Zprávy

EBF: Evropské banky podporují zvýšení účinnosti dohledu nad trhem

Evropské banky podporují iniciativy zaměřené na zvýšení účinnosti dohledu nad finančním trhem a zvažované kroky k podpoře finanční stability na trzích. Evropa by se měla opětovně zamyslet nad požadavky na kapitálovou přiměřenost bank, rolí takzvaných hedgeových fondů a fungováním ratingových agentur. Shodli se na tom členové výkonného výboru Evropské bankovní federace (EBF), který se sešel koncem týdne v Praze. ČTK to sdělila v tiskové zprávě Česká bankovní asociace (ČBA). Předsedkyně výkonného výboru EBF Ariane Obolenskyová zdůraznila, že přínosem bude koordinovanější dohled nad velkými bankami s přeshraničním působením v rámci EU a větší sbližování záručních depozitních systémů. Základní poučení ze světové finanční krize zní, že musí být plně respektováno vzájemné působení mezi reálnou ekonomikou, měnovou politikou a stabilitou finančního sektoru. To si vyžaduje odpovídající uspořádání dohledu nad finančním trhem a pružný přístup centrálních bank. Zásadním předpokladem je mezinárodní měnová a finanční spolupráce, jakož i koordinace rozhodujících opatření. Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl poznamenal, že některé kroky v oblasti dohledu nad finančními trhy, navržené většinou před krizí, by mohly při dnešní implementaci přispět k řešení problémů jen velmi limitovaně a dokonce by mohly situaci i zhoršit.

Eduard Janota: Deficit veřejných financí může letos být až 130 mld. Kč

Veřejné rozpočty by mohly letos skončit v celkovém deficitu až 130 miliard korun. Riziko tohoto schodku je velmi reálné a nastalo by, pokud by česká ekonomika poklesla za celý rok o dvě procenta. Propočet ale zatím nezahrnuje protikrizová opatření vlády, které by měly dopady částečně zmírnit. Řekl to náměstek ministra financí Eduard Janota v nedělním diskusním pořadu České televize. Potvrdil také nedávná slova premiéra Mirka Topolánka, že Česká republika letos přestane plnit rozpočtové maastrichtské kritérium, jehož dodržení je podmínkou pro přijetí jednotné evropské měny. "Nevěřím, že by deficit veřejných financí podle Maastrichtu byl nižší než čtyři procenta," dodal. Rozpočtové kritérium přitom požaduje udržení schodku veřejných rozpočtů pod hranici tří procent výkonu ekonomiky. Ekonomický expert ČSSD Jan Mládek řekl, že vláda bude muset změnit státní rozpočet a vydat nové státní obligace. Podle něj by jednou z variant byla možnost, aby si státní dluhopisy mohli kupovat i občané. Podle Eduarda Janoty s touto variantou ministerstvo financí již pracuje, přičemž teoreticky by bylo možné tímto způsobem umístit na trh až 100 miliard korun, což je však otázkou minimálně tří až čtyř let.

AmCham: Konkurenční výhodou ČR v EU je infrastruktura

Hlavní konkurenční výhodou České republiky v EU je infrastruktura. Pouze v této oblasti je díky hospodářské politice vlády Česko nad unijním průměrem. Na úrovni průměru EU je česká fiskální a monetární politika, právní rámec a veřejná správa. Největší konkurenční nevýhodou jsou lidské zdroje, zejména výzkum a vývoj. Vyplývá to z výsledků projektu Americké obchodní komory v ČR (AmCham), který porovnává a hodnotí podnikatelské prostředí. Projekt odhalil, že i po dvou desítkách let od pádu komunismu jsou obecně výsledky české ekonomiky stále na nižší úrovni, než je průměr EU. Česko ve snaze dohnat starší členy EU nejvíce soupeří se Slovenskem, které ovšem nyní má zejména díky stabilitě měnového kurzu a také efektivitě státní správy mírný náskok. Slovensko zavedlo euro od letošního roku, v Česku zatím termín pro euro nebyl stanoven. Ze všeobecného pohledu má Česko dobrou míru úspor, která by měla být zachována. Je i vysoce produktivní, ale spotřeba energie snižuje přínos plynoucí z růstu hrubého domácího produktu a činí zemi vysoce zranitelnou v oblasti politiky týkající se klimatických změn. Aby Česko více těžilo ze své hlavní konkurenční výhody, mělo by využít stávající energetickou kapacitu k přilákání většího počtu firem a akumulovat kapitál pro investice do větší energetické účinnosti. Další možností je budování prostředí pro kongresy a mezinárodní akce za účelem plného využití výhod, které Česko má v oblasti letecké dopravy a ubytování.

Ivan Langer chce v případě zájmu cizinců více peněz na jejich návraty

Pokud budou mít cizinci zvýšený zájem o systém dobrovolných návratů, ministr vnitra Ivan Langer (ODS) se pokusí přesvědčit vládu, aby projekt, který stál ve své první fázi 60 milionů korun, dále rozšířila. Langer to uvedl v neděli v České televizi. Ministrův stínový protějšek František Bublan (ČSSD) se domnívá, že posílání nezaměstnaných cizinců zpět do vlasti situaci nevyřeší, a navrhuje, aby část z nich vykonávala veřejně prospěšné práce. Česká vláda nabízí dvěma tisícům cizinců, kteří v důsledku ekonomické krize přišli v ČR o práci, bezplatnou letenku do vlasti a příspěvek do začátku 500 eur (cca 14.500 korun), který získají po odbavení na letišti. Stát chce touto akcí zabránit tomu, aby nezaměstnaní cizinci začali páchat trestnou činnost. Ministr Langer zopakoval, že dobrovolné návraty se vyplatí: jednak omezí bezpečnostní riziko, jednak jsou podle něj levnější než návraty nucené. Uvedl, že ministerstvo vnitra zaznamenalo první týden po spuštění projektu celkem 270 žádostí o letenku, cizinců prý zatím odcestovalo 56. Podle Františka Bublana je ale systém spíše "marketingovým tahem vůči občanům". Upozornil, že odjezd 2000 cizinců Česku příliš nepomůže, protože další tisíce jich v zemi zůstanou a budou třeba pracovat načerno. Věří, že část z nich by si mohla na návrat vydělat veřejně prospěšnými pracemi nebo by si mohla do budoucna zajistit zaměstnání tím, že by se vyučila v českých školách.

Hejtman: Přes návrh zrušit poplatky chce ČSSD jednat o kompromisu

Přestože Moravskoslezský kraj pod vedením ČSSD už předložil návrh novely o úplném zrušení zdravotnických poplatků, jsou sociální demokraté připraveni jednat s koalicí o jiném kompromisním řešení. V nedělním diskusním pořadu televize Prima to řekl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. Podle něj by kompromisem mohlo být například osvobození důchodců a dětí do 18 let od všech poplatků, snížení ochranného limitu na výdaje i změna placení za recept. Poplatky se v Česku platí od loňska. Od té doby zákonodárci systém už upravovali a některé skupiny od placení osvobodili. ČSSD si poplatky zvolila za hlavní předvolební téma do krajských voleb. Slibovala, že je zruší. Kraje pod jejím vedením to ve svých nemocnicích a lékárnách udělaly. Za pacienty poplatky nyní hradí. Musí na to najít desítky milionů korun ve svých rozpočtech. Opozice v některých krajích poukazuje na to, že se kvůli dorovnávání poplatků škrtají peníze na školství či dopravu. Systém placení navíc není všude stejný, mluví se o chaosu.

Ministr Langer: Analýza postupu krajů kvůli poplatkům má být do května

Ministerstvo vnitra chce mít analýzu zákonnosti postupu krajů, které začaly platit zdravotnické poplatky za pacienta, k dispozici v dubnu či květnu. Na jejím základě pak chce vyzvat kraje, které by postupovaly v rozporu se zákonem, k nápravě. Uvedl to ministr vnitra Ivan Langer (ODS) v nedělním diskusním pořadu České televize. Připomněl, že kraje budou 60 dnů na to, aby na nezákonný postup zrušily. O prověření postupu krajů požádala ministry vnitra a financí vláda. Langer uvedl, že se už kvůli tomu sešel s hejtmany Michalem Haškem a Radko Martínkem (oba ČSSD) jako představiteli Asociace krajů. Kraje mají v desetidenní lhůtě předložit vnitru veškeré podklady, uvedl Langer se zdůrazněním, že kontrola probíhá striktně podle zákona. Ministerstvo bude chtít pro svou analýzu také materiály od ministerstev zdravotnictví a financí a od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. "V okamžiku, kdy zjistíme, že postup toho či onoho kraje, protože každý kraj postupuje jinak, je v rozporu se zákonem, upozorníme a vyzveme (kraj) k odstranění (protizákonného postupu)," uvedl Langer. Jestliže by kraj výzvy neuposlechl, ministerstvo požádá o zrušení soud, dodal Langer.

Zrušení KSČM by mohlo vést podle ministra Langra jen ke změně názvu strany

Pokud by Nejvyšší správní soud vyhověl případnému návrhu na zrušení KSČM, výsledkem by mohl být pouze vznik podobné strany s jiným názvem, ale stejnými lidmi. Řekl to ministr vnitra Ivan Langer (ODS) v nedělním diskusním pořadu České televize. Podobně ale hodlá postupovat Dělnická strana, o jejímž zrušení na návrh vlády má soud znovu rozhodovat počátkem března. Jakkoli by si Langer zrušení KSČM osobně podle svých slov přál, pokud by to navrhla vláda a soud jí vyhověl, výsledkem může být jen to, "že vznikne Dělnická strana práce". "A ti samí lidé, kteří byli v KSČM, přestoupí někam jinam a ten proces bude nekonečný," prohlásil Langer. Jeho předchůdce v ministerské funkci, František Bublan (za ČSSD) připomněl, že KSČM je parlamentní stranou, má za sebou docela velký počet voličů a v jejích stanovách by bylo obtížné nalézt něco, co by bylo v rozporu se zákonem. Obává se, že její případné zrušení by mělo opačný účinek. "Že by ještě více získala na popularitě," dodal. Podnět k tomu, aby se vláda navrhla soudní přezkum toho, zda KSČM porušuje ústavu a zákony, dal kabinetu Senát na popud své komise pro posouzení ústavnosti KSČM. Komise pod vedením Jaromíra Štětiny (za Stranu zelených) při dvouleté práci shromáždila řadu indicií, které podle ní nasvědčují porušování ústavy a nedodržování zákonů současnou komunistickou stranou.

V centru Prahy si stovka lidí připomněla komunistický puč

Přibližně stovka lidí si v neděli na Staroměstském náměstí u Husova pomníku připomněla 61. výročí komunistického převratu. V chladném počasí si vyslechli záznam projevu komunistického premiéra Klementa Gottwalda z února 1948 i projevy řečníků varující před nebezpečím současného komunismu. Někteří z nich využili možnost podepsat petici s názvem Na komunisty si zvykat nechceme. Akci pořádali mimo jiné Mladí konzervativci a Junák - svaz skautů a skautek. Předseda Mladých konzervativců Jiří Fremr ve svém projevu připomněl, že se po 20 letech komunisté na krajské úrovni dostali opět k moci. "Komunisté v kraji škodí našemu zdraví," reagoval na tuto skutečnost text transparentu jednoho z účastníků setkání. Jména obětí komunistického režimu a některé dokumenty poukazující na jeho zločinnost si mohli kolemjdoucí přečíst na panelech před Husovým památníkem. Skauti a skautky rozdávali lidem malé červené svíčky se jménem některé z těchto obětí. Zapálením svíčky měli lidé symbolicky vyjádřit podporu protikomunistické iniciativě. Podle Petra Marka z Občanské platformy podepsalo zatím petici Na komunisty si zvykat nechceme 65.000 lidí.

V Praze se příští týden uskuteční festival proti totalitě

Připomenout období komunismu a jeho zločiny má festival proti totalitě, který se bude konat příští týden v Praze. V názvu sedmidenního festivalu Mene Tekel pořadatelé použili biblická slova o sečtení, zvážení a potrestání zlých skutků. Cílem akce je oživit paměť a varovat před novými formami prorůstání zla do společenských systémů. Letošní ročník bude zaměřen zvláště na mladé lidi. Festival zahájí v pondělí na Staroměstském náměstí demonstrace proti totalitě, zlu a násilí. Z balkonu paláce Kinských přednese projev předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová. "Sedm dní k oživení paměti a (s)vědomí české společnosti", jak je akce také nazývána, nabídne na různých místech Prahy kolem čtyřiceti akcí, zahrnujících například výstavní projekt v Karolinu, rockový cyklus v hudebním klubu Vagon a promítání filmových dokumentů. Netradiční akcí bude letos rekonstrukce soudního procesu s kulačkou Marií Švejdovou, na níž se podílejí studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V pátek 27. února se uskuteční velká ekumenická bohoslužba za popravené a umučené politické vězně.

Středočeský kraj by mohl mít univerzitu

V Česku by mohla v budoucnu začít fungovat další veřejná vysoká škola. S návrhem zákona o zřízení Královské univerzity Střední Čechy v Kutné Hoře už přišli poslanci všech pěti parlamentních stran. Jejich normu v brzké době posoudí vláda, poté se jí bude věnovat dolní komora. Aby mohla škola vzniknout, musela by zákon schválit sněmovna i Senát a podepsat prezident. V Česku je zatím 26 veřejných vysokých škol. Na vzniku Královské univerzity v Kutné Hoře se shodlo letos středočeské zastupitelstvo, které vzešlo z loňských krajských voleb. Podle zprávy k zákonu se vznikem školy souhlasilo ale už minulé zastupitelstvo v roce 2004. Tehdy se dohodlo na Vysoké škole Jiřího z Poděbrad v Poděbradech. Podle záměru kraje by kutnohorská škola měla první studenty přijmout v akademickém roce 2010/2011. Začít studovat by mohlo 200 lidí. Do tří let by se mohlo vzdělávat už 1200 studentů. Do deseti let po svém vzniku by se instituce měla dostat na konečný počet 14.000 až 16.000 studujících.

Při oslavě 700 let Českého Krumlova napíšou lidé vzkazy potomkům

Při letošních oslavách 700 let od první písemné zmínky o Českém Krumlově vznikne speciální listina, na niž budou obyvatelé i turisté psát své vzkazy příštím generacím. Až lidé velký arch popíšou, bude uložený v kovové truhlici do jedné z českokrumlovských věžních kupolí. Potomkům pak může posloužit jako netradiční historický dokument, řekla ČTK mluvčí radnice Jitka Augustinová. Oslavy jsou inspirované právě listinou z roku 1309, jejíž originál vystaví regionální muzeum. V té souvislosti napadlo ředitele Městského divadla Jana Vozábala, že by bylo zajímavé vytvořit po sedmi staletích podobný dokument a uložit ho na zajímavé místo jako poselství potomkům. "Když se opravuje třeba střecha nějaké památky, stává se, že se tam najde listina, mince z té doby, známky nebo nějaký pozdrav. Myslím si, že by mohlo vzniknout velice zajímavé propojení s minulostí," vysvětlil Vozábal. Na listině budou moci lidé zanechat vzkazy podle svého uvážení, z čehož může vzejít zajímavý obraz společnosti. Sám by se prý při psaní zamyslel nad vztahem k městu a jeho historii.

Lidé v Praze mohou vidět pátý ze šesti projektů Transparency 2009

Návštěvníci Prahy mají k dispozici další světelnou atrakci, projekt Tacet Rakušanky Ully Rauterové umístěný na Vltavě u Muzea Bedřicha Smetany. Až do 30. června se zde bude rozsvěcet nápis Tacet. Nápis se rozsvítí jen v okamžiku, kdy relativně umlká okolní ruch, a má tak upozornit na okamžiky ticha uprostřed městského hluku, které člověk většinou nevnímá. Tacet je latinský výraz pro ticho nebo mlčení. V hudební terminologii znamená dlouhou pomlku. Tacet je součásti projektu Transparency 2009, v rámci kterého venkovní prostory v Praze obohatí šest světelných a prostorových instalací. Umělci z několika evropských zemí je připravili u příležitosti předsednictví Česka v Evropské unii. Projekt Transparency 2009 potrvá právě po dobu, kdy ČR bude stát v čele unie. Vláda akci zařadila mezi události, které mohou nosit logo českého předsednictví. V Praze byly již od loňského roku umístěny čtyři umělecké instalace.

Opera Věc Makropulos otevřela v Praze přehlídku Opera 2009

Opera Věc Makropulos Leoše Janáčka zahájila v sobotu v pražském Národním divadle přehlídku operní tvorby tuzemských divadel Opera 2009. Známou Janáčkovu operu v režii Christophera Aldena dirigoval Tomáš Hanus. "Věc Makropulos jsme zvolili, protože patří mezi naše významné loňské premiéry, přináší vynikající pěvecké výkony a je jednou z nejlepších inscenací, jaké máme," řekl ČTK šéf opery Národního divadla Jiří Heřman. Devátý ročník společné akce operních souborů do 17. března nabídne více než desítku operních inscenací. Festival je nesoutěžní. Zazní například představení Mozartův Potrestaný prostopášník aneb Don Giovanni s libretem písničkáře Jaromíra Nohavici, Smetanův Dalibor a pro konzervativnější publikum Donizettiho Lucie z Lammermooru a Verdiho Síla osudu. Také letos budou výjimečné výkony oceňovány čestnými cenami, takzvanými Libuškami. Ceny budou předány 17. března na závěrečném Galakoncertu Opera 2009 - mistři italského belcanta, na němž vystoupí sopranistka Simona Houda Šaturová. "Festival umožňuje nahlédnout, jak se vyvíjí tuzemská operní scéna a představuje pro nás reflexi operního dění," uvedl ředitel Národního divadla Ondřej Černý.

Písničkář Nohavica si odbyl německou koncertní premiéru

Velký mezinárodní úspěch si v sobotu připsal svým premiérovým vystoupením v Berlíně český písničkář Jaromír Nohavica. Ve víceúčelovém kulturním prostoru Wabe zpíval své největší hity nejen on sám, ale i písničkáři z Polska a Německa, kteří Nohavicovy písně převzali a nazpívali ve svých jazycích. Téměř tříhodinový koncert postupně nabýval podoby pocty českému umělci. Postupně se na pódiu před zhruba tisícovkou fanoušků střídal Nohavica se svými kolegy Antonim Murackým a Frankem Viehwegem. Ti sice zpívali i své vlastní písně, ale největší aplaus sklízeli za své interpretace Nohavicových hitů. Německý písničkář a překladatel Viehweg, jehož songy se ve srovnání s českým zpívajícím básníkem vyznačují ještě výraznějším politickým nábojem, se nejvíc zavděčil, když odvážně zazpíval Sarajevo z Nohavicova alba Divné století částečně německy a částečně česky. Koncert se uskutečnil právě na pozvání Viehwega. "On objevil, i díky internetu, mé písničky a začal je překládat. Stejně jako Toni (Muracki) už před lety," řekl Nohavica ČTK.

Koncert skupiny Pussycat Dolls v Praze byl velkou podívanou

Především velkou podívanou byl sobotní koncert dívčí skupiny Pussycat Dolls v pražské Tesla Aréně. Tanečnice a zpěvačky Ashley Robertsová, Nicole Scherzingerová, Jessica Suttaová, Melody Thorntonová a Kimberly Wyattová při svém prvním vystoupení v České republice předvedly vedle své popové taneční muziky také převlékací show s množstvím efektů. Jejich vystoupení v rámci světového turné Doll Domination v zaplněné hale podle odhadu pořadatelů aplaudovalo téměř 8000 diváků. Převážně dívčí publikum, část s blikajícími světelnými růžky na hlavách, netrpělivě ječelo už při každém náznaku pohybu za černou oponou. Ta se pak spustila a začala show s propracovanou audiovizuální scénou. Ve stylu obalu svého posledního alba Doll Domination se objevila pětice vyzývavě oblečených dívek na pódiu na nablýskaných motocyklech. Spektakulární pódiové představení přineslo na jevišti ohně a další pyrotechnické efekty, barevná světla, propracované projekce, vystoupení tanečníků a sólová představení jednotlivých členek skupiny.

Začala Matějská pouť

Pražské Výstaviště po roce opět otevřelo brány Matějské pouti. Návštěvníci mají letos možnost vyzkoušet přes 130 atrakcí z různých evropských zemí, novinkou 46. ročníku je strašidelný třípatrový zámek s přiléhavým názvem Psycho. Součástí pouti je i Den pro zdravotně postižené děti, určený mimo jiné i pro děti z azylových domů či dětských domovů a jejich doprovod. Přijít si zvednout hladinu adrenalinu nebo se jen tak pobavit mohou návštěvníci do 13. dubna každý den vyjma pondělí. Pořadatelé i protentokrát přichystali množství doprovodných akcí, ať už půjde o představení pro děti konající se u Křižíkovy fontány nebo o plánovaný koncert českých umělců. Návštěvnost, která je závislá na rozmarech počasí, očekávají pro tento rok pořadatelé okolo jednoho milionu lidí. Loňský požár levého křídla secesní budovy Průmyslového paláce provoz pouti prý nikterak neomezí. V areálu Výstaviště Praha se Matějská pouť koná od roku 1963, její tradice však sahá až do 16. století. Přežila všechny režimy a slavnou se stala snad proto, že byla první jarní poutí v Praze.

Ze sportu:

Nedělní odpolední výsledky prvního jarního a celkově 17. kola první fotbalové ligy: Žižkov - Zlín 1:1, Brno - Ostrava 2:0, České Budějovice - Příbram 2:2, Kladno - Bohemians 1:0, Teplice - Liberec 1:0 a Olomouc - Sparta Praha 0:1.

Druhé mužské běžecké zlato na mistrovství světa v Liberci získal ve skiatlonu na 15 km klasicky a 15 km volně Nor Petter Northug. Nejlepší z českých reprezentantů Martin Koukal obsadil v areálu ve Vesci deváté místo a zajel svůj nejlepší výsledek v sezoně. Jiří Magál jej následoval na 13. pozici, Lukáš Bauer nenavázal na páteční stříbro s klasické patnáctky a poté, co mu nevyšla bruslařská část, dojel až v hloubi pole na 25. místě. Poslední z Čechů Milan Šperl skončil na 53. místě.

Američan Todd Lodwick získal na mistrovství světa v Liberci druhou zlatou medaili, když nenašel přemožitele ani na desetikilometrové trati v severské kombinaci. Pro stříbro si doběhl Nor Jan Schmid, triumf Američanů podtrhl bronzem Bill Demong. Češi se do elitní třicítky nevešli.

Čeští reprezentanti získali na mistrovství Evropy ve sportovní střelbě ze vzduchových zbraní v Praze první zlatou medaili. Zasloužil se o ni tým juniorů ve složení Jindřich Dubový, David Malúšek a Martin Pecháček, který ovládl kategorii vzduchová pistole. Česká trojice porazila mladé Poláky o patnáct bodů. Všichni tři mají navíc šanci získat i individuální cenný kov, neboť postoupili do osmičlenného finále.

Ruská biatlonistka Olga Zajcevová vyhrála na mistrovství světa v Pchjongčchangu závod s hromadným startem na 12,5 km a získala první individuální zlato v kariéře. Česká reprezentantka Veronika Vítková zakončila vydařený šampionát desátým místem.

Norští biatlonisté s finišmanem Ole Einarem Björndalenem, jenž už na mistrovství světa získal tři zlaté medaile, vyhráli v Pchjongčchangu závěrečnou štafetu na 4x7,5 km. České kvarteto obsadilo po dobře rozjetém závodě desátou pozici.

Atletický domácí šampionát přinesl rozšíření výpravy pro halové mistrovství Evropy o jediného sportovce. Limit dokázal splnit pouze plzeňský čtvrtkař Petr Szetei, který překvapivě získal titul časem 46,96. Místo očekávaného zhruba dvacetičlenného týmu tak tvoří reprezentaci zatím třináct atletů. Poslední šanci probojovat se do Turína budou mít atleti na čtvrtečním mezinárodním mítinku v Praze.

Loňští mistři světa Jiří Hrdlička s Radimem Hasoněm vyhráli bez porážky Turnaj mistrů světa v kolové v Šitbořicích. Jediné dva body ztratili remízou 3:3 s Pavlem Šmídem a Petrem Skotákem z Favoritu Brno. Hrdlička s Hasoněm dále zdolali Rakušany Dietmara Schneidera se Simonem Königem 2:1 a německou dvojici Herbert Pischel s Mikem Rogerem 8:4. Mistři světa z roku 2004 Skoták se Šmídem se po čtyřletém odloučení připravili o prvenství prohrou s Rakušany Schneiderem a Königem 5:6.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Zataženo až oblačno, občas místy sněžení nebo déšť. Teploty 1 až 5 stupňů Celsia.