Denní souhrn zpráv Zprávy

08-02-2009

Bursík chce počkat, jak se k radaru v ČR postaví Obama

Předseda Strany zelených a vicepremiér Martin Bursík chce v souvislosti se schvalováním smluv o americké radarové základně v Česku počkat, jak se k projektu budování protiraketové obrany postaví nový prezident USA Barack Obama. Americký viceprezident Joseph Biden v sobotu v Mnichově řekl, že USA budou pokračovat v budování protiraketové obrany za určitých podmínek. Bursík jeho projev označil v pořadu TV Prima Nedělní partie za nejednoznačný. "Mám za to, že je racionální v tomhle počkat. A my jsme také řekli, že počkáme na novou administrativu, nového prezidenta, až se jasně vyjádří, až on se jasně vyjádří," řekl Bursík. Biden v sobotu na 45. mnichovské bezpečnostní konferenci uvedl, že Spojené státy budou pokračovat v budování protiraketové obrany za podmínky její technologické účinnosti a přiměřených nákladů. Zdůraznil, že Washington o protiraketové obraně bude hovořit s evropskými spojenci i s Ruskem. Moskva se dlouho ohrazuje proti tomu, že vláda minulého prezidenta George Bushe chtěla nezávisle na NATO a Rusku postavit v Česku radar a v Polsku raketové silo a tím čelit případnému raketovému útoku. Podle Bursíka není stále jasné, jak se americká administrativa zachová. "Míč je na straně Spojených států," uvedl šéf zelených. Jasněji by podle něho mohlo být po návratu českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který se má v úterý ve Washingtonu poprvé setkat s novou šéfkou americké diplomacie Hillary Clintonovou.

Lékárníci si chtějí stěžovat na poplatky u Evropské komise

Česká lékárnická komora si hodlá v příštích dnech stěžovat u Evropské komise (EK) kvůli regulačním poplatkům ve zdravotnictví. Nyní ve spolupráci se Svazem evropských lékárníků zpracovává podnět komisi pro podezření z nekalé veřejné podpory, řekl v neděli v pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce prezident komory Stanislav Havlíček. Kraje vedené hejtmany z ČSSD přestaly ve svých lékárnách a zdravotnických zařízeních vybírat regulační poplatky. Hradí je za pacienty, s nimiž uzavírají darovací smlouvy. Pokud by poplatky dál existovaly, musely by kraje ve svých rozpočtech najít desítky milionů korun na jejich dorovnání. Od ledna tuto praxi jako první zavedl Středočeský kraj; od února se k němu přidaly s různými obměnami provedení i ostatní kraje. "Stát rozhodně zasáhne," prohlásila Filipiová. Ministryně je přesvědčena, že kraje přinejmenším obcházejí zákon. Jakým způsobem však proti krajům hodlá postupovat, neprozradila. "Hledá se cesta, myslím si, že už je téměř nalezena," uvedla pouze.

Vláda bude řešit korespondenční formu voleb pro Čechy v cizině

Zavedení korespondenční formy hlasování v parlamentních volbách bude v pondělí posuzovat vláda. Novelu volebního zákona předložil Senát na popud své komise pro krajany. Vláda může k předloze dát jen své dobrozdání, o osudu normy rozhodne sněmovna. Vláda ale normu nejspíš podpoří i vzhledem k tomu, že se normě "pomohli na svět" prakticky všichni senátoři. Se zavedením korespondenční volby navíc počítá i ministerstvo vnitra v rámci chystané vládní novely volebního zákona. Její osud je zatím nejistý. Pokud by se vládní návrh podařilo připravit do projednání senátní novely sněmovnou, senátoři by svou předlohu stáhli, řekl již dříve ČTK spoluator normy Tomáš Grulich (ODS). Senátní novela má umožnit, aby Češi v cizině mohli volit poštou poslance i senátory už v příštím roce. Cílem novely je usnadnit účast ve volbách pro Čechy, kteří v zahraničí dlouhodobě žijí nebo tam pracují. Ti nyní mohou volit pouze poslance, přičemž kvůli tomu musí dojet na vyslanectví. To komplikuje využití volebního práva krajanům hlavně v rozlehlých zemích, například v USA, Kanadě, Rusku nebo v Austrálii.

Paroubek: Úspěch v evropských volbách by byl zisk osmi poslanců

Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek by byl spokojen, kdyby jeho strana získala v letošních volbách do Evropského parlamentu osm až 10 poslaneckých křesel. Řekl to na nedělní tiskové konferenci po zasedání stranického ústředního výkonného výboru. Za úspěch by prý považoval už zisk 30 procent hlasů voličů. Mimořádným úspěchem by pak podle lídra nejsilnější opoziční strany bylo, kdyby volební výsledek ČSSD odpovídal jejím nynějším volebním preferencím, které se pohybují kolem 35 až 40 procent. Sociální demokraté získali v minulých volbách v Evropském parlamentu pouhá dvě poslanecká křesla. Obsadili je lídři kandidátky - někdejší mluvčí vlády Miloše Zemana Libor Rouček a bývalý odborový předák Richard Falbr. Takový neúspěch byl překvapením i pro politické pozorovatele.

ÚVV ČSSD volil chybějící ženy a mladé mezi delegáty sjezdu

Ústřední výkonný výbor ČSSD v neděli volil ženy a mladé sociální demokraty mezi delegáty nadcházejícího sjezdu. Doplňoval tak stranickými stanovami určené kvóty, podle nichž musí být mezi delegáty nejméně 25 procent žen a 10 procent mladých členů strany. Na tiskové konferenci to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Delegáty na sjezd volily konference krajských organizací ČSSD. Pokud se ale po součtu všech delegátů zjistí, že nebyly naplněny kvóty určené stanovami, pak ústřední výkonný výbor na posledním předsjezdovém zasedání kvóty doplní. Aby bylo učiněno stanovám zadost, museli členové výboru zvolit ještě dalších 44 žen a 22 mladých členů strany, řekl ČTK místopředseda Zdeněk Škromach. Těchto 66 nových delegátů bude spolurozhodovat o přijetí základních programových dokumentů a o volbě nového vedení strany včetně předsedy.

Středoevropské měny klesají, další oslabení asi ještě přijde

Kurzy středoevropských měn na začátku letošního roku zrychlily pokles, který začal loni na podzim, a další oslabení se zřejmě ještě dostaví. Shodují se na tom finanční analytici. Česká koruna má zatím nižší ztráty než polský zlotý a maďarský forint, ani koruna ale dalšímu oslabení zřejmě neunikne. "Česká republika zřejmě ztratila status bezpečného přístavu v tomto regionu a pravděpodobně ji bude nadále ovlivňovat celkový výhled pro celou oblast střední Evropy," myslí si analytik finančního ústavu BGZ ve Varšavě Peter Poplawski. Česká koruna vůči euru od začátku roku ztratila 4,4 procenta hodnoty a v pátek odpoledne se na devizových trzích prodávala v kurzu 27,985 CZK/EUR. Forint klesl o 9,05 procenta na 289,76 HUF/EUR a zlotý ztratil 9,68 procenta hodnoty a prodává se v kurzu 4,556 PLN/EUR. Měny v České republice, Maďarsku a Polsku oslabují především proto, že ve srovnání s loňským podzimem se výrazně zhoršily vyhlídky na další vývoj ekonomiky jednotlivých zemí. Firmy z tohoto regionu totiž vyvážejí značné objemy produkce do eurozóny, která už v recesi je.

Tůma: Druhý náraz krize lze čekat ve druhé polovině roku

Ve druhé polovině letošního roku, případně v příštím roce, lze očekávat druhý náraz krize v podobě dopadu na ekonomiku jako celek. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli uvedl guvernér ČNB Zdeněk Tůma. První náraz finanční krize české banky v loňském roce ustály, dodal. "My máme za to, a díváme se na různé stresové scénáře, že bychom i tu druhou fázi krize měli být schopni ustát," řekl Tůma. ČNB v nové prognóze ze čtvrtka očekává, že ekonomika letos klesne o 0,3 procenta. Ještě v listopadu ČNB odhadovala růst o 2,9 procenta. Odhad se přitom podle Tůmy může ještě zhoršit. "Pokud se ptáte, jestli ta situace za rok, nebo ta příští prognóza bude nad tou současnou, nebo pod ní z hlediska růstu HDP, tak já osobně bych řekl, pokud tam bude nějaký rozdíl, tak bude spíš tím záporným směrem," uvedl. Příčiny krize jsou podle Tůmy mimo ČR. Dopad krize, reprezentovaný například poklesem poptávky po tuzemských výrobcích, lze těžko potlačit.

Zámečník: HDP by letos mohl klesnout až o dvě procenta

Česká ekonomika by letos mohla klesnout až o dvě procenta v případě, že by vláda nepřistoupila k žádnému kroku na podporu hospodářství. Jde o nejpravděpodobnější scénář, na kterém se shodli členové Národní ekonomické rady vlády (NERV), řekl v neděli v televizi Prima člen NERV Miroslav Zámečník. "Nejpravděpodobnější scénář bude bohužel ten, který bez pomoci fiskálních impulzů by mohl vyústit v pokles tak do dvou procent hrubého domácího produktu, což je nejtvrdší za dobu samostatné České republiky," řekl Zámečník. V letošním státním rozpočtu je podle něho již zabudován dvouprocentní "fiskální impulz", nyní vláda připravuje dodatečnou podporu. Pokles domácího hospodářství v letošním roce očekává i Čeká národní banka. Ta tento týden v nové prognóze uvedla, že ekonomika se letos sníží o 0,3 procenta, ačkoli ještě v listopadu odhadovala růst o 2,9 procenta. Šlo o první oficiální institucionální odhad, který počítá s letošní recesí v Česku. Loni hrubý domácí produkt vzrostl podle odhadů centrální banky o 3,9 procenta.

VZP letos očekává ztrátu sedm miliard korun; odhady jsou i horší

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) v důsledku krize zaznamenala za poslední tři měsíce loňského roku ztrátu ve výši přibližně jedné miliardy korun. Ředitel VZP Pavel Horák v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že na základě odhadu krajských poboček letos největší zdravotní pojišťovna počítá se sedmimiliardovou ztrátou. Pojišťovna ročně hospodaří asi se 140 miliardami korun. Horák uvedl, že zatímco se v říjnu ještě spekulovalo o tom, zda krize vůbec zasáhla i Česko, VZP už pocítila její první dopady ve dvou krajích. V listopadu už pojišťovně klesl výběr pojistného v celé ČR a v prosinci VZP zaznamenala "dramatický" pokles. U VZP je zaregistrováno asi 60 procent všech pojištěnců v Česku, tedy přes šest milionů lidí. Její zdravotně pojistný plán pro letošní rok sice původně počítal s přebytkem rozpočtu ve výši asi 1,4 miliardy korun; nyní by se však její ztráta podle některých propočtů v případě prohloubení krize mohla propadnout až na 12 miliard korun.

Limit placení poplatků loni překročilo přes 10.000 pojištěnců VZP

Ochranný pětitisícový limit při placení zdravotnických poplatků loni překročilo více než 10.000 pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). V pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce to v neděli řekl ředitel VZP Pavel Horák. Pojišťovna těmto lidem vrací asi 68 milionů korun. Pojištěnci VZP, kteří hradili poplatky, zaplatili v průměru zhruba 570 korun za rok. Co se týče dětí do 19 let, ty zaplatily podle Horáka za rok asi polovinu průměrné částky pojištěnce, tedy přibližně 250 korun. Naopak lidé starší 70 let uhradili přibližně dvojnásobek průměrné částky. Poslanci by měli brzy rozhodovat o senátním kompromisním návrhu změny systému zdravotnických poplatků. Ten počítá se snížením ochranného limitu z 5000 na 2500 korun. Pokud lidé uhradí víc, peníze nad stanovenou částku jim jejich pojišťovna vrátí. Na limit by tak napříště mělo dosáhnout více lidí. Horák uvedl, že je zatím obtížné odhadnout, kolik pojištěnců by se vešlo do sníženého limitu.

Euro:Pandury přinesou českému průmyslu zakázky za 5,3 miliardy Kč

České firmy získají při výrobě 107 obrněných transportérů Pandur II pro českou armádu zakázky za 5,3 miliardy korun. Přímé offsety mají podle smlouvy s rakouskou firmou Steyr tvořit 60 procent ze zakázky za zhruba 11,5 miliardy korun. Uvádí to pondělní vydání týdeníku Euro s tím, že smlouvy s firmou Steyr má během února schválit vláda. Závazek nepřímých offsetů má v průběhu deseti let činit 90 procent objemu zakázky, tedy zhruba deset miliard korun. Steyr, který je součástí americké skupiny General Dynamics, již předem začala na nepřímých offsetech spolupracovat s českou zbrojovkou VOP-025 Nový Jičín. Ta dodává komponenty pro část z 260 pandurů, které si objednala portugalská armáda. Informaci týdeníku potvrdil generální ředitel VOP-025 Aleš Truxa.

Na Frýdlantsku stále hoří nelegální skládka německého textilu

Ve Frýdlantském výběžku stále hoří nelegální skládka německého textilu. Požár zděného objektu o rozloze zhruba 60 krát 30 metrů v Boleslavi u Černous byl na operační středisko nahlášen v sobotu krátce po 21:00. Požár se v noci podařilo lokalizovat, odpad však stále hoří. Podle měření není kouř nebezpečný, přesto hasiči doporučují lidem v okolních obcích nevětrat a omezit pohyb venku. Toto omezení bude platit až do pondělí, řekla ČTK mluvčí hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michalíčková. Zástupci hasičů, obcí a odborníci na životní prostředí se v neděli dohodli, že bude nejlepší nechat odpad kontrolovaně hořet. "Jedním z hlavních důvodů bylo možné znečištění řeky Smědá, která protéká v blízkosti objektu, pokud by při hasebních pracích bylo na požár použito smáčedlo," vysvětlila Michalíčková. Pracovní skupina se podle ní znovu sejde v pondělí ráno, aby rozhodla o dalším postupu.

Prodej novin v prosinci meziročně klesl o 7,9 procenta

V prosinci minulého roku se v Česku denně prodalo v průměru 1,45 milionu deníků, což je meziročně o 7,9 procenta méně. Průměrný prodaný náklad za celý loňský rok 1,529 milionu výtisků denně znamenal meziroční pokles o 7,4 procenta. ČTK to v neděli sdělilo profesní sdružení Unie vydavatelů na základě údajů Kanceláře ověřování nákladu ABC ČR. Proti listopadu se prodej snížil o 4,6 procenta. "Tento mírný sezonní pokles nákladu v prosinci není neobvyklým jevem. Byl způsoben vánočními svátky a s tím souvisejícím větším počtem dovolených i zvýšeným zájmem o jiná media, jako jsou třeba časopisy," uvedla unie. Například prodej programových časopisů se v prosinci proti listopadu zvýšil o 11,9 procenta a prodej časopisů o vaření o 4,3 procenta.

Zemřel psycholog a teoretik humoru Vladimír Borecký

Ve věku 67 let v pátek v Praze zemřel psycholog, filozof, pedagog a teoretik humoru Vladimír Borecký. Autora řady knih a vědeckých i populárně naučných článků trápila rakovina plic, bezprostřední příčinou úmrtí však bylo selhání srdce. ČTK to řekla jeho dcera Filomena Borecká. "Zabýval se hlavně humorem a českou povahou, která právě hluboko v sobě humor má," uvedla Borecká. Čtenáři Boreckého znali zejména jako autora řady pojednání o "mašíblech" - tedy "magorech, šílencích a blbcích", které představil například v knize Zrcadlo obzvláštního (Z našich mašíblů). Některým dávným tvůrcům stojícím kdysi často na samém pomezí literatury a psychiatrické léčebny připravil k tisku sborníky s jejich dílem. Také jeho zásluhou proto neupadla v zapomnění jména jako Jakub Hron Metánovský, Václav Svoboda Plumlovský, Bohdan Vojtěch Šumavanský alias T.R. Field či Jan Lukeš; objektem jeho zkoumání však byl i Josef Váchal. Borecký napsal například knihy Světy hraček, K počátkům psychoterapie v Čechách, Imaginace a kultura, Odvrácená tvář humoru - Ke komice absurdity a Porozumění symbolu. Posledními knižními díly vydanými za jeho života byla v roce 2005 publikace Imaginace, hra a komika a v roce 2007 Legenda o Hronu.

V Poličce začal cyklus akcí nazvaný Rok Bohuslava Martinů

V Poličce začal koncertem Rok Bohuslava Martinů. Celoroční cyklus akcí má připomenout 50. výročí úmrtí tohoto významného hudebního skladatele 20. století, který je největším poličským rodákem, řekl v neděli ČTK starosta města Jaroslav Martinů. Nejvýznamnější akcí letošního roku bude dubnové otevření Centra Bohuslava Martinů za zhruba 24 milionů korun, většinu peněz získala Polička z evropských dotací. Expozice by měla představit některé dokumenty, které doprovodí také zvukové a filmové záznamy. V centru by měla být k vidění také rekonstruovaná školní třída odpovídající stavu z roku 1990. V centru, které je součástí městského muzea, budou i další prostory, například badatelna. Radnice v Poličce také společně s farností hledá pět milionů korun, které jsou potřeba na dokončení rekonstrukce věže kostela svatého Jakuba, ve které se nachází rodná světnička hudebního skladatele. "Již jsme jednali na ministerstvu kultury, věříme, že do konce roku bude celá věž opravena," řekl starosta. Opravy byly nutné kvůli špatnému stavu krovu a ochozu kolem věže, v dalších letech by měly opravy kostela pokračovat. Na nedělním zahajovacím koncertu vystoupil Štěfan Margita a Kateřina Englichová, kteří přednesli Nové slovenské písně Bohuslava Martinů. Koncert byl původně naplánován do kostela svatého Jakuba, kvůli ochlazení jej pořadatelé přeložili do Tylova domu.

Marillion se vrátili do Prahy a nadchli své příznivce

Britská skupina Marillion, jejíž styl je označován jako progresivní rock či také artrock, nadchla v sobotu mnohé příznivce zaplněného pražského klubu Retro Music Hall. Kapela, jejíž název vznikl zkrácením jména Tolkienovy knihy Silmarillion, při své v pořadí třetí zastávce v Praze představila své nové aktuální dvojalbum nazvané Happiness is the Road. Do pražského klubu dorazilo podle pořadatelů minimálně osm stovek diváků, kteří kapelu přivítali i přes půlhodinové zpoždění obrovským aplausem a od první písně své oblíbence doprovázeli sborovým potleskem i zpěvem. Byla mezi nimi řada českých příznivců, ale velmi často bylo slyšet i angličtinu a další cizí jazyky. "Ahoj Praho, jsme rádi, že jsme tady. Máme nové album Happiness in the Road, a jestli jste ho již slyšeli - jen dobře," přivítal se na úvod koncertu s přítomnými zpěvák a energický frontman kapely Steve Hogarth, který v průběhu koncertu zpíval, hrál na klávesy, tamburínu i akustickou a elektrickou kytaru. Z nové desky lidem zahráli například písně Train In My Life, Essence a další. Marillion mají v České republice řadu příznivců, v Praze vystoupili již potřetí.

Letošní festival Jazzinec bude věnovaný ženám v jazzu

Letošní jedenáctý ročník mezinárodního festivalu jazz a world music Jazzinec, který se uskuteční v Trutnově od 19. února do 23. dubna, bude věnován ženám v jazzu. Novinkou letošního ročníku je mimořádný podzimní koncert, který se uskuteční 30. září, informoval ČTK pořadatel festival Tomáš Katschner. Hlavními hvězdami festivalu budou Avishai Cohen Eastern Unit s izraelskou vokalistkou Karen Malka, kteří v Trutnově vystoupí s evropskou premiérou nového projektu. "Ve svých původních skladbách Cohen zúročuje svou bohatou hudební praxi, jakož i kulturní dědictví Izraele a jižní Evropy. Zcela poprvé pak zapojuje silnou vokální složku několika kultur, tradiční bicí nástroje a arabskou loutnu oud, které doplní klavír a klávesové nástroje," řekl Katschner. Na festivalu vystoupí také například Iva Bittová s jazzovým kontrabasistou Georgem Mrázem či nejlepší současná jazzová trumpetistka Ingrid Jensen nebo zpěvačka Hana Hegerová. Více o programu festivalu je možné najít na webové stránce www.jazzinec.cz.

Před 15 lety zemřela sopranistka a herečka Jarmila Novotná

Ve svém bytě na Manhattanu skonala 9. února 1994 ve věku 86 let světoznámá sopranistka a někdejší hvězda Metropolitní opery Jarmila Novotná. V červenci téhož roku byly její ostatky uloženy v Litni u Berouna do rodinné hrobky ozdobené sousoším svatého Josefa s dítětem, jedním z nejkrásnějších děl Josefa Václava Myslbeka. Naplnilo se tak její přání, aby mohla po smrti spočinout vedle svého chotě Jiřího Daubka, s nímž prožila ve šťastném manželství padesát let a měla dvě děti. Jarmila Novotná měla všechny předpoklady pro to stát se hvězdou světového formátu - byla krásná, muzikální a pracovitá, měla zářivý hlas i nemalý herecký talent. Narodila se v Praze v rodině dámského krejčího, zpěv studovala u Emy Destinnové a Jana Hilberta Vávry a jako sedmnáctiletá debutovala v červnu 1925 v Národním divadle jako Mařenka ve Smetanově Prodané nevěstě. O půl roku později v něm získala řádné angažmá, ovšem rok na to první českou scénu opustila a odešla k dalším pěveckým studiím do Itálie, kde také začala její slavná umělecká dráha.

Rychlobruslařka Sáblíková je mistryní světa ve víceboji

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se stala poprvé v kariéře mistryní světa ve víceboji. Jednadvacetiletá Češka deklasovala v norském Hamaru konkurenci především v závěrečném závodu na 5000 metrů a získala svůj celkově čtvrtý titul světové šampionky. Na druhém místě skončila Kanaďanka Kristina Grovesová, bronz brala Ireen Wüstová z Nizozemska. Trojnásobná mistryně světa z jednotlivých tratí Sáblíková získala na vícebojařském MS vůbec první medaili, v předchozích dvou letech byla shodně pátá. Na olympijském oválu z roku 1994 navíc zkompletovala vícebojařský double, neboť se už v roce 2007 stala nejvšestrannější rychlobruslařkou Evropy. Hodně důležitý krok ke zlatu udělala Sáblíková už v sobotu v úvodním závodu na 500 metrů, v němž vytvořila český rekord a desátým místem se udržela v kontaktu s nejlepšími. Po následné výhře na trati 3000 metrů přenocovala v čele průběžného pořadí. V třetí disciplíně 1500 metrů obsadila Sáblíková svým nejlepším časem v sezoně 1:58,40 osmé místo a klesla na čtvrtou pozici, na vítězku patnáctistovky a průběžně vedoucí Grovesovou však ztrácela pouze necelých šest sekund.

Čeští hokejisté prohráli i s Ruskem a skončili bez bodu poslední

Čeští hokejisté dovršili neúspěšné vystoupení na LG Hockey Games porážkou s Ruskem 3:6 a na třetím dílu série Euro Hockey Tour skončili bez bodu poslední. Tým kouče Vladimíra Růžičky třikrát inkasoval v oslabení, celkově mu za tři zápasy soupeři nastříleli při svých přesilovkách devět gólů. V tabulce EHT klesli po zápasech v Praze a Stockholmu z druhého na poslední místo. Oproti sobotnímu utkání proti Švédsku nahradil v české brance Mensatora Kopřiva, zachovány zůstaly jen první dvě formace. Třetí útok se vrátil ke složení z čtvrtečního duelu s Finskem Kůrka, Čermák, Čajánek a ve čtvrtém vytvořili ofenzivní trio Bednář, Kumstát a Netík. Role třináctého útočníka připadla Skuhravému. Do hry poslal trenér Vladimír Růžička jen sedm beků bez Skrbka.

Počasí v pondělí

Oblačno až polojasno, na horách místy sněhové přeháňky. Denní teploty -1° až +3°Celsia, na horách -4°C.

08-02-2009