Denní souhrn zpráv Zprávy

15-03-2009

Topolánek nečeká Obamovo ne radaru, možná se projekt zpozdí

Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek je přesvědčen, že radar americké protiraketové obrany v Čechách vyroste, možná se ale projekt opozdí. V pořadu televize Prima také uvedl, že neočekává, že americký prezident Barack Obama se při dubnové návštěvě Prahy vysloví proti záměru, který ovlivňuje českou politickou scénu několik let. Nová americká vláda podle něj projekt nezruší. Premiér poznamenal, že u Američanů byl problém rozšíření protiraketové obrany vždy tématem až v druhé desítce. Ani v Česku by nebyl radar v popředí zájmu, kdyby se nestal předmětem politického souboje, je to uměle vytvořené téma, konstatoval.

Ministerstvo financí počítá i s poklesem ekonomiky; premiér Topolánek varoval před hysterií

Ministerstvo financí počítá i s poklesem hrubého domácího produktu o dvě procenta. Zvažuje ale i variantu nulového růstu HDP. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek odhadl pokles letošního hrubého domácího produktu zhruba kolem pěti procent. Premiér Mirek Topolánek pak v televizi Prima uvedl, že lidi v Česku kvůli hospodářské krizi nečekají lehké časy. Podle něj je třeba se na tuto situaci připravit, rozhodně to ale není důvod pro hysterii. Podle Topolánka v současné době nelze odhadovat další vývoj. Premiér připomenul, že například Světová banka ještě na podzim předpovídala Česku na letošní rok více než tříprocentní růst. Situace je podle Topolánka turbulentní a nebezpečná v tom, že vytváří prostor pro "populisty nejrůznějšího typu", kteří "vám budou říkat, že ekonomika klesne až o pět procent". Taková vyjádření premiér pokládá téměř za šíření poplašné zprávy.

Ministr Kalousek pro pondělní vydání deníku Mladá fronta Dnes uvedl, že stát by si mohl v příštích letech na financování deficitu od domácností půjčit až 140 miliard korun. Dluhopisy určené obyvatelstvu, u nichž bude garantovat každoroční výnos několik procent, zřejmě tří- až čtyřprocentní, a jejich zpětný odkup, kdykoliv o to majitel dluhopisu požádá, chce začít vydávat ještě letos. Kalousek zároveň řekl, že jedním z cílů dluhopisového programu je přimět banky, aby poskytovaly více úvěrů. Lidé si tak podle něj budou moci vybrat, zda nechají peníze v bance, anebo je zhodnotí prostřednictvím státních dluhopisů. "Trápí mě, že nadpoloviční část zisku českých bank není z úvěrového byznysu, ale z poplatků. Snažit se s tím bojovat administrativně nemá smysl, to už zkoušelo několik socialistů a všichni si na tom vylámali zuby. Já mám v plánu emitovat dluhopisy pro domácnosti s pevně garantovaným úrokem," uvedl ministr.

Plzeňská iniciativa nechce, aby ve městě byly pochody neonacistů

Neformální iniciativa občanů a organizací nazvaná "V Plzni neonacisty nechceme" nesouhlasí s tím, aby se ve městě konaly pochody představitelů krajní pravice. V sobotu odpoledne jich zhruba dvě stovky prošly ulicemi centra. Iniciativa, v níž jsou kromě desítek občanů zastoupeni občanská sdružení, vydala protestní prohlášení, které ČTK předal ředitel pobočky Člověka v tísni Tomáš Hirt. Sobotní vyjádření komunálních politiků a policistů v médiích, že vše během pochodu bylo v mezích zákona, považuje "za skandální". Hesla neonacistů jako "Nacionální socialismus vpřed" a verbální útoky na židovské obyvatelstvo, například "Izraelští vrazi, vypadněte z Gazy!", podle aktivistů podněcovaly nenávist.

Plzeňský primátor Pavel Rödl v sobotu řekl, že na začátku projevů zazněla hesla, jež byla "trochu na hraně", následné výkřiky označil za dětské. Plzeň sama se podle něho bránit těmto pochodům nemůže. Zakáže-li jedno ohlášení, přijde druhé a podle Rödla je to jako "boj s hydrou". Extremisté mají podle něho stále lepší právníky, a musí tak pomoci parlament.

Plzeňští Tady a teď objíždí dětské domovy s počítačovou hrou

Plzeňská Společnost Tady a teď odstartovala projekt pro děti z dětských domovů. Vlastní počítačovou hrou GhettOut je připravuje na úspěšné zapojení do většinové společnosti. Zábavnou formou se učí rozlišovat mezi úspěšnými a neúspěšnými životními strategiemi, řekla ČTK ředitelka obecně prospěšné společnosti Michaela Hirtová. "Děti mají díky hře šanci na vlastní kůži vyzkoušet, které strategie je dovedou ke zvládnutí životních situací, tedy k přestěhování mimo ghetto, a které do spirály dluhů a kriminality," dodala.

GhettOut simuluje izolovaný život ve vyloučené lokalitě, kde se žije bez pravidelné práce, v rodinných sítích a ve spárech drobné kriminality. Hráč se pohybuje v městské části Vybydlov a s pomocí lektorů si má do roka sehnat nové bydlení. Může k tomu volit různé činnosti včetně nelegálních anebo získat práci a udržet si ji. Na začátku je dvouhodinový workshop, kde se lektoři s dětmi baví o tom, jak sehnat peníze. Následuje hra a po ní reflexe, kdy děti diskutují o situacích, které je překvapily, a o tom, zda by byly v reálné společnosti úspěšné.

Vláda projedná zákon o Generální inspekci bezpečnostních sborů

Vláda v pondělí projedná návrh zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů, která má v budoucnu nahradit současnou inspekci policie. Na rozdíl od své předchůdkyně má být inspekce zcela nezávislá na ministerstvu vnitra. Nově má vyšetřovat trestné činy nejen policistů a civilních zaměstnanců policie, ale také celníků a Vězeňské služby. Působnost inspekce se však nebude vztahovat na hasiče ani na Bezpečnostní informační službu (BIS), a to kvůli charakteru jejich činnosti. Důvodem k nezahrnutí hasičů je to, že jejich práce má hlavně záchrannou náplň, a není tedy důvod stíhat jejich prohřešky jinak než prohřešky ostatních občanů. U BIS zase převážily obavy z možné dekonspirace.

V ČR je zhruba 1500 cizích vězňů, zacházení mají standardní

Počet odsouzených cizinců se v České republice v posledních letech stabilně pohybuje okolo 1500 až 1600. Trestanci z cizích zemí si odpykávají tresty ve věznicích, které odpovídají typu jejich zločinů. V ČR existují i vězení se zesíleným stavebně technickým zabezpečením, která by pravděpodobně mohla pojmout i vězně z americké věznice Guantánamo. Tu se chystá uzavřít nový prezident USA Barack Obama. Podle ministerstva vnitra jsou však zatím úvahy o možném přijetí guantánamských zadržených předčasné.

"Posouzení možnosti přijetí osob zadržovaných na Guantánamu záleží na mnoha různých aspektech, které se liší případ od případu," řekla ČTK mluvčí ministerstva vnitra Markéta Matlochová. Zvážit by podle ní bylo nutné také podmínky pro zařazení těchto lidí do české společnosti. "Nezodpovědné by například bylo přijmout osobu, která se svým přesídlením do konkrétní země není ztotožněna," dodala. Také ministr Ivan Langer (ODS) již dříve uvedl, že země mohou o přijetí vězňů rozhodovat až poté, co o nich od USA dostanou vyčerpávající informace. Langer a evropský komisař pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost Jacques Barrot navštíví Spojené státy. S americkou stranou mají jednat právě i o dalším osudu vězňů zadržovaných na základně Guantánamo.

Rychetský: Policisté nemají na vyšetřování hospodářské kriminality

Čeští policisté a žalobci nejsou podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského schopni vyšetřovat závažnou finanční a hospodářskou kriminalitu. Mají proti sobě zběhlé profesionály, kteří se pohybují na mezinárodních kapitálových trzích, a jsou za nimi pozadu, uvedl v České televizi Rychetský. "Já se domnívám, že neschopnost čelit závažné hospodářské kriminalitě spočívá především v naprosté neschopnosti a bezmocnosti těch orgánů, které ji mají vyšetřovat," řekl předseda Ústavního soudu. "Prostě nejsou schopni rozplést to, co přivedlo dnes tedy půlku zeměkoule do totálního finančního krachu," dodal Rychetský.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká již dříve nařídila vypracovat analýzu činnosti odborů. Kauzy, které mají státní zástupci na starosti, totiž podle ní často vrací soudy k došetření, končí zastavením stíhání obviněných či zprošťujícími rozsudky.

Motejl naznačil, že Vesecká by měla sama odejít z funkce

Ombudsman Otakar Motejl v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce naznačil, že Renata Vesecká by měla podle jeho názoru sama odejít z funkce nejvyšší státní zástupkyně. K odvolání Vesecké z pozice nejvyšší žalobkyně tento týden vyzvala své koaliční partnery Strana zelených. Občanští demokraté výzvu odmítli, šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek ji naopak podpořil.

inistr financí Kalousek (KDU-ČSL) hlasovat pro odvolání Vesecké odmítá bez argumentů, které by předložil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Pro odchod Vesecké z pozice nejvyšší žalobkyně se vyslovil i Paroubek, který v České televizi uvedl, že sociální demokraté žádali její odvolání za poslední dva roky desetkrát. Důvody pro její odchod chce Paroubek přednést ve sněmovně na schůzi, která začne v úterý.

Analytici: Zdravotnictví zatím v době krize pomohly poplatky

Trhu zdravotního pojištění i zdravotnictví obecně v Česku zatím podle analytiků oslovených ČTK v době krize pomohly regulační poplatky. Experti ale míní, že v dalších měsících příjmy pojišťoven kvůli špatné hospodářské situaci mohou klesnout. Naznačují to ostatně i údaje pojišťoven: v lednu vybraly na pojistném o 15 procent méně než ve stejném měsíci loni. Finanční situace ve zdravotnictví zůstává navzdory krizi až do této chvíle stabilizovaná, a to díky regulačním opatřením platným od loňského roku, která vytvořila zdravotním pojišťovnám rezervy, řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Pro letošní a zřejmě i příští rok ale podle něj musejí zdravotní pojišťovny počítat s nižšími příjmy kvůli snižování počtu zaměstnaných v ekonomice a velmi nízkému nárůstu průměrných mezd. Finanční situaci sektoru dále zhorší už schválené omezení regulačních poplatků za osoby do 18 let, upozornil Sobíšek. Bylo by proto podle něj velmi nežádoucí ze systému odebírat další prostředky úplným zrušením poplatků.

Ministr financí Kalousek pravděpodobně podpoří zvýšení plateb státu na zdravotní pojištění za děti, důchodce a nezaměstnané. Návrh je součástí protikrizového balíčku, který připravila ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS). Vláda by se jím měla zabývat v pondělí.

Kalousek: Za Letiště Praha můžeme i přes krizi dostat dobrou cenu

Podle ministra financí Miroslava Kalouska může stát za Letiště Praha, i přes světovou finanční krizi, dostat "dobrou cenu". Kalousek to dnes řekl v pořadu Otázky Václava Moravce. Uvítal by cenu kolem 100 miliard korun. Uvedl, že v otázce privatizace ruzyňského letiště jsou legitimní dvě hypotézy. Podle první je krize, a protože jsou drahé peníze tak nemůže stát dostat dobrou nabídku. Podle druhé hypotézy, i přestože je krize, je ve světě spousta likvidity a málo dobrých projektů. Letiště Praha je podle Kalouska dobrý projekt a stát za něj paradoxně může dostat dobrou cenu. Kalousek připomněl, že pokud kabinet nedostane dobrou nabídku, má vláda právo tendr zrušit. Nevidí proto důvod v tuto chvíli tendr přerušovat. Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek řekl, že doba velkým prodejům nepřeje. V budoucnu si ale dovede představit, že do letiště vstoupí nějaký menšinový partner.

Vláda v pondělí projedná návrh zákona, který má zakázat privatizaci letiště. Zákon pochází z dílny poslanců opoziční sociální demokracie a má pouze jeden odstavec. Podle předsedy sněmovního klubu ČSSD Bohuslava Sobotky hrozí v případě prodeje letiště "vážné bezpečnostní riziko". Kalousek uvedl, že vláda návrh sociální demokracie odmítne. Podotkl, že Letiště Praha do privatizace zařadil právě jeho předchůdce Sobotka.

Arabský princ v Plzni nabídl místním firmám investovat v SAE

Princ Fajsal bin Sakr Kásimí, člen vládnoucí rodiny Spojených arabských emirátů (SAE), v Plzni nabídl místním firmám investovat v rozšiřující se Volné obchodní zóně Rás al-Chajma na pobřeží. Spolu s jejím ředitelem si princ prohlédl stopadesátihektarovou průmyslovou zónu Borská pole, nejúspěšnější zónu v Česku, a sousední nový vědeckotechnický park. Projevili zájem o investice firem lokalizovaných v Plzni, řekl ČTK primátor Pavel Rödl. Díky současnému spektru 45 firem, jejichž výrobní zaměření je velmi různorodé, se daří Plzni bránit ekonomické krizi. "Co do pestrosti a obsazení jde o největší zónu v ČR," dodal. Plocha už je plně obsazená.

"Bezcelní zóna Rás al-Chajma je branou na velký arabský a asijský trh s 1,9 miliardy obyvatel," řekl ekonomický náměstek primátora Vladimír Duchek. V SAE, které velmi intenzivně spolupracuje s Indií, podle něj pracuje 70 procent cizinců. Královská rodina je podle Duchka připravena poskytnout českým investorů, politickou i podnikatelskou podporu.

Opravy panelových domů v ČR ještě můžou stát více než 400 mld. Kč

Opravy a modernizace panelových domů v Česku si celkově vyžádají ještě více než 400 miliard korun. Je to výrazně vyšší částka, než na tyto účely šla dosud. Na rekonstrukci zatím ještě čeká přibližně 900.000 panelových bytů. Vyplývá to z odhadu, který pro ČTK provedl Martin Hanák ze Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD). Ředitel Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) tuto částku odhaduje na 200 miliard až 300 miliard korun. V Česku se v panelových domech nachází přibližně 1,2 milionu bytů.

Šéf fondu rozvoje bydlení odhaduje, že program Panel bude poskytovat dotace ještě nejméně dalších sedm až osm let. Hanák ze svazu bytových družstev ale připomněl, že jen první fáze rekonstrukcí panelových domů bude trvat přibližně do roku 2020. Druhá fáze si podle něj vyžádá dalších deset až 15 let. Panelové domy vznikaly na území Česka od roku 1952. Poslední byly postavené v roce 1994. Nejstarším je tedy téměř 60 let, nejmladším kolem 15. Plánovaná životnost domu se uváděla kolem 30 až 40 let. Podle Hanáka ze svazu bytových družstev je zřejmé, že životnost hlavních železobetonových konstrukcí je mnohem vyšší. Avšak v případě částí domů, jako jsou například balkony, lodžie, římsy, bytová jádra, vnitřní rozvody nebo výtahy, jsou prý mnohé domy již dávno za zenitem. Vláda zvláště v minulém roce čelila kritice za krácení rozpočtu programu Panel. V souvislosti s hospodářskou krizí ale opravy panelových domů získaly nečekanou prioritu. Kabinetu to doporučila i Národní ekonomická rada vlády (NERV).

Provoz na nádraží ve Vršovicích byl částečně obnoven

Železničáři částečně odstranili následky nehody na nádraží Praha-Vršovice, kde se v sobotu srazila posunovací lokomotiva s rychlíkem z Brna. Nehoda, která si nevyžádala mrtvé ani zraněné, způsobila podle prvních odhadů škodu asi dva miliony korun, řekl ČTK mluvčí Českých drah Radek Joklík. Potíže měli cestující nočních dálkových vlaků, které mířily na Slovensko, do Německa a do Maďarska. Nehoda totiž zkomplikovala vybavení vlakových souprav z odstavného nádraží.

Odborník: Úspěch v boji s rakovinou by přinesla účast na prevenci

Úspěch v boji proti rakovině by podle předsedy České onkologické společnosti profesora Jiřího Vorlíčka přineslo to, kdyby na preventivní prohlídky začalo chodit o pět procent víc lidí. Vorlíček to řekl při příležitosti vyhlášení výherců prvního ročníku Onkologického filmového festivalu. Nádorová onemocnění jsou po nemocích srdce a cév druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Ročně postihnou 69.000 lidí a 29.000 jim podlehne. Na pravidelnou prevenci však chodí jen třetina obyvatel. Festival měl upozornit veřejnost na nutnost prevence rakoviny. Do soutěže vyhlášené loni v únoru bylo přihlášeno 20 snímků. Jejich tvůrci chtěli ukázat, jaké problémy zvládají pacienti s tímto vážným onemocněním i jejich rodiny.

V kategorii veřejnosti zvítězil film psycholožky dětské onkologie Fakultní nemocnice Motol Věry Reichlové nazvaný Děti po transplantaci kostní dřeně. V kategorii studentských filmů získal první místo snímek Na palouku od Dity Krčové. Všechny přihlášené snímky je možné zhlédnout na webových stránkách Onkologického filmového festivalu www.oncofilmfest.cz.

Víc než na umění se v ČR chodí na výstavy o historii či přírodě

Více než výstavy výtvarného umění lákají v České republice k návštěvě expozice historického či přírodopisného zaměření. Zatímco přehlídky umění mívají v Česku v posledních letech návštěvnost maximálně několik desítek tisíc lidí, výstavy připomínající velké osobnosti dějin nebo zajímavosti a nové poznatky z dějin či přírodních věd vidí i statisíce lidí. Mezi nejnavštěvovanější výstavy umění se v tuzemsku řadí reprezentativní výstava Rudolf II. a Praha, kterou od května do září 1997 zhlédlo na 200.000 návštěvníků, přes 1500 lidí denně. Tradičně početné publikum mívají také výstavy ze soutěží Czech Press Photo a World Press Photo. Více než výstavy výtvarného umění lákala například expozice, kterou pod názvem Lovci mamutů před dvěma lety připravilo Národní muzeum. Za devět měsíců ji vidělo přes 600.000 lidí.

Česká gastronomie má příští týden šanci na dalšího michelina

Hvězdičku od slavného kulinářského průvodce Michelin by v příštím týdnu mohla dostat další restaurace v Česku. Horkým favoritem je pražský restaurant La Degustation Boheme Bourgeoise, v jehož kuchyni vládne šéfkuchař Oldřich Sahajdák. Loni získalo první michelinskou hvězdu Allegro v pražském hotelu Four Seasons. Nové vydání michelinovy edice Main Cities In Europe má vyjít ve středu 18. března. Podle tisku komisaři Michelinu inkognito testovali kuchyni a služby nejméně v devíti českých restauracích.

Před 150 lety se v Plzni uvařilo první pivo se známkou "Pilsner"

Přesně před 150 lety se v Plzni uvařilo pivo, které se jako první mohlo honosit ochrannou známkou Pilsner Bier (Plzeňské pivo). Byla to reakce na rostoucí počet plagiátů nápoje. Po 40 letech známku nahradilo označení Pilsner Urquell, jedna z nejznámějších a nejhodnotnějších českých značek. Plzeňského piva se za 150 let vyrobilo 110 milionů hektolitrů, prodává se v 56 zemích světa. Před nedávnem byly v pivovaru nalezeny chemické rozbory piva z roku 1897. České i švýcarské laboratoře pak potvrdily, že Pilsner Urquell chutná stejně jako v 19. století.

K révě se musí člověk umět chovat, tvrdí vinař z Kroměřížska

Založit vinici a začít stáčet odrůdové víno daleko od tradičních a známých vinařských lokalit je sice nezvyklé a může to působit pošetile, Karel Světlík z Horního Lapače, vesničky nedaleko Holešova na Kroměřížsku, by s tím ovšem nesouhlasil. Když před 20 lety přišel s myšlenkou vysadit vlastní vinici, klepali si mnozí na čelo. Později ale jeho vína začala sbírat ocenění na tradičních přehlídkách a jméno malé obce se postupně zapsalo na vinařské mapě. Pětačtyřicetiletý vinař nejprve vysadil jen několik stovek keříků révy a dnes už hospodaří na 2,5 hektaru vlastních vinic.

Z povědomí lidí totiž postupem času vymizelo, že odvětví mělo kdysi i v tomto místě dlouholetou tradici. Rod Seilernů, který v minulosti zdejší panství vlastnil, své vinice udržoval až do konce 19. století. "Skončily v roce 1890, protože se objevil révokaz, který se dostal z Ameriky přes Francii do Evropy. Pak už je nikdo neobnovoval," popsal Světlík, který na vinařství v Horním Lapači navázal téměř přesně s odstupem jednoho sta let.

Příroda na Rokycansku se uzdravuje, vracejí se vzácní ptáci

Jako nezvratný signál uzdravující se přírody, která se v těchto dnech probouzí, považují ochránci výskyt tří vzácných ptáků, kteří se po desetiletích vracejí na Rokycansko. Jde o luňáka, čírku a ostralku, řekl ČTK šéf rokycanské pobočky Českého svazu ochránců přírody Pavel Moulis. Řada ptátků už začala hnízdit, všechny druhy se do oblasti ještě nevrátily.

Znojemské podzemí láká na tajemné příběhy z pohádek a hororů

První návštěvníky uvítala nová expozice ve znojemském podzemí věnovaná pohádkovým a hororovým postavám. Ve spletitých kamenných chodbách na ně čekali skřeti, bezhlavý rytíř nebo vězeňské kobky se středověkou mučírnou. Nálezy historických střepů inspirovali tvůrce také k vytvoření kopie alchymistické laboratoře. Labyrint chodeb a sklepů pod historickým středem města je dlouhý asi 27 kilometrů a místy má až čtyři patra. Celá prohlídková trasa měří zhruba kilometr. Mezi tradiční součásti veřejně přístupné prohlídky patří městská studna nebo ochutnávka místních vín. Podle historiků začali Znojemští budovat podzemní chodby a velké kupecké sklepy na přelomu 14. a 15. století. Při stavbě často pomáhali havíři z Jihlavy. Je pravděpodobné, že podzemí mělo svůj význam i při obraně pohraničního města.

Legendární běžec na lyžích Jaroslav Cardal oslaví devadesátiny

Významné a úctyhodné životní jubileum - devadesáté narozeniny - oslaví 16. března legendární jilemnický běžkař Jaroslav Cardal. V počtu mistrovských titulů v běhu na lyžích ho už asi nikdo nikdy nepřekoná - ve čtyřicátých a padesátých letech se stal mistrem republiky celkem osmadvacetkrát, z toho pětadvacetkrát v závodě jednotlivců a třikrát ve štafetách. Čtrnáctkrát po sobě vyhrál běh na padesát kilometrů, naposledy v roce 1959, ve svých čtyřiceti letech. Jeho největším úspěchem na mezinárodním poli bylo osmé místo v běhu na 50 kilometrů na olympiádě ve Svatém Mořici v roce 1948.

Rychlobruslařka Sáblíková získala na MS potřetí zlato na 5000 m

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková se stala potřetí za sebou mistryní světa v závodě na 5000 metrů. Ve Vancouveru se jako jediná dostala časem pod sedm minut a druhou Kanaďanku Claru Hughesovou porazila o více než dvě vteřiny. Bronz získala další zástupkyně pořadatelské země Kristina Grovesová, na stupních vítězů se tak objevila stejná trojice jako před rokem v Naganu. Největší komplikace v cestě za obhajobou titulů z předešlých let Sáblíkovou potkala před startem, kdy měla na oválu kolizi s Japonkou Masakou Hozumiovou. Jedenadvacetiletá Češka se však s následky pádu vyrovnala a jistě si dojela pro zlatou medaili.

Počasí

Bude oblačno, místy s deštěm nebo přeháňkami, ve vyšších polohách sněhovými. Denní teploty 6 až 10 stupňů Celsia, na horách kolem nuly.

15-03-2009