Denní souhrn zpráv Zprávy

17-02-2009

Poslanci odmítli před lisabonskou smlouvou projednat referendum

Poslanci v úterý večer odmítli přerušit projednávání lisabonské smlouvy do té doby, než prodiskutují komunistický návrh na uspořádání referenda o tomto dokumentu reformujícím Evropskou unii. Pro jeho přijetí se v projevech vyslovili premiér Mirek Topolánek (ODS) i lídr nejsilnější opoziční strany, předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Topolánek, který v Lisabonu dokument za ČR podepsal, zdůraznil, že pro smlouvu bude hlasovat, ačkoliv k ní má řadu výhrad. Hlavní věcí však podle něj je být přítomen "u stolu", kde se rozhoduje o zásadních věcech Evropské unie. Skutečné problémy unie - například rozpočtovou politiku, posilování konkurenceschopnosti či nutné reformy - podle premiéra lisabonská smlouva neřeší, bez její ratifikace však nebude ke změnám vůle. Topolánek jako předseda vládní ODS také připomněl, že právě voliči jeho strany jsou proevropští.

Paroubek poslance za ODS právě s ohledem na proevropskou orientaci jejich voličů vyzval, aby pro smlouvu hlasovali spolu s jeho stranou. Podporu lisabonské smlouvě vyjádřil také předseda Strany zelených Martin Bursík. Ústavní soud dal podle něj loni jasně najevo, že smlouva není v rozporu s českou ústavou. "Další pokusy o zpochybnění nejsou ničím jiným než cynickou zdržovací taktikou," podotkl.

Česko je poslední zemí sedmadvacítky, kde se parlament k dokumentu ještě nevyjádřil. Pokud smlouvu schválí poslanci, nebude ale ještě o jejím osudu v České republice rozhodnuto. Čeká ji hlasování v horní komoře.

ODS v Senátu nepodpoří lisabonskou smlouvu bez prováděcích norem

Senátoři ODS se shodli na tom, že nepodpoří ratifikaci lisabonské smlouvy EU bez schválení prováděcích novel. Ty mají zabránit převodu rozhodovacích kompetencí z členských států na unijní úroveň bez souhlasu obou komor parlamentu. "Senátorský klub ODS ctí usnesení kongresu ODS a deklaruje, že pokud nebude dokončena ratifikace smluv o umístění amerického radaru a schváleny novely jednacích řádů obou komor, nedoporučí k ratifikaci lisabonskou smlouvu," řekl ČTK předseda frakce Jiří Stříteský s tím, že klub toto usnesení přijal jednohlasně. Bez hlasů senátorů ODS lisabonská smlouva nemá naději na schválení. Stříteský uvedl, že usnesení má být jakýmsi impulzem k tomu, že novely jednacích řádů musejí být schváleny. Připustil, že podmínka schválení smluv o radaru se může změnit, a to v závislosti na postoji americké strany k budování protiraketového deštníku, jehož součástí by radarová základna v Brdech měla být.

Páralová: Když parlament schválí lisabonskou smlouvu, opustím ODS

Poslankyně ODS Alena Páralová je připravena vystoupit ze strany, pokud sněmovna i Senát schválí lisabonskou smlouvu. Páralová tvrdí, že smlouva omezuje suverenitu České republiky. "Ráda bych ale zůstala v poslaneckém klubu ODS, protože chci dále podporovat vládu," uvedla. Připustila, že jedním z důvodů pro její případný odchod z ODS by bylo i to, že strana nepodpořila její původní návrh na zvýšení rodičovské pro rodiče těžce nemocných dětí.

Sněmovna schválila dluhopisy za 200 mil. eur na pomoc Lotyšsku

Sněmovna schválila vydání dluhopisů v objemu 200 milionů eur na pomoc krizí stižené lotyšské ekonomice. Podle aktuálního kurzu to představuje asi 5,9 miliardy korun. Za peníze získané prodejem těchto dluhopisů Česko poskytne Lotyšsku sedmiletou bezúročnou půjčku. Vládní návrh podle očekávání podpořila i většina opoziční ČSSD. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) zdůraznil, že vydáním dluhopisů se v sedmiletém horizontu nijak nezvýší český státní dluh. Podle ministra jde o významný akt mezinárodní solidarity v rámci EU. "Nikdy nevíme, kdy podobnou pomoc budeme potřebovat my sami," uvedl ministr. Stejné prohlášení poté zopakoval i Kalouskův předchůdce Bohuslav Sobotka (ČSSD). Sněmovna tento návrh projednala ve zrychleném řízení, to znamená, že s ním poslanci vyslovili souhlas již v prvním čtení. Opozice tentokrát nepodala veto, jak u jiných vládních návrhů ve zrychleném projednávání často činí. Normu podpořilo 157 ze 189 přítomných poslanců, komunisté se spolu s šesti sociálními demokraty hlasování zdrželi. Návrh musí ještě projednat Senát.

Premiér nevyloučil, že krajům za vracení poplatků sáhne na dotace

Ministerstvo vnitra už začalo prověřovat, zda jednotlivé kraje postupovaly v souladu se zákonem, když začaly platit zdravotnické poplatky za pacienta. Vláda pověřila tímto úkolem ministra Ivana Langra (ODS) v pondělí. Místopředseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka to označil za zastrašování, zásahy do rozpočtové autonomie krajů odmítl. Premiér Mirek Topolánek (ODS) ale v úterý nevyloučil, že kabinet by mohl sáhnout krajům na dotace. "Pokud bychom opravdu zjistili, že čerpají kraje z rezerv, tak ty peníze evidentně nepotřebují a pak bychom mohli k takovému řešení sáhnout," řekl Topolánek.

Klaus: Vládní krizový plán racionální, ale ochránit zemi nemůže

Vládou přijatý protikrizový plán považuje prezident Václav Klaus za celkem racionální a přiměřený. Jak ale upozornil, žádný vládní "záchranný balíček" nemůže Českou republiku před dopady globální recese uchránit, zvláště bude-li hluboká a dlouhodobá.

Poslanci ČSSD předložili svůj návrh zákona pro boj s krizí

Poslanci ČSSD předložili svůj zákon pro boj s krizí. Navrhují v něm mimo jiné vyplacení 13. důchodu, zvýšení daní lidem s hrubým příjmem nad 1,2 milionu korun ročně, zvednutí přídavků na dítě či zvýšení podpor v nezaměstnanosti a prodloužení doby, po kterou se pobírají. Normu, kterou vedení strany představilo na tiskové konferenci, nyní dostane k posouzení vláda. Stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že ta opatření, která jsou plánována jako trvalá, nebudou mít dopad na veřejné rozpočty. Krátkodobá opatření, která by měla platit většinou jen do konce roku 2011, podle něj připraví rozpočet zhruba o 44 miliard korun ročně. Navrhované mimořádné důchody chce financovat z dividend elektrárenské firmy ČEZ.

EU by podle Vondry měla najít shodu na opatřeních již 1. března

Evropské země by měly nalézt shodu ohledně protikrizových opatření již na neformální schůzce představitelů zemí EU 1. března, kterou svolalo české předsednictví. Shodli se na tom místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra na schůzce s francouzským státním tajemníkem pro hospodářskou obnovu Patrickem Devedjianem a státním tajemníkem Francie pověřeným evropskými záležitostmi Brunem Le Mairem. Podle Vondry jde především o to, aby opatření na podporu ekonomiky v jedné zemi nepoškodila jiné země, nebyla v rozporu s pravidly EU a nepoškozovala hospodářskou soutěž.

STEM: Lidé jsou s prací Topolánkovy vlády výrazně spokojenější

Lidé jsou výrazně spokojenější s prací vlády Mirka Topolánka. Spokojenost s ní vyjádřilo 38 procent dotazovaných, což je o devět procentních bodů více než minulý měsíc. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM, který má ČTK k dispozici. Tento výsledek je jedním ze dvou nejlepších hodnocení práce Topolánkovy vlády od jejího jmenování v lednu 2007.

Vláda přidala do programu Panel 600 milionů korun

Letošní rozpočet programu Panel Státního fondu rozvoje bydlení se zvýší o 600 milionů korun na celkových 4,1 miliardy korun. Rozhodla o tom vláda na základě doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV), uvedl po schůzce se zástupci bytových družstev ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda. Vláda peníze do Panelu převede jako dotaci ze státního rozpočtu. Ministerstvo pro místní rozvoj nyní vyjednává s ministerstvem životního prostředí o využití peněz z prodeje emisních povolenek. Na zateplování bytových nepanelových domů by tak prý mohlo jít dalších 5,7 miliardy korun. Peníze z Panelu, které se dosud využívaly na modernizace a opravy panelových domů, bude navíc možné použít i na rekonstrukce a zateplování cihlových a dalších nepanelových budov. Počítá s tím návrh novely nařízení vlády, který má podle MMR kabinet v blízkých dnech projednat. Ministerstvo chce ročně podpořit rekonstrukce a zateplení nejméně 100.000 panelových a 10.000 nepanelových bytových domů.

Majitelé domů chtějí náklady na zateplování odečítat z daní

Vlastníci domů by měli mít po dobu trvání hospodářské krize možnost uplatnit výdaje na zlepšení technických parametrů domů jako daňově uznatelný náklad. Požaduje to Občanské sdružení majitelů domů (OSMD), řekl ČTK jeho předseda Tomislav Šimeček. V praxi by se to prý týkalo například výměny oken a dalších výdajů na zateplování budov. "V době krize by to stimulovalo vlastníky k investicím do bydlení," uvedl šéf sdružení. Výdaje do zateplování budov by si jejich majitelé mohli dát přímo do nákladů. V současnosti jsou podle Šimečka z hlediska zákona náklady na zateplování pojímané jako modernizace a podléhají proto odpisům. Odpisy pak prý trvají po dobu životnosti modernizace, podle Šimečka tedy až 30 let.

Datové schránky mají ušetřit státu více než 200 mil. ročně

Minimálně 200 milionů korun ročně na poštovních poplatcích by měl v budoucnu uspořit stát po zavedení datových schránek pro komunikaci s občany. Řekl to náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček. S využitím elektronických schránek budou mezi sebou od 1. července povinně komunikovat úřady státní správy. Pro komunikaci s úřady je budou ze zákona muset používat také právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku. Pro fyzické osoby je zřízení schránky nepovinné. Cílem zavedení schránek je podle něj rychlejší, spolehlivější a levnější poskytování služeb veřejné správy nejširší veřejnosti. Datové schránky bude spravovat Česká pošta, která bude za provoz systému vybírat od státu poplatky. Pro fyzické i právnické osoby budou provoz datových schránek i odesílání zpráv bezplatné. K datové schránce bude možné přistupovat pomocí běžného počítače s připojením k internetu či napojením systému na elektronickou spisovou službu organizace. Přístup do datových schránek bude možný také v kontaktních místech Czech POINT.

Novým šéfem protikorupční policie se stal Libor Vrba

Novým šéfem protikorupční policie se stal bez výběrového řízení Libor Vrba, dosavadní šéf kriminální policie. Novinářům to oznámil náměstek policejního prezidenta Jiří Houba. Vrba plánuje snížit podstav v útvaru kvalitními detektivy, zrychlit trestní řízení a připravit policisty na účinnost nového trestního zákoníku. Vrba, který u policie slouží 16 let, uvedl, že protikorupčnímu útvaru chybí zhruba 20 procent lidí. "Mojí prioritou není naplnit tabulky za každou cenu. Chci je naplnit kvalitními lidmi," řekl. Připustil ale, že nové detektivy nebude snadné nalézt. Dále chce zkvalitnit trestní řízení, jež by podle něj mělo být rychlé a průhledné. Upozornil také, že policisté se musí připravit na používání nového trestního zákoníku, který začne být účinný od ledna příštího roku.

Protikorupční policie se zabývá nejzávažnější hospodářskou a finanční kriminalitou. Vrba její úkoly definoval jako ochranu financí, potírání daňové kriminality, zajišťování výnosů z trestné činnosti a boj proti praní špinavých peněz.

Někteří vězni komunismu a odbojáři možná dostanou odškodnění

Bývalí vězni komunismu, odbojáři a pozůstalí po nich, kteří nemají český důchod, by mohli získat jednorázový příspěvek jako odškodnění za útrapy. Mohl by činit 72násobek příplatku či zvláštního příspěvku, které se v podobných případech už nyní k penzi vyplácejí. Schválila to sněmovna. Zákon začne platit, pokud jej odhlasuje Senát a podepíše prezident.

V Česku se lidem, kteří působili v odboji a věznil je komunistický režim i pozůstalým po nich vyplácejí příplatky k důchodu, které se každoročně zvyšují. Osoby, které penzi v Česku nedostávají, na ně ale nemají nárok. Jsou to například muži a ženy, co pobírají důchod na Slovensku či jinde v cizině nebo ho nemají vůbec. Upozornila na to Konfederace politických vězňů a Český svaz bojovníků za svobodu. Podle ministra práce Petra Nečase (ODS) byly jejich připomínky oprávněné. Lidé budou moci o jednorázový příspěvek požádat příslušnou pobočku České správy sociálního zabezpečení. Pokud žijí v cizině, budou moci žádost podat na českém zastupitelském úřadě. Pokud by žadatel do vyřízení zemřel, mohou odškodnění získat jeho dědici. Příspěvek pro odbojáře a bývalé vězně by mohlo získat asi 200 lidí.

Horníci by mohli chodit do penze dřív, sněmovna s tím souhlasila

Horníci, kteří začali v dolech pracovat před rokem 1993 a odpracovali v nich daný počet let, by mohli chodit do penze dřív než jiní pracovníci. Jejich důchodový věk může stanovit vláda ve svém nařízení. Schválila to sněmovna. Zákon by mohl začít platit už letos. Musí ho ale ještě odhlasovat Senát a schválit prezident. Ministr práce Petr Nečas připomněl, že horníci před 16 lety nastupovali do dolů za jiných podmínek. Tehdy existovaly takzvané důchodové kategorie. Podle nich lidé v náročných profesích mohli chodit do důchodu dřív.

Sněmovna podpořila financování studia ze stavebního spoření

Stavební spoření by mohlo být v budoucnu možné použít na financování studia. Sněmovna v prvním čtení podpořila návrh poslanců ČSSD, který má umožnit, aby takto našetřené peníze šlo použít například na poplatky, ubytování, stravování, dopravu a učební pomůcky. Jak řekl jeden z předkladatelů, Radko Martínek, návrh má za cíl vyřešit palčivou situaci celé řady rodin a pomoci jim financovat náklady na studium. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) ale návrh označil za "mimořádně nesystémový s mimořádné škodlivými důsledky". Podle něj by se navrhované opatření dalo zneužít například tak, že na jednoho studenta by si založila stavební spoření celá jeho rodina a přispívala mu tak na studium. To by pak vedlo kromě jiného ke značnému nárůstu peněz, kterými stát stavební spoření podporuje. Také by to podle něj zvýhodnilo bohaté lidí s dostatkem peněz, které by na spoření mohli vložit.

Po výplatě dávek v Chomutově dlužníkům sebrali peníze exekutoři

V Chomutově exekutoři začali dlužníkům odebírat peníze při výplatě dávek. Za asistence strážníků a policie uplatnili exekuci u prvních asi 100 dlužníků přímo v místnosti, kde příjemci dávek peníze přebírají. Magistrát tak začal postupovat proti občanům, kteří neplatí nájem či dluží za poplatky a pokuty. Akce vyvolala mezi dlužníky emoce. Z dávek jim zbylo jen 1000 korun. Opatření radnice kritizuje úřad ombudsmana, který postup města považuje za nezákonný. S tím však podle primátorky Ivany Řápkové (ODS) exekutoři nesouhlasí. Ochránce práv by měl stát především na straně slušných obyvatel bez dluhů, doplnila primátorka.

Soud potvrdil, že LČR musí vyhlašovat výběrová řízení

Brněnský krajský soud zamítl žaloby 16 firem proti rozhodnutí antimonopolního úřadu, podle něhož jsou Lesy České republiky (LČR) povinny postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Nutnost vypisování výběrových řízení se nezamlouval některým lesnickým firmám, které přišly o původní zakázky. Firmy s verdiktem nesouhlasí, uvažují o kasační stížnosti a o požadavku náhrady škod od LČR.

Státní podnik LČR spravuje zhruba polovinu lesů v zemi, a hospodaří s mnohamiliardovým majetkem. Firma původně nevybírala lesnické firmy v řádných tendrech, jak to podnikům v majetku státu ukládá zákon. Na vymezených územích s firmami uzavírala několikaleté smlouvy s posvěcení antimonopolního úřadu, jeho úředníci ale po konzultaci s Evropskou komisí své stanovisko změnili, a právě to je jádrem současných sporů.

Rejdaři vyčíslili škody za nesplavnost Labe na miliardu ročně

Dlouhodobě špatné plavební podmínky na Labi způsobují lodním dopravcům škodu miliardu korun ročně. Za situaci může podle dopravců stát, který prý nedodržuje zákonné parametry pro labskou vodní cestu. Dopravci proto podávají na stát žaloby o náhradu škody, vyplynulo z valné hromady Sekce vodní dopravy Svazu dopravy České republiky. Stav na Labi lze přirovnat k situaci, kdy stát prodává dálniční známky, avšak nemá dálnice, píše se v prohlášení rejdařů.

Zákazník ČEZ při ztrátě práce nebude platit tři měsíční zálohy

Pokud zákazník společnosti ČEZ po 1. březnu ztratí práci, nebude muset platit tři měsíční zálohy plateb elektřiny. Na tiskové konferenci to řekl generální ředitel ČEZ Martin Roman. Firma ze svého zaplatí pojištění plateb elektřiny pro 2,7 milionu tuzemských domácností. Podle Romana tak ČEZ reaguje na hospodářskou krizi; čistý zisk firmy bude kvůli tomu letos o stovky milionů korun nižší. Nabídka bude platit do konce roku s tím, že zákazník bude muset prokázat ztrátu práce potvrzením z Úřadu práce. Nárok na takovou pomoc bude mít jen ten, kdo byl v předchozích šesti měsících trvale zaměstnán a v předchozích 12 měsících řádně platil firmě účty za elektřinu. Maximální výše pojištěné zálohy je 7500 korun.

Pražská energetika podobné kroky jako ČEZ nepřipravuje. Podle tiskového mluvčího firmy Petra Holubce společnost zatím nezaznamenala snížení spotřeby elektřiny ani zvýšený počet neplatičů. Podobnou nabídku nepřipravuje ani společnost E.ON, která dodává elektřinu na jihu Moravy a Čech. Analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka se domnívá, že zejména drobným podnikatelům posunutí platby faktur může pomoci překonat krátkodobě krizové momenty vývoje jejich firmy. Podle analytiků při rozhodování o nabídce těchto opatření hrál velkou roli fakt, že majoritním vlastníkem firmy je stát.

Macek se musí Rathovi za pohlavek omluvit a zaplatit 100.000 Kč

Někdejší místopředseda občanských demokratů Miroslav Macek musí zaplatit bývalému ministrovi zdravotnictví Davidu Rathovi (ČSSD) odškodnění ve výši 100.000 korun za pohlavek, který mu uštědřil v květnu 2006 na stomatologickém sněmu. Macek se také musí nynějšímu středočeskému hejtmanovi Rathovi omluvit. Rozhodl o tom pražský vrchní soud, který změnil loňské rozhodnutí Městského soudu v Praze. Prvoinstanční soud přiznal Rathovi pouze omluvu. Podle odvolacího senátu byl ale Mackův útok nepřípustný, Ratha zesměšnil a byly splněny podmínky pro náhradu nemajetkové újmy v podobě finanční satisfakce. Rozhodnutí je pravomocné, proti výroku je možné podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Důvodem napadení byly podle Macka exministrovy výroky v tisku. Rath prý naznačoval, že se bývalý místopředseda ODS oženil pro peníze.

Cizinecká policie chystá v Plzeňském kraji další velké kontroly

Cizinecká policie chystá v Plzeňském kraji další velké kontroly cizinců. Podobat se budou sobotní pilotní akci s krycím názvem Valentýn, během níž v Plzni 110 příslušníků zkontrolovalo téměř 800 osob. Zvýšení kontrolní činnosti souvisí s hospodářskou krizí a propouštěním zahraničních dělníků. Pro cizineckou policii je letos jednou z priorit. Novinářům to dnes řekl nový ředitel Oblastního ředitelství služby cizinecké policie v Plzni Martin Kemr.

Tesco zrekonstruuje a přejmenuje obchodní domy na My

Společnost Tesco Stores hodlá zrekonstruovat své obchodní domy, které mají v budoucnu fungovat pod jednotnou značkou My. Jako první ponese název My obchodní dům v Liberci, který bude otevřen 26. února. Po vzoru nové koncepce se letos promění i obchodní domy Tesco v Praze na Národní třídě a Bratislavě. Tesco nyní v Česku provozuje šest obchodních domů a celkem má na tuzemském trhu 113 obchodů. Česká republika je první zemí, ve které Tesco nový koncept obchodních domů realizuje. Změny se budou týkat přestavby interiérů. "K pohodlí zákazníků přispěje také jednotný pokladní systém, jenž umožní platit za jakékoliv zboží u kterékoliv pokladny v rámci celého obchodního domu," uvedla mluvčí Tesco Stores ČR Eva Karasová.

Od začátku února je v provozu linka proti diskriminaci Romů

Především pro romské oběti závažného kriminálního jednání a diskriminace je určena nová poradenská linka, na kterou se tito lidé mohou obracet od začátku února. Linku spustila nevládní organizace Z§vůle práva v rámci projektu "Ma den pes"! (Nedejte se!). ČTK to řekla zástupkyně občanského sdružení Veronika Kristková. Pracovníci linky, která funguje na čísle 222 589 589, poradí, jak se domoci ochrany svých práv. Linka je v provozu denně od 9:00 do 17:00. Od minulého týdne, kdy projekt propagovali formou samolepek zejména v sociálně vyloučených lokalitách, se podle Kristkové ozvali tři lidé. Dva hovory se týkaly rasově motivovaného násilí a problému se sociálními dávkami, třetí člověk chtěl informace o zahlazení trestu. Výjimečně, v mimořádně závažných případech Z§vůle práva poskytne nebo zprostředkuje obětem právní pomoc. Projekt hradí ministerstvo vnitra.

České a slovenské muzeum i přes záplavy zařazeno k předním v USA

České a slovenské muzeum v americkém Cedar Rapids získalo i přes katastrofální záplavy, které loni v létě tuto oblast postihly, akreditaci Americké asociace muzeí, což je nejvyšší uznání pro instituci tohoto druhu. Z více než 17.500 muzeí ve Spojených státech má tuto akreditaci necelých pět procent. Muzeum bylo loni v polovině června zaplaveno až do výše dvou a půl metru. Zachránit se podařilo pouze to, co jeho pracovníci stačili odvézt do bezpečí. Interiér a mnoho vystavených artefaktů a knih vzalo za své. Asociace muzeí plánovala závěrečné schvalování akreditace na loňský červenec, povodeň tomu ale zabránila. Ředitelka muzea Gail Naughtonová se obávala, že po třech letech snahy o zisk akreditace bude muset celý proces začít od začátku. Podařilo se jí ovšem asociaci přesvědčit, mimo jiné i tím, jak muzeum zvládlo záplavy a jak postupuje při své obnově. Akreditaci získalo začátkem února. Do vyplavené moderní budovy dostavěné v roce 1995 se instituce ještě vrátit nemůže. K výročí záplav letos v polovině června ale plánuje otevřít novou multimediální expozici věnovanou dějinám českého osídlení v Cedar Rapids a loňské pohromě. Získalo k tomu téměř stoletý patrový dům v srdci historické části města, která podle původních obyvatel nese pojmenování Česká vesnice (Czech Village).

Odborníci z 12 zemí jednají v Praze na muzeologické konferenci

Více než čtyři desítky referátů odborníků z Litvy, Polska, Nizozemska, Rakouska, Řecka, Slovinska, USA, Slovenské a České republiky je na programu mezinárodní muzeologické konference, která v úterý začala v Panteonu Národního muzea v Praze. "Koná se v rámci předsednictví České republiky v Radě Evropské unie pod záštitou ministra kultury Václava Jehličky a jejím tématem je Muzeum a změna," řekla ČTK výkonná ředitelka Asociace muzeí a galerií Anna Komárková. Třídenního setkání se účastní kolem dvou stovek muzejních pracovníků, pedagogů a studentů. Přijeli také z Dánska, Maďarska a Německa. Jedním z prvních přednášejících byli ředitelé Národního muzea a Národního technického muzea v Praze Michal Lukeš a Horymír Kubíček, kteří hovořili o generálních rekonstrukcích svých budov.

Výročí diplomatických styků s Čínou doprovodí oslavy

Čína a Česká republika si letos připomenou 60. výročí diplomatických vztahů a oslaví je na podzim kulturními akcemi v Praze i Pekingu. Jednali o tom v české metropoli čínský státní tajemník Wu Chung-pao a šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.Politici hovořili také o připravované schůzce mezi EU a Čínou, která se bude konat v květnu v české metropoli. Jejími hlavními tématy bude ekonomická a finanční krize a klimatické změny. Praha bude místem konání kvůli tomu, že Česko v tomto pololetí předsedá Evropské unii. Loni byl summit EU s nejlidnatější zemí světa zrušen kvůli sporům kolem návštěvy tibetského dalajlámy v Evropě. Ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb (za Stranu zelených) chce během plánovaného summitu upozornit čínské představitele na problém dodržování lidských práv.

Olomoucká charita bude testovat náramky na přivolání pomoci

Arcidiecézní charita Olomouc začne pilotně používat u stovky vybraných klientů elektronické náramky, kterými si díky propojení s mobilním operátorem budou moci přivolat v nouzi pomoc. Některé z nich budou moci uživatele přesně lokalizovat prostřednictvím GPS. Distribuce náramků bude závislá na stupni postižení a nutnosti užití, řekl ředitel Arcidiecézní charity Václav Keprt. Projekt, který nemá v Evropě obdoby, počítá i s propojením terénních pracovníků s řídícím centrem. Vstupní náklady činí téměř 10 milionů korun. Náramky pořídila charita z části výnosu z Tříkrálové sbírky.

Praha nakonec udělí granty sdružením Tanec Praha a Vize tance

Hlavní město zřejmě přece jen udělí granty sdružením Tanec Praha a Vize tance ve výši přes 3,3 milionu korun. Rozhodli o tom pražští radní, přidělení grantů bude muset ještě ve čtvrtek potvrdit zastupitelstvo. Žádosti těchto sdružení město z balíku kulturních grantů v lednu vyřadilo. Podle Prahy jsou totiž dvě členky grantové komise spojeny s žadateli, jejichž projekty hodnotily. Komise proto projekty v minulých dnech znovu posuzovala. "Rada proto uložila, aby projekty z oboru tance znovu posoudili nezávislí experti," řekl radní Milan Richter. Sdružení Tanec Praha žádalo dotace na stejnojmenný festival a publikaci k dvacetiletému výročí festivalu, dále na projekty Tanec školám a Česká taneční platforma. Vize tance chtěla podporu na stejnojmennou mezinárodní konferenci.

Praha rozdá na vzdělávání téměř deset milionů korun

Praha tento rok rozdá na grantech na vzdělávání téměř 10 milionů korun. Rozhodla o tom rada hlavního města. Částku si mezi sebe rozdělí více než 100 projektů, řekla novinářům náměstkyně primátora Marie Kousalíková (ODS). Peníze dostane například základní škola Marjánka na výuku jazyků divadelní formou.

Radní zvolili firmu, jež vybere restaurátora vily Tugendhat

Brněnští radní vybrali právní kancelář, která pro město připraví výběrové řízení na památkovou obnovu vily Tugendhat. Zakázku získala brněnská advokátní kancelář MT Legal. ČTK to řekl primátorův náměstek Ladislav Macek. Firma podle něj do konce března připraví text podmínek tendru, v němž radnice bude hledat dodavatele stavby. Radnice si u něj objedná nejen stavební práce, ale i projekt. Památkovou obnovu si tak nechá udělat "na klíč", řekl Macek. Radnice si výběrové řízení na obnovu památkově chráněné vily nezajišťuje sama, protože podle Macka bude soutěž sledovaná firmami i odborníky. Lze očekávat, že se případní neúspěšní zájemci budou odvolávat. Radnice proto ve výběrovém řízení nechce udělat sebemenší chybu a nechá si podmínky soutěže včetně termínů doporučit od firmy, která se na organizování veřejných zakázek specializuje.

Počasí

Ve středu čekáme oblačno až zataženo, místy sněžení nebo sněhové přeháňky. Teploty vystoupí na -5 až -1 stupeň Celsia, na horách bude kolem 8 pod nulou.

17-02-2009