Denní souhrn zpráv Zprávy

14-02-2009

ČSSD na sjezdu zahájila eurokampaň - vsadí na krizi

Sociální demokraté v sobtu v pražském Veletržním paláci při zahájení 35. sjezdu odstartovali kampaň před červnovými volbami do Evropského parlamentu. Vsadí v ní stejně jako loni na vnitropolitické téma - po zdravotnických poplatcích si vybrali řešení hospodářské krize. Delegáti sjezdu, který byl rozdělen na sobotu a 20. až 22. březen, také změnili stanovy tak, aby za pět týdnů stranického lídra volili delegáti. Zrušili tak rozhodnutí minulého sjezdu, podle kterého měl vzejít nový předseda z vnitrostranického referenda. Očekává se to, že předseda ČSSD Jiří Paroubek nebude mít v březnu na volební části sjezdu soupeře a mandát s přehledem obhájí. Schválené změny stanov také rozšiřují užší stranické vedení o zástupce hejtmanů o dva nejvýše postavené hejtmany. Nyní to jsou jihomoravský hejtman Michal Hašek a pardubický hejtman Radko Martínek. Spolu s nimi na podzim do hejtmanských křesel usedlo dalších 11 sociálních demokratů, což strana v sobotu oslavila. Hašek delegáty vyzval, aby sjezd považovali za festival radosti, současně předal vítěznou štafetu lídrovi evropských voleb Jiřímu Havlovi. Sociální demokraté tvrdí, že vláda dosud nepředložila sněmovně opatření proti krizi. Podle Havla je ke stabilizaci ekonomiky potřeba především zastavit vládní reformy. O nápravě chyb vlády hovořil ve svém projevu i předseda Paroubek. První místopředseda Bohuslav Sobotka vládu obvinil z toho, že reformou veřejných financí dopustila propad hospodářství ještě před tím, než se v Česku projevila světová hospodářská krize. Ministr financí Miroslav Kalousek to považuje za nesmysl, naopak reforma podle něj připravila polštář proti ještě silnějšímu nárazu hospodářských těžkostí, vláda v pondělí představí balíček opatření, zdůraznil.

NERV má v neděli dokončit návrh opatření proti krizi

Národní ekonomická rada vlády (NERV) a ministři by měli v neděli dokončit práci na návrhu protikrizových opatřeních. V pondělí by měla materiál projednat vláda a následně jej premiér představí poslancům. Plán má mít celkem 32 bodů. Jejich cílem má být oživení domácí ekonomiky, u které by mohl v letošním roce hrozit až dvouprocentní pokles. NERV navrhuje podpořit nejen podnikání, export a zaměstnanost, ale i ekologické projekty, školství a vědu s výzkumem. Některá z navrhovaných opatření si již získala odpůrce, například návrat takzvaného švarcsystému. Firmy by si mohly třikrát rychleji odepisovat už i majetek koupený letos v lednu. Rozhýbat by se mělo úvěrování podniků a posílena by měla být podpora exportu. Živnostníci zase mají mít šanci, že se jim vrátí daně za rok 2007. Ministerstvo zdravotnictví navrhuje zvýšit spotřební daně na alkohol a cigarety. Zároveň chce snížit o jedno procento platby zdravotního pojištění. Ministerstvo životního prostředí navrhuje snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) na ekologicky šetrné výrobky a služby.

Účastníkům sněmu pravicové SSO zaslal zdravici prezident Klaus

Novou pravicovou Stranu svobodných občanů (SSO) povede její zakladatel Petr Mach. Rozhodla tak drtivá většina účastníků sobotního ustavujícího sněmu v Praze. Mach je spolupracovník prezidenta Václava Klause, výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku a bývalý člen ODS. Mach kandidoval na předsedu strany jako jediný. ČTK řekl, že nyní před ním stojí zejména potřeba vytvořit základy strany a připravit ji na volby do Evropského parlamentu. V něm by považoval za úspěch zisk pěti procent hlasů, které by straně zajistily jeden europoslanecký mandát. Prý bude prosazovat to, aby SSO kandidovala bez spojení s jiným politickým subjektem. SSO chce být zejména alternativou pro nespokojené voliče ODS. "Budeme hájit zásadní snížení daní a podstatné snížení vládních regulací," řekl na sněmu Mach. Pravicové voliče chce získat především odmítáním lisabonské smlouvy.

Účastníkům sněmu zaslal zdravici prezident Klaus. Prezident v ní vznik nové strany přivítal a naznačil, že s SSO sdílí některá politická stanoviska, například obhajobu státní suverenity. "Přeji vám úspěch," napsal Klaus.

Ačkoli SSO oficiálně funguje necelý týden, už má své zastoupení v nejvyšších patrech české politiky. Do nové strany vstoupila senátorka Liana Janáčková, která do Senátu kandidovala za hnutí Nezávislí a která je v Senátu členkou klubu ODS. "Já jsem to na klubu oznámila, žádný problém s tím nemají. Já se nechci vyhraňovat vysloveně proti politice ODS, vyhraňovala jsem se proti některým členům ODS," řekla Janáčková. Do SSO vstoupil i mladší prezidentův syn Jan Klaus. "Já jsem se od začátku účastnil ustanovování strany," řekl ČTK Jan Klaus. Na ustavující sněm se přijela podívat poslankyně za ODS Alena Páralová. ČTK potvrdila, že zůstává platné její stanovisko, že pokud ODS umožní schválení lisabonské smlouvy, ze strany vystoupí. Nevyloučila možnost, že by poté mohla vstoupit do SSO. "Čekám také, jak se strana postaví k sociální politice, která je mojí doménou," dodala Páralová.

USA si podle generála Clarka stále cení souhlasu s radarem

Spojené státy si podle generála Wesleyho Clarka, bývalého vrchního velitele NATO pro Evropu, stále velmi cení rozhodnutí české vlády přijmout nabídku na postavení protiraketového radaru. Po nástupu nové administrativy dal ovšem Washington najevo, že nevylučuje přezkoumání plánu. Podle Clarka budou okolnosti záměru jasnější podle toho, co přinese jiný přístup Spojených států k Íránu. Právě hrozba útoku z této země byla důvodem, proč USA oznámily záměr v Polsku a Česku postavit protiraketový štít. "Velmi si ceníme oběti české vlády," dodal Clark s poukazem na nepřízeň veřejnosti a opozice k radaru. Clarka, který v roce 2004 kandidoval na prezidenta USA, si na sobotu pozvali na svůj sjezd členové ČSSD.

Havel: Základem kampaně k volbám do EP jsou opatření proti krizi

Základem kampaně sociální demokracie před volbami do Evropského parlamentu bude podle lídra kandidátky Jiřího Havla program proti krizi. Řekl to na 35. sjezdu ČSSD, který dnes začal v pražském Veletržním paláci. Čeští sociální demokraté hodlají podle Havla postupovat v kampani společně se svými kolegy v ostatních zemích EU. Krize má evropskou dimenzi, a proto jen společné akce proti ní mohou být účinné. Nikdo nemá rád černé pasažéry, proto se i Česká republika musí zapojit, zdůraznil Havel. Sociální demokraté tvrdí, že vláda dosud nepředložila Poslanecké sněmovně opatření proti krizi. Havel dnes řekl, že ke stabilizaci ekonomiky je potřeba především zastavit vládní reformy.

Do pražské zoo dnes z Brna přicestoval lední medvěd Tom

Do pražské zoo v sobotu přicestoval z Brna roční lední medvěd Tom. V Brně se s prvním z dvojice populárních medvědích sourozenců loučilo kolem dvou stovek lidí. Dorazil v pořádku, jen prý byl lehce nervózní. Mluvčí pražské zoo Vít Kahle ČTK řekl, že transport proběhl podle plánu. "Vše bylo v pořádku, vykládka proběhla bez jediné komplikace na to, že přesun je v životě medvíděte určitým náporem na jeho nervovou soustavu," uvedl Kahle. Z přepravní bedny prý však macek o váze 110 kilo vyběhl hladce do prostoru karantény v zázemí expozice ledních medvědů. Tom měl v zoo přichystány ryby i vodu, aby se uklidnil. V dalších dnech ho začnou chovatelé přivykat na venkovní expozici. Tu bude obývat spolu s medvědicí Bertou. Do Prahy jela roční šelma z bezpečnostních důvodů bez uspání, stejně jako v neděli druhý z dvojice Bill. Toho z Brna posílají do německého Gelsenkirchenu. Medvíďata, která se narodila předloni na podzim, výrazně zvedla návštěvnost brněnské zoo. Pro tamní chovatele byl jejich odchov velkým úspěchem. Několik předchozích pokusů se nezdařilo, protože samice Cora se o mláďata nedokázala postarat. Podobné problémy znají i v jiných zahradách, včetně té pražské. Ředitel brněnské zoo Martin Hovorka se už nechal opakovaně slyšet, že by se už na podzim mohly v zoo objevit další medvědí přírůstky. Za pár dní se totiž z německého Gelsenkirchenu vrátí otec Billa a Toma Umca. "Ten je na rozdíl od Billa a Toma cestovatel, několikrát byl v Praze a v Kazachstánu," popsal Hovorka. V přírodě se podle něj šelmy oddělují asi ve dvou letech, v zoo už by ale spolu déle v jednom výběhu nevydržely. "Ten výběh není uzpůsoben na víc zvířat, už teď byla mezi bratry několikrát pozorována jistá nevraživost například při krmení," vysvětlil. Ujistil, že v nových zahradách budou mít stopadesátikiloví brněnští odchovanci výborné podmínky.

Rychlobruslařka Sáblíková opět vyhrála Světový pohár

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková potřetí za sebou ovládla Světový pohár na dlouhých tratích. Celkové prvenství v seriálu si mistryně světa ve víceboji zajistila v sobotu v nizozemském Heerenveenu, kde vyhrála závod na 5000 metrů. "Nejelo se mi nic moc, už po pěti kolech jsem byla unavená. Ale jsem ráda, že se to podařilo dotáhnout do konce i přesto, že jsem se necítila dobře," řekla ČTK Sáblíková, kterou v Heerenveenu podporoval i početný český fanklub. "Bylo to příjemné. Škoda jen, že jsem před nimi nezajela lepší čas, ale snad je potěšily alespoň ty stupně vítězů," uvedla. Jednadvacetiletá Sáblíková jako jediná pokořila sedmiminutovou hranici. Její největší soupeřkou byla tentokrát Němka Stephanie Beckertová, která zaostala o 2,25 sekundy a vylepšila si osobní rekord. Další dvě německé favoritky Claudia Pechsteinová a Daniela Anschützová-Thomsová kvůli viróze v Nizozemsku nebyly. Před posledním závodem v Salt Lake City má Sáblíková v čele pořadí dlouhých tratí nedostižný náskok 190 bodů před dnes třetí Kanaďankou Kristinou Grovesovou. "O to šlo hlavně. Jak ale říkám, byla jsem unavená, ještě možná z mistrovství světa. Teď je to docela náročné," uvedla. Příští týden odletí do zámoří, kde ji čeká závěr SP a poté světový šampionát na jednotlivých tratích ve Vancouveru. Také podle trenéra Petra Nováka nešlo tentokrát o výkon. "Martina toho má už plné brejle a honit se za nějakým časem už nemá cenu. Důležité bylo porazit Groenewoldovou a pak se pokusit vyhrát, což splnila," řekl Novák, kterému udělala radost i Andrea Jirků. V B-skupině obsadila 11. místo a získala sedm bodů do SP..

Záhrobská má ze slalomu na mistrovství světa stříbro

Česká lyžařka Šárka Záhrobská vybojovala na mistrovství světa ve Val d'Isere ve slalomu stříbro a zkompletovala svou sbírku medailí. Obhájkyni titulu v sobotu porazila jen nejlepší slalomářka letošní sezony Němka Maria Rieschová. Bronz získala Finka Tanja Poutiainenová. Po prvním kole byla čerstvě čtyřiadvacetiletá Záhrobská čtvrtá se ztrátou půl sekundy na vedoucí Italku Manuelu Mölggovou a přestože na trati postavené jejím otcem a trenérem Petrem Záhrobským zajela až osmý čas, nakonec si polepšila. Všechny tři nejlepší závodnice z prvního kola totiž svou jízdu nedokončily. Česká lyžařka vybojovala medaili na třetím šampionátu po sobě. V Santa Catarině v roce 2005 získala bronz a před dvěma roky ve švédském Aare slavila titul. Obhajobu Záhrobské překazila Rieschová, která v letošním Světovém poháru dokázala vyhrát čtyři slalomy za sebou.

Štěpánek postoupil do semifinále v San Jose, čeká ho Roddick

Český tenista Radek Štěpánek už je jen krok od obhajoby finálové účasti na turnaji v San Jose. V pátečním čtvrtfinále porazil domácího Todda Widoma 5:7, 6:0 a 6:0 a v semifinále jej čeká nejvýše nasazený Andy Roddick. S tím bojoval Štěpánek loni o titul a prohrál ve dvou setech. Proti neznámému Widomovi, jenž postoupil do hlavní soutěže z kvalifikace, ztratil český hráč v prvním setu servis při jediném brejkbolu soupeře v zápase. Utkání však měl stále pevně pod kontrolou a od té doby povolil svému protivníkovi uhrát pouze 15 výměn.

Počasí:

V neděli zpočátku většinou polojasno, na horách na severu až zataženo a místy sněžení. Během dne bude od severozápadu přibývat oblačnosti a později odpoledne a večer má sněžit na většině území. Nejvyšší teploty -4 stupně Celsia až nula.

14-02-2009