Denní souhrn zpráv Zprávy

28-02-2009

Vláda posoudí změny parlamentních pravidel k lisabonské smlouvě

Zavedení takzvaného vázaného mandátu, který má umožnit vládě předávání rozhodovacích kompetencí na unijní úroveň jen se souhlasem parlamentu, má v pondělí projednat vláda. Očekává se, že příslušné změny jednacích řádů sněmovny a Senátu podpoří. Bez přijetí těchto novel by se pravděpodobně nepodařilo dokončit parlamentní ratifikaci lisabonské smlouvy o budoucím uspořádání EU. Smlouvu minulý týden schválila sněmovna, Senát s jejím projednáváním podle svého předsedy Přemysla Sobotky (ODS) ale vyčká až na přijetí novel. "Odmítáme, protože žijeme v parlamentní demokracii, aby si vláda dělala, co chce, ať je to vláda jakákoli," řekl ČTK v úterý Sobotka. Vicepremiér pro záležitosti EU Alexandr Vondra (ODS) již dříve uvedl, že vláda proti vázanému mandátu nic nemá. I když o jeho zavedení ještě před ratifikací smlouvy usilují občanští demokraté, poslanecké novely předložili zástupci všech pěti sněmovních frakcí. Normy podle nich vymezují okruh "zásadních rozhodnutí", s nimiž by za Česko nemohla souhlasit vláda či prezident bez předchozího souhlasu obou komor parlamentu. Jde především o rozšíření případů rozhodování kvalifikovanou většinou namísto jednomyslnosti, kdy by už členské státy neměly právo veta. Novely také v návaznosti na lisabonskou smlouvu upravují jednak parlamentní projednávání návrhů evropských norem a také právo sněmovny a Senátu obrátit se na Evropský soudní dvůr s žalobou na neplatnost některého evropského předpisu či rozhodnutí, a to pro porušení principu subsidiarity. Návrhy změn v jednacích řádech, o kterých definitivně rozhodne až parlament, jsou věcně identické. Rozdíly hlavně v procedurách jsou dány odlišnostmi obou komor a jejich jednacích pravidel. Sněmovna bude mít například výslovné právo vyjádřit se předem k návrhům vládních kandidátů na evropské funkce.

Topolánek před summitem vyzval k jednotnému postupu proti krizi

Český premiér Mirek Topolánek před mimořádným nedělním summitem Evropské unie vyzval šéfy států a vlád sedmadvacítky k jednotnému postupu ve finanční krizi a dodržování pravidel jednotného vnitřního trhu. "Evropa překoná krizi jen tehdy, budeme-li postupovat koordinovaně a chovat se podle pravidel společenství," uvedl v prohlášení českého předsednictví EU, které mimořádnou schůzku svolalo. "Musíme co nejvíce využít příležitostí, které nabízí mezinárodní trh, musíme z nich učinit hlavní sílu oživení, podpořit ekonomický růst a zaměstnanost. Na nedělním neformálním summitu bychom měli dále uznat, že pro účinnost fiskálních stimulů přijímaných členskými státy je klíčové uvolnění zamrzlých úvěrových toků," uvedl v prohlášení českého předsednictví a podtrhl zachování principu solidarity uvnitř EU. ČTK má k dispozici i část návrhu závěrečného prohlášení summitu, a rovněž z něj plyne, že schůzka by měla vyzvat k dodržování pravidel vnitřního trhu. Návrh závěrečného prohlášení ukazuje, že by se unie mohla dohodnout, že bude co možná nejvíce využívat jednotný unijní trh jako motor oživení na podporu růstu a zaměstnanosti. Z obecného textu vyplývá, že by měl summit nejen uznat důležitost odblokování úvěrových toků, ale "zajistit, aby snahy a opatření uvnitř EU nalezly odpovídající odezvu na mezinárodní úrovni". V souvislosti s působením krize na evropské ekonomiky přicházejí země bloku ze záchrannými balíčky či injekcemi do průmyslu. Vzbuzují tím obavy, aby některá opatření nešla příliš daleko a nevedla k ochranářství. Právě jasné ne protekcionismu by chtěli Češi na summitu slyšet. Text závěrečného prohlášení se ale může měnit.

Kandidátku zelených do eurovoleb povede náměstek Jan Dusík

Kandidátku Strany zelených (SZ) do voleb do Evropského parlamentu povede náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík. Zvolila ho republiková rada strany. ČTK to sdělila bývalá první místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová. Z druhého místa bude o křeslo v europarlamentu usilovat poslankyně Kateřina Jacques, ze třetího pak šéf poslaneckého klubu SZ Přemysl Rabas. První čtveřici kandidátů do eurovoleb doplnila socioložka Jiřina Šiklová. Páté místo obsadil dosavadní europoslanec Milan Horáček.

Na prvních pěti místech kandidátky se podle Kuchtové neumístil nikdo z členů strany, kteří podepsali letošní tzv. Demokratickou výzvu. Neumístil se tak zahraniční odborník zelených Jiří Čáslavka, nedostal se na ni ani Petr Šlegr, který se ucházel šesté až 13. místo. Předsedkyně stranické frakce Kuchtová pak novinářům řekla, že je tento neúspěch mrzí, ale výslednou kandidátku zelených nehodlají nijak bojkotovat. Druhý předseda Demokratické výzvy Martin Čáslavka považuje rozhodnutí za nerespektování výsledků prvního kola primárních voleb. Odhlasovala je republiková rada, která je podle jeho slov "pod totální nadvládou a pod diktátem" Martina Bursíka. Novináře na krátkém briefingu členů frakce informoval, že se v pátek večer setkal spolu s Kuchtovou s Bursíkem a prvním místopředsedou strany Ondřejem Liškou. Od nich prý obdrželi nabídku, že pokud se chtějí stát součástí kandidátky na předních místech, musí do sobotního rána zrušit frakci. "Toto jsme odmítli a výsledek jste viděli nahoře," dodal. Připomněl přitom, že v prvním kole se celkovými devíti nominacemi (do první pětice a na další místa) umístil jeho bratr Jiří, který jich tak získal stejně jako Jacques a Rabas. Zelení byli poslední parlamentní stranou, která ještě neměla vybrané své kandidáty pro evropské volby. Do voleb, ve kterých půjde o obsazení 22 českých mandátů v EP, zbývají zhruba tři měsíce. Při podzimních volbách do krajů zelení neuspěli. Kdyby šlo o sněmovní volby, své postavení by s výsledkem 3,15 procenta neobhájili.

ČR hostí jednání o antidiskriminačním zákonu, sama ho nemá

Česko, které dosud nepřijalo antidiskriminační zákon, v sobotu a v neděli hostí zasedání Evropského fóra osob se zdravotním postižením (EDF), jehož cílem je mimo jiné hodnocení ochrany proti diskriminaci v zemích Evropské unie. Postkomunistické země mají v oblasti práv zdravotně postižených stále co dohánět, řekl ČTK místopředseda Národní rada osob se zdravotním postižením ČR (NRZP) Jiří Morávek. Podle jeho slov evropská organizace, která nyní zasedá v Praze, se nechce nijak vměšovat do vnitřních záležitostí České republiky. Proto prý ani nehodnotí fakt, že zasedá v zemi, která antidiskriminační legislativu dosud nepřijala. I v zemích, které antidiskriminační normu již přijaly, se podle Morávka stále objevují problémy. Lidé se zdravotním postižením se jen těžko domáhají svých práv, například v oblasti zaměstnávání. "Těžko někomu dokážete, že nevzal postiženého do práce jen proto, že je postižený," řekl Morávek.

Česko se k přijetí antidiskriminačního zákona zavázalo a mělo ho přijmout již při vstupu do EU v roce 2004. Prezident Václav Klaus ho loni v květnu vetoval. Podle něj je norma zbytečná, kontraproduktivní a nekvalitní. Poslanecká sněmovna měla o vetu poprvé hlasovat už loni v červnu. Dosud se tak nestalo. Další dějství by se mělo odehrát na březnové schůzi. Pokud ČR nesplní závazek a zákon nepřijme, hrozí zemi žaloby a pokuty od Evropské komise.

Ministr Langer zkritizoval vedení ČMFS, Mokrý se bojí sankcí FIFA

Ministr vnitra Ivan Langer v sobotním vydání deníku Sport kritizoval vedení českého fotbalu souvislosti s novou bezpečnostní dohodou a prohlásil, že si přeje změny v čele ČMFS. Předseda svazu Pavel Mokrý se proti jeho výrokům ohradil a označil je za nepřípustné zasahování státní moci do fotbalového hnutí, které by mohlo vyvolat tvrdou reakci mezinárodní federace FIFA. Langer ostře kritizoval Mokrého a ředitele první ligy Iva Lubase za postoj k nedávno uzavřené smlouvě mezi Policií ČR a ČMFS. Ta reaguje na nový Zákon o Policii ČR, který vylučuje, aby policisté suplovali pořadatele na sportovních utkáních. Langer svazové funkcionáře obvinil z nedostatečné přípravy spojené s novou bezpečnostní dohodou.

Ústecká chemická konference bude i o hospodářské krizi

O dopadech současné hospodářské krize bude v Ústí nad Labem letos 16. a 17. dubna také jednat 250 delegátů, kteří se zde zúčastní vrcholné konference chemického průmyslu. O jejím konání loni rozhodla Evropská síť chemických regionů, která sdružuje nejvýznamnější chemické regiony Evropské unie. Ústecký kraj, který konferenci spolupořádá, je jediný českým zástupcem v síti. Mluvčí kraje Zbyněk Šebesta ČTK informoval, že konference se zúčastní ministři či zástupci ministerstev členských zemní EU, představitelé regionů, vysokých škol, vědeckých pracovišť a výzkumných ústavů. Účastníci konference podle Šebesty budou zabývat i šířením výsledků skupiny na vysoké úrovni pro konkurenceschopnost evropského chemického průmyslu, inovacemi v chemickém průmyslu nebo zaváděním evropské směrnice o chemických látkách REACH a jejích dopadech. Sejdou se v době, kdy i chemický průmysl začíná pociťovat vliv současné krize.

Policie loni zabavila 1440 aut, většinou nákladních

Policie za loňský rok zabavila 1440 aut řidičům, kteří nebyli schopni zaplatit pokutu nebo kauci. V roce 2007 bylo takových případů 677. Za první měsíc letošního roku policisté využili zákona o zabavení vozidla na kauci v 79 případech. Většinou tak postupují u řidičů nákladních aut z ciziny, u kterých hrozí, že se budou zaplacení pokuty vyhýbat a na zaplacení kauce nemají peníze. ČTK to řekla Veronika Benediktová z policejního prezidia.

Kameraman František Uldrich byl vyznamenán za celoživotní dílo

Cenu Asociace českých kameramanů za celoživotní dílo převzal v pražském kině Lucerna tvůrce více než čtyř desítek celovečerních filmů, řady dokumentů a seriálů František Uldrich. Jeho idea uměleckého ztvárnění uzrála ve spolupráci s vynikajícími tvůrci filmového obrazu Janem Čuříkem, Janem Kališem, Jaroslavem Kučerou i s režiséry Evaldem Schormem, Jiřím Menzelem, Martinem Hollým a Františkem Vláčilem. Porota v čele s režisérem Hynkem Bočanem odměnila výročními cenami kameramana Vladimíra Smutného za práci na válečném filmovém dramatu Václava Marhoula Tobruk a kameramana Martina Šece za televizní snímek BrainStorm, jehož režisérem byl Jiří Strach. Smutný získal toto cenu v její čtrnáctileté historii už popáté. Za stejný snímek byl letos nominován na Českého lva, jehož držitel bude vyhlášen 7. března. Jedním z jeho konkurentů je kameraman Karel Fairaisel, který převzal čestné uznání za debut v celovečerní hrané tvorbě, konkrétně za film Filipa Renče Hlídač č.47. Asociace českých kameramanů dále na návrh pedagogického sboru Katedry kamery Filmové a televizní fakulty (FAMU) udělila Uznání Jaroslava Kučery studentu Reineru Nagelovi za film Sen. Je určeno posluchači FAMU za mimořádný počin v oblasti obrazové koncepce filmu.

Zlínský soubor uvedl premiéru Roku na vsi v režii J.A. Pitínského

Městské divadlo Zlín v premiéře uvedlo jevištní adaptaci románové kroniky bratří Aloise a Viléma Mrštíků Rok na vsi. Představení podle dramatizace Miroslava Krobota se zlínským souborem nastudoval režisér Jan Antonín Pitínský, který se současně představil i jako autor scény. První velkou novinku divadla v letošním kalendářním roce si nenechalo ujít asi šest stovek diváků. Rozsáhlá románová kronika inspirovaná pobytem spisovatelské dvojice v jihomoravské obci Diváky, kterou autoři v knižní podobně proměnili na Hrabůvku, zobrazuje nespočet silných lidských osudů mozaikovitě propojených v jediný celek. Do jisté míry v něm vyniká příběh podnikavého Rybáře, kterého jediná životní chyba přivede ke zkáze. Podle režiséra, který se pro inspiraci vydal poznat oblast, ve které se děj románu odehrává, má žánr realistického venkovského dramatu divákům stále co nabídnout. "Rádi pociťují na divadle takový antický rozměr, který soudobé drama nemá a ta pitomá televize ho nemá vůbec," vysvětlil. "Myslím, že je na tom přitahuje, že je to v jistém smyslu vznešené," dodal Pitínský, který v minulosti nastudoval i Gazdinu robu a Její pastorkyňu Gabriely Preissové.

Hoslovický mlýn se připravuje na druhou turistickou sezonu

Unikátní vodní mlýn v Hoslovicích na Strakonicku, který je jediným skanzenem na jihu Čech, se připravuje na svoji druhou turistickou sezonu. Letos se poprvé lopatky více než 400 let starého mechanického obilného mlýna roztočí na Květnou neděli, tedy 4. dubna, řekla ČTK mluvčí kraje Kateřina Koželuhová. Během zimy prodělala památka drobné stavební úpravy. Díky novému parkovišti přímo u historického areálu nemusí lidé se zdravotním postižením chodit pěšky, pro ostatní vzniklo nové parkoviště se sociálním zázemím v horní části obce. Atmosféru 20. a 30. let, kdy se ve mlýně s hasačertem a dvěma mlýnskými kameny hospodařilo, nově dokreslí zemědělské nářadí a několik dřevěných vozů. Zchátralý areál koupil v roce 2005 Jihočeský kraj. Přestože byl mlýn obydlený, zachoval si autentickou podobu z konce 19. století. Na opravu za 18 milionů korun přispěl stát i Evropská unie. Mlýn byl vyhlášen národní kulturní památkou a získal několik ocenění. Areál tvoří tři roubené a zděné stavby s doškovou krytinou, rybník s náhonem, sad a louky. Řemeslníci opravili světnici, sýpku, obytné části mlýna s pecí i černou kuchyní a krov mlýnice. Nové je vodní kolo na vrchní vodu, která teče z rybníka nad mlýnem.

V Rožmitálu pod Třemšínem se staví nové Podbrdské muzeum

Areál bývalého Agrostroje v sousedství náměstí v Rožmitálu pod Třemšínem se změní v nové Podbrdské muzeum s galerií, památníkem České mše vánoční a expozicí historických vozidel. Otevřít by se mělo na jaře 2010, řekl ČTK starosta Josef Vondrášek. Městské muzeum je nyní v nevyhovujících prostorách Brdského památníku. V dalším objektu je muzeum historických aut. Radnice je chce dát pod jednu střechu. Zároveň zde chce vybudovat i památník České mše vánoční, jejímž autorem je rožmitálský učitel a skladatel Jakub Jan Ryba.

Chystaná Expozice času přilákala ve Šternberku na 200 lidí

Na dvě stovky lidí přilákala netradiční prohlídka jedné z nejstarších budov ve Šternberku na Olomoucku. Bývalý Dům osvěty, v němž se v roce 1805 sešel ruský car Alexandr I. a rakouský císař František I. před tažením do Slavkova k bitvě s Napoleonem, se do konce příštího roku promění v Expozici času. Rekonstrukce začne v březnu. "Přestože je budova z venku opravená, uvnitř potřebuje opravit. Dlouhá léta byl Dům osvěty nepřístupný, protože město počítalo s tím, že zde Expozici času vybuduje," řekla ČTK mluvčí šternberské radnice Irena Černocká. Jak bude nová šternberská atrakce vypadat, mohli lidé vidět na panelech s vizualizací expozice. Šternberk byl dříve proslulý jako město času především díky hodinářskému podniku Chronotechna, po roce 1989 Eutech. Výroba se ale na přelomu století zastavila. Mechanické budíky, které se zde vyráběly, směřovaly především do Jižní Ameriky. Expozice časoměrné techniky sídlila na šternberském hradě od počátku 70. let. V roce 2000 byla v souvislosti se změnou správce hradu zrušena a exponáty se přesunuly do olomouckého Vlastivědného muzea.

Hornické muzeum v Příbrami patřilo masopustním maškarám

Roztodivné maškary zaplnily areál Ševčinského dolu v Hornickém muzeu v Příbrami. Návštěvníkům připomněly tradici masopustu - pohanské oslavy konce zimy a příchodu jara. Stejně jako v předchozích devíti letech se i letos režie ujali dobrovolní hasiči z nedalekého Bohutína. Rozpustilou podívanou sledovalo rekordních 550 lidí, řekl ČTK ředitel muzea Josef Velfl. Bohutínští hasiči ve své obci pořádají oslavy masopustu nepřetržitě už přes 80 let. V posledních letech s nimi vyjíždějí i do okolí, kromě Příbrami například i do skanzenu v Kouřimi. Každoročně vymýšlejí nové scénky. Ve více než hodinovém programu předvedli kromě dobývání rudy také dobývání brambor nebo dobývání volebních preferencí. "Letos se podařilo oslovit také mládež a soubor jsme trochu omladili," dodala Čápová. "Bylo to úžasné, jak kostýmy, tak rekvizity. Povedlo se i počasí," poznamenal Velfl. Hornický masopust se podle něj už dostal do povědomí lidí a tentokrát na něj dokonce přijelo i několik autobusových zájezdů.

Turistickou sezonu v Písku opět přivítají obří sochy z písku

Turistickou sezonu v Písku letos opět přivítají obří sochy z písku. Vytvoří je nejen profesionální výtvarníci, ale ruku k dílu mohou přidat i návštěvníci. Akce s názvem Cipískoviště 2009 letos od 15. do 17. května nabídne řadu novinek. Na hladině Otavy popluje pódium a do jihočeského města zamíří i historický vlak, řekla ČTK jedna z organizátorek Eva Kadlčáková. "O pískové sochy se postarají jak profesionální výtvarníci, tak jejich učedníci z řad veřejnosti. I letos je totiž plánován workshop pro malé i velké. Cipískoviště doprovodí řada kulturních a zábavných akcí pro celou rodinu," dodala. Novinkou bude pódium na vodě, na kterém se odehraje několik koncertů a na jehož prknech stanou i vítězové řady soutěží. Letos také bude až do půlnoci otevřena Křižíkova Městská elektrárna, která je technickou památkou.

Správa CHKO Orlické hory vyhlásila soutěž ke svému 40. výročí

Správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Orlické hory vyhlásila fotografickou soutěž ke 40. výročí vyhlášení tohoto chráněného území. Soutěžící mohou své snímky posílat na adresu správy do konce letošního srpna, informovala správa na svých webových stránkách. Soutěž je vyhlášená v třech kategoriích, zúčastnit se ji mohou profesionální i amatérští fotografové. Přihlásit je možné maximálně tři snímky od jednoho autora do každé z kategorií, autoři také souhlasí s tím, že správa snímky použije ve svých materiálech. Výsledky vybere porota složená z regionálních fotografů a odborníků na přírodu, výsledky zveřejní na konferenci ke 40. výročí vyhlášení CHKO Orlické hory. Více informací o soutěži mohou zájemci najít na www.orlickehory.ochranaprirody.cz. CHKO Orlické hory byla vyhlášena v roce 1969, nyní se rozkládá na více než 200 kilometrech čtverečních, mezi nejznámější místa patří Zemská brána v soutěsce Divoké Orlice či přírodní rezervace Bukačka na hřebenech hor. V Orlických horách se nachází na dvě desítky maloplošných chráněných území.

V Jezernici po dvou letech opět závodili "piloti" sněholetů

Nadšenci ze všech koutů republiky se po dvouleté přestávce opět sjeli do Jezernice na Přerovsku, aby se zúčastnili závodu sněholetů. Vozítka vybavená lyžemi a motorem s vrtulí připevněnou za zády pilota se tam proháněla po zasněžené pláni. Milovníci netradičního zimního motosportu, kteří vesměs patří k vyznavačům motorového paraglidingu a kterých letos do Jezernice zamířilo 13, se utkali v několika disciplínách. Předvedli vyřazovací slalom, sprint nebo jízdu na přesnost podle satelitní navigace. Soutěž vyvrcholila stíhacím závodem, takzvanou královskou jízdou.

Sport

Lyžař Lukáš Bauer se rozhodl šetřit síly do zbytku sezony a v neděli na mistrovství světa v Liberci do závodu na 50 kilometrů volnou technikou nenastoupí. Stříbrný medailista z běhu na 15 km klasicky se po kolapsu štafety cítil unaven a odjel domů do Božího Daru. Bauer má ještě šanci vyhrát hodnocení Světového poháru v distančních závodech a získat malý glóbus v této disciplíně. Příští víkend ho čeká v Lahti závod na 15 km volnou technikou, o týden později se v Trondheimu běží 50 km klasicky. Světový pohár pak vyvrcholí ve Falunu, kde se uskuteční tři závody po vzoru Tour de Ski. Do nedělního závodu nastoupí Martin Koukal, mistr světa na padesátce z Val di Fiemme 2003, Jiří Magál, Milan Šperl a sprinter Dušan Kožíšek, jenž sám kouče o start požádal.

Osmé místo obsadil Pavel Churavý v závěrečném závodu sdruženářů na světovém šampionátu v Liberci. Mistrem světa se stal Američan Bill Demong. Druhý skončil Němec Björn Kircheisen a třetí Francouz Jason Lamy Chappuis.

České družstvo obsadilo v závěrečném závodu skokanů na lyžích na mistrovství světa v Liberci páté místo. Kvarteto ve složení Lukáš Hlava, Ondřej Vaculík, Jakub Janda a Roman Koudelka dosáhlo nejlepšího umístění na velké akci od roku 1993, kdy tým na MS ve Falunu skončil druhý. Zlato na velkém můstku na Ještědu získali favorizovaní Rakušané, kteří tak na mistrovství zkompletovali vítězný hattrick, před Norskem a Japonskem.

Házenkářky Veselí nad Moravou se dostaly na první místo interligové tabulky. Po domácí výhře nad Slavií Praha 28:22 vedou svěřenkyně trenéra Jiřího Zerzáně česko-slovenskou soutěž o dva body před týmem Michalovců.

ČHMÚ varuje před záplavami na Dyji a Želetavce

Meteorologové varují před záplavami, které na některých místech hrozí kvůli oteplení a intenzivnímu odtávání sněhu. Povodňová pohotovost platí pro Vysočinu a Jihomoravský kraj. Výstraha, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí až do nedělního poledne. Zvýšený stupeň povodňové aktivity hlásí také vodohospodáři z Plzeňska a Děčínska.

Počasí v neděli

Zataženo až oblačno, zpočátku místy mlhy, ojediněle mrholení teploty 6 až 10 stupňů Celsia.

28-02-2009