Denní souhrn zpráv Zprávy

17-01-2009

Schwarzenberg jednal v Káhiře o příměří v Gaze

Český ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg v sobotu nečekaně odcestoval ze schůzky Jihoafrická republika-Evropská unie do Káhiry na jednání o příměří v pásmu Gazy. Informovala o tom mluvčí českého ministerstva Zuzana Opletalová. Schwarzenberg se v Káhiře sešel se svým egyptským protějškem Ahmadem Abúlem Ghajtem. Oba ministři jednali o možnostech příměří i o humanitární pomoci pro Gazu. Za poslední dva týdny je to už druhá Schwarzenbergova návštěva na Blízkém východě. Od 4. do 6. ledna vedl evropskou delegaci, která jednala o krizi v Gaze s představiteli Egypta, Izraele, palestinské autonomie a Jordánska. Egyptský prezident Husní Mubarak svolal na neděli do Šarm aš-Šajchu summit zaměřený na řešení situace v pásmu Gazy. Mezi pozvanými jsou podle agentury Reuters francouzský prezident Nicolas Sarkozy, španělský premiér José Luis Zapatero, předseda palestinské autonomie Mahmúd Abbás a generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Stav Václava Havla se mírně zlepšil, je ale stále vážný

Zdravotní stav bývalého prezidenta Václava Havla, který se léčí se zánětem plic v pražské motolské nemocnici, se opět mírně zlepšil. Zůstává ale stále vážný. ČTK to v sobotu řekl šéf lékařského konzilia Martin Holcát. Havel je v nemocnici od pondělka. Na ORL klinice se podrobil drobné operaci, při níž mu lékaři odstranili zánětlivé ložisko z krku. Pooperační stav zkomplikovalo zahlenění části pravého plicního laloku. V pátek pak lékaři zjistili tekutinu v Havlově levé plíci. Po intenzivní rehabilitaci se ale podle nich situace zlepšila. O Havlovu léčbu se stará lékařské konzilium, které tvoří více než desítka předních odborníků z různých lékařských oborů. Znovu se sejdou v pondělí odpoledne. Bývalou hlavu státu navštívil v nemocnici prezident Václav Klaus či premiér Mirek Topolánek. Od prvního dne do nemocnice přicházeli lidé z celé republiky, kteří chtěli bývalého prezidenta vidět a popřát mu brzké uzdravení. Kvůli zajištění pacientova klidu i kvůli obavám z možné chřipkové epidemie vedení nemocnice zakázalo na oddělení návštěvy.

RWE: Plyn začne na Slovensko proudit v neděli v osm ráno

Zemní plyn ze západu začne na Slovensko proudit v neděli v osm hodin ráno přes stanici Lanžhot. Potvrdil to Martin Chalupský, mluvčí společnosti RWE Transgas, která tranzit plynu zajišťuje. Slovensko obdrží plyn jak od zahraničních dodavatelů, tak od samotné společnosti RWE Transgas. RWE bude podle Chalupského dodávat na Slovensko z vlastních zdrojů od neděle 3,75 milionu krychlových metrů zemního plynu denně. Celkový objem bude navýšen o 1,25 milionu krychlových metrů od dalších dodavatelů Slovenského plynárenského priemyslu; v úterý se objem dodávek zvětší o dalších 1,25 milionu krychlových metrů. Plyn proudící přes Českou republiku bude vůbec první, který poteče přes česko-slovenskou hranici ze západu na východ. Na bezproblémovém zajištění proudění plynu opačným směrem, než je obvyklé, pracuje RWE už od čtvrtka.

ČSSD povolí hlasovat pro mise, stále žádá dohodu o poplatcích

Sociální demokraté navrhnou sněmovnímu klubu zrušit usnesení, které zakazovalo poslancům hlasovat pro vládní návrh plánu vojenských misí. ČSSD ale stále trvá na dohodě spojující souhlas ČSSD s misemi se zrušením poplatků ve zdravotnictví. Novinářům to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Upravený vládní návrh vojenských misí na letošní rok podle šéfa opozice akceptuje požadavky ČSSD. Vláda se bude tématem zabývat v pondělí za přítomnosti prezidenta Václava Klause. Pozvala i předsedy odborných sněmovních a senátních výborů za ČSSD. Pokud vládní koalice návrh týkající se poplatků ve zdravotnictví ve sněmovně úplně potopí, nebo přijme omezení poplatků neodpovídající požadavkům ČSSD, navrhne vedení ČSSD podle Paroubka svým poslancům, aby vyslovili vládě nedůvěru.

Emmerová: Nominace Filipiové je degradací resortu zdravotnictví

Za největší degradaci resortu zdravotnictví označila hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová (ČSSD) návrh, aby ministerstvo vedla senátorka Daniela Filipiová (ODS). Někdejší šéfka zdravotnictví přitom poukázala na to, že ministerskou nominaci přijala "inženýrka architektka". Emmerová nástupkyni Tomáše Julínka kritizovala na krajské konferenci ČSSD v Plzni. Dlouholetá členka senátního zdravotnického výboru Filipiová se rozhodla hejtmančin výrok nekomentovat. Jako ministryně by chtěla pokračovat v reformách svého předchůdce a dohodnout jejich prosazení.

Kraje zruší zdravotnické poplatky od 1. února

V krajských nemocnicích přestanou lidé platit poplatky nejpozději 1. února. V Brně se na tom shodli hejtmani na zasedání Rady Asociace krajů. Lidé v krajských nemocnicích poplatky sice zaplatí, ale jen formálně, kraje jim je vzápětí formou daru vrátí. Systém bude ve všech krajských nemocnicích v zemi stejný, řekl novinářům předseda asociace a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Pokud by zákonodárci poplatky nezrušili a kraje je musely platit, dosáhnou výdaje asi miliardy korun. Jen Jihomoravský kraj má na poplatky v rozpočtu vyčleněno 75 milionů korun. Hejtmani zároveň preferují, aby poplatky zanikly v celé ČR a byly zrušeny formou zákona. Sněmovna už jejich zrušení schválila, normu má projednat Senát.

Středočeské krajské lékárny posílí provoz

Lékárny v pěti nemocnicích zřizovaných Středočeským krajem posílí provoz. Zaměstnají další lékárníky i pomocný personál a v případě potřeby vybudují nová výdejní místa. Budou tak reagovat na obrovský zájem, který nastal poté, co v nich od ledna začal kraj za pacienty hradit regulační poplatky. Na mimořádných opatřeních se v pátek dohodli ředitelé nemocnic s hejtmanem Davidem Rathem. Rath přiznal, že takový nárůst nečekal. Je to pro něj ale také důkaz, že poplatky lidem vadí, jinak by prý v lékárnách nestáli dlouhé fronty. Vyzval proto novou ministryni zdravotnictví Danielu Filipiovou, aby začala jednat s opozičními poslanci o celoplošném zrušení poplatků. Rozhodnutí Středočeského kraje proplácet za pacienty regulační poplatky v lékárnách se ale nelíbí České lékárnické komoře. Ve čtvrtek dala podnět všem zdravotním pojišťovnám, aby se tím zabývaly. Podle právníků komory je v rozporu s legislativou to, že kraj hodlá hradit poplatky za pacienty z krajských peněz. Komora to považuje za nedovolenou podporu z veřejných prostředků a porušování pravidel hospodářské soutěže. Kvůli nevybírání poplatků podaly už dříve stížnost antimonopolnímu úřadu Česká lékařská komora či největší lékárnický řetězec Dr.Max. Grémium majitelů lékáren se hodlá obrátit se stížností na Evropskou komisi.

Osud blobu pro Prahu závisí na Future Systems

Osud projektu nové budovy Národní knihovny (NK) zřejmě závisí na tom, jak s návrhem naloží architektonická kancelář Future Systems. Studio, které vedl zesnulý architekt Jan Kaplický, se v březnu stane vlastníkem projektu. Pokud si jej nechá, může blob postavit kdekoli jinde - to ale Kaplický nechtěl. Kdyby studio návrh i po uplynutí dvouleté lhůty ponechalo Národní knihovně, mohla by pokračovat jednání o stavbě v Praze. Podle informací ČTK to tak Kaplický zamýšlel. Z příslušných míst, která mají o stavbě rozhodnout, žádná nová stanoviska zatím nezazněla. Knihovna především nedostala od města pozemek. Podle ředitele knihovny Pavla Hazuky je předčasné uvažovat o tom, zda by nakonec stavba mohla v Praze vzniknout. Praha uvádí, že stavba nevznikne, protože NK nemá pozemek. Primátor Pavel Bém uvedl, že pozemky, o kterých se pro knihovnu uvažovalo, zůstanou městu, které na nich chce vybudovat park. Vylučuje komerční využití tohoto místa.

Bulharská část Entropy se odstraní nebo zakryje, Slovensku stačí omluva

Část kontroverzní plastiky Entropa Davida Černého, která zobrazuje Bulharsko jako turecký záchod, se podle mluvčí bulharského stálého zastoupení při Evropské unii Betiny Jotevové bude odstraňovat či zakrývat zřejmě v pondělí. Slovensko nebude po Česku požadovat odstranění slovenské části sporné plastiky. Stačí mu omluva od českého vicepremiéra Alexandra Vondry. ČTK to řekl mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Ján Škoda. "Tímto MZV SR považuje záležitost za uzavřenou," uvedlo na svých stránkách zastoupení Slovenska v Bruselu. Přes diplomatické protesty ze strany Bulharska a Slovenska si chodí Entropu prohlížet davy lidí.

V Pardubicích pochodovali anarchisté

Asi 70 stoupenců hnutí Antifa prošlo v sobotu Pardubicemi. Připomněli si loňskou vraždu Jana Kučery, člena odnože skinheads, která zaujímá antirasistické postoje. Na průvod dohlížely desítky policistů. Podle starostky městského obvodu Hany Tomanové byl pochod řádně ohlášený a nedošlo při něm ke konfliktům. Zhruba před měsícem prošla Pardubicemi skupina příznivců hnutí skinheads, kteří v krajském městě uctili památku zastřeleného skina Daniela Hejdánka. Sobotní pochod byl patrně odezvou na pietní akci skinheadů, která se za účasti policie obešla bez incidentů.

V Brně byl obviněn policista ze zabití Vietnamce

Státní zástupce v sobotu zahájil trestní stíhání jednatřicetiletého policisty z Brna za to, že 4. ledna údajně zbil třiačtyřicetiletého Vietnamce. Cizinec druhý den na následky těžkých zranění zemřel. Incident se stal při výjezdu policejní hlídky. Policistovi nyní hrozí za ublížení na zdraví s následkem smrti a zneužití pravomoci veřejného činitele až 15 let vězení. Uvedl to mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. S policistou jsou stíháni i dva jeho kolegové, kteří údajně napadení přihlíželi. Státní zastupitelství je obvinilo ze zneužití pravomoci veřejného činitele za to, že proti svému kolegovi nezakročili. Hrozí jim šest měsíců až tři roky vězení. Nyní je trojice policistů v policejní cele. V neděli bude patrně podán návrh na jejich vzetí do vazby.

V Kopřivnici zmrznul bezdomovec

V Kopřivnici na Novojičínsku zmrznul v pátek v noci bezdomovec. Jeho tělo našli náhodní chodci kolem 08:00 na autobusové zastávce u hypermarketu Tesco. Muž tam ležel na zemi bez známek života. Kopřivničtí policisté a kriminalisté posléze zjistili, že se jedná o dvaapadesátiletého muže, který žil na ulici. Uvedla to mluvčí novojičínské policie Miroslava Šálková Michálková. Na Novojičínsku je to v krátké době druhý případ, kdy zde kvůli mrazům umřel člověk. Na konci minulého roku našli umrzlou ženu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Zhruba padesátiletá bezdomovkyně zemřela před zahradní chatkou, ve které přebývala. V celém Česku si mrazivé počasí v letošní zimě vyžádalo už přes 20 lidských obětí.

Na dálnici D11 hořel autobus

Na 64 kilometru dálnice D11 ve směru z Prahy na Hradec Králové hořel v sobotu odpoledne autobus, vezoucí třicítku dětí na výlet do Orlických hor. Řidiči se je podařilo včas evakuovat. Autobus zcela shořel. Dálnice byla uzavřená do 13:00. Informovali o tom mluvčí hradeckých hasičů Martina Žahourková a operační důstojník dálniční policie.

Valdštejn bude mít v Praze sochu

Vévoda Albrecht z Valdštejna by mohl mít ještě letos, kdy uplyne 375 let od jeho násilné smrti, ve svém malostranském paláci bronzovou sochu. Záměr už schválila komise pro práci Kanceláře Senátu. Socha by měla stát na jednom z nádvoří Valdštejnského paláce. Kancelář Senátu na vytvoření podstavce a formy pro sochu a její odlití vyhlásí soutěž, uvedl vedoucí Kanceláře Senátu František Jakub. Náklady na zhotovení sochy nemají převýšit půldruhého milionu korun, senátní rozpočet s nimi počítá. Senátní kancléř podotkl, že o kopii sochy v určité formě má zájem i rod Valdštejnů. Bronzová socha by měla vzniknout podle sádrové plastiky Albrechta z Valdštejna, kterou zřejmě roku 1873 vytvořil Ludvík Šimek a která je nyní umístěna ve vstupní místnosti do Valdštejnského paláce. Šimek svou sochu zhotovil podle zhruba třiceticentimetrového modelu z mořské pěny, který je nyní uložen v Národním muzeu.

Speleologové otevřou jeskyni Balcarku

V Moravském krasu bude letos 1. července po dvouleté rekonstrukci otevřena jeskyně Balcarka. Má nejbohatší krápníkovou výzdobu ze všech pěti veřejnosti zpřístupněných jeskyní krasu. Krápníky by měly více vyniknout po úpravách, které přijdou na 14 milionů korun. Zatím byl rozšířen vstup do jeskyně, byly opraveny i všechny chodníky a odstraněny kameny, které v jeskyni zbyly po starých výzkumech. Počítá se s vytvořením lepšího osvětlení a dokonce i s vyčištěním krápníků. Do léta navíc u jeskyně vznikne muzeum věnované historii Balcarky i speleologickým výzkumům. Lidé znali vstupní část Balcarky odpradávna, důkladně ji ale obyvatelé obce Ostrov u Macochy prozkoumali až v roce 1923 pod vedením svého starosty a poslance československého parlamentu Josefa Šamalíka. Balcarka byla zpřístupněna o tři roky později. Nyní ji ročně navštíví přes 35.000 turistů.

Sport

Český skokan Roman Koudelka obsadil v závodu Světového poháru v Zakopaném sedmou pozici a dalším umístěním v elitní desítce navázal na svou páteční čtvrtou příčku. Spolu s Koudelkou dosáhl na body ještě pětadvacátý Martin Cikl, pokazil ale druhé kolo a propadl se o 13 míst. Z prvního kola překvapivě nepostoupil šestý muž pátečního závodu Jakub Janda, který skončil na 33. místě. Ondřej Vaculík byl čtyřicátý.

Tenista Jiří Vaněk se stal poprvé v kariéře halovým mistrem republiky. V sobotním finále v Plzni porazil po setech 6:4, 6:7 a 6:3 Bohdana Ulihracha. Ulihrach je stejně jako on členem společného pražského týmu Sparty a Olympu.

Josef Macháček vyhrál na Rallye Dakar popáté kategorii čtyřkolek. Jednapadesátiletý český jezdec obsadil v závěrečné soutěžní etapě s cílem v Buenos Aires druhé místo a ještě zvýraznil svůj náskok v čele konečného pořadí. Kategorii motocyklů vyhrál Španěl Marc Coma.

Tatra Aleše Lopraise měla během páteční etapy Rallye Dakar problémy se spojkou a měřený úsek dokončila jako poslední, do cílového města Córdoby však dorazila v limitu. Kvůli více než dvouhodinové ztrátě na nejlepší klesl Loprais v průběžném pořadí kamionů na osmé místo.

Česká reprezentantka Jarmila Machačová vyhrála ve čtvrtém dílu Světového poháru v dráhové cyklistice bodovací závod a navíc vybojovala páté místo ve scratchi. V bodovačce získala členka Dukly Praha 25 bodů a o dva body zdolala domácí cyklistku Wang Cchuej, třetí byla se třinácti body Giorgia Bronziniová z Itálie.

Počasí

Bude zataženo až oblačno, místy déšť se sněhem, i mrznoucí nebo sněžení. Teploty v Čechách 2 až 5 stupňů, na Moravě -1 až +2.

17-01-2009