatsko svými teritoriálními nároky prakticky zbavuje Slovinsko přístupu na volné moře, součástí sporu jsou i některé úseky pozemní hranice mezi oběma bývalými jugoslávskými státy. Pro Lublaň je vyřešení tohoto problému zásadní otázkou a dává najevo, že nátlaku na údajnou potřebu rychlého přijetí Chorvatska do EU neustoupí.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg již v prosinci předem odmítl jakoukoli rozhodčí roli Česka v tomto sporu. Již tehdy ale panoval dojem, že česká diplomacie se aspoň na zprostředkovatelské úrovni bude muset v době předsednictví otázkou zabývat. Unie dosud vyžadovala, aby kandidátské státy své případné územní spory vyřešily před vstupem do společenství, aby do něj nezatahovaly své rozepře.

Budoucí šéf místního rozvoje Svoboda mluvil s Bruselem o dotacích

Cyril Svoboda (KDU-ČSL), který by měl stanout v čele ministerstva pro místní rozvoj (MMR), novinářům řekl, že již telefonicky hovořil se zástupci Evropské komise o čerpání evropských dotací. Priority resortu chce ale oznámit až po svém případném jmenování do funkce. Dosavadní ministr bez portfeje by měl podle lidové strany nahradit dosavadního ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka. Svoboda zároveň dodal, že ve vlně kritiky na pomalé čerpání evropských zdrojů bude pravda někde uprostřed. "Vláda na pondělním zasedání vzala na vědomí stav čerpání dotací. Vypadá to, že se čerpají efektivně," řekl Svoboda.

Ministerstva bylo v posledních týdnech kritizováno například za problémy s monitorovacím systémem, který sleduje čerpání peněz z evropských fondů. Současný systém byl totiž v roce 2001 pořízen v rozporu s tehdy platným zákonem o zadávání veřejných zakázek. MMR si tím uzavřelo cestu k financování systému právě z evropských dotací. Resort nyní připravuje tendr na nový monitorovací systém. Způsob vypsání nového tendru však již kritizovali poslanci ze sněmovního kontrolního výboru.

STEM: Dvě třetiny občanů se bojí, že demokracie může být ohrožena

Dvě třetiny občanů České republiky se podle loňského prosincového průzkumu agentury STEM i téměř 20 let po pádu komunismu v někdejším Československu obávají, že demokracie v Česku je křehká a může být snadno ohrožena. Velmi silně sdílí tuto obavu 21 procent lidí, zjistil průzkum. Míra obav o osud demokracie stoupá s věkem, největšími optimisty jsou mladí lidé.

Průzkum zjistil, že většina občanů - 55 procent - určitě nebo spíše nesouhlasí s názorem, že současné politické strany v ČR jsou zárukou demokratické politiky. Většina - 52 procent - si v různé míře také nemyslí, že jim parlamentní volby dávají možnost ovlivnit rozhodování o vývoji v Česku. Podíl těch, kteří vnímají politické strany jako záruku demokratické politiky v ČR, klesl od roku 2006 z 52 procent na 45 procent. Za poslední čtyři roky se snížil podíl lidí, pro které parlamentní volby nejsou zárukou demokracie.

Počet žadatelů o azyl v ČR loni klesl, pokračuje dlouhodobý trend

O azyl v Česku loni žádalo 1656 cizinců, což je nejméně od roku 1995. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnil odbor migrační a azylové politiky ministerstva vnitra. Zájem cizinců o azyl v Česku klesá dlouhodobě. V roce 2006 žádalo o azyl v Česku 3016 lidí, o rok později bylo žadatelů 1878. Loni také poklesl počet cizinců, kterým byl azyl udělen. Azyl loni získalo 160 lidí; před dvěma lety jich přitom bylo 191 a v roce 2006 bylo úspěšných 268 žadatelů o azyl. Vůbec největší zájem měli cizinci o český azyl v roce 2001, tehdy české úřady zaznamenaly 18.094 žádostí.

Největší zájem o český azyl loni projevili Ukrajinci, tvořili téměř pětinu celkového počtu žadatelů. Z Turecka pocházelo 15 procent žadatelů o azyl, z Mongolska 11 procent. Další příčky pomyslného žebříčku zájemců o český azyl obsadili Vietnamci, Rusové, Bělorusové a migranti z Kazachstánu. Nejvíce cizinců loni o azyl požádalo v prvních třech měsících roku - v lednu jich bylo 212, v únoru 188 a v březnu 182. Nejméně, 83, jich bylo v prosinci. Od roku 1990 žádalo české úřady o azyl celkem 87.904 lidí. Většina z nich se však nesetkala s úspěchem; do konce loňského roku azyl získalo pouze 3436 žadatelů.

Pokles počtu žádostí o azyl v Česku odborníci očekávali; podle jejich očekávání mohl být dokonce ještě výraznější. Od prosince 2007, kdy Česká republika vstoupila do schengenského prostoru, zůstala totiž obklopena pouze jeho členskými státy. Jediným přímým vstupem do ČR pro cizince z ostatních zemí tak zůstala mezinárodní letiště.

Bývalý hejtman Toman je vládním zmocněncem, Zahradník se stal prorektorem

Bývalý hejtman Pardubického kraje Ivo Toman (ODS) se stal po neúspěchu v krajských volbách zmocněncem vlády pro výstavbu rychlostní komunikace R35. Zatím přesně neví, jaké bude mít v nové pozici kompetence, řekl ČTK. Po volebním fiasku odmítl přijmout funkci placeného předsedy kontrolního výboru zastupitelstva Pardubického kraje. Zatím čeká, jaké pravomoci a působiště mu ministr dopravy přidělí. Budoucí rychlostní silnice R35 spojí Liberec přes území Královéhradeckého, Pardubického a Olomouckého kraje s Lipníkem nad Bečvou na Přerovsku.

Rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Václav Bůžek jmenoval bývalého jihočeského hejtmana Jana Zahradníka (ODS) do funkce prorektora pro zahraniční vztahy. Bůžek předpokládá, že nový prorektor využije svých koncepčních, organizačních, jazykových i diplomatických schopností, které si prohloubil ve funkci hejtmana. Doufá také, že zohlední své znalosti bruselského prostředí v úvahách univerzity o financování evropských projektů. Do školství se Zahradník vrátil po osmi letech strávených v čele Jihočeského kraje.

Ministr Kalousek nevyloučil finanční pomoc skupině BCT

Ministr financí Miroslav Kalousek ve svém prohlášení nevyloučil finanční pomoc krachující skupině výrobců skla Bohemia Crystalex Trading (BCT). Ještě nedávno přitom jakoukoli finanční pomoc odmítal. Případná intervence veřejných prostředků na podporu provozního financování musí být ale podložena jednoznačnými údaji, které vyloučí prohlubování další ztráty a návratnost těchto prostředků. Ministr tak reagoval na žádosti odborů i vedení BCT, jež se snaží udržet zaměstnanost ve sklářských společnostech. "Pomoc je možná jedině za podmínky, že současní vlastníci neprodleně předloží realistický plán restrukturalizace a prodeje životaschopných segmentů společností," řekl ČTK Kalousek. Dodal, že je informován o celé řadě vážných zájemců o koupi jednotlivých podniků, může však s nimi dosud jednat pouze v tom smyslu, že je odkazuje na jednání s vlastníky a věřitelskými bankami. Zároveň upozornil na to, že vlastníci nebyli za čtyři měsíce schopni dohodnout se na účinném restrukturalizačním plánu a zdůraznil, že stát není spoluvlastníkem společností.

Odbory: Z některých sklářů se stali de facto nevolníci

Někteří zaměstnanci skláren ze skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) se ocitli prakticky v nevolnickém postavení vůči firmě. Na tiskové konferenci to uvedl odborový předák Vladimír Kubinec. Desítky zaměstnanců musejí podle něj pracovat na utlumení výroby, ačkoliv nemají naději, že dostanou za práci zaplaceno. "Provoz sklárny nelze ukončit ze dne na den," uvedl Kubinec. Skláři tak musejí pracovat minimálně po dobu dalších deseti týdnů, kdy trvá výpovědní lhůta. Firmy skupiny BCT jsou přitom v insolvenčním řízení nebo v úpadku a první na řadě v uspokojování pohledávek jsou banky. Na provoz firem a mzdy potom podle odborářů nezbývají peníze. Odboráři proto napsali otevřený dopis premiérovi Mirkovi Topolánkovi, kde popisují situaci ve skupině a žádají změnu insolvenčního zákona. "Změny jsme navrhli s cílem zlepšit postavení zaměstnanců při uspokojování jejich pracovněprávních nároků," píše se v dopise. Odboráři také nařkli stát, že se o situaci ve sklářství nezajímá. "Nám to připadá jako řízený proces likvidace českého užitkového sklářství," uvedl Kubinec.

V Česku je již takřka 3500 bankomatů, lidé je využívají stále víc

Počet bankomatů v tuzemsku v loňském roce vzrostl již na takřka 3500 a jen za posledních deset let se tak více než zdvojnásobil. Češi bankomaty využívají stále častěji, především k vybírání hotovosti. Banky počítají s dalším rozšiřováním sítě bankomatů a nabízených služeb, zjistila ČTK u bank a ze statistik Sdružení pro bankovní karty (SBK).

Podle litvínovského starosty se DS mýlí, město se situací v Janově intenzivně zabývá

Litvínovská radnice se podle starosty Milana Šťovíčka (ODS) intenzivně zabývá situací v sídlišti Janov, kde mají starousedlíci problémy s nepřizpůsobivými občany. Starosta Litvínova tak reagoval na tvrzení místopředsedy extremistické Dělnické strany (DS) Petra Kotába, který město obvinil z liknavosti. V prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že DS vyšle 24. ledna do Janova takzvané monitorovací hlídky. Tvrzení DS se nezakládá na pravdě, město vyvíjí značnou snahu o zlepšení situace v Janově, je to stále priorita, řekl ČTK Šťovíček.

Kotáb v sobotu údajně hovořil na besedě s lidmi z Litvínova. Osobně prý 24. ledna navštíví i několik místních občanů, kteří žijí v nejproblémovějších místech sídliště. "Obyvatelé sídliště Janov sdělili nové poznatky, které svědčí o znovu opadajícím zájmu vedení města o řešení problémů s místní nepřizpůsobivou menšinou," uvedl. To však Šťovíček popírá.

Počasí

Ve středu čekáme zataženo nízkou oblačností, ojediněle mrznoucí mlhy a slabé sněžení. Teploty -6 až -2 stupně Celsia.