Denní souhrn zpráv Zprávy

18-03-2009

Premiér Topolánek má prý důkazy o manipulaci loňské volby prezidenta ČR

Premiér Mirek Topolánek tvrdí, že má důkazy o manipulování při loňské volbě hlavy státu. V Poslanecké sněmovně prohlásil, že je rád předloží na uzavřeném jednání dolní komory. Premiér zopakoval svá starší slova, že "celou věc" řídili a organizovali někdejší šéf české rozvědky Karel Randák a Petr Dimun, nyní odpovědný za marketing opoziční sociální demokracie. Později dodal, že zprávu o případu bude v pondělí projednávat vláda. Poslanci a senátoři mají jako volitelé hlavy státu podle Topolánka právo vědět, jak byla prezidentská volba manipulována. Prezident Václav Klaus nebude informace o údajných manipulacích při volbě hlavy státu komentovat ani se v kauze nebude angažovat.

Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka by skutečně bylo dobré manipulace při volbě prezidenta vyšetřit. Šéf nejsilnější opoziční strany však neměl na mysli premiérem připomínaný únik záznamu ze schůzky mezi prezidentovým kancléřem Jiřím Weiglem a lobbistou Miroslavem Šloufem (ČSSD) v pražském hotelu Savoy, ale údajný nátlak na tehdejšího poslance ČSSD Evžena Snítilého, který nakonec volil vládního kandidáta Václava Klause.

Sněmovna by měla podle opozice vyzvat Topolánka k rezignaci

Sněmovna by podle opozice měla vyzvat premiéra Mirka Topolánka (ODS) k rezignaci na vládní funkci. Důvodem je podle ČSSD a KSČM jeho role v údajném ovlivňování reportáže, kterou Česká televize (ČT) natočila o kauze poslance Petra Wolfa. Navrhli to poslanec ČSSD David Rath a předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. K hlasování o jejich návrzích se poslanci ale sejdou na žádost ČSSD až příští týden ve středu. Premiér totiž kvůli nadcházejícímu summitu EU v Bruselu ve sněmovně chyběl a ODS hlasování i dalšímu jednání dolní komory zabránila. Podobně jako v úterý požádala o přestávku na schůzi svého klubu do konce jednacího dne.

Politici chtějí zrušit zákaz kamer ve sněmovních kuloárech

Některým politikům z různých stran se nelíbí nový zákaz, který znemožňuje televizním štábům natáčet ve sněmovních kuloárech. Chtějí proto, aby ho příslušná sněmovní komise zase zrušila. "Nevidíme žádný důvod k omezení přítomnosti televizních štábů v kuloárech sněmovny," uvedly ve společném tiskovém prohlášení bývalé poslankyně zelených Věra Jakubková a Olga Zubová. Zákaz chce zrušit i předseda ČSSD Jiří Paroubek. Se zákazem natáčení přišla stálá sněmovní komise pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny složená z poslanců. Platí od tohoto týdne a televizní štáby si musí politiky zvát o patro níže než je předsálí do zvláštních prostor vyhrazených novinářům.

CVVM: ODS dotahuje ČSSD v preferencích, dělí je jen tři procenta

Vládní ODS dotahuje v preferencích náskok opoziční ČSSD. Dvě nejsilnější strany dělí podle šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) z počátku března pouhá tři procenta. Sociální demokraty preferuje 26 procent voličů, ODS 23 procent. Komunisty by na počátku března volilo 11,5 procenta občanů, lidovce čtyři procenta a zelené pět procent lidí. Deset procent dotázaných nebylo rozhodnuto. Pokud by se konaly volby nyní, přišlo by k nim podle průzkumu 63 procent občanů s volebním právem a 29 procent nikoliv.

V Mariánských Lázních se bude rodit nová politika soudržnosti EU

Ministři pro regionální rozvoj zemí EU budou v dubnu v Mariánských Lázních jednat o budoucí politice soudržnosti unie. Výsledkem neformálního setkání by mělo být společné prohlášení obsahující základní principy nové politiky soudržnosti. Na tiskové konferenci po jednání se svou polskou kolegyní Elzbietou Bienkowskou to řekl ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda.

Politika soudržnosti stanoví rámec přibližně pro třetinu celého rozpočtu EU. Podle českého ministra by se měla soustředit na podporu méně rozvinutých regionů. Tento problém je prý o to významnější, že se podle Svobody pravděpodobně objeví ze strany některých států EU tlaky na to, aby dotace směřovaly například do rozvinutých regionů. Ozývají se prý hlasy, že rozvinuté regiony jsou "motorem růstu", a proto je nutné do nich investovat přednostně. Zastáncem směřování peněz do rozvinutých lokalit je například pražský primátor Pavel Bém.

Ministr Schwarzenberg ve Spolkovém sněmu pro přiblížení k východní Evropě

Za podmíněné prohloubení dialogu s Běloruskem a dalšími zeměmi zahrnutými do takzvaného východního partnerství a za integraci západního Balkánu do Evropské unie se v německém Spolkovém sněmu přimlouval český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. V rozhovoru s ČTK se vyslovil také pro to, aby se jednou stalo členem unie Turecko. Schwarzenberg členům zahraničního výboru Spolkového sněmu vysvětloval úsilí České republiky o prohlubování takzvaného východního sousedství. "Je žádoucí, abychom navázali vztah s Běloruskem. Měli bychom jim nabídnout evropskou alternativu, ale k tomu také patří požadavek, aby se změnilo chování Běloruska k vlastním občanům," vysvětlil nynější předseda rady ministrů zahraničních věcí EU.

Východní partnerství, které patří mezi priority českého předsednictví EU, chce unie založit také s pěti dalšími bývalými sovětskými republikami - Ukrajinou, Moldavskem, Gruzií, Ázerbájdžánem a Arménií. Partnerství má být odstartováno 7. května na summitu v Praze.

Ministr Bursík: Plán na vznik globálního uhlíkového trhu se naplní

Vicepremiér Martin Bursík vidí pozitivně naplnění plánu na vytvoření globálního trhu s emisními povolenkami. Japonsko i USA pracují na svých systémech a je reálné, že se k myšlence přidají. Kontrakt s Japonskem o prodeji emisních kreditů bude podepsán v Praze 30. března. Kvůli citlivému trhu s emisemi nechtěl ministr přiblížit sumu, kterou Česko prodejem kreditů získá. Zopakoval nicméně, že během letošního roku by mělo Česko získat tímto způsobem 10 miliard korun. Výnos z prodeje bude příjmem Státního fondu životního prostředí (SFŽP) a bude využit v programech zateplování domů a ekologického vytápění domácností. Vedle Japonska počítá Česko s prodejem volných kreditů Světové bance a dalším státům a firmám. Tkzvané kjótské kredity má k dispozici díky tomu, že snížilo emise skleníkových plynů proti roku 1990 výrazněji, než podle kjótského protokolu muselo. Závazek činil osm procent a realita byla 25 procent.

Opozice chtěla zablokovat uznávání protikomunistického odboje

Opozici se ani v trojím hlasování nepodařilo prosadit, aby se sněmovna nezabývala senátním návrhem na uznání protikomunistického odboje. Přestože horní komora návrh předložila už před rokem, dolní komora její projednávání ještě nezahájila. Změnit by to měla teprve na nynější schůzi. Proti projednávání byli jen komunisté spolu se sociálními demokraty, nikdo z koalice ani nezařazených poslanců se k nim nepřidal. Postoj ČSSD se stal příčinou slovní přestřelky, k jejímž aktérům patřil i ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Obvinil ČSSD z politického obchodu s komunisty.

Europoslanci diskutují o zločinech komunismu

V Evropském parlamentě se konalo slyšení o zločinech komunismu a o tom, jak se jednotlivé postkomunistické státy včetně České republiky vyrovnávají s dědictvím totality. Podle Miroslava Lehkého z českého Ústavu pro studium totalitních režimů, který akci spolupořádá společně s českým předsednictvím EU a některými europoslanci, je 20 let po pádu železné opony nejvyšší čas upozornit na zločiny komunistických režimů v Evropě. "V době fungování Schengenu, který je symbolem sjednocující se Evropy, je zejména pro mladou generaci v západní Evropě povědomí o zločinech komunismu velmi malé. Přitom tyto zločiny tvoří nedílnou součást společné evropské historie, stejně jako zločiny nacismu, o kterých se mluví daleko více," uvedl Lehký.

Akce na půdě EP by měla být také dalším impulzem pro vznik platformy Evropské paměti a svědomí. Má se jednat o instituci, která by koordinovala činnost historických ústavů zabývajících se komunismem, nacismem či fašismem.

Češi z Podkarpatské Rusi se nejspíš dočkají odškodnění za majetek

Čeští občané z Podkarpatské Rusi mají šanci na odškodnění za nemovitý majetek, který na tomto území museli nechat v období kolem druhé světové války. Každý z nich by musel nárok prokázat, pak by mohl získat nejvýše dva miliony korun. Počítá s tím kompromisní verze poslanecké předlohy, kterou sněmovna poslala do závěrečného schvalování. Lidé by podle návrhu měli mít nárok na desetinásobek ceny nemovitostí, stanovené podle příslušných vládních nařízení a vyhlášek z let 1947 až 1959. Spoluautorka předlohy Eva Dundáčková (ODS) nepředpokládá, že nárok vznese více než 400 lidí, což by pro státní pokladnu byl výdaj maximálně ve výši 800 milionů korun. Dundáčková zdůraznila, že nárok by mohli uplatnit jen čeští občané.

Chodovský závod Karlovarského porcelánu má nového vlastníka

Věřitelský výbor jednající o prodeji krachující firmy Karlovarský porcelán (KP) rozhodl o novém vlastníkovi závodu v Chodově na Sokolovsku, kde se vyrábí tradiční růžový porcelán. O prodeji dalších závodů největší tuzemské porcelánky, která je od loňského 10. prosince v konkurzu, se bude jednat v pondělí. Cenu, za níž by měl nový vlastník chodovskou manufakturu získat, insolvenční správce Tomáš Čermín neuvedl. Odmítl rovněž sdělit, kdo bude novým majitelem závodu. Podle informací Radiožurnálu je novým vlastníkem chodovské továrny firma EPIAG z Dalovic.

Objem hypoték prodaných občanům v únoru klesl o 34 procent

Objem hypoték prodaných občanům v únoru meziročně klesl o takřka 34 procent na 5,57 miliardy korun. Celkově tuzemské banky poskytly 3204 hypoték. Vyplývá to ze statistik Fincentrum Hypoindex, který zahrnuje údaje devíti bank. Loni v únoru banky poskytly fyzickým osobám 4686 hypoték za 8,4 miliardy korun. V porovnání s lednem se objem i počet prodaných hypoték zvýšil o zhruba pětinu, což byl zatím nejvýznamnějšímu únorový meziměsíční nárůst, ale první měsíc roku byl pro banky propadákem. Objem poskytnutých hypotečních úvěrů totiž v lednu spadl meziročně o 44 procent. Chuť do zadlužování a pořizování vlastního bydlení podle analytika společnosti Broker Consulting Jana Lenera nevzbuzují ani relativně vysoké sazby hypotečních úvěrů a cenově dostupné nájmy.

Sněmovna zamítla návrh ČSSD na snížení daně z benzinu a nafty

Sněmovna zamítla návrh ČSSD na snížení sazeb spotřební daně z benzinu a nafty. Návrh snižoval sazbu u benzinu o 2,50 Kč na litr, u nafty o dvě koruny za litr. Snížení mělo být jen dočasné, platit mělo do konce příštího roku. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) s návrhem ostře nesouhlasil a označil ho za "obludný populismus". Opozici chyběly k prosazení novely zákona dva hlasy, přestože ji podpořil poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Proti snížení daně ale byly dvě exposlankyně zelených - Věra Jakubková a Olga Zubová i někteří komunisté.

Ministr Kalousek tvrdí, že nejde o protikrizové opatření, jak tvrdí ČSSD, a že veřejné rozpočty by přišly o 15 miliard až 18 miliard korun. Varoval také, že výpadek by zasáhl fond dopravy, a ten by neměl dost peněz na dopravní stavby.

Sněmovna podpořila návrh na prodloužení deregulace nájmů

Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila návrh prodlužující deregulaci nájemného o dva roky až do roku 2012. Přišla s ním skupina poslanců KDU-ČSL, k nimž se připojil i sociální demokrat Miroslav Váňa. Autoři svůj návrh zdůvodňují tím, že kvůli rychlejšímu růstu cen nemovitostí roste více i hodnota tzv. cílového nájemného, a to se odráží ve vyšších regulovaných nájmech. Vláda k návrhu, kterým se nyní budou zabývat sněmovní výbory, zaujala neutrální postoj.

Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila návrh sociálnědemokratického poslance Stanislava Křečka na snazší výměny bytů. Nájemníci by si podle něj se souhlasem pronajímatelů mohli vyměnit byty. Dohodu o výměně bytů by předložili pronajímatelům a pokud ti by do 30 dnů nevyjádřili nesouhlas, výměna by byla platná. Vláda s návrhem nesouhlasí. Vadí jí například, že znevýhodňuje vlastníky bytů. Návrh má podle Křečka usnadnit hlavně situaci seniorů. Ti z nich, kteří žijí ve velkých bytech a nejsou schopni zaplatit tak velké nájemné, by měli mít šanci si najít byt menší, uvádí Křeček v důvodové zprávě.

Studie: Ceny bytů letos klesnou na úroveň roku 2006

Ceny bytů v Česku podle aktuální studie letos klesnou na úroveň roku 2006. Staré byty v zástavbě by proti roku 2008 měly zlevnit až o 20 procent, byty v panelových domech o 20 až 30 procent. Ceny nových bytů by pak měly klesnout o 5 až 15 procent. Rozsáhlou studii novinářům představily společnosti Deloitte a Hyposervis. Studie očekává, že se letos sníží poptávka po nových rezidenčních nemovitostech až o 45 procent, a rovněž se tak dostane na úroveň roku 2006. Zároveň předpokládá větší rozlišování jednotlivých tříd bytů v závislosti na jejich standardech, lokalitě a občanské a dopravní vybavenosti.

Hlavním důvodem současného poklesu českého trhu s nemovitostmi pro bydlení a hypotečního trhu není globální ekonomická krize. Primárně se posledních 12 měsíců projevuje vyrovnání nepřirozeného růstu obou trhů v roce 2007, souvisejícího se zvýšením DPH na bytové stavby, uvedla Diana Rogerová ze společnosti Deloitte. Důsledky světové krize jsou podle ní spíše druhotné, jde třeba o odliv spekulativních investorů, očekávání snížení cen bytů či obava před snížením příjmů domácnosti.

Právo: Policie obvinila po ročním prověřování soudce Nagye

Protikorupční policie po téměř ročním prověřování obvinila z korupce a dalších čtyř trestných činů bývalého mladoboleslavského soudce Pavla Nagye, kterého natočila televize Nova skrytou kamerou při přijímání úplatku. Informuje o tom deník Právo. Podle listu klade policie Nagyovi za vinu přijetí úplatku, zneužití pravomoci veřejného činitele, padělání a pozměňování veřejné listiny, podvod a neoprávněné nakládání s osobními údaji. Za to mu může hrozit až dvanáctiletý trest. Nagy Právu řekl, že s obviněním nesouhlasí.

Reportéři televize Nova nabídli soudci peníze za informace, k nimž měl přístup. On nabídku přijal, vzal si 50.000 korun a jednal o dalších penězích. Televize zjistila, že Nagy má dluhy. Transakci i další rozhovory zaznamenala kamera. Podle dostupných informací se Nagy po zveřejnění záběrů prokazujících korupci psychicky zhroutil.

Letadlo ČSA se závadou na motoru bezpečně přistálo v Hamburku

Dopravní letadlo společnosti ČSA ve středu ráno navzdory poruše na motoru bezpečně přistálo na letišti v Hamburku. Nikdo z 20 cestujících a čtyř členů posádky na lince OK 547 Hamburk-Praha nebyl zraněn. Oznámila to agentura DPA s odvoláním na mluvčí hamburského letiště. Pilot dvoumotorového vrtulového stroje typu ATR 42 ohlásil krátce po startu závadu na motoru a po zhruba 20 minutách ve vzduchu se vrátil na hamburské letiště Fuhlsbüttel. Tam bylo preventivně připraveno několik hasičských vozů, aby v případě nutnosti zasáhly.

Centrum Karlových Varů zamořil plyn, patrně unikal z kanalizace

Centrální část Karlových Varů zamořil ve středu ráno nepříjemný zápach plynu, který vyděsil lidí především v ulici Dr. D. Bechera. Silný a nepříjemný sirovodíkový pach se nejspíše rozšířil z kanalizace a byl cítit i v některých budovách. Na místě zasahovaly dva speciální vozy hasičů, nepodařilo se ale určit, o jakou látku se jednalo, protože se velmi rychle rozptýlila. Lékařskou pomoc potřebovala žena v jedné z bankovních poboček v ulici, které se ze zápachu udělalo nevolno. Podle hasičů ale žádné nebezpečí v současnosti lidem nehrozí a ulici není nutné uzavřít.

Požár kabelů přerušil provoz mezi Hlavním nádražím a Smíchovem

Požár kabelů v blízkosti železniční stanice Praha - Vyšehrad přerušil provoz na trati spojující pražské Hlavní a Smíchovské nádraží. ČTK o tom informoval mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. Příčina vzniku ohně není známa.

Český turista byl zraněn při tůře na novozélandský ledovec

Český turista byl letecky převezen do nemocnice poté, co na něj popadalo kamení a kusy ledu při túře na novozélandský ledovec Fox. Muž neutrpěl žádná těžká zranění, uvedla s odvoláním na mluvčího nemocnice agentura DPA. Korigovala tak svou původní zprávu o tom, že muž byl zraněn těžce. Čech, jemuž je kolem 25 let, se na výlet, zorganizovaný cestovní kanceláří Fox Glacier Guiding company, vydal v doprovodu dalších tří lidí. Ti z neštěstí vyvázli bez zranění.

Arnošt Lustig byl nominován na mezinárodní Bookerovu cenu

Český autor Arnošt Lustig byl nominován na mezinárodní Man Bookerovu cenu, která je mezinárodní obdobou prestižní britské literární ceny. Oznámila to v New Yorku předsedkyně poroty Jane Smileyová, podle níž bylo nominováno dalších 13 renomovaných autorů, včetně Peruánce Marii Vargase Lhosy a Američana E.L. Doctorowa. Man Bookerova mezinárodní cena se uděluje každé dva roky od roku 2004 a její držitel dostává 60.000 liber (1,73 milionu korun). Může ji dostat žijící autor, který píše anglicky, nebo jsou jeho knihy běžně dostupné v anglickém překladu. Dvaaosmdesátiletý Lustig, kterého proslavily knihy jako Modlitba pro Kateřinu Horowitzowou, žil po roce 1968 až do roku 2003 ve Spojených státech.

Festival Jeden svět má zatím v Praze rekordní návštěvnost

Návštěvnost 11. ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět přesáhla jen v Praze po šesti dnech projekcí, počet 30.000 diváků. Podle mluvčího této přehlídky Filipa Šebka jde o rekord. Celkově se Jeden svět letos představí ve 30 městech po celé České republice. Jako součást kulturního programu v rámci českého předsednictví v Evropské unii bude výběr z programu prezentován v Bruselu (27. až 30. dubna) a Washingtonu (25. až 28. března). V letošním programu je kolem 120 snímků ze čtyř desítek zemí se sociální, politicky angažovanou a lidskoprávní tematikou.

Recidivista René Plášil, o němž režisérka Helena Třeštíková natočila celovečerní film, se během festivalu Jeden svět setkává se studenty a doplňuje svůj příběh. Mnozí z těchto diváků jsou na světě stejnou dobu, jakou on strávil ve vězení. Brzy mu bude 38 let a většina studentů, kteří o něm dnes v českobudějovickém kině Kotva zhlédli dokument, by asi označila jeho život za zpackaný. Přesto si po promítání stoupl René na pódium a bez příkras, ale důstojně a místy i vtipně odpovídal na dotazy. Zpět do vězení už nechce, zopakoval párkrát. Svoji cestu nikomu nedoporučuje, i proto o ní chce mluvit narovinu. Myslí si, že autentický příběh je pro mladé lidi přesvědčivější než hraný film.

Eros Ramazzotti plánuje na listopad koncert v pražské O2 areně

Populární italský zpěvák Eros Ramazzotti vystoupí 17. listopadu v pražské O2 areně. Informuje o tom na svých internetových stránkách. Ramazzotti má v České republice velkou fanouškovskou základnu. Singl Fuoco Nel Fuco se před časem dlouho držel na vrcholu českých hitparád.

Ája Vrzáňová bude první českou krasobruslařkou v Síni slávy

Dvojnásobná mistryně světa Ája Vrzáňová se jako první česká krasobruslařka ocitne v Síni slávy. Do společnosti legend bude šampionka z let 1949 a 1950 slavnostně uvedena během mistrovství světa, které se uskuteční příští týden v Los Angeles. Informoval o tom deník Los Angeles Times. České krasobruslení má v Síni slávy sídlící v Colorado Springs zatím jediného zástupce. V roce 1998 tam byl in memoriam zařazen někdejší rozhodčí a místopředseda Mezinárodní bruslařské unie Josef Dědič, který zemřel o pět let dříve. Nyní se pocty dočkala sedmasedmdesátiletá Vrzáňová, která se z mistrovství světa v Londýně v roce 1950 nevrátila domů a emigrovala z tehdejšího Československa. Účinkovala v ledních revuích a nakonec zakotvila ve Spojených státech amerických. Do Prahy se poprvé vrátila až v roce 1990.

Sport

Silný vítr ukončil sezonu sdruženářům, aniž by si rozdělili mistrovské tituly. Domácí šampionát byl vinou špatných povětrnostních podmínek na můstcích v Harrachově zrušen bez náhrady. Nový termín už zástupci svazu kvůli tomu, že tým odlétá na soustředění do Kanady, nenašli.

Unavená, ale maximálně spokojená se vrátila domů česká rychlobruslařská hvězda Martina Sáblíková, která minulý týden v kanadském Vancouveru zakončila úspěchem na mistrovství světa na dlouhých tratích svou životní sezonu. Během ní se stala dvojnásobnou světovou šampionkou a potřetí za sebou triumfovala v celkovém hodnocení Světového poháru. O nejbližším programu měla Sáblíková jasno. "Teď se hlavně těším se na to, že si lehnu a nebudu muset nic dělat. Kolik volna budu mít, nevím, to bude záležet na trenérovi," řekla jedenadvacetiletá svěřenkyně trenéra Petra Nováka. Vedle titulů mistryně světa ve víceboji a na trati 5000 metrů získala v letošní sezoně i stříbro na trojce a skončila třetí na evropském šampionátu ve víceboji.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, občas sněhové přeháňky, které budou v Čechách intenzivnější. Teploty vystoupí na 2 až 6 stupňů, na horách bude kolem 2 pod nulou. Mírný severní vítr bude mít rychlost do 25 km za hodinu.

18-03-2009