Denní souhrn zpráv Zprávy

16-01-2009

Lidé uctili Palachovu památku na hřbitově i před fakultou

Památku studenta Jana Palacha, který se před 40 lety upálil ve snaze vyburcovat společnost k protestu proti okupaci Československa a nastupující normalizaci, lidé uctili pietním aktem u jeho hrobu, setkáním v Národním muzeu nebo položením květin k pamětní desce na pražské filozofické fakultě. Premiér Mirek Topolánek (ODS) při této příležitosti řekl, že Palachův čin znamenal naději nejméně pro jednu generaci lidí.

Topolánek položil květiny k Palachově pamětní desce společně s ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem a ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů Pavlem Žáčkem. Prohlásil, že Palach zapadá do kontextu protikomunistického odboje stejně tak jako bratři Mašínové. Připomněl také to, že 16. ledna 1989 takzvaným Palachovým týdnem odstartovala definitivní fáze porážky totality. "I když dvacet let žila vzpomínka na Jana Palacha jen v podzemí, jen potají, v lednu 1989 se síla jeho oběti režimu připomněla naplno," uvedl.

Desítky pamětníků se sešly i u Palachova hrobu na Olšanských hřbitovech. Profesor teologické fakulty Univerzity Karlovy Jakub S. Trojan tam zopakoval pohřební řeč, kterou pronesl při Palachově pohřbu před 40 lety. Zdůraznil v ní, že Palach se ke svému činu odhodlal v době, kdy v Československu převládal pocit beznaděje. U hrobu, kam byl Palach znovu pohřben v roce 1990 poté, co byly jeho ostatky v době normalizace přemístěny do Všetat, lidé zapálili desítky svíček a položili věnce.

Na Václavském náměstí Palachovu památku uctila také skupina 32 bývalých aktivistů milánského studentského hnutí 60. a 70. let. Jeho čin si připomněli také čeští krajané, diplomaté a přátelé Československa v Lucemburku, kde je náměstí pojmenované po Janu Palachovi už od srpna 1969.

ČSSD povolí hlasovat pro mise, stále žádá dohodu o poplatcích

Sociální demokraté navrhnou sněmovnímu klubu zrušit usnesení, které zakazovalo poslancům hlasovat pro vládní návrh plánu vojenských misí. ČSSD ale stále trvá na dohodě spojující souhlas ČSSD s misemi se zrušením poplatků ve zdravotnictví. Novinářům to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Upravený vládní návrh vojenských misí na letošní rok podle šéfa opozice akceptuje požadavky ČSSD. Vláda se bude tématem zabývat v pondělí za přítomnosti prezidenta Václava Klause. Pozvala i předsedy odborných sněmovních a senátních výborů za ČSSD. Pokud vládní koalice návrh týkající se poplatků ve zdravotnictví ve sněmovně úplně potopí, nebo přijme omezení poplatků neodpovídající požadavkům ČSSD, navrhne vedení ČSSD svým poslancům, aby vyslovili vládě nedůvěru.

Pondělního zasedání vlády, která se vrátí k projednávání již dvakrát odloženého návrhu na vyslání českých vojáků do zahraničních vojenských misí, se zúčastní i prezident Václav Klaus.

Skoro dvě třetiny lidí jsou stále proti radaru USA v ČR

Odpor většiny občanů České republiky proti umístění americké radarové základny v České republice se nezmenšuje a jejích zastánců nepřibývá. Prosincový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) potvrdil, že se základnou dlouhodobě nesouhlasí zhruba dvě třetiny lidí, opačný názor má necelá třetina. Více než dvě třetiny lidí rovněž dlouhodobě požadují, aby o umístění základny v Česku mohli rozhodnout občané v referendu.

Podle STEM by levicová opozice opanovala sněmovnu

Podle aktuálního modelu agentury STEM by levicová opozice ovládla dvousetčlennou Poslaneckou sněmovnu - ČSSD by měla 100 a KSČM 22 křesel. Statistická odchylka se pohybuje v rozmezí dvou mandátů. I tak by levice měla ve sněmovně nejen prostou, ale též ústavní většinu, která je 120 hlasů. Vládní koalice ODS, KDU-ČSL a zelených by podle modelu měla 78 křesel. Vyplývá to z lednového průzkumu veřejného mínění agentury STEM.

Protikomunistickou petici podpořilo téměř 57.500 lidí

Petici Na komunisty si zvykat nechceme od loňského 17. listopadu podpořilo podle organizátorů 57.500 lidí a další podpisy přibývají. Ohlas této iniciativy překvapil i organizátory, řekl ČTK mluvčí organizačního týmu Jan Cieslar. Petice vyzývá politickou reprezentaci, aby se postavila proti návratu komunistů k reálné politické moci a aby se naopak zasadila za důsledné postihování veřejné propagace komunismu a ostatních hnutí směřujících k potlačení práv a svobod a za rozpuštění stran, spolků a hnutí, které se k této propagaci hlásí, zejména komunistické strany. Dalším požadavkem je zavedení povinné výuky novodobých českých dějin do školních osnov. Iniciátorům se nelíbí, že výuka nyní většinou končí rokem 1945. Politická reprezentace by měla rovněž podpořit vzdělávací, kulturní a společenské projekty, které informují společnost o zločinnosti všech totalitních režimů. Zástupci organizačního výboru petice předají v pondělí během zasedání vládě žádost o podporu senátního návrhu na soudní zákaz komunistické strany. Na podporu svého úsilí hodlají pořádat veřejné akce.

Osud projektu blobu pro Prahu závisí na Future Systems

Osud projektu nové budovy Národní knihovny (NK) zřejmě závisí na tom, jak s návrhem naloží architektonická kancelář Future Systems. Studio, které vedl zesnulý architekt Jan Kaplický, se v březnu stane vlastníkem projektu. Pokud si jej nechá, může blob postavit kdekoli jinde - to ale Kaplický nechtěl. Kdyby studio návrh i po uplynutí dvouleté lhůty ponechalo Národní knihovně, mohla by pokračovat jednání o stavbě v Praze. Podle informací ČTK to tak Kaplický zamýšlel. Z příslušných míst, která mají o stavbě rozhodnout, žádná nová stanoviska zatím nezazněla. Knihovna především nedostala od města pozemek. Podle ředitele knihovny Pavla Hazuky je předčasné uvažovat o tom, zda by nakonec stavba mohla v Praze vzniknout. "Návrh je ale prací celého kolektivu lidí, kdyby se k němu chtěl někdo vracet a chtěl ho realizovat, návrh rozhodně mrtvý není," řekl ČTK. Praha uvádí, že stavba nevznikne, protože NK nemá pozemek. Primátor Pavel Bém uvedl, že pozemky, o kterých se pro knihovnu uvažovalo, zůstanou městu, které na nich chce vybudovat park a vylučuje komerční využití tohoto místa.

ČSSD a ODS se přou kvůli Kaplickému

Náhlý skon autora kontroverzního projektu Národní knihovny, architekta Jana Kaplického, vedl k politickým půtkám. Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek řekl, že politika ODS omezuje tvůrčí svobodu a někteří představitelé největší vládní strany, kteří se zapojili do kampaně proti jeho projektu, by se nad sebou měli zamyslet. Přidal se k němu také stínový ministr kultury ČSSD Vítězslav Jandák. "Na nikoho, zejména na muže tak senzitivního, jako byl pan Kaplický, určitě nepůsobila dobře ta rok trvající kampaň proti jeho osobě. Tak, jak jsem ho poznal, tak to velmi těžko nesl," řekl Paroubek.

ODS se proti jejich výrokům ostře ohradila. Způsob, jakým tito vrcholní představitelé ČSSD neváhají zneužít osobní lidskou tragédii k útoku na svého politického protivníka, je projevem vrcholného nevkusu, stojí v tiskovém prohlášení ODS. Strana podle jeho textu cítí hlubokou lítost nad náhlým úmrtím architekta a vyjadřuje upřímnou soustrast celé jeho rodině a přátelům.

Státy EU souhlasily, že je nutné pomoci automobilkám

Státy Evropské unie na ministerské schůzce v Bruselu souhlasily s tím, že je nutné pomoci evropským automobilkám z veřejných prostředků. Novinářům to řekl místopředseda Evropské komise Günther Verheugen. Podle něj je v případě přetrvávajících problémů v ohrožení 12 milionů pracovních míst a automobilky nemají dostatek kapitálů, aby přežily delší hospodářskou recesi. Evropská komise údajně uvažuje o tom, že by ještě rozšířila možnost poskytovat výrobcům půjčky prostřednictvím Evropské investiční banky. Ta je v současnosti prakticky hlavním finančním ústavem, který výrobcům pomáhá. "Komerční banky nefungují tak, jak by měly, do té doby, než se vzchopí, potřebujeme, abychom tuto propast přehradili," dodal Verheugen.

Současná krize v automobilovém průmyslu je podle odborníků vážná zejména ze tří důvodů. Na jedné straně stojí klesající poptávka a spotřebitelská důvěra, na druhé přemrštěné výrobní kapacity a na třetí nutnost vyšších investic, které si mimo jiné žádá boj s klimatickými změnami. Verheugen upozornil, že české předsednictví EU připraví konkrétní návrh případné pomoci automobilkám.

Fico: Slovensko kvůli plynu přichází o 100 milionů eur denně

Slovensko přichází kvůli zastavení dodávek ruského plynu o 100 milionů eur denně. Řekl to po jednání s premiérem Mirkem Topolánkem předseda slovenské vlády Robert Fico. Česko je připraveno nabídnout Slovensku alternativní dodávky zemního plynu, pokud se dohodne na spolupráci s plynárenskými podniky z Německa a Francie, dodal Topolánek. Slovensko by podle Fica mělo dostávat denně 20 milionů krychlových metrů zemního plynu severní cestou z plynovodu Jamal. Společnosti, které by přepravovaly plyn přes území ČR, potvrdily, že je to možné zabezpečit, uvedl Fico. Přepravu plynu pro Slovensko bude přes české území zajišťovat RWE Trangas Net; ta již připravila jednu z přepravních linií tak, aby dodávky na Slovensko byly technicky možné. Plyn dosud nikdy neproudil přes česko-slovenské hranice ze západního směru. Česko pomáhá zajišťovat dodávky plynu pro slovenské odběratele již od středy. RWE Transgas má na slovenském území jeden podzemní zásobník plynu pro české zákazníky, z něhož Slovensko dostává čtyři miliony metrů krychlových zemního plynu denně. Situace v zásobování českých zákazníků RWE je nadále stabilizovaná.

Pražský soud vyhlásil úpadek na sklářskou společnost BCT

Městský soud v Praze prohlásil úpadek na sklářskou společnost Bohemia Crystalex Trading (BCT). Společnost i její její dceřiné sklárny jsou od 22. září v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. Vyhlášení úpadku není žádným překvapením, po ukončení moratoria s ním vlastníci počítali, řekl ČTK mluvčí skupiny Karel Samec.

Bulharská část Entropy se bude odstraňovat v pondělí, Slovensku stačí omluva

Část kontroverzní plastiky Entropa Davida Černého, která zobrazuje Bulharsko jako turecký záchod, se podle mluvčí bulharského stálého zastoupení při Evropské unii Betiny Jotevové bude odstraňovat či zakrývat zřejmě v pondělí.

Slovensko nebude po Česku požadovat odstranění slovenské části sporné plastiky. Stačí mu omluva od českého vicepremiéra Alexandra Vondry. ČTK to řekl mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Ján Škoda. "Tímto MZV SR považuje záležitost za uzavřenou," uvedlo na svých stránkách zastoupení Slovenska v Bruselu. Přes diplomatické protesty ze strany Bulharska a Slovenska si chodí Entropu prohlížet davy lidí.

Podle Hampla krize zvyšuje riziko, že ČR nebude plnit kritéria pro euro

Kvůli současné světové krizi je do budoucna nejisté, zda bude Česko plnit maastrichtská kritéria nezbytná pro přijetá eura. Nejisté je rovněž další zvyšování sladěnosti české ekonomiky a ekonomiky eurozóny. Vyplývá to ze setkání viceguvernéra České národní banky Mojmíra Hampla s novináři. Proto také ČNB společně s ministerstvem financí doporučila vládě datum přijetí eura nestanovovat a neusilovat v průběhu letošního roku o vstup země do systému směnných kurzů ERM II. Podle Hampla nevyplývají ze současné krize pro ČR tak jednoznačné závěry jako pro ostatní země, kterým by přijetí eura zřejmě pomohlo. Měnová politika v ČR podle něj funguje, což ČR odlišuje například od pobaltských států, Maďarska nebo Bulharska.

Havlovi je lépe, nemocnice ale raději zakázala návštěvy

Zdravotní stav exprezidenta Václava Havla zůstává stále vážný, ale je stabilizovaný. Novinářům to řekl šéf lékařského konzilia Martin Holcát. Ráno lékaři zjistili tekutinu v prezidentově levé plíci, intenzivní rehabilitací se poslech v průběhu dopoledne zlepšil. Zánět plic ustupuje, nicméně onemocnění má kolísavý průběh, jak je u chronických pacientů obvyklé, uvedli lékaři. Kvůli zájmu veřejnosti o návštěvu u exprezidenta nemocnice zakázala vstup na oddělení, kde Havel leží. Bývalý prezident dál potřebuje dechovou podporu, v dýchání mu pomáhá speciální maska. "Říci, že za 14 dní bude v pořádku, od nás neuslyšíte," řekla novinářům primářka anesteziologicko-resuscitační kliniky Martina Pelichovská.

Dvaasedmdesátiletý Havel je v Motole hospitalizován od pondělí. V pátek Václava Havla navštívil premiér Mirek Topolánek, podle ředitele nemocnice Miloslava Ludvíka s ním exprezident hovořil zhruba čtvrt hodiny a návštěva ho potěšila. Kvůli "celebritám", které se podle Ludvíka pokoušejí k Havlovi proniknout, nemocnice zakázala volný vstup návštěv na oddělení, které spolu s exprezidentem sdílí ještě několik vážně nemocných pacientů. Lékaři zůstanou u prominentního pacienta i přes víkend, všichni členové konzilia se znovu sejdou v pondělí. O přesunu exprezidenta z jednotky intenzivní péče na běžné lůžko zatím lékaři neuvažují.

Kraje zruší zdravotnické poplatky od 1. února

V krajských nemocnicích přestanou lidé platit poplatky nejpozději 1. února. V Brně se na tom shodli hejtmani na zasedání Rady Asociace krajů. Lidé v krajských nemocnicích poplatky sice zaplatí, ale jen formálně, kraje jim je vzápětí formou daru vrátí. Systém bude ve všech krajských nemocnicích v zemi stejný, řekl novinářům předseda asociace a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Pokud by zákonodárci poplatky nezrušili a kraje je musely platit, dosáhnou výdaje asi miliardy korun. Jen Jihomoravský kraj má na poplatky v rozpočtu vyčleněno 75 milionů korun. Hejtmani zároveň preferují, aby poplatky zanikly v celé ČR a byly zrušeny formou zákona. Sněmovna už jejich zrušení schválila, normu má projednat Senát.

Asociace krajů chce rozšířit mýtné i na silnice nižších tříd

Asociace krajů ČR chce s vládou zahájit jednání o rozšíření mýtného systému také na silnice II. a III. tříd, které spravují kraje. Nelíbí se jim, že po zavedení mýtného na dálnicích, rychlostních silnicích a části silnic I. tříd, využívá část řidičů kamionů právě nezpoplatněné silnice nižších tříd. Budeme požadovat také okamžité zavedení měření hmotnosti kamionů na těchto komunikacích, řekl novinářům 1. místopředseda Asociace krajů a hejtman Pardubického kraje Radko Martínek (ČSSD). Mýtné se v ČR platí od ledna roku 2007, zatím pouze na dálnicích, rychlostních silnicích a malé části silnic první třídy. Mýtná povinnost se vztahuje na kamiony o hmotnosti 12 tun a těžší.

Sport

České tenisové finále na turnaji v Hobartu vyhrála osmnáctiletá Petra Kvitová a několik dnů před startem Australian Open získala svůj první titul na okruhu WTA. Talentovaná hráčka zdolala o sedm let starší tréninkovou partnerku Ivetu Benešovou po setech 7:5 a 6:1.

Počasí v sobotu

Oblačno až polojasno, místy zataženo nízkou oblačností, ojediněle slabé sněžení. Teploty -2 až +2 stupně Celsia, na Moravě a ve Slezsku pod nulou.

16-01-2009