Denní souhrn zpráv Zprávy

16-03-2009

Premiér přiznal, že chtěl pomoc pro přeběhlíka Wolfa

Premiér Mirek Topolánek (ODS) přiznal, že svého přítele Marka Dalíka požádal, aby mediálně pomohl poslanci Petru Wolfovi. Bývalý sociální demokrat, který pomáhá koaliční vládě ve sněmovně při hlasování, je vyšetřován policií pro podezření ze zneužití několikamilionové dotace. Chování médií, která na Wolfův případ poukázala, označil premiér za šmíráctví a Wolfa za oběť štvanice. Dalík se podle pondělní Mladé fronty Dnes pokoušel jménem Topolánka přesvědčit reportéra České televize, aby stáhl reportáž o policejním vyšetřování Wolfa. Bártek si podle listu Dalíkova slova nahrál, a to včetně těch, jimiž mu prý Dalík vysvětloval, že nepřichází jen sám od sebe. Dalíkova přímluva není podle MfD jedinou neobvyklou intervencí ve Wolfově kauze. Olomoucká vrchní státní zástupkyně Milena Hojovcová totiž svým podřízeným nařídila, aby v případu tohoto poslance postupovali jinak, než je obvyklé. Žalobcům uložila "důraznou mediální zdrženlivost ve věcech, ve kterých je vedeno prověřování jakýchkoli politicky činných osob".

Vláda schválila protikrizový plán pro zdravotnictví

Vláda v pondělí schválila plán ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové (ODS), který má zmírnit dopad hospodářské krize na české zdravotnictví. Její návrh obsahuje například navýšení plateb státu pojišťovnám za děti, studenty a důchodce. Ministři plán schválili všemi hlasy. Ministerstvo chce protikrizovým plánem zvládnout propad ve výběru zdravotního pojištění. Podle odhadů zdravotních pojišťoven by výpadek jejich příjmu mohl činit osm miliard korun. Ministerstvo počítá v protikrizovém balíčku od dubna s růstem plateb státu za děti, důchodce a nezaměstnané z měsíčních 677 na 731 korun, v souhrnu to je do konce roku 2010 nárůst 7,8 miliardy. Plán původně počítal se zrušením stropů, nad které se už neplatí zdravotní pojištěn, podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase se ale stropy měnit nebudou.

Vláda nepodpoří ve sněmovně zrušení regulačních poplatků

Vláda nepodpoří ve sněmovně návrh zákona, kterým chce Moravskoslezský kraj zrušit regulační poplatky ve zdravotnictví. Po zasedání kabinetu to řekl ministr Pavel Svoboda (KDU-ČSL). Kabinet už minulý týden odmítl komunistickou novelu na zrušení poplatků. Už loni odmítli ministři návrh ČSSD, letos koalice v parlamentu prosadila částečné zrušení či omezení pro děti, mládež a důchodce. Od dubna by měly přestat platit u lékaře 30 korun děti do 18 let. Jim i seniorům nad 65 let se sníží roční ochranný limit plateb z 5000 na polovinu. Předkladatel návrhu na zrušení poplatků hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD) přesto doufá, že ve sněmovně návrh nalezne podporu.

Vláda odmítla zákaz privatizace letiště i protikrizový plán ČSSD

Vláda odmítla návrh zákona, který by měl zakázat privatizaci ruzyňského letiště. Zákon předložili poslanci opoziční sociální demokracie. Podle předsedy sněmovního klubu ČSSD Bohuslava Sobotky hrozí v případě prodeje letiště "vážné bezpečnostní riziko". Sobotka připustil maximálně pronájem letiště. Prodej pražského letiště jako celku jedinému strategickému partnerovi schválila vláda počátkem loňského června. Kabinet rovněž odmítl návrh ČSSD na podporu hospodářského růstu a sociální stability. Protikrizová opatření sociální demokracie počítají vedle zvýšení daní lidem s hrubým příjmem nad 1,2 milionu korun ročně a šrotovného i s vyplacením 13. důchodu, navýšením přídavků na děti a podpor v nezaměstnanosti a prodloužením doby, po kterou se pobírají. Normy však bez ohledu na stanovisko vlády projedná Poslanecká sněmovna, protože jde o poslanecké návrhy.

Vláda schválila 30 milionů korun na podporu sklářů

Stát věnuje sklářům, kteří kvůli krizi už několik měsíců nedostávají výplaty, nevratnou dotaci 30 milionů korun. Po jednání vlády to oznámil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS), který spolu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (KDU-ČSL) kabinetu návrh pomoci předkládal. Peníze mezi potřebné zaměstnance rozdělí sklářské odbory. V budoucnosti by lidem v podobné situaci měla pomáhat připravovaná novela zákona o ochraně zaměstnanců před insolvencí. Po vyhlášení insolvence by měli dostat tři mzdy. Novelu zákona již schválila vláda, Nečas doufá, že nová úprava projde sněmovnou v březnu nebo dubnu.

Vláda odmítla vznik středočeské univerzity

Vláda nepodpoří záměr Středočeského kraje na zřízení Královské univerzity v Kutné Hoře. Kabinet zastává názor, že místo zakládání vysokých škol univerzitního typu je třeba zvyšovat kvalitu nynějších. Ministr Pavel Svoboda také uvedl, že škola takového typu musí splnit řadu podmínek, "což je pro školu zřizovanou na zelené louce nesplnitelné". Hejtman David Rath označil rozhodnutí kabinetu za skandální. Věří nicméně, že ve sněmovně návrh najde dostatečnou podporu. Kromě Ratha se pod návrh na vznik univerzity v Kutné Hoře podepsali šéf sociální demokracie Jiří Paroubek, ale i poslanci ODS Boris Šťastný a Jan Klas a lidovec Jiří Carbol. Podle záměru kraje by kutnohorská škola měla první studenty přijmout v akademickém roce 2010/2011. Začít studovat by mohlo 200 lidí. Do tří let by se mohlo vzdělávat už 1200 studentů. Do deseti let po svém vzniku by se instituce měla dostat na konečný počet 14.000 až 16.000 studujících.

Vláda odložila projednání zákona o policejní inspekci

Vláda ze svého pondělního programu vyřadila návrh zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů, která má v budoucnu nahradit Inspekci policie. Bez bližších podrobností to vláda uvedla na svém webu. Nová inspekce má být zcela nezávislá na ministerstvu vnitra. Nově má vyšetřovat trestné činy nejen policistů a civilních zaměstnanců policie, ale také celníků a Vězeňské služby. Působnost inspekce se však nebude vztahovat na hasiče ani na Bezpečnostní informační službu (BIS). Současná Inspekce policie oficiálně vznikla teprve k letošnímu 1. lednu v souvislosti s policejní reformou. Jde o přímou pokračovatelku Inspekce ministra vnitra (IMV), která však neměla pravomoc odhalovat a vyšetřovat trestné činy civilních zaměstnanců policie.

Liberečtí chemici budou chránit Obamu a celý summit EU-USA

O bezpečnost amerického prezidenta Baracka Obamy a dalších politiků při dubnovém summitu Evropská unie - USA v Praze se postarají také specialisté na boj se zbraněmi hromadného ničení. Novinářům to řekl velitel liberecké 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany Miroslav Knopp. "Při bezpečnostních opatřeních na summitu Evropská unie - USA se s námi počítá, kvůli utajení ale nesmím prozradit žádné detaily. Naše role však bude podobná jako při ochraně amerického prezidenta George Bushe během jeho návštěvy v Praze a na summitech NATO v tureckém Istanbulu a v lotyšské Rize," dodal Knopp. Liberečtí vojáci chránili v roce 2004 před teroristickými útoky letní olympijské i paralympijské hry v Aténách 2004. Patří do mezinárodních mírových sil v Afghánistánu. Veleli mnohonárodnímu praporu radiační, chemické a biologické ochrany, zařazenému do sil okamžité reakce NATO. Účastnili se také misí při válce v Perském zálivu.

Krátce před Obamou zavítá do Prahy také izraelský prezident Peres

Jen několik dní před návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy navštíví Českou republiku velmi pravděpodobně izraelský prezident Šimon Peres. Do Prahy by měl přicestovat 30. března a zdrží se zřejmě až do 1. dubna. Radim Ochvat, mluvčí prezidenta Václava Klause, na jehož pozvání Peres přijede, nechtěl oficiálně návštěvu komentovat. Na 30. března se nicméně na Pražském hradě chystají zvýšená bezpečnostní opatření, uzavřeny zůstanou například zahrady v okolí rezidence hlavy státu.

Langer jedná o podmínkách přijetí vězňů z Guantánama v EU

Evropský komisař Jacques Barrot a český ministr vnitra Ivan Langer zahájili v pondělí ve Washingtonu sérii schůzek s americkými představiteli. Chtějí si na nich vyjasnit podmínky pro eventuální přijetí vězňů z Guantánama v zemích Evropské unie. Barrot a Langer se na úvod setkali s americkým ministrem spravedlnosti Erikem Holderem. Ten má na starosti uzavření americké věznice na kubánském Guantánamu do ledna příštího roku. Čeká je také schůzka s předsedou komise pro vnitřní bezpečnost Senátu Joe Liebermannem. V úterý mají oba evropští představitelé jednat s americkou ministryní vnitřní bezpečnosti Janetou Napolitanovou a s poradci prezidenta Baracka Obamy v Bílém domě. Některé země Evropské unie, jako například Portugalsko a Španělsko, už daly najevo, že by byly ochotny vězně z Guantánama přijmout.

Vesecká: Žalovat Benešovou nebyl dobrý nápad

Žalovat stínovou ministryni spravedlnosti za ČSSD Marii Benešovou kvůli jejím výrokům o justiční mafii nebyl podle nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké dobrý nápad. Uvedla to v rozhovoru na serveru Aktuálně.cz s tím, že se však na soud obrátit musela, protože se jí slova Benešové velmi dotkla. Stínová ministryně za ČSSD označila Veseckou a dalších šest justičních představitelů za justiční mafii, protože prý zasahovali do vyšetřování údajné korupční kauzy bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Představitelé justice na ni za to podali žalobu a požadovali omluvu. U prvoinstančního soudu většina z nich, včetně Vesecké, spor prohrála. Podle soudce středočeského soudu Vojtěcha Cepla mladšího totiž opravdu do Čunkova případu zasahovala. Jeho verdikt však nedávno zrušil pražský vrchní soud a s odkazem na mnohočetná pochybení mu kauzu odebral.

ÚOHS zahájil kontrolu veřejných zakázek pro MS v Liberci

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil kontrolu veřejných zakázek souvisejících s přípravou nedávného mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci. Potvrdil to předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina. Kontrola se týká magistrátu města Liberce a Technické univerzity v Liberci jako zadavatelů zakázek. V únoru podal Nejvyšší kontrolní úřad trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s postupem města a Technické univerzity při přípravě sportovišť pro MS. Podle závěrů úřadu se prohospodařily desítky milionů korun. Technická univerzita podle Nejvyššího kontrolního úřadu v letech 2006 a 2007 neoprávněně získala ze státního rozpočtu téměř 14 milionů korun. Město i univerzita zásadní pochybení či porušení zákona již dříve odmítly. Ministerstvo školství před dvěma týdny přiznalo, že při financování příprav MS chybovalo. Poukazuje ale na to, že případná pochybení spadají do období 2005 až 2008. Lyžařský šampionát v Liberci vyšel daňové poplatníky na více než dvě miliardy korun.

Na severu Moravy může do června ztratit práci až 18.000 lidí

Vlivem hospodářské krize by mohlo do konce června v Moravskoslezském kraji přijít o práci dalších 18.000 lidí. Odhadují to zástupci tamních úřadů práce. Do konce června by podle nich mohla míra nezaměstnanosti v regionu vzrůst z únorových 10,5 procenta až na 13,1 procenta. V kraji by tak mohlo být až 87.000 evidovaných nezaměstnaných. Výrazně nejhorší situace v kraji panuje na Bruntálsku, kde míra nezaměstnanosti dosáhla 14,5 procenta. I na Novojičínsku roste nezaměstnanost velkým tempem a za poslední dva měsíce ze zvýšila ze šesti procent na 9,6 procenta. Relativně nejlépe je na tom Frýdecko-Místecko, kde se proti lednu zvýšila míra nezaměstnanosti o procentní bod na 7,95 procenta. Ke konci června by se měla udržet do devíti procent. Růst bude pokračovat i na Karvinsku. Úřad práce má nasmlouváno skoro 300 míst na veřejně prospěšné práce. Ostrava už v minulých dnech oznámila, že do konce června by se mohla míra nezaměstnanosti v okrese zvýšit z lednových 9,4 procenta až na 11,9 procenta. Míra nezaměstnanosti v celém Česku letos zřejmě bude činit osm procent, vyloučit nelze ani její nárůst k desetiprocentní hranici.

Soud prohlásil konkurz na sklářskou firmu Bohemia Crystalex Trading

Městský soud v Praze vyhlásil v pondělí konkurz na sklářskou společnost Bohemia Crystalex Trading (BCT). Rozhodnutí zveřejnil insolvenční rejstřík na www.justice.cz. Vyhlášení konkurzu se čekalo, majitelé společnosti ho navrhli už loni v září v insolvenčním návrhu. Také insolvenční správce toto řešení úpadku doporučil, protože reorganizace podle něho nepřipadá v úvahu. Skupina BCT byla ještě loni největším českým výrobcem užitkového skla a zaměstnávala 5000 lidí. Mateřská společnost fungovala jako servisní a obchodní organizace pro čtyři dceřiné sklárny. Celá skupina je od loňského 22. září v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. Všechny dceřiné společnosti - Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou, Sklárny Bohemia v Poděbradech, Sklárny Kavalier Sázava i novoborský Crystalex jsou už v konkurzu a s výjimkou Kavalieru nevyrábí.

Spolchemie chce postavit nový závod v USA

Ústecká chemička Spolchemie i přes současnou krizi chce nadále postavit továrnu na výrobu epoxidových pryskyřic v USA. Prvním krokem má být ještě letos stavba nového zásobníku na pryskyřici v Texasu. Má zvýšit tržní podíl Spolchemie na americkém trhu. Spolchemie chtěla už dříve koupit od americké firmy Hexion Specialty Chemicals (HSC) její závody na výrobu epoxidových pryskyřic v Duisburgu a Stuttgartu v Německu, v Argu v Illinois, v Norku v Luisianě a výzkumné centrum v Houstonu ve Spojených státech. Z koupě ale sešlo na konci loňska kvůli neuskutečněné fúzi mezi společnostmi Huntsman a Hexion. "Náš projekt na vybudování výrobního závodu na území USA ale stále pokračuje. Do konce roku 2009 zvolíme nové místo výstavby tohoto závodu," řekl ředitel divize pryskyřice Paul Yianni. Spolchemie uvádí, že je v současnosti nejdynamičtěji se rozvíjejícím exportérem epoxidových pryskyřic na americkém trhu.

Na hřbitově v Jihlavě se objevil portrét Adolfa Hitlera

Na hromadném hrobě německých vojáků z druhé světové války na Ústředním hřbitově v Jihlavě se v pondělí objevil portrét nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Policisté vyšetřují, zda jeho umístěním na hrob někdo nespáchal trestný čin. Uvedla to jihlavská policejní mluvčí. Strážníci vše zdokumentovali a oznámili republikové policii. Obrázek už byl odstraněn. Památku padlých německých vojáků druhé světové války uctili pravicoví extremisté na stejném místě i loni koncem března. Akce se zúčastnilo kolem 150 extremistů a stejný počet antifašistů. V ulicích města bylo nasazeno celkem 400 policistů, několik desítek městských strážníků a příslušníků cizinecké policie.

Národní galerie získala zpět zrestituovaná díla

Národní galerie v Praze (NG) získala zpět obrazy, které pocházejí ze sbírky Antonína Isidora Lobkowicze (1775 až 1819). V 90. letech vrátila tato díla v restituci, přesto je dál měla jako zápůjčku. Lobkowiczové chtěli však nyní sbírku prodat a Národní galerie se rozhodla devět obrazů koupit. Český stát za ně zaplatil 27,3 milionu korun. Mezi zakoupenými díly jsou díla mistrů českého baroka - dva obrazy Karla Škréty, vlastní portrét Petra Brandla a krajinářské dílo Václava Vavřince Reinera najdou diváci ve Schwarzenberském paláci. Několik děl evropských starých mistrů je v protějším Šternberském paláci. Již v roce 2007 NG koupila ze stejné sbírky dvě díla za 3,6 a 14,7 milionu korun. Panna Maria s Ježíškem a čtyřmi světci od Camilla Boccacina (1504/05 až 1546) je přitom podle ředitele Sbírky starého umění NG Víta Vlnase nejvýznamnější malbou z doby renesance, jíž NG nyní vlastní.

Kapucíni v Brně chtějí otevřít část svých zahrad

V zastavěném centru Brna se veřejnosti možná otevřou nepřístupné zelené plochy. Kapucíni zde totiž chtějí otevřít klášterní zahrady nedaleko Zelného trhu. Zahrady by předtím rádi zrekonstruovali, na investici by se mělo podílet i město. Řád získal zahrady v restituci. Podle kapucína Pavla Uhříka byly však v havarijním stavu, a proto je řeholníci oplotili a uzavřeli. Dodnes čekají na opravu. Kapucíni si pro obnovu nechali zpracovat několik architektonických studií. V zahradách by se mohly pořádat komorní koncerty a menší společenské akce pro uzavřenou společnost. Park by přes den byl otevřen, na noc by se uzavíral. V podobném režimu v Brně funguje Tyršův sad. Náklady na obnovu kapucínských zahrad dosud projektanti nevyčíslili. Nejspíš by šlo o desítky milionů korun.

Český vědec získal v Izraeli cenu za výzkum rakoviny

Český vědec Jiří Bartek, který dlouhodobě působí v Dánském centru pro výzkum rakoviny v Kodani, byl v Izraeli oceněn prestižní cenou rabína Šaje Šaknaje v oblasti imunologie a výzkumu rakoviny. Bartek se společně se svými kolegy zasloužil především o lepší pochopení chování buněk při rakovinovém bujení. Jeho výzkum vedl již také k výrobě léků, které dokážou zvýšit citlivost rakoviny na chemoterapii a ozařování. Šestapadesátiletý Bartek pochází z moravského Šumperku a vystudoval lékařskou fakultu na Univerzitě Palackého v Olomouci. Po stáži v Británii pracoval v pražském Ústavu hematologie a krevní transfuze. V roce 1992 přijal nabídku Dánského centra pro výzkum rakoviny a s rodinou se odstěhoval do Kodaně, odkud se každých pár měsíců vrací pracovně do Čech. Ocenění Šaje Šaknaje v oblasti imunologie a výzkumu rakoviny je udělováno Hebrejskou univerzitou v Jeruzalémě. Několik držitelů ocenění získalo později Nobelovu cenu.

Na Rokycansko se vracejí vzácní ptáci

Jako nezvratný signál uzdravující se přírody považují její ochránci výskyt tří vzácných ptáků, kteří se po desetiletích vracejí na Rokycansko. Jde o luňáka, čírku a ostralku, řekl ČTK šéf rokycanské pobočky Českého svazu ochránců přírody Pavel Moulis. Řada ptáků už začala hnízdit, všechny druhy se ale do oblasti ještě nevrátily.

Michelinskou hvězdičku obhájilo Allegro, získala ji také Maze

Jednu hvězdičku v prestižním francouzském gastronomickém průvodci Michelin obhájila pražská restaurace Allegro v hotelu Four Seasons. Nově ji získala také restaurace Maze, kterou před nedávnem přenechal slavný britský šéfkuchař Gordon Ramsay hotelu Hilton, v němž podnik sídlí. ČTK to potvrdil mluvčí české odbočky Michelinu Daniel Cahel. Česká metropole má tak po dnešku dva podniky s michelinskou hvězdičkou. Za favority na ocenění byly označovány i restaurace La Dégustation Boheme Bourgeoise a Aromi, které ale v hodnocení vyšly naprázdno. Nové vydání Michelinova gastronomického průvodce evropskými městy vyjde ve středu.

Ze sportu

Hokejisté Slavie postoupili do semifinále extraligy. Obhájci titulu v pondělí na vlastním ledě v rozhodujícím sedmém utkání čtvrtfinálové série s Vítkovicemi vyhráli 2:1 a soupeře zdolali 4:3 na zápasy. Pražané se v semifinále utkají s Plzní, druhou dvojici tvoří Sparta a Karlovy Vary.

Výsledky 20. kola 1. fotbalové ligy Zlín - Liberec 3:3; Plzeň - Příbram 0:0; Ostrava - Teplice 1:0; Bohemians Praha - Viktoria Žižkov 0:0; Olomouc - Kladno 1:3; Mladá Boleslav - České Budějovice 0:0; Jablonec - Slavia 1:2. Výsledek pondělní dohrávky kola: Sparta Praha - 1. FC Brno 4:0 (4:0)

Čtyřem fotbalovým fanouškům Slavie Praha a třem příznivcům Jablonce hrozí vězení kvůli bitce, do níž se pustili po skončení nedělního prvoligového zápasu. Komisař je obvinil z rvačky a výtržnictví. Dospělí chuligáni mohou jít za mříže až na dva roky, fanoušci mladší 18 let na rok. Policisté označili utkání mezi Jabloncem a Slavií za rizikové. O pořádek se starali těžkooděnci z jablonecké, liberecké a semilské pořádkové jednotky, cizinecká policie z Liberce a jablonecká městská policie.

Česká musherka Jana Henychová dokončila v pondělí ráno v 04:10 se svou smečkou sibiřských husky 1060 kilometrů dlouhý závod Norskem. Finnmarkslopet je nejsevernější a nejdelší závod psích spřežení na světě. Henychová je prvním Čechem a současně jedinou ženou mimo místní Norky, jež trať drsného severského závodu zdolala. Na mrazivé cestě strávila osmatřicetiletá Češka z Horního Maxova osm dní a 16 hodin. Závodu se zúčastnilo 36 týmů, z toho 29 ze Skandinávie. Mezi závodníky byly jen dvě ženy. Pět týmů závod vzdalo. Henychová dojela do cíle jako poslední, ale s obrovským obdivem a podporou místních lidí a kolegů musherů. Závod nemá jinde v Evropě obdoby. Soutěž prověřuje nejen fyzickou kondici, ale i strategii a silného ducha. Závodníci běží v silném mrazu ve dne v noci a zastavují na povinné přestávky - na krmení a nutný odpočinek.

Devadesáté narozeniny slaví 16. března legendární jilemnický běžkař Jaroslav Cardal. V počtu mistrovských titulů v běhu na lyžích ho už asi nikdo nepřekoná - ve čtyřicátých a padesátých letech se stal mistrem republiky celkem osmadvacetkrát, z toho pětadvacetkrát v závodě jednotlivců a třikrát ve štafetách. Čtrnáctkrát po sobě vyhrál běh na padesát kilometrů, naposledy v roce 1959, ve svých čtyřiceti letech. Jeho největším úspěchem na mezinárodním poli bylo osmé místo v běhu na 50 kilometrů na olympiádě ve Svatém Mořici v roce 1948.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, na horách sněžení. Nejvyšší teploty 6 až 10 stupňů.

16-03-2009