Denní souhrn zpráv Zprávy

26-02-2009

Prezident USA Obama do Prahy asi dorazí, přijet má i Clintonová a Gates

Americký prezident Barack Obama v dubnu pravděpodobně do Prahy na schůzku mezi EU a USA přijede, řekl ČTK diplomatický zdroj. Podle něj není přitom vyloučeno, že s novým americkým prezidentem přijedou též šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová a ministr obrany Robert Gates. Praha usiluje o vrcholnou schůzku unie s Obamou delší dobu, a to z titulu předsednické země EU. Pokud 44. prezident Spojených států do Prahy skutečně dorazí, jednání se budou týkat hlavně dalších záměrů Spojených států s výstavbou protiraketové obrany USA, jejíž součástí by měl být i radar v českých Brdech. To serveru iDnes potvrdil i vysoký činitel vedení americké Demokratické strany Marc Ellenbogen. Nová americká administrativa dosud ale s tím, co učiní s projektem protiraketového štítu ve střední Evropě, váhá. Obama není hlasitým zastánce programu, ale současně také nenaznačil, že počítá s jeho zrušením.

Ministr Langer: EU potřebuje informace, pak teprve rozhodne o Guantánamu

Členské státy Evropské unie mohou rozhodovat o případném přijetí některých vězňů z kontroverzní americké věznice Guantánamo až poté, co od USA dostanou vyčerpávající informace o zadržovaných. Na tiskové konferenci po zasedání unijních šéfů resortu vnitra to řekl český ministr Ivan Langer, který jednání řídil. Ministři se podle něj shodli na tom, že konečné rozhodnutí o tom, zda přijmout, či nepřijmout vězně, je na jednotlivých členských státech. Ty ovšem musejí o svých plánech podrobně informovat další členy evropské sedmadvacítky. Členské státy jsou v otázce případného přijetí vězňů rozděleny. Některé mají obavy také z toho, že bývalí guantánamští zadržovaní by se po případném přijetí do některého členského státu EU mohli v rámci schengenského prostoru volně pohybovat po zemích unie.

Podporu většiny šéfů rezortu vnitra má návrh na vytvoření nového unijního úřadu pro azylové otázky. Podle dřívějšího vyjádření eurokomisaře pro vnitro a justici Jacquesa Barrota by úřad mohl vysílat podpůrné týmy třeba v případech masivního přívalu žadatelů o azyl. Mezi členskými státy nyní v azylovém právu existují výrazné rozdíly. Podle Evropské komise mají například Iráčané v jednom z členských států 71procentní šanci získat ochranu a v jiném členském státě pouze dvouprocentní.

Češi budou asi moci volně pracovat v Belgii a Dánsku, řekl Špidla

Češi a občané dalších nových členských států, které rozšířily EU před pěti lety, asi budou moci volně pracovat v Dánsku a Belgii. Tyto země se chystají uvolnit svůj pracovní trh unijním nováčkům. Vyplývá to z vyjádření eurokomisaře pro zaměstnanost Vladimíra Špidly, který se v Praze zúčastnil konference českého předsednictví EU o přínosu migrantů pro konkurenceschopnost sedmadvacítky. Bariéry na pracovním trhu tak zachovají nejspíš jen Německo a Rakousko.

Špidla řekl, že zatímco po svém vstupu do EU mohli Češi pracovat jen ve třech starých zemích, po pěti letech už se budou moci volně ucházet o práci ve 24 státech sedmadvacítky. Přechodná období s ochranou pracovního trhu mohou trvat maximálně do konce dubna 2011. Rakouská vláda se už nechala slyšet, že do té doby občanům z nových zemí nedovolí volně se o místo ucházet. Podobná situace je v Německu.

O bezplatnou letenku požádalo 436 cizinců, 86 je už ve své vlasti

Ministerstvo vnitra evidovalo 436 žádostí cizinců, kteří přišli o práci, o bezplatnou letenku do své vlasti. S příspěvkem ve výši 500 eur (cca 14.500 korun) do začátku už odletělo domů 86 z nich. Pomoc českého státu využívají hlavně Mongolové. V poslední době se hlásí také občané Uzbekistánu a Ukrajiny. Vietnamci zájem nemají. Podle vietnamské komunity v Česku přicestovalo v posledních dvou letech za prací do republiky zhruba 20.000 vietnamských dělníků, kteří reagovali na informace o nedostatku levné pracovní síly v českém průmyslu. Kvůli hospodářské krizi ale o práci mnoho z nich přišlo. Nyní však nemohou využít nabídku české vlády vzhledem k tomu, že museli zaplatit i víc než 10.000 dolarů (asi 220.000 korun) zprostředkovatelským agenturám.

Stát chce touto akcí zabránit tomu, aby se nezaměstnaní cizinci dostali do ilegality. Hrozil by pak prý nárůst kriminality a organizovaného zločinu. Do první fáze projektu, který vyjde na 60 milionů korun, se může přihlásit 2000 cizinců.

Ústavní soud odmítl stížnost Ernsta Harracha bojujícího o nemovitosti v Krkonoších

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Ernsta Harracha, který usiloval o vydání části bývalého hraběcího majetku rodu Harrachů, například pozemků v Krkonoších a zámku v Jilemnici. Celková hodnota šlechtického majetku Harrachů se odhaduje na stovky milionů korun.

Ernst Harrach se považuje za dědice posledního držitele hraběcích majetků Jana Nepomuka Harracha, jenž zemřel na zápal plic 12. května 1945 v zajateckém táboře ve Vídni jako příslušník wehrmachtu. Československá republika mu zabavila majetek asi měsíc a půl po smrti - tedy ještě v roce 1945, a to kvůli údajnému členství v nacistické straně a pomoci německým okupantům. Ústavní soud připomněl, že Jan Nepomuk Harrach neměl československé občanství, což je základní předpoklad pro případnou pozdější restituci majetku.

ČSSD je připravena předložit opatření proti lichvě

Pokud vláda nepředloží v březnu zákonná opatření proti lichvě a lichvářům, je sociální demokracie připravena předložit sněmovně vlastní návrhy. Chce jimi zlepšit postavení klientů a posílit státní dohled nad půjčováním peněz, zejména od nebankovních firem, které nepodléhají dozoru České národní banky. Na tiskové konferenci po pravidelném jednání ČSSD s Českomoravskou konfederací odborových svazů to řekl stínový ministr financí Bohuslav Sobotka. Jak uvedl předseda odborů Milan Štěch, zákon by mohl zpřesnit horní hranici úrokových sazeb, které si budou moci poskytovatelé půjček stanovit, nebo umožnit vládě, aby tuto mez určila.

Škodě se zvedá odbyt, většinu modelů začne vyrábět i v pátek

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto začne od března většinu svých modelů vyrábět i v pátek. Může za to zvýšení objednávek, které vedení firmy připisuje zavedení tzv. šrotovného v některých zemích EU. Stávající čtyřdenní pracovní týden zůstává ve vrchlabské továrně, kde se vyrábí model Octavia Tour. Zájem o auta největší české automobilky se prý zvedl především v Německu, Rakousku nebo Francii. Firma proto předpokládá, že návrat k pětidenní výrobě je již trvalý.

Takzvané šrotovné pomáhá i nošovické automobilce Hyundai. Její vedení zaznamenalo výrazný nárůst zakázek a dokonce uvažuje o prodloužení pracovní doby či zavedení pracovních sobot. "Například z Německa, které je našim největším odběratelem, a kde je šrotovné zároveň nejvyšší, máme na březen objednávky na 2000 automobilů," vysvětlil mluvčí automobilky Petr Vaněk.

Obrana chce letouny Casa, tři koupí a jeden vymění za pět L-159

Ministerstvo obrany plánuje získat v příštích letech celkem čtyři španělské taktické transportní letouny Casa C-295M. Tři od společnosti EADS-CASA koupí, čtvrtý hodlá vyměnit za celkem pět bitevníků L-159. Náměstek ministryně obrany Martin Barták poslancům ze sněmovního výboru pro obranu řekl, že na celý projekt, včetně výcviku pilotů, logistiky a dalších prvků, má resort v letech 2009 až 2011 vyčleněno přes 3,5 miliardy korun. Armáda chce španělskými stroji nahradit dosluhující pětici rusko-ukrajinských Antonovů An-26.

Kubát skončí ve funkci šéfa Vojenské police s koncem měsíce

Šéf Vojenské policie Oldřich Kubát skončí ve funkci k 28. únoru poté, co sněmovní branný výbor na žádost ministryně obrany Vlasty Parkanové projednal jeho žádost o odchod. Parkanová připustila, že mezi důvody, které Kubáta po šesti letech k rezignaci dovedly, byla i situace uvnitř Skupiny speciálních operací /SOG/. "Jestliže se v tak malé jednotce dvě skupiny obrací na ministryni obsáhlými písemnými podáními, tak něco nefunguje na velitelské úrovni," připustila Parkanová. Poslancům pouze řekla, že mezilidské vztahy uvnitř SOG jsou nyní velmi špatné, současná situace však prý nesmí překrýt obrovský kus dobré práce, který má skupina za sebou.

Ekonom.cz: Hledaného podnikatele z kauzy ČKA zadrželi v emirátech

Podnikatel Miloš Skořepa, který je obviněn z podvodu v kauze ztracené půlmiliardy v České konsolidační agentuře, byl koncem ledna zadržen ve Spojených arabských emirátech. Již předtím byl na něj vydán mezinárodní zatykač, nyní jej čeká vydávací řízení. Uvedl to server Ekonom.cz. Skořepa zmizel do ciziny začátkem února 2007. Peníze se dostaly na účet jedné z největších bank na světě, švýcarské United Bank of Switzerland (UBS). Koncem roku 2007 se česká vláda s UBS dohodla na tom, že banka státu vrátí 420 milionů korun a zbytek peněz budou vymáhat na Skořepovi, který se prý na převodu peněz podílel.

Analýza: V Janově je třeba posílit počet sociálních pracovníků

Ke zlepšení situace na litvínovském sídlišti Janov je třeba posílit počet sociálních pracovníků v místě, připravit protilichvářský program, zaměřit se na prevenci násilí a přijmout nekompromisní postup vůči dealerům drog. Uvádí to situační analýza vyloučené lokality s názvem "Sociální past," kterou představil Jozef Murín z vládní agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách.

Dokument podle Murína například ukázal, že v šestitisícové lokalitě je každý desátý obyvatel konzumentem drog. Podstatné je také zaměřit se na místní herny, v Janově jich je 17, jedna přímo proti škole. Za situaci, která v Janově vznikla, může podle analýzy nepromyšlená privatizace bytů tehdejšího litvínovského zastupitelstva. Do sídliště, kde žije na 6000 obyvatel, byli sestěhováni sociálně slabí obyvatelé z různých koutů země. Žije tam mnoho nezaměstnaných lidí, kteří nemají zájem o vzdělání a mají problémy s dluhy. Na sídlišti trpí i starousedlíci, jejichž byty jsou neprodejné.

Lidé podpořili chomutovskou radnici v boji proti neplatičům

Drtivá většina z více než stovky lidí, kteří přišli na setkání s vedením Chomutova, podpořilo opatření města proti nepřizpůsobivým obyvatelům a neplatičům nájemného, poplatků a pokut. Chomutov začal minulý týden prostřednictvím exekutora zabavovat dlužníkům peníze, jež jim byly vyplaceny na dávkách v hmotné nouzi. Primátorka Ivana Řápková (ODS) si postěžovala na kritiku státních institucí. Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb v Praze zopakoval, že odnímání peněz dlužníkům v Chomutově přímo při výplatě sociálních dávek je nezákonné. Řápkovou vyzval k tomu, aby, když volá po dodržování zákona, sama jeho literu ctila. Kocáb vychází z analýzy ombudsmana Otakara Motejla.

Řápková zdůraznila, že město neustoupí žádnému tlaku a bude v opatřeních proti neplatičům a nepřizpůsobivým lidem pokračovat. "Exekuce jsou efektivní, více než 220 dlužníků si po jejich zahájení už přišlo dohodnout na magistrát splátkový kalendář," tvrdí. Proti exekucím vystoupil v diskusi terénní sociální pracovník organizace Člověk v tísni Jan Šipoš. "Lidem nezbyly po exekuci peníze ani na nájem. Existují jiné způsoby, jak může město vymáhat své pohledávky," řekl. Řápková namítla, že smyslem Šipošovy práce je vysvětlovat klientům, že musejí plnit své povinnosti, aby se do podobné situace nedostali.

Volební tým podal trestní oznámení na senátora Dienstbiera

Lidé, kteří se vloni na podzim podíleli na volební kampani Jiřího Dienstbiera, podali na senátora trestní oznámení pro podvod. Tvrdí, že z nich senátor vylákal 155.000 korun. Dienstbier ČTK sdělil, že obvinění odmítá. Smlouvu o zajištění kampaně podle něj porušila druhá strana. Zvažuje podat trestní oznámení pro křivé obvinění. Trestní oznámení podala k strana Liberálové.cz. Ta navázala na činnosti zaniknuvšího uskupení LiRA, jehož členové se na Dienstbierově kampani pracovali.

Odbory: Učitelům se sice přidalo, vůči ostatním však mají míň

Přestože se učitelům pravidelně zvyšuje plat, vůči celorepublikovému průměru se jejich platy snižují. Novinářům to řekl předseda školských odborů František Dobšík. Statistiky odborářů uvádějí, že zatímco v roce 2007 brali učitelé průměrně o tři procenta víc než ostatní, loni a letos už činí platy 98 procent celorepublikového průměru. Navíc prý nárůst platů ve školství nebyl a nebude tak vysoký, jak jej avizovalo ministerstvo školství (MŠMT). Ministerstvo školství pro letošek počítá s nárůstem asi 2000 korun měsíčně na hlavu, odbory uvádějí kolem 1700 korun.

Frýdecko-místecká textilka SLEZAN půjde do konkurzu

Frýdecko-místecká textilka SLEZAN, která je od loňského prosince v insolvenčním řízení kvůli dluhům, půjde do konkurzu. Během ledna klesla výroba ve Slezanu meziročně o 70 procent. Vlivem hospodářské krize přišla textilní firma o důležitého německého partnera, který omezil dodávky pro automobilový průmysl. Nyní má firma, jejíž tradice přesahuje 150 let, jen tři základní provozy.

Ministr Bursík: Přínos setkání v Antarktidě je v navázání kontaktů

V Antarktidě na norské výzkumné stanici Troll se podle ministra životního prostředí Martina Bursíka vytvořily vazby mezi špičkovými ekologickými odborníky ze zemí, které představují největší světové ekonomiky. Jsou to lidé, kteří mohou ovlivnit vyjednávání globální dohody o ochraně klimatu. V rozhovoru s ČTK Bursík po návratu z bílého kontinentu řekl, že v tom vidí největší cenu této mise. Antarktida je podle Bursíka kontinent, který do velké míry napomáhá stabilizaci světového klimatu. Nyní tam značné výkyvy teplot v kombinaci s oteplením oceánu působí tání ledovců. Vliv klimatických změn je tam zřejmý a jejich rozsah je nepředstavitelný, uvedl ministr.

Na norskou stanici v Antarktidě minulý pátek zamířili ze světové konference v Nairobi ministři životního prostředí a ekologičtí experti z Alžírska, Británie, České republiky, Finska, Konga, Norska a Švédska a vysocí představitelé dalších zemí, včetně velmocí Číny, Ruska, Indie a USA. Chtěli se na vlastní oči přesvědčit o globálních změnách klimatu v této části světa.

Plzeň přispěje na pomník československým vojákům ve Skotsku

Město Plzeň finančně přispěje na postavení pomníku ve Skotsku, který bude věnován československým vojákům, kteří za druhé světové války absolvovali speciální výcvik poblíž městečka Arisaig na severozápadním pobřeží Skotska. Výcvikem zde prošli například vojáci, kteří uskutečnili atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Společný mezinárodní projekt počítá se shromážděním 2,5 milionu korun. Plzeňští zastupitelé do sbírky přispěli částkou 100.000 korun.

Výcvikem ve Skotku prošlo nejméně kolem dvou desítek lidí přímo z Plzně nebo blízkého okolí, poznamenal zastupitel Michla Chalupný (ČSSD). Pomník chce postavit česko-skotské uskupení Czech Memorial. Podle organizátorů by měl mít zřejmě formu padáku. Ke konci loňského roku bylo vybráno zatím jen kolem pěti procent potřebné částky. Záštitu nad výstavbou pomníku převzal mimo jiné prezident Václav Klaus.

Podíl rostlinné produkce v českém zemědělství roste

Podíl rostlinné výroby v českém zemědělství roste. Zatímco dříve převažovala živočišná produkce, od roku 2001 dominuje rostlinná výroba, která se na domácí zemědělské produkci v roce 2007 podílela více než 57 procenty. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby není tento vývoj pro české zemědělství dobrý, bude však nejspíše pokračovat. Podle Tomáše Douchy z Ústavu zemědělské ekonomiky a informací je důvodem zvýšování podílu rostlinné výroby zejména její zdejší větší rentabilita. Živočisná výroba v tuzemsku je navíc ve srovnání s vyspělými zeměmi neefektivní, stejně tak jako navazující zpracovatelský průmysl, uvedl Doucha.

Škodu za vybité hejno hus vyčíslila firma na nejméně dva miliony korun

Na dva až dva a půl milionu korun vyčíslilo Rybářství Hodonín škodu, která mu vznikla poté, co kvůli nákaze ptačí chřipkou přišla ve středu o sedmisethlavé hejno chovných hus. Do ztrát započítalo udušená zvířata, znehodnocené krmivo a asi 6000 zlikvidovaných vajec. Další zhruba 1,2 milionu korun bude firmu stát nákup nových chovných housat. U zbývajících tří hejn husí a kachen testy nákazu neprokázaly.

Rybářský veletrh Petrův zdar je pro nadšence svátkem

V prostorách pražského Veletržního paláce se koná druhý ročník rybářského veletrhu Petrův zdar. Návštěvníkům nabídne na čtyřicet prodejních stánků a o víkendu i doprovodný program. V sobotu budou moci besedovat s hercem Rudolfem Hrušínským a po oba dny s jedním z nejlepších českých "kaprařů" Tomášem Blažkem.

Tradice rybářských veletrhů je v Česku dlouhá. Nadšenci z řad rybářů si zde mohou zakoupit cokoli, háčky za pár korun počínaje a pruty nebo loděmi až za 70.000 korun konče. Loni na veletrh přišlo na 7500 lidí, letos očekávají organizátoři účast ještě o něco vyšší.

Do Ostravy se vrátily dva obrazy ze sbírky Oskara Federera

Do Ostravy se vrátily dva obrazy ze sbírky předválečného ředitele Vítkovických železáren Oskara Federera. Začátkem února je v londýnské aukční síni Sotheby's koupila strojírenská společnost Vítkovice Holding. Za plátna zaplatila více než 81.000 liber (2,6 milionu korun). Ze čtyř dražených obrazů z Federerovy sbírky Vítkovice koupily akvarel Hermanna Maxe Pechsteina Rote Häuser (Červené domy) a drobný olej malíře Lessera Uryho.

Židovský průmyslník Federer byl od roku 1932 ředitelem Vítkovických železáren a také uznávaným sběratelem obrazů. Z Československa uprchl před nacisty v březnu 1939 a odvezl si deset nejcennějších obrazů. Ostatní zabavili nacisté. Po šesti letech jednání u českých soudů získali v roce 2007 Federerovi dědicové v Kanadě - jeho vnuk Andrew Federer se sourozenci - ze sbírky zpět 21 obrazů, které byly do té doby - až na jeden - v ostravské galerii. Pokud budou další opět nabízeny v dražbě, Vítkovice by podle zástupců společnosti určitě měly o ně zájem.

Jablonecké muzeum představuje podoby šamanismu a čarodějnictví

Podoby šamanismu a čarodějnictví na Sibiři, v Africe i Americe představuje nová výstava jabloneckého Muzea skla a bižuterie. Přestože se na první pohled vymyká z tradičního okruhu výstav muzea, není tomu tak. Mnoho rituálních předmětů a ozdob totiž vzniklo z jabloneckých skleněných perliček, řekla kurátorka výstavy Šárka Sirůčková. Mezi rarity patří třeba oblek eskymáckého šamana, který tvoří bohatě zdobená kožená bunda, vesta a kalhoty spojené s botami. Jižní Amerika je zastoupena řadou dýmek, tabáků a jiných nástrojů nezbytných při zpracování psychotropních látek. Mexické vyplétané obrazy znázorňují vidiny a vize domorodých čarodějů v transu. Afriku zastupují masky čarodějů, rituální sošky, amulety a fetiše.

Policie zatím neví, zda brněnskému klubu naúčtuje nedělní zásah

Policejní nedělní zásah na stadionu 1. FC Brno proti rozvášněným fanouškům ostravského Baníku stál 80.000 korun. Policie se ještě nerozhodla, zda náklady naúčtuje brněnskému fotbalovému klubu. Musí posoudit, zda pořadatelé mohli incidentům zabránit sami. Rozhodnutí by mohlo padnout do 14 dnů. Náměstek jihomoravského policejního ředitele Jaroslav Vaněk nepředpokládá, že by policie uložila pořadatelům pokutu. "Pořadatelé neselhali. Z jejich strany k porušení zákona nedošlo. Tuto věc považujeme za uzavřenou," řekl ČTK.

Lyžařské mistrovství světa v Liberci

Vítěznou sestavu nehodlá měnit kouč běžců na lyžích Miroslav Petrásek. Do očekávaného pátečního závodu na 4x10 km na mistrovství světa v Liberci tak nastoupí Martin Jakš, Lukáš Bauer, Jiří Magál a Martin Koukal. Trenér se rozhodl po tréninku a smetl tak ze stolu spekulace, že Jakše na prvním úseku po jeho nevydařeném výkonu v týmovém sprintu nahradí někdo jiný.

Překvapivými mistry světa v soutěži družstev v severské kombinaci se v Liberci stali Japonci, kteří zvítězili před Německem a Norskem a po čtrnácti letech se vrátili na trůn. České kvarteto Aleš Vodseďálek, Miroslav Dvořák, Tomáš Slavík a Pavel Churavý obsadilo šesté místo a o jednu pozici si vylepšilo umístění po dopolední skokanské části a také z předloňského MS v Sapporu.

Finské běžkyně na lyžích obhájily na mistrovství světa v Liberci zlaté medaile ve štafetě na 4x5 km. Pro stříbrné medaile si doběhly Němky, bronz získalo švédské kvarteto. České reprezentantky ve složení Eva Skalníková, Kamila Rajdlová, Ivana Janečková a Helena Erbenová skončily třinácté.

Martin Petrásek splnil slib a běžel s Lukášem Bauerem jako Superman. Na tratích ve Vesci se navlékl do hábitu ochránce lidského dobra podle slavného filmu a oběhl se stříbrným medailistou ze závodu na 15 kilometrů klasicky jedno tříkilometrové kolečko na lyžích. Splnil tak slib, který před šampionátem vyřkl po několika sklenkách alkoholu. Když sundal v cílovém prostoru zimní bundu a na jeho hrudi se zaskvělo slavné červené S na modrém podkladu a s červeným pláštěm kolem ramen, strhl se o Petráska a Bauera nevídaný zájem fotografů, televizních kamer i soupeřů, kteří zrovna trénovali.

Další informace ze sportu:

Český lyžař Petr Záhrobský vyhrál i čtvrtý superobří slalom v letošní sezoně Evropského poháru. Díky prvenství v italském Tarvisiu si zajistil celkové vítězství v této disciplíně. Před závěrečným závodem v Crans-Montaně má na druhého v pořadí Rakušana Floriana Scheibera náskok 140 bodů a už nemůže být předstižen. V celkové klasifikaci Evropského poháru se posunul na šestou pozici se ziskem 429 bodů.

Lyžařka Lucie Hrstková získala na Světové zimní univerziádě stříbro v kombinaci. V čínském Charpinu tak vybojovala po třetím místě v superobřím slalom druhý cenný kov a stala se nejúspěšnější členkou české výpravy.

Útočník Jaromír Jágr se představí s Omskem v play off Kontinentální hokejové ligy. Sibiřskému týmu zachránil postup do vyřazovacích bojů Magnitogorsk, který v závěrečný den základní části soutěže zvítězil 2:1 na ledě Čerepovce gólem z poslední minuty. Kdyby v utkání uspěl Čerepovec, sesadil by Omsk z poslední postupové šestnácté pozice. Avangard se v prvním kole play off střetne s Ufou.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, občas déšť, ve vyšších polohách sněžení. Teploty vystoupí na 2 až 6 stupňů Celsia, na horách bude kolem nuly.

26-02-2009