Denní souhrn zpráv Zprávy

14-01-2009

Topolánek představil v EP české priority, chce být jako Karel IV.

Premiér Mirek Topolánek v Evropském parlamentu představil priority českého předsednictví v Evropské unii. Ve zhruba půlhodinovém projevu mimo jiné řekl, že se během něj bude chovat jako kdysi středověký císař Karel IV., který nevystupoval jen za české království, ale za celou Svatou říši římskou. Později se v diskuzi zastal českého prezidenta Václava Klause, jehož někteří europoslanci kritizovali. Klaus patří k hlavním odpůrcům reformní lisabonské smlouvy, která by měla zjednodušit fungování Evropské unie. Ve středu jej za to kritizoval například šéf socialistické frakce v europarlamentu Martin Schulz. Podle Topolánka by ale v unii mělo být místo pro diskuzi a pokud by tomu tak nebylo, nešlo by o "jeho Evropskou unii". Premiér zároveň Klause označil za ikonu 90. let české transformace. "Já se proti útokům na Václava Klause ostře ohrazuji," uvedl. Několik desítek europoslanců (z více než 700) kteří ho poslouchali, seznámil se třemi E, která charakterizují pilíře českého předsednictví - ekonomiku, energetiku a Evropu ve světě. "S lehkou nadsázkou by se dalo říct, že tato tři E se počátkem roku transformovala ve dvě G - Gas a Gaza," podotkl Topolánek v na narážce na aktuální vývoj. Při představování českého předsednictví pak vyzdvihnul hlavně svoji nestrannost, již považuje za základní předpoklad pro jeho úspěšné absolvování.

France 24: Český euroskepticismus čiší z historických zkušeností

Český euroskepticismus je výsledkem neblahých historických zkušeností, jako byla mnichovská dohoda z roku 1938 a sovětská okupace z roku 1968. Čechy proto spojuje nedůvěra k velkým západoevropským zemím, uvedla ve středu ve své reportáži francouzská zpravodajská televize France 24. V dokumentu natočeném v Česku se objevily záběry z obou historických událostí, které jsou podle jeho autora hlavní příčinou "bytostné nedůvěry" k zemím, o nichž jsou Češi přesvědčeni, že je v kritických chvílích roku 1938 zradily a v roce 1968 lhostejně přehlížely. Vzhlížení Čechů k Spojeným státům je pak vysvětlitelné tím, že jejich zásluhou, a ne díky západoevropskému vlivu, se zhroutil komunismus ve východní Evropě v roce 1989. Ve snímku se ale objevují také názory svědčící o tom, že euroskeptiky nejsou rozhodně všichni a že značná část lidí i politiků nevidí ve větší integraci problém.

Topolánek: Palestinský stát by mohl pomoci situaci na Bl. východě

Jednou z možností, jak odblokovat vývoj na Blízkém východě, je podle českého premiéra a předsedy Rady EU Mirka Topolánka ustavení palestinského státu se silnou administrativou, který by byl zároveň ekonomicky stabilní. Topolánek to ve středu řekl na tiskové konferenci v Evropském parlamentu ve Štrasburku. Premiér zároveň podpořil konání dárcovské konference, přestože pásmo Gazy je stále oblastí bojů a příměří zatím není v dohlednu. "My jsme to navrhli jako iniciativu, která vypadá, že teď nebude naplněna. K dárcovské konferenci musí dojít a je jedno, kdo ji zorganizuje," uvedl premiér. Podle Topolánka byla Evropa vždy v oblasti Blízkého východu spíše "velkým plátcem než velkým hráčem", což by se mělo změnit.

Schwarzenberg: Obrys řešení konfliktu v Gaze se začíná objevovat

Obrysy řešení válečného konfliktu v pásmu Gazy se začínají objevovat. V Evropském parlamentu ve Štrasburku to ve středu řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, jehož země v současnosti předsedá EU. Podle eurokomisařky pro vnější vztahy Benity Ferrerové-Waldnerové znesvářené strany snad za pár dní uzavřou příměří. Kvůli válce v pásmu Gazy pozastavily Evropská unie a Izrael jednání o rozšíření vzájemných vztahů, řekl ve středu v Jeruzalémě vyslanec Evropské komise v Izraeli Ramiro Cibrian. Válka v Gaze podle něj znamená, že bilaterální vztahy mezi Izraelem a unijní sedmadvacítkou nemohou pokračovat jako normálně. Jak dlouho potrvá "vzájemně dohodnutá přestávka" v jednáních, ale neřekl.

Sněmovna asi počátkem února lisabonskou smlouvu schvalovat nebude

Sněmovna asi nebude počátkem února pokračovat v projednávání lisabonské smlouvy o budoucím uspořádání EU, jak zatím měla v plánu. Ústavně-právní výbor dolní komory ve středu jednomyslně rozhodl o tom, že své projednávání smlouvy přeruší až do 15. února. V názoru na obsah a důsledky smlouvy se ale členové výboru lišili. Některým poslancům ODS se smlouva jeví jako nesrozumitelná a nepřehledná, proto ji prý nepodpoří. "Jakmile bude lisabonská smlouva schválena, tak odevzdáme 50 pravomocí do výlučné působnosti unijních institucí," prohlásil například Zdeněk Prosek (ODS). "Text lisabonské smlouvy je nepřehledný, je to technická norma pro mocenské uspořádání," dodal Prosek s tím, že dokument nahrává byrokratům a nedostatku demokracie.

Stávka v dopravě zažehnána, Kalousek benefity zatím rušit nebude

Plánovaná stávka v dopravě zatím nebude. Ministr financí Miroslav Kalousek na středečním setkání zástupcům odborů řekl, že prozatím stáhl z jednání vlády záměr zrušit daňové zvýhodnění některých zaměstnaneckých benefitů, především režijních jízdenek a stravenek. "Bezprostřední hrozba byla zažehnána, ale my zůstaneme ve střehu," řekl mluvčí odborářů Libor Poláček. "Pak skutečně nejsme ve sporu, já si tohoto střehu vážím," reagoval na tiskové konferenci Kalousek. Ministr se však svého záměru zrušit v novém zákoně desítky daňových výjimek úplně nevzdal. Ve středu se pouze zavázal, že nový zákon nepošle do legislativního procesu dříve, než přesvědčí odboráře o výhodnosti svých návrhů. "Já nechci zrušit daňové výhody, já je chci nahradit jedním univerzálním paušálem," zdůraznil Kalousek. Nový systém bude podle něj spravedlivější pro všechny.

Zemědělci zatím odložili plánovanou demonstraci v Praze

Zemědělci zatím odložili plánovanou demonstraci, kterou kvůli situaci na trhu s mlékem chtěli ještě v lednu uspořádat v Praze. ČTK to ve středu řekl prezident Agrární komory Jan Veleba, podle kterého ve středu zemědělci od ministerstev zemědělství a financí dostali příslib, že stát rolníky podpoří částkou 2,8 miliardy korun. Peníze mají být určeny například na podporu provozních úvěrů pro zemědělce. Připravovaná demonstrace byla hlavním tématem celostátní porady šéfů okresních a krajských agrárních komor. Zástupci ministerstev zemědělství a financí je podle Veleby informovali o tom, že stát prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu podpoří finanční toky v zemědělství 2,8 miliardy korun. Zahájeny by měly být například programy zaměřené na podporu provozních úvěrů, s jejichž získáním mají nyní zemědělci potíže. "My na to reagujeme tak, že uděláme moratorium na naše nějaké další aktivity a akce," uvedl Veleba.

Exprezident Havel není v ohrožení života, jeho stav je ale vážný

Zdravotní stav Václava Havla, který leží od pondělního večera v pražské motolské nemocnici s plicními komplikacemi, je vážný, avšak dvaasedmdesátiletý exprezident nyní není v ohrožení života. Členové čtrnáctičlenného lékařského konzilia ve středu před novináři také zdůraznili, že příčina Havlových potíží není onkologická. Bývalé hlavě státu už brzké uzdravení popřáli mnozí čeští politici. Havel se v pondělí podrobil na ORL klinice v Motole drobné operaci při níž mu byl odstraněn zánět z krku. Jeho pooperační stav však poté zkomplikovalo zahlenění části pravého plicního laloku. Exprezident nyní v tyto dny na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO) v Motole pod dohledem odborníků rehabilituje, užívá nitrožilně velké dávky antibiotik a v dýchání mu pomáhá speciální maska. Podle lékařů netrpí bolestmi, má zájem o dění ve světě, jí i spí a pravidelně jej navštěvuje jeho manželka Dagmar.

Nominace do vlády za ODS oznámí Topolánek ve čtvrtek

Jména nástupců odvolaných ministrů dopravy a zdravotnictví oznámí předseda vlády a šéf ODS Mirek Topolánek na stranické tiskové konferenci ve čtvrtek dopoledne. Ministra dopravy Aleše Řebíčka nahradí podle dosavadních informací bývalý středočeský hejtman Petr Bendl, o nástupci Tomáše Julínka premiér patrně ještě nerozhodl. "Ještě se nevyjádřil," sdělila ČTK dopoledne senátorka Daniela Filipiová. V úterý jí Topolánek funkci nabídl, když kývla, že by nabídku přijala, nechal si čas na rozmyšlenou. Za uzavřenou záležitost považuje po úterním oslovení Filipiové nominaci další z politiků, o nichž se v souvislosti s uvolněnou funkcí mluvilo, poslanec Boris Šťastný. ČTK také řekl, že ho premiér nekontaktoval. Stejně tak premiér ve středu ze zahraničí nekontaktoval ani dalšího z možných uchazečů - Julínkova náměstka Marka Šnajdra. Topolánek plánuje oživit kabinet změnou na čtyřech ministerstvech. Zelení nahradí ministryni pro lidská práva Džamilu Stehlíkovou hudebníkem Michaelem Kocábem. Lidovci odvolali z vládních funkcí svého předsedu Jiřího Čunka, vicepremiérskou funkci po něm přebere ministryně obrany Vlasta Parkanová, ministerstvo pro místní rozvoj bude řídit dosavadní ministr bez portfeje Cyril Svoboda. Na jeho místo povolali lidovci diplomata a a právníka Pavla Svobodu.

Venclík vyzval Julínka, aby kandidoval na předsedu brněnské ODS

Předseda jihomoravské ODS Milan Venclík ve středu vyzval končícího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka ke kandidatuře na předsedu brněnské ODS. Jihomoravští občanští demokraté nemají s Julínkem dobré vztahy. Viní jej z podílu na volební porážce a vadí jim jeho kritika krajské koalice s ČSSD. Současné okopávání by mělo skončit, sdělil ve středu ČTK Venclík. Stranické volby v Brně se konají 26. ledna. Venclík Julínka vyzval k tomu, aby si s ním přestal vyřizovat účty přes média, a pokud chce něco změnit, aby kandidoval na předsedu v oblastní radě Brno-město. "Budu rád, pokud Tomáš Julínek mou výzvu přijme a přesvědčí ostatní členy ODS v této otevřené soutěži o tom, že by dokázal ODS v Brně a v Jihomoravském kraji řídit lépe," řekl Venclík.

Pospíšil představil upravený návrh občanského zákoníku

Soudy v budoucnu možná nebudou moci úplně zbavit duševně postiženého člověka svéprávnosti, mají ji pouze omezovat. Lidé mají mít také i nadále možnost uzavírat církevní i civilní sňatky. Počítá s tím návrh nového občanského zákoníku po zapracování připomínek, které úřad ke kodexu obdržel. S nynější podobou zákoníku ve středu novináře seznámili ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) a lidé, kteří se podíleli na jeho tvorbě. Podle opoziční sociální demokracie je ale současná podoba nové úpravy nepřijatelná. Z návrhu zákoníku bylo podle jednoho z jeho tvůrců Karla Eliáše nakonec vypuštěno opozicí kritizované ustanovení o možné výpovědi z nájmu bez udání důvodu s dvouletou výpovědní lhůtou. ČSSD se ovšem nelíbí ani nynější stav, kdy návrh zákoníku podle poslance Stanislava Křečka umožňuje například výpověď z vážných důvodů s tříměsíční výpovědní lhůtou. Další možností je pak výpověď s dvouletou výpovědní lhůtou pro člena domácnosti, v níž zemřel nájemce. Pospíšil chce ale otázku nájmů ještě konzultovat s novým ministrem pro místní rozvoj.

Češi ze Zakarpatské Ukrajiny se asi dočkají odškodnění za majetek

Čeští občané ze Zakarpatské Ukrajiny se asi dočkají odškodnění za nemovitý majetek, který tam nechali kvůli maďarskému záboru území v letech 1938 a 1939 nebo odstoupení území Sovětskému svazu v roce 1945. Každý z nich by musel nárok prokázat, mohl by získat nejvýše dva miliony korun. Počítá s tím poslanecká novela, kterou ve středu po kompromisních úpravách podpořil sněmovní ústavně-právní výbor. Lidé by podle předlohy měli mít nárok na desetinásobek ceny nemovitostí, stanovené podle příslušných vládních nařízení a vyhlášek z let 1947 až 1959. "Omezujeme pro jednu osobu, respektive jeden majetek, ten nárok dvěma miliony korun. Je to strop, který může někoho poškodit, ale na druhou stranu neohrozí nějakým zásadním způsobem státní pokladnu," řekla ČTK spoluautorka předlohy Eva Dundáčková (ODS). Nepředpokládá, že nárok vznese více než 400 lidí, což by pro státní pokladnu byl výdaj maximálně ve výši 800 milionů korun. Nárok by kromě dosud žijících lidí mohli uplatnit u ministerstva vnitra i jejich pozůstalí - manželé, manželky nebo děti, a to nejpozději do konce roku 2012. Vyplácelo by se od roku 2010.

Výborem schválená verze na rozdíl od původní předlohy nepočítá s tím, že by lidé, kteří přesně nedoloží hodnotu ztraceného majetku, dostali jednorázové odškodnění 100.000 korun. Nárok se týká jen budov a pozemků, je třeba jej doložit buď přihláškou k náhradě za majetek na Zakarpatské Ukrajině podle předpisů z 50. let, nebo vlastnictví prokázat kupní či darovací smlouvou.

Diag Human vítá Motejla jako rozhodce, český stát ale kritizuje

Společnost Diag Human ve středu ocenila, že ombudsman Otakar Motejl přijal roli hlavního arbitra v letitém sporu, který firma a Česká republika vedou. V prohlášení, které ČTK zaslala, ale ostře kritizuje počínání českého státu. "Proti tomuto rozhodci nevznese (Diag Human) žádných námitek. Česká republika dostává možnost veřejně prokázat, že i ona hledá nezávislý rozhodčí senát a spravedlivý proces," uvedla. Spor má původ na počátku 90. let. Společnost Diag Human usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém vyjádření tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara z obchodu sešlo.

Lékárníci podali podnět zdravotním pojišťovnám kvůli poplatkům

Česká lékárnická komora dala ve středu podnět všem zdravotním pojišťovnám, aby se zabývaly nevybíráním regulačních poplatků v pěti nemocničních lékárnách v majetku Středočeského kraje. Novinářům to ve středu řekl prezident komory Stanislav Havlíček. Za pacienty hradí regulační poplatky v těchto zařízeních od počátku roku kraj. Plní tak slib, se kterým ČSSD loni na podzim vyhrála krajské volby. Podle komorových právníků je v rozporu se zákonem to, že kraj hodlá hradit poplatky za pacienty z krajských peněz. Komora to podle Havlíčka považuje za nedovolenou podporu z veřejných prostředků a porušování pravidel hospodářské soutěže. "Ve skutečnosti se nejedná o dary pacientům, ale o porušování zákona, protože nemocnice má pouze příslib od kraje, že jí regulační poplatky uhradí," vysvětlil Havlíček.

Podnikatelé neuspěli při jednání s bankami o levnějších úvěrech

Podnikatelé neuspěli při středečním jednání s bankami, po nichž žádali levnější peníze a přístupnější úvěry. Prezident České bankovní asociace Jiří Kunert po jednání novinářům řekl, že banky musejí zvyšovat ceny úvěrů pro podnikatele kvůli vyššímu riziku v době ochlazení ekonomiky. Prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel není spokojen s tím, že tato rizika nesou pouze podnikatelé, a nikoliv banky. "Česká národní banka třikrát za sebou snížila úrokové sazby a komerční banky je namísto jejich očekávaného snížení u provozních úvěrů naopak od začátku letošního roku zvýšily o 1,5 až dvě procenta," uvedl Kužel s otázkou, kde je rozdíl mezi sazbami ČNB a sazbami poskytovanými bankami. Přitom provozní úvěry jsou podle něj pro fungování podniků naprosto klíčové. "Pokud banky omezí přísun peněz svým klientům nebo dokonce jim přestanou plošně půjčovat, za tři čtvrtě roku již nebudou mít komu," dodal.

Koruna je nejslabší od listopadu 2007, euro stojí více než 27 Kč

Koruna ve středu oslabila kvůli špatným datům z ekonomiky na nejnižší hodnoty od listopadu 2007, když se odpoledne dostala nad 27 korunami za euro. Kolem 17:00 se obchodovala za 27,09 Kč/EUR. K dolaru česká měna oslabila na 20,56 Kč/USD, vyplývá z informací serveru Patria Online.

Ekologové: Těžba uhlí za limity není možná, lidé ji odmítají

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) připravuje do vlády novou státní energetickou koncepci (SEK). Její pracovní verze počítá s prolomením limitů těžby hnědého uhlí z roku 1991. Společnost Litvínovská uhelná ze skupiny Czech Coal je připravena za hranicemi limitů těžit. Podle ministerstva životního prostředí (MŽP) je ale návrh na prolomení limitů nepřijatelný. Kritizují jej i ekologická hnutí, další těžba není podle nich vzhledem k odmítavému postoji lidí možná. Říman podle vedoucího programu Energie Hnutí Duha Martina Mikesky nemá šanci pracovní podobu SEK prosadit. "Pokud si myslí, že je dobré rozšířit těžbu hnědého uhlí za limity a zbourat obce Horní Jiřetín a Černice na Mostecku, je to jeho názor. Chybí mu ale souhlas ústeckých krajských zastupitelů, vládních i opozičních stran a veřejného mínění, jež je drtivě proti," řekl ve středu ČTK.

Předsedou Rady České televize se stal opět Jiří Baumruk

Staronovým předsedou Rady České televize se ve středu stal Jiří Baumruk (53). Členové rady jej zvolili na dva roky na svém pravidelném zasedání. Baumruk tak obhájil svou pozici, do které byl poprvé zvolen v lednu 2007. Baumruk byl jediným navrženým kandidátem a dostal 11 hlasů od 13 přítomných členů rady. Baumruk se stal členem rady v roce 2005, v témže roce byl zvolen místopředsedou rady. Baumruk členům rady před volbou řekl, že rada nebyla před dvěma lety, kdy byl zvolen poprvé, v nejjednodušší situaci. Připomněl tak to, že těsně po jeho zvolení vypukla kauza kolem členství tehdejšího vrchního ředitele ČT Františka Lamberta v předlistopadových Lidových milicích. Lambert kvůli tomu tři a půl roku neodevzdal lustrační osvědčení a rada šéfa ČT Jiřího Janečka upozornila na porušení zákona. Lambert posléze z ČT odešel.

Rada vypíše konkurz na ředitele ústavu pro totalitu až za rok

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů vypíše výběrové řízení na funkci ředitele ústavu, ale až po dvouletém fungování této instituce, tedy nejdříve za rok. Usnesla se tak na středečním jednání, informoval ČTK mluvčí ústavu Jiří Reichl. Současný ředitel ústavu Pavel Žáček, který je ve funkci od 1. ledna 2008, rozhodnutí přivítal. Zhruba před měsícem se objevily spekulace, že rada je se Žáčkem nespokojena a konkurz vyhlásí v nejbližších týdnech. "Rada považuje za vhodný a standardní nástroj pro volbu ředitele instituce tohoto typu výběrové řízení, jeho uplatnění nicméně předpokládá až dokončení stabilizační fáze, tedy za dva roky po zahájení činnosti," uvedl Reichl s odkazem na místopředsedu rady Patrika Bendu. Žáčka do funkce jmenovala rada v prosinci 2007.

O odklad školy žádá 18 procent dětí, podle psychologa je to moc

Zhruba 18 procent dětí, které v posledních třech letech přišly k zápisu do prvních tříd, v září nenastoupilo do školy kvůli odkladu školní docházky. Vyplývá to z údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání. Podle psychologa Petra Klímy z pražské pedagogicko-psychologické poradny chce školu odložit školu nesmyslně vysoký počet rodičů, většina dětí je prý pro školu zralá. Součástí žádosti o odklad je potvrzení od lékaře a psychologa, rodič je může přinést už k zápisu do prvních tříd nebo dodatečně do začátku školního roku. Zápisy se letos konají od 15. ledna do 15. února.

Národní divadlo investovalo do úspor energií 31 milionů korun

Národní divadlo investovalo do rekonstrukce energetických systémů historické budovy, Nové scény, provozní budovy i budovy restaurace 31,3 milionu korun. Za loňský první rok programu energetických úspor se podařilo ušetřit přes pět milionů korun, což odpovídá téměř 27 procentům původních ročních nákladů. Náklady na ekonomická a ekologická opatření bude Národní divadlo splácet do roku 2017. Novinářům to ve středu sdělil jeho ředitel Ondřej Černý. "Každý večer se zabýváme ekologií ducha, nyní jsme vstoupili na pole tradiční ekologie. To má, jak ukazují poslední události kolem dodávek plynu, svůj smysl," uvedl Černý. Nový energetický systém například zahrnuje ekonomičtější zpracování odpadní energie, využití odpadního tepla olejové hydrauliky jevištní technologie nebo zpětné získávání tepla ze vzduchotechniky, která ročně ušetří 60.000 metrů krychlových zemního plynu.

Vondra hájí Černého dílo i o po odhalení mystifikace

Český vicepremiér Alexandr Vondra hájí kontroverzní dílo českého výtvarníka Davida Černého Entropa, které již vyvolalo několik pobouřených reakcí a které se ukázalo být mystifikací. Omluva Černého nicméně nic nemění na tom, že výtvarníkovo přiznání, že identita 26 umělců ze členských států EU je falešná, Vondru šokovalo. Vicepremiér pro evropské záležitosti to řekl novinářům ve Štrasburku během zasedání Evropského parlamentu. "Projekt Entropa je umění. Nic víc, nic míň. Za poslední dva dny vyvolala (Entropa) spíše pozitivní reakce. Lidé reagují tak, jak se to děje na jiných výstavách," dodal Vondra. Podle něj projekt zobrazuje stereotypy a klišé bránící integraci a spolupráci v Evropě. "Předsudky nejlépe odstraníme tak, že si je uvědomíme," prohlásil vicepremiér. Proti dílu Černého a několika jeho kolegů, které bylo původně prezentováno jako společná práce 27 výtvarníků ze všech členských zemí Evropské unie, již oficiálně protestovalo Bulharsko. Sofia je pobouřena tím, že na obří mapě Evropy je Bulharsko k vidění s tureckými záchody. Vládní Slovenskou národní stranu zase pobouřilo, že plastika symbolizuje Slovensko jako uzeninu s maďarskou trikolórou. Označila ji za hrubou urážku Slovenska a jeho občanů s údajným jasným politickým pozadím a vyzvala ministra zahraničí Jána Kubiše, aby Česko požádal o odstranění plastiky.

Černého Entropa se představí i v Praze

Projekt Entropa, který od počátku tohoto týdne v Bruselu připomíná české předsednictví Evropské unii, se pravděpodobně představí i v Praze. Jeho autoři jej plánují umístit na budovu Nové scény Národního divadla. Sedmadvacítku členských států unie ztvárněných českým sochařem Davidem Černým si tak budou moci prohlédnout i ti, kdo nejezdí do Bruselu. "Jednali jsme s Národním divadlem, jakkoli se to zdá technicky náročné, bylo by možné objekt umístit na budovu Nové scény," řekl ČTK jeden z autorského týmu Krištof Kintera.

Film Kdopak by se vlka bál bude uveden na festivalu v Berlíně

Film režisérky Marii Procházkové Kdopak by se vlka bál bude uveden na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale. V Berlíně, kde se festival uskuteční od 5. do 15. února, bude mít snímek svou mezinárodní premiéru. Uvedla to ve středu Česká televize, která je koproducentem filmu. Příběh o lásce, který je určen dospělým i dětem, bude uveden v soutěži Berlinale Generation Kplus spolu s dalšími dvanácti filmy z celého světa. Sekce Generation existuje od roku 1978 a uvádí ty nejlepší filmy sledující svět pohledem dětí a mladých lidí.

Do kin míří film o českých turistech v severní Koreji

Do kin míří dokumentární film režisérky Lindy Jablonské Vítejte v KLDR. Její kamera provází skupinku českých turistů vydávající se roku 2008 na poznávací zájezd do Korejské lidově demokratické republiky, izolované místním komunistickým režimem. Premiéra filmu bude 26. února. Kamera sleduje druhou výpravu turistů z České republiky do severní Koreje od roku 1989. Ti za šest dní dovolené v KLDR utratili asi 60.000 korun, ale musejí se na každém kroku podřizovat pokynům severokorejské státní turistické kanceláře. Musejí odevzdat mobilní telefony, vyslechnout si přednášku o americkém imperialismu nebo se klanět sochám někdejšího vůdce Kim Ir-sena, jenž byl ústavou z roku 1998 prohlášen věčným prezidentem.

Koncerty k výročí Palacha povede dirigent, který byl členem KSČ

Koncerty Plzeňské filharmonie ke 40. výročí upálení Jana Palacha bude řídit dirigent Jiří Malát, který byl v minulosti členem KSČ. ČTK na to upozornili abonenti Plzeňské filharmonie, kteří připomněli články Maláta z dobového tisku. První koncert se uskuteční tuto sobotu v pražském Rudolfinu, druhý o den později v plzeňské koncertní síni Peklo. Malát ČTK řekl, že ve straně byl, nebyl však žádným funkcionářem. Z KSČ vystoupil v roce 1989, minulost považuje za uzavřenou. Na jeho stranu se staví i ředitel Plzeňské filharmonie Jiří Samek a ředitel pořádající České filharmonie Václav Riedlbauch, kteří tvrdí, že záleží na uměleckých kvalitách, ne na minulosti.

Skikrosař Kraus vyhrál ve Flaine poprvé v sezoně závod SP

Český skikrosař Tomáš Kraus vyhrál poprvé v předolympijské sezoně závod Světového poháru. Obhájce celkového triumfu zvítězil ve francouzském Flaine suverénně ve všech čtyřech vyřazovacích jízdách a posunul se na průběžnou druhou příčku. Čtyřiatřicetiletý Kraus v předchozích dvou závodech nepostoupil do finálové čtyřky a po následných výhrách v takzvaném malém finále obsadil shodně pátou pozici. V třetím dílu seriálu se tedy dočkal prvního letošního umístění na stupních vítězů ve francouzském středisku, v němž triumfoval i loni. "A to ještě bylo málo času na trénink, protože ty závody posunuli o jeden den a nebyla připravená trať," řekl v rozhovoru pro ČTK Kraus. "Říkal jsem, že by to chtělo do toho finále konečně prošťouchnout, takže jsem moc rád, že to vyšlo. Dneska mi všechno sedlo," prohlásil.

Jirásek je opět předsedou ČOV, marketing povede Kejval

Milan Jirásek byl na středečním plénu v Praze jednomyslně zvolen předsedou Českého olympijského výboru (ČOV) na další čtyřleté období. Dvaasedmdesátiletý funkcionář byl jediným kandidátem a bude v čele vrcholného sportovního orgánu pokračovat až do roku 2012 a olympijských her v Londýně. Funkci místopředsedy pro ekonomiku a marketing bude vykonávat předseda Českého veslařského svazu Jiří Kejval. Místopředsedou pro sport byl jednomyslně zvolen František Dvořák, který byl jediným kandidátem a svou funkci vykonával i v uplynulém období. Protikandidáta neměl ani místopředseda pro olympismus Josef Dovalil; byl rovněž jednohlasně zvolen a ve své práci bude pokračovat i v dalším funkčním období. Ostře sledovanou pozici místopředsedy pro ekonomiku a marketing bude v dalších čtyřech letech zastávat předseda veslařského svazu Kejval. Pro něj se vyslovilo celkem 33 hlasů, pro dalšího z kandidátů Karla Bauera z jachtařského svazu 13 hlasů a dosavadního místopředsedu Jiřího Zedníčka volilo jedenáct delegátů.

Počasí ve čtvrtek

Oblačno, přechodně až polojasno, místy sněžení. V noci -6° až -10° Celsia, přes den -5 až -1°Celsia.

14-01-2009