Denní souhrn zpráv Zprávy

25-02-2009

Sněmovna se sejde 3. března kvůli DPH a násilí na stadionech

Sněmovna by se měla v úterý 3. března mimořádně sejít, a to hned dvakrát. O svolání první schůze kvůli novele o dani z přidané hodnoty požádala skupina koaličních poslanců. Žádost o druhou schůzi podali zákonodárci ČSSD, a to nejspíš kvůli násilí na stadionech. Uvedl to mluvčí předsedy sněmovny Dušan Veselý. Novelu o DPH minulý týden poslanci poslali do závěrečného projednávání. Bez mimořádného jednání by o ní mohli hlasovat na své příští řádné schůzi, která začíná 17. března. Koaliční zákonodárci by ale zákon kvůli hospodářské krizi chtěli projednat dřív. S novelou zákona, podle něhož by se policie měla vrátit na stadiony, přišla ČSSD po nepokojích při nedělním zápase v Brně. Kvůli ostravským fanouškům při něm musela zasahovat policie. Podobné problémy měli v neděli také pořadatelé při duelu Olomouce s pražskou Spartou. Pořadatelská služba ale situaci zvládla bez policejního zásahu.

Lidovci chtějí snížit počet poslanců na 199

Lidovci navrhnou sněmovně změnit počet poslanců z nynějších 200 na 199. Chtějí tak učinit při projednávání návrhu novely ústavy, která by umožnila přímou volbu prezidenta,. Podle expertů KDU-ČSL se vládní návrh změny volebního systému pohybuje na hraně ústavnosti, protože by ve vyhrocené situaci mohl znamenat i desetiprocentní bonus pro vítěze, tedy 20 mandátů. O výsledcích jednání informoval předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. O postoji lidovců k vládnímu návrhu, který před dvěma týdny kabinet schválil bez jejich souhlasu, bude vedení koalice jednat příští týden. Vláda se přiklonila k takzvanému řeckému systému hlasování, který v prvním skrutiniu rozděluje mandáty v krajích, srovnatelných podle počtu obyvatel. Ve druhém se pak rozdělují neobsazené mandáty, které připadnou vítězi voleb. Tento bonus podle propočtů vlády obvykle dosahuje přibližně desítky mandátů.

Desítky lidí v Praze vzpomínaly na důstojníky popravené komunisty

Několik desítek lidí se ve středu v Praze zúčastnilo pietní vzpomínky na důstojníky generálního štábu, kteří byli popraveni za totalitního režimu. Věnce k pamětní desce na budově generálního štábu položili politici, zástupci ozbrojených sil a organizací odbojářů. Léta 1948 až 1953 negativně poznamenala třetinu tehdejšího důstojnického sboru. Z celkového počtu 13.000 důstojníků jich 4000 bylo z politických důvodů propuštěno, téměř 1000 odsouzeno k vysokým trestům včetně doživotí, 500 odesláno do táborů nucených prací, 2500 vysídleno a 28 popraveno. Nejvíce pronásledovanou skupinou se stali západní letci a důstojníci, kteří sloužili na západní a v některých případech i na východní frontě. Zástupce náčelníka generálního štábu generálmajor Josef Bečvář připomněl, že tehdejší obvinění armádních špiček byla účelová a vykonstruovaná. "Komunistický režim se oháněl demokracií, ale přitom nastolil diktaturu, hlásal svobodu, ale zavíral své lidi do lágrů, spravedlnost znamenala popravy a občanskými ctnostmi bylo fízlování a udávání," pronesl bývalý člen odboje generálporučík Tomáš Sedláček.

China Daily: Čína a EU se sejdou na summitu v Praze v květnu

Vedoucí představitelé Číny a Evropské unie se sejdou v květnu v Praze. Uvádí to čínský deník China Daily. Praha by měla být místem konání summitu vzhledem k tomu, že Česká republika nyní unii předsedá. Čína odvolala summit s unií, který měla loni hostit Francie, poté, co se francouzský prezident Nicolas Sarkozy sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. "Nyní se summit uskuteční," řekl listu China Daily český velvyslanec v Pekingu Vítězslav Grepl. List cituje čínské analytiky, podle nichž je obnovená schůzka signálem, že obě strany si přejí spolupracovat v boji proti globální finanční krizi. Konání summitu s Čínou oznámil koncem ledna v Bruselu český premiér Mirek Topolánek po setkání s čínským premiérem Wen Ťia-paem.

Lidé soudí, že Česko si v předsednictví EU vede dobře

Většina lidí si myslí, že Česká republika si vede během svého předsednictví v EU dobře. Ukázal to nový průzkum společnosti Factum Invenio. Tento názor zastává 67 procent občanů. Opak si myslí asi pětina lidí. Vystupování Česka vnímají lépe mladí lidé do 29 let, lidé s vyššími příjmy a Pražané. Průzkum od Factum Invenio dále zmínil, že podle lidí si EU z posledních velkých krizí - plynové, v pásmu Gazy a hospodářské - vedla nejlíp v řešení potíží s dodávkami plynu z Ruska. Myslelo si to 40 procent lidí. Factum Invenio dále zjišťovala možnou účast lidí ve volbách do Evropského parlamentu. Pokud by se konaly nyní, podle průzkumu by se jich zúčastnilo 54 procent obyvatel. Eurovolby čekají občany celé sedmadvacítky v půli letošního roku. Europoslanci by podle lidí měli hlavně hájit české zájmy, tento názor zastává 65 procent respondentů, dodal průzkum.

Factum Invenio: Lidé jsou rozděleni v názoru na přijetí lisabonské smlouvy

Česká veřejnost není jednotná v názoru na to, zda by měl parlament ratifikovat lisabonskou smlouvu. Ukázal to nový průzkum Factum Invenio. Pro ratifikaci se podle něj vyslovilo 37 procent lidí, proti 27 a 36 procent dotazovaných nevědělo. "Ratifikace lisabonské smlouvy má silnější podporu u lidí vzdělanějších, majetných a obyvatel velkých měst. Proti ratifikaci reformní smlouvy se staví častěji obyvatelé České republiky starší 60 let," řekl sociolog Factum Invenio Pavel Ševera. Podle průzkumu společnosti STEM, který byl zveřejněn 18. února, jsou lisabonské smlouvě lidé více nakloněni. Pro jsou tři pětiny obyvatel, uvedl STEM. Česko je vedle Irska poslední zemí sedmadvacítky, která lisabonskou smlouvu zatím nepřijala. Ratifikační proces nicméně v Česku již začal, poslanci dokument schválili. Senát by se jím mohl zabývat v květnu. Smlouvu dlouhodobě odmítá prezident Václav Klaus, který se kvůli ní dokonce obrátil na Ústavní soud. Ten ale usoudil, že dokument není v rozporu s českým ústavním pořádkem.

Na březnovou demonstraci se do Prahy chystá na 500 sklářů

Na březnovou demonstraci se do Prahy chystá na 500 zaměstnanců Bohemia Crystalex Trading (BCT) a Porcela Plus. Demonstrace se uskuteční v pondělí hodinu před polednem u úřadu vlády. Skláři se tam sjedou z celé republiky. Znovu chtějí upozornit na svou špatnou finanční situaci a také na pomalý postup státu při řešení dopadů insolvenčního zákona. V řadě případů navíc neuspěli ani s žádostí o dávky pomoci v hmotné nouzi, protože úřady do jejich příjmů zahrnuly i mzdy a odměny, které jim ale zaměstnavatelé nikdy nevyplatili. Podle sklářských odborů na dávky dosáhlo sotva pět procent sklářů. Odboráři proto pro ně chtějí znovu žádat o mimořádné sociální podpory. Skupina BCT a majetkově spjatá Porcela Plus byly ještě v polovině loňského roku největším výrobcem užitkového skla a porcelánu v Česku. Dohromady zaměstnávaly kolem 7000 lidí.

Armádní speciál dopravil do Prahy zesnulého velvyslance

Armádní letoun přepravil ve středu odpoledne do Prahy rakev s ostatky českého velvyslance v Británii Jana Winklera. Jednapadesátiletý diplomat zemřel minulé pondělí na infarkt. Na letišti v Kbelích se na počest velvyslance konal smuteční ceremoniál s vojenskými poctami. Byl mu přítomen ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, diplomatova rodina, zástupci ministerstva zahraničí a prezidentské kanceláře. Podle ministerstva zahraničí ztratila odchodem Winklera Česká republika jednoho z nejvýznamnějších a nejváženějších diplomatů. V minulosti zastával dvakrát funkci náměstka ministra zahraničí.

Stát má Hučínovi zaplatit 200.000 korun

Ministerstvo spravedlnosti má bývalému důstojníkovi Bezpečnostní informační služby (BIS) Vladimíru Hučínovi zaplatit kvůli jeho několikaletému trestnímu stíhání odškodnění 200.000 korun za nemajetkovou újmu. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 2. Zároveň však zamítl jeho požadavek na náhradu ušlého zisku za pobyt ve vazbě. Rozsudek je nepravomocný, je možné se proti němu odvolat. Hučín byl obžalován z toho, že v 90. letech, kdy pracoval v BIS, podněcoval levicový extremismus, aby mohl na jeho hrozbu upozornit. Soudy jej osvobodily. Hučín na státu v žalobě vymáhal dva miliony korun za nemajetkovou újmu způsobenou trestním řízením. Chtěl také 221.962 korun jako náhradu ušlého zisku za údajně nezákonný roční pobyt ve vazbě, protože v té době nemohl pracovat. Trestní řízení bylo podle něho zahájeno nezákonně a navíc trvalo přes šest let, tedy neúměrně dlouho. Za mřížemi strávil zhruba rok, z toho byl prý asi tři měsíce internován na psychiatrii. Ministerstvo s žalobou nesouhlasí. Podle právní zástupkyně úřadu se neprokázalo, že byl v době uvalení vazby zaměstnaný.

Soud potrestal fanoušky Baníku

Brněnský soudce Tomáš Kurfiřt ve středu potrestal čtyři fanoušky ostravského Baníku za jejich řádění na nedělním fotbalovém utkání první ligy v Brně. Tři budou muset vykonat veřejně prospěšné práce v rozmezí od 250 do 400 hodin. Do jejich odpracování mají zákaz vstupu na utkání pořádaná Českomoravským fotbalovým svazem. Čtvrtý fanoušek původem z Polska byl vyhoštěn na pět let ze země. Jednání pátého zadrženého bude projednáno v hlavním líčení, které Kurfiřt nařídil na tento pátek. V minulosti byl již trestán, což bude mít vliv na budoucí verdikt.

PRE prodloužila dobu, kdy bude nabízet pevné ceny elektřiny

Pražská energetika (PRE) o dva měsíce prodloužila dobu, během níž bude domácnostem nabízet pevné ceny elektřiny až do konce roku 2010. ČTK to řekl mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec. Původně mohly domácnosti využít nabídku jen do konce února. Nově se budou moci rozhodnout do 30. dubna. Podnikatelům s malým odběrem elektřiny PRE prodloužila termín pro objednání fixace ceny do 31. března. Podnikatelé, kteří se rozhodnou nabídku využít, získají jistotu ceny až do konce roku 2011. Vývoj ceny elektřiny na trhu se ale nedá předvídat, takže zákazník může nakonec vydělat i prodělat. Podle vyjádření společností zákazníci nemají o fixaci ceny příliš zájem a vyčkávají, jak se ceny budou dále vyvíjet. Prodloužit podobnou nabídku se do konce února chystá také ČEZ.

ČEZ může koupit tureckého distributora elektřiny

Energetická společnost ČEZ může koupit tureckého distributora elektřiny Sedas, který působí v severozápadní turecké provincii Sakarya. Transakci schválila Evropská komise. Společný podnik ČEZ a turecké Akenerji, který nese jméno Akcez, za firmu zaplatí 600 milionů dolarů (zhruba 13,2 miliardy korun). Sedas dodává elektřinu více než milionu zákazníků v ročním objemu kolem osmi terawatthodin. Společnost ČEZ polovinu většinového podílu v Akenerji získala předloni. Druhou polovinu drží turecká energetická skupina Akkök. Ta už loni v únoru po oznámila, že hodlá do tureckého energetického sektoru investovat další miliardu dolarů.

Sanofi koupila akcie Zentivy

Francouzská společnost Sanofi-Aventis uspěla se svou nabídkou na koupi českého výrobce léků Zentiva a nyní má již 94 procent akcií této firmy. Nabídka, jejíž platnost vypršela 20. února, oceňuje Zentivu na 43,9 miliardy korun. Šance Sanofi na zisk Zentivy se výrazně zvýšily poté, co se minulý týden rozhodly prodat své podíly v Zentivě společnosti PPF a J&T. PPF měla v Zentivě 24,3 procenta a J&T držela 7,6 procenta. Vedení a zaměstnanci firmy, kteří drží téměř šest procent akcií Zentivy, se již dříve zavázali, že tento podíl Sanofi-Aventis prodají. Nabídku už schválila Česká národní banka a podmíněně i Evropská komise. Sanofi po získání většiny v Zentivě podle analytiků oslovených ČTK bude pravděpodobně usilovat o odchod firmy z burzy.

VZP dlouhodobě ubývají pojištěnci

Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) dlouhodobě ubývají pojištěnci, přestože láká lidi na různé výhody a příspěvky. U největší pojišťovny je 6,45 milionu lidí, tedy 62 procent obyvatel. Podle údajů VZP odchází zhruba 140.000 lidí ročně, letos jen v prvním čtvrtletí odešlo přes 51.000. Viceprezident Svazu zaměstnaneckých pojišťoven Vladimír Kothera soudí, že k odlivu pojištěnců od VZP přispěl hlavně nástup nových pojišťoven a také rozmanitější nabídka zaměstnaneckých pojišťoven. Servis pro klienty na přepážkách ve většině zaměstnaneckých pojišťoven je podle něj lepší než ve VZP. Tyto pojišťovny také dříve než VZP začaly "nakupovat" péči, tedy platit lépe za kvalitu. Lepším pracovištím zaplatí dobře například plánované operace kyčelního kloubu. VZP při vzniku v roce 1992 byla jedinou zdravotní pojišťovnou a byli u ní všichni občané. V letech 1993 až 1994 jí vyrostla konkurence v zaměstnaneckých a oborových pojišťovnách, o pojištěnce usilovalo v následujících letech až 27 zdravotních pojišťoven.

Ve Vítkově již potřetí unikl chlor

Ve Vítkově na Opavsku ve středu opět unikl chlor z areálu úpravny vody v městské části Podhradí. Hasiči preventivně evakuovali 300 lidí. Jde už o třetí únik chloru v posledních třech dnech. "Z odkalovací nádrže, kam jsme v úterý přečerpali část chemikálií, se uvolnil mrak výparů. Jeho složení přesně neznáme, pro jistotu jsme však přistoupili k evakuaci," uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela. Poprvé chlor unikl v areálu čistírny v pondělí večer, dva muži se přiotrávili. Příčinou úniku byla asi chyba zaměstnanců při přečerpávání chemikálií. V úterý dopoledne chlor unikl podruhé. Chemikálie se dostala mimo areál a vytvořil se mrak. Hasiči preventivně evakuovali 200 lidí z nedaleké střední školy a obyvatele několika okolních domů. Chlor má na lidský organismus silně toxické účinky. Dráždí a způsobuje poleptání sliznic a kůže. V minulosti podobné havárie skončily i smrtí postižených.

V Hodoníně zlikvidovali husí hejno s ptačí chřipkou

Zaměstnanci Rybářství Hodonín a desítky hasičů ve středu zlikvidovali sedm set husí, mezi nimiž bylo několik nakaženo virem ptačí chřipky. Ve čtvrtek by ale mohli pokračovat v likvidaci zbývající drůbeže. O osudu dalších zhruba 2300 husí a asi 350 divokých kachen rozhodnou kontrolní testy. Jejich výsledek by měl být znám v noci. Potvrdil to epizootolog jihomoravské veterinární správy Ivan Přikryl. Ptačí chřipku objevili veterináři při pravidelných kontrolách chovu na Písečenském rybníku u Hodonína. Nejde však o rizikový typ H5N1, ale o nízkopatogenní kmen H7, který pro člověka nepředstavuje žádné riziko. Kolem ohniska nákazy je vytvořeno kilometrové ochranné pásmo s veterinárními opatřeními, ve kterém platí omezení volného pohybu osob a přesunů drůbeže.

Největší města ČR se představí v Cannes

Praha, Brno i Ostrava se opět představí na prestižním mezinárodním realitním veletrhu MIPIM 2009 ve francouzských Cannes. Informovala o tom Kamila Čadková z agentury Crest Communications. Jubilejní 20. ročník přehlídky začne 10. března a skončí o tři dny později. Praha předvede především nový územní plán. Liberálnější podmínky a možnosti pro výstavbu v již zastavěných územích mají z české metropole vytvořit město spojující historickou architekturu s moderními vlivy. Brno se bude prezentovat projektem na přestavbu železničního uzlu a výstavbu nového rozvojového území Jižní centrum. Ostrava představí strategickou průmyslovou zónu Ostrava-Mošnov. Mezi dalšími projekty bude průmyslová zóna Hrabová či Vědecko-technologický park Ostrava.

Vychází válečný deník bývalého prezidenta Ludvíka Svobody

Dcera bývalého prezidenta Ludvíka Svobody Zoe Klusáková - Svobodová představila v úterý v Praze úplné vydání válečných deníků svého otce z 2. světové války. Deník popisuje válečné události let 1939 až 1943. Vzpomínky začínají odchodem Svobody do exilu po okupaci Československa Německem a končí momentem, kdy je československým vojákům v Sovětském svazu umožněno nastoupit na frontu a zapojit se do bojů. Vojáci na frontě nesměli psát deníky, aby se záznamy nedostaly do rukou nepřítele. Přestože vzpomínky nebyly určeny pro veřejnost, rozhodla se je Klusáková-Svobodová poskytnout k vydání. Mohou podle ní lépe dokumentovat některé válečné události, které dnes bývají tendenčně vykládány. Svobodova dcera přinesla také originální rukopis, z kterého byly zápisky přepsány.

V Rudolfinu se na pódiu sešli Bittová, Viklický, Mraz a Tropp

Houslistka, zpěvačka a herečka Iva Bittová a přední jazzmani Emil Viklický, George Mraz a Laco Tropp se ve středu představili ve Dvořákově síni Rudolfina. V rámci turné pojmenovaného po desce Moravian Gems putují po čtyřech českých a slovenských městech. V programu na pomezí folkloru, vážné hudby a jazzu zazněly folklorní písně v jazzovém aranžmá Emila Viklického. Doplnilo je několik jeho autorských skladeb, včetně variace Janáčkovy Sinfonietty. Krátké turné zahájili jazzmani v Košicích. Z Bratislavy zamířili do české metropole a 26. února skončí na festivalu Jazzinec v Trutnově.

Šedesátka umělců zvažuje vytvořit jezdeckou sochu pro Brno

Více než 60 umělců přemýšlí, jak by měla vypadat jezdecká socha pro Brno. Šest desítek tvůrců si na brněnském magistrátu vyzvedlo podmínky k soutěži na podobu sochy markraběte Jošta Lucemburského, která by měla stát na Moravském náměstí. Podle vedoucího odboru kultury Martina Reissnera lze těžko odhadnout, kolik umělců nakonec návrh podá. Obvykle to bývají dvě třetiny, nynější soutěž je ale mimořádná, řekl Reissner ČTK. "Jedná se o největší skulpturní projekt, který se realizuje v porevolučním Brně. Je to mimořádně obtížný úkol. Je třeba sochu zakomponovat do prostoru náměstí, navíc jezdecká socha je typus, který se běžně nepoužívá," řekl Reissner. I počet jezdeckých soch, které vznikly v posledních 20 letech v Evropě, by se podle něj dal spočítat na prstech jedné ruky. Podle propozic soutěže má dílo připomínat Jošta Lucemburského (1351 až 1411) jako římského krále a moravského markraběte.

Turisté se vydají do Bruselu s mírovým poselstvem

Turisté z Čech, Německa, Nizozemska, Belgie a možná i dalších zemí budou od konce března putovat tři měsíce z jihočeské Blatné do Bruselu. Skupiny pěších, kteří se prostřídají v 77 etapách, ujdou čtyřmi zeměmi celkem asi 1420 kilometrů. Jejich cesta připomene mírové poselstvo z 15. století, vedené Jaroslavem Lvem z Rožmitálu a Blatné, jehož myšlenkou už tehdy byla sjednocená Evropa. Cestu bude provázet řada zastavení, setkání a divadelních představení. K poutníkům se může přidat i veřejnost. Putování začne 27. března v Hluboké nad Vltavou, kde budou v tu dobu jednat ministři zahraničí EU a zástupce poselstva přijme Karel Schwarzenberg. Dva dny poté vyjdou turisté z Blatné a nedalekého Rožmitálu pod Třemšínem a přes Cheb zamíří do Německa a přes kousek Nizozemska dorazí do Belgie. Jejich příchod do Bruselu bude 27. června součástí slavnosti k ukončení českého předsednictví.

Fotbalová kontrolní komise vyzvala svaz k ukončení smlouvy

Odvolací a revizní komise (ORK) fotbalového svazu vyzvala vedení ČMFS k okamžitému ukončení smlouvy s Policií ČR. Tato smlouva nově upravuje vztah mezi kluby a policisty při zajištění bezpečnosti při zápasech. Šéf ORK Ondřej Lněnička rozeslal veřejnou výzvu, v níž vysvětluje, že fotbal není schopen splnit povinnosti, ke kterým ho smlouva zavazuje, protože by si to vyžádalo náklady v řádu stovek milionů korun. Je to kamerový systém, samostatné místnosti především pro policejní a správní orgány, dále turnikety a oplocení stadionu. Předseda svazu Pavel Mokrý to však odmítl a připomněl, že komise jedná nad rámec svých kompetencí.

Dále ze sportu

Na programu libereckého světového šampionátu v lyžování byly sprinty dvojic a pro české barvy skončily v mužské i ženské kategorii překvapením. Lyžařky Kamila Rajdlová a Ivana Janečková postoupily na trati 6x1,3 km klasickou technikou do finále, duo Martin Jakš s Alešem Razýmem naopak vypadlo už v semifinále. Muži měli přitom mnohem větší ambice, česká výprava na dvou posledních šampionátech získala bronz. Ve finále ženské kategorie už česká dvojice na soupeřky nestačila a obsadila desátou příčku.

Česká republika získala na zimní univerziádě v čínském Charpinu další dvě medaile. Štafeta běžců na lyžích ve složení Petr Novák, Václav Kupilík, Jan Hamr a Jan Rykr vybojovala bronz. Ve stíhacím závodě na 12,5 km ho získal i biatlonista Jaroslav Soukup, který už má dva cenné kovy. Česko má v Charpinu na kontě už šest medailí. Ve snowboardcrossu získala stříbro Klára Koukalová, Lucie Hrstková pak přidala bronz v superobřím slalomu, třetí skončil i sdruženář Petr Kutal v závodě s hromadným startem.

Počasí

Bude zataženo se sněžením, nejvyšší denní teploty 1 až 5 st. Celsia, na horách kolem nuly.

25-02-2009