Denní souhrn zpráv Zprávy

08-04-2009

Klaus ve čtvrtek jmenuje Fischera novým premiérem

Prezident Václav Klaus jmenuje dosavadního předsedu Českého statistického úřadu Jana Fischera do funkce premiéra. Předsedové ČSSD a ODS Jiří Paroubek a Mirek Topolánek ve středu informovali Klause, že se dohodli na způsobu ukončení vládní krize. Podle nedělní dohody by měla překlenovací vláda odborníků dovést Českou republiku k předčasným volbám v polovině října. Podle webu Hradu je prezident spokojen s tímto řešením, odpovídá jeho požadavkům. Rozhodl se jmenovat Jana Fischera do funkce předsedy vlády ČR na Pražském hradě ve čtvrtek ve 14.00 hod..

Fischer: Rozhovory o složení vlády začnou po Velikonocích

Předseda Českého statistického úřadu Jan Fischer je ochoten přijmout funkci premiéra. Rozhovory o personálním složení zahájí hned po velikonočních svátcích. Fischer potvrdil, že se během středy sešel s předsedy ODS a ČSSD Mirkem Topolánkem a Jiřím Paroubkem. Oba politici ho informovali o průběhu a dosavadních výsledcích politických jednání a řekli mu, že prezident Václav Klaus je ochoten ho ve čtvrtek jmenovat předsedou vlády. Podle nedělní dohody doporučí strany Fischerovi na obsazení ministerských křesel nestranické odborníky. Nynější koalice má právo navrhovat kandidáty na ministra obrany, spravedlnosti, financí, životního prostředí, dopravy, školství, kultury a ministra zdravotnictví. ČSSD doporučí ministra zahraničních věcí, vnitra, průmyslu a obchodu, zemědělství, pro evropské záležitosti, práce a sociálních věcí a ministra pro místní rozvoj.

Vláda a ČSSD dohodly balíček protikrizových opatření

Vláda se dohodla s opoziční ČSSD na protikrizovém balíku. Čtyři ze sedmi opatření prosadila opozice, včetně zavedení takzvaného šrotovného. Uvedl to server iDnes.cz s odvoláním na místopředsedu ČSSD Bohuslava Sobotku a ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase. ČSSD podpoří zrychlení odpisů, novelu insolvenčního zákona a slevu na sociálním pojištění, kterou původně odmítala. Vláda naopak může souhlasit s mírným zvýšením podpor v nezaměstnanosti, zvýší slevy na dítě a připraví rámec pro případné zavedení šrotovného. Šrotovné je navrženo ve výši 30.000 korun na pořízení automobilu do hodnoty 500.000 korun. Zůstává podmínka, že se majitel musí zbavit auta staršího deseti let. ODS i ČSSD si minulý týden podpořily navzájem protikrizové plány a pustily je do druhého čtení. Zároveň ale představitelé obou stran upozornili, že o jednotlivých návrzích budou ještě jednat.

Jiří Čunek chce na sjezdu obhájit funkci šéfa KDU-ČSL

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek bude na volebním sjezdu 30. a 31. května obhajovat svou funkci. Oficiálně ale svou kandidaturu neoznámí. Ve středu řekl, že předseda strany před volebním sjezdem oznamuje případně pouze to, že se už o funkci ucházet nechce, nikoli opak. Sjezd posunula z druhé poloviny června na konec května celostátní konference KDU-ČSL v pondělí s tím, že tak činí kvůli přípravám na předčasné volby. Jiří Čunek si myslí, že současné spory uvnitř KDU-ČSL nepovedou k rozpadu strany. Případné kroky poslanců, kteří nebudou respektovat postoj vedení k dohodě na úřednické vládě, podle něj posoudí krajské konference a stranický sjezd. Rebelové by se tak podle něj nemuseli dostat na kandidátky. Ministr financí Miroslav Kalousek, který se nehodlá usneseními vedení KDU-ČSL řídit, už v úterý oznámil, že uvažuje o tom, že kandidovat nebude. Jiný názor než Čunek má na další postup i předseda poslaneckého klubu Pavel Severa.

Zavedení vázaného mandátu kvůli EU je o krok blíže ke schválení

Zavedení takzvaného vázaného mandátu vlády, který jí má zabránit v převodu pravomocí na EU bez souhlasu obou komor parlamentu, je o krok blíže k přijetí. Senátní výbor pro záležitosti EU ve středu jednomyslně doporučil schválit příslušné prováděcí novely parlamentních jednacích řádů k lisabonské smlouvě. Senát má o novelách i smlouvě rozhodovat počátkem května. Schválení novel si stanovili senátoři ODS jako podmínku pro následnou ratifikaci smlouvy v horní komoře. Bez hlasů z ODS se nepodaří parlamentní schvalování smlouvy dokončit. Poslanci ji schválili v únoru.

Státní dluh stoupl na více než jeden bilion korun

Státní dluh České republiky překonal ke konci března 2009 jeden bilion korun. Od počátku roku se zvýšil o jednu miliardu na 1000,5 miliardy korun. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí. Na každého Čecha připadá dluh více než 95.500 korun. Za posledních 12 měsíců stát zvýšil svůj dluh o více než 140 miliard korun. Za celý loňský rok pak stoupl státní dluh o přibližně 107 miliard korun. Důvodem růstu dluhu jsou mimo jiné domácí emise státních dluhopisů od ledna do března v celkové výši 66 miliard korun. "Čistá emise státních dluhopisů za první čtvrtletí činila 17,5 miliardy korun," uvedlo MF.

Míra nezaměstnanosti v březnu vzrostla na 7,7 procenta

Míra nezaměstnanosti v březnu vzrostla na 7,7 procenta z únorových 7,4 procenta. Loni v březnu byla míra nezaměstnanosti 5,6 procenta. Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se meziročně zvýšil o 125.011 na 437.020 lidí. Oznámilo to ve středu ministerstvo práce a sociálních věcí. Ve srovnání s koncem února se počet dosažitelných uchazečů zvýšil o 20.399. Celkově úřady práce evidovaly k 31. březnu 448.912 osob. Ve srovnání s březnem 2008 je celkový počet uchazečů o práci vyšší o 112.615 lidí. V rámci zemí Evropské unie se jedná o třetí nejnižší nezaměstnanost, upozornil mluvčí ministerstva Jiří Sezemský. Podle analytiků se nezaměstnanost bude letos dále zvyšovat.

Patria: Šrotovné může přinést automobilkám v ČR až 80 mld. Kč

Zavedení šrotovného v části evropských zemích může v letošním roce podpořit vývoz tuzemských automobilek a výrobců dílů zhruba o 60 až 80 miliard korun. Z toho přínos k vývozu automobilů by mohl být kolem 30 až 40 miliard korun. Dopad na celkový objem průmyslové výroby by dosahoval dvě až 2,5 procenta. Uvedla to v analýze společnost Patria Finance. Šrotovné zavedlo v Evropě prozatím Německo, Francie, Kypr, Itálie, Lucembursko, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko a Španělsko. Klíčové je pro české automobilky zejména šrotovné v Německu a Francii.

Bankovní poplatky v ČR loni převýšily eurozónu o 19 pct

Bankovní poplatky v tuzemsku loni v průměru převýšily sazby bank ze zemí platících eurem o zhruba 19 procent. Měsíčně služby českých bank loni klienta v přepočtu vyšly na zhruba 188 korun, což znamenalo meziroční růst o tři procenta. Vyplynulo to z bankovní studie World Retail Banking Report 2009 poradenské společnosti Capgemini. V eurozóně byly průměrné měsíční bankovní poplatky v loňském roce přibližně 158 korun a meziročně klesly o 6,1 procenta, uvedla studie. Celosvětová cena bankovních služeb loni klesla o zhruba dvě procenta na 156 korun na klienta a měsíc. Nejlépe na tom obecně byli uživatelé internetového bankovnictví. Ti platili v průměru o 34 procent méně než zákazníci, kteří řeší své finanční potřeby na pobočkách.

První peníze za Temelín dostanou obce už letos

Jihočeský kraj i obce kolem Temelína si už letos rozdělí první peníze z bezmála čtyř miliard korun, které ČEZ pošle během deseti let do regionu jako kompenzace za plánovanou dostavbu jaderné elektrárny. Peníze nesouvisí s vlastní stavbou. Mají jít například do obnovy silnic, případné podpory při výstavbě dálnice D3, ale i do sponzorských a kulturních akcí, které bude ČEZ na jihu Čech podporovat. Smlouvu o spolupráci ve středu podepsali zástupci vedení ČEZ a Jihočeského kraje. Kompenzace obce i kraj dostanou, ještě než se začnou plánované bloky stavět. Starostové a lidé z hejtmanství nyní připraví seznam akcí, které budou chtít podpořit. Plán má být hotov do konce července. Každoročně pak bude aktualizován.

Radar Arthur do Afghánistánu nepojede, spojenci jej nechtějí

Letošní česká vojenská účast v mezinárodní operaci NATO v Afghánistánu bude nižší, než se původně čekalo. Britové totiž do Prahy poslali dopis, ve kterém oznámili, že na letišti v Kandaháru nebudou ve druhé polovině roku potřebovat služby českého dělostřeleckého vyhledávacího radiolokátoru Arthur, s jehož nasazením česká strana počítala. ČTK to potvrdil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. "Budou tam zatím ponechávat svůj prostředek Giraffe k radarovému pokrytí na ochranu proti dělostřelectvu," podotkl Picek. S radarem Arthur měl do Kandaháru vycestovat i podpůrný tým až 40 osob.

Pardubický kraj pomůže rodinám obětí zemětřesení v Itálii

Pardubický kraj připravuje pomoc rodinám, jejichž děti se staly obětí pondělního zemětřesení v italském městě Aquile. Při katastrofě zemřeli chlapec a dívka ve věku kolem 17 let, kteří byli v Itálii na dvoutýdenní studijní stáži. "Postiženým rodinám studentů poskytneme bezprostředně okamžitou pomoc," uvedl hejtman Radko Martínek. Konkrétní částku nezveřejnil. O finanční podpoře bude jednat vedení kraje ve čtvrtek, další bude směřovat na pomoc při odstraňování následků katastrofy do partnerského regionu Abruzzo. Na stáži byli tři studenti druhého a třetího ročníku Střední průmyslové školy chemické v doprovodu ředitelky Miroslavy Katzerové. Třetí student neštěstí přežil se zraněním, po ošetření je hospitalizován v Jihočeském kraji. Těla obou pardubických studentů jsou dosud v Itálii, odkud budou převezena do České republiky.

Před 40 lety se upálil na protest proti okupaci Evžen Plocek

Před 40 lety, 9. dubna 1969, zemřel v jihlavské nemocnici technický úředník Evžen Plocek. Pět dní předtím se v Jihlavě na náměstí Míru zapálil na protest proti nastupující normalizaci v Československu. Sebeobětováním navázal na odkaz Jana Palacha a Jana Zajíce, ale na rozdíl od nich o Plockovi veřejnost dlouho skoro nevěděla. Do celostátního tisku nepronikla ani řádka, kromě malé zprávy v černé kronice Rudého práva, která ale neuváděla ani iniciály. Ani nejbližší Plockovi známí se s odstupem času neshodli, zda měl jeho čin jen politický motiv, či byl vyvrcholením jeho osobních problémů. Plocek totiž nezanechal žádný dopis, pouze těsně před činem na pult jedné ze střelnic na pouti hodil papírky se slovy: "Jsem pro lidskou tvář - nesnáším necit - Evžen" a "Pravda je revoluční - napsal Antonio Gramsci."

Analýza: Romové mají proti spolužákům poloviční šanci dokončit ZŠ

Děti Romů žijících ve vyloučených lokalitách mají oproti ostatním jen poloviční šanci, že dokončí základní školu s vrstevníky, s nimiž školní docházku začaly. Vyplývá to z analýzy společnosti GAC vypracované pro ministerstvo školství. Ministr školství Ondřej Liška (SZ) ve středu v Praze její výsledky představil novinářům. Podle analýzy mají neromské děti výrazně větší šance dosáhnout vyššího vzdělání než Romové. Zatímco ze základních škol odchází do takzvaných praktických škol určených zejména pro děti s lehkým mentálním postižením v průměru jedna žákyně ze sta, u Romek to jsou v průměru dvě z každých deseti. U chlapců z většinové populace na tyto specializované základní školy odchází v průměru tři žáci ze sta; z Romů je to však téměř každý čtvrtý hoch. Mimo základní školy se tak podle analýzy vzdělává plná třetina romských dětí; v případě ostatních je to pouze osm procent. "Pravděpodobnost, že dítě rovnou začne navštěvovat speciální základní školu, je pro romské dítě šestkrát vyšší než u jeho neromského vrstevníka," uvádí analýza.

ČSSD chce motivovat romské rodiny, aby dávaly děti do školek

Sociální demokracie chce motivovat romské rodiny k umisťování dětí do předškolních zařízení a zajistit jim sociální bydlení. Zároveň chce, aby jednotlivé kraje povinně zpracovávaly koncepci integrace romské komunity do společnosti. Na středeční tiskové konferenci v Lidovém domě to uvedla předsedkyně Odborné komise ČSSD pro romské záležitosti Kateřina Kalistová. Předseda ČSSD Jiří Paroubek řekl, že závěry komise se stanou součástí volebního programu strany pro podzimní předčasné volby. Podle Kalistové by do předškolních zařízení měly chodit děti z romských rodin přinejmenším od čtyř let, případně už od tří. Umístění dítěte do takového zařízení by se stalo podmínkou pro vyplácení sociálních dávek. Pokud by dítě do školky chodilo pravidelně, bylo by možné dávky rodinám zvýšit. ČSSD také chce přijmout zákon o sociálním bydlení. Zároveň ale podle Kalistové chce posílit institut zvláštního příjemce dávek, což by umožnilo posílat příspěvky na bydlení přímo na účet majitelů bytů, v nichž sociálně slabé rodiny bydlí.

SÚKL přiznal zpoždění v revizi cen léků

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nestihl loni prověřit úhrady u všech léků hrazených ze zdravotního pojištění, jak mu ukládá zákon. Ve středu to potvrdil ředitel SÚKL Martin Beneš. Podle něj nebylo možné kontrolu všech úhrad stihnout. Beneš uvedl, že v průběhu roku 2008 provedli revizi cen u všech léků s regulovanou cenou, což je 3957 léčivých přípravků dostupných v zemích EU, tedy i v Česku. Odmítl však, že by z toho vznikla škoda, jak tvrdí kritici. Podle některých informací způsobil SÚKL dvoumiliardovou škodu, zdravotní pojišťovny prý mohly za léky už celý loňský rok platit méně. Ročně se v ČR spotřebují léky za 70 miliard, pojišťovny platí zhruba 40 miliard, ostatní jsou léky ve volném prodeji a spoluúčast pacientů. Letos SÚKL pokračuje v revizi úhrad v devíti dalších skupinách, tedy u 636 přípravků. Revizi ostatních skupin zahájí v nejbližších měsících tak, že do konce roku bude podle Beneše vše hotovo.

V babyboxu v pražském Hloubětíně našli desetiměsíční dítě

Ve středu našli lékaři v babyboxu v Gyncentru v pražském Hloubětíně asi desetiměsíční holčičku. Podle servru Týden.cz je dítě zdravé. Zakladatel babyboxů Ludvík Hess potvrdil, že holčička u sebe neměla žádné doklady. Lékaři jí dali jméno Ivanka po zdravotní sestře, která měla zrovna službu. Je to už 17. dítě, kterému babybox pomohl zachránit život. Na konci března zachránili lékaři chlapce, kterého odložila matka do babyboxu v sokolovské nemocnici. V České republice je v současné době 22 babyboxů. V roce 2008 jich občanské sdružení otevřelo 13. Posledním otevřeným je babybox v nemocnici ve Strakonicích, v dubnu se má otevřít další v Klatovech.

Janáčkova Věc Makropulos opět zazní v Paříži

Na scéně pařížské Opery Bastille zazní v květnu znovu opera Leoše Janáčka Věc Makropulos. Dílo, které bylo uvedeno poprvé ve francouzské metropoli v roce 2007, se dočká šesti představení. Oznámila to Pařížská národní opera. Operu režíruje polský režisér Krzysztof Warlikowski, orchestr povede znovu český dirigent Tomáš Hanus. Roli Janka zazpívá opět sólista pražského Národního divadla Aleš Briscein. Premiéru tříaktového díla z roku 1926 označil francouzský tisk před dvěma roky za jednoznačný úspěch, o který se prý postarala především Hanusova taktovka. Představení budou od 4. do 18. května.

Národní galerie doplnila moderní umění zbraněmi

Národní galerie v Praze (NG) otevřela novou stálou expozici moderního a současného umění ve Veletržním paláci. Podle vedení galerie má nabízet nový pohled zejména na české umění přelomu století, ukazovat nové souvislosti i kontrasty, které tato doba v umění přinášela. Předchozí expozici z roku 2001 doplňovaly ukázky uměleckého řemesla, nechybějí ani v nové a navíc je mezi obrazy a sochami instalováno i několik zbraní. Expozice v pěti podlažích paláce vytvořili ředitel NG Milan Knížák a ředitel Sbírky současného a moderního umění Tomáš Vlček. Nová expozice moderního umění se podle Knížáka snaží vystihnout "ducha českého umění", obrací se také ke kořenům moderního umění, které jsou podle něj v případě českého umění již v dílech středověkých a barokních. Expozice začíná díly z konce 19. století, která již anticipovala moderní umělecké postupy, a sleduje vývoj českého umění na velkých celcích jednotlivých osobností až do současnosti.

Příběh Ježíše sehrálo v přírodním areálu ve Žďáru 240 lidí

Do Žďáru nad Sázavou se v úterý večer sjely tisíce lidí na pašijovou hru Příběh o umučení a vzkříšení Ježíše Krista. Rozsahem ojedinělou akci pod širým nebem uspořádali místní farníci už pojedenácté, rolí se zhostilo 240 lidí. Otcem myšlenky a zároveň režisérem pašijí je farář Ervin Jansa z kostela svatého Prokopa. Pomáhají mu desítky organizátorů se zázemím v Biskupském gymnáziu. Obsazení rolí se příliš nemění - Ježíše už 11 let hraje místní truhlář Martin Dobrovolný. Také Jidáše hraje řadu let Tomáš Havlík. Zahrát si může každý, kdo projeví zájem. Nejvíce lidí je obsazeno do rolí prostých obyvatel a trhovců.

Ze sportu:

Volební valná hromada, z níž vzejde nové vedení českého fotbalu, se uskuteční 27. června v pražském hotelu Pyramida. Ve středu o tom rozhodl výkonný výbor Českomoravského fotbalového svazu.

Trenér Petr Rada byl odvolán od české fotbalové reprezentace. Na středečním zasedání o tom rozhodl výkonný výbor fotbalového svazu. Fotbalisté Tomáš Ujfaluši, Milan Baroš, Radoslav Kováč, Martin Fenin, Marek Matějovský a Václav Svěrkoš byli vyřazeni z národního týmu. Důvodem je účast těchto hráčů na večírku po prohře se Slovenskem v kvalifikaci o postup na mistrovství světa. Kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Ujfaluši se už v úterý rozhodl ukončit své působení v národním týmu.

Bývalý fotbalový reprezentant Karel Poborský se vzdal funkce technického vedoucího národního mužstva, kterou zastával téměř dva roky. Rekordman v počtu startů za českou reprezentaci oznámil, že nechce být spojován se současným děním kolem týmu, ale v budoucnosti je ochoten se k němu vrátit. Svůj odchod vysvětlil i tím, že nechce, aby negativní atmosféra kolem reprezentace měla dopad na jeho působení v Dynamu České Budějovice, kde je šéfem klubu.

Hokejisté Karlových Varů vedou ve finále extraligy nad obhájci mistrovského titulu ze Slavie Praha 3:1 na zápasy a jediné vítězství jim chybí k celkovému triumfu. Západočeši ve čtvrtém utkání vyhráli v Praze 6:4, pátý duel se hraje opět na ledě Slavie v pátek.

Hokejisty Mladé Boleslavi bude v příští sezoně trénovat Vladimír Čermák. Dosavadní kouč prvoligových Benátek nad Jizerou, který působil v minulosti i jako asistent v Liberci, podepsal s vedením nejhoršího celku letošní extraligy roční smlouvu. Pětapadesátiletý Čermák nahradí na postu hlavního kouče Jaromíra Šindela, jenž tým vedl ve druhé polovině sezony společně s Jiřím Šejbou a Leo Gudasem.

Hokejisty pražské Sparty bude v příští sezoně trénovat Pavel Hynek. Devětatřicetiletý kouč, který dosud vedl Plzeň a ve Spartě v minulosti působil několik sezon jako asistent, podepsal s vedením pražského celku roční smlouvu.

Česká tenistka Klára Zakopalová vstoupila do turnaje v Marbelle senzačním vítězstvím nad první hráčkou světového žebříčku Serenou Williamsovou. Američanku porazila 6:4, 3:6, 6:1 a v dalším kole narazí na krajanku Renatu Voráčovou.

Krátce o počasí

Bude oblačno až polojasno, teploty přes den 18 až 22.

08-04-2009